Het verplicht Onderwijs De werkstaking 'T EEN EN 'T ANDER Voor onze Landbouwers Fransche Spoorwegwerkliede» Waarom verplicht onderwijs Zestiende jaargang n' 890. 127 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag IS October 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ets *7» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avends. ra BUREELEN TE BRUSSEL 2S0» Haachtsohen Steenweg, BestuurderJ. TE AALST 230,1 Kerkstraat, I Telofoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. tnnk. (1 tot 4 kl. re».) fr. O.tKk 3® bltde. (grbote regel) fr. 1.00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Rek lames (per regel) fr. tJH Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel!, (perrogel) fr. 2,0# Orerlydea (per regel) fr. f,00 Voor alle aaxkoxdiginorx. zicic wrndrn E. TAMINIAU, 217, de Mé^odeatraat, Bruaaef. (2a* vervolg) In de twee vorige artikels deden wij uitschijnen, hoe het middel der ver plichting niet voldoet aan de twee eer ste voorwaarden om als middel te kun nen aangewend worden. Met deze twee eerste artikelen hebben wij reeds vol doende den slechten kant aangetoond der dwangmiddelen en in het bijzonder bewezen, ten eerste hoe de verplich ting hier niet noodig isen ten tweede, hoe zij in België geen beters uitslagen zou opleveren. Wij gaan nu de derde voorwaarde onderzoeken. Deze voorwaarde is van het grootste belang, vooral voor diege nen onzer vrienden, welke niettegen staande alles toch den onderwijsdwam maar zouden doorvoeren. Welk is nu deze derde voorwaarde Zooals wij het in ons vorig schrijven reeds bekend maakten Het middel dat men wil ge bruiken, moet met goed inzicht worder toegepast. Het inzicht dat men moet hebben om den schooldwang als mid del in te voeren, moet zijn het ver spreiden van meer onderwijs onder een grooter getal menschen. Wij willen dat meerder onderwijs onder een grooter getal personen be komen zonder verplichting andore menschen willen dat doel bereiken door den schooldwang toch er zijn nog andere menschen die de verplichting van ondeifl^s willen, niet om hel on derwijs zelve, maar om de verplichting, om alzoo een machtig middel bij de hand te hebben om andersdenkenden te vervolgen. Met dat slecht inzich! rijn de meesten onzer goddelooze te genstrevers bezield. Men weet dat de Belgische logen hier in ons land het eerst het verplicht onderwijs op hun programma hebben geschreven. Reeds in 1876 werd het voorge bracht in de vrijmetselaarsloge te Brussel, en in 1884 werd het voor goed aangevat. De geheime vergadering der vrij metselarij besloot toen eene werkdadige propaganda in te richten en verzoek schriften rond te spreide- om de her ziening der schoolwetten van 1850 tol 4895 voor te bereiden en door de werking op de openbare denkwijze de stemming eener wet op het lager on derwijs af te dwingen welke het koste loos, wereldlijk en verplicht onderwijs zou invoeren. Waarom willen de vrijmetselaars, de logiemannen het verplicht onder wijs ook in België? Zij zullen het ons zeive gaan zeggen. Op de groote geheime vergadering in 1876 te Brussel gehouden, zei de afgevaardigde van Venders Het is klaar en duidelijk, dat van af don oogenblik dat het verplicht on derwijs is ingevoerd, do eeuwige te genstrevers van den modernen geest, het middel niet meer zullen vinden om met den Staat te concurreeren; nooit zal het klerikalismus met gelijke wa pens kunnen strijden. Men moet dus volstrekt noodzakelijk het verplicht en wereldlijk onderwijs in België invoe ren sedert lang is de vrijmetselarij het over dit punt eens. Den 15 April 1878 zei graaf Goblet d'Alviella in het tijdschrift Het Bel gisch Overzicht (Revue de Belgi- que) op bladzijde 342 De katho lieke inrichtingen zijn inrichtingen van vadsigaards, van parasieten en den 15 December 1874 schreef dezelfde vrijmetselaar in het zelfde tijdschrift op bladzijde 300 De Staat bezit on begrensde middelen, die hem toelaten zijne mededingers van het vrije onder wijs vooruit te schieten in hunne po gingen, om te voldoen aan de behoef ten, aan de noodwendigheden van het lager onderwijs, dat vernlicht is ge worden En hij voegde erbijLaat men echter de klerikalen den tijd om zich in te riehten, dan zullen hunne in stellingen den voorrang nemen en hot liberalismus zal eens te meer eene uit muntende gelegenheid verloren hebben om een schrikkelijhen slag toe te brengen aan het klerikaal onderwijs. Zooals ge ziet, het komt er bij de tegenstrevers niet op aan, meer onder wijs te verspreiden. Hun eenige droom is, hier het hatelijk Fransch regiem in te voeren. Welnu, wij kennen den uit slag in Frankrijk en willen hem volle- digen. In Frankrijk bestaan er 96.000 ge meenten, en volgens een Fransch dag blad van Parijs zijn er van die 36.000 gemeenten meer dan de helft die scho len tellen met minder dan twintig leer lingen. Waar vindt men dat ten on zent Men klaagt over het algemeen over het te groot getal leerlingen in do klassen, nog een schoon bewijs, hoe druk hier het onderwijs wordt ge volgd. Bij de goddelooze tegenstre vers is het er alleen om te doei, do vrije scholen te vernietigen om door de vernietiging van het vrije ondorwij: de vernietiging te bekomen van h godsdienstig onderwijs, en door de vernietiging van het godsdienstig on derwijs, het geloof zelve te dooden in de ziel van het volkskind. Dat is het echt inzicht van onze te genstrevers dat plan zoeken ze te vol gen. Is het nu aan ons, zonen uit het katholieke Vlaanderen, kinderen van de katholieke kerk is het aan ons, mede te helpen aan het godtergend vernielingszielewérk van onbeschaam de en arglistige tegenstrevers Wij roepen luidop neen Zijn er anderen die niet van dit gedacht zijn, wij kunnen het niet gebeteren, dat is hunne zaak of liever dat is eene zaak lusschen hen en hun geweten. Wij hebben onze vrienden verwittigd en zullen nog meermaals op deze allerbe langrijkste kwestie hunne aandacht vestigen. Wij hebhen dus de drie voorwaar den, punt voor punt onderzocht, die zoo zij vervuld waren het invoe ren van het verplichtingsmiddel zouden kunnen verrechtvaardigenVerre da t de schooldwang de drie voorwaarden zou vervullen, wordt er zelfs geen enkele voorwaarde vervuld. Wij zullen in een ander artikel op ons besluit terugkomen. wij nog- don almanak eonige weke» moo'r* achteruitschuiven, doch nu is hij ver afge drukt. Het is een prachtig boekdeel van 128 groote bladrijden, uiterst nuttig ca aan ge naam, dat door alle onze verkoopers zal ver kocht worden aan den prijs van 10 centie men. Tentoonstelling van Char leroi. De stad Charleroi maakt hare toebereidselen voor de tentoonstelling van 1911. Belangrijke verfraaiïngswerken zijn in uitvoering, of op het punt ondernomen te worden. De viaduc van de Marcinellepoort zal wel dra voor het verkeer opengesteld worden, alsook de nieuwo ijzerenhrug over de Sam her, aan den voet van dezen viadne. Van af 't begin van 't aanstaande jaar zul len al de straten die naar de tentoonstelling leiden, opnieuw gekasseid worden. De wijk van de Waterloopoort zal, door de definitieve aanleggiug der grondon van de tentoonstelling, groote wijzigingen onder gaan. Eindelijk, in de drie staties van Charleroi zullen eveneens belangrijke vergrootings- en herstellingswerken uitgevoerd worden. De Fransch-Belgische grenskwestie. M. Jamar, eere- voorzitter van het internationaal kongres van den wijnhandel, heeft eenige bemerkingen in het licht gegeven over de herziening der douanenrechlen in Frankrijk en het wets voorstel Liebaert. Zijn© beweringen luiden als volgt De nieuwe inkomreebtendoorliet Franscho Parlement gestemd, zouden de Belgische voortbrengselen met twee millioen frank jaars verzwaren, doch het wetsvoorstel Liebaert zoude meer dan elf millioen laslei leggen op do wijnen en andere waren ui! Frankrijk herkomstig. De lieer Jamar besluu dat er geen evenwicht bestaat in de vermeer dering der lasten van beide landen, daar Bel gië meer dan vijf maal zooveel vermeerdering eischt dan Frankrijk. Daarop antwoorden "Sij deze punten Te beginnen van 1181 zijn er altijd opvolgen lijke wetton gestemd in de Fransche Kamer, die onze koopwaren in Frankrijk ingevoerd met tolrechten bezwaarden, zoodat er mag gezegd worden dat deze som van 200000Ó die nu laatst gestemd is slechts een deel dei algemeene verzwaring is, welke sedert jaren op onze voortbrengselen drukt en welke de som van elf millioen en half verre zoude overtreffen. Ten tweedo moet men aanstippen dat hel voorstel Liebaert, hoegenaamd nog niet is overgegaan tot eene wet, en dat het me' tegenzin is dat men don maatregel zoudf- temen, daar integendeel de nieuwe Fransch*- olrechlen gestemd zijn en reeds onze koop waren op eene hatelijke wijze belasten. Verjaringen. 15 Oktober 1883. - Inhuldiging van het gerechtshof van Brussel. 15 Oktober 1900.Koning Leopold II koningin Maria-Hendrika wonen te Lier de plechtige jubelfeesten van den H. Gumma- rus bij. 15 Oktober 1896. In tegenwoordigheid van al do bisschoppen van België, wordt te Mechelen de vijf-en-twintigste Verjaringge "erd van Maestro Edgar Tinei, als bestuur der der kerkelijke Muziekschool. Een oproer in Kongo. De passagiers welke Dinsdag to Antwerpen uit Kongo met den Leopoldville zijn aangekomen, erhalen ons dat een soort van opstand plaats gehad heeft in eene streek van Kongo. De Negers hebben het dorp Sakka aange vallen en eenen inwoner gedood. De inboor lingen hadden eene klacht ingediend tegen twee blanken, welke zich aan zekere feüen hadden plichtig gemaakt. Do twee blanken zijn aangehouden. TentoonsteSSing van Brus sel. Het is op 25 October, dit is te zeg gen* binnen eenige dagen, dat in de milicie- zaal van het stadhuis van Brussel, de trek king der Se reeks van de tombola der Brus- selsche Tentoonstelling zal plaats hebben. Dat al dogenen, die n ig aan de kansen van do aanstaande trekking willen deelnemen, zich haasten lotjes te nemen men vind' cr niet veel meerwant het grootste gedeelte dor postbureelen is uitgeput en op sommige plaatsen maken zij reeds premie. Onder pers. Binnen weinige da gen zal de almanak der Volksstem voor 1911 verschijnen. Door overlast van werk, hebben De tarwe De tarwe is het graangewas bij uitmun tendheid der goede leemgronden. Hare teelt 's er waarlijk winstgevend, doch zij veigl eene kracht- en oordeelkundige bemesting. Versch stalmest past baar niet, daar dit het legeren kan veroorzaken zij eischt eenen grond die rijk is aan oud vet. Overdaad aan salpeterzure stikstof stelt niet alleen aan verlies door uitlooging bloot, doch zij kan nog het legeren veroorzaken, vooral wanneer de minerale voedstoflen, pot- -•sch, fosfoorzuur en kalk ontbreken. Zeker mag de stikstof niet ontbreken, daar de tarwe er groote hoeveelheden van vergt, doch het is noodig haar onder een werkza- racn vorm, die evenwel den groei niet aan hitst, toe te passen, 't is te zeggen, die de maxima opname van potasch, fosfoorzuur en kalk toelaat en zelfs begunstigt. De stikstof geeft vooral de ruwe opbrengst zoo in graau als in stroo. De potasch, hel fosfoorzuur en de kalk hebben meer bepaal delijk invloed op de strafte van het stroo, de rijkheid van het graan en de rijpwording Evenwel begunstigt de potasch oveneens den goeden groei, zooals de stikstof een ge- voeligen invloed heeft op do rijkheid van hot graan aan zetmeel. liet is noodig de potasch en hét fosfoorznur bij do omwerking van den grond toe te pas sen, ten einde deze vruchtbaarmakendo stof fen innig met de bouwlaag te vermengen en er aldus de opname van te begunstigen. De stikstof zal, 't zij onmiddelijk vóór de zaaiïr.g aangewend, en door eene duchtige egging ingedekt worden, 'tzij gedeeltelijk vóór en gedeeltelijk na don Winter. Men past hijgevolg in eene maal 100 tot 150 kgr. chloorpotaech of 400 kgr. kaïniet en 500 tot 600 kgr. superfosfaat, slak of gegloeid fosfaat toe, en 't zij in eene maal voer don Winter, 150 tot 200 kgr. ammo- niaksulfaat, 't zij deze zelfde hoeveelheid zwavelzure ammoniak in twee malen, 1/3 vóór en 2/3 onmiddelijk na den Winter, dil alles per hectare. Deze bemesting geeft gewoonlijk uitmun tende uitslagen. Jan. der Aanhoudingen Donderdag morgend zijn vijf leiders der werkstaking aangehouden. Ziehier in welke omstandigheden deze aanhoudingen plaats hadden. Om 9 ure 25 kwam eene afdeeling policie- agentcn onder de bevelon van een officier zich rechtover de bureelen van het blad L'Humanité plaatsen. Eenige oogenblikken later kwamen MM. Lepine, policieprefekt, Touny, bestuur der, Hamard, overste dor veiligheidspolicie en een policieofficier aan. Zij gingen onmiddelijk naar de bureelen van het blad. M. Renaudel, beheerder van L'Humanité stond op den dorpel der deur, in gezelschap van do bestuurders en van het komiteit der werkstaking. M. Hamard vertoonde do aanhoudings mandaten. De aangehoudenen zijn Lemoino, Renault. Toffin, Le Gueunic en An tout. Zij werden onmiddelijk per rijtuig naar het gevang gevoerd. Een zesdo lid, Chaleix, moest ook aange houden worden, doch, daar de naam niet goed geschreven was op het aanhoudings mandaat, weigerde hij de policiemannon te vergezellen. Hij werd voorloopig in vrijheid gelaten. Een incident had plaats. M. Vaillant, afgevaardigde voor Parijs, teekende verzet aan tegen de aanhoudingen waarop M. Lepine antwoordde - Ik ken lat. 't Is het einde van de redevoering van len Muur der gefedereerden, dat gij daar zegt. De aanwezige opstellers van het sociali- lisch dagblad teekenden hevig verzet aan Om 9 uro 45 was alles wederom effen in de straat. De onderzoeksrechter heeft aan de aange houdenen degewoneidentiteitsvragen gesteld. De aangehoudenen hebben geene verkla ringen gedaan. Zij zullen enkel spreken in tegenwoordigheid hunner verdedigers. Allen zijn onder aanhoudingsmandaat ge plaatst. Talrijke spoorwegwerklieden werden aan- ehouden, w egens aanslagen op de vrijheid ran den arbeid. Zij zullen voor de rechtbank der vastge stelde feiten vorzonden worden. M. Bidagarray, algemeene sekretari3 van het nationaal syndikaat der spoorwegwerk- lieden, is in zijne woning aangehouden ge worden. Hen aardewerker, zekero Forget, dio in lo stalie van Argonteuil tot de van dienst zijnde soldaten zegde, dat zij er een vuil stieltje deden, werd onmiddelijk aangehou den en ter beschikking van het gerecht ge steld. Te Versailles, werd zekere Caille, dio in de statie van Versailles-Chantiers tot de sol daten gezegd had, dat zij de kolf van hot ge weer in de lucht moesten steken, is tot zes maand gevang en 100 fr. boet, niet voor waardelijk veroordeeld. Toen speet het Caille dat hij zulks gezegd had. In de bureelen van La Guerre Sociale wer den ook drie opruiers aangehouden, waaron- dor Merlo en Vige. Nog talrijke andere aanhoudingsmandaten werden afgeleverd. Te Pantin en in de West-statie te Parijs werden aanhoudingen gedaan, wegens aan lagen op de vrijheid van den arbeid. De aan gehoudenen werden opgesloten. Men verzekert dat een aanhoudingsman daat is afgeleverd tegen Pataud, de gewezen secretaris van het syndikaat der electriciens. Zijne overtreding zou strafbaar zijn door do wet van 1845. Veroordeelingen Een bediende van den groep Wester-Slaat, zekero Perreault, die, in de statie van Rou- aan, de spoorwegwerkliedau tot staking bad aangezet, werd lot drie maand gevang, niet voorwaardelijk verwezen. Een bediende van denzelfden groep, die te Epluches gepoogd had zijne gezellen tot staken te overhalen, werd aangehouden on tol twee maanden gevang verwezen. Een wisselwachter van de statie van Prado (P. L. M.) die de soldaten van dienst be- leedigd had, werd lot 8 dagen gevang ver oordeeld. Een machinist, Vibert genaamd, die ean wisselwachter aanzette zijner, post te ver laten, werd tot 3 maanden gevang verwezen. Vrijgesproken. Vijf spoorwegwerklieden, aangehouden omdat zij hunne aan 'twerk gebleven gezellen beleedigden, warden vrijgesproken. De recht bank oordeelde dat beleedigingen geene be dreigingen zijn. Aanslagen Overal werden aanslagen gepleegd. Aan den barreel van Avignon, nabij de stat ie, werd een revolverschot gelost in de richting van een voorbijrijdondon oipresstrein. Een onderzoek werd geopend. Te Roye, op de lijn Kamorijk-St-Justa, heeft men een riggel tusschen een wissel spoor gewrongen. Er zijn evenwel goena ongelukken gebeurd. Denzelfden dag werden do telegraafdraden op de spoorlijn van Dau- lons afgesneden. Een baanopziener.P.Paria, die te Asnièrea als wisselwachter dienst deed, werd door eene bende werkstakers met revolverschoten aangerand. Zonder do bescherming van do soldaten der genie, zou deze opziener erg go- kwetst en mogolijk wel gedood geweest zijn, want de werkstakers waren talrijk. Te Parijs was Donderdag het gerucht in omloop, dat de spoorbaan tusschen Monto- courst, Lizerollcs en Tergnier.op eene longtn van 50 meters was opgebroken. Op de baan Parijs-Lyon werden nabij ki lometer 2550, 37 telegraafdraden afgesnn- den van de P. L. M. en drie van den Staat. De machinist van den trein 2381 werd nabij de statie van Sallaumines op steenwor pen onthaald. Hij werd niet gekwetst. Do onderzoeksrechter van Versailles is mot zijn substituut naar Maisons-Laffltto vertrokken, waar ook verscheidene aansla gen gepleegd werdon. Te Saint-Gcrmain-en-Laye werden sleenea geworpen naar een trein van den ringspoor- weg. Tusschen Achères en Loissy werden revolverschoten gelost. In de statie van Confolens werden vijf signaaldraden doorgesneden. Alle telegrafische verbinding tusschen Lyoa en Grenoble is afgesneden. De draden werden afgerukt nabij de stali# van Lyon. Ook te Tours werden talrijke draden afga- sneden. De spoorwegwerklieden hebben da algemeene werkstaking gostemd. Er blijven nochtans een groot deel der werklieden aaa den arbeid. Nabij Reims werdon tweo tolegraafpalen omvergehaald en over de sporen gelegd. De signalen zijn gebroken. In don omtrek van Angers werden do tela* ;raafdraden vernield en de signalen ver wrongen. In bot departement Auyon werden ver scheidene lokomotieven erg beschadigd en hoogst noodige deelen verbrijzeld. Donderdag namiddag werden de telefoon draden afgesneden tusschen het ministerie van Binnenlandsche zaken en de policiepre- fektuur. Onmiddelijk werden de noodige maatrege len genomen om do betrekkingen to herstel len. De toestand Donderdag. De werkstaking breidt zich langzamerhand uit op do baan Parijs-Lyon-Middellandscho zee. Evenwol komen en vertrekken de treinen voor Italië en Zwitserland nog regelmatig. Eenige kleine treinen konden niet weg. In de provincie is het personeel nog voltallig aan het werk. Te Parijs zelf moesten negen bedienden afgezet worden, omdat zij weigerden dienst te nemen of hun werk verlaten hadden. Te Bordeaux werd de algemeene werksta king uitgeroepen. Deze moest Donderdag avond uitbreken, na een referendum. Het komiteit rekent dat de helft der spoorwegwerklieden zullen sta ken. De compagnie heeft de noodige maatrege len genomen. Reeds werden verscheidene telegraaflij non tusschen Bordeaux en Parijs afgesneden. Te Toulouse hadden ook verscheidene ver gaderingen plaats. Te Brest gaat alles zijn gewonen gang. Te Tours en te Saintes zijn er slechts con ilein getal workslakors. Te St-Dió heeft een onbekende, eene draai brug onbruikbaar gemaakt en een wissel spoor vernield. In Le Havre, Caen, Cherbourg, Dieppe en Chartres, moest de dienst Donderdag middag gestaakt wordon. Inde i atie van Montparnasse is alles in regel. Vier roochinisten van het Oosternet en vier van de groep Orleans zijn afgedankt ge worden, omdat zij weigerden dienst te doen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1