Voor alle aankondigingrx, zich wrndrn E. TAKSINIAU, 217, de Mé.*odestraat, Brussel. De Liberale Walen dreigen T EEN EN 'T ANDER DAGBLAD liet Staatsblad Zestiende jaargang nr 800. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 2 en Maandag 3 October I9lü ABONNEMENTEN: Zó? maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 233, Haachtschen Steenweg, 280. TE AALST 3ICerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) ir. 2,00 Reklamen (perregc!) fr. 2,00 Gemengd nieuws (perrogcl) fr. 3,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Verleden Zondag heeft de Waal sche Bond eene vergadering gehou den om verzet aan te teekenen tegen de eischen van het flamingantisme. Wij willen de bijzonderste redenen aanhalen, die M. Hector Chainaye, een der voorloopors dezer beweging, Vooruitzot Wij verdedigen, zegt hij, de overle veringen van de vrijheid van 1830, onze grondwettelijke waarborgen, on ze rechten, tegen de reehtschennis, waaraan de wetgeving zich heeft plich- lig gemaakt, door do overheerscking van de flaminganten. Wij hernemen den strijd die de Bel gen ondernomen hadden tegen de Hol landers, toen deze ook de Belgen on derdrukten door den taaldwang. De dekreten, uitgegeven door Ko ning Willem, hadden twee verloopen Eerst verplichtte men het Nederlandsch in het Vlaamsch gedeelte van België en men verbande er het Fransch. Na dit verloop wilde men de kennis van het Nederlandsch opleggen aan het Walenland. Ondertusschen werden al de openbare ambten bemachtigd dooi de Hollanders, zoowel in Vlaamsch- als in Waalsch België. Onze Vlaamsche wetten hebben reeds het eerste verloop bereikt, en de inpalming van de openbare ambten door de Belgen der Noorderprovinciën wordt van dag tot dag al meer tegen het hoofd springend door de groote onrech tvaa rdigheid Wij zeggen aan de Vlamingen Gij moet de taalvrijheid aan de Vlaanderen weergeven, klaar niet meer dan de Hollanders, zult gij het tweede verloop bereiken en gij zult uwe wetten niet opdringen aan het Walenland. Ons antwoord Ja, wat hebben wij op de gezegdens van M. Chainaye te antwoorden Eerst voor wat Vlaanderen zelf betreft. Hoe is tot heden toe nog den toestand? Luister, M. Chainaye, we geven een kort, maar naar onze meening, een af doende antwoord In België kan men minister worden als men slechts Fransch alleen mach tig is maar men kan geen politie agent, of douanier, of kaartjesgever op tram of trein worden in Vlaanderen, of men moet Fransch en Vlaamsch ken nen. Is dit dan toch geene schreeu wende onrechtveerdigkeid Wat het onderwijs ia Vlaanderen betreft, het lager onderwijs, dat isna- genoegnog schrikkelijker: De Congoleezen krijgen hun eerste 'onderwijs uitsluitend in het Congo leesch, in hunne moedertaal, maar onze Vlaamsche kinderen krijgen hun lager onderwijs in 't Vlaamsch en in 't Fransch, en vele Vlaamsche kinde ren krijgen zelfs hun onderwijs mees tendeels of uitsluitend in de Fransche taal. Wat zegt ge daarvan, heer Chai naye De Vlaamsche wetten hebben bijlange htm eerste verloop nog niet 'bereikt, want de weinige brokskens wet, ten voordeele van liet Vlaamsche volk, werden tot hiertoe zelfs met te genzin uitgevoerd en de meesten wer den zelfs niet uitgevoerd. Terwijl de Waalsche soldaten hun onderricht krjgen in het Fransch, moeten onze Vlaamsche jongens eerst nog beginnen met al de Fransche bevelen te leeren, 't gene nogmaals eene schreeuwende ongelijkheid daarstelt. Maar hoe meer de duivel heeft, hoe meer hij hebben wil. Koning Willem had inderdaad een misslag begaan in 1830 met al de amb- ten in België in de macht te geven der Hollanders. Maar ziet de omwente ling breekt los België verovert zijne onafhankelijkheid en..., ja, nu inaken de Walen zich aan de zelfde fout plich- tig van den Ilollandscken vorst. Want sedert 1830, worden al de openbare ambten maar gegeven aan hen die Fransch kennen, en onze Vlaamsche broeders, zij konden niet een openbaar ambt bekleedon. En die droeve toe stand duurt van 1830 en duurt nog immer voort tot op onze dagen. Ah moesten de Vlamingen gehandeld heb ben, tegenover de Walen, gelijk de Walen tegenover ons, het zou geen twee weken waar geweest zijn, want er kadde al lang eene omwenteling gekomen, De Vlamingen vragen de herstelling van hunne heiligste rechten en nog hebben zij maar een klein weinig er van veroverd of men vindt al Walen die met oproer dreigen. Doch de Vla mingen sterk door hun recht, sterk door hunne overtuiging, steik door hunne eendracht, zij zullen ook ditmaal hunne gekrenkte rechten weten te her overen. Rechterlijke orde.Het ontslag van M. Loix, bijgevoegd vrederechter van het kon- ton Vloesbeke, wordt aanvaard. M. Ghrispiels, schepenen to St. Quintens- Lennick, wordt gemachtigd door don heer burgemeester van St. Quintens-Lennick te vervangen als openbaar ministerie hij het vredegerecht aldaar. Telegrafen. M. Dethoux, bijzondere in genieur van 2doklas, wordt hoofdingenieur dienstoverste benoemd. Staatkundig Overzicht Turkyë. Meii verzekert dat de groot vizier Hakki pacha, ter oorzahe zijner mis lukte pogingen bij de mogendheden tot het bekomen der noodige geldenzijn ontslag als eerste minister sal geven. Spanje. De kabinetsoverste is, naar men meldtin onmin bij den honing. Het is niet alleen ter oorzahe van de godsdienst Incest ie en den financiëelen toestand, maar ook om eene gansche reeks van politieke fouten, dat de koning geen vertrouwen meer in zijnen eersten minister stelt. Hongarië. De regeering wensoht eene leening aan te gaan van drij honderd mil Hoen franken. Hel is tot Duitschland dal men zich gewend heeft om deze som te beko men. Engeland. In zijne koortsachtige naij ver om op zee de sterkste mogendheid van Europa te blijvengaat Engeland zijne vloot niet een aantal oorlogschepen vermeerderen. Du.tschland, Oostenrijken Italië evenaren bijna op dit oogenblik de Engelsche zee macht. Griekenland. De parlementscommissie heeftoverwegende dat de drie Kretenzische afgevaardigden als zoo danig zijn afgetre den, de mandaten der afgevaardigden uit Atlica bekrachtigd. Na het verstrijken van den termijn tot inlevering van wapenen, zijn de straten van Monastir Militair bezet. Honderden Grie ken, waaronder een bisschop, zijn in heek tenis genomen. Blijkens telegrammen uit Monastir is de orthodoxe metropoliet in hechtenis genomen en na tusschenkomst van den Russischen cov.sul weer op vrije voelen gesteld. De wali heeft de consuls doen weten, dat alle vreemde onderdanen hunne wapens onmid dellijk aan hel comitcit moeten afgeven en niet aan de consulaten. GO Grieken en 25 Bulgaren zullen, na te zijn, op vrije voeten gesteld worden. H>© Kroonprins van Duitschland Wij gaven vroeger reeds de beeltenissen van Keizer Willem en van de Keizerin.. Thans geven wij de beeltenis van den erfprins,den volksgeliefden Friedrich Willem,in het uniform van bevelhebber de huzaren der wacht. Do erfprins wordt door zijne soldaten, alsook door de Duitschers als een afgod vereerd, om wille zijner rondborstigheid en zijn vreedzaam en stil karakter. Eenige jaren geleden in 't huwelijk gelreden met prinses Cecilia, is de erfprins thans vader van een drietal kinderen. De kroonprins is nu op reis met zijne gade. Deze weck bevonden zij zicl\ te Brussel, waar zij incognito verbleven en verscheidene malen do ten toonstelling bezochten. De kroonprins gaat van hier naar het Uiterste Oosten. Hij zal achtereenvolgens En- ilsch-Indië, China, Japan enz. bezoeken. Zijne echtgenoote, kroonprinses Cecilia, zal hem te Bombay of te Calcutta gaan vervoe gen en zij zullen dan samen de reis voortzetten. Grootsche feestelijkheden worden allcrwege ter hunner eere ingericht. DE M U N IC! PALITEIT VAN PARIJS TE LUIK HET STANDBEELD VAN KAREL DE GROOTE Toen de Parijzer municipale raadsleden te Luik aankwamen, had eene menigte op hot Statieplein post gevat. Aan alle huizen wapperden Fransche en Belgische vlaggen. De Parijzenaars werden geestdriftig toegejuicht. De hooge bezoekers werden ten stadhuize ontvangen. M. Klever, burgemeester, sprak de welkomstrede uit. M. Bellau bedankte en verklaarde België niet te willen verlaten, zonder Luik bezocht te hebben. In den schouwburgzaal werd een ontbijt opgediend. Na het ontbijt deden de Parijzer bezoekers een uitstapje per auto en bezichtigden heel Luik. Zij bewonderden vooral in het Park van Avroy, het ruiterstandbeeld van Karei De Groote, prachtig gewrocht van den beeldhouwer L. Jehotte, van Luik het voetstuk ver sierd met de beeltenissen van Pepyn van Landen, de Heilige Begga, Pepyn van Herstal, Karei Martel, Pepyn de Korte en Koningin Bertha, werd ook zeer bewonderd. Om 6 1/2 ure 's avonds werd in het stadhuis een prachtig feestmaal gehouden, waar de geestdriftigste heildronken ingesteld werden. De Parijzer genoodigden waren hoogst vol daan over het gulhartig onthaal dat hen te beurt viel. NAAR GENT Zaterdag komen 36 leden van den gemeenteraad van Parijs, rond 6 1/2 ure 's avonds, te Gent aan. De leden van het Gentsch schepenkollege zullen hen aan de statie afhalen en hen naar het Posthotel brengen. Twaalf dagbladschrijvers vergezellen de Parijsche gemeente raadsleden, alsook twee dienst- of schepenboden. Om 8 1/2 ure, plechtige en officiëele ontvangst ten stadhuize, door do leden van den Gent- sclien gemeenteraad. De Parijsche gemeenteraadsleden zullen verwelkomd worden in do raadszaal van daar zullen zij langs den gothieken trap naar do Arsenaalzaal geleid worden, alwaar hun een raout zal aangeboden worden. Een quatuor zal eenige stukken uitvoeren tijdens do plech tigheid. Zondag morgend, om 9 ure, zullen de vreemde bezoekers per open rijtuigen door bet Schepencollege naar de monumenten en merkwaardigheden der stad gebracht worden. Be zoek aan Gravenkasteel, Abdij van St-Baafs, Sint Baafskcrk enz., enz, Om 1 1/2 ure, ontbijt in het «Posthotel»', aangeboden door het Gemoentebcstuur aan zijne Parijsche collcgas. De Parijzenaars zullen om 5 ure naar Parijs terugkeeren. Verjaringen. 2 Oktober 1830. Graaf Prederik de Merode teekent voor tien duizend gulden in de leening van 5 miljoenen door het voor-loopig bestuur voorgeschreven. 3 Oktober 1830. Graaf Frcderik do Merode wordt benoemd als opziener van do meesters der armen en van de kommissie der .evensmiddelen. 3 Oktober 1875. Inhuldiging van de Vlaamsche schouwburg te Brussel. 3 Oktober 1901. Benoeming van Mgr Rutten als bisschop van Luik. Opgepast. Heden, eersten October, zijn er belangrijke veranderingen gebracht in den dienst der treinen. Er 36 nieuwe treinen ingericht345 treinen zijn afgeschaft280 treinen zijn van uur veranderd en 30 nemen eene andere richting. De bijzonderste veranderingen zijn op de lijnen Brussel-Aarlen. Brussel-Oostende, Brussel-Herbestal, Brussel-Antwerpen, Ant- werpen-Oostende, Luik-Visé enz. De nieuwe tweetalige reis gids. Tot spijt van wie 't benijdt, is do tweetalige reisgids verschenen. Eere aan onzon nieuwen minislor van Spoorwegen, den achtbaren lieer de Brocqueville en schan de aan do Waalsche Keilers, die zich wederom kleingeestig tooner. met er verzet tegen te teekenen. Gelijkheid der talen is hel recht van alle Belgen. Hoogescholen. Het Staatsblad kondigt den uitslag af der Iloogeschoolprijs- kampen voor 1908-1910. Op de 12 toegeken de prijzen werden er 5 behaald door studen ten der Hoogeschool van Leuven 5 door studenten der Hoogeschool van Luik 1 door een student der Hoogeschool van Gent en 1 door een student der Hoogeschool van Brus sel. Duitsche prinsen. Kroonprins en kroonprinses Prederik Wilhelm van Prui sen bevinden zich op dit oogenblik to Brussel. Zij hebben reeds meermaals de tentoon stelling, vooral de Duitsche afdeeling be zocht, maar er zijn strenge orders gegeven, opdat hun incognito geëerbiedigd worde. Te Weenen. Do ontvangst door do stad, van den koning van België, zal niot op het stadhuis geschieden, zooal3 men van plan was. Bij do builenpoort van den hofburg zullen zich de stedelijke overheden bevinden. Er zal van gemeentewege geen ofllciöele ont vangst plaats hebben. liet is Zondag avond, to 6 ure 38, dat ons

De Volksstem | 1910 | | pagina 1