>-<; -•*••• Eer». H. Desiderius Joannes Ëaplista WILLEMS Onze vorsten in Holland e 'T EEN EN 'T ANDER Groote gebeurtenis in Vlaanderen. ABONNEMENTEN! Cinematograaf In opene lucht l Ï3i liet .TubelparJi te Brussel Zestiende Jaargang n' 800. 104 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 18 en Maandag 19 September 1910 Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. qt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL £20, Haachtschen Steenweg, 230, TE AALST 91 Kerkstraat, Telefoon 114.} BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankoxbtsingbn, ztch wfndeïc E. TAM1NIAU, 217, de Méeodestraat, Brussel. Geboren te Adegem, den 12 No vember 183-5, deed schitterende stu diën in 't College te Eekloo en 't klein Seminarie te Sint Niklaas, ging over naar het groot Seminarie te Gent in 185G en werd er Priester gewijd den 2 Juni 1860. Den 28 October 1861 wierd hij be noemd als Coadjutor van den Eer weer den Heer Vincart, Onderpastoor te Geeraardsbergen en reeds eenige we ken nadien was hij zijnen opvolger als Onderpastoor. Zijne buitengewone iever in het be stuur der werken, hem toevertrouwd, wenkten de aandacht der Hoogere Overheid, die weldra hem zond naar eene der eervolste en belangrijkste plaatsen van het Bisdom... in Januari 1866 werd hij Onderpastoor benoemd in Sint Baafskerk te Gent. Van het eerste jaar reeds gaf hij blij ken van bijzondere naastenliefde en zelfsopoffering tijdens de schrikkelijke cholera in 1866 en later nog geduren de de ov( róirooming der Schelde in 1872. Verders stichtte en bouwde hij te Gent eene patronagie voor meisjes in 1868, later eene lagere school voor jongens en ook voor meisjes, die plechtig geopend wierd 's avonds vóór zijne benoeming als Pastoor van Sint Jozefskerk te Aalst, den 29 Septem ber 1879. Zijne parochianen weten best, wat hij sinds 1879 in deze parochie heeft verricht, welke wondere werken zijne onverpoosde iever heeft teweeg ge bracht, wat al goed hij heeft gesticht Op Zondag, 18 September, wordt plechtig gevierd het Gouden Jubel feest van onzen beminden Herder, Ecrw. Heer D. Willems, priester gewijd in Juni 1860 en benoemd Pastoor van Sint Jozefspa rochie in September 1879. Wij, zijne parochianen, wij weten best wat hij midden ons heeft verricht, welke wondere werken zijn onverpoosde iever heeft teweeggebracht, wat al goed hij heeft gesticht geen huisgezin dat geene weldaad hem te danken heeft. Ook zijn wij verzekerd dat op den dag van zijn Jubelfeest al de parochianen vurig voor hem zullen bidden, talrijk tot de I1H. Sacra menten naderen, en zooveel mogelijk toch iemand van elk huisgezin eene H. Communie te zijner intentie zal willen opdragen. Wij verzoeken vooral de Voorzitters en Bestuurleden der verachillige maatschapijen dezen plicht van dankbaarheid aan hunne le den te willen herinneren en tevens hun mede te doelen dat den Zondag morgend om 8 112 ure een stoet zal gevormd worden door de ver- schillige scholen, genootschappen, maat schappijen, honden en kringen. De meisjes, jonge dochters en vrouwen moeten bijeenkomen op de speelplaats van hel Klooster in Sl. Jozefstraat de school jongens, jongelingen en mannon vergaderen op de speelplaats der Patronage en zullen dan op de volgende orde aan de Kapel van Meule- schetto in den stoet gerangschikt worden 1 kinderen der Meisjesschool 2 kleine Congregatie 3 groots Congregatie (met lint en medalie) 4 Boerinnegilde 6 Leerlingen der Jongensschool 6 Zondagschool en Pa tronage 7 Fanfaar Willen is Künnen 8 Turnmaatschappij Willen is Kunnen 9 Katholieke Volkskring, Sint Jozef 10 Boldersmaatschappij 11 Spaarkas en Pen- sioengildo 12 Geitenbond 13 Veeverzeke- ring 14 Koor- en Zangmaatschappij Sint Jozefskring»; 15 Bestuurleden van den Ka tholieken Volkskring en Feestcomiteit 1G de Heeren van den Kerkraad 17 de Over heden 18 Eerw. Heer Jubilaris met den Z. E. H. Deken. Deze machtige stoet zal den Eerweerden Jubilaris Ier pastorij uithalen en naar zijne griefde Kerk geleiden, waar om 9 1/2 ure eene plechtige Jubelmis zal gezongen wor den. (Binst de Mis sermoen door den Zeer Eerw. Heer Deken). Onmiddelijk na de H. Mis wordt de stoet hervormd en trekt langs de Statiestraat, .Aibert-Liénartstraat, Esplanadestraat, Vrij heidstraat en Schoolstraat naar de Feestzaal van den Volkskring alwaar door Mijnheer Am. D'Hondt, Voorzitter van den Kerkraad, eene Jubelredevoering zal uitgesproken en door verschillige maatschappijen bloemtuilen zullen aangeboden worden. Benevens een zeer SCHOON TAPIJT voor hoogaltaar en koor door de parochianen ge schonken, wordt den Eerw. Heer Pastoor nog opgedragen een Album met al de werken, Maatschappijen cn Kringen door hem sinds dertig jaren gesticht en bestuurd, ook een schoon ingelijste groep der tien Heeren Onderpastoors die hem in zijn werk hebben bijgestaan. Deze PRACHTIGE ALBUM, de schoonste ge denkenis van het jubelfeest, met 93 verschil lige groepen en portretten, en den tekst der Feestrede zal van Zondag 18 September aan zeer genadigen prijs door iedereen kunnen bekomen worden. 's Avonds om 8 ure, Verlichting van het Esplanadeplein en omliggende huizenluister rijk Concert door de Fanfaar ti Willen is Kun nen muziekafdeeling van den Katholieken Volkskring Sint Jozef, en voor slot en bekro- ning V/ij verhopen dat de bewoners der naastaan- palende straten hunne huizen zullen willen ver sieren en 's avonds verlichten en dat geheel den dag over gansch de parochie, in alle stra ten, op alle huizen de nationale vlag zal wap peren, als blijk van deelneming in dit zoo duurbaar Jubelfeest. Op voorhand verzekerd van uwe welwil lende medewerking, bedanken wij U allen hartelijk en groeten U met achting. NAMENS HET FEESTCOMITEIT TER HERINNERING. 's MorgendsAlgemeene Communie. 8 1\2 ure Stoet der Maatschap pijen. 9 1/2 ure Solemnele Jubel- mis. 10 1\2 ure Zegestoet naar den Volkskring. 11 ure Plechtige Ontvangst. 8 w*e Verlichting en Concert. Cinematograaf. Ge buurte versierd en verlicht. Alle huizen bevlagd. Blijvende geden kenis, prachtige Album Verjaringen.— 18 September 1830 In de Staten-General vraagt M. Van Zitzma dat een onderzoek zou geopend wor den over den oorsprong der omwenteling die te Brussel uitgebarsten is en tegen de muiters die het sociaal kontrakt verkrachtigd hebben. M. Danck»r Curtius kent maar een middel om den stroom te weerstaan, dat is het ge bruik van het geweld door de wapens. 19 September 1830. Men ontdekt op het stadhuis van Brussel geweeren en sabels die er neergelegd zijn door de N der- landscbe overheid. Gansch den nacht beloopt de bevolking, voor afgegaan van trommels, de stralen en bij den kreet van «weg met de Hollanders 19 September 1831. Een Koninklijk besluit draagt, aangezien de moeilijkheden waarin het land verkeert, er geene nationale feesten zullen gevierd worden». Alleen zal een Te Deum in de hoofdkerk gezongen wor den. 19 September 1895. De werkop zieners maken proces-verbaal tegen Anseele en de beheerders van Vooruit wegens over treding der wet over het betalen der dag- loonen. Tegen de ontvolking.—Eene bij zondere kommissie is duor da maatschappij van Geneeskunde gelast om het belangrijk vraagstuk der ontvolking te onderzoeken. Die kommissie bestaat uit de doktoors Casse van Brussel, Dupureux van Gent, Daets van Antwerpen en Roos van Namen. De kommissie stelt den volgenden maatre gel voor Bijstand aan alle moeders welke in nood zijn rechterlijke vervolging voor allen welke hinderpalen zouden stellen aan eene g«hnor»« vermin dm'uw* van lasten voor de huishoudens, w«u,r er vele kinderen zijn. Een hulpgeld aan de ouders op den ouder dom van GO jaren. Kosteloos onderwijs voor huisgezinnen van ten minste drij kinderen. De Brusselsche Wetstraat ein digt aan het Jubelpark, of Park der Vijftigste Verjaring. Daar hadden reeds in 1880 en 1897 do Internationale tentoonstellingen van Brussel plaats. Het prachtig paleis van den Cinquanlenaire, of Jubelpark, bestaat uit twee vleugels het werd in 1879 door bouwmeester Bordiau opgericht. Do beide vleugels zijn ver bonden, door middel van den praalboog, waarvan wij hier naast een trouw afdruksel weer geven. In het paleis der Vijftigste Verjaring is liet Koninklijk Muzeum van Versierings- en Nijverheidskunsten, benevens de verzamelingen oudheden en nijverheids werken, door bijzon deren aan het muzeum geschon ken. In andero tijden,is de toegang tot het muzeum kosteloos. Thans echter, voor den tijd der Tentoonstelling van Brussel, heeft hol beheer het wijs gedacht gehad, er eene algemeono verzameling van oude kunstwerken op te richten. Men vindt er thans, naast die prachtige verzameling oude kleinodiën, oude en hedendaagsche beeldhouwwerken, voorliistoriscbe oud heden, bijzonderlijk uit de Romeinsche en Franscho tijdvakken, in België gevonden, Egyptische oudheden, uit do VIP eeuw voor Jezus- Chrislus, godsdienstige oudheden, enz. enz. Eene verzameling schilderijen en beeldhouwwerken, komende uit alle landen der wereld en geschildordf geboeiteld door de oude meesters der kunst, als Rubens, Van Dyck, Teniers enz. enz. Het muzeum is voor don duur der Tentoonstelling voor verscheidene miljoenen verzekerd men zal zulks begrijpen, als men west dat de waarde der uitgestalde oudheden en oude kunstwerken, om zoo te zeggen niet te schatten is. Onder de thans tentoongestelde schilderijen bevindt zich ook de prachtige schilderij van St-Rochus, uit de St-Martenskerk van Aalst, van den Vlaamschen meester Rubens. Deze kostbare schilderij is er tentoongesteld, met het altaar waarboven zij in de St-Martenskerk prijkt, daar de deskundigen het volkomen eens zijn, om te verklaren, dat het altaar gebeiteld werd, naar teekoningen van Rubens. Deze twee stukken alléén zijn miljoenen waard. Men treft er ook nog oude meubelen aan, uit de XVI® eeuw, welke van hot g-asthuis van Aalst voortkwamen. Ook uit Ilofstade en andere gemeenten uit den omtrek van Aalst, werden groote verzamelingen kostbare oudheden naar de Tentoonstelling gezonden, aldus ook het hunne bijdragende om onzen nationalen rijkdom en oude kunst te doen kennen en waardeeren Gezien de groote waarborgkosten, van het inrichtend Komiteit geöisclit, is de ingangsprijs vdbr deze Tentoonstelling de weekdagen drie frank en 's Zondaags 1 frank. Ontelbare vreemdelingen kwamen reeds de Tentoonstelling bezoeken en stonden verwonderd en verrukt tegenover zulke kostbaarheden. De meeste Belgen zelfs, weten echter niet, hoe rijk hun land is aan oude herinneringen. Ook kunnen wij onze lezers niet genoeg aanraden, deze Tentoonstelling te gaan bezoeken, zij zullen het zich geenszins beklagen..,. -*C Staatkundig Overzicht Frankrijk. De vraag wordt opgeworpen of men de oorlogschepen der Fransche vloot zoude samen gaderen in den Atlantischen of Middeltandsche zee. Vermoedens rijzen op, dat dit reel eenen voorzorgsmaatregel zoude kunnen zijn tegen eenen gebeurlijken oorlog tusschen Engeland en Duitschland. Duitschland. De socialist Faber is le Fran fort-op-Oder gekozen. Hij vervangt in den Reichstag eenen liberaal. Het is de ne gende bijgevoegde kiezing welke komt plaats te hebben en telkenmale is het een socialist die de zegepraal behaalt. Het is ontegen sprekelijk, dat de socialistische partij in Duitschland meer en meer veld wint. Spanje. De prefekten van meest al de provinciën ran Svnnje, hebben vertoogschrif ten ontvangen wn katholieke komiteilen waarin de toelating gevraagd wordt om op 2 Oktober aanstaande grootsche betoogingen in te richten in de bijzonderste steden van Spanje. De kotjiolieken willen op dien dag beslissende slag leveren tegen liet onge loof en klaar bewijzen dat zij talrijker zijn dan tnen het teel veronderstelt Turkyë. De Turksche gerechtsdienaars hebben vijf leden van den Algcmeenen Raad van Pharnal aangehouden. Zij waren zelfs in hef bezit van aanhoudingsmandaten, uii- geveerdigd tegen al de leden van den Alge- meenen Raad. Het patriarkaat heeft ver klaard dat, ingezien de dreigende houding der Turken, het niet langer meer zijne werklaamheden kan vervorderen. Portugal. Ds anti-monarchieken heb ben beroep ingespannen tegen de kiezingen. Zij verklaren dat het hoofdstembureel 26 zetels ten onrechte toegekend heeft aan de gouvernementsgezinden. liet hooger hof heeft de zaak in hadden en zal uitspraak doen. Dit is de oorzaak der vertraging in het openen van de Portugeesche Cortes. Amerika. Het gerucht wordt verspreidt dat de heer Tafl, voorzitter der Vercenigdc Statenzich niet meer zal voorstellen als kandidaat voor het voorzitterschapDe heer Roosevelt geniet overal op zijne rondreizen en bijzonderlijk in het Westen zulken onge- meenen bijvaldat het niet mogelijk is eenen dam op te werpen tegen den volksstroom, welke naar den heer Roosevelt ijlt Vandaag, morgen en overmorgen heeft er eene gebeurtenis plaats, die eeuwenlang zal opgeboekt blijven in de Geschiedenis van bet Vlaarasche volk. Wij bedoelen de drie Vlaamsche Wetenschappelijke Congressen, die thans in Antwerpen worden gehouden en waarvan wij reeds spraken, in een vorig num mer. Doch, zooals wij zegden, is deze gebeur tenis zoodanig belangrijk dat wij er wol op mogen wederkomen. Inderdaad 1200 con gressisten, allen tot den hoogsten stand be- hoorende, zullen 3 dagen lang vergaderen en in 80 verschillende wetenschappelijke verslagen, de moeilijkste kwestiën op ieder wetenschappelijk gebied verhandelen of he spreken. In vroegere jaren en zelfs tot in don laat- sten tijd werd de Vlaamsche taal aanzien en genoemd door hare bestrijders, als eene taal die niet kon dienen tot voertaal van het hooger onderwijs, in andere woorden, het Vlaainsch was geene of kon geene cultuur taal worden. Dat Holland verscheidene hoogere scholen bezit, waar het Nederlandsch uitsluitend de voertaal is, dat kon voor de bestrijders onzer moedertaal niet in aanmerking komen. Het was voldoende dat zij zulks verklaarden en daarna was de zaak afgehandeld. De Vlamingen hebben thans een groven slag geslagen zij hebben 3 groote congres sen tegelijk doen samengaan. Daar zullen bijeenkomen, Hoogleeraars, Ingenieurs, Doktoors, Priesters, Advokaten, Notarissen, Taalgeleerden, Geschiedkundi gen, Letterkundigen, enz. Door het geven van dit gToot fcetal wetenschappelijke ver handelingen willen (le Vlamingen thans too- nen, dat het Vlaamsen zoogoed als elke an dere taal dienen kan om de hoogste en moei lijkste wetenschap aan te leeren. Zij zullen de vijanden van onze moedertaal voor een feit stellen, en hen alzoo het laatste wapen ontnemen, dat sommige nog meenden te bezitten. Het letterkundige Vlaanderen is sedert vele jaren voor goed ontwaakt, deze ontwa king heeft tevens geheel Vlaanderen mede opgewekt en thans zijn wij zoo gelukkig hot jongere geslacht te mo£«n aanschouwen, als zijnde in al de standen der Maatschappij, Vlaamsch van ziel, Vlaamsch van gedacht, en Vlaamsch in leven en streven. De nachtwacht. Het Koninklijk Paleis, waar de Belgische vorsten den nacht doorbrachten, werd geheel den nacht bewaakt door vier huzaren te paard, den blanken sabel in de vuist en vier soldaten der linieregimenten. Zij werden allo twee uren afgelost. Da tweede dag. Alles belooft een prachtig weder. De eerste dag reeds hadden de Belgische vorsten door hunne minzaamheid aller harten en genegenheid gewonnen. Ook stonden Vrijdag morgend reeds van af 7 ure talrijke groepen op hel Damplein. De beiaardier is reeds op zijn post en speelt eerst het Belgisch en dan het Nederlandsch nationaal lied. Daarna geeft hij eenige oude Nederland- sche Vlaamsche liederen ten beste. Onder deze laatste hoort men met genoe gen het gekend aria van Gretry Waar kan men beter zijn. Het muziek dor grenadiers verschijnt wel* dra en vat post veor het Koninklijk Paleis, waar hot eenige stukken speelt. Een bezeelc aan eene diamantslijperij. Het was rond 10 uro, dat de stoet op het perron van het koninklijk paleis verscheen. Evenals den vorigen dag neemt Koningin Wilhelmina met Koning Albert, plaats in hot eerste rijtuig en Koningin Elisabeth met prins Hendrik in het twccdo. De vorsten gaan de diamantslijperij der firma Asscher bezoeken. Om 10 uren 20 komon zij daar aan. De Hoogo bezoekers worden er ontvangen, door de bestuurders en eigenaars van d« firma. Prachtige bloemtuilen worden aan de tweo Koninginnen aangeboden. Hot hooger personeel der firma wordt aan de vorsten voorgesteld in do bereden. Daarna deden de vorsten, onder do leiding der bestuurders, de ronde der zalen waar do werklieden voltallig aan den arbeid waren. De doorluchtige bezookers konden zich al dus een juist d- nkbeeld vormen van de dia mantnijverheid. Zij zagen cr achtereenvol gens hot klieven, het snijden, het polijsten en het slijpen der diamanten. Koning Albert onderhield zich langdurig

De Volksstem | 1910 | | pagina 1