Het verplicht Gcdervijs De werkstaking 'T EEN EN 'T ANDER r-iXT <s» 13 €3- 3E5T j_5 Voor allr aa vkondtoivorv, zich wendbn E. TAMINiAU, 217, de Méfodestraat, Brussel. €3-©£3.<®e>X Xxot; X^oo^cXe:r5€^.ojp:^.:r'-t©:rra.e>:nLt; Xifg-fc stil EERSTE VOORWAARDE: De Godsdienstorders in Portugaal. Fransche Spcorwegwerklieden Zestiende jaargang n' 300. 95 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 13 October 1910 ABONNEMENTEN:" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TF BRUSSEL 220, Haachtschen Steenweg, 230. TEAALST Kerkstraat, O» Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® hladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Roklamen (per regej fr. ?,09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,0® Recht, herstel!. (per regel) fr. ?,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In liet zoogezegde verplicht onder wijs liggen twee begTippen, die wij goed van elkander moeten onderschei den, namelijk het begrip verplich ting en het begrip onderwijs. Die twee begrippen stellen voorzeker twee verschillende zaken voor. Bespre ken wij eerst do verplichting. Men kan verplichting aanwenden als middel en als doel. Verplichting nemen als doel is eene dwaasheid, eene onmenschelijkheid. Het is dwingelandij -opleggen als een stelsel, het is de vrijheid ontnemen en het slavenjuk inbrengen. Men kan anderzijds in sommige ge vallen de verplichting gebruiken als middel om een voorgesteld doel te ho reiken. Toch daar het dwangmiddel, of schooner gezegd, het verplichtings- middol zoo uiterst gevaarlijk is voor de vrije ontwikkeling der menschelijke natuur kan het maar toegepast worden als de drie volgende voorwaarden ver vuld zijn Eerste voonoaarde Het beöogde doel moet door geene andere middelen te bereiken zijn tweede voorwaarde Het middel dor verplichting moet ze kerheid geven het beöogde doel te be reiken of nader te bereiken derde voorwaarde Het middel moet met goede inzichten gebruikt worden. Het zijn deze drie voorwaarden welke wij hier willen onderzoeken om er dan het logiek besluit uit te trekken. Er moet buiten de verplichting geen middel bestaan om het onderwijs alge meen te maken. Bestaat dit middel niet Wij antwoorden ja en bewijzen. Sedert dat de liberalen het bewind van het land verloren hebben, is het in ons land op buitengewone wijze vooruitge gaan en dit door het stelsel der vrij heid. Zoo lezen wij in da statistieken die het getal geletterden opgeven van de vroegere Iotelingen In 1880 waren er op 100 Iotelingen 78,34 die konden lezen en schrijven in 1890 waren er al 84,08 ten hon derd in 1900 waren er 87,99 ten honderd en in 1908 klom het getal ge letterde Iotelingen tot 91.54 ten hon derd. In het maatschappelijk handboek van den gekenden en geleerden schrij ver E. P. Vermeersch lezen wij, dat er in België 40 tot 50,000 kinderen niet ter school gaan op een totaal van 1.071.000 schoolgaande kinderen, hetzij ongeveer vijf ten honderd. In Duitschland is het percent niet school gaande kinderen zes ten honderd in Frankrijk is het percent niet school gaande kinderen vijf ten honderd op den buiten en tien ten honderd in de steden in Engeland meer als negen tien ten honderd en in Italië ruim der- tiglen honderd !- Wanneer wij de onloochenbare prachtige uitslagen van België verge lijken bij die der andere landen, waar het verplicht onderwijs sedert jaren is ingevoerd, dan zeggen wij, en wij mee- nen het recht te hebben zulks te mo gen en te kunnen zeggen, -dat hier in België de schooldwang niet noodig is om het onderwijs algemeen te maken. De uitslagen zijn daar om het ie be wijzen. Wij moeten voortgaan op den inge slagen weg, wij moeten ons volk meer en meer innerlijk overtuigen van de weldaden en de noodzakelijkheid van het onderwijs wij moeten de ouders leeren het onderwijs aan hunne kinde ren te geven, niet als eene straf, als een dwang, maar als eene ware be looning. De ouders moeten wij zoo verre brengen, dat zij tegen hunne kinders zeggen kunnen, niet gij moet naar school, maar gij moogt naar school gaan. Dit is voor ons h<4^ekerste en doel matigste middel. Wij hopen dat onze lezers ons goed zullen verstaan. Wij zijn niet tegen het onderwijs, daar heb ben wij reeds vroeger bewijzen van gegeven onderwijs willen wij voor ons volk, zoo zeer als wie ook toch wij verschillen over do middelen om dat onderwijs te verstrekken, en wij voegen er telkens den waarom bij. Wij hebben nu de eerste der drie voor waarden besproken, welke zouden moeten vervuld worden om het ver plichtingsmiddel te gebruiken. De eerste voorwaarde is alreeds niet ver vuld. De twee andere voorwaarden zullen wij in een volgend artikel be spreken. ¥«r|as*mg. 13 Oktober 1830. Heropening- van het klein seminarie van Floreffe, in 1825 door besluit van Koning Willem gesloten. Prinses Clementine, Zondag laatst was prinses Glementino tegenwoordig aan de hoogmis in St Jaak-op-Gaudenborg. Zij hoorde hare geboden Tan huwelijk in de kerk afroepen. Na de hoogmis, toen de prin ses uit de kerk kwam, had cr eene kleine be- iooging ter harer eer plaats. Op de toejui chingen van het volk antwoordde zij glim lachend en hoofdknikkend. Zij deed daarna haar gewoon wandelingskcn in hot park. Prinselijk bezoek. Prins Hendrik der Nederlanden zal den 17 Okto ber te Brussel aankomen. Hij zal zijnen in trek nemen in liet koninklijk paleis. Brïsssel's bevolking. Onze hoofdstad telde op 31 December 1009 eene bevolking van 196,569 inwoners, dat is 313 inwoners minder dan op 31 December 1908 In 1908 verminderde do bevolking met 1828 inwoners en in 1907 met 1246. Dat komt omdat in Brussel nieuwe straten getrokken worden, waardoor vele huizen verdwijnen. Brussel heeft ten andere geen hrrond meer welke niet bebouwd is of tot bouwgrond kan benuttigd worden. Als men er eens zal toekomen het kwar tier der Marollen te sloopen, zal de bevol king opnieuw vermindoren. Het getal huwelijken neemt af, maar het getal echtscheidingen vermeerdert. Op 3213 geboorten in 1909 waren cr 2366 wettige en 847, hetzij meer dan 25 per cent onwettige. Wat de milicianen betreft, er waren er 1182, waarvan 73 volkomen ongeletterd wa- 10 konden enkel lezen en 19 konden enkel lezen en schrijven. 1080 op 1182 of nagenoeg 90 per 100 konden meer dan lezen en schrijven. aanwerving. Het godsdienstig ouderwijs en het uildcelon van aalmoezen verdwenen lang zamerhand met do monnikken, daar de wereldlijke priesters hon niet konden ver vangen. Dom Nuël, de overste der Fransche Laza risten, vol iever en godsvrucht; en ziende dat het geloof aanhoudend verzwakte in de zielen, nam in 1857 de taak op zich de cate- chismush ssen to hernemen en plechtig de eerste heilige kommunie te vieren, die tot hiertoe steeds in stilte was gedaan. Tusschen zijne onderhoorigen waren verscheidene groote vrouwen, onder meer, de hertogin van het huis der koningin, en ééne der in vloedrijkste damen van het Hof van Porlu gaal. Deze damen, ziende dat de zieken niet meer werden verzorgd en dat de volkskinde ren geen onderwijs meer ontvingen, ver kregen de toelating wederom de kloosters te openen en nieuwe orders to stichten. In 1901 verscheen een dekreet, do niet wettig be staande kloosterorden aifschaffende maar de zelfde damen kwamen er tusschen en na onderzoek mochten ze blijven. De hertogin van Palmela gaf daarbij een fier antwoord Indien gij Den goeden Her- dor sluit, dan si uit ik mijne ovens. Deze ovens voeden te Lissabon honderden armen, en het Staatsbestuur, den terugbots vreezende omdat liet niet hij machte was te doen gelijk do hertogin, die jaarlijks 50,000 fr. gaf aan liet werk der volkssoep, gaf toe. Honderden kloosterlingen geven kosteloos onderwijs aan do kindoren van het volk. Dit werk, dat iedereen zou moeten eerbie digen en hoogachten toch zeker gerust laten, werd vernield door de on wentelaars van Portugaal. Eene geleerde geeft over deze orde eene belangwekkende beschrijving. Door de opheffing der godsdienstige orders in 1834 heeft men aan de geestelijkheid oen zeer gevoeligen slag toegebracht. In Lissabon bestonden toen 450kloosters.Eenigo kloostors hadden ten dien tijde partij gelrokken voor Dora Miguel, oom en mededinger van den troon van Dona Maria. Haar vader, Dom Pedro, keizer van Brazilië, dacht zich te wreken met zijne doch ter in zijne staten te ves tigen en er do mannelijke orden uit to rooien. Toen weiden de prachtige abdijen van Belom, van Mafra, van Olcoba^a, van Ba- talha, die gebouwd waren in de tijden van geloof en volksmacht, ontheiligd en herscha pen voor het meestedeel in kazernen, terwijl de vrouwelijke kloosterorden ook veroor deeld waren uit te sterven hij gebrek aan Staatkundig Overzicht -Niet een land heeft tot hiertoe de nieuwe Portugcesche republiek als dusdanig willen erkennen. Engeland en Sparye hebben enkel aan hunne zaakgelastigden te Lissabon de toe lating gegeven de dringendste zaken met het huidig bestuur tc regelen. In strijd met hetgeen gemeld is, heeft Brazilië den nieu wen bestuurvorm van Portugaal niet goed gekeurd. De voorzitter dezer Republiek, teekent verset aan tegen deze bewering, door de dagbladen alom verspreid. Turkye. Nieuwe onderhandelingen met Frankrijk zijn aangeknoopt ten einde de gevraagde leening te bekomen. Dit maal heeft Turkye kans zijne vraag door Frank rijk te zien inwilligen. Oostenrijk. Verleden Maandag is de heer Kinderley- Wachter, secretaris van het ministerie van Buitenlandschs Zakente Wee aangekomen. In us onderhandeling welke hj gehad heeft met graaf d'Aerenthal, minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk, wer den belangrijke punten besproken. Uit dit onderhoud blijkt, dat de beste overeenstem ming van zienswijze heerscht tusschen Oos tenrijk en Duitschland. Griekenland. De heer ConstantinHoes- si in, is tot voorzitter van den Algemcenen Raad gekozen. Hij is gelast een kabinet sa men testellen. Men meldt onder voorbehouddat de be trekkingen tusschen Griekenland en Turkye niet meer zoo gespannen zijn en dut cr hoop is tot overeenkomst. Spanje. De republikeinen en socialisten hebben luidruchtige meelingen gehouden ter gelegenheid der uitroeping der Porlugeesche republiek. Zij hebben telegrammen van ge- lukwensching gezonden aan het voorloopia bestuur. Dit heeft reden tot nadenken gegeven aan Mr Canalejas, welke de tninisterraad heeft vergodend, welke beslist heeft, de reservisten onder de wapens te roepen. Deze maatregel is genomen, omdat men onlusten vreestop i 7deH Oktober aanstaande, verjaardag der terechtstelling van Ferrer. De kabinetsover ste heeft vcvhlaard alle begin van oproer krachtdadig tc zullen beteugelen. Een brief is aan het leger gezondenin denwelken er een oproep gedaan wordt op de vader landslievende gevoelens der troepen. Brazilië.Zooals icijgister melddenzijn erge onlusten ontstaan in de streek der Amazone van Brazilië. De stad Namaos is gebombardeerd en de gouverneur is gedwon gen geweest zijn ontslag te geven der Gisteren meldden wij reeds, onder onze laatste berichten, dat de werkstaking op han den was. Do verbitterde werklieden van het Noor derdepartement hebben echter geweigerd te wachten lot de opening der Kamers, en zijn onmiddolijk in staking gegaan. Dat er in den loop van don dag weinig of geene berichten uit Frankrijk kwamen, en de Parijzer bladen slechts met groote vertraging te Brussel zijn aangekomen, is reeds een eerste gevolg der werkstaking. Hieronder vinden onze lezers een trouw verhaal over het uitbreken dor werkstaking en over de beroering welko zij veroorzaakte in geheel Fransch Noorden. Ordemaatregelen Niet zoodra was het besluit der spoor- wegwerklieden van Parijs gekend, of on- raiddelijk gaf do minister van oorlog aan de troepen van Fransch-Noorden bevel, al de spoorlijnen te bewaken. De werkstaking is onmiddelijk begonnen in geheel het Neorderdepartement. Reeds hadden verscheidene aanslagen plaats. Te Ternier hielden do werkstakers een trein stil. To Lens verlieten oon aantal werklieden onmiddelijk don arbeid. Om zes ure, Dinsdag morgend, moest de staking algemeen zijn. Yan af 4 ure werden al do spoorlijnen door do troepen bewaakt. M. Briand, kahinetsovorste, zetelt in hot ministerie van Binnenlandscho zaken. Hij heeft er een lang onderhoud gehad met den bestuurder der Veilighcidspolicie. Mon denkt dat de bijzonderste leiders der werkstakers- beweging zullen aangehouden worden. De werkstaking te Parijs. Men heeft niet gewacht tot 25* Oktober in het Noorderdepartement om in staking te gaan. Te Parijs wist men in de Noordstatie bijna onmiddelijk,dat er besloten was in staking te gaan. Het 76® linieregiment kwam kort nadien in de statie post vatton, om de republikein- sche wacht en de policie te versterken. Men kou onmogelijk in de statie geraken zonder een reisbiljet of een identiteitsbewijs. Te Parijs had de stemming Maandag avond geen ander uitwerksel. Er moesten maar vier treinen meer ver trekken uit de Noordstatie. De laatste ver trok Dinsdag morgend kwaart voor 1 ure. Dan moest nog alleen een trein van Ter- gnier binnenkomen. Deze kwam met een have uur vertraging aan. Niet zoodra waren de reizigers vertrokken, of de statie werd gesloten. Men zegde in den omtrek der Noordstatio, dat het ordewoord gegeven was, cn dat de werkstaking to Lens, Arras, Amiens en Tergnier op het eerste signaal zou uitbreken. Men zegt ook dat verscheidene telefoon- en telegraafdraden zouden afgesneden zijn in den omtrek van St-Quentin. De dagorde der werkstakers Ziehier de tekst der dagorde welke Maan dag avond gestemd werd door de spoorweg- werklieden van het Noordernet De agenten der exploitatie, van het mate rieel, van den trekdienst, van wegen en wer ken der Parijzer omschrijving, in dienst van de Noordercompagnie, vereonigd in do werk beurs, zaal der werkstakingen, op 10 Oktober 1910, na gehoord te hebben de uitleggingen der strijders van den groep Parijs-Noord, over den toestand veroorzaakt door do werk staking der depots van La Chapelle en van La Plain e gezien de talrijke pogingen aange wend bij het nationaal sjndÜkaat cn bij de algemeene federatie van machinisten en stokers op Zondag 9 Oktober rekoning hou dende van het besluit, genomen in do alge meene vergadering der sekretarissen der verschillige groepen van de Noorderkom- pagnie herkent dat alle nuttige voetstappen, alle pogingen tot verzoening sedert lang gedaan bij hot hooger bestuur, om lotsver betering to bekomen voor do spoorwegwork- lieden vruchteloos gebleven zijn; herkent ook dat hot noodig is, de volgende besluiten tc nomen 1° Eene algemeene loonsverhooging te vragen, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan do duurte der voedingsmiddelen, waar onder alle worklieden lijden 2° De toopafl» sing vragen van de wet op de pensioenen vaa 11 Juli 1909, voor hetgeen betreft de oude spoorwegworklieden 3° Eene billijke werk- regeling vragen 4* Zorgon dat alle spoor wegworklieden den wekelijkschen rustdag bekomen 5° Een minimumloon van 1850 fr. voor al de spoorwegarbeiders on met hen ge lijk gestelde werklieden. De beschouwingen der werkstakers. Na do werkstaking van Tergnioa, na de incidenten van Galais en de onrechtvaardig# afzetting van den sekretaris dor groep ge zien de huidige werkstaking van La Chapell# en La Plaine, mogen de spoorwegwerkliede* van het Noorderdepartoment niet langer wachten, on moeten onmiddelijk in staking gaan, met het vast besluit, niet terug aan het werk te gaan, zonder voldoening bekomen t# hebben, zonder dat er eene wegzending ge daan worde, en met betaling der dagon dat er gestaakt werd. r De werkstaking moet tot liet uiterste ge* dreven worden, zelfs indien het komiteit be sliste, dat enkel het Noorderdepardemeafc moet staken. Het Komiteit heeft het vast besluit hier te zullen winnen. Onderhandelingen zijn aangeknoopt, ent de werkstaking zou spoedig mogelijk alge* meen te maken. De werkstakers verbinden zich zoo kalei mogelijk te zijn en allo uitdagingen te ver mijden. Zij zullen zich echter wel waohte* mede te helpen aan de mobilisatie daar de mobilisatie thans onwettig is, de wet enkel de in dienststelling der troepen voorziende,, voor hot troepenvervoer, bot vervoer vaa het oorlogsmateriaal en den voorraad. De toestand Dinsdag Dinsdag morgend, om 4 ure, worden de poorten der Noordstatie geopend. Er zoude* echter geene treinen vertrekkendaar de sta tie verwittigd werd dat de werkstaking effek- tiefwasendat geen enkele lokomotief de* depot zou verlaten. Evenals eiken dag waren Maandag avond de vertrekuren der vroege treinen voor Dinsdag morgend uitgehangen. Gedurende den nacht deed het bestuur z# wegnomen, daar er Diusdag morgend geen# vroege treinen zouden vertrekken. De dienst der reisbiljetten is als naar ge woonte geopend. Men verkoopt dekoepone, doch de reizigers worden verwittigd, dat het zonder waarborg is, te kunnen vertrekke*. Alle maatregelen zijn gonomen om den dienst ten minste gedeeltelijk te kunnen doe*. Dinsdag morgend kwamen de lampiste* als naar gewoonte do lichten aanstoken in de wagons. Het hooger personeel der statie is heel den nacht op post gebleven. Do troinen met de voedingsmiddelen in bestemming voor do Hallen zijn Dinsdag al* naar gewoonte toegekomen. Om 5 ure 's morgends bleven nog slecblg twee poorten geopend. Policieagonten bewa ken deze poorten. Do statiewerklieden dio den nachtdienst hebben, loopen er over en weder, zonder te weten wat doen. Overgroote bergen brievenzakken liggen reeds in de statie opeengestapeld. De dagbla den zijn niot verzonden. Do trein van Boulogne is op het gewone uur, om 4 u. 25, toegekomen. Een machinist van don depot van Amiens geleidde den trein. Hij had om 1 ure 's morgends don trein genomen te Amiens. Hij verklaarde niets te weten van de werkstaking. Onderwege had den geene incidenten plaats. De machinist moest om C uro met oenen sneltrein vertrek ken, doch hij zou eerst inlichtingen vragen, om te weten of er geen gevaar was langs do baan. De trein, Dinsdag morgend om 1 ure uit Rijsel vertrokken, is mot een weinig vertra ging to Parijs aangekomen. De machinist verklaarde; dat bij te Creil bericht kroeg, dat do werkstaking uitgebro ken was. Daar vond hij do signalen gosloton. Tot daar toe waren al do spoorwegwerklie den, wissolwachtors, signaalwachters, enz. op hur.nen post. Om 5 uro was do trein uit Brussel, dio om 4 ure 5 moest binnenloopen, nog niot aangokondigd.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1