m De lierheid der liberalen 'T EEN ÉFt ANDER DAGBLAD Landbouwbelangen. DE MUNICIPALITEIT TE LUIK De Katholieke Kerk en het Kloosterleven. Zestiende jaargang n' 800. I 15 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag I October 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. sj» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «rt BUREELEN: TE AALST 5, Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendi. TE BRUSSEL 230, Haachischen Steenweg, 230. KI. aauk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Reklamcn (per regel) fr. 2,00 3e bludz. (groote regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 4' bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankoxdtgivgbn, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de Mé.-odestraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Oijze lezers weten met welke ver achting en misprijzen de socialisten hebben neergezien op de liberalen. De liberalen, in plaats van zulke minachting met verontwaardiging te beantwoorden, zijn bet hart in en druk ken hun spijt uit over de handelwijze der vroegere kartelbroeders. De ge kende volzin van Anseele wordt al meer en meer bewaarheid De liberale partij zal de roode vlag volgen, of zij zal niet meer zijn. La Chranique, een der bijzonder ste liberale dagbladen uit de hoofdstad, schreef nog over eenige weken Libe ralen en socialisten moeien hand in hand gaan tegen dm gezamenlijken vijand', tegen hel hatelijke klerikalisme Het komt hier niet van pas te spreken, dat of liberalen of socialisten voorop gaan, neen, de eenen gaan niet vóór of niet achter de anderen, maar liberalen cn socialisten gaan op gelijke rij,nevens malkander ten strijde tegen den ge- meenschappelijhen vijand. Die schoone woorden van de Chro- nique hebben niet gebaatzooals we zegden, werden de liberalen met min achting door de heeren socialisten be- band ;ld Wij meenden dat de liberalen over zulke vernedering en zulke behande ling erg zouden zijn gestoord geweest.j Dit is geenszins het geval. De algemeene raad van de demor cratiscbe liberale vereeniging is bijeen geweest te Braine-le-Comte in het ar rondissement Soignies. Daar hebben zij eene dagorde gestemd die ongeveer luidt als volgt Wij hebben de beslissing dei' socia listen aangaande het verwerpen van het kartel maar door de dagbladen ver nomen. (Daarin ligt reeds, het spijt uit gedrukt, dat. de socialisten het niet rechtstreeks lieten weten aan die brave liberalen). Wij betreuren de houding der socia listen, die zich allengs nog niet getcaar- digd hebben met ons te onderhandelen en die alzoo de zware verantwoorde lijkheid van de mogelijke gevolgen de zer tahtiek op zich genomen hebben. Wij teekenen krachtdadig verzet aan tegen den boozen en onrechtvaardiger laster, geworpen op de liberale partij, al zou deze te hort gekomen zijn aan haren plicht tijdens de hartelkiezingen in 1908. Wij stellen den aanhoudenden voor uitgang vast van de liberale gedachten in geheel het tand en bijzonder in hel arrondissement Soignies. Wij beslis sen met een volledige» lijst ten strijde le trekken m al onze krachten in te spannen om den 2im zetel nu in handen der klerikalen te veroveren. Al wie deze dagorde leest, zal wel met ons de vraag stellen Hoe laag is nu toch de liberale partij gevallen De Bien Public schetste den toestand heel juist over eenige weken nog. Vroeger zagen de liberalen mot hooge verachting op de socialisten, daarna gingen zij al zij aan zij met de roode omwentelaars, weinigen tijd nadien werd op verscheidene plaatsen de spreuk van Anseele bewaarheid Gij, liberalen, ge zult de roode vlag vol gen, of ge zult niet meer zijn. En nu, nu mogen de liberalen do roode vlag al niet meer volgen zij worden door de socialisten met misprijzen wegge schopt; en nu zien wij die zelfde, voor heen zoo hoogmoedige liberalen, nu zien wij ze de roode vlag achterna loopen. De waarheid is hard, maar de wer kelijkheid ervan bestaat. Eene Brus- selsche liberale gazet, die door vele liberale confraters met verachting wordt bejegend, stort krokodilletra nen. La Dernière Heure want zij is het, zij schaamt zich niet, de socia listen te bidden en te smeeken toch met de liberalen te willen meegaan en op hunne beslissing terug te komen. Dat is dan de groote liberale partij. Machteloos door baar zelve krachte loos, daar zij geen enkel eigen werk onderhoudt, is zij genoodzaakt de hulp in te roepen, of liever hare eigene hulp aan te bieden aan echte revolutieman nen, die zich dan nog te fier toonen om die hulp aan te nemen. En toch geven de liberalen de hoop niet op toch is de vernedering, de schandige hoon, hun toegebracht, nog niet groot genoeg want op alle wijzen en op alle tonen heffen zij hot klaaglied aan en smeeken en roepen om medelijden op het socialistische element. Wij zien met onverschilligheid die echte komedie zich ontvouwen het wordt immers van dag tot dag duide lijker, dat rooden en blauwen dan maar willen kartelleeren, als zij de kans hebben eene vette koe te slachten, wij willen zeggen, een kamerzetel van -1000 fr. te veroveren. Verjaring. 1 Oktober 1866. Keizerin Charlotte wordt door zinneloosheid te Rome getroffen. Lessen geven in de opene lucht. In Engeland heeft er een kon- gres plaats gehad over het onderwijs. Eene der zittingen was toegewijd aan het onder zoek om de lessen te geven in de opene lucht. Alhoewel sedert eenige jaren alle landen zich beijverd hebben om de schoollokalen zoo openluchtig mogelijk te maken, valt het nochtans buiten kijf, dat de schoollucht nog al dikwijls te wenschen laat en dut voorze ker het een heilzaam uitwerksel op de ge zondheid der kinderen zoude uitoefenen, in dien de lessen in de opene lucht konden ge geven worden. De nieuwe miliewet. Het is aanstaanden Maandag, dat de inlijving der nieuwe milicianen bij de hun aangewezen re- jimenten zal plaats hebben. Gemiddeld zullen er voor elk wapen een derde soldaten meer zijn dan in de vorige jaren. Het zal dus eene aanzienlijke vermeerdering van 't leger zijn, en het is te hopen dat nu ook de gedane be lofte zal gehouden worden, van, in dit geval, den diensttijd te verkorten. Prinses Clementine zal heden Zaterdag, van haar uitstapje naar Farnbo- rough te Brussel terugkeeren. Een correspondent schrijft over dit reisje aan een blad van Brussel De aankomst van prinses Clementine te Londen, waar zij haren verloofde, prins Na poleon, ontmoette, is gekenmerkt geweest door een voor de prinses onaangenaam voor val. De trein was tien minuten te vroeg aan gekomen en prins Victor Napoleon was niet in het station Het geval werd des te onaangenamer daar het spoorwegbestuur niets van de aankomst van de prinses wist. En zoo bevond zich de prinses op de kaai midden haastige en stoo- tende reizigers en dezer vrienden en ook mid den het pakgoed. De oude generaal Daelman, die haar als eereridder, vergezelde, werd door do prinses gelast op zoek naar prins Napoleon te gaan, terwijl een knecht den statieoverste verwittigde. Deze bood aanstonds do wachtende prinses zijn bijzondere salon aan. Tien minuten later kwam Napoleon einde lijk ter plaats... InOlympiate Londen kan men thans het grootste scheepanker bewonderen dat er bestaat. Het weegt niet minder dan 15,000 kilos, is meer dan zes meters lang en 3 m. 10 breed. De schacht heeft een dikte van 1 m. 39. Twaalf paarden zijn er noodig om het te vervoeren. Ilet is bestemd voor de nieuwe White Star Line Olympic. Onze vorsten te Weenen. Koning Albert en Koningin Elisabe 'i, die op 3d6D October te Weenen aankomen, zullen op het stadhuis feestelijk ontvangen worden. Behalve een officieel feestmaal, een familie diner en ontvangst der diplomaten zullen de Koning en de Koningin nog de opera bezoe ken. Het stadhuis en omgeving zullen op de- zelfdo wijze versierd worden als bij de aan wezigheid van den Duitschen Keizer. Draadlooze telegraaf op de onderzeesche booten. Men is er thans in gelukt den draadloozen telegraaf toe te passen op de onderzeesche booten, zoodat men ook met deze in gemeenschap kan komen. Daarvoor echter moet er een mast op aan gebracht worden die boven de zee uitsteekt en langs welken mon de telegrammen ver zendt en ontvangt. De vraag is nu of die masten, in tijd van oorlog geen gevaar zouden 'uitmaken voor de onderzeesche booten door dezer ligging te verraden. Staatkundig Overzicht Engeland. De partijgangers der ge wapende macht gaan steeds verder en verder De admiraal Buesford heeft eene vraag aan de regeering ingediend om nog zeven nieuwe kruisers, model Dreadnought, ie doen bouwen De reden die Engeland noopt zijne vloot te vermeerderen,is dat dit land aan het hoofd toil blijven der zeemacht en dat het aldus verplicht is, gezien de steeds grootcre uit breiding der Duitsche en Oostenrijksche vloot, ook in evenredigheid het getal oorlog schepen te vermeerderen. Rumenië. In zékere kringen wordt het bestaan van een Turkkch-Rumenisch verbond gelogenstraft. Zekere bladen nochtans, beweren dat dit verbond vast en zeker bestaat. Het Italiaansch blad Corrière della Sera kondigt zelfs de voorwaarden aanop de welke dit verdrag is gesloten. Turhyë zoude zich verbinden den statu- quo in de Dardanellen te behouden, doch Rumenië zoude zich verbinden de wapens op te nemen in geval van een gebcurlijken oorlog met Bulgarië. Spanje. M. Canalejas is onmachtig om den gestoorden vrede in het land tc her stellen. Over eenige dagen heeft er wederom eene erge botsing plaats gehad tusschen de werk stakers van den omtrek van Bilbao en de gewapende macht. Voeg daarbij de alge meene misnoegdheid onder de katholieken van het gansche rijk ter oor zake der moei lijkheden die hij verwekt heeft met den II. Stoel en den netellgen toestand toaarin deSpaansche schatkist verkeert; en men zal licht begrijpen dat M. Canalejas zich in een zeer hachelijken toestand bevindt, die ijn aftreden noodzakelijk maakt. Planten van fruitboomen De fruitboomkweek is de kunst om fruit boomen te onderhouden en te verbeteren, met het doel winstgevende opbrengsten te be komen gedurende het grootst mogelijk getal jaren. Om hierin te gelukken zal mon kloeke hoo rnen kiezen, op den voet gegriffeld, die eenen rechten stam hebben met weinige knoopen en 2 tot 2,25 m. hoog zijn. De schors zal glad en blinkend wezen, vrij van wonden en knobbels, die den omloop van het sap belemmeren en verder tot vergader plaats dienen van allorlei soorten verborgen bloeiende schadelijke plantjes. De wortels moeten kloek en zooveel moge lijk vertakt zijn, voorzien van vele vezelwor teltjes. De grond zal, vóór het planten, 80 centim. tot 1 m. diep omgewerkt worden. In geval hij te nat is, moet er gedraineerd worden. Dat men zich nu niet inbeelde dat het voldoende is een goeden keus van jonge boomen te doen, en deze maar te planten waar men de plaats vindt. Wie dat zou doen, zou eene groote dwaasheid begaan. De boom. evenals elke plant, groeit maar goed waar hij overvloedig voedsel aantreft. Tot het voortbrengen van veel fruit, dragen vooral fosfoorzuur, potasch en kalk bij. Laat ons dus deze elementen niet sparen, maar overvloedig toedienen aan die gronden die lange jaren moeien fruitboomen dragen. Verder speelt de stikstof eene voornamen rol in de volledige ontwikkeling der boomen. Men mag dusvolgene, zonder vrees, per hectare 15U0 tot 2000 kgr. ijzerslakken ge bruiken, alsook 800 tot 1000 kgr. Kaïnite, 3000 tot 4000 kgr. kalk en 400 tot 500 kgr. zwavelzuren ammoniak. Do minerale mest stoffen en de kalk zullen op ongeveer 30 cm. diepte ondergeploegd worden. De zwavelzure ammoniak zal op het omge ploegd land uitgestrooid en zorgvuldig onder- geëgd worden. Daarna gaat men over tot het maken der putten,waar men de boomen wil planten. Do geschiktste tijd daarvoor is de Herfst. Men zorgo er voor den boom in den put op een heuveltje te zetten, wol in acht nemende dat de wortels goed horizontaal opengespreid en van elkander zorgvuldig verwijderd zijn. Dan dekt men de wortels met de aarde der boven staande laag, zoodat do ondergrond boven ligt. Eindelijk plaatst men eenen steunstok aan den hoorn te einde te beletten dat dc wind hem ontwortelde, en men houdt den stam vrij van mos en andere woekerplanten. Veritas. >- i V HET PERRON 13e laatste dag te Antwerpen Donderdag niorgend verdeelden de Parijzer municipale raadsleden zich in vier groepen, de eene om de haven te gaan bezoeken, de andere om de scholen en de stadsdiensten to gaan bezichtigen. Overal drukten de Parijzenaars hunne hooge voldoening uit, over hetgeen zij er te zien kregen. 's Namiddags had ten stadhuize een prachtig feestmaal plaats. M. Bellan had er aan gehouden, zich het meisje dat de maagd van Antwerpen verbeeldt, te doen voorstellen. Het meisje, alsook de twee lijfwachtjes, kregen geschenken. Tijdens het feestmaal werd een kunstkoncert gegeven door Mev. Soctens en Jeanne b lament, die beiden geestdriftig toegejuicht warden. Bij het nagerecht werden verscheidene heildronken ingesteld door burgemeester De Vos, M.Beau, Franschen gezant, te Brussel, en M. Bellan, voorzitter van don Municipal©!! Raad. Het feestmaal liep in de gulst® vreugde af. Daarna begaven de hooge bezoekers zich naar de Leyszaal, om er het beiaardconcert bij te wonen. Vooraleer afscheid te nemen van de Antwerpscho gemeenteoverheden, heeft M. Bellan aan burgemeester De Vos, eene som van 1500 fr. ter hand gesteld voor do armen der stad en 400 fr. voor de kas der policie. Naar Luik Vrijdag morgend zijn de Parijzer Municipale Raadsleden naar Luik vertrokken, om er de merkwaardigste kuntgebouwen van den linker oever te zien. De zoo nijverige hoofdstad van het Walenland met de omliggende werkhuizen, fabrieken, koolmijnen, hoogovens, enz., maakte diepen indruk op de Fransche bezoekers. Zij bezochten er onder meer de oevers der Maas, het Park van Avroy, den schouwburg, het Justiciepaleis enz. Op de Marktplaats bewonderden zij het Peron de bekende fon tein, in 1696 door de bouwkundige J. Delcour gebouwd, alsook de twee andere fonteinen, van eenige jaren later dagteekenende. Sommige Europeesche groote mannen kun nen niet beter dan onze kloosterlingen on onze katholieke kerk aanvallen en bestrijden. Dr. Masahaha, hoogleeraar te Tokio, heeft verleden jaar eene reis naar Europa gedaan om de kloosterorden en de katholieke kerk in het algemeen beter te leeren kennen door een persoonlijk onderzoek. Teruggekomen in zijn land heeft de Japaansche geleerde, zijne gedachten laten kennen en hij zegde onder meer Naar mijne persoonlijke ondervin ding is de katholiek kerk de machtigste, de volmaakste en de meest logische inrichting, welke ooit gekend is geweest in de geschie denis van het menschdom. Het echte christendom is dat christendom dat Rome tot middenpunt heeft.Daarom meen ik dan ook dat de katholieke godsdienst, de godsdienst moet zijn van Japan, daar deze het meest van al het gezag staande houdt. Vooral bewonder ik eerbiedig de heiligen der katholieke kerk, zij waren doordrongen van grootsche, zedelijke idealen, die voor onzen tijd van stoffelijk genieten zoo brood- noodig zijn. Deze zedelijke idealen der heiligen zijn onontbeerlijk tot den vooruitgang der beschaving. Daarom moeten wij dank en er kentelijkheid betoonen aan de katholieke kerk, die er altijd voor gozorgd heeft klooster orden tot stand te brengen, waar de heilig heid beoefend wordt. Uit de kloosterorden zegt Masahaha nog, gaat er een stille, maar overheerschende invloed uit op geheel de maatschappij de diensten daardoor door de kloosterorden bewezen, zijn onschatbaar. Het ideaal van den II. Franciscus van Assisië heeft hij langdurig besprokes en be schreven en het is een lofzang van het begin tot het einde. Sprekende over do overste der Clarissen te Rome, tot wier inrichting hij toegelaten werd door eene bijzondere gunst van den II. Vader, zei hij Deze vrouw was eene vrouw van groote verlichting, met eenen praktischen blik op de meest actueële kwes- tiën van den dag. Nadat hij nog do kloosters had bezocht,dor Benedictijnen, Dominikanen, Franciscanen en Lazaristen, schreef hij in zijne nota's: Gansch buiten mijne verwachting trof ik tusschen de gesloten muren der kloosters, menschen aan,stralend van genot en vreugde; Dit opgewekt, deugdzaam leven heeft mij fel getroffen. Tusschen do kloosterlingen heb ik mij vele vrienden gemaakt, met wien ik nu nog drukke briefwisselingen houd. Ik kan u verzekeren dat het christemdom nog ver van dood is, maar dat hot leeft en bloeit in volle kracht.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1