B h VVslkearmoerjsinBelgië F T EEN EN 'T Brusselsche briefwisseling. Zestiende jaargang si' 800. I 0 Zondag 25 en Süaaj:dag 2S September 1910 pi SS* 1 V 3 DAGBXj DE tVlUNiCIPALITEIT VAN PARIJS TE BRUSSEL 2 CENTIEMEN HET NUMMER 9j> ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» KSfC^I F 1 J .^•.•'■,£1 4 .5 i 239, BUREEL. EN TE BRUSSEL Haachtschcn Steenweg 230.j BestuurderJ. TE AALST 5, Kerlcstt-aai Telefoon 114 Van Nuf fa 'Dc Oendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank (1 tot 4 kl. reg.j fr. 0,60 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4« bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Rcklamcn (por regol) Gemoogd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel). fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zrcn wenden E. TA!i91NIAU| 2S7, de fWék"odestraaïf Brussel* Moest men de tegenstrevers, zoowel liberalen als socialisten, in tijd van kiezing gelooven, dan zou ons land op den boord van den afgrond zijn. Nu is de kiezing voorbij en voor den oogenblik is het niet zoo broodnoodig dien zoogezegden erbarmelijken toe stand aan te klagen. Tegenover de menigvuldige lofbetuigingen van wege alle vreemde landen zou het al te bela chelijk worden en het gaat thans zoo ver dat vijandelijke bladen, zelf met geestdrift spreken, over onzen bloeiün- den toestand. Zoo schreef dezer dagen nog eene Fransche liberale gazet: In 1899hadden de Belgen voor 856 miljoen beheerde kapitalen, in 1910 overtreft het getal het anderhalf miljard, het is meer dan verdubbeld Op de spaarboekskens hebben de Belgen gespaard 950 miljoen en op de Belgische rentboekskens nog 501 miljoen. Te zamen 1 miljard en 4.21 miljoen In 1909 alleen beeft men op do nieuwe spaarboekskens alleen 3S5 mil joen gestort. Het prachtig werk van de werk manswoningen gaat ook gestadig zij nen gang. Op het einde van 1909 waren er in 't geheel rond de 50,000 werkmanswoningen gebouwd, daar voor was er tot op dit tijdstip eene ronde som uitgeleend van 87,000,000 franken. Die werkmanswoningen zijn luchtig gezond en gerieflijk gebouwd en vor men waarlijk eene aangename woning voor den werkman. De Pensioenkas levert niet minder schoone uitslagen op. Op weinige jaren tijds is het getal aangeslotene leden bij de Pensioenkas meer dan gevierdubbeld. Op einde December 1909 telde men in de Pensioenkas niet min dan twee miljoen personen. Met een weinig goeden wil van eenieder, kan men dit getal weldra verdubbelen om alzoo er toe te geraken, dat ieder een, op het einde van zijn leven, recht heeft op een pensioen. De Spaar- en Pensioenkas, bet werk der werkmanswoningen,bewijzen al te duidelijk hos het Belgische volk met reuzenschreden don weg opgaat van den vooruitgang, voorzichtig maar verstandig geleid door het Katholieke Bestuur. Overal heerscht er in het land meer weelde, meer welvaart, meer Voorspoed, meer vooruitgang. Het is niet alleen in de Spaar- en Pen sioenkassen van den Staat dat er ge spaard wordt, maar ziet nog eens wat geld er wordt gestort in de handen van bijzondere maatschappijen. En niet in 'het sparen alleen blijken onze huidige rijkdom en welvaren, maar in geheel hot leven van ons volk. Do Belgen zijn hedendaags beter gevoed, beter gehuis vest, beter gemeubelecrd, boter ge kleed, beter onderwezen, beter met elkander in gemeenschap. Die toestand wordt door alle vreemdelingen on- middelijk opgemerkt. Is er meer en mogen wij ons uittor- harte verblijden over den immer toene- menden bloei van ons vaderland, eene zaak toch moeten wij vooral in het oo, houden. Wij moeten dien toestand naar behooren weten aan te wenden Wij moeten alles in het werk stellen om eene goede wending aan onze eigene zaken en aan de zaken van het land te geven. Daarom dient er opge let en geenszins roekeloos te werk ge gaan. Wij mogen ons niet laten verblin den, niet al te zeer laten medeslijpen door deze welvaart met ons al te uit zinnig over to geven aan sport, aan weelde, aan vermaak en daardoor al- zoo onze eigene .werkdadigheid te ver lammen, ons eigen zelve te verontzenu- wen. Een volk kan maar grooten sterk blijven zoolang als het kan steunen op krachtig, lichaamlijk, verstandelijk en zedelijk ontwikkelde onderdanen. Ook voor het bestuur van den Staat moet er hijzonder worden acht gegeven. Im mers het bestuur van een land kan een buitengewonen invloed uitoefenen op de welvaart of den ondergang van een land, Ruim 26 jaar heeft België onder de zorgvuldige en waakzame leiding go- staan van een katholiek bestuur na dit afgeloopen tijdperk van meer dan een kwaart eeuws, is het tot een hoog tepunt van bloei en welstand gekomen dat het misschien nooit heeft beleefd in zijne geschiedenis. Daarom is-het eene volstrekte noodzakelijkheid de mannen, die het land tot zulk eene aan zienlijke hoogte hebben weten te bren gen, aan het roer te laten. Immers, men dankt niet die mannen af, die eene zaak doen bloeien, maar wel die genen die bewijzen hebben gegeven van onkunde en nalatigheid. DB VOLKSSTEM - Itet best ingelichte volksdagblad op poli tieksociaal, rechterlijk en sportief ge bied, verschijnt dagelijks rond 5 uren. Van nu af tot Nieuwjaar kost De Volksstem slechts 2,50 fr. Men schrijft in op alle -postbureelen van het land. VcB'jaringen. 25 September 1830. Eene bestuurlijke.Komissie neemt bezit van het stadhuis van Brussel en benoemt Don Juan Van Halen, opperbevelhebber der Belgische troepen. De strijd tegen de Hol landers wordt voortgezet. 25 September 1833. Op het stadhuis van Brussel wordt een groot feestmaal door de Belgische Vaderlanders aan Koning Leo pold I aangeboden. 26 September 1830. Het voorloopig be stuur wordt ingehuldigd. De Hollanders verlaten de warande in den nacht. Prijs AwgusS Bcernaert. De achtbare Staatsminister de heer August Beernaert heeft een kapitaal gestort, waarvan de opbrengst (500 fr. 's jaars), moet dienon om eenen prijs van duizend frank toe te ken nen, alle twee jaren te verdienen door deze die zal uitgemunt hebben in eene Fransche letterkundige voortbrengt. Het onderwerp is naar vrijen keus. Het mag in proza of in verzen zijn, ofwel tooneel- of geschiedkundig. Nadere inlichtingen zul len door het ministerie van Kunst en Weten schappen verleend worden, Dc duurte van het vleesch. Het getal geslachte dieren is in ons land sedert twintig jaren verdubbeld. De land bouwers, die wol weten dat het de veld vruchten niet zijn,maar wel de gevette dieren die hun de grootste winst opleveren, hebben ?en deel hunner landerijen in moerschen ver anderd, en kweeken nu veel meer slacht dieren dan vroeger. En toch zijn er nog te weinig ter oorzake dat er in ons land veel meer vleesch verbruikt wordt dan vroeger. Dit is de reden der duurte van dezen prijs, die zelfs door werklieden alle dagen wordt ver bruikt. De Hepfst. De Herfst is daar. Zijn koele adem doet zich 's morgens en 's avonds vinniger en vinniger gevoelen. Hij verjaagt onze zangvogels welke in war mere oorden hun Winterverblijf gaan zoeken. Het is de tijd van den fruitoogst. In sommige streken zijn de appelen wel gelakt, in andere zijn zij schaarsch. Hetzelfde raag gezegd worden van den aardappel. In natte landen zijn zij het uitdoen niet weerd. In zavelgrond is de opbrengst nog al vol doende. In het algemeen klaagt men van vele rotte, hetgeen den prijs der aardappelen wellicht zoude kunnen doen stijgen. Kleingeestig. Zekere Waalsche Ligue heeft aan den heer minister van Oorlog een protest gezonden, omdat een zeker korps soldaten, bij het terugkeeren van eenen veld- marsch, den Vlaamschen Leeuw hadden ge zongen. Do Ligue verklaart in het protest dat dit feit, gebeurd in tegenwoordigheid en met de goedkeuring der legeroversten, eene uitdaging en eene beleediging is voor de Walen. Hoe kleingeestig Verstandiger dan de Ligue handelden de Walen, die over eenigon tijd op een feest te Mechelen, onder de toejuichingen van het volk, zelve den Vlaamschen Leeuw speelden, Do Teler, van (Ton Munic.ipalon Raad van Parijs bevinden, zich thans in Bel gië. Do municipale ruadsledon zijn zeer talrijk «afgekomen, om aan de Brusselscbe en Antwerpscho gemeen- teover he den het bezoek terug te bren gen, dat dezen beminde maand Juli laatsteden brachten. Men weet dat dit bezoek samenviel met bet verblijf to Parijs, van ons vorstenpaar. De Pa rij zo r municipaliteit wordt a«angevoerd door M. Leopold Bollan, groot handelaar, voorzitter van den Raad. Do meest in aanzien staande leden van den Raad vergezellen bom. Noemen wij slechts MM. Adrien Ourdin en Maurice Quentin, onder voorzitters, Ernest Gay. Syndic, Ba- dini Jourdin, EmicI Massard, d'An- digné, sekretarisson,Henri Galli,voor zitter van den algemeenen raad der Seine Chassaigne- Goyon, voorzittor van het Begrootingskoihiteit tDausset, verslaggever der begrooting Rebeil- lard, algemeenen verslaggever der re keningen Navarre, Escudier, Devil- le, Andrè Lefovre, A. Chericoux, Chausse, E. Baron, oud-voorzitters van den Raad Felix Roussel, voor zitter der eerste Komissie Froment- Meurice, Alpv, Quenlin-Bouchart, Ambroise, Rendu, Colly, Pannolier, Levé.?, Hcnaffe, P. Morel, C. Claire, n L. BeKan, Voorzitter. CS. Ernest Gay, Syndic. Devai-Arnould, Poiry, De Menuet, Evain, Lajtrrige, G. Giron, Lamgui, Taulet, J. Mènard, Deslandres, Brunet, Guibert. P. Fleurot Mïniot, Salmon. Brccet, P. Vivot, Desvaux, Delpech, Aucoc, Peuoh, A. Gens, G. Pointel, Pctitjean, E. Oudin, Merlin, municipale raads leden Renó Weiss, kabinetsoverste van den Voorzittor der Municipaliteit Quignard, sekretaris van den voorzitter j Schwartz, overste van het sekretriaat van den Syndic on Morand, sekretaris van den Syndic. Men ziet dus dat de Parijzenaars ons zoer talrijk overkomen. De voorzitter van den Municipalen Raad, M. Bellan, is een zoer begaafd redenaar. Toen onze vorsten het Parijzer stadhuis bezochten, werden hen door M. Bellan een beker aangeboden on hij zegde er onderandero Laat mij tee, U in naam dor Municipaliteit van Parijs, dezen beker, gevuld met Franscheu wijn aan te bieden. Moge deze gulhartige wijn, steeds in uwe hnrien de genegenheid warm houden welke gij voor ons land koestort, en de beker, U de voor ons zoo gelukkige oogenblikken doen herdenken, welke gij in ons stadhuis doorbracht. De voorzitter der Municipaliteit dronk ten slotte, op den voorspoed van de goliefdo vriendennatie van België. Toen de Brus- selscho en Antwerpscho gemcenteoverheden zich in het stadhuis ontmoetten met de Belgische vorsten en M. en Mov. Fallières, zegde M. Bellan in zijne welkomrede Onze twee volkeren, zoo wel gemaakt om zich te verstaan, to achten, to beminnen, worden op vele punten samengebrachtde zelfde verzuchtingen naar kunst en schoonheid, hetzelfde streven naar vooruitgang, onz. Wij kennen ook, en wij bewonderen ze, die twee groote, beroemde steden, Brussel en Antwerpen, welke steeds zulk prachtig voorbeeld van voorhandneming gaven. - Altijd gaat onze genegenheid naar dat levendig, moedig ras, steeds moedig aan het werk, vertrouwend in de toekomst, en wiens verleden zoo rijk is aan roemrijke daden.... Op het banket, dat daags nadien te Parijs in het stadhuis gegevon word ter eere der burgemeesters en schepenen van Brussel on Antwerpen, zegde M. Bellan nog Wij hebben de grondslagen gelegd eener overeenkomst tusschen Bjwssel, Antwerpen en Parijs. Moge deze van langen duur zijn en allen bevoordeeligen. Het is dan dat MM. Max en Do Vos, burgemeesters van Brussel en Antwerpen de Parijzer municipale leden uitnoodigden. De Belgen werden in Parijs gulhartig ontvangen en gefeest. De Parijzenaars zullen het zijn in België. Feestelijkheden te Brussel. Zaterdag avond om 8 ure 30, galavertooning in de Muntschouwburg Zondag om 12 ure 30, bezoek aan do Tentoonstelling 's avonas om 8 ure, banket ten stadhuize Maandag om 11 ure, bezoek eener lagere gemeenteschool om 12 ure 30, bezoek aan het muzeum van oude kunst om 4 ure 30, ontbijt in het koloniaal Paleis te Tervuren wandeling door het bosch om 7 ure 30, banket in hot Tor- Kameren-Bosch. Dijnsdag, om 11 ure 30, bezoek aan het olectriciteit werkhuis; om 12 ure 30, ontbijt in het gasgesticht, bezoek der instelling s' avonds banket in het Koninklijk Paleis. Woensdag vertrekken de Parijzer Municipale Raadsleden naar Antwerpen en Vrijdag of Zaterdag gaan zij naar Gent. Staatkundig Overzicht Zuid Afrika. De boeren toclhe eertijds zoo eensgezind waren en gezamenlijk hun bloed vergoten voor de onafhankelijkheid van Transvaaltwisten nu onder elkander om te weten,wie onder hen het bewind in handen zoude nemen. Generaal Botha is afgetreden en verscheidene zouden zijne plaats willen innemen. Perzië.De regent van Perzië is Don derdag te Teheran overleden. Een kleinzoon van den regent is op dit oogenblik te Brussel alwaar hij aan de hoogeschool zijne studiën in de rechten voltooit. Hij is gekend als een goed student en zal inVJll zijn licenciaat in de rechten bekomen. Duitschl^nd.Een voorstel tot het vor men vdn eene grondwettclijken staat is door de overheid van Elsas-Lotharingen, aan de Pruissische regeering gezonden. Waarschijnlijk zal dit voorstel nog al be- kampt worden. De minisler zal het aan de Vereenig de Rijksstalen mededeelen en er hun gevoelen over vragen. 23 September. Het is dus bepaald botwistop 27 Oktober aanstaande zal het keizerlijk paar van Duitschland Brussel komen bozoeken. Wij zijn, rechtuit gesproken, nieuwsgierig om den fleren vorst terug te zien, dien wij eens te Oostende zagen aankomen met zijn schip de Hohenzollem en die ons eene zoo groote aandoening bracht. Het was wel wat Koning Lohengrin maar het schouwspel was indrukwekkend. Bij Keizer Wilhelm is alles grootsch en kleinachtighoid is met hem niet gespaard. Ik herinner mij nog, met wel ke onrust gansch Europa zijne troonopstijging aanzag. Men wilde in hem een barschen Duit- schon korporaal vinden, die niets anders zocht dan aan zijnen krijgslust vollen tocht te geven. En nochtans mag men nu zeggen dat hij reeds veel gedaan heeft om de vrede in de wereld te behouden. Toen hij klein was, zou men nooit gedacht hebben, dat hij zoo vrede lievend zou geweest zijn. Het was een nog al koppige bengel, die door zijn vader, keizer Frederik, meer dan eens op zijne plaats moest gezet orden. Laat mij toe er u een staaltje van aan to biedon. Eens weigerde de jeugdige prins, het bad in te treden. Zijn leermeester was onbekwaam om zijne stijfhoofdigheid te dwingen en hij zag zich verplicht eene klacht bij don erfprins Frederik neer te leggen. 't Is goed, ant woordde de vader, laat hem maar doen, ik gelast mij met de zaak. De jonge Wilhelm was zegevierond. Hij had, zoo dacht hij, gelijk gekregen tegen den meestor. Weinige tijden nadion, toen hij den voorgevel van Potstdam binnentrad, bemerkte hij, dat do twee schildwachten, die van wacht waren voor liet paleis, hem de krijgseer niet betoon den. Toornachtig liep de prins naar hen om aan die domme soldaten te leeren wie hij was. Niets te doen de wachten gaven hem zelfs goen antwoord en gingen voort met heen en weer te wandelen. Gij zult mij dat bezuren, riep hij uit en dadelijk liep hij naar zijn vader om die onbeschofte wachters te doen straffen De orfprins glimlachte. Och, mijn zoon zegde hij zacht,hoe wilt gij toch dat Doitsche soldaten, die de reinigheid in persoon zijn, eer zouden bewijzen aan een prins die zich niet gewasschen heeft. De kleine verstond do les en dadelijk kroop hij het bad in. Er zullen hier talrijke Duitsche dagblad schrijvers aankomen om verslag te geven over do groote feesten die hier ter eere van Keizer Wilhelm en zijne doorluchtige gemalin zullen gegeven worden. Onze vreemdo kon* fraters zullen te Brussel prachtig ontvangen worden door de Brabantsche af deeling der Belgische Drukpers. Dit onthaal zal zeker afsteken mot dit welk aan onze schrijver.3 te Amsterdam te beurt stond. Daar was alles stijf, daar moest de lialelijke étiqrjette stipt nageleefd worden. Geene gulhar tighoid, alles was officieel... En men spreekt van entente Hollando-Belge Me,n schrijft groote volzinnen over de nauwe betrekkingen die tusschen de twee volken 'oestaan. Do waarheid is dat tusschen Beige ,n cn Hollan ders het verschil nog grooter "lS als tusschen Kempenaars en Parijzenaars..Reist maar eoni- gen tijd in de Nederlanden gij zult zeggen dat ik volkomen golijk hol,... Om van iets anders to spreken, zal ik u zoggen, dat ik bij dezo laatste herfstdagen een bezoek afgelegd l\eb, bij mijn goeden vriend De Ceustor.deo zoo nederigen als wol geplaatsten archivist van Saventhom. Men weet niet wat overgr.-oot werk die verstandige man afgelegd hooft, ons de oudo papieren dier gemeente to ranf;8chikken. Moer dan 4500 stukken zijn doov zijne handen gegaan on van ieder liecft hij^ eono volledige beschrijving gegeven. En *Wat denkt go dat die verdienste lijke man da arvoor getrokken beeft De ont zaggelijke som van zero franken on zero centiemen Hij isnochtans gomeentebeainbte, regelmatig benoemd door hel bestuur. Kent gij or zoo velen in ons land Ik niet. En zeg gen., dat de Provinciale Raad van Brabant hem. laatst eene kas van 250 franken go- Iweigerd heeft om zijne kostbare stukkoa in te sluiten.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1