S Over Zeden T EEN EN 'T ANDER DE PARIJZER MUNICIPALITEIT TE ANTWERPEN Eene Kiezing in Duitsctilan DAGBLAD Het Staatsblad De dood van Chavez. Zestiende Jaargang n' S09. Si. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 30 September 1310 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fj» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fit BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 230f Haachtschen Stsenwcgi 230.1 O, icoricstraat, Telefoon 114. Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AAN KON DIGI NCEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0.G0 Keklaroen (per regel) f tr. i.OO 3« blaaz. (groote regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) £r. 3,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Recht, herstelt. (per rogel) fr. 2,00 Fiiianc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2.00, Voon ALLE AANK.OND1ISI.VGE*, ZICH WENDEN Tfl!KI3NIAU, 217, de Idérodesiraat, Brussel. Als men heden een dagblad open werpt dan is 't gruwelijk om zien, wat al misdaden, rampen en ongelukken er in vermeld staan. Maar benevon die gebeurtenissen zien wij maar al te veel vechtpartijen en aanrandingen die plaats hebben in den nacht, bet zij in den laten avond of in den vroegen morgen. Hier zijn hot makkers, die wat te diep in it glas hebben gekeken en on der wege aan 't twisten gaan daar is het een opgewonden kerel die, iets misdaan werd door een man, op loer staat om hem aan te vallen, te kwet sen of te doodcn op een ander is het een liefdekwestie die beslecht wordt, wanneer de hoofden verhit zijn door den alkooi. Niet zelden heelt men doodslagen aan te stippen, en sommige dagbladen drukken op die misdaden om te zeg gen dat Vlaanderen een moordkuil is, hoewel de misdaden er in evenredig heid nog minder voorvallen dan het £esde der misdaden eener groote stad. Wanneer zij ook gebeuren, altijd zijn zij te betreuren en er dienen doel treffende middelen uitgezocht en toe gepast te worden, om ze te vermijden en uit te rooien. En daar staat men soms stom op te denken. Wat kan "i--* J wonden als middelen Hetgeen zeer zeker is, is dat zulks nooit voorvallen zal met iemand dié vroeg te huis is en nooit lang uit zit. Indien die vent om 9 ure had in zijn bed gelegen, dan zou hij om 11 ure geene vracht slagen gekregen heb ben zegden onze voorouders en dat blijft waarheid. Is het immers toch niet spijtig, dat er zoovelen zijn die 'sZondags en soms in de week in do herberg blijven plak ken tot 11 en 12 ure en soms langer. Is het niet te betreuren dat men jon gelingen van 17 tot 18 jaar ontmoet, die tot een hol in den nacht rondzwie ren en het zoo zuurgewonnen geld soms langs vensters en deuren weg werpen en in de kroeg verteeren Ja, droef is het soms te bestatigen, flat die jonge kerels het geld verteeren dat zij ten kosto van zooveel zweet in de week hebben verdiend en dat zoo wel zou te pas komen bij hunne ouders Nog droeviger om bestatigen is het, dat soms huisvaders eene vrouw met 5, 6 en nog meer kinderen te huis in de armoede laten; om laat in den nacht in de herbergen te vertoeven en dan opgehitst en verhit door den drank naar hun kroost te komen twisten, la wijt maken, ellendige en slechte voorbeelden gevend aan hunne kinde ren Wie zou den angst kunnen beschrij ven der arme vrouw, die vreest dat liaren broodwinner een ongeluk kan overkomen of b j zijnen terugkeer zal worden mishandeld Wees verzekerd dat er vele onge lukken zouden vermeden worden moest men wat beter op tijd naar huis gaan. Hoevele tranen en wat ellende zou men niet sparen t De waarheid en gegrondheid dezer rede is Waarblijkend en in 't oog springend, doch wij durven nauwelijks verhopen, dat hier of daar toch een verslaafde er naar zal luisteren en de glibberbaan verlaten Verjaringen.— 30 September 1830. Het voorloopig bestuur, in zijn besluit over de stedelijke wacht, neemt de oude Brabantsche kleuren als die van België aan. 30 September 1891. Zelfmoord van generaal Boulanges op bet kerkhof van Elsene. Provinciale Tentoonstelling te Gent. De tentoonstelling van bet Huisbedrijf, ingericht onder de bescherming van Gent-Voorwaarts met olBcieelen steun, zal op Zaterdag 12 November plech tig geopend worden. Alles laat een grooten bijval voorzien. Zij zal uitsluitelijk bestaan uit voortbreng selen van de stad en de provincie, en onder andere do volgende voorwerpen bevatten Pracht- en gewone meubelen, toestellen voor verwarming en verlichting, kleeding, toiletartikelen, voedingsmiddelen, in één woord, alles wat het huisbedrijf betreft. De tentoonstelling zal ongeveer eene maand duren. Driemaal per week zullen er koncer- ten gegeven worden. Bijzondere wedstrijden worden, te dier gelegenheid, tusschen de ten- toonsteüers ingericht eere- en andere prij zen zullen toegekend worden. Aan schoolwerken, aan werklieden en aan instellingen van maatschappelijken aard, worden kosteloos plaatsen gegeven. Wij raden de achterblijvers aan zich spoe dig te laten inschrijven bij het Bestuur der Tentoonstelling, Conpure, 15, te Gent, al waar alle wenschelijke inlichtingen verkrijg baar zijn. Groote bestelling. Het spoor- wegbestuur gaat eene groote bestelling doen van locomotieven en tenders van verschillige typen, alsook wielen en ander materieel, en 24 rijtuigen van 2® en 3® klas. De kosten zullen tot eene som van 2 mil- lioen beloopen. Nachtarbeid der vrouwen. Het Staatsblad bevat de wet, opgemaakt tusschen de verschillende landen, waarbij de Maar ifë n HS"a rj "Ufize iei5r"g<j- achte Staatsminister Beernaert is naar den Haag vertrokken om deel te maken van het scheidsgerecht, dat moet uitspraak doen in het geschil Tan Venezuela met de Vereenigde Staten. Een reusachtige olm Op de houtwerven van M. Beague-Dransart, te Komen, is een reusachtige olm toegekomen. De boom meet 9 m. lengte en 3m. 85 om trok in het midden recht staande, meot hij op 1 m. 50 van den grond, 4 m. 25 omtrek. Deze boom, die verleden Winter geveld werd, groeide te Locre, in eene weide van de hofstede, gebruikt door M. H. Nuytten, eigendom van M. den baron de Page. Vier mannen hebben twee dagen lang moeten erken om hem te vellen j zijne kruin strekte zich op 15 meters lengte. Hij woog 12,000 kilos en is 200 jaar oud. Acht paarden waren noodig om hem uit de weide te trekken Het bakken van 't brood. De oude volkeren braken het graan tusschen steenen of hard hout, en mieken van den ge- vormden deeg platte broodjes, welke zij als dan in do zon lieten drogen. Tijdens de Romeinen, leerden de Belgen het graan pletteren in mortieren. Van in het begin der christene tijdrekening, kwameh de tr Stermolens op, en halfwege de XT" eeuw, werden de windmolens gebruikt. De bako vens dagteekenen van het einde der Vdc eeuw. Voordien liet men den deeg tot brood bakken onder de asch. Het einde van Cook Een ont dekkingsreiziger, Harry Whitney, dm uit de poolstreken teruggekeerd is, verklaart dat hij do hut bezocht heeft van waar Cook zijne Poolreis begon, en bevestigt dat hij er geen spoor gevonden heeft van de beruchte doku menten die de mededinger van Peary zegdt daar gelaten te hebben en waaruit hij, naar hij beweerde, het stellig bewijs halen zon van zijne ontdekking van de Noordpool. Het afscheid te Brussel Woensdag morgend, om 11 ure 7 m., hebben do Parijzer Munici pale raadsleden Brussel verlaten. In de Noordstatie bevonden zich de heeren Max, burgemeester van Brussel, met zijne schepenen. Plet afscheid was zeer hartelijk en M. Bellan, voorzitter van den inunucipalen raad, drukte herhaal delijk zijne hooge voldoening uit over het onthaal on het verblijf to Brussel. Vooraleer te vertrekken, heeft M. Bellan aan M. Max eene som van 2000 fr. gegeven voor de ar men der stad, 1000 fr. voor de kas der policieagenten en 100 fr. voor de deurwaarders van het stadhuis. Te Antwerpen Rond den middag kwam de trein te Antwerpen aan. M. Beau, Fransche gezant, te Brussel M. Chapsal, algemeene koinmissaris der Fransche afdeeling in de Ten toonstelling, hadden de reis mede gemaakt. In de statie werden zij opge- 0E MIDDENSTATIE TE ANTWERPEN wacht door schepene Desguin, M. Possemiers, gemeentesekretaris, M. Grozier, konsul, MM. Baeyens en Odeurs, kabinetsoverslen van hot gemeentesekretariaat, eene afgevaardiging van de Fransche maatschappij van Onderlingen Bijstand, ons. Na de gebruikelijke voorstellingen trok men in rijtuig naar het stadhuis. Op den beiaard werd een opwekkend aria gespeeld, terwijl de groot© klok hare bromtonen groetend over de stad zond. Op liet Stadhuis De ontvangst ten stadhuize was zeer kort. Burgemeester De Vos, omringd door al d© gemeenteraadsleden, on de Fransch# handelskamer, wonsohte in welgekozen bewoordingen de Parijzer municipaliteit welkom. Ilij dronk op hunne gozondhoid, en bood dan volgens oud Antwerpech gebruik, M. Bellan den beker aan waaruit hij gedronken had. M. Bollan antwoordde even kort, bedankte de Antwerpsche gemeenteoverheid voor het gul onthaal en verzokorde hen dat hij en zijne kollegas met veel belang de stad zouden bezichtigen. Na oen vluchtig overzicht der schilderijen in het stadhuis, werden de Parijzenaars en de Antwerpsche gemeenteovorheden naar de haven gevoerd, waar de Enieraude gereed lag om een tochtje op de Schelde to maken. Aan boord van het sioomschip werd een ontbijt opgediend. Er was geen etiquette of protokool in 't oog gehouden. Elk plaatste zich waar hij wilde. De heeren Beau, Fransche gezant, Bellan,burgomoestor De Vos, generaal van Sprang en gouverneur graaf de Baillet-La- tour hadden aan dezelfde tafel plaats genomen. Er werden geene heildronken uitgesproken. Het uitstapje op de Schelde was verrukkend. Het weder wa3 prachtig, on alhoewel mea oorgenomen had om 3 1/2 ure terug te zijn ia De Parijzênaars schenen zoo Tboneel De eerste dag eindigde mot een kunstfeest in bet Lyrach Tooneel bfgroet, waarna ook do hra- Het was 8 ure toen de Parijzen aarsin do schouwnurgzaal kwamomZ j ,aQ Stan Lenaerts, gezongen door zes honderd klom» van den zelfden komponist. Daarna "hechtte de Maagd van Antwerpen eene lauwerkroon aan de Fransche vlag, op 1 zoowel onder de Franschen, als onder de Belgen. MSneeld In het tweede deel van het kunstfeest traden Jan feest was rond 10 ure ten einde. Over een drietal weken had er te Frankfort aan den Odor-Lelms eene kiezing plaats om een afgevaardigde voor den Rijksdag te kiezen. De socialist Faber behaalde toen 14.270 en de nalionaal-liberaal iets meer dan 7.000 en de behoudsgezinde iels min dan 7.000 stemmen. Te zamen behaalden zij 14.349 stemmen Er moest eene balloteering plaats hebbei tusschen Faber, sociaal-democraat en Winter nationaal liberaal. De uitslag is de volgende Faber behaalt 15.797 stemmen en Winter 15,025, zoodat Faber gekozen is met eene meerderheid van 172 s'ouimen. Sedert de voorlaatste kiezing heeft Faber nog 1500 stemmen bijgewounen, maar Win ter lieeft niet alleen al de stemmen der be- het tooneel.... Het schouwspel was roerend, houdsgezinden, maar daarbij ook nog loOO stemmen meer gewonnen, zoodat de strijd bijzonder hardnekkig is geweest. De socia^- iemokraten hebben nu in den Rijksdag 52 afgevaardigden. Al de zetels die de socialisten bnwinnen, zijn bijna uitsluitend ten nadeele der liberalen; ovpnals dit het geval is bij ons in België. De toekomende algemeene kiesstrijd in Duitschland belooft zeer belangrijk te worden. Van den eenen kant zal het Gentrum vinnig worden bestreden, maar liberalen en sociaal-demokraton staan even scherp tegen over elkander. Men mag zich aan vele ver rassingen verwachten. Mogelijk zalfde ruzie in het socialistisch huishouden eenigcrwijze den gang der socialisten belommeren. Pensioen. Aan M. Bogaert, sluyswach- ter van lsto klas, wordt een pensioen van 913 fr. toegekend. Burgerlijk eereteeken. Het burgerlijk eereteeken wordt toegokend aan de volgende personen, die zich onderscheiden hebben tij dens besmettelijke ziekten. Do medalie van Is" klas, aan Mev. Ede- bean, te Heulen j M. Woeck-Huysen, te Zuren De medalie van 3"" klas, aan Mev. De Smedt, echtgenoote De Schuyteneer, te Vol- lezenlo M. Vanev, veldwachtor te Pont-ed Loup. Hoogescholen. De heeren Pirenno, go- woon leeraar in do fakultoit van wijsbegeerte en letteren der hoogeschool van Geut en Fronootte, gewoon leeraar in de fakulteit der medecijnen der hoogeschool van Luik, wor den selrretaris der Akademische graden be noemd dor hoogescholen, waaraan zij hunne kursus geven. Op inbare werken. Het Staatsblad ver meldt een Koninklijk besluit, de onteigening goedkeurende van een deel van het grondge bied van Vorst, tusschen de staatsbaan en St-Pieters-Leouw, om gezondheidsredenen. De cholera in Turkije. Bij ministerieel besluit worden alle waren, uit Konslantinopel, den Bosphorue of Trebizondo afkomstig, aan dezelfde voorschriften als die van do waren der Zwarte Zee onderworpen. Staatkundig Overzicht Engeland. Het kabinet is op het punt een. tcensch der Labour-Partij in te toU- ligen. Daar deze partij riet meer in staat is zijne vertegenwoordigers der kamers te be zoldigen, zal de regeering in de aanstaande zitting een voorstel doen ten einde de jaar wedden van de leden der werkerspartij door den Staat te doen betalen. Hongarlë. De Hongaarsche kamers zijn geopend doch deze Herfslzitting zal niet zeer belangrijk zijn, Den 12" Oktober aanstaande worden de zittingen opgeschorst, ten einde aan de Transelithaansche leden de gelegenheid te verleenen deel te maken tan het kongres te Weenen. Men zal ziek nu enkelijk vergenoegen met het budget te stemmen. De groote vraagstuk- ken,namelijk de kieshervorming en de leger- kwestie, zijn bepaald verdaagd tot liet toeko mendejaar Turkyë, Oroole beweging van troepen heerschen op de Bulgaarsche grens en langs de streek van Macedonië. Sedert eenige dagen heeft men zulke groote oorlogstoebereidselen gemaakt, dat men zoude wanen binnen eenige dagen den oorlog te zien losbreken. De regeering heeft zich nu gewend tot de OUomaansche bank om de leening aan te gaan. Daar deze bank te veel voorwaarden eischte, trachtte Hakkipacha in den vreemde het noodige geld te verkrijgen. Aangezien deze gestelde eischen veel gewijzigd zijn zullen zij door de regeering aangenomen worden. Spanje. Van dag tot dag verliest M. Canal (jas, eerste minister van Spatje, meer en meer grond, zoodat zijn val bin nen eenige dagenmogelijk zal plaats hebben. Amerika. M. Roosevelt bekomt in de kiezingen den eenen zegepraal na den ande ren. Dl den Staat van New-York bekomt hij eene schitterende meerderheid. Eon blad van Milaan, do dood van Ghavec vermeldende, schreef Wij hebben mot hem gejuicht on ge weend. Hij is dood. Vaandels neer, wakkere soldaten, voor dien held. En gij, andere hei don, bewondert het lijk. Hij is gevallen, uietals con slachtoffer, maar als een martelaar l De Sera schreef Thans moeten alle porsonen, die den dag van morgen te gemoot zien, tranen van be wondering en erkentelijkheid storten, op het graf van don held, gestorven ton gevolge zijner overwinning. De indruk in Zwitserland De dood van Chavez heeft in geheel Zwit serland, en bijzonderlijk te Brig Platz eene diepe ontroering verwekt. Verscheidene dagbladen hebben inschrij vingen geopend om to Brig Platz een gedenk- teeken op te richten, tor nagedachtenis van don ongelukkigen vlieger. Hulde aan den held. Het publiek is toegelaten, voor liet lijk van Chavez te deflleeren. Van einde en verre komen talrijke perso nen het lijk groeten. De gekende vlioger Paulhan is ook ter plaats gekomen. Na hot stoffelijk overschot van zijnen vriend ontroerd, aanschouwd en gezegend te hebben, is bij naar Milaan terug gekeerd. Al de vliegers die zich thans te Milaan bevinden, zullen de lijkplechtigheden bij wonen. De loopbaan van Chavez. Géo A. Chavez, werd op 13 Juni 1887 to Parijs goboren. Zijne ouders waren afkomstig van Peru. Chavez was van jonge af sportliefhebber. Hij was achtereenvolgens wielrijder, voet balspeler, chauffeur. Toen het vliegen aan do orde van den dag kwam, en allo andere sports eenigv.ins deed wijken, was het boel natuurlijk dat Chaves ook aan 't vliegen begon. In Februari 1910, kwam hjj naar de vlieg-

De Volksstem | 1910 | | pagina 1