BUITENLAND. 'T m m 'T ANDER VOLLEDIGE EENDRACHT. De Franscha iegeroefsningen. Esn schoon en edel voorbeeld Zestiende jaargang nr SCO. 02 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 16 September 1910 ALS DE LIBERALEN HET BEKENNEN. Een zonderling incident. Het Staatsblad Staatkundig Overzicht FRANKRIJK DU ITSCH LAN D PAUSELIJKE STATEN ITALIË OOSTENRIJK. MONTENEGRO ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken; Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN i *\lSP BURt.iEL.EN TE BRUSSEL TE AALST 230, Haachtschen Steenweg, 236. mericstraat, O. Te lef eon 114 BestuurderJ. Van Nuffel=De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (grooto regel) Ir. 1,00 4e bladz. (kleine regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 R~ hen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herslcll. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Voor alle aaxkovd(6I\gb.v. zien wevdpn E. TAMINIAU, 217, de MérodeStraat, Brustel. De goede verstandhouding die blijkt te zullen komen in Luik en in Dinant en naar alle waarschijnlijkheid ook in Tongeren, de kenmerkende overeen komst tusscken onze groote katholieke leiders, de veelbeduidende en kernach tige verklaring van den voorzitter van den Belgischen Volkshond en dit in den naam van geheel den Belgischen Volksbond zijn voor alle overtuigde katholieken een verblijdend verschijn sel en doen ons met veel hoop en be trouwen de naaste toekomst van onze Nationale katholieke partij en van ons Belgisch vaderland inzien. De tegenstrevers zijn door die on verwachte menigvuldige uitingen van zucht naar eensgezindheid tusschen de groote katholieke groepeeringen ot in richtingen uit hun lood geslagen. De bijzonderste bladen kunnen niet nala ten de redevoering wèer te geven van M. Volksvertegenwoordiger Arlhur Verhaegen en voegen er slechts zeer weinige bedenkingen bijHet is duide lijk dat hun die openbare verklaring van het eendrachtig willen en streven naar een zelfde doel nuchter op de maag is gevallen. Voor ons is zulks des te grooter troost en wij meenen goed te doen op de bijzonderste punten van M. Verhaegen weder te komen. De eendracht. Wij hebben, zei M. Verhaegen, dit klasseeren en verdeelen der volksver tegenwoordigers in oude en jonge, rechterzijde altijd verwezen en meer dan ooit verwijzen wij zulks nog. Voorzeker er bestaat in de katholie ke partij verschil van opvatting. Dat zal zoo zijn, zoolang zij levendig en sterk zal blijven, zoolang de partij de verschillende gedachten zal weerkaat sen, die alle ontwikkelde en vrije menschen zooals wezenlijk de ka tholieken zijn opperen. Er bestaat noch in de parlementaire rechterzijde, noch in den Belgischen volksbond, noch in de katholieke par tij, eene groep, ingericht met het doel hervormingen te doen zegevieren, die de meerderheid als strijdig beoordeelt of tegen den zin in van die meerder heid. Zoo sprak volksvertegenwoordiger A. Verhaegen. 't Is wel de uitdruk king van eene vurige begeerté naar volkomene eendracht. Dit werken naar eendracht beteekent in geen geval een werkeloos zijn of tlijven op wetgevend gebied. M. Ver haegen weerlegt bij voorbaat die op werping, waar hij zegt. Wat aangaat de wetgevende actie der katholieken, zij moet opvolgenlijh de billijke hervormingen omvatten dooi de openbare denkwijze geëischt, en dusdanig opgevat worden dat de tegen strevers niets anders overblijft dan overdrijvinghersenschim, onrecht vaardigheid en geldverspilling En om nogmaals terug te komen op jde noodzakelijkheid der eensgezindheid '.Voegde de redenaar er nogmaals bij. .Laat ons samen werken om dit pro gramma te verwezenlijken en om te gelukken, wachten wij ons wel de een dracht der katholieke macht in gevaar ■it brsngen, Deze woorden van eendracht werden door de honderden congressisten met goedkeurend gejuich begroet. De toon waarop die woorden werden besproken in het goddelooze kamp en tevens, in onze rangen bewijst meer dan voldoende dat alle katholieken instemmen met deze gevoelens. Nu dat onze meerderheid in de Kamers tot op 6 stemmen is gedaald dient er inderdaad al het mogelijke ge daan om met eensgezinde krachten te voorschijn te komen. We zullen geluk kig zijn telkens de voorteekens te kun nen aanteekenen, die wijzen op deze onmisbare politieke hoofddeugd. Verjaring» 16 Sept. 1833.Pon- tifikaal besluit van Z. H. Gregorius XVI,ver klarende dat in belang van den vrede en aan gezien de gelukkige herstelling van den gods dienst Z. H. besloten heeft dat alwie verbeur de kerkelijke goederen aangekocht heeft niet zal verontrust worden noch door Haar noch door hare opvolgers. De bezitters dier goe deren of hunne rechthebbenden mogen ze als hun wettigen eigendom aanzien. De wilde dieren in Engelsch- Indië. Een ambtelijk verslag geeft het aantal personen op, die in Engelsch-Indië door wilde dieren tijdens het verloopen jaar gedood werden 19,658 personen overleden aan slangenbe ten 909 werden door tijgers gedood 302 door luipaarden 269 door wolven, en 686 door andere dieren, hetzij gezamenlijk 21.904 dooden. Het aantal huisdieren, op dezelfde wijze om het leven gekomen gedurende hefzelfde tijdperk, bedraagt 99,080. Daarentegen heeft men 70,000 slangen gedood en 18.000 wilde dieren. Nieuwe haven. Er is ernstig spraak eene haven in te richten in de Panne en te Zeebrugge. Belgische en Engelsche kapita listen hebben zich tot de Belgische regeering gericht en het plan ligt ter studie. Zeebrugge en de Panne zouden terzelvertijd visschers- haven zijn van eerste klas. De telegraaf zonder draad en de duivenprijovluchten. Ron wlücz -AC V c-1 W-Ki l,, uarae reden «Laar-tu»- sedert eenigen tijd zoovele reisduiven achter blijven, moet toegeschreven worden aan den draadloozen telegraaf. De geheimzinnige luchtstroomen welke door. dit toestel verwekt worden,is de oorzaak dat zoovele duiven van hunnen weg afgetrokken worden. De weten schap zal later bewijzen of de meening van dezen geleerde juist is. Wijn en tabak. Het verbruik van wijn en van tabak in België is merkelijk toe genomen. Van 1831 tot 1840 was het gemiddeld ver bruik van wijn 77,252 hektoliters van 1851 tot 1860 steeg het tot 104,000 hekt. van 1871 tot 1880 tot 202,953 hekt. In 1901 was de hoeveelheid wijn gestegen tot 315,745 h. en thans overtref t het gebruik de 345,000 hek. zegge 51/2 maal meer dan van 1831 tot 1860 Deze verhooging is meer dan het dubbel van den aangroei der bevolking. Het algemeen gebruik van tabak in ons land was in 1880 van 11,636, 531 kil. In 1909 komt het de 22 miljoen kilogr. nabij. Daarin is de inlandsche tabak begrepen voor 11,364,558 kilogr. zegge meer dan de helft. De tabakkweek heeft zich ontwikkeld door een wijziging aan de wetgeving. Het verbruik van tabak in 1880 was jaar lijks 2 kilo per inwoners, vrouwen en kin deren inbegrepen. Het liberale blad La Gazette, van Brussel, wijdt een artikeltje aan de Tentoon stelling van Brussel, en stelt vast dat de vreemdelingen niets dan lof spreken over België. Dezen zomer, zegt ze, heeft men België ontdekt, meer dan men ooit te voren Amerika ontdekt heeft. Wat de vreemdelingen vooral ontdekt hebben, en wat ben vooral verbaasd en ver rukt heeft, is de onverwachte rijkdom, de werkzaamheid en de goede uitslag van het werk het is de levensvreugde die overal uitberst, de schitterende voorspoed en de ge ruste tevredenheid. La Gazette heeft zeker wel uit het oog verloren, dat wij leven onder een katho liek Gouvernement, dat die schitterende voorspoed van welken zij gewaagt, bestaat na een 26jarig katholiek bestuur, dat de lof door de vreemdelingen gesproken over België, over zijnen bloei, zijne werkzaam heid en zijne geruste tevredenheid, eene rechtstreeksclio hulde zijn aan de katholie ken die van België een land hebben gemaakt dat de bewondering en den lof der gansche wereld afdwingt Het artikel van het liberale blad is voor het Katholiek Gouvernement eene ruime ver goeding voor do onbesuisde aanvallen der geuzenpers. De Fransch© legeroefeningen worden in de departementen v.-m Picardië voortgezet. Gisteren moesten de vliegmachienen toonen waartoe zij in staat waren, en welk nut zij konden opleveren. Verscheidene ongevallen hadden plaats. De adjunkt Ménard weeg te Poixop, rond 7 ure, en ging de posities van het vijandelijk leger verkennen. Toen hij alles nauwkeurig bespied had, keerde hij op eene hoogte van 400 meters, naar Poix terug. De terugreis was zeer moeilijk, daar hij tegen een hevigen wind te kampen had. Bij het nederdalen ver brijzelde hij gedeeltelijk zijn toestel. De vlieger ging aan-zijnen overste, gene raal Picquart verslag geven over zijne zen ding. Deze wenscht den offioier geluk ei teekende zorgvuldig dies aan wat de vlieger verhaalde. Luitenant Letheux vertrok uit Briot. Na eenige zwenkingen botste het toestel tegen de afsluiting eoner weide en werd totaal ver brijzeld. De vlieger werd niet gekwetst. Ten gevolge van den wind kon de bestour- bare luchtbal Clémant Bayard niet huiten gebracht worden. De vliegtoestellen en het grof geschut. Gisteren werd ook eene belangrijke proef neming gedaan. De gekende vlieger Latham en Luitenant Yost, die hem vergezelde, werden er bijna de slachtoffers van. Latham was met luitenant Yost opgeste gen en bevond zich op eene hoogte van 100 meters, toen het snelvurend kanon en de mitrailleuze op het vliegtoestel gericht wer den. De uitwerkselen bleven niet lang achter. Men zag het vliegtoestel nederdalen, ge heel ontredderd, in eene snelle vaart. Toen het toestel zich nog slechts op wei nige meters van de aarde bevond, gelukte Latham er in, terug meester te worden van de werking en eenen val to vermijden. Men denkt, dat de luchttrillingen, veroor- z.ad-K.1 aoornet exoi den geweest zijn onfïici lueüicï onschadelijk te maken, door het verwekken van eene ruimte in de lucht. Het valt nu echter te zien, of het grof ge schut dezelfde uitslagen zou verkregen heb ben, indien liet vliegtoestel zich op eene hoogte van 1000 tot 1500 meters zou bevon den hebben. In tegenwoordigheid der feiten, gisteren .srtgesteld, is het echter weinig waarschijn lijk dat een enkele vlieger er zijn huid zal aan wagen. De vliegtoestellen moeten nog verbeterd worden 'tis hoogst en dringend noodzake lijk. M. Falüères ter plaats. M. Fallières,voorzitter der republiek MM. Briand, Brun en Sarrani zijn per automobiel de oefeningen komen aanschouwen. De voor zitter der Fransche Republiek heeft eene bijeenkomst gehad met den voorzitter van de Republiek van Brazilië, die te paard de groote legeroefeningen volgt. Het onderhoud was zeer hertelij k. Koninklijk muziekkonservatorium van Ant werpen. De mandaten der heeren Jan De Winter. Leon Van Hof, Jules Hekkers, Oklaaf Selb, Frans Van Kuyck, Leon Van Peborgh en Nic. J. Cuperus, als leden van den beheerraad van het Koninklijk muziek konservatorium van Antwerpen, worden voor drie jaar vernieuwd. Normaalscholen. M. Meylemans, muziekleeraar m de staatsnormaalschool van Lier, wordt op pensioen gesteld. Wij herinneren ons nog allen den groolen reusachtigen brand der tentoonstelling. Niet alleen de Belgische af deeling, doch ook de Fransche en bovenal de Engelsche afdeeling hadden schrikkelijke verliezen te ondergaan. De Engelsche afdeeling was zoo goed als tee- nemaal vernield. Eenige dagen later vernam men dat de Engelsche regeering besloten had hare afdeeling herin te richten, maar tevens hoorden wij zeggen dat de Engelschetentoon- stellere den Belgischen Staat verantwoor delijk hadden gesteld. Er is daar later niet meer in het bijzonder op ge wezen. A lieen we ten wij, dat de Engelsche afdeeling opnieuw is afgemaakt en wederom bewonderensweer- dig is. De Engelsche regeering had zonder veel beslag, of zonder veel gerucht 700.000 fr. toegestaan, om de Engelsche tentoonstel- Iers te ondersteunen. Over eenige dagen is er nog een beter nieuws van Engelsche zijde toegekomea. De Engelsche regeering hoeft aan den Belgischen Staat en ook aan het bestuur der Wereldten toonstelling laten weten, dat het afziet van alle geding en dat zij besloten heeft, niemand verantwoordelijk te stellen of niemand scha devergoeding te doen betalen voor de schade die de noodlottige brand heeft teweeg ge bracht. Alle geschillen zijn langs die zijde dus volkomen uit den weg geruimd. Door dit voorbeeld heeft Engeland getoond dat het België toegenegen,is en dat het zich groot en heidTen edelmoedigheid vooral te stade komen... Intusschen beleeft de wereldten toonstelling een ongewonen bijval. Reeds ls het getal betalende bezoekers tot over de 3,000,000 zegge ovor de drie miljoen geklom men en de toeloop blijft nog steeds aanhou den. De groote ramp heeft gelultkiglijk de slechte gevolgen niet gehad die de moeste Belgen vreesden. O* vrijheid der Schelde. In de Antwerpuhe zeevaartwereld heerscht thans eene groote opschudding, verwekt door het volgende feit De sloomer Minervabehoorende aan de firma Neptunusvan Breinen, verliet Dinsdag de haven in bestemming vooi; Lissa bon. Toen de stoom er de scheepsstatie van Vlissingen zou voorbijvaren, werd hij tegen gehouden en aangeslagen, op bevel van den magistraat van Middelburg, die don sloomer aan de keten deed leggen. De oorzaak van dit bevel, was eene klacht door den Nederlandsclien loodsdienst neerge legd, tegen do firma Neptunus omdat een harer schepen een loodsboot in den grond geboord had. Het feit, een voorbijvarend stoomer aan te slaan, is oeno verkrachtigii.g van het inter nationaal vaartrecht en van alle bestaand® verdragen. Inderdaad, het kongres van Weenen heeft klaar en duidelijk beslist, dat alle interna tionale stroomen, het is te zeggen, dezo die bevaarbaar zijn in meer dan één land, vrij open zijn aan den zeehandel en vrij moeten blijven de stroomen zijnniemands eigendom en kunnen niet onderworpen worden aan het imperura van staten of bijzonderen. Ten andere, het Hollandsch gouvernement heeft in het verdrag van 19 April 1839 dui delijk herkend, dat aan do Schelde het prin ciep van hot verdrag van Weenen moet toegepast worden. Wat er nu ook van zij, het Hollandsch Staatsbestuur heeft hier oone daad gepleegd, die onvermijdelijk een diplomatiek incident zal veroorzaken. Het is te hopen, dat het ge schil spoedig zal bijgelegd worden, tot vol doening der beide partijen. België, en bijzonderlijk Antwerpen en Gent, zouden door het geschil groote schade kunnen lijden, daar de schepen der firma» welke met Holland eene kwestie te vereffenen aah'aoen." Onderlinge verzekeringen. De volgende maatschappijen van onderlinge veeverze- keringen zijn wettig erkend Helpt Elkan der Asten e Sint-Vinccntius-a-Paulo», Gent; «WerkmanskoeikeKruishoutcm «VereenigdeStalmelkers», Oostende-, «Nood zoekt Troost», Wulpen. Volksoptelling. Het Staats blad deelt de schikkingen mede voor de algemeene volks optelling, welke op 31 December 1910 zal geschieden. Men wil de bevolking van rechtswege (die in het land hun gewoon verblijf hebben), en de wezenlijke bevolking (die aanwezig is) kennen, alsmede hun geslacht, ouderdom, burgerlijken stand, geboorteplaats, geboorte land, de landstalen welke zij spreken, den graad van hun onderricht, hunne beroepen, ambten, betrekkingen en eindelijk het aantal gezinnen, door deze inwoners gevormd. De volksoptelling zal geschieden door de zorgen der gemeentebesturen, bij middel van gezinkaarten en persoonlijke kaarten. Alle persoon, Belg of vreemdeling, moet op ééne gezinkaart aangeteekend worden, hij weze al of niet tegenwoordig, en de plaats waar hij tijdelijk of gowoonlijk verblijft,moet op eene persoonlijke kaart aangeteekend worden. Koninklijk muziekkonservatorium van Brussel. Worden benoemd M. Martin Lussens, tot leeraar van geschreven har monie M. Frans Rasse, tot leeraar van muzieklessen. Koninklijk muziekkonservatorium van Gent. M. Henry Ceulemans is leeraar be noemd in den hoogeren leergang van violon- celle. Frankrijk. Zooals men weet,is het pen sioentje voor den afgesloofden werkman ein delijk gestemd, maar het is maar op 't einde van't naaste jaar dat de toet in werking gaai Voor het oogenblik is er geen geld in de kas. Men zoude moeten tegen te naaste jaar 45 millioen franken samen krijgen om de werk manspensioenen te kunnen betalen. De minister van geldwezen is zinnens de registratie en de erfenisrechten merkelijk te verhoogen,ten einde in den neteligen geldtoe- stand te voorzien. Turkye. Volgens inlichtingen bekomen bij den heer minister van geldwezen heeft Turkye vlakaf de Fransche leen mg gewei gerd, omdat de voorwaarden door Frankrijk gesteld, de vrijheid van Turkye beneemt. Deze voorwaarde was, dat de geleende gel den moesten dienen tot bevoordeeling der nijveraars van Frankrijk. Het schijnt dat na den ministerraad te Parijs gehouden, de minister van Turkye meer bevredigende voorstellen ontvangen heeft. InMaccdonië leveren deTur ken zich aan erge gewelddaden over. Het opperhoofd eener bende, zekere Tahirvroeg aan Griek- sche handeldrijvers zekere sommen, ten eindegespaard te blijven en hunnen handel te kunnen voortzetten .Een dezer kooplieden welke weigerde, werd zoo erg mishandeld dat hij doodeljk gekwetst werd opgenomen. Afrika. M. Huil, de minister van finan ciën, heeft te Germiston in eene rede gezegd dat de inkomsten belasting der Kaapkolonie dieper jaar 525,000p. st. opbrachtop 30 Juni opgehouden had te bestaan. De vraag was nu, zegde hij, hoe de aldus ontstane leemte aan te vullen. Hij beschouwde het als volkomen billijk eene belasting op de diamantmijnen in de Oranjerivier- en Kaapkolonie te heffen. Na derhand zal hij een progressieve belasting op de onedele metalen voorstellendie zoo zal worden ingerichtdat de met moeite be staande mijnen er niet zullen onder vallen. Amerika. De Demokraten zullen de grondwet voor den nieuwen slaat Arizona ontwerpen. Bij de verkiezing voor de wet gevende vergadering van dien staat zijn 2S van de 52 zetels aan de democraten te beurt gevallen. In de Fransche kamer De Fransche Kamers zullen den 11 of don 18 Oktober aanstaande geopend worden. Da juiste datum zal door den ministerraad ge steld worden en hangt af van de kommisi® samengesteld voor liet onderzoek Rocliette. Incident in eenen schouwburg Tijdens de vertooning van Michel Strogoff in den Chatelet-schouwburg, heeft een der toeschouwers, een stakend machinist, op het amphitheater bengaalsch vuur ontstoken. Er ontstond groote verwarring, daar de toe schouwers meenden dat er brand ontslaan was. Dames verloren het bewustzijn. De art)s-j ten speelden voort en konden aldus den schrik doen bedaren. Toch verlieten velen don schouwburg. Do kerels, die dit gevaarlijk ;pel hadden uitgehaald, zijn er in gelukt iat do wanordo te ontsnappen. Misdaad Burkersdorf, een doroke van 3000 inwo ners, is gisteren het toonoel geworden van eene vreeselijke misdaad. Gasten, die een restaurant betraden, vonden do eigenaars, deechtgenooten Killer, vermoord. Een onder* zoek is geopend. De gezondheidstoestand van Pius X. Zekere bladen hadden het gerucht Tor- spreid van den ziekelijken toestand van Z. II. Pius X. De Agencb Havas logenstraft dit nieuws. Gelijk altijd lijdt de H. Vader aan jicht, bijzonderlijk bij vochtig weder, doch dit belet hem niet zijne drukke bezigheden zonder onderbreking voort te zetten. Admiraal Morin. Een telegram uil Luca meldt het overlijden van admiraal Morin, senator en oud-minister van marine. Overstroomingen. Uit Budapest wordt gemeld, dat er in het district Meheditz erge overstroomingen ver oorzaakt zijn door do laatste regens 23 per sonen zouden verdronken zijn. Huizen en oogst zijn vernield. Mlnisterleële krisls. Do eerste ministerieëlo krisis heeft plaats gehad. Het ministerie Tomanovitsch komt in handen van Koning Nikolaas zijn ontslag to geven.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1