Os Bsvolutis in Portugaal Vooruit volop ia strijd met Vandervelde 'T EEN EN 'T ANDER 1 DAGBLAD. Is h:t leger onzedelijk Wie wil er liet leger Onze Koningin. Tegen troon en godsdienst Het Staatsblad Eene geheimzinnige moorderlj in Frankrijk. Zestiende Jaargang n' SQ0. S 24 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 12 October 1910 ABO N NEMEN" Zes maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen EERSTE UITGAAF, 4 uren 's TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's r E N jaar 8 franken, van het land. avonds. ei) m avonds. BUREELEN -TE BRUSSEL I TE AALST 230; tiaaciitschen Sieenwert, 23P.I Kerlcsti-aa»; G». Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-pe Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 5,00 Gemengd nieuws (por regel) fr. 3,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 VOOP. ALLE AANKONDIGINGEN*. ZICH WENDEN E. TAHfïJvAL', 217, de Kércdeslraat, Brussel. In zijn nummer van Maandag 3 Oc tober 1910, geeft Vooruit van Gent een artikel tegen liet Militarisme, dat de volle eerste bladzijde beslaat en daarnevens nog eene volle kolom op do andere bladzijde. Wat daar al in gezegd wordt naar aanleiding van bet militarisme is bijna ongelooflijk. De schoolkwestie, de belastingen, de bur gerij, de liefdadigheid, wordt daar alles in een hutsepot gesmiNen. Toch daar "Vooruit meent door zijn groot beslag indruk te maken bij zijne wei nig ontwikkelde en verblinde lezers, zullen wij ben kort en goed bewijzen, boe Vooruit den bal misslaat en zicli in tegenspraak zet met den hoofd man der Belgische socialisten, Mijn beer Vandervelde, en meer andere roode volksvertegenwoordigers. Wij willen nog niet doelen op de jaarlijksche uitgaven van bet leger, die volgens M. Vandervelde honderd mil joen en volgens Vooruit in 1909 voor gewone en buitengewone uitga ven te zamen een en tachtig miljoen bedroegen. Evenmin blijven wij stil bij de bewering van «Vooruit*, die hare lezers wijsmaakt dat de soldaten die dit jaar binnengaan, voor enkele jaren van hun stiel beroofd -worden. Het is immers klaar, dat zelfs voor degenen die bet langst onder de wapens moeten blijven, bet niet meer dan 2 jaar zal zijn, en dat de meesten er zullen af zijn met vijftien maanden. Zelfs zullen dezen die hun exaam afleggen van kaporaal er op een jaar kunnen mede gedaan maken, indien er ten minste, in bet ministerie van Oorlog wordt woord gehouden. Toch wij willen weerkomen op de hoofdzaak van dit artikel, namelijk op deze twee puntenIs het leger ja of niet onzedelijk en wie wil er een leger en waartoe dient het Let wel op, dat wij hier niet op ant-| woorden wij laten den strijd uitvech ten, tusschen Vooruit en Vander velde, omdat de socialisten toch zoo dikwerf over dak en toren kraaien, dat zij zoo wonderwel vereenigd zijn. Vooruit schrijft Waar moeien Ce jongelingen der arbeidersklasse naar toe Zij moeten gaan leven in een midden dat niet alleen door ons is aan geklaagd, maar ook door onze tegen strevers is moeten erkend worden als eene school van zedeloosheid en ver derf. M. Vandervelde antwoordt daarop in zijne redevoering van 3 November 1909, volgens bet beknopt verslag op bladzijde 987 Ik kan mij niet aansluiten bij som mige overdrijvingen der antimilitaris ten en bij de beschuldiging van een onzer vrienden, die de kazerne onzede lijk noemt. Vooruit is hier in zijn element, bij kan weer eens volop komedie spe len en gaat er duchtig op los Zij die het leger willen, zijn libera len en katholieken, 't Zijn de vertegen woordigers van de bezitters, van de rijke en begoede maischen, van de bourgeoisie, zooals we zeggen. Zij die tegen het leger zijn, die zijn afschaffing willen, zijn de socialisten, 't Zijn de vertegenwoordigers van de werkende klasse, van al dezen die zon der arbeid niet kunnen leven en voor dien arbeid kleine loonen krijgen. De verlegemvooi-digers van het proleta riaat. De bourgeoisie wil het leger, het proletariaat is tegen het leger. Dat is letterlijk het schrijven van Vooruit. Heer Vandervelde heeft in de zelfde redevoering op de zelfde bladzijde daar afdoende op geantwoord, daar hij toen zegde Wij moeten bezorgd zijn om 's lands verdediging ernstig in te richten. En bet beknopt verslag voegt er bij, dat deze woorden van den Heer Van dervelde door de linkerzijde en door de uiterste linkerzijde, dus door de socia listen, werden toegejuicht. Wie verdedigt er dus hier bet pro gramma der Belgische socialistische partij, Vooruit of Vandervelde Deze laatste zei in volle kamer, dat de ver dediging van ons land ernstig moet ingericht zijn, en Vooruit zegt zwart op wit, dat er geen leger noodig is, en dat het de vijanden zijn van de arbeidersklasse, die een leger willen, om hunne belangen en hunne kapitalen te verdedigen. Wordt hier dan door die vijanden der arbeidersklasse ook Mijnheer Van dervelde bedoelt Wij betwijfelen het geen stond. Dus volgens Vooruit is M. Vandervelde voor 's lands ver dediging om alzoo zijne eigene belan gen, zijne eigene kapitalen te bescher men. Zou Vooruit dat eens willen zeggen tegen M. Vandervelde, het zal hem misschien plezier doen Verjaring.12 October 1830. Een besluit van het voorloopig Bestuur doet al do hinderpalen aan de vrijheid van onderwijs verdwijnen. De aardappelen» Er werd eerst gemeld dat de oogst der aardappelen in velo streken, als totaal verloren mocht aanzien worden, tengevolge van de overvloedige re gens en dat derhalve het kweeken van dezen kostbaren knol ernstig was bedreigd. Welnu wij mogen verzekeren, dat de «ziekte» aan de aardappelen hoegenaamd geene verwoes tingen heeft veroorzaakt, welke de aanhou dende regens deden voorzien. Een valscherm voor lucht- viïegers. Een Gentenaar, M. Ach. De Bondt, heeft, naar het schijnt, eene merkwaardige ontdekking gedaan die zou bestaan in een valscherm voor lucht vliegers. Het toestel wordt op den een- of tweedek ker meegenomen, weegt slechts 5 kilogr. en kost hoogstens een 100 tal franken. Des noods zou de lucht vlieger, die in gevaar ver keert, zijn toestel kunnen verlaten in de lucht en met den valscherm neerdalen. Eer lang zullen openbare proeven worden geno men, daar M. de Caters een aëroplaan ter beschikking van den uitvinder heeft gesteld. Een nieuw geweer, De Ver- eenigde Staten van Amerika hebben een nieuw geweer aangenomen. De kogel heeft den vorm eener sigaar hij is 28 millimeters lang, 7 1/2 millimeters dik en weegt enkel 9,72 grammen dus nagenoeg het gewicht van een dubbelen frank. Bij het verlaten van den loop draait de kogel met eene snelheid van 1570 toeren per seconde en legt 810 meters per seconde af. Het schot maakt bijna geen gerucht, enkel •en licht kraaksken. VSalvisschen. Men heeft eens verteld,dat de walvisscben weldra zullen ver dwijnen, daar men er te veel jacht op maakt. Die vrees schijnt ongegrond. De reizigers welke met een grooten stoom boot naar de Vereenïgde Staten overstaken, hebben eene bank of kudde walvisschen ontmoet, welke bij honderden dezer zeereuzen telde. Zij schenen veel plezier te hebben, schoten boven, dan weer naar onder in de nabijheid van het schip, zoodat alle reizigers er vermaak in hadden. Eene waterleiding zonder* water! Tengevolge van den brand in de tentoonstelling heeft do regeering eene commissie, voorgezeten door Mijnheer Be- lum,algemeenen opziener van bruggen en we gen, gelast in al de staatgebouwen na te zien of er al de noodige maatregelen van brand weer zijn. Deze kommissie heeft reeds eene belangrijke bestatiging gedaan. In het ko ninklijk kasteel van Laeken, in do gebouwen door den bouwmeester Girault opgericht, zijn er buizen van de waterleiding gelegd, doch er is geen druppel water in. 500,000 frank voor 1 frank. De aanstaande trekking van den tombola der tentoonstelling is bepaald op half October, zooals men weet Eens deze trekking achter den rug, zal worden overgegaan tot de uitgifte der laatste reeks van tombolabriefjes. Voor deze reeks zullen niet minder dan drie miljoen biljetten worden uitgegeven en de hoofdprijs zal 500,000 frank bedragen. Overal waar zij verschijnt, wint onze Koningin oogenblikkelijk de genegenheid van de personen die haar naderen. In een dagblad te Weenen, geeft een dagbladschrijver over haar de volgende beschrijving .- Elisabeth had in het Weenerhof plots aller genegenheid aangewonnen. Elisabeth was niet alleen een der vier uitverkozen nichten van de betreurde keizerin, maar zij was ook haro kleindochter. In het keizerlijk kasteel van Weenen omringde een dampkring van ontroering en herinnering, de dochter var? den hertog van Bavarië, die nu getrouwd is met Koning Albrecht van België. Haar om ringde iets onbepaalds, iets dat grooteris dan de luister en sterker dan de overleveringen. Sedert lang had Weenen geeno prinses meer toegejuicht als deze bevallige en blonde vrouwe. Van af de straten, waar hel volk opeenge pakt stond om den keizer en zijne gasten te zien, tot in de vertrekken van het kasteel zelve, was zij omringd van bescheiden groeten die echter diep uit het hart kwamen. Zwierig en bevallig gelijk een rozelaar die wast op de boorden van het Starnbergermeer, oogen die een zonderlingen ernst weerkaat sen, eene fijne beyalligheid die haar zacht gelaat bezielt, levendig en vastbesloten wan neer zij spreekt, zóó kan men Koningin Elisabeth afschilderen. Al wat ze zegt, zegt zij met overtuiging, zonder vrees en toch met een beetje schuch terheid, met een natuurlijke manior van doen. Koningin zijn, heeft voor haar maar beteeke- nis, wanneer dat voor iels kan nuttig zijn. uitgestrekte zaal is gansch omringd met gouden voorwerpen die blinken en weer kaatsen op andere versierselen, met prachtige •obelijnentapijten en met de portretten van van de voorouders van Habsburg, verderen, staan een zee van schitterende uniformen al de voorvaderlijke pracht van het keizerlijke kasteel is er tentoongesleld, en daarlusschen staat deze Koningin, van verre tot ons ge komen en die de uitdrukking is van de ware gedaante van het Koninkrijk. Een schitter verlicht hare oogen, wanneer zij verneemt, dat men hier het karakter en de inspannin gen kent en waardeert van den Koning... Als men zulke uit het hart opwellende be schrijving leest van onze Koningin, geschre ven in een vreemd blad door een vreemdeling, dan is men fier en gelukkig dat zulke hoog verhevene en groote vrouwe, onze Koningin Staatkundig Overzicht Frankrijk. Het kongres der radikaal- socialisten, te Rouen gehoudenis geëin digd. In de laatste zitting icerd de volgende dagorde gestemddat als eene oorlogsver klaring tegenover de regeering van M. Bri- and mag aanzien worden IJ'weigeren deel te nemen aan eene "politiek van achler- uitstrevers. Inderdaad het zijn de woor den van overeenkomst en bedaring, uitge sproken in verscheidene omstandigheden door M. Briand, welke hem het vcrtrouicen der radikaal-socialisten hebben doen verlie- en. Zij verkiezen de politiek door den heer Combes vooruit gezet. Turkyë. De stad Kroussouvo, in Mace donië, is door de Turken in staat van beleg gesteld. De inwoners worden mishandeld en uitgehongerd. Men heeft eene afoeerdiging naar Konstantinopcl gezonden om tegen deze brutale handelwijze verzet aan te tee- kenen. Amerika. Onlusten zijn ontstaan in de streek der Amazone, in Brazilië, alsook in Hinduras. In Brazilië heeft de regeering de afstelling geëischt van den gouverneur. In Hinduras werd de vervolging gericht te gen de Engelschen. De Engelsche konsul was genoodzaakt de vlucht te nemenom aan de aanvallen te ontsnappen. Duitschland. De heer Kinderley- Wachter, minister van Buitenlandsche Za ken, is naar Rumenië vertrokken. Het doei der reis is, naar men zegtde terugroeping van den Duitschen gezant. Vandaar zal hij ich naar Weenen begeven. Over het voorval dat op de Duitsche Zicitsersche grens heeft plaats gehad verne men wij het volgende Een Duitsche tolbe ambte had eene inbreuk gemaakt op het Z citsersch grondgebied en had het smokke len van sacharine bevoordeel; gd. Een on derzoek is ingesteld, welke de feiten bewijst. Diplomatische onderhandelingen zullen over deze zaak plaats hebben De Koninklijke familie De Italiaansche kruiser Regina Helena is te Gibraltar aangekomen. Koningin Maria- Pia en de hertog van Oporto zijn aan boord gegaan om naar Italië te vertrekken. Men denkt dat Koning Manuel en de ko ningin Amelie naar Engeland zullen reizen en er bestendig zullen blijven. Tegen de kloosterlingen Gisteren morgend werden te Lissabon verscheidene dekreten uitgevaardigd tegen de kloosterlingen. De jezuïeten worden als landverraders aanzien en al hunne bezittin gen aangeslagen. Al do vreemdelingen, in andere klooster orden ingelijfd, zullen ook uit het laud ge dreven worden. Dit dekreet werd door het gepeupel geest driftig toegejuicht. Uit Turijn is hier bericht ontvangen, meldende dat daar in de omstreken der stad in talrijke kloosters plaats is voor de uitge drevene Portugeescho kloosterlingen. De Italiaansche overheden nemen hunno voorzorgen, om de Italianen, die aan den krijgsdienstplicht niet voldaan hebben op te zoeken. De policie heeft nu maatregelen genomen, opdat de feiten, welke zich voorgedaan heb ben aan het klooster van Quellus, zich niet meer zouden voordoen. Uit een onderzoek schijnt to blijken, dat de booswichten die in het klooster van Quelhas drongen, meest op roof belust waren. Er waren slechts een klein getal nieuwsgierigen, die enkel binnen gedrongen waren om eens een klooster te zien. Talrijke plunderaars doorzochten heel het klooster en moesten zich met eenige kleede- ron en wat lijnwaad tevreden houden. De policie heeft naderhand al de gestolen voorwerpen aangeslagen en er eene lijst van gemaakt. Het gepeupel heeft de policie ge dwongen opzoekingen te doen in het klooster. Do antiklerikale bladen beweren, dat er in het klooster van Quelhas een onderaardsche gang is van 4 kilometers lengte en eindi- ende aan eene groote ijzeren poort. De oproerlingen beweren ook dat de Je zuïeten, na uit het klooster op de revolution- nairen geschoten te hebben, langs den onder- aardschen gang verdwenen zijn. Hatelijkheden. De muiters en het gepeupel zookon thans allerlei middelen, om de kloosterlingen hate lijk te maken in de oogen van het volk. Zoo beweren zij dat de kloosterlingen 's nachts nog voordurend op de gouverne- mentslroepen (Republiekeinsche) schieten. Zulks heeft natuurlijk voor gevolg, dat ,'een kloosterlingen of geen priester zich op straat mag vertoonen, of gevaar loopt gedood te worden. Verleden nacht werden vuurschoten ge hoord in den omtrek der kerk van Santos en onmiddelijk wisten de opruiers het volk wijs te maken, dat de priesters, in de kerk van Sanies verborgen, op het volk schieten. De opgewondenheid der menigte was zoo groot, dat de policie de kerk en het Fransch gezant schap moest beschermen. Kloosterlingen, die zich vermomden, en zoo trachten over de grenzen te geraken, werden aangehouden. De hervormingen Overal waar zulks gevoeglijk kan geschie den, wordt het hoedanigheidswoord konink lijk weggemoffeld, De vroegere hofleveran ciers hebbon het oud kenteekeu weggelaten, al de koninklijke kasteelen en paleizen wer den dooi* den Staat aangeslagen en zullen bronnen van inkomsten worden. Al de dokumonten en offlciëele stukken vroeger beginnende met het Manuël door de gratie Gods, koning, en eindigende met de woorden God beware u, zullen thans be ginnen met de spreuk In naam der Repu bliek, en eindigen met de melding Broeder lijke groeten. De katholieke Godsdienst is de Staatsgods dienst niet meer. De vrijheid der eeredienslon wordt afgekondigd. De ministers zullen niet meer vereerd wor den met den titel Illustrissinco en al de voordeelen der edellieden worden afgeschaft. Men denkt dat de Staat ongeveer vier mil joen frank zal besparen, door het afschaffen van den burgerlijken lijst van den koning en de koninklijke familie. De toekomstige voorzitter der Republiek zal eene matige jaarwedde genieten. Wat de Koningsgezinden verklaren. Talrijke Porlugeesche familiën, die liever naar den vreemdo trokken, dan do Republiek te herkennon, zijn te Keulen afgestapt. Zij beweren dat Koning Manuël door zijne omgeving verraden werd. Zij voegen er bij, dat de revolulie niet plotselings is uilgebor- sten, doch dat zij voorafgegaan word door eene lange bespreking, waaraan ook do Spaansche republikeinen deel namen. In dien zin verstaan, zouden do voorzorgen door do Spaansche regeering genomen, toch niet van alle reden ontbloot zijn. De dagbladen Ten gevolge der revolutie waren vorschei- dene koningsgezinde of gouvernementeelo bladen niet meer verschenen. Thans heeft men omtrent deze dagbladen nader nieuws ontvangen. De Noticiasvan Lissabon, verschijnt niet meer. Hot blad heeft opgehouden te heslaan. De Novidades verschijnt nu niet rneSb, doek zal later, wanneer het nieuw regiem goheel in voege is, terug verschijnen. De Liberal do Imparcialde Dia verklaren zich partij gangers der Republiek. Do Corrco del Noita zal eerstdaags terug verschijnen. Arme bannelingen. Weinige onttroonde vorsten verlieten zó® arm troon en land als Koning Manuël. Hij heeft schier geeno persoonlijke inkom sten. Nochtans heeft zijne moeder, Koningin Amelie cenigo fortuin. Koningin Maria Pia heeft geeno inkomsten, maar vele schulden. Hare juweolen zijn in eene bank verpand. De vorstin heeft zich letterlijk arm gegeven. De hertog van Oporto, broeder van Koning Carlos, heeft geen fortuin. Bij zijne vlucht had hij enkel twee bankbriefjes van 100 fr. in zijn bezit. Een vaderlander. Een groot nijveraar van Lissabon, Fran- cisko Grandella, heeft geheel zijn fortuin, meer dan 30 miljoen, ter beschikking van het gouvernement gesteld, om als waarborg te dienen, bijaldien Porlugaal eene leening moest aangaan. Eene terechtwijzing. Er was gemeld geworden, dat do presi dent van Brazilië, M. Hennes da Fonseoa, samen met Braga door de slraten van Lissa bon gewandeld was en geesldriltig door het volk toegejuicht werd. Thans heeft het gezantschap van Brazilië, te Brussel, een bericht medegedeeld mel dende, dat M. da Fonseca, na het uitbarsten der onlusten, niet meer te Lissabon geweest is en dus onmogelijk in de straten der hoofd stad kan gewandeld hebben. Middelbaar onderwijs. Zijn toegelaten tot het rustpensioen MM. F. Heirman, leeraar in de Nederlandsche taal aan het atheneum, Oostende, E. Squélard, bestuurder aan de middelbare school, Blankenberg© en H. Hacquaert, onderwijzer aan de middel- bare school, Gent, Nijverheidsbrevetten. De volgende nijverlieidsbrevotten worden verleend MM. E. De Glercq, Gent, zelfwerkende trcinstop» per C. Paresys, Brugge, citem-filterA. Gallens, Kortrijk, kunstmatige vlasrooterij J. Maes, Herseeuwe, aéronet; M. Vuylsteke, Izegem, ressortzadelpin voor velos en G. De Bruyne, Gent, omkeerbare kasspiegels. Telegrafen. Worden benoemd opziener van le klas, M. Badoux, bijzondere sektie- overste van 1° klas opziener van 2° klas, M. Fontaine, sekticoverste van 1® klas. Werklieden, die zich 's morgends vroeg naar hun werk begaven, vonden te Long-la- Ville, een persoon langs de baan liggen. De man gaf geen teeken van leven meer. Aan het hoofd had hij verscheidene erge wonden, de rechterarm was verbrijzeld, cu in de beenon had hij een aantal messteken bekomen. Men gelukte er evenwol in hem tot het leven terug te roepen en dan verklaarde de gekwetste, dat hij aangevallen werd door Italianen, die hem betichtten hen bestolen le hebben. Do man weigerde zijnen naam te zeggen en verloor dan andermaal het bewust zijn. Verscheidene personen herkenden hem als zijnde zekeren Tripandini, fabriekwerker. Zijn toestand is hopeloos. Veertig meters verder, vond men nog oen persoon zieltogend op den boord van cenon gracht liggen. Hij ook was vreeselijk over heel het lijf gekwetst. Deze persoon was zeer smaakvol gekleed en droeg een hoogen hoed. Naast hem vond men een reiszak welke opengebroken was. Verscheidene geldstukken lagen op de baan verspreid, alsook talrijke naamkaartjes. Ook deze gekwetste kon tot het leven teruggeroe pen worden, doch liet wa3 volstrekt onmoge lijk eenige aanduiding uit hem te krijgen. De gendarmerie heeft een onderzook geo pend, doch tot hiertoe ia slechts weinig Ücht in de zaak gekomen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1