sfMutieintagaal Os omwenteling in Portugal, 'T EEN EN 'T ANDER i v. o AGBLA De Keizer van Oostenrijk en ds Belgen saterdag 3 October 1910 A E3 O N N E M E.N TEN: Zes maanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van liej land. EERSTE UITGAAF, 4 tiren 's avonds. {Ïj TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. V ,L:'V «tl» BUREELEN TE BRUSSEL £30, tëaachtschen Steenwey, 239. TE AALST 5, Kerlcstraat, f3. Telefoon 114 BestuurderJ. Van Buffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) £r. 0.G0 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finanft. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.f>0 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, licrstell. (per regel) fr. 2.00 Overlydcn (por rogol) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAIAlNlAUi 217, de Mé^cdestra^t, Brussel. Sedert Woensdag staan de dagbla den uit do geheele wereld vol, over bijzonderheden uit Lissabon. Het zal nog eenige dagen duren, eer wij eerst voor goed zullen weten, hoe de zaken zich hebben voorgedaan. De meeste bladen schreven, dat de omwenteling in Portugal, sinds lang was voorzien en dan ook zonder groote verwondering werd vernomen. Moge lijk kan dit het geval zijn bij de staats mannen en zekere dagbladschrijvers, maar voor hot eigenlijke volk, de over- groote meerderheid der menschen was dit niet zoo. Met eene oprechte verras sing kwam overal dit nieuws toe en bet is maar nadat men voor een vol trokken 'feit staat, dat men zegtDe omwenteling was te voorzien, zij was onvermijdelijk... Wij nemen aan dat zij in do huidige omstandigheden on vermijdelijk was, doch hoe komt het dat geen enkel blad in de laatste maanden over deze aanbrekende om wenteling heeft gesproken Wij be kennen ronduit dat wij de omwente ling zoo plots niet hadden verwacht. Ondertusschen willen wij naar aanlei ding dezer geschiedkundige gebeurte nis twee overwegingen maken. Weg mei de doodstraf Dat is de leuze der socialisten. Daarom laten zij geene gelegenheid voorbijgaan daartegen verzet aan te teekenen, als de doodstraf tegen een hunner mannen wordt aangewend. Zoo was het bij de veroordeeling van Fer rer, van Liaboeuf en meer andere groote misdadigers. Toch de doodstraf wordt geheel gewettigd, wanneer zij ten dienste komt te staan van de socia listen. Zoo zagen wij socialistische groepen, brave huisvaders ter dood veroordeelen in hunne geheime verga deringen, omdat deze de verschrikke lijke misdaad bedreven aan den arbeid te blijven, om alzoo vrouw en kinde ren te kunnen onderhouden en het huisgezin te redden van den onder gang. Wanneer er te strijden valt tegen zulke misdadigers, dan is er geene strafte groot of te pijnlijk. Alles wat hun in den weg slaat mag door alle middelen, hoe wreed en barbaarsch deze ook zijn, uit den weg worden ge ruimd. Zoo zagen wij destijds bij de afschuwelijke moordpleging op den Koning en de Koningin van Servië de wreede moordenaars opgehemeld wor den door venijnige bladen zoo zagen wij over twee jaar en half nog, som mige socialistische bladen den lof ma ken van die kerels, die de schuld dra gen van den moord op den Koning van Portugal en diens vermoedelijken troonopvolger. Ja, de doodstraf is dan maar afkeurensweerdig in de oogen van die mannen, wanneer het personen betreft die tot hunne partij behooren liet komt er dan niet op aan welke en boe talrijke schelmstukken, zij hebben bedreven... Doch, wanneer het een keizer of een koning geldt, alleen schuldig den zwaron last van een troon op de schou ders te hebben geladen, en wanneer eenige geheime oproermakers het oog geluimd hebben, om des keizers of des konings plaats in te nemen, dan schijnt de doodstraf alleszins gewet tigd... Wij weten niet hoe het eigen lijk staat met de veiligheid van Koning Manuël, maar tot hiertoe hebben wij in de bladen, die anders zoo zeer tegen de doodstraf roepep, nog geen artikel ontdekt, waardoor zij vragen, en dus nog veel minder eischen, dat het leven van Koning Manuël zoude gespaard blijven. De socialisten gebruiken hier voorzeker twee maten en twee gewich ten, wat in ieder geval, tegen de recht veerdighcid strijdt. Geleznïien Wij moesten er niet lang naar wach ten. Alvorens er zekere berichten uit Lissabon hier waren toegekomen, wis ten onze tegenstrevers, waaronder vooral een liberaal blad der hoofdstad uitmuntte, te vertellen, dat de fout der omwenteling en van den geheelen wantoestand toe te schrijven was aan de... Jezuïten. Dat is zoodanig in de mode gevallen, dat wij niet verstaan kunnen, hoe sommige menschen die de verwaandheid hebben te meenen dat zij ernstig zijn zulke belache lijke domheden durven uitbazuinen. Weihoe de Jezuïten hebben het ge daan en de katholieke bladen verwe ten over eenige weken nog aan koning Manuël, dat hij verkeerd deed met maatregelen tegen de kloosters te ne men de jezuïten hebben het weer ge daan en het zijn liberalen die thans in Portugaal het staatsbestuur in han den henben... Neen, Heeren gods diensthaters, de schuld is te werpen op degenen, die niets anders doen dan jaar-in jaar-uit, oproer zaaien onder de bevolking, die alles afbreken wat er bestaat, in plaats van alle hunne krachten samen te brengen, om dat gene uit den Staat te roeien dat slecht en verkeerd is, en dan gezamenlijk te arbeiden om den geheelen maatschap- pelijken toestand in orde te brengen. irtugal zal niet verlost worden door het krijgen of verliezen van een Ko ningdom of eene Republiek Portu gal kan maar alleen gered worden door de innerlijke zedelijke kracht van het volk. Om dit to verkrijgen is er wellicht noodig een krachtig nieuw Portugeesch geslacht, gevormd naar gezonde, verstandelijke en zedelijke begrippen. Verjaringen. 8 Oktober 1884. Herstelling der diplomatische onderhan delingen met den Heiligen Stoel, die in 1880 door het liberaal ministerie verbroken waren. 8 Oktober 1899. Inhuldiging te Lenven van het gedenkteeken Remy. De revoiwer. De maand Juli is samengesteld uit 31 dagen, dat weet gij. beste lezers, doch wat gij niet weet, het is dat tijdens ddmaand Juli van dit jaar er 26 op die 31 dagen geweest zijn, op welke revol- verdram<& te Parijs hebben plaats gehad; Parijs, welk nochtans het middenpunt der beschaving wordt genoemd, heeft maar 5 dagen op eeno maand op welke er geene moordaanslagen gebeurd zijn. De andere dagen .integendeel, daar men er ruim 60 op die maand telt, hadden gemiddeld 2 revolver aanslagen per dag. Brrr. Zelfwerkende telefoon. Te Parijs is eene tentoonstelling geopend van zelfwerkende of automatieke telefoons. Daardoor verstaat men telefoontoestellen die de abonnementen toelaten met elkander in verbinding te komen zonder de tusschen- komst van bedienden. Bij middel van 5 cijforknoppen kan de abonnent Let nummer samenstellen met het welk hij wenscht te spreken. Antwoordt de abonnent niet of is hij in gesprek, een teoken doet hem zulks kennen. In het laatste geval wordt zijne spreekbeurt voorbehouden tegen dat de abonnent vrij is. Een automatieke teller teekent aan hoe- eel gij schuldig zijt. Zulk telefoonstelsol werkt reeds in Ame rika te Las Angelos met 35000 abonnen- ten, te San Francisco met 15 duizend en te Columbus met 17,000. EWeihelfluitje gewonnen,mef hei iromtnelken verteerd. Dezer dagen viel dood op de Beursplaats te Triest do 55-jarige straatvager, Fran cesco Porri. Do man was aan een hartvlam- ming gestorven. Die straatvager was een der beroemdste barytons van Italië. Langen tijd maakte hij deel van de Scala te Milaan, alwaar hij Ca- valleria Rusticana zong. Eenige jaren na dien trok hij naar Amerika en keerde zesmaal millionnair naar zijn land terug. De mil- lioenen gingen door de vingeren en Porri verloor zijne stem. Hij viel in diepe ellende en werd eindelijkstraatvager..omopde straat te sterven. Groote werken. De minister van spoorwegen heeft verscheidene groote werken doen uitvoeren in verscheidene sta tiën van ons land. Het bestek beloopt ver scheidene millioenen. Oewelshnd in België sedert het katholiek bestuur. Hot is opmerlcensweerdig hoe welvarend het Bel gische volk is sedert het door katholieken bestuurd wordt. Getuige daarvan is do Bel gische spaarkas welke op heden meer dan een milliard vier honderd vijf en twintig mil- lioen gespaarde penningen in handen heeft. Alle jaren groeiden de sommen, gestort in de Belgische Spaar- en Lijfrentkas, aan, zoodat het gemiddeld cijfer van de jaarlijk- sche vermeerdering op 48 millioen 's jaars mag gerekend worden. Onder het liberaal bestuur was de aangroei slechts 15 millioen frank 's jaars. Do provincie welke het meest spaarboekjes tolt, is de provincie Namen (47.668 op 100.000 inwoners). Limburg heeft in evenredigheid het kleinste getal (2690). Eere aan ons katholiek bestuur, welk door wijze wetten den welstand in België bevordert. Door de gewichtige wereldgebeurtenis van Lissabon is de aandacht van vele lezers afge trokken geworden van de prachtige ontvangst van onze Belgische vorsten hij den keizer van Oostenrijk. Het Oostenrijksche volk heeft zijne volle genegenhoid getoond, welke het de Belgen toedraagt. In een toast door den grijzen, stokouden keizer zelve op een feestmaal voorgedragen, zei hij Koning Albrecht en koningin Eliza beth, gij hebt nu de liefde van het Oosten rijksche volk kunnen gevoelen maar die liefde bedraagt niet alleen üvre doorluchtige personen, maarzij gaat tot het zoo zeer be wonderenswaardige Belgische volk.... Ook bij iedere andere gelegenheid doelde de keizer van Oostenrijk op den voorspoed en de welvaart van het Belgische volk hij wist het ook den grijzen monark, hoe zeer wij in geheel de wereld gewaardeerd wier- den en hij wenschte onzen beminden koning en onze geliefde koningin tot heil hunner Belgische onderdanen, eene lange, voorspoe dige en gelukkige regeering. Wanneer wij zulke vreedzame woorden vernemen uit den mond van een wijzen vorst, en als wij daartegen de oproerige, hatelijke taal vergelijken van de groote volksverlei ders, dan durven wij in volle betrouwen de vraag stellen Waar zijt gij, o volk het meeste mede genaderd, ofwel met de zachte, aanmoedigende», vriendelijke woorden, ko mende nit hot hart van een ouden vorst ofwel met de venijnige, onstuimige, alles overhoopsmijtende taal van eenige volks ver leiders De eerste brengt ons rust, vrede en voorspoed de laalsten zijn de eerste oorzaak van den ondergang, den burgeroorlog, het ongeluk van een volk... Dat koning Albrecht en koningin Elisabeth nu maar spoedig in den lande weerkeeren a4n het hoofd van hun volk dat zij beminnen, en waardoor zij niet minder bemind worden. VV* Staatkundig Overzicht Rumenië. De groote legeroefenhrgen uilen plaats hebben in de omstreken van Sladinaonder het bevelhebberschap van den erfprins. Daar de honing eenigszins ongesteld is, zal hij er geen deel aan nemen. Montenegro. Een geiceervuur, tcelh zes uren geduurd heeft, had plaats tusschen Turken en Montenegrijnen op de grens scheiding. Deze laatstenten einde niet veiplicht te worden hunne wapens af te leverenzijn in het binnenland van Montenegro gevlucht. Bulgarië. De Koning van Bulgarië be vindt zich in een zeer neteligen toestand. Het Bulgaarsche volk beschuldigt Koning Ferdinand van ie weinig vooruitzicht te hebben. Het legt hem ten laste den oorsprong van het Turhsch-Rumenisch verbond, alsook zijne gezindheid voor Oostenrijk, welke nochtans de drijfveer geweest is van dit hrijgsverdrag. De Anti-Oostenrijksgczind- heidbeheerscht zoodanig het volk, dat niets bij machte is voor het oogenblik, deze ge moedsgesteltenis te dempen. Spanje. Het leger maaht toebereidse len om eene expeditie naar Tatovan te on dernemen. Dit inzicht was langen tijd ge heim gehouden, doch nu verklaart men openlijk de onderneming van dit ontwerpen zelfs heeft minister Canalqjas het officiéél bekend gemaakt Nog geen officieel nieuws. Het nieuw rcgeeringsstelsel. Dooden en gekwetsten. Proklamatiën. Ü9 koninklijke familie in veiligheid. Tot hiertoe heeft men vruchteloos tijdingen verwacht uit Portugaal, waardoor het moge lijk zou worden zich een juist denkbeeld te vormen van het voorgevallene. Do ontvangen telegrammen kwamen van alle kanten en mon kon ze onmogelijk samenschikken, Het is rrr~ niet met zekerheid dat iets omtrent don waren toestand mag ge zegd worden. Zoo weet men nog niet te zeggen, hoe, wanneer, in welke omstandigheden de eigen lijke revolutie uitbarstte, wie het teeken van den aanval gaf, wat er omging tusschen de troepen te lande en de troepen der vloot. Alles moest uit korte, samenhangende notas en telegrammen opgemaakt worden. Tot hiertoe zijn de telefonische en telegra fische betrekkingen nog niet hersteld, in den omtrek van Lissabon, en de weinige tele grammen welke in den vreemde toekwamen, werden verzonden uit grenssteden, nadat de verzenders acht tot negen uren in automobiel gereden hadden om uit den omtrek van Lis sabon de grens te bereiken. Voor zoover uit de eerste telegrammen kon opgemaakt worden, is de toestand wel zooals wij hem gisteren afschilderden een hevig gevecht is in de hoofdstad ontstaan tusschen de muiters en de trouw gebleven troepen, doch -de muiters zegevierden. Een voorloopig ropuhlikeinsch gouvernement werd ingesteld. Men is thans bezig de orde te herstollen. Men gelooft dat de koninklijke familie on- edeerd is en naar het buitenland gevlucht is. Hieronder vindt men een overzicht der telegrammen welke daaromtrent nog zijn toegekomen. Het voorloopig bewind. Het voorloopig bewind bestaat thans enkel uit het ministerie, dat als volgt is samenge steld De voorzitter van den ministerraad is M. Theophiel Braga. De andere leden van het voorloopig bowind zijn MM. Bernardino Machado, minister van huitenlandscho zaken; \lfonso Costa, minister van justicie Bazilio Telles minister van finanliën Antonio Luiz Gomès, ministor van openbare werken; kolo nel Barrolo, minister van oorlog Antonio- José Almeido, minister van binnenlandsohe zaken admiraal Azeredo Gomez, minister van zeewezen Eusabio Leao, burgerlijke gouverneur van Lissabon. Do gezant van Spanje, te Lissabon, in groot uniform, vergezeld van zijn sekretaris, bracht Woensdag een bezoek aan de hoofd lieden der republikeinen, ten stadhuize. Van de nieuwe ministers zijn slechts Brago, Machado en Costa bijzonder gekend. Theofiel Braga gaat door als een der grootste f Meerden van Portugaal. Ro?dseen groot getal werken over wijsbegeerte, staat huishoudkunde en geschiedenis heeft hij uit gegeven. Thans nog, is hij leeraar aan hel Hooger Letterkundig gesticht van Lissabon en lid van verscheidene Europeesche weten schappelijke akademiën. Machado is advokaat en journalist. Vroe ger was hij leeraar in de Rechten en ook reeds ministor. Hij is de bekwaamste poli tieker der Republikeinsche partij, en wordt aanzien als hebbende de meeste kans om voorzitter dor nieuwe Fvepubliek uitgeroepen te worden. Casta is hoogleeraar aan do hoogeschool van Coïmbra. Hij is de uitstokendste redenaar der Republikeinsche partij Een manifest aan de troepen. De voorzitter van het voorloopig bowind, M. Braga, heeft aan de troepen te lande en ter zee het volgende manifest gezonden. Het voorloopig bewind der Republiek groet de troepen te lande cn ter zee, die mei het volk, de Republiek slichtten tot heil van het vaderland, liet heeft vertrouwen in de vaderlandsliefde van allen. Het is omdat de Republiek voor allen gemaakt is, dat hot voorloopig Bewind hoopt, dat de officieren van het leger en van do vloot, die' aan de omwenteling geen deel namen, zich in het algemeen kwartier zullen aanbieden, om op hunne eer trouw to zweren aan het nieuw regiem. Intusscho'i moeten de oproerlingen hunne sterkten houden, ter verdediging der Republiek. Generaal Carvalhaes is bevel hebber der omschrijving Lissabon benoemd. Eene proklamatie aan het volk Donderdag avond werd te Lissabon de vol gende proklamatie afgekondigd Volk van Portugaal Het volk, het leger en de vloot hebben de Republiek uitgeroepen. De dynastie der Bragance, slecht handelende en de sociale vrede storende, komt voor immer uit Portu gaal verdreven te worden. Deze daad stelt een feit daar, don hoog moed van een ontembaar ras kenmerkende. Het is de zegepraal van een land, wiens hfldmnioed wereldberoemd is.De harten aller vaderlanders zijn overvol van blijdschap en geestdrift. Zóó eindigt de slavernij van ons vader land, en begint een nieuw regiem, dat vooral op vrijheid gegrondvest ia. Burgers, thans behalen wij den prijs en de belooning voor al onzo strijden, alle smar telijke opofferingen welke wij gedaan hebben. Deze dag zal het begin zijn van een tijdstip van zedelijken vooruitgang en onkrenkbare rechtvaardigheid. Onze opoffering voor het vaderland moet het grondbeginsel zijn van ons politiek programma; en onze goedhartig heid tegenover de overwonnenen, de basis van ons zedelijk programma. Burgers, laat ons bezield zijn met een enkel belang de welvaart van ons vader land laat ons vereenigd zijn door den wensch ons vaderland groot en machtig te zien. De republiek vertrouwt in het volk om de orde te handhaven, de rechtvaardigheid to doen eerbiedigen, de vrijheid te doen ze gepralen. Maakt de Portugeesche Republiek sterk, door liefde en opoffering. De Republiek officieel bekend gemaakt. Uit Portugaal zou te Berlijn een telegram ontvangen zijn, meldende dat de voorzitter van het voorloopig bewind aan de ministeriën van Buitenlandsehe Zaken een telegram heoft gezonden, waarin het uitroepen der Republiek en het inrichten van een voorloopig bewind wordt bekend gemaakt. Het telegram zou ook meidon, dat het voorloopig bewind in staat voor de openbare orde en veiligheid. Voorzorgen. Het voorloopig gouvernement neemt voor zorgen, daar een deel der troepen nog niet tot de Republikeinen zijn overgekomen. Uit de provinciën komen ook slechts ge deeltelijke notas toe. Een officieel telegram Een to Parijs verblijvend republikein van Portugaal, M. Magalhaes Lima, heeft het volgend telegram ontvangen. Lissabon, 5 October. Republiek heden uitgeroepen, 8 uren, met groolo medewerking van leger, vloot, volk, na heldhaftigen strijd. Voorloopig be wind aangesteld. Openbare orde verzekerd. Gedurige bijtredingen uit het binnenland.Ko ninklijke familie op de vlucht. Groote geest drift. Houding vertegenwoordigers vreemd® mogendheden onberispelijk Waar is de Koninklijke familie 7 Het is onmogelijk wijs te worden, uit de verschillige telegrammen, welke gedurig van alle kanten toekomen, over Koning Manuël en de leden der Koninklijke familie. Uit Innspruck wordt in dalo 6 Oktober gemeld, dat op liet kasteel van Montelberg, bewoond door familieleden van den Koning van Portugaal, een bericht is ontvangen, meldende dat Koning Manuël enzijne moeder zich aan boord van een Engelsch oorlogschip bevinden. Uit Madrid meldt men dat Koning Manuël en de Koninklijke familie zich aan boord van zijn yacht bevindt en naar St-Sebastiaan stoomt. Een ander telegram meldt dat do koning zich in het Engelsch gezantschap schuil houdt. Het voorloopig bewind raadt het volk aan, zich zeer eerbiedig te gedragen tegenover den ontroouden koning en zijne familie. Een dagblad van Madrid meldt ook dat do koningen zijne familie aan boord zijn van een oorlogschip on zich naar Engeland ho ge ven. Do Spaansche minister van Binnonland- sche Zaken verklaart, dat Koning Manuël zich aan boord van een oorlogschip bevindt, dat nog voor Lissabon geankerd ligt. Van een anderen kant wordt gezegd, dat heel do Koninklijke familio zich op het yacht Amelie bevindt. De voorzitter van don ministerraad zegdo nog, niet te weten waar de Koninklijke fami lie zich bevond, doch zeker to zijn dat allen zich in veiligheid bevinden. Een telegram uit San Sebastiaan meldt,dat daar een trein voorbijreed, waarin zich Ko ning Manuël en de Koninklijk faifcilio bevon den. Het laatste ontvangen telogram, komende uit Gibraltar, meldt dat het koninklijk yacht Amelie aldaar is aangekomen met heel do koninklijke familie. Zooals men ziet, wordt or nergens meer gesproken dat do koning zou gevangen zijn. Het verhaal der gebeurtenissen De voorzitter van don Spaanschen minister raad verhaalt als volgt, de gebeurtenissen te Lissabon

De Volksstem | 1910 | | pagina 1