Mr 1 De Revolutie te Eerlijn wm mpwm 'T EEN EN 'T ANDER Werklieden, dat moet ge weten Zestiende Jaargang n' COO. 3 7 Cëjnsdag 4 October 1910 DAGBLAD De schoone handelwijze der roode hladen. V* È.-, A Het Staatsblad 2 CENTIEMEN HET NUMMER i ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (ft TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I 233, UaaclitBchen Steenweg, 230. TE A&LST Kei'lcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Oendt. AANKONDIGINGEN Kl. aank. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr, 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden: E. TAMtKiAU, 2!7, de «Hét-ode straat, Brnesd. De geweldige oproer die verleden Maandag, Dinsdag en volgende dagen plaats greep in een der volkrijkste wij ken van Berlijn, mag als een echte omwenteling beschouwd worden. De oorzaak dier wanorde is ontegen sprekelijk te vinden in de oproerige taal van de socialistische organen en leiders der Berlijnsehe omgeving. Het is overbodig onzo lezers te laten weten dat de socialisten, nu het eenmaal zoo verre gekomen is, de schuld verre van hunne schouders werpen. Dat is zóó hunne gewoonte geworden. Wij hebben het hier in den laatsten tijd ondervonden bij iedere wanordelijk heid naar aanleiding eener staking, zoo onlangs was dit het geval nog in België, te Turnhout, te Manage, in Frankrijk, te La Havre en te Parijs, in Spanje, te Bilbao en te St Sebasti- aan in Duitschland, te Dusseldorf en vooral te Berlijn, waar wij nu vooral willen op drukken. De gebeurtenissen van Berlijn zijn van overgroot belang, zij bewijzon daadzakelijk,dat de werking der socia listen, in plaats van rust, vrede, voor spoed en broederlijkheid in de wereld te brengen, tweedracht, armoede, op roer en woelingen onder de verschil lende standen der maatschappij ver spreidt. De socialisten spannen nu wel hunne beste kracht in om de menschen wijs te maken, dat de schuld te werpen valt op de leegloopers, op de schavuiten, op de apachen maar dat pakt niet. Het zou toch moeten lukken dat er telkens opstand uitbreekt, als de socialistische handlangers ergens in eene staking gewikkeld zijn. Daarbij de policie is daar om die bewering in duigen te slaan. Uit de verschillende proces-verhalen, nu door de policie- agenten te Berlijn opgemaakt, blijkt dat er zich tussehen de rustverstoor ders en de aanranders verschillende stakende werklieden bevinden, die zelfs tot de leiders der werkersveree- niging behooren. De socialisten hebben er het handje van weg, telkens als er oproer uit breekt, den haat en den nijd hunner lezers aan te vuren tegen de mannen der openbare macht en bijzonderlijk tegen de policie. Zoo schrijvende roode bladen ook wederom, dat de Duitsche policieagenten zich gereed houden om vrouwen en kinderen te vermoorden. Weihoe kan men hatelijker taal voe ren, kan men de onbewuste menigte op meer behendige wijz3 tot opstand en verzet aansporen 1 En hoe weinig be zonnen is zulke taalWant luistert terwijl do agenten, volgens het verslag van Le Peuple, socialistisch blad, hon derd vijftig vuurschoten losten, hebben onbekende personen uit het volk, er niet min dan zeven tot acht honderd gelost op de policieagenten. Na zulke ongehoorde aanvallen had het hoofd der Berlijnsehe policiemacht hetnoodig geoordeeld, de bevolking van Berlijn openbaar en schriftelijk te verwittigen, dat vrouwen en kinders moesten 't huis blijven want dat do policie, indien ze aangevallen wordt, in do volstrekte noodzakelijkheid zal zgn, te schieten en dat in dit geval er niet kan gelet worden of er vrou wen en kinderen hij zyn. Is die maat regel dan niet de billijkheid zelve of pioeten de policieagenten als honden |>ehande)d en aanschouwd worden; is het leven van die menschen dan zoo veel niet waard als dit van eenige op roermakers Moeten de policieagenten dan rusteloos blijven, wanneer men uit de-vensters der omliggende straten met ledige flesschen bier, met flesschen water, met kokend water, met steenen, potten, glazen en scherven naar de agenten werpt, moet de openbare macht maar laten begaan, als 't straat- gemeene volk, het gespuis, do vensters en vitrienen inwerpt, gebouwen in brand steekt, winkels en magazijnen plundert Mogen de policieagenten zich dan niet meer verdedigen, wan neer er met honderden kogels op hen worden geschoten Staan die menschen dan buiten het gemeene recht En spreekt ons niet roode oproermakers, van vrouwen en kin deren Wanneer het middernacht is, moe ten vrouwen en kinderen niet meer het gevaar op straat gaan zoeken en tot last komen dienen van de openbare macht. Hunne plaats is t' huis. En van vaders die vallen en gekwetst zijn en van zonen die hunne ouders in treurnis brengen, dit is even misplaatst want dc policieagenten die sneuvelen, laten ook weduwen en weezen achter wor den ook betreurd door ouders, broe ders en zusters. Maar er is dit groote verschilZij die vallen als oproerma kers, zij hebben het gezocht, zij die sneuvelen in hunnen dienst, zij vallen als mannen van plicht De openbare orde moet gevrijwaard blijven Verjaringen. 4 Oktober 1865. Een gazet van Luik beweert dat de winsten der maatschappij, welke de spelen van Spa beheerd op twee miljoenen beloopen voor het huidig jaar. 4 Oktober 1884. Bij de prijsuitdeeling aan de bekroonden van den prijskamp tus sehen de leerlingen van het middelbaar on derwijs, riepen eenige oproermakers Leve do Republiek Weg met het ministerie Eenige aanhoudingen worden gedaan door gendarmen in burgerskleeren. Een kongpesvanwaterdrin> kers. Te Grenobel heeft een kongres plaats gehad van drankonthouders, die zich verbonden hebben niets anders te drinken dan water. Honderd twintig afgeveerdigdeu, welke 80.000 maligheidsgenooten vertegen woordigden, namen er deel aan. Onder deze bevonden zich vele geneesheeren, welke in hunne redevoeringen bewezen, dat een en kel glas wijn of sterken drank eene erge stoornis te weeg brengt in het menschelijk gestel en noodzakelijk de organen verzwakt. De middelen tot bestrijding van den sterken drank door het kongres aangepredikt zijn Het voorbeeld van hooger hand, het gebruik van drank, vrij van allen alkooi, alsook het gebruik van fruiten in plaats van drank de druiven onder andere hebben een hei'za- mon invloed op 's menschens gezondheid. Verders het aanmoedigen van alle matigheids genootschappen en het bezorgen in alle steden van frisch gezond drinkwater. De bevolking van New-York. In de laatste tien jaren vermeerderde het aantal inwoners aan New-York metl ,329,681 De bevolking bedraagt thans 4,766.883. Volgens de laatste optelling telt Londen 7,429.704 inwoners Parijs, 2,763,393 Tokio, 2,186,679 Berlijn, 2,040,148 Chicago, 1 millioen 698,575; St-Petersburg, 1,678,000 Weenen, 1,674.957. In 1912 zal New-York vijf millioen inwo ners tellen. De schilderij. Diana in het bad, van Rubens, door Mev. Schubert, van Munchen, naar de Tentoonstelling van Brussel gezonden, is aan een Amerikaan verkocht voor een millioen franks. Radioielegraaf. Frankrijk voor al zijne koloniën samen, toegetreden tot de op 3 November 1906 te Berlijn gesloten internationale Radiotelegraafovereenkomst, zoomede tot de aanvullingsverbintenis. De regeering der Fransche Republiek heeft zich echter voor sommige dier koloniën, het recht voorbehouden om gebruik te maken van de bij artikel II van het Slotprotocool toegeken de bevoegheid. Jaarlijks verslag. Het jaar lijks verslag over Kongo, uitgegeven door het ministerie van Koloniën, is vorschenen. Het handelt bijzonderlijk over den rijkdom welke de Kongostreek bevat. De mijnen en de gewassen zijn eenen onuitputbaren schat, die de rijkste vruchten zullen afwerpen, naar mate de ontginning van den grond meer en meer vordert. Van ouden stam. Do oudste vrouw van Weenen, Katharina Lustig aldaar op 112 jarigen leeftijd gestorven. Zij was op 2 December 1798 in Hongarië als dochter van een armen koopman geboren. In de familie was lang leven eene erfelijkheid. De grootmoeder, langs moederlijke zijde, werd 113, de moeder van haren vader 110 jaar oud. Een harer broeders werd 91 en een barer zusters 90 jaar. In 1816 trouwde Katharina Lustig eenen kleermaker in Tap (Hongarië.) Zij had 10 kinderen, waarvan zes stierven. Haar oudste dochter, die in 1822 geboren werd, loeft in Budapest. De overledene ver loor haren man, die 105 jaar oud werd, na 75 jarigen echt. Vergeli j kendtabel. Het Staatsblad geeft de vergelijkende tabel der opbrengsten van de Staatsspoorwegen, posten, telegrafen en zeevaart, gedurende de maand Mei 1910 en 1909. Wij deelen ze hier aan onze lezers mede IJZERENWEGEN. Mei 1910. fr. 23,833,866 41 ld. 1909 Meer in 1910. fr. POSTEN. Mei 1910. fr. Id. 1909. - Meer in 1910. fr. TELEGRAFEN. Mei 1910. fr. Id. 1909. Meer in 1910. 22,502,449 78 1,331,416 67 2,990,208 2,747,261 16 213,036 84 475,401 61 435,526 39 Mei 1910. Id. 1909. Meer in 1910. Mei 1910. Id. 1909. Meer in 1910. fr. TELEFONEN. fr. fr. ZEEVAART. fr. - o 5 1 fr. 39,875 22 1,024,030 16 790,708 03 233,232 13 581,327 40 499,984 10 81,343 30 Onze politieke tegenstrevers schrijven en wrijven maar immer voort op de fa^ade- wetten door de katholieke partij tot stand gebracht,en die jaarlijks vele miljoenen doen ten goede komen in den zak dor Belgische werklieden. Zoo worden er vele nuttige werken door hel katholieke Staatsbestuur mild onder steund. Een der bijzonderste maatschappe lijke inrichtingen is wel de mutualiteit. Er bestaan op sommige plaatsen 3 soorten van mutualiteiten de kristene, de onzijdige en de socialistische. Deze 3 soorten bestaan ook in de provincie Henegouwen. Over eeuige dagen heeft de E.II. Marlière, algemeene schrijver van het verbond der kristene mutualiteiten in Henegouwen, eene belangrijke voordracht gehouden, waar hij onder meer het volgende bekend maakte In meest al de kristene mutualiteiten wor den de leden aangenomen tot den ouderdom van vijf-en-vijftig jaar bij de socialisten wordt men maar aangenomen tot ton hoogste veertig jaar, en sedert twee jaar hebben de onzijdigen de ouderdomsgrens vastgesteld op vijf-en-dertig jaar. De kristene mutualiteiten waren alzoo ver reweg de baas. Weet ge wat de goddelooze bestendige afvaardiging van Henegouwen uitsteekt Deze volksgezinde gekozenen vinden niets beter, dan alle toelagen te weigeren aan mutualiteiten, die leden aannemen boven de veertig jaar. Hot is heel eenvoudig, en de slag is geslagen 1 De kristene mutualiteiten knnnen dus ook geene leden meer aannemen onder de 40 jaar. Sedert meer dan twintig jaar echter was dit in gebruik en het stelsel werkte heel regel matig. Toch dit was nog niet voldoende, daar men bij do katholieken minder moest betalen dan bij de socialisten en de onzijdigen en dat niet tegenstaande de katholieken veel grooter voordeelen gaven dat de andersgo- zinden, diende men hier ook stokken in 't wiel te steken. De Henegouwsche bestendige afgevaar digden beslisten, dat om toelagen te ontvan gen, men ten minste eene bijdrage moest storten van 0,25 fr. Nu bij de katholieken was dit slechts 0,20 fr. Ge ziet dus, hoe echt volksgezind die mannen toch zijn... Gelukkig zijn de katholieke mutualisten in Henegouwen goed uitgerust, zij zullen omdat ze wel moeten zich onderwerpen aan de beslis singen van de bestendige afvaardiging: Het meerdere van de bijdragen zullen zij gebrui ken, om de schadevergoeding aan hunne leden nog te vergrooten. Zoo hopen zij hunne leden 1,50 fr. tot zelfs 2 fr. te zullen kunnen betalen tot den ouderdom van 65 jaar. Aan de werklieden te oordeelen naar de werken der personen, wie er meest en best voor hen werkt. Dat zijn toch zeker de katho- I lieken. niet waar DE MUNICIPALITEIT VAN PARIJS TE GENX St. Baafslterlt en LalienliaUe Zaterdag avond om 6 ure 37 kwamen de municipale raadsleden van Parijs, le Gent aait. Zij werden in de statie opgewacht door de heeren Siffer, dienstdoenden burgemeester. Van de Vyvere, Cambier, Anseole en Lampens, schepenen, Crozier, algemeenen konsul van Frankrijk te Antwerpen, Imkoff, ouden konsul van Frankrijk te Gent, M. De Bruycker, gö meentesekretaris en het comiteit der Fransche Weldadigheidsmaalschappij. Na de gebruikelijke voorstellingen en de verwelkomingen, traden de hooge bezoekers naar buiten,waar het muziekkorps der policie-agenten de Marseillaise speelde. Eene talrijke menigte wachtte do Parijzer municipaliteit aan den uitgang der statie af. Onmiddelijk was het een geroep van Leve Parijs Leve Frankrijk! Leve de Repu bliek waarop de Fransche genoodigden antwoordden met Leve België Leve Gent 1 Zij stapten in opon rijtuigen en werden naar het Posthotel, op den Kouter gebracht, waar voor hen kamers waren voorbehouden. Onderwege werden zij warm toegejuicht. Het was 71/2 ure toen zij in het Posthotel aan kwamen. Daar werden zij verwolkomd door de leden der Fransche kolonie te Gent. Om 9 uro werden zij ten stadhnize door de gemeenteoverheid ontvangen. Talrijke burgelijke en militaire overheden woonden de pleohtigheid bij, welke in dp zittingzaal de3 gemeenteraads plaats had. M. Siffer, dienstdoende burgemeester, drukte daar nogmaals het genoegen uit, welke het bezoek der Parijzer municipaliteit deed. M. Bellan, voorzitter van de municipaliteit antwoordde. Hij bedankte de stad Gent voor de vriendelijke uitnoodigingen en het gulhartig onthaal en drukte den wonsch uit, dat Parijs eens aan Gent en aan het gemeentebestuur van Gent, zijne erkentelijkheid zou mogen uit drukken. Na de ontvangst begaf men zich naar de Arsenaalzaal, alwaar raout een aangeboden werd. De bezoeken welke Zondag moesten gedaan worden, werden erg tegenwerkt door het slecht weder. De regen viel bij stroomen neder. De ronde van Gent. Zondag morgend om 9 ure werden de vertegenwoordigers der Gentsche bladen, in bot Posthotel ontvangen doorM. Gay, Syndic van Parijs. M. Lybaert,voorzitter der afdeeling van Vlaanderen,stelde deGentsche dagbladschrijvers aan de Parijzenaars vóór. Daarna toekende de Parijzer dagbladschrijvers het gulden boek der afdeeling van Vlaanderen... Kort daarna kwamen M. Siffer, Van de Vyvere, Anseele, Cambier, en Lampens, de Pa- rijzer gemeenteraadsleden afhalen voor het bezoek rond Gent. Het regende maar gedurig voort.... zoodat het bezoek in gesloten rijtuigen njoest plaats hebben.Men reed langs het Geeraard Duivelsteen naar de pumen dor abdij van St. Baafs. Daar had hot A Cappela koor onder het torentje plaats genomen, en voérde eenige oude liederen uit. De uitvoering maakte veel indruk in do oude omgeving. Daarna werd onder het geleide van den Z. E. H. Van den Gheyn, on M. Van Werveke, do ronde der abdij gedaan. Daarna stijgt men weer in rijtuig, en rijdt men achtereenvolgens langs het Klein Begijnhof, het Muzeum van Schoone Kunsten in het Park, de Godshuizen, het Oude Mannenhuis, het Gasthuis, de Klinieken, St. Nikolaaskerk, de Èoornlei, het Gra- ven Kasteel, het Achter Sikkel, de hoofdkerk enz.... Rond 11 ure was het weder opgeklaard. Om 2 ure werd in het Posthotel door de stad Gent een feestmaal aangeboden. Daar werden nogmaals van beide zijden de gulste wenschen van broederlijkheid,overeen komst en verstanuiiCduiiig geuit; om 5 ure 30 vertrokken de Parijzenaars naar Parijs, zeer verrukt over de reis in België. -* Leger. Het ontslag van M. Tarride, bataljonsgeneeshcer van 2® klas,bij hot alge meen opzicht van den gezondheidsdienst, wordt aanvaard. Schatkist en openbare schuld. M. Peny, klerk van 2® klas bij het hinnenbebeer der Nationale Bank van België, wordt agent der Bank benoemd te Zoningen. Middelbaar onderwijs. Do ontslagen worden aanvaard van MM. Dallemagne, op ziener in het Koninklijk Atheneum, te Na men Deroitte, opziener in het Koninklijk Atheneum, te Ath Beynen, onderwijzer in de staatsmiddelbare school voor jongens to Antwerpen Debatty, muziekmeester in de staatsmiddelbare scholen voor jongens en voor meisjes to DinantVan Nieten, mu- ziekleoraar in de staatsmiddelbare school voor jongens, te Lokeren Meyleio.ans, mu- ziokleeraar in de staatsmiddelbare school te Lier Mej. Popelin, regentfes in de staats middelbare school voor meisjes, te Laken. Zij worden gemachtigd liunno rechten op pensioen te doen golden. Erfgift. Aan de beheerkommissie dor burgerlijke godshuizen te Ninove is raachti-, ging verleend tot hot aanvaarden eener erfgift van 20,000 fr. geschonken door Mevr. Isabel-! la Do Mol, echtgenoote van M. L. De Coo- man, bestemd voor de ouderlingen en do weczen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1