BUITENLAND. Het Siilonnisme veroordeeld. T m m 'T ANDER Klerk of Stielman Onze visschers in Katanga Zcsïisntlo jaargang re' 809. - SS Vrijdag S September 1910 DAGBLAD Van Nuffel-De Gendt. Over iiet gezag. Over de vrijheid. Over de gehoorzaamheid. Be gevolgen dier verspreide gedachten. Ree stond het met de Sillonnisten 7 Staatkundig Overzicht Ret vliegen in liet Belgisch leger. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «jfc TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN I TE ftftLST AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 230, Haaciitscheu Steenweg, BestuurderJ 230. 5liez-kytruat, J Telefoon 114. KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd niouws (per regel) fr. 3,00 Recht, heretell. (por regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wkndfn E. TAMINIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel* Wij hebben gisteren aangewezen dat de Sillonnisten niet min droomden dan aan al de menschen de volledige poli tieke, huishoudelijke en zedelijke vrij heid te geven. Door het bemachtigen dezer drie dubbele vrijheid, beweerden zy het ideaal van het aardsche leven te berei ken. De Sillon stelde dus tegen de lee ring der Kerk zijne eigen leering en zijne theorieën waren alzoo tegenstrijdig met die der Kerk. Wij zeggen waren tegenstrijdig, om dat wij vroeger reeds schreven dat M Mare Sangnier zich ten volle heeft onderworpen aan 't pauselijk woord en dat ook de komiteitsleden het voor beeld van hunnen hoofdleider hebben gevolgd. Het is echter goed om weten welke de bijzonderste gedachten zijn, die in het Siilonnisme lagen opgesloten. De Sillonnisten wilden eenieder vol komen gelijk maken. Zoo zouden er onder meer geene meesiers of onderda nen meer zijn... Nochtans het is dui delijk, dat er in iedere maatschappij welke bestaat uit schepsels dis van natuur onafhankelijk en ongelijk zijn, dat er in zulke maatschappij een gezag moet worden uitgeoefend, dat de werk zaamheid dier maatschappij leidt en die aan deze maatschappij zijne wet opdringt. De Sillonnisten beweren dat gezag en vrijheid niet overeen zijn te brengen, in andere woorden dat er tusschen die 2 zaken onvereenigbanrheid is... Di! is volkomen verkeerd. Indien men zulks beweert, dan heeft men over het woord vrijheid een valsoh begrip, 0011e misse opvatting. Tiet is immers juist de vrijheid die op het gezag steunt in plaats van er mede in strijd te zijn. Even verkeerd a!s hot bovenstaande, is het te zeggen dat de gehoorzaam heid tegenstrijdig is 'met de weerdig- heid van den mensch. De H. Paulus schreef, dat men aan hot gezag moet onderdanig zijn. De geestelijke staat is gegrondvest op de gehoorzaamheid. De geestelijke staat is toch niet tegenstrijdig met het ideaal van den menschelijken natuur Eu de heiligen die de volmaakste menschen zijn ge weest, waren de gehoorzaamsten en de onderdanigsten der menschen. En toch waren zij geen slaven en ontaarden. Do menschelijke waardigheid kan ten volle overeenkomen met de grootste gehoorzaamheid. De Sillon bracht door zijne leerstel sels valsche en noodlottige begrippen in den geest der jeugd, over gezag, vrijheid en gehoorzaamheid en evenzoo over de rechtvaardigheid en de gelijk heid. De Sillonnisten, dus al degenen die deze gedachten deelden, aanzagen hunnen toekomststaat als deze welke hot meeste overeenstemmen zou met den geest van 't Evangelie, Dat was glad verkeerd. De Kerk keurt de drie hedendaagsch bestaande Staatsvormen goed, maar geen der'drie Staatsvormen heeft den voorkeur. In iederen Staatsvorm kan de rechtvaar digheid verkregen worden. In de praktijk al ruim zoo slecht als met de theorie. Verschillende meenin gen en de uiteenloopendste godsdien stige gevoelens werden in het Sillon nisme bijeengebracht. Men had er thans katholieken, zoowel priesters als leeken, naast Joden, Protestanten en Vrijmetselaars. Ieder was vrij zijne godsdienstige overtuiging te behou den, maar allen moesten hunne gods dienstige overtuiging ten pande stel len van het edelmoedig, gemeen schappelijk ideaal. De Vrijmetselaars waren om zoo te zeggen alzoo mede uitgenoodigd door do katholieken om ook door hunne daden de degelijkheid van hunne ge dachten te doen uitkomen. Het iswaar, wij mogen en wij moeten zelf al de menschen beminnen, maar wij moeten evenzeer de leugen en het bedrog haten en bestrijden. De katholieke godsdienst is do ware en daarom moeten de katholieken alle andere, het is te Zeggen alle valsche leerstelsels bestrijden en bekampen, verre van ze te gedoogen en de ge legenheid te geven hunne valsche gedachten nog meer, en zelfs in hun eigen katholiek midden,te verspreiden. Het Siilonnisme was volkomen in strijd met onzen godsdienst zoo in ge dachten als in werken en daarom heeft de II. Vader dit stelsel veroordeeld. Ifc^jaPing. 9 September 1842. Do Kamer stemt eene leening van 24 mil joenen voor het afmaken van den ijzeren weg. Sis$roeaa van vee in ÉSelgtë,— Wij voeren hoofdzakelijk veo in BuJ-ië, uit Holland, Amerika en Frankrijk. Ziehier onzen invoer der 3 laatst» jaren 73.7U5 sluks vee in 1907 75.551 stuksin 90S 71.032 stuks in 1909 zoodat den in voer gevoelig vermint!cl. In 1907 voerue Bélgië 55.280 stuks veo in uit Holland j 10.300 uit Frankrijk en 8,325 uit Amerika. In 1908 voerden wij 64.848 stuks vee in uil Holland 6.177 uil Frankrijk en 4,526 uit Amerika. In 1909 voerden wij 69,942 stuks vee in uit Holland 1.538 uit Frankrijken slechts 152 uit Amerika. Zoodat onze invoer uit Holland aanzienlijk klimt, en die uit Amerika gansch onbeduidend geworden. Het Zaterdag laatst, werd de jacht geopend en reeds Zondag waren er in do Bruss doche Hallen niet minder dan drïj duizend stukken wild, die zeer duur verkocht werden. De hazen golden van 9 lot 10 frank de pairijzen 2,50 fr. het stuk do wilde ko- nijiMjes 9,50 fr. het half dozijn. Er werden 1500 hazen te koop gesteld. Deze groote hoeveelheid wild getuigt dat er geene al te groote schaarschheid van wild be staat en dat hijgevolg de prijzen nog al mer kelijk zullen dalen. VoorbcéSden trekken, Het is bekend dat do vreemde landen nog al dik wijls eene les aan het kleine Belgen land ont- leenon. Rumenië heoft nu nickelstukken doen vervaardigen op het model der Belgische. Zij verschillen in niets mol de onze, tenzij dat het opschrift verschillend is. yoegpfloterccr, hoe meer» der* zeer. In het latijn vertaalt men Ut spreekwoord door Honores sont onera. Moeilijk kan men zich een gedacht vormen, hoe afmattend de officieels ontvangsten en bezoeken zijn. Onze vorsten hebben het waarlijk druk dit jaar en het verwondert niemand dat onze be minde koningin to Possenhoffon eonige dagen rust heeft gezocht. Thans ia zij bijna gansch •hersteld van hare vermoeinissen en reeds bereidt zij zich om den 15 Sept. aanst. het officieel bezoek te brengon aan Koningin Wilh'lmina. Het verwen eener brug. Ecu (ter grootste bruggen van de wereld is, zooals men vveot, die over den Firlli of Forth Schotland. Óm den ijzeren reuzenbouw tegen do weersinvloeden te beschermen, moet natuurlijk het ijzerwerk voortdurend goed in de verf worden gehouden. Hel weekblad The English Mechanic maakt nu de opmerking, dat do arbeid van het verwen bij do Forthbrug nooit is afge- loopen. Sinds elf jaren, sedert de brug gereed is gekomen, wordt zij onafgebroken geverfd. Er zijn met dio werkzaamheden 35 personen bezig. Ze begonnen te verwen aan het Zuide lijk uiteinde der brug en hebben dag aan dag voortgewerkt, met uitzondering van de Zon dagen en de dagen van buitengewoon storm achtig weder en daar de brug uit twee hoofd- bogen van 315 m. en twee oeverbogen van 210 m. bestaat, duurde het volle drie jaren eer de arbeiders bij het Noordelijk uiteinde waren aangeland. Do verf houdt het echter niet langer dan drie jaren uit. Dus moeten de werkzaamhedon bij het eene eind af ge daan, dadelijk van voren af aan begin nen. Tegenwoo; dig is de reuzenbouw al aan zijne vierde verflaag* Turkye. Eene nieuwe batterij is uit Sa lonika vaar de Griehsche grens vertrokken. Niet ver van Nar te heeft er eene botsing plaats gehad met Griehsche soldatenwaar van er drij gedood zijn en verscheidene an deren gekwetst. De Turken hebben eenen doode en twee gekwetsten. Deze gebeurtenis zal ongeiwiifeld aanleiding geven tot groote moeilijkheden. Todor Alcxandrof, koofd eener bendeê heeft met eenige Buigarer. eenen inval ge daan in het Turksche dorp Bania. Na de inwoners dezer gemeente gefolterd en gedood te hebben, heeft men het vuur aan alle de won in gen gestokenDeze misdaden moeten aan wederwraak jegens de Turken toege schreven worden. Engeland. Te Portsmouth heeft men een Duitschen officier aangehouden, welke plannen opmaakte van Engelsche versterkin gen. De zaak is in handen van den heer mini sier van Oorlog, Spanje. De toatand is altijd dezelfde. Dc regeering bereidt een antwoord op de nc.ta vun het Vatikaan. Stippen icij hier nog de woorden aan van Af. Canalejas, welke hij over eenige dagen uitsprak Ik ben, zegde hijslechts het werktuig der vrije gedachte. Indien ik afwerk van mijne gedragslijn, zoude gansch de liberale partij tegen mij op staan. Bet Valikaan moet dus toegevingen doen. Duitschiand. De frankfurter Zeitung komt op tegen de aanhouding cn het vcr- wijderen uit de buurt van Friedberg, waar de Tzaar vei bi ij ft, van alle lieden die maar in het allerminste verdacht kunnen worden. Zoo heeft een iooneelspeler, Rus van ge boorte en Israëliet van geloofbevel ontvan gen binnen de4S uren Frankfurt te verlaten, uihoewel hem niets bepaald ten laste kon gelegd worden Terecht zegt de frankfurter Zeitung 11*9 Ounnen Tsaar in Friedberg gaarne rust. en h erf tel, en wcnschen, dat hel hem door het publiek zoo min mogelijk lusUp wordt tïcmnzrkt. Mmo wegéns het verblijf van den Russisctica tsaar in Duitschiand is hel niet iwodig, het anderendie hier verblijven, die ook rust en herstel zoeken of op eerlijke wijze hun brood verdienen, lastig te makenof hen door onbekookte aanhou dingen eii bevelen tul uitzetting te benadee- len. yt werken, zo zijn klerk geworden en nu zijn zij geplaceerd Het is thans door velen geweten aan wat lage, belachelijke loonen, sommige zulker jongens moeten werken. Hoe lang gaan zij niet aan 25 fr. En blij mogen ze zijn als zij tot hun 75 en ten hoogste tot hun 100 fr. ge raken na vele en lange jaren dienst. Wo spreken hier natuurlijk van de lagere kler ken, van de jongens die al iets meer dan la gere studiën hebben gevolgd.... Vergelijkt daartegen de stielmannen. Zij komen gemakkelijk tot een behoorlijk loon, zij hebben de noodwendigheid niet die groote uiterlijke pracht in kleedingen levenswijze te vertoonen en zoo komt het dat de stielman nen gemakkelijk door het leven rollen, ter wijl bij vele klerken de armoe verdoken zit onder hunne min of meer schoone klate ren* Dat de ouders daar goed en rijpe!4c ovor nadenken Hunne zonen hebben om ge lukkig te zijn en om door 't leven le koic-M geene schoone kleederen alleen vandoen. II is eveneens een misgedacht dat lionbezi-hj voorval 4 taalkennis betreft. De Vl.uirns. jongens kunnen geheel gemakkelijk die ov r dreven Franscho complin: uien missen, zij hebben zoozeer de taalkennis ni«*i van noode, als wel vakkennis. Ja. vakkmntis is voor onze toekomende mannen cmonlbe-rlijk en op de vakkennis dient er gesteund. De ou ders hebben er dan alle belang bij le zorgen dat hunne zon^n meer en meer worden on derwezen in hel vakonderwijs. Daartoe ge ven ons de meest vooruitgaande landen het Leste en degehjksle bewijs, het is vooral in die richting, dat wij Belgen ons onderwijs moeten vooruilstuwen. Men weet dat Belgische vliegers Van den Born en de Laininne aan Z. M. Koning Albert en aan generaal Heltel-aut, minister van Oor log, aangeboden hadden, eenige Belgische officieren eene opleiding te geven in de vlieg kunst. Een Brusselsch blad meldt thans, dat het den minister van Oorlog ondervraagd heeft, om te weten hoe het thans staat mei de Bel gische officieren-vliegers. Minister Hellobaut verklaarde, dat hij be sloten had een vliegtoestel aan te koopen voor het leger. Op do vraag welke dienst er van het vliegtoestel zou gevraagd worden, antwoord de de minister, dat bij in M. de Laminne. met wie hij eene reis gedaan had, zulken zekeren on voorzichtig^n geteider ontdekt had, dat bij besloten had, ham de opleiding der Belgi sche officieren-vliegers, toe te vertrouwen. Een der officieren, een luitenant van de afdceling luchtvanrders, zal eerstdaags aan geduid worden. Wat het noodzakelijkste is van cm vliegër, is de volstrekte kennis van den motor. Ook zal do aangeduide officier, in afwachting dat het vliegtoestel geleverd worde, naar de motorfabriek gezonden wor den, om daar grondig den motor te be- studeeren. Van zoodra hij den motor goed zal kennen, zal do officier zijno oefeningen met ridder do Laminne beginnen. In antwoord op de vraag welk toestel er zou aangekocht worden, zegde minister Hellebaut, dat er waarschijnlijk eerst een twee vlakker Farinan zou aangekocht worden en dan later een een vlakker. II ij voegde er nog bij, dat het Belgisch leger, evenals de legers der naburige landen, eerstdaags zijne afdeeling vliegers zal hebben. Het is oj) hot einde dezer maand, dat de eerste visschers uit Antwerpen naar Kongo zullen ver trek kon. Do zetel dezer zending zal te Kilona, op het moer Mooro zijn, on zij zal een dubbel doel hebben: do vischvangst en den landbouw. Alle memtrog-olen «ija_ ffonoinou. De fiör§lO. visschers die do proei zullen wagen, zijn Anloon LaLbeke, van Oostende, geboren in 1861 en Gustaaf Van Hyft. van Blankenber- gho, twee oud-patroons. Zij zijn vergezeld van eenen klerk, M. D' llondt. Deze zending neemt 250ladingen, 't zij een totaal van 8000 kgr. materiaal mede, bestaande uit koord- werk, netten, enz. alsook een geheel roolc- loeslel, voordo vischrookerij. Vrijdag laatstleden hadden to Oostende proefnemingen plaats, welke ten volle ge lukten. Deze proefnemingen werden gedaan in tegenwoordigheid van M. Goffart, afge vaardigde van het ministerie van koloniën, doktor Stappers, M. Grets, bestuurder van Üockcrill maatschappij; bevelhebber Bul- tmek, van het werk van de Ibis, en MM. Van Bemdom, gebroeders, schrijnwerker te Ant werpen Onze visschers zullen in Katanga over eene stoomsloep, do gouverneur Wan- germèe beschikken. Het is eene sloep van 22 meters lengte, in Engeland gebouwd, voor rekening van het bijzonder komiteit van Kalanga. Zooals wij boogor zogden, begeert deze expeditie zich naar het meer Moero, langs Boma, Stanleyfalls en Kassongo. Later zullen soortgelijke zendingen ook aan liet Tanganikameer en aan hot Iwelé-meer opge richt worden. Op het Tanganikameer zullen do visschers de stoomsloep Alexander Delcommuneeene sloep van 26 meters, ter hunner beschikking hebben. Op hot Iwelé-meer wordt met prauwen gevischt. 26 inboorlingen van de kusten van Kioo zullen onder do leiding der Belgen slaan. Do zending zal twee jaar in liet zwarte land blijven. De noodige toestellen worden medege nomen, om eeno verzameling aller visch- soorlen te maken voor onze natuurkundige muzeums. Het bijzonderste doel is echter aan dc zwarten de nieuwste vischrnethoden aan le leeren, en in het voedsel te verschaffen aan inboorlingen en blanken, dio tegenwoor dig ih Kalanga uitzinnige prijzen moeten betalen voor hun voedsel. Die vraag wordt hedendaags dikwijls ge stold. Do economisten antwoorden eenparig dat men meer vak- en stielmannen moet vor men. Do ouders, zij die rechtstreeks betrok ken zijn, zijn gemeenlijk van een ander ge dacht. Ze willen van hunne zonen allemaal klerken maken. Ze moeten met een col kun nen gaan en mijnheer spelen. Zoo komt het dat er heden in de groote steden vooral zoo- volo kleine klerken loopen. Zij zijn naar de school geweest tot hun 14, 15, soms 16 jaar en dan zijn zij bekwaam om op een bureel te FRANKRIJK Goedkoops wijn Na de overstrooming te Parijs, werden uit de Seine, en zoo wat langs alle kanten, 200 vaten wijn opgevischt. Deze werden door do eigenaars niet opgeeischt en dus gisteren bij opbod verkocht. Een handelaar kocht ze blok voor 305 frank. De wijn zal echter moeten gestookt worden daar hij mogelijk door het water bedorven werd. De Duurte der mondbehoeften De heer IJfiand heeft een onderzoek inge spannen, ton einde de oorzaken to kennen dor plotselinge rijzing van de prijzen der levens middelen te Parijs. De uitslag bewijst dat de stijging der prijzen meer moet toegemhreven worden aan de hebzucht der haudeldrijvers dan aan schaarschheid van levensmiddelen. De heer Briand heeft bevolen deze baatzuch tige personen op te zoeken en is voornemens een zwaren laks op hunnen handel to leg gen, indiou zij de hooge prijzen behouden, DU ITSCH LAN D. De socialistische vergadering van Frankfort Wij hebben medegedeeld dat do burge meester van Frankfort had opgelegd, geda- ende de besprekingen uitsluitelijk do Duit-: uche taal le gebruiken. Jaurès en Van do Velde hebben geantwoord, dat zij in de Duit- selietaal zullen sprekep. Daar men weet dat /.ij deze taal niet machtig zijn. is men nieuws gierig te weten, hoe zij zich uit don slag zul len trekken. ENGELAND Miss Le Nève in vrijheid Miss Le N'-io, die met dokter Grippen op den Mv 'frose aangehouden werd wegens do moord op Mev. Grippen, is van alle beschul diging onthoven en zal eerstdaags in vrijheid gestold worden. De draadlooze telegraaf In de Engelsche oorlogsvloot, werden by middel van den draadloozon telegraaf, proef nemingen gedaan tusschen eenen kruiser en oen onderzeeër. Do kruiser gelukte er in een bericht aan den onderzeeër te doen toekomen, doch deze laatste kon er onmogelijk in ge lukken ecu antwoord te zenden. Een rijke erfgenaam To Plymouth, is met zijne ouders uit New- York aangekomen de zuigeling Vinso Walsh M® Lean, oud tien maanden en de tookomsti- ge erfgenaam van een fortuin van 500 mil- lioen frank. Door een gevolg van kiuderjuf- vrouwen en bewakers, is hol gezin naar Lon den gegaan. Het kind beeft oniony «ix/v.» spreken, toen het in een Amerikaanscho bad plaats werd rondgeredon in een kinderw agen met een stalen kooi erop en voorafgegaan cn gevolgd door bijzondere speurders, daar do ouders beducht waren, dat hun spruit zou opgelicht en ontvoerd worden. RUSLAND Aanhouding De politie heeft eene bende anarchisten aangehouden, bestaando hit 12 personen, dio gansch list Russisch rijk onveilig maakte. Men vond in hunne verblijfplaats verscheide ne bommen en eeno groote som golds, voort komende van eeno diefte in een postbureel. SPANJE De strijd met het Vatikaan in Spanje De Spaansche kabinetoverste Canalejas, heeft verklaard, dat indien het Spaansche ouvernement zijno gedragslijn moest ver anderen, er zulk eene omwontoling zou zijn van wege de liberale partij, dat de kerk er eerder zou bij verliezen en dat toet Vatikaan dus maar moet toegeven. De stakingen Gezien de mislukking der algemeene sta king le Bilbao en te Saragossa, hebben de werklieden van Barcelona besloten het werk te hernemen, maar eeno nieuwe staking uit te roepen indien de metaalbewerkers, dio sedert verscheidene weken staken, geen voldoening bekomen. Te Valencia hebben de werklieden van tien fabrieken gestaakt, maar deze staking staat op zichzelven. Te Sevilla bespreken do werklieden der knopfabriekon de algemeene staking. Een aantal werklieden bobben reeds het werk laten staan. GRIEKENLAND Terechtgesteld De terechtstelling hoeft plaats te Muses- sacriff van twee misdadigers, twee opperhoof den eener bende. Griekenland heeft eene Tokening gezonden aan Turkyé van 20 miljoen frank, om de schade te dekken door de Turken aan Griek- sche schepen aangericht. De Torscbe regee ring schijnt er niet veel gehoor aan te geven. TURKYE. Verdronken Uit Turkye wordt gemeld dat twee Portu- geesche reizigers verdronken zijn in eeno rivier,niet ver van Elbassan. CHILI Overleden Wij hebben den dood gemeld van don Voorzitter der Chiliaansche Republiek. Nu ontvangen wij de tijding dat de voor- loopige dienstdoende Voorzitter insgelijks overleden is.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1