BUITENLAND. THERESA Onze Boomkweekerijsn NIEUWSBERICHTEN. Het Staatsblad FRANKRIJK DU ITSCH LAN D. ITALIË. CHINA turkye' f Rond 1 en half uur 's nachts werd de bevolking van Lissabon gewekt door 21 kanonschoten. Bijna ieder liep op straat of keek aan de ramen om te zien wat er ge beurde. Toen zag men lieden die in alle rich ting-en liepen, terwijl de samenscholings klaroenen schalden en hier en daar reeds geweerschoten knalden. De revolutie was uitgebroken. Do kanon schoten waren er 't signaal van geweest. De politie viel de opstandelingen aan, maar dezen ontvingen haar met handbommen. Machteloos zijnde, riep depolicie de troepen ter hulp, maar de soldaten verdeelden zich in twee kampen een liep over naar de revolu- tionnairen, terwijl't ander trouw bleef aan bet Koningdom. Toen werd een verwoed ge vecht geleverd. Dra vielen vele, officieren en soldaten, dood of gewond. Overal hoorde men kanonschoten. De revolutionnairen kon den do militaire wijk, nabij 't Koninklijk palois, innemen. In het paleis der Necessidades, op de hoogte gebracht van wat gebeurde, verliet Koning Manuel het paleis, vergezeld van 4 personen, dio hem in veiligheid brachten, terwijl het gevecht werd voortgezet in de straten. Do revolutionnairen hadden barrikaden opgeworpen en detachementen uitgezonden om dc bruggen en do telegraaflijnen te be zetten. Tijdens den dag kwamen te Lissabon troe pen uit verscheidene provinciegarnizoenen toe, die zich bij do trouwgeblevenen schaar den, zoo dat de krachten derboide partijen bijna gelijk stonden. Later veranderde dit «enigszins, na do afkondiging der republiek.* Volgens een later bericht werd de onmid delijkn werking besloten op aanraden van admiraal Candido dos Reis, die deed opmer ken, dat de kruiser Dom Carlos, waarover hij het bevel bad, Dinsdag Lissabon moest ver laten en er dus niet zou kunnen medewerken. Generaal Gorjas, bevelhebber van het ko ninklijk paleis, zeifmoordde zich, toen bij zag dat do oproerlingen er zich meester van jnaakte. De revolutie breidt zich uit. liet gevecht duurt voort te Lissabon, doch men voorziet, dat al de troepen weldra do Republiek zullen aannemen. Te Oporto zijn ook onlusten uitgeborsten. Do bevolking hield er oene betooging vóór rdo bureelen van het Republikeinse!» blad La Pulrie. De policio en de troepen dreven de menigte uiteen,doch eenebotsing ontstond. Do koningsgezinde troepen zouden zich naar Lissabon richten. Het is dus de Burger oorlog in het verschiet. To Setuhal werd do uitroeping der Repu bliek geestdriftig toegejuicht door helleger en het volk. Ook te Coïmbra, Braga en Esternez is de Republiek uitgeroepen. Bernardino Macliaho doortrekt het land. overal de kalmte aanrndendo. De troepen van Elvas zijn koningsgezind gebleven, doch m^n denkt, dat zij de Repu blikeinen niet zullen bevechten. Dooden on gekwetsten Een telegram uit Parijs meldt, dat in de Straten van Lissabon alleen 200 personen en ruim 500 gekwetst werden. Te Oporto werden 20 personen gekwetst. Een Portugeesch blad Do Secuclo,een blad van Lissabon, ver schenen op -1 October, is slechts Donderdag avond te Parijs aangekomen. Het blad doet het volgende verhaal over het begin der revolutie Do menigte, gewapend mot revolvers, los te schoten in de nabijheid der kazerno van het 16° regiment voetvolk, hetgeen het over een gekomen tceken was voor den opstand. Onmiddelijk kwamen de soldaten buiten ge stormd, do officieren doodende, die zich wil den verzetten. n Do soldaten drongen in de wapcnma- gazijnen.plunderden zo on deelden de wapens uit aan het volk. n Onmiddelijk werden lessen gegeven in het hantoeren der vuurwapens, waarna men 14* VERVOLG. By het heengaan bespeurde ik, dat de liedon, dio zich op mijnon weg bevonden, my groetten men wist, dat ik van den ko uiog kwain. Gij hadt Zijne Majesteit moeten bedan ken, voor do weldaden dio hij ons heeft bewe zen. Ilij "Leeft mij dnartoo geen tijd gelaten. V.'elon. vriend Tovalito, wat dunkt u van ons fortuin? Nu zijn wij rijk! wij hebben niet meer noodig o:is van koude te laten verstijven, en do hand op te houden aan de deuren te Valencia wij hebben eono rente van 60'»n realon op do zoutmijnen van San Lucar de Barrameda. Kunnon wij dat geld verteren Dat is niet mogelijk Waarom Zoo gij wilt, leven wij op om gemak, en goed gekleed... Zwfjg, viel Paco in, nientaud zoude ons meer een aalmoes willen geven. Ik zie wel, dat wij weder naar Tie deuren van de huizen te Valencia moeten terugkeeren zeido Tovalifo, alles %\ol beschouwd, is het daar even zoo goed leven als ergens auders des Winters is het er warm als de zon schijnt, dos Zomers is men koel als er slechts eonige wind is.-Is dat niet alles, wat wij behoeven Ja, zeido Paco, liet is beter to bedelen dan in overvloed te leven. Bij dezo woorden, had hij zijne kleederen uitgetrokken, dio donna Theresa hem gegeven had, om voor den koning to verschijnen, en trok zijuo lompen weder aan. naar En tra mures trok. Voor het eskader werden twee kanonschoten gelost, watvuor de vloot liet teeken van den afstand was. Later dan worden de regimenten, dio trouw gebleven waren, handgemeen met de oproerlingen. Vergelijkende examens voor hel begeven van plaatsen van hulpbeambte en van leer ling. Eerlang worden vergelijkende examens afgenomen voor plaatsen van hulpbeainbto, tegen 70U fr. wedde per jaar, om te beginnen, en van leerling, tegen t>00 fr. loon per jaar, en wel lc Plaatsen van nulpbeambte (uitsluitend voor mannelijke kandidaten), te Avelgem, Kapellen, Veurne. 2e Plaatsen van leerlinga) Bij don tele foondienst (uitsluitend voor vrouwen), te Gent en Doornijk p) Bij den telegraafdienst (uitsluitend voor mannelijke kandidaten), te Aalst, Brugge, Luik, Leuven, Met-helen, Bergen. Moeskroen en Oostende. De kandidaten voor de plaatsen in 'tVlaamsch gedeelte van het land (Aalst, Avelgem, Brug ge, Kapellen, Veurne, Gent, Leuven, Meehe- len, Moeskroen en Oostende) nemen deel aan Vlaamscbe examens. De aanvragen te richten aan den heer minister van Spoorwegen, posterijen en telegrafen vóór 29 Oktober. De militaire gouverneur van Parijs. Generaal Dalstein, militaire gouverneur van Parijs, zal op 24 Oktober aanstaande, in de reserve opgenomen worden. Hij wordt vervangen door generaal Man- noury, thans bevelhebber van liet 20sl° korps. Drama in een gerechtshof. Donderdag namiddag heeft een kanonnier in het paleis van Justicie te Parijs, zijne vrouw, met wie hij in echtscheidingsproces was, drie sabelhouwen toegebracht. Haar toestand is bedenkelijk. De cholera te Marseille. Een jongo meid, die in dienst geweest was in het hotel, waar de drie vroegere gevallen van cholera vastgesteld worden, is aan cho lera bezweken. De staking in Moabit De staking van de kolendragers bij de firma Ernst Kupfer C°, in Moabit, die de aanleiding is geweest voor de ernstige onlus ten van verleden week, is geëindigd. Er hebben zich zoovele werkkrachten aange boden, dat alle leage plaatsen bezet zijn. De stakers hadden toezegging gekregen, dat do arbeiders bij andere firma's, die aan de firma Kupfer leveren of op andere wijze tot baar in betrekking slaan, het werk zou den neerleggen. Hieraan is echter niet vol daan. Bij al die firma's gaat het werk zijn gewonen gang. In het ziekenhuis in Moabit is gisteren de werkman Robert Hermann, die bij de onlus ten door sabelhouwen ernstig gekwetst was, bezweken. De crisis in de metaalnijverheid. Er is nog hoop, dat de groote lock-out in de metaalnijverheid te vermijden zal zijn, daar de onderhandelingen, in strijd met de eerste berichten, hervat blijken te zijn. De onderhandelingen worden te Hamburg ge voerd tusschen ecne commissie uit de metaal- fabrikanten en vertegenwoordigers der werk lieden. De Koning begeeft zich naar Napels Koning Victor-Emmanuel zal op 21u Okto ber naar Napcis gaan, om er do inhuldiging van het gedenkloekcn van Koning Hum! c.: bij te wonen. Hij zal er de wijken bezoeken, waar de Nu ben ik gereed, zeide hij zeer tevreden, nu kunnen wij uitgaan. Zij gingen heen en 7, wierven in de omstreken van de straat d'Atocha rond; het uur afwach- rende, otn zich naar het huis in het Prado te begeven. Het was in deze wijk, aan het einde van een donker eu slykerig steegje, dat 69n oud gebouw zich verhief, do gevangenis der kroon genaamd. Hierin zat don Alonzo gevan gen, eu men gaf als do reden hiervan op, dat men nergens anders zulke diepe en zekere holen had. In dien tusschentijd dat de beide wandelaars van verre naar de deur van deze treurige plaats /agen, gingeu er verscheideno Capucijner monniken op eene rij binnen met gekruiste armen, gebogen hoofden en nederig hunnen rozenkrans in de hand houdende. Bij het zien van deze soort van processie kwam bij Paco Rozalez en zijn makkor hetzelfde denkbeeld Dat zijn de eerwaardige vaders, dio de veroordeelden bijstaan riep Tovalito uit. Het is zonder twijfel morgen, zeide Paco, met een nadrukkelijk gebaar. Zij giDgen spoedig naar het huis in het huis Prado. Theresa w achtte hen. Het vonnis is uitgesproken, zeide zy morgen met het krieken van den dag moet don Alonzo het schavot beklimmen, om er als een verrader, door do hand des beuls te ster ven maar mijno wraak schijnt mij toe nog niet geheel volbracht te zijn, indien hij deze wereld verlaat, zonder te weten dat ik het ben, dio hem naar het schavot zend Ik wil hot hem gaan zeggen De-beide bedelaars zagen elkander aan. Ongelukkige! znide Tovalito,en hoe komt! gij by den veroordeelde I cholera onlangs zoovele slachtoffers maakte en welke nu zullen afgebroken w orden. De cholera Inde laatstverloopen 24 uren, zoo meldt een bericht van gisteren uit Rome, zijn te Napels 10 gevallen van cholera en 3 sterfge vallen vastgesteld. In do provincie Napels dedon zich 17 ziektegevallen en 6 sterfge vallen voor. In Apulië 1 sterfgeval. Draadlooze telegrafie Een Chineesch electricien te Kanton heeft een nieuw systeem draadlooze telegrafie uit gevonden, waarmede hij succesvolle resul- •aten behaalde en welker kosten veel minder zijn dan die van het Marconisysteem. Aardbeving Donderdag namiddag werden te Konstan- tinopel en in het omliggende aardschokken waargenomen. Er hadden geene ongelukken plaats. Eene nationale bank Eonige Turksche geldmannen hebben be sloten eene Turksche nationale bank te stich ten om de vreemde mogendheden te beletten geheel Turkye binnen te palmen. De fruilboomen brengen veel op, wanneer zij wel verzorgd en goed gevoed worden maar om hierin te gelukken en gezond en overvloedig fruit te winnen, is het volstrekt noodzakelijk slechts gezonde en kloeke hoo rnen te planten. Daarom is liet ook noodig dat de landbou wer diensaaugaande grondige kennissen be- zitte, 't is te zeggen, dat hij de onmisbare be grippen bebbe opgedaan, om fruilboomen op eene doelmatige wijzo te kweeken, en deze met kennis van zaken te bemesten. Het zal dus van geen belang ontbloot zijn aan onze lezers eenige inlichtingen te geven nopens fruitboomteelt in de kweekerij, want zooals wij het. hiervoren zeggen, van de boe danigheid der jongo boomen hangt de goede uitslag af. Men gevo den voorkeur aan een welverluch- ten grond, rijk aan humus, tot op eeno diepte van 0,70 m. omgewerkt, met doordringba ren ondergrond. Bij het doorbreken van den bodem zal men er voor zorgen do bebouwbare laag aan de oppervlakte te laten. Bij dezebewerking zal men eene goede dosis stalmest, compost of stadsmest (30000 kgr. per hectare) toedienen, en tijdens den groei komen, begietingen met beir, aange lengd met water, wel te pas. Ten einde de boomen spoedig te doen door schieten, is het noodzakelijk per are 10 tot 12 kgr. ijzerslakken te gebruiken 5 tot 6 kgr. kaïniet en 3 tot 4 kgr. zwavelzuren am moniak. IJzerslakken en kaïniet en 1/3 van den zwavelzuren ammoniak zullen in den Herfst aangewend worden de eerste jnoeten met den ploeg of met de gpade ingewerkt worden, terwijl de slikstofmeslstof op het omgewerkt land wordt uitgestrooid en met de eg onder gewerkt. Het overige deel van den zwavelzuren am moniak zal men slechts, op dezelfde wijze, in de daarop volgende Lento gebruiken. In de kweekerijen, waar boompjes groeien van ten minste 1 jaar oud, zal men met goed gevolg in de Lente 2 tot 3 kgr. zwavelzuren ammoniak por are aanwendon. Deze meststof kan men bij middel van de hak of de rijf in den grond werken. Aan kernen en steenen moet men ook zijne aandacht besteden men zal slechts volko men volwassen en rijp fruit nemen, voortko mende van goede, veelopbrengende variëtei ten die vrij zijn van ziekten, en men zal den voorkeur geven aan do zwaarste, dikste en gezondste kernen, uit volledig rijpe vruch ten. Later mag men niet venvaarloozen zorg vuldig te wieden en den grond op te hakken. Veritas. Ik heb een bevel van den koning waarop men my alle deuren moet openen. Mevrouw, dit gezicht kunt gij Diet uit houden, de moed zal u ontzinken, als gij u tegenover al die schrikkelijke tooneelon be vindt. Neen, viel zij hem in de rede. Is er thans wel iets op de wereld, dat mij zoude kunnen verschrikken Voorheen was ik zwak, be schroomd des nachts, wanneer ik door eenig gerucht ontwaakte, was ik bevreesd. Doch thans, nu ik geheel door haat bc/.icld ben de verachting der menschen heb getrotseerd vrees ik niets meer men zoude zeggen, dat mijn hart in mijno borst tot staal geworden ware... Ik zal met drooge oogen do toebereid selen der rechtspleging en den doodsangst van don Alonzo aanschouwen. Ja in dezen nacht, in den laatsten nacht, dien hij op deze wereld nog zal doorbrengen, wil ik hem wederzien. De toon waarop zij deze woorden uitsprak, was een bewijs van haar onwankelbaar besluit; de beide bedelaars beproefden nog een oogen- blik, om haar daarvan af te brengen, doch zij volhardde stijfhoofdig in haar voornemen. Denzelfdeu avond, een weinig voor midder nacht, trad Theresa in de de gevangenis, ge volgd door Tovalito en Paco Rosalez. Zij was in het zwart gekleed, en een dikke sluier be dekte haar gelaat. Eeno diepe stilte heerschte in deze verschrikkelijke plaats, waar zoovele ODgelukkigen afgescheiden leefden van het overige der wereld door dikke scheidsmuren, die de hand des menschen tusschen hem en de wereld kan oprichten. Het is altijd koud, altijd duister onder deze diope gewelven, waar dc echo's slechts zuchten, klachten en verwen- schingen hebben herhaald. Theresa ging vooruit,leunende op Paco Fo- salez eeu gevangenbewaarder liep voor haar, Brussel.Groote kuisch. Woensdag nacht werd in den omtrek der Beurs eene klopjacht gehouden, ten gevolge der aan houding van twee 13 jarige knapen, dio aan een vreemdeling walgelijke voorstellen ge daan hadden. Acht knapen, allen min dan 15 jaar oud werden aangehouden. De klopjacht werd een tweetal uren on derbroken en dan hervat. Dertig nachtvlin ders en zes mannen, meest allen vreemdelin gen, werden aangehouden. Gevaarlijke aanhouding. Donderdag morgend werd ren verdacht persoon bemerkt, langsheen de spoorbaan Schaarbeek-Zuid, waar in den laatsten tijd talrijke dieften ge pleegd werden. De kerel'sloeg op de vlucht, achtervolgd door een baanwachter. Aan de vaart vluchtte hij in eene fabriek en klom reclit naar hot dak. Van daar begon hij op de toegesnelde per sonen dakpannen to werpen. Een polieie- ageat werd erg gekwetst, waarop de agent zijn revolver trok en naar den persoon schoot. Deze werd in het hoofd getroffen en rolde in de dakgoot, waai- bij aangehouden werd. Het is een Engelschman, Louis Tangwy genaamd. Do man schijnt zinneloos te zijn. Hij had geen centiem op zak en had de laat ste nachten in liet toevluchtsoord van het Reddingsleger doorgebracht. Laffe aanrandingWoensdag avond, deed eon bewaker van het Eeuwfeestpark aan vijf jongelingen opmerken, dat zij zich in eene plaats bevonden waarvan de toegang ver boden was. Vooralle antwoord sprongen de bezoekers op den bewaker en mishandelden hem wreedaardig. Een andere bewaker snelde ter hulp, doch werd ook erg mishan deld. Een der aanranders kon aangehouden worden en verklikte zijne gezellen. Allen zijn thans gekend. Eene kostbare schilderij gestolen. M. Kenden, de kunstschilder van den steen weg van Elsene, ten wiens nadeelo eonige da gen geleden eene belangrijke diefte gepleegd werd, heeft thans aan de policie verklaard, dat onder do gestolen schilderijen er eene is van Rembrandt: De terugkeer van den ver loren zoon verbeeldende. Deze schilderij heeft eene waarde van 200.000 fr. Men heeft nog geen spoor der dieven Rigolo is de beste der oude genevers. Geheimzinnig overlijden. Een Hol- landsche handelsreiziger, Van T'Weslende genaamd, geboren te Borseledc, was sinds een tweelal degen niet meer gezien geweest, uoor een hotelhouder der Paul Devauxslraat, alwaar hij was afgestapt. Doze ging naar zijne kamer, doch de deur was naar binnen gesloten. De policie werd verwittigd en de deur opengebroken. Men vond den man dood te bed liggen. Een onderzoek is geopend. De diefte der Waterloolei. Op last van het parket zijn huiszoekingen gedaan te Iiuissonville, in de woning door do aange houdenen Gerard en Pirlot. Men heeft er in den hof van Gerard een blikken doos gevon den, waarin vele voorwerpen, gestolen ten nadeele van M. Jacobs, ontdekt werden. Alles is aangeslagen. Ongelukkige val. De dienstmeid der echtgenooten Desmedt, Hofstedeslraat, St- .Toost-ten-Noode, gleed Woensdag uit op den trap van den kelderen viel in de onderver diepingen. Het meisje, Mathilde Depauw, 27 jaar, brak zich een been en werd zwaar ge wond aan het hoofd. Arm gebroken. De echtgenoot© Dathóuwers, Linnoeusstraat, 197, werd Woensdag plotseling ongesteld in de Bra bantstraat. De vrouw zakte ineen en brak zich een arm. Het schijnt, dat thans een lieve chromo dc pakskens Bitterpeeën der Trappisten van 1 kilo Vincart en Zonen vergezelt. 1500 zijne lantaarn in de hand na vijf of zes ge grendelde deuren geopend te hebben, gingen zij over eene nauwe, vochtige plaats, en kwa men aan den drempel der kapel. Daar moest, volgens het gebruik, de veroordeelde zijn laatsten nacht doorbrengen ondersteund door de gebeden en de hulp der kerk. De waskaarsen, die op het altaar brandden, wierpen een helder en flikkerend licht óp dit droevig tooneel. Eenige capucijner monniken stonden in het koor, eu zongen de gebeden der stervenden. Don Alonzo lag geknield vóór con kruisbeeld, op een met zwart laken over dekt altaar geplaatst; hij droeg een satijnen wambuis tot aan do kin toegeknoopt, en een witte linnen kraag onachtzaam omgeslagen, bedekte zijnen hals zijn onbewegelijk gelaat openbaarde noch droefheid, noch vrees doch hy was doodsbleek en zyne trillende lippen mompelden gebeden, waarvan zijn verwarde geest misschien geene zinsnede verstond een monnik vermaande hom niet luider stemme, hem .van tijd tot tijd het Christusbeeld too- nende. Eenige schreden van daar zat een man in do laatste zitplaats van het koor liy hield do handen voor zijn gezicht, en bewaarde een treurig stilwygen doch de zenuwachtige tril lingen van zijn geheele lichaam kondigden de verschrikkelykste zielskwelling aandeze man was de hertog van Medina-Sidonia dienzelf den dag nog aangek en, had hy de gunst v. rkregen om voor i cl laatst zijnen zoon te zien, en hem bij te staan gedurende dezen vorschrikkelijken nacht. Theresa trad voorwaarts mot een vasten en vluggen tred, en sloeg driftig haren sluier ach terover. Don Alonzo zeide zij op een doffen toon, voor hem blijvende staan, herkent gij my Bij deze verschyning, deinsde hij terug en St-Jans-Molenbeek. Huiszoekingen. Donderdag werden huiszoekingen gedaan bij verscheidene ltaliaansclie beeldenmakers, dio gewoonlijk kunstvoorwerpen verinaken. Eene groote hoeveelheid nabootsingen werden aangeslagen, zoodat een kamion noo dig was om alles naai- liet gerechtshof te voeren. Brand. Ddftdcrdag morgend is brand ontstaan in eene maalderij der Piers- stvaat. Gelukkig had liet personeel in tijus het gevaar bemerkt en kon het vuur uitge doofd worden voorde aankomst der pom piers. Elsene. Magazijn geplunderd. Don! derdag morgend stelde Mev. S..., hande laarster, Ernest Solvaystraat, vast. dat onge kende dieven gedurende den nacht, bij mid del van valsche sleutels in haar magazijn gedrongen waren en er voor ruim 8000 fr. koopwaren gestolen hadden. Eene klacht is neergelegd. Schrikkelijk ongeluk. De werkman Gamiel Devos, wonende Duitsehlandstraat, wilde Donderdag in eene fabriek van den Bergsclien steenweg een riem rond een slag- wiel leggen, toen hetmachieo opeens begon te werken. Devos werd met den linkerarm gevat, en tot aan den elleboog afgerukt werd. Ukkei. Stoutmoedige inbraak. Donder dag namiddag drong een stoutmoedige dief in de Kamer van Mev. Villeneuve,Van der Kin- derenstraat. De schurk stool er eene zilveren beurs, oen geldbeugel met 420 fr. een gou den potloodhouder en verscheidene andere voorwerpen. Villa geplunderd. M. Hoffmann, in genieur, van eone reis te huiskomende, stelde met schrik vast, dat zijne villa door dieven bezocht en geplunderd was. Al wat waarde had en verdraagbaar was, werd door de schurken medegenomen. De waarde van het ontvreemde, is zeer groot. Het signalement der gestolen voorwerpen is in alle richtingen gestuurd. Batique Centrale Naaml. Maat. Iluring Brandkoffers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Laken. Erge botsingDo voerman, Karei De Smet, 39 jaar oud, wonende in do Grotstraat, 8, reed Donderdag mot zijn ka mion door de An toon Clessestraal, toen hij door eeh elektrieken tram verrast werd. De kamion werd gansch verbrijzeld en De Smet op de straatstcencn geslingerd. Do man be kwam zeer erge kwetsuren aan het hoofd en over heel hel lichaam. Hij moest naar liet. gasthuis overgebracht worden. Zijn toestand is bedenkelijk. Pepingen. Bloedig gevecht. Inde danszaal van L..., nabij Edingen, is ter gele genheid der kermis hevig gevochten. De baas deed de zaal ontruimen. Buiten wierpen de ruststoorders met steenen naar het lokaal. Weldra vlogen de luiken en de vensterramen aan stukken. L..i werd woedend en loste door het ven ster twee geweerschoten in de lucht, om de aanvallers te verschrikken. Deze laatsten scholen met hunne revolvers naar liet huis van den herbergier. Smartkre ten stegen op. Twee jongelingen worden zwaar gewond door hunne kameraden. De eene, Emiel Agneessens, 20 jaar, werd door een kogel getroffen in den nek; de andere, Pieter Smitsmans, 22 jaar, in de borst. liet parket van Brussel deed een onder zoek. L... is in vrijheid gelaten, daar bet be wezen,is dat de slachtoffers door hunne gezel len getroffen werden. Leuven. Motor ontploft. Woensdag namiddag, rond 4 1/2 ure, was M. Dierickx, wonende in de Karei van Lorreinenstraat, bezig een motor voor een vliegmachien te beproeven. Eensklaps ontplofte do ketel een toeschouwer, Vandeplas genaamd, werd door de stukken aan de hand getroffen en den duim en den wijsvinger afgerukt. De ge kwetste moest naar het gasthuis overge bracht worden. mompelde met eene verbazing, gemengd met afschrik, alsof hij eenen doode uit het graf had zien opstaan Theresa Ja, ik ben het, hernam zij langzaam, gij hebt mij dan nog niet vergeten, zie ik doch herinnert gij u nog dien nacht, waarin ik u, op het geloof van uw woord,volgde? herinnert gij u do Dominicaner kerk Toen stonden wy oven zooals nu, tegenover het altaar even ais nu sloeg de klok twaalf uren wij hoopten vereenigd te worden voor ons leven, voor de eeuwigheid en even als heden was het uur van eene altijddurende scheiding gekomen doch toen was ik liet, die veroordeeld door myne bloedverwanten, geene andere toevlucht had als den dood Ik ben blijven leven, ja blijven leven om eene veel grootere foltering te ondergaandan die, welke gij moet lijden doch ik heb mij gewroken Alonzo ik ben liet, die u overgeleverd heb ik ben het, die u den dood zendt De monniken waren uit nieuwsgierigheid naderbij gekomen doch spoedig met ontzetting vervuld. De oude hertog stond ophij ook had Theresa herkend. Verwyder u riep hij met eene sombere woede ongelukkige indien het waarheid is, wat gij daar zegt,dan komehet bloed van mijn zoon over u Mynheer de hertog, zeide zij met eenen koelen hoogmoed wy hebben elkander reeds vroeger gezien ik heb mij voor uwe voeten geworpen, om van u meer als helleven... mijn levensgeluk af te smeeken gij hebt my van u afgestooten. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1910 | | pagina 2