BUITENLAND De Revolutie in Parttigaai EEN RECHTSPLEGING NIEUWSBERICHTEN. AMERIKA ITALIË m Om 5 ure 7 kwam een trein uit Soissons te Parijs aan. De lokomotief behoorde tot den depot van Crópy. Daar wist men ook nog joiels van do werkstaking, doch het personeel ia er overeengekomen, op het eerste signaal het werk te verlaten. De lokaallrein 303, naar Rysel, is om 3 u. 17 vertrokken met de lokomotief, machinist en stoker van den trein die uit Rysel, rond 5 ore was aangekomen. Men denkt dat de machinist, die te Creel thuis hoort, daar zal afstappen. Om 5 ure waren er te La Chapelle slechts twee werklieden binnen gekomen. De bedien den dor Noordstatie, te Parijs, hebben om 5 1/2 ure een bericht uitgehangen, meldende dat ten gevolge der werkstaking geene treinen zouden vertrekken en dus geene reisbiljetten meer zouden afgeleverd worden. De postdienst voor den omtrek van Parijs, wordt per automobiel gedaan. Al de andere brievenzakken blijven in de statie liggen. Toon men Dinsdag morgend aan M. Taffin, algomeenen sckretaris der federatie van ma chinisten en stokers, vroeg of hij tevreden was en of de staking algemeen was, ant- woorddo hij Wij hebben niets te zeggen. Wij zullen geene mondelingsche mededee- lingen doen aan de dagbladen. Enkel nu en dan een klein bericht, en dat zal alles zijn. De machinisten en stokers kwamen rond 5 1/2 uro aan den depot der Vischverkoopcrs- straat. Onderwege worden zij door de stakers op de hoogte gebracht van den toestand en allen sluiten zich hij de stakers'aan. Allo drankhuizen in den omtrek der Noord ata tie zijn propvol. De reizigers die met de eerste treinen zou den willen vertrekken, komen aan. Toen zij vernemen, dat or gceno treinen meer rijden, drukken zij op verschillende wijze hunne meening uit. De eenen nemen er het hunne van, terwijl de anderen woedend verzet aan- teckenen. Om 6 ure 15 zijn twee afdeelingen van de genie, van Versailles, in do Noordstatie aan- gekomen. Do trein uit Kales is om 6 ure 10 binnen- gestoomd. Do machinist vernam do tijding der werkstaking te Ainiens. De statie is door do troepen bezet. Om t3 ure 20 was de trein uit Brussel nog niet binnen. De briefwisseling. Verscheidene dagbladen molden, dat de minister van Openbare werken maatregelen genomen heeft om do briefwisseling zoo spoedig mogelijk te verzenden. Indien om 7 ure geene treinen konden ver trekken, zou do briefwisseling per automobiel naar Rysel, Amiens, Arras. Lion, Beauvais, Boulogno en Kales gezonden worden. De ministers van Binnenlandsche Zakon en Openbare Werken hebben zich met den mini ster van Oorlog verstaan, voor het nemen der noodige ordemaatregelen. Om 7 uren is een lokaaltrein kunnen ver trekken naar Errnont. Do trein uit Genesse is zonder vertraging toegekomen om 7 ure 15. Op hetzelfde oogenblik verliet do express- trein voor Calais do Noordstatio op het ge- wono uur. Te Sl Denis werken er 15 werklieden op de 300. Van de 600 machinisten zijn er slechts oen 50lal opgekomen. Allo koopwarentreinen zijn voorloopig af geschaft. To La Chapelle zijn er van de 100 machi nisten 90 in stalling. Van de 1500 andore werklieden is de groote helft Dijnsdag mor gend niet opgekomen. Een lOtal lokaaltreinon, letterlijk opge propt met reizigers, zijn aangekomen. Er hadden geene incidenten plaats. Eeno groote beroering hccrscht op de lijnen van het Noordordepartement. De treinen van Erquolumes, die om 7 ure 63 moest vertrekken, kon niet weg, daar cr geen machinist te vinden was. De reizigers 2* VERVOLG Holariep eeno stem op eenige schreden «ifstands, waarheen waarheen Langs hierriep Jan. Dairop trad een persoon binnen, wiens nieuwe groene kleeding aantoonde, dat hij eerst sedert korten tijd het gevaarlijk beroep van grenswachter uitoefende. Duivels vreemd zeido hij, het kwam mij voor, als liep er iemand achter het huis om ik hield hot aanvankelijk voor onze scha duw. Is er iemund voorbij gegaan 1 vroeg Jan. j ik heb niemand gezien, antwoordde Jo- 'hann.ij doodeljjk ontsteld. En echter, zoide de vreemdeling, zou ik bet op mijne eer gezworen hebben Zweer niet, hervatte Jan, twintig malen Lebt gij gedurende onzen tocht, gedacht dat gij menschen zaagt, en wat waren het hul ster of palmtakkenhet geluid uwer eigene schreden, houdt gij voor dio eens anderen. Weet gij wel dat het moeilijker is, grenswach ter dan korporaal bij de landmacht te zijn Misschien misschion antwoordde Cam- pron, terwijl hij den loop van zijn geweer af veegde. Zeker is het niet gemakkelijk een regel matigen eu vasten tred to houden bij het beklimmen dier ladders zonder sporten, welke gij gebaande wegen gelieft te noemen en to renhui ik gaarne bekennen, dat ik het in de kunst van koordondanser nog niet ver ge bracht heb, want waarlijk! dio paden, waar men don rechtervoet nederzettende, met den linker verlegen is, vordienon geen anderen die reeds plaatsgenomen hadden in de rijtui gen moesten terug uitstappen. De sneltrein voor Brussel, die om 8 ure 10 moest vertrekken is met ecne vertraging van •10 minuten afgereisd. De trein zal langs Lens en Aulnoye rijden, in plaats van de rechte haan te volgen. "Daar door za! de trein nog een9 vertraging van anderhalf uur hebben. I)e trein voor Rijsel, die om 8 ure 10moest vertrekken, is maar om 8 u. 55 weggereden. Slechte handelwijze Er komen te Parijs slechts weinige berich ten toe uit de sleden van het Nooderdeparle- nient.daar op verscheidene plaatsen ielefoon- cn telegraafdraden doorgesneden werden. Te TergniOs zijn twee lokomotieven dwars over de riggels geplaat stwaardoor de express- treinen naar Erpuelinnes en Londen niet kon den vertrekken. Een onderzoek is geopend. Men verwacht aanhoudingen. De werkstaking zou zich uitbreiden Verscheidene bladen deelen ook eene nota mede, waarin gezegd wordt, dat zoodra de werk stalling der spoor weg werklieden van het Noorderdepartement gekend was, de se- kretarissen der andere groepen onmiddelijk eene vergadering gehouden hebben. De genomen besluiten worden geheim ge houden, doch men beweert dat do werksta king der groep West-Staat ook besloten is. Heden Woensdag moest eene nieuwo ver gadering plaats hebben. De trams De trams van Engbien, alsook de andere welke in het Noorden van Parijs rijden, heb ben Dinsdag belangrijke zaken gedaan. Zij werden stormenderhand ingenomen en de reizigers klommen tot op de daken der trams. Verscheidene lijnen hebben hunnen dienst moeten verdubbelen. Do trams zullen dag en nacht rijdeD, zoo lang zulks noodig blijkt. Een ministerraad. Dinsdag morgend had in het ministerie van Binnenlandsche Zaken een ministerraad plaats onder voorzitterschap van M. Briand. M. Briand zegde dat de plotselinge uitroe ping der werkstaking hem verrast heeft en niet voorzien was. Hij voegde er nog bij dat eenige dagen geleden, eene afvaardiging der spoorwegwerklieden nog door de ministers ontvangen werden en dat de ministers beloofd hadden tusschen te komen. M. Briand zegde ook nog, dat deze werk staking ongetwijfeld een politiek en revolu- tionnair doel had. Een krijgsmaatregef. Al de spoorwegwerklieden, die nog aan de militaire dienstplichten onderworpen zijn, zullen onder do wapens geroepen worden en als soldaat moeten dienst doen op de treinen. Daardoor zullen ongetwijfeld erge verwik kelingen en onlusten ontslaan. Op de Beurs. Ten gevolge der werkstaking dor spoor wegwerklieden is de suiker in de Beurs 1 fr. opgeslagen, de alkooi 2 tot 3 fr. en hot ineel 0,50 fr, Verlaten treinen Uit Soissons wordt gemeld, dat een bijzon dere troin, waarmede soldaten naar Lens gevoerd werden, door den machinist en den stoker verlaten werden te Mariënval. Ver scheidene andere treinen werden verlaten te Villers-Cotterets. Zes honderd werklieden, die zich geheel huiten do bewoging gehouden hadden, heb ben nu ook het werk gestaakt. Eene goede daad Een trein van Berck-Strand is met een uur vertraging te Parijs aangekomen. De machinist had te Greil onderhandeld met zijne kollegas, doch hij weigerde zijnen dienst te verlaten, omdat hij een trein met zieke kinderen geleidde. naam. Ik weet bovendien zeer goed, dat er punten zijn, waar men zich allermoeielijkst in postuur kan stellen, en dat men niet altoos de plaats heeft, om oen regelmatig geweer schot te doen en een, twee, drie, weder te la den maar dan... Plotseling zweeg hij stil, maar het geweer met de linkerhand opvattende, rjep hg uit Ik verzeker u, dat hier iemand is daar in de struiken heb ik iets zien bewegen. Waar 1 Recht langs den loop van mijn geweer. Ja eeide Jan, hot is mogelijk eene klipgeit die afgedwaald is of hier aan de bron komt drinken. Zeergoed! zeide Crampon, uitmuntend zelfs, wanneer zij goed klaargemaakt is. Welnu uwe vrouw zal dezelve wel voor ons kokon. En zonder dralen, spande h|j de haan en schoot het geweer in die richting af, waar hg de beweging ontdekt had. Johanna gaf een luiden gil, en Crampon verbaasd over de duizend echo's welke dit ge weerschot, van rots tot rots voortrollende veroorzaakte, hervatteDuivels welk een gelidvuur, en dat slechts door een enkel schot: het is vreemd, ondertusschen zal ik zien of ik het dier getroffen heb. Jan trad, de schouders ophalende weder bin nen. Johanna stond bleek, bevend, en als aan den grond genageld. De stem van haren echt genoot verminderde dezen schrik niet. Op ee nen gestreugen toon riep hij haar in de keu ken. Wat drommels hebt gg heden morgen uitgevoerd Johannahet vuur brandt niet, het ontbgt is niet gereed Het is waar, gij hebt gelijk: maar... ik Al dc treinen worden thans bestuurd door oude machinisten. De dienst tusschei Amiens en Rouaan is opgeschorst. Tusschen Roubaix en Duiukerke is alles kalm en rustig^ Een plakbrief. Het nationaal syndikaat der spoorweg- werklieden beeft een'plakbrief uitgehangen, waarin gemeld wordt, dat de spoorwegwerk lieden in staking gegaan z jo,omdat de spoor- wegkompagnie en het staatsbestuur zich ver honden hebben tegen de werklieden. De plakbrief bevat ook een oproep tot a) de werklieden, om de stakers ter hulp te ko men. Eene afstelling. Do Noordercompagnie heeft eene nota me degedeeld, meldende, dat de werkstaking zich slechts lot een klein deel van het perso neel uitstrekt en dat liet grootste deel der, werklieden aan zijnen plicht trouw bleef. De compagnie heeft heslist, M. Taffin, ma chinist, algemeenen sckretaris dor federatie' van machinisten en stokers, weg te zendon. Verscheidene andere machinisten en stokers, die stellig weigerden hun dienst te doen, zij« met dezelfden maatregel bedreigd. Eene vergadering der werkstakers Dinsdag namiddag werd in de Parijzer werkbeurs eene algemeene vergadering ge houden, welke zeer talrijk bijgewoond werd. De dagbladschrijvers werden slechts op herhaald aandringen van verscheidene komi- teitsleden toegelaten. M. Piollet, algemeene sekretaris van de groep Parijs-Noorden en Le Geeniac,voerden er het woord. Toen aan de vergadering bekend gemaakt werd, dat M. Taftin uit zijne bediening ont slagen was, werd hém eene geestdriftige ovatie gebracht. Na de stemming eencr dagorde, waarbij besloten wordt al de eischen te bandhaven gaat de vergadering uiteen onder den lueet Leve de werkstaking Er hadden geene incidenten plaats. De toestand om 3 ure namiddag Dinsdag nrmiddag, om 3 ure, waren er nog twaalf wisselwachtors in de Noordstatie te Parijs. Dat was al wat nog van het per soneel over bleef. De trein voor Boulogne is op het gewone uur vertrokken, doch de ma chinist verklaarde dat hij naar Rijsel ging. Dinsdag avond Dinsdag avond waren ook de elektriciens en de lampisten van de Noordstatie te Parijs niet opgekomen. Daardoor was de statie go heel in de duisternis gedompeld. Men heeft te Parijs vernomen, dat de werkstaking uitgeroepen is te Tergnier, St- Quentin, Laón, Hirson, Rijsel, Hazebrouck, Toerkonje, Arras, Doullens, Beaumetz, Eta- ples. Dainville, Duisanti, Lens, Ainmerville, Boulogne, Kales, St-Omer, Aubervilliers enz. Op den West-Staatsspoorweg In eene vergadering, Dinsdag avond t' Parijs gehouden, werd besloten, dat ook de spoorwegwerklieden der groep West-Staat het werk zouden laten staan. Te Brussal. Sinds Maandag avond zijn te Brussel geene treinen uit Parijs meer aangekomen. De treinen die naar Parijs moesten, konden slechts tot St-Quentin of Feignïes rijden. Te Charleroi. De werkstaking der Fransche spoorweg werklieden zal zich spoedig doen gevoelen in de omstreken van Charleroi, daar de kolen- treinen niet meer zullen kunnen rijden en dus eene stremming zal ontstaan. Do dienst in het Zuiden van Namen en Henegouwen is ook opgeschorscht. verontrustte mij zoo, over uw wegblijven. Gij weet wel ik ben altijd bezig u te... Al genoeg, al genoeg, zeide Jan, ik be knor u niet. Kom, leg het vuur aan en beef zoo nietmen zou waarlijk zeggen, dat het de eerste nacht was, welken ik buiten 's huis doorbracht. Gij zijt dezen morgen zoo zonder ling. Welnu wat zoekt gij ziedaar de tang en zwavelstokken hier hebt gij wijngaardran ken. Men zou haast denken, dat uw hoofd op hol was. Die kerol heeft met zijn geweerschot de kinderen wakker gemaakt, ik hoor Paul schreien, zeide Johanna. Daar moeten zij aan gewennen het zal wel meer gebeuren, dat zij op die wijze ge wekt worden. Ga naar boven en kleed hem aan. Reeds had Johanna de leuning van den trap gevat, toen Crampon binnen trad met een boomtak in de hand. Welnu vroeg hem Esperon, wat hebt gg gevonden Niets. Onbehendigheid, zeide Jan,het vuur aan blazende. Ik heb wel getroffen, antwoordde Cram pon, want, ziehier, deze bladeren zijn met bloed bevlekt. Bloed riep Johanna uit. Bloed van de klipgeit zeide Jan. Menschenbloed, wed ik, hernam Cram pon. Wat 1 hernam JaD opstaande. Ja, rondom de bewuste plaats vond ik voetstappen van een mensch. Jan keerde zich om en sloeg eenen blik naar dien kant waar de trap stond. Johanna was naar boven geklommen. Jan was voornemens haar te volgen, toen do deur De bcschbranden. Het personeel van de Canadian Northern Railway heeft zich heldhaftig gedragen tij dens do boschbranden. Het reed met bijzon dere treinen door de brandende bosschen, door een dikken rook, om overal do men- schen op te laden, duizendo inwoners van Spooner, Baudette en Pilt. 200 personen zijn levend verbrand op hel grondgebied der Vereenigde Staten en 75 lijken zijn verzameld bij de statie van Rainy River. In de verbran de districten van Minnesota is de staat van beleg uitgeroepen. De mannen overweldigden de bijzondere treinen, vrouwen en kinderen wegstootend en vertrappend, om aan de vlammen te ontkomen. De vrouwen toonden zich heldhaftig. Rocsevelt togen Taft. In eene meeting te Ilotsprings gehouden, heeft de ex-president Roosevelt een aantal maatregelen verdedigd welke door president Taft afgekeurd waren, namelijk over de droogtrekking der poelen van Arkansas. De strijd herbegint dus. Tegen de Portugeesche kloosterlingen. De Italiaansche bladen melden dat liet gou vernement maatregelen zal nemen, om de Portugeesche uitgedreven kloosterlingen te beletten in Italië hunne kloosters te stichten. Eene verklaring van Koning Manuël Volgens de Daily Telegraph, zou Koning Manuël op 4den Oktober, liet aanbod gekre gen hebben, zich aan het hoofd te stellen var. het regiment artillerie van Kueluz, dat liem zper genegen was, en samen met de andere nog trouw gebleven regimenten ruiterij en voetvolk, ten strijde te trekken tegen de muiters Koning Manuël zou daarop geantwoord hebben Ik ben steeds bereid mijn leven op te offe ren, doch alleen mijn leven ik heb liet recht niet door het geweld te strijden legen den wil van het land, en vooral niet, het lar.d in burgeroorlog te wikkelen, vermits het leger in twee partijen verdeeld is. Ik bemin te zeer mijn land om het te ruineeren en in een bloedbad te smooren. Ik verkies mijnen troon te verliezen, want ik weet, dat de gesohiedenis mij reclu zal laten wedervaren en zal zeggen, dat de Koning van Portugaal zijne kroon niet wilde verdedigen en liever zijn land verliet, om den volkswil meester te laten. Indien het verzet tegen den volkswil, allen mij in gevaar braoht, zou ik mij verzetten, doöh ik zie dat de tegenstand geheel Portugaal zou vernieti gen en dat wil ik niet. Do Koning zegde zulks tot zijne raadshee- ren en vrienden en verzocht hen voortaan al leen nog te werken voor hot welzijn van het geliefde vaderland. Geene verstandhouding. Er is geen vrede tusschen de leden van het voorloopig bewind. Er zijn twee slroemingen die do revolutionnairs verdoelen. Degenen die geen officieel ambt bekomen hebben, ^rotesteeren en worden kwaad. Zij beginnen reeds te zeggen dat zij eens zullen laten ge voelen, dat men met hen afrekenen moet In dit geval zal bet lang duren eer het wederom balop is. Dagbladschrijver verdwenen. M. Arthur Gomez dos Sanctos, die zich tot het katholicism bekeerd heeft en in de druk pers als kampioen van den godsdienst op- ireedt, is verdwenen. Men vreest dat hij ver moord is. M. Gomez dos Sanctos, is 30 jaar oud, en was bestunrder van de Correis Na- oional van Lissabon. geopend werd en de eerwaarde heer Castel, de dorpsgeestelijke, binnen trad. Jan ontbloot te zeer nederig het hoofd Crampon maakte zijn geweer schoon, en Johanna wierp zich voor het bed harer kinderen op de knieën. De eerwaarde heer Castel was een dier grijsaards, welke men zeldzaam in de Pyre- neën aantreft. De fijne en scherpe berglucht, sloopt hot li chaam spoedig. Overal in die landstreek vind men bij elke schrede, dit soort van jonge en vurige wezens, welke het slachtoffer der tc vroege ontwikkeling worden. De borst, over stroomd van eenen, buitengewoon met zuur stof vermengde dampkring, zet zich uit, zwelt op, en heeft behoefte aan eene snellere adem haling, totdat deze overvloed van levensstof, baar verhit, kwetst en doodt in hot midden der droomen eener altijddurende gezondheid, en van de lachendste vooruitzichten in de toe komst. Elke dog van genoegen, welken de on gelukkige zich voorstelt, is een dag levens minder. Twee uren vóór zijnen dood staan nog de beelden van eenen grijzen ouderdom, hem voor den geest, en in h> t ogenblik van Ijlhoofdigheid, terwgl hij zich een eeuwigen levensduur voorstelt, sterft hij, zonder het be wustzijn van. oogenblikkelgke. ontbinding te hebben. De personen echter,welke de worsteling met de lucht en den dampkring wederstaan, en overwinnen, worden gezond, sterk en leven dig. Geene kwaal schijnt hen alsdan meer te kunnen deeren. Deze overwinnaars bereiken gewoonlijk een hoogen ouderdom, zijn dor, mager, zwaar gespierd, en hebben een geel gerimpeld en doorschijnend velhunne stem is zuiver en sterk. Zwakheid, traagheid en ge- Een brief van den koning Vooraleer Portugaal te verlaten, heeft Koning Manuël aan den eersten ihinister een .brief geschreven, waarin hij verklaart zich niets t ever wij ten te hebben, en steeds zijn plicht gedaan te hebben. Hij verklaarde ver der nog Portugees te blijven met hart eïi ziel en geen troonafstand te doen. Ministers in tweegevecht. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de voor zitter van den gewezen ministerraad en een. ander oud-minister in tweegevecht gegaan zijn, wegens een verschil van denkwijze over de oproerige gebeurtenissen. De oud-voorzitter werd erg- gekwetst. De vreemde mogendheden komen tusschen De Fransche gezant te Lissabon, M. Saint René Taillandier, heeft bij de Portugeesche ministers aangedrongen, opdat al de Fransche kloosterlingen, welke thans gevangen zitten, zouden in vrijheid gesteld worden. Men heeft hem voldoening beloofd. In het Vatikaan Uit Rome wordt gemeld, dat de zaakge lastigde bij het Vatikaan, aan Mgr. Merry del Val de uitroeping der Republiek en de instelling van een voorloopig bewind ofliciëel heeft medegedeeld. Brussel.Pellaert aangehouden.— Dins dagavond ontvingen het parket van Brussel en M. Glaes, rechterlijk policieoverste te Brussel, een telegram van M. Verhulst poli- cieofficier. meldende dat Pellaert, de aftrug- gelaar en bedrieger, die tot zestien jaar ge vang veroordeeld was, en uit het gevang van St. Gillis ontsnapte, te Parijs aangehouden was. Pellaert liad te Parijs een Zalcenbureel ge sticht. De uitlevering zal nog wat tijd vergen. Brand. Dinsdag avond, rond 7 ure, is brand ontstaan in de Van den Brauden- siraat, in een steeg. De pompiers snelden spoedig ter plaats en na twintig minuten werkëns, kon het vuur, dat dreigde heel de dicht bewoonde steeg in asch te leggen, hemeesterd worden. Overleden. F. D..., van Parijs, 24 jaar oud, die zich op 23 September 11. op de Kruidtuinlaan een revolverkogel in den rechterslaap schoot, is Dinsdag morgend in hel St Jansgasthuis overleden. In het St Pietersgasthuis is Maandag nacht overleden de 82 jarige Edward De- meester, wonende Zennestraat, 2, die op 28 Juli H. in de St-Martinusstraat werd om geworpen en gewond door een kamion. Lijk opgehaald. Dijnsdag morgend, werd uit de Vaart van Charleroi, ter hoogte der Hopstraat, het lijk van eene vrouw opge haald. De drenkeling was Katharina Van Haver, 18 jaar oud, wonende Onzen Lieven Heer straat. Zij was sinds Vrijdag verdwenen. In bare zakken vond men eene som van 4,25 fr. Men denkt dat de ongelukkige zich gezelfmoord heeft. Erge val. Dijnsdag morgend, was een portieres, in dienst in de Gretrystraat, bezig dc ruiten te kuisschen, toen de ladder wegschoof en de vrouw ten gronde plofte. Zij werd erg gewond aan do beenen en aan bet hoofd en in bedenlielijken toestand naar het gasthuis gebracht. De drank. De 60jarige Gharlot'e T..., dronken zijnde, ging over den Alsem- bergschen steenweg, toen zij door een kaïnion werd omvergeworpen en c v^rreden. De dronk el ut werd vreeselijk gekwetst en moest naar het gasthuis overgebracht worden. Huishoudsters, geeft acht Sommige kruideniers geven namaaksels van pakken Bilterpeeën der Trappisten voor echte uit zij bedriegen u op do hoedanigheid. Eischt dus goed het merk der Trappisten Vincart op het pak. 1500 voeligheid, gebreken, den ouderdom zoo eigen, zijn hun onbekend hun slaap is kort maar vastzij hebben talrijke jaren en lange uren, op het gewone leven en het dagelijksch be staan vooruiten verdubbelen alzoo den leeftijd, welken de natuur aan anderen schenkt. Deze uitzonderingen zijn zeldzaammaar dio, welke er bestaan, kenteekenen zich door eene bijzondere gelijkvormigheid van gelaat en gewoonten. Castel,een dier grijsaards,welke dit voorrecht genoot, stond ook altijd des morgens te vier uren op, en begaf zich Diet vóór middernacht ter rust. Zeer vroeg vond men hem reeds op het veld, en de landman droeg gewoonlijk zorg, dat de zesentachtigjarige grijsaard hem niet vóór was. Slechts sedert zeven of acht jaren, bevond deze waardige geestelijke zich in het midden dezer gemeente, en het was reeds in den aanvang van zgn verblijf, dat hij, door kracht van woorden en gestrenge plichts betrachting het huwelijk van Johanna en Jan Esperon tot stand gebracht had. Castel, uit het midden der vlakte herwaarts gekomen, gewoon om do wetten te eerbiedi gen, en krachtens zijne betrekking als herder, evenzeer als door zijne gewone inborst, eeneh hevigen afkeer, van alle wangedrag of mis drijf hebbende, predikte al dadelijk met alle kracht tegen den sluikhandel en derzelver be drijvers. Naar zijn gevoelen, waren sluikhandel en diefstal ééne zaak en bijgevolg stonden der zelver uitoefenaars ook op een trap. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1910 | | pagina 2