Het brood slaat op! Men mooi zicli vermaken 'T EEN EN 'T ANDER Onze vorsten te Weenen Zestiende jaargang nr 809. 3 2 3 Woensdag 5 October 1910 ACS-BLAD Komt tie opslag toert uit de opeenstapeling? Komt de opslag voort uit de grootere Iconen der werklieden? Aan wat is da opslag toe te schrijven 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes iiïaanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. Cs TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. *ïj er» BUREELENi £30, TE BEUSSEi. Haachtschen Steenweg, Bestuurder J. TE AALST 230.] 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN- KI. ssnk. (1 tot 4 kl. pég.) fr. 0,60 3® blad*, (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regol) fr. 3,00 Recht, herstel), (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMINiAU, 217, dc Niét-odeslraat, Brussel. Als wij schrijven het brood slaat op, flan bedoelen wij daardoor niet alleen het eigenlijke brood, maar dan geven wij aan het woord brood de betee- kenis, die het heeft in den Vader Ons Geef ons beden ons dagelijks brood het is te zeggen, eten, drinken, verblijfplaats, kleederen, enz. De man- Schen klagen tegenwoordig over de duurte van 't leven, alles slaat op zeg gen zij, brood, aardappelen, vleesch, groenten, kleederen, huurprijs, enz. Aan wat is nu die eigenlijke prijsver- meerdering toe te schrijven Het is wel eens belangwekkend daar de een voudige menschen te hooren over klap pen velen meenen dat dit uitsluitend moet toegeschreven worden, aan het grootere loon der werklieden. Degenen die de roode bladen soms doorsnuffe len, zullen antwoorden, dat het de schuld is van wetenloozo kapitalisten, (die hot graan hebben opeengestapeld, (en alzoo belet te hebben dat het in den handel werde verhandeld. Uit die op eenstapeling van graan, zoo redeneeren zij, komt er ir. den handel een te kort aan graan, en daardoor stijgt de prijs der bloem en dus ook van 't brood, maar als het brood duurder wordt, dan gebruiken de menschen meer aar dappelen en als de boeren gewaar wor den dat er veel vraag is naar de aar dappelen, wachten zij ook niet om den prijs hunner aardappelen op te slaan. Dat is bij lange niet slecht geredeneerd als men van ait standpunt uitgaat maar het valt nu te bezien of dit stands punt wel juist is. S Als men daarover bevoogde mannen raadpleegt, schijnt het juisï het tegen overgestelde te zijn. Immers men zegt, dat do opeenstapeling, de opkooping vooral de tweo laatste jaren is voorge vallen; indien dit waar was, zeggen de bevoegde mannen, dan zou de prijs van het graan zeker omhoog zijn gegaan in die jaren en dan zou, nu die overvloed in den handel kwam, daaruit eerder eeno prijsvermindering moeten voort spruiten. Gelijk wij reeds zegden, zijn vele menschen van dit gedachtzij zijn er zelf zoo zeer van overtuigd, dat het bij velen onmogelijk is hen van die mee- ning te doen afzien. Groote sociologen nochtans hebben die. zaak grondig besludeerd en zijn niet van het zelfde gevoelen. Zij voegen er de noodige bewijzen bij en zeggen onder andere het volgende Sinds 50 jaren, eene volle halve eeuw, zijn de loonen der bakkersgasten aanhoudend gestegen, alsook die van alle andere werklieden, en niettemin is de prijs van het brood ongeveer dezelfde ge bleven. En voor wat de vermeerdering van de gewone levensbehoeften be treft, is het geheel en gansch bewezen, dat in den loop van honderd jaren, het is te zeggen van de jaren acklien hon derd tot do jaren negentien honderd de loonen met honderd zeem en twin tig ten honderdïiyn gestegen en de prijs v?n de gewone levensbehoeften slechts met dertig ten honderd. Van 1900 tot 1910 zijn de loonen nog merkelijk ge stegen, en over het algemeen zijn de gewone behoeften van het dagelijksch leven, dezelfde gebleven als die van over tien jaren. Die gegevens zijn nu wel meer in het bijzonder op Frankrijk toegepast, maar. voor het algemeen mogen wij vast en zeker ook die bo- sluitselen op België toepassen. De twee redenen gewoonlijk opge geven, namelijk dat de opslag zou te wijten zijn aan de opeenstapeling in de magazijnen en aan de meerdere loonen der werklieden, niet aangenomen kunnende worden,moeten er toch eene of meer andere redenen bestaan om dien opslag uit te leggen. En inder daad, er is eene reden, zoo eenvoudig, dat wij ze ook door gewone menschen hebben hooren opgeven. En we mogen het gerust bekennen Vele menschen zich steunende op hun eigen gezond verstand,zien veeltijds beter den waren toestand in eener zaak, als personen die zich laten geleiden door al te gerucht makende oorzaken. De twee laatst ver- loopen jaren dan, schijnen in Europa zeer nadeelig te zijn geweest voor den graanoogst de schaarschte van het graan moet dus worden toegeschreven aan eene natuurlijke oorzaak. Daaruit zou dan ook blijken, dat do prijsopslag maar voorbijgaande zal zijn, en wan neer het jaar 1911 eene regelmatige opbrengst verschaft van het graan,dan zal de vroegere prijs van het brood, nagenoeg terugkomen. Zoo zouden ook de prijzen der waren, welke maar go- stegen waren ter oorzake van den op slag van het brood, ook wederom dalen met den afslag op het brood. Er valt dus nog niet te wanhopen; na do twee onvruchtbare jaren mochten er wel eens vruchtbare jaren komen. Dan zouden onze werklieden toch hunne loonen behouden en niettemin zouden de prijzen der waren van dagelijksch gebruik wederom dalen. Verjaring. 5 October 1830 Prinsvan Oranje, dfe aIsJLandvoo^d^fl^^^- te Antwerpen aan. Het voorloopig bestuur weigert met hem in onderhandeling te komen. Twintig jaar geleden. Een blad herinnert dat het juist 20 jaar is. dat de eerste baankoers Parijs-Brussel gereden werd, en dat de metselaar André, van Ver- viers,op een vernikkelden fits den palm haalde. André werd plotseling wereldberoemd. Men zag hem zelfs optreden in eene reeks tooneelstukken van dien tijd, coupletten wer den ter zijner eer gezongen, die buitenge wonen bijval hadden. Nu... organiseert men reeds aero-koersen Brussel-Parijs en terug! Wie had hot over twintig jaar gedacht of zelfs durven denken Eesnefaniilie van oudjes. Het is onbetwistbaar dat overal waar men leest volgens den ouden patriarkalen geest men eenen gelukkigen ouderdom be reikt, zonder gedurende zijn leven zijnen toe vlucht to hebben moeten nemen tot genees heer of apotheker. In de gemeente Elouges (Henegouwen) vinden wij een nieuw bewijs van deze waarheid. Aldaar le ven vier oudjes geacht en bemind van allen, te weten drij gebroeders en de vrouw van een dier broeders. Zij tellen to zamen 357 jaren. Narcisius Berin is geboren den 17 November 1S15. Jan Baptista Berin is geboren den 2 April 1820. Frans Berin is geboren den 25 December 1820 en Rosalie Moreau is gebo ren den IS Mei 1S22. Allo vier zijn nog zeer wel te pas, Dg wiMe fceuolkiaig h Kongo. Tot hiertoe zijn er slechts 3,362 blanken in Kongo. Deze zijn verdeeld als volgt Belgen 1006 Duilschers 61 Amerikanen 39 Èngelschen 315 Oostenrijkers 22 Deer.en 26 Spanjaards 2 Franschen 41; Grieken 31 Hollanders 123 Italianers 183 uit het Groot Hertogdom Luxemburg 334 Norwegers 43 Porlugeezen 167 Russen 66 Serviërs 4 Zweden 208 Zwit sers 72 en 14 Turken. Gedurende het jaar 1909 is de bevolking van Kongo, met vier honderd blanken ver meerderd. Voor onze Etuishoudsiers. Bijna alle petroollampen zijpelen op den duur en bevlekt de uitgeloopene olie onze meubelen. Een goed middel om dit te ver helpen is eene lage zand in de petroollarnp te gieten. De olie zal boven drijven, het zand zinkt op den bodem en stopt de openings- kens, langs waar depetrool doorzijpelt. Wat Parijs versiandt. Een Fransche,Hector Dens,heeft uitgerekend wat Parijs op een jaar verslindt. Wij moeten heul natuurlijk op zijn woord gelooven... De Pa- rijzenaren verslinden 155,200 ton osson-, schapen-en kalfsvleesch; 35,400 ton varkens- vleesch; 60,000 ton paardcnvleesch en 1400 ton vleesch van... ezels en muilezels! Het ver slonden hoendorenvleesch wordt op 20,000 ton beraamd en het wild op 1400 ton. Visch bereikt het eerbiedwaardig cijfer van 23,000 ton en de oesters en mosselen komen tot 9000 ton. 18,000 ton groenten van alle slag worden geëten. Het fruit wordt op 19,000 ton geschat. Kaas bereikt bijna die hoeveel heid 17,000 ton, terwijl 13,000 ton boter en 12,000 ton eieren verslonden worden. De Parijzonaren geven jaarlijks 300 mil- loen frank uit aan al dit voedsel, zonder van brood te s^rekon. Men weet dat de Fransch- man een gl.^ote broodeter is en ook gaarne wija drinkt. De eerste toepassing der nieuwe miliciewet Maandag zijn de nieuwe milicianen ingelijfd. Men heeft ze zooveel mogelijk in de ka zernen geplaatst, welke dichtst hunne woon- plaatst gelogen zijn. Dit is een goede maat regel in betrek blijven zooveel mogelijk met het ouderlijk huis, oefent eenen heilzamen invloed uit op den jongeling die het ouderlijk dak wel is waar verliet, doch steeds alle gemak heeft om met de bewoners zijner heerdstede te handelen. Wij kunnen de ouders der nieuwe soldaten niet genoeg aan raden te zorgen, dat hunne zonen deelmaken van de soldatenkringen, welke in alle steden, waar soldaten verblijven, ingericht zijn. Al daar zullen zij benevens een deftig vermaak allo ondersteuning vinden en de kostelijkste raadgevingen bekomen welke hunne nieuwe levenswijze vereischt. De nieuwe kiezerslijsten Do lijsten die moeten dienen voor de gomeen- tekiezingen van 1911, zijn verschonen. Het is nu 't geschikt oogenblik om te zien of men ingeschreven is met al de stemmen waarop men reoht heeft, want op den dag der kiezing is daaraan niets meer te veranderen. Alle Belgen 25 jaar oud, zijn kiezer voor de Kamer. Voor Senaat, Provincie en Ge meente moet men 30 jaar oud zijn. Alle huis vaders die 35 jaar oud zijn, en aangeslagen voor personeele lasten, hebben recht op twee stemmen. studiën heeft gedaan of zekere ambten be kleedt, kan drie stemmen hebben voor Ka mer, Senaat en Provincie en zelfs tot vier voor de Gemeente. Voor Kamer, Senaat en Provincie moot men een jaar in de gemeente wonen voor de Gemeente moet men er drie jaar wonen. In Hbt bureel der Katholieke Vereeniging, Groote Markt, te Aalst, kunnen de lijsten van al de gemeenten van het Arrondissement na gezien worden. De kiezers, die er niet op ingeschreven zijn, of aan welke het getal stemmen, waarop zij recht hebben niet toege kend is, of die van wege het Gemeentebe stuur bericht ontvangen hebben, dat zij uilge- schrabt zijn of dat hun getal stemmen ver minderd is, moeten zich zonder uitstel tot het bureel van kieswerking der Katholieke Ver eeniging wenden. Al de reklamen moeten voor 31steQ October hij de Gemeentebesturen ingediend zijn. Dit geldt ook voor het gan- che land. Zich vermaken Men moet zich vermaken! Deze woorden zijn wel in zekeren zin de uit leg van don zedelijken toestand op onzo dagen in dc maatschappij. Ten huidige dage wil iedereen zich vermaken en verzetten Dat is opperbest indien het vermaak, het verzet maar eerlijk en treffelijk is, en niet boven alles en uitsluitelijk verkozen, vóór werk en plicht. Doch zietNooit nog is de pracht, de luxe, grootor geweest. Vermakelijkheden worden verschaft verscheidene dagen in de week feesten die den dag des Ileeren ontheiligen, de zucht naar luidruchtige, woelige verzette- lijkheden, die do jonkheid in den bloei des levens verteert, alles brengt het zijne bij om de ?eine, goede zeden ten onder te helpen. Feesten en vermakelijkheden aijn er voor alle goestingen, zoowel goede, als min goede, v.ior allen stand en rang en maatschappij. Sla maar eens een dagblad open 't zijn overal oproepen, aankondigingen, reklamen voor allo slach van vermakelijkheden. Hier is het een match, daar een festival, elders nog loopstrijden,en dat voor alle beurzen toegan kelijk. Ja, dal is een verzet dat eerzijk is en met mate genoten, kan het maar loffelijk, ja, noïdig zijn. Men moet na stipt gekweten plicht, na neerstig werken, zich eens verzet ten, zich vermaken, uitrusten. Maar, hoevele andere vermakelijkheden bestaan er niet, theaters, danszalen en ande- re diergelijke, waar do reine zeden maar al te dikwijls niet ongeschonden blijven 1 Die vermakelijkheden moeten we vluchten; want daar is het dat liet kwaad gebeurt En verders nog het vermaak dat het lezen verschaft. Wat al hoeken, tijdschriften, dag bladen vooral, die alle lezers schade toebren- igen, maar vooral de jeugd kw aad doen. Alle die laatst vermakelijkheden, ook wel de eerstgenoemde, als ze onmatig worden nagejaagd, verkoelen de ai el, ontzenuwen den sterksten wil, en benemen de liefdo voor het werk, die zoo heilzaam is. Werken Oh wat klinkt dat woord voor menigen onzer hedondaagsche vermaakzoe- kers onaangenaam Waar hel daarmeê alles Maar dat over tollig verzet maakt, dat men gedurig weg is, nooit meer in den huiskring bijna. Men ver wijdert zich van den huiskring. Men vindt er geen genoegen meer bij 's avonds zich rond den huiselijken haard te scharen; maar elders wil men zijn, bij andere menschen dan zijne familie vrien den En waar zedenbederf ter sprake komt, wordt iemand die, dat overtollig verzet niet geert, als een verdrietig karakter aanzien die is vau zijnen tijd niet Daar is 't kwaad geen heerlijk verzet, een buitensporig verzet, die noch maat, noch tijd kent Gij, brave ouders, zorgt voor uwe kinders, opdat ze op straat on markt, en feest en ver makelijkheid tot het kwaad niet worden aan gelokt. Houdt er een waakzaam oog op Zich vermaken en verzetten moeten ze, onder uwe hoede. Gij moet weten hoe, waar en wanneer ze zich vermaken. Leert hun ook den vrede en 't genot van den huise lijken kring te smaken en zoo zal het ver maak hun ook naar ziel en lichaam deugd doen. Staatkundig Overzicht Frankrijk. In eene redevoering Zondag laatst door minister Trouillot uitgesproken, verklaarde deze dat het kabinet Briand, voornemens is, zijn politiek programma tc volvoeren. De verwereldlijkte school zegde hij, is de grondsteen van het rcpubliheinsch gebouw Hieruit kan men besluiten, dat de school- oorlog in h rankrijkverre is van geëindigd ingeland. Dë libérale pdViïj döëipö- gingen om de patronen en de katoenbewer kers met elkander te verzoenen. Sedert de uitroeping van den lock-out in Engeland zijn de werklieden als verslagen en zoeken naar middelen van overeenkomst. Oostenrijk. Graaf d'Aerenthal, minis ter van Buitenlandsche Zaken, is terugge keerd van zijne reis naar Turin, alwaar hij met den minister van Buitenlandsche Zaken van Italië heeft onderhandeld. Belangrijke vraagstukken zijn opgelost onder andere de regeling der grens. Over de Italiaansche hoogeschool was men niet 't ak koord. Oostenrijk vreest terecht den omgang zijner studenten met deze van Italië. Griekenland. Men verioacht zich in Griekenland aan eenen inval der Turken. Het zijn eigenlijk de jonge Turken welke oorlogzuchtig zijn. Reeds tellen zij bijna gansch het leger onder hunne aanhango'S en een enkel bevel zonde genoegzaam zijn om den inval in Griekenland te verwezen lijken. De vereeniging van Rumcnië met Turkye heeft den toestand in de Balkanen veel verergerd. Spanjo. De grootsche betoogingen van verleden Zondagdoor de katholieken van Spanje in de bijzonderste steden des lands ingericht, hebben op eene weer dig e wijze plaats gehad. Nergens waren er onlusten, tenzij ie Ma drid, alwaar er eenige botsingen tusschen katholieken en republikeinen hebben plaats gehad. Men vraagt zich af, welken indruk deze grootsche stoeten, als verzet tegen de regeering ingericht, zullen teioeeg brengen op het gemoed van den heer Canalejas, Volgens goed ingelichte personen zal de eer ste Spaansche ministerin tegenwoordigheid van deze uitdrukking van den volksicil, ge dwongen zijn af te treden. Italië.De uiterste linkerzijde der Kamer heeft verzet aang et eekend, omdat eene groote onderscheiding, (het halssnoer des gezant- schaps) was toegekend aan graaf d'Aeren thal, minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk. Maandag zijn Koning Albert en Koningin Elisabeth naar Oostenrijk vorfrokken, om er eenige dagen bij Keizer Frans Jozef door te brengen. De aanblik van Weenen. Allerwege waperen Oostenrijksche en Bel gische vlaggen. Op den weg, tusschen de statie en het paleis, zijn masten geplant, waaraan ook Belgische en Oostenrijksche draperieën hangen. Voor den ingang van het paleis zijn prachtige tribunen opgericht, waar de stadsambtenaars en hunne damen de aan komst der vorsten zullen afwachten. De keizerlijke trein is naar Passau vertrok ken, om er de Belgische vorsten af te halen, Graaf de Dudzeele, Belgische gezant lo Woenen, generaal Versbach, kolonel graaf Herbestein, kapitein Adamovic en markies Pallavicine, aan deu persoon onzer vorsten gehecht, zijn hen tot Sankt Poeltken tegeinoot gereden. De aankomst Om 5 ure 10 kwam Keizer Franz-Jozof in de statie, om er de Belgische vorsten af te ha len. De vorst droeg het groot uniform van veldmaarschalk, met het Groot-Lint van het Leopoldsordor. Hij neemt de eerewaoht in oogenschouw ea gaat dan de officieële porso- nen groeten. Deze zijn aartshertogin Maria Annunziato, al de aartshertogen,thans de Weenen verblij vende, hertog Filiep van Coburg met zijn oudsten zoon, do stadhouder, de algemeens konsul van België M. Doret met zijne dame, het personeel van het Belgisch gezantschap. Juist om 5 ure 23 komt de keizerlijke trein de statie binnen. Keizer Franz-Jpzef nadert Jen trein. Deze houdt stil en daar stapt Koning Al- hert reeds af. Het muziekkorps speolt de Bra- ban^onne. Do twee vorsten drukken zich do hand, waarna Keizer Franz-Jozef de konin gin omhelst en haar de hand kust. De konin gin en de aartshertogin Maria Annunziato omhelzen zich ook. Na de gebruikelijke voorstellingen biedt keizer Franz-Jozef den arm aan koningin Elisabeth en koning Albert aan Aartsherr login Maria Annunziato. Gevolgd door do aartshertogen eji de an dere leden van hun gevolg, begeven zij zicli naar de hofrijtuigen. Keizer Franz-Jozef en de koningin dor Belgen nemen in het eerste rijtuig plaats, ter wijl de koning, met de aartshertogin zich in het tweede plaatsen. Buiten wordt hen eeno geestdriftige ovatie gebracht door eene overgroote, dicht opeen gepakte menigte. Do Belgische vorsten antwoorden door' p ireci aen ciouriociii ts iujukwihw ^vuu-, genheidsbetooging. Van zoodra do Belgische vorsten in het paleis van Hofburg waren aangekomen,werd de Belgische driekleur geheschon. Hier ook hadden voorstellingen plaats. In het keizerlijk paleis. Bij hunne aankomst in de Bellaria werden de vorsten begroet door prins van Mon(p- nuovo, eersten grootmeester van het Hof en graaf Gholonieuwski,groot-ceremoniemeester Daarna begaven zij zich naar het salon van Pietradura, waar zich bevondengraaf d'Aerenthalbaron Bienerth graaf Khuen- Hedervary baron Schonaich, minister van oorlog; baron Burian,minister van financiën; admiraal Montecucelli prins Pallfy, maar schalk van het Ilongaarseh Hof graaf Paar, hoofd der krijgskanselarij de hooge digni tarissen van het hof enz, Om 7 ure 's avonds werd in het Alexander- appartement een familieontbijt opgediend. De personen, behoorendo tot de gevolgen dor vorsten, hadden een ontbijt in de salons van het Technisch-appartement van het paleis. Da Weensche dagbladen De Wiener Aberposthet bezoek der Bel gische vorsten besprekende, zegt onder andere Koning Albert en Koningin Elisabeth ko men heden onzen Keizer bezoeken. Het ge ëerd koninklijk echtpaar, dat siuds de troons beklimming van Koning Albert voor de eerste maal aan het Wcener llof verschijnt zal door de leden der Keizerlijke familie plechtig out- 1 vangen worden. Steeds bestonden de harte lijkste betrekkingen tusschcr. het Koninkrijk België en de Oostenrijksche natie, betrekkin gen welke nog gesterkt werden door familie banden. Koning Albert wordt overal hoogge schat. Sinds zijne troonsbeklimming, toonde hij in weinig tijds, hoe zeer hij bewust was van zijne vorstelijke zending, hoe zeer hij bezorgd was om zijn land, dat door een on verdroten werken or toegekomen was, overal waar hot om beschaving en vooruitgang te doen was, eene glorievolle plaats te beklee- den, midden do Europoesche staten. Naast Koning Albert, praalt zijne echtge- nooto, Koningin Elisabeth. Haar ook wacht hot gulste onthaal, daar zijne eene nicht is van onzo onvergetelijke keizerin, en de doch ter van wijlen den hertog Karei Theodoor van Beieren, die zoolang hier in Oostenrijk de woldoener en de geneesheer was van tal- onbemiddelden. Koningin Elisabeth heeft van haren vader hot warme,liefdadig hart en de liefde tot Wetenschappen en Schoone Kunsten geërfd. Zij heeft eene diepe geno- genheid verworven in haar nieuw vaderland. Het is mot blijdschap en eene eerbiedige har telijkheid,dat do Weener bevolking thans het koninklijk echtpaar begroet.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1