Het verplicht Onderwijs 'T EEN EN 'T ANDER Zestiende jaargang n' 800. C?S Zondag IB cn Maandag 17 October IBIO IO C3-13 JL. JÏL. S3 Antiklerikale Durf! ,',iiiüe:i!ar0 Jontjensschoo! 'LZn'tïu/ dDe werkstaking der Fransche spoorwegwerklieden CENTIEMEN HET NUMMER R3 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Kaachtschen Steenweg, 230.' Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. Bank. (I tot 4 kl. rag.) fr. 0,00 3° blaJz. (groote regol) fr. 1,00 4« blnriz. (kleine repel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. if,00 fr. 2,00 ReKI iinoN (per regol) Gemengd nieuws (per rogel) fr. 3,00 Recht. hers teil. (por rogel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00j Voor. ALI.F AA.\KO\DlGIXOEV. ZICH WI-XDKN E. TAMIKIAU, 217, de Mé»" odestraat, Brussel. (3l'° vervolg en slot) Wij bobben zoo eenvoudig en zoo bepaald mogelijk de redenen opge geven, waarom wij tegen den school dwang zijn. Thans willen wij er nog een woord bijvoegen om ten slotte te doen zien wat er eigenlijk hapert in ons schoolwezen. Wij moeten het onder geen stoelen of banken steken,de toestand van ons onderwijs in België in 't algemeen is en moet hier uitmuntend zijn en wij bewijzen ons gezegde door eene alge- meene stelling die niemand zal be twisten. Deze stelling luidt: Om een voorspoedig en rijk volk te zijn, moet men noodzakelijk een ontwikkeld, een geleerd volk zijn. Dus geen voorspoe dig en rijk volk, zonder een geleerd en ontwikkeld volk. Welnu wij stellen u de vraag Wij zelve moeten u daarop niet antwoorden, dat kunt ge zelve zoo goed als wij. Herinnert u do lofbetui- gingen van de vertegenwoordigers aller landen van de koningen en keizers die deze laatste tijdenover België spra ken en van Roosevelten van die honderden vreemde geleerden tijdens de congressen van dit jaar; herinnert u de woorden van de Engelsehe, Duit- sche, Fransche en Italiaansche dag bladschrijvers allen roemden en be wonderden den wonderbaren, den (0 ïigen voorspoed van ons vaderland. Raadpleegt de statistieken der ver schillende landen, en ge zult er. lezen zoo duidelijk en önwederlegbaar, dal ons land voor handel en nijverheid, in volstrefuen zin genomen, onmiddelijk komt achter Engeland, Vereenigde Staten, Duitschland en Frankrijk dus nog vóór Oostenrijk-Hongarië, vóór Italië, vóór Rusland, vóór Spanje, vóór de groote republieken van Zuid- Amerika Wij komen alzoo op den 5e° rang maar nemen wij den toestand in belrekkelijhcn zin, het is te zeggen, in verhouding van de oppervlakte en het getal inwoners der verschillende landen, dan komt België ver op de eerste plaats; zelfs verre boven Enge land dat de tweede plaats bekleedt Wat antwoorden daarop de tegen strevers Dat dit maar is voor de grooten, voor de hoogere maar niet voor de lagere klasse. juist alsof de bloei van handel en nijverheid van een land, den welstand niet verzekerd van de geheele bevolking. Kwade trouw alleen, of onwetendheid kunnen zulke kleingeestige beknibbelingen nitlej gen. Doch omdat de toestand van een land goed, ja, zelfs uitermate goed is, dat wil niet zeggen, dat hij niet kan verbeterd worden. De volmaaktheid is van deze wereld niet en daarom is er altijd middel om te verbeteren. Zoo staat het met hel onderwijs. Wij mogen ons in België niet meer te vreden stellen met enkel wat lezen schrijven, wij w illen meerdere ontwik keling voor ons volk maar nog eens die ontwikkeling zullen wij weten te verkrijgen door ons volk van het nul en de noodzakelijkheid dier meerdere ontwikkeling te overtuigen. Zoo;11 s wij reeds meermaals hebben betoogd het is niet meer zo zeer de gewone schoolbijwoning die moet vei - bc'erd worden tls wel het onderwijs zelve, dat hier in Vlaanderen wordt gegen n.AYij, Vlamingen, wij h 1111- n t en orulerw ijs genoten tegen de natuur; tegen alle regels van de gezonde op voedkunde en de algemeene zielleer. Men gaf aan onzen Ylaamschen kop, onze A laanische gevoe' ais, onze Vlaam- sche zielen, geen eigen maar vreemden kost, geen eigen maar vreemden lief degloed, geen eigen maar vreemd zie-, leleven geheel ons verstandelijk en zedelijk gestel werd verbasterd door een zondig onderwijs. Die verbastering van ons Innerlijke leven moet, het koste wat het wil, worden uitgeroeid wij moeten nood zakelijk, liet is der Vlamingen innig ste overtuiging, een onderwijs genie ten in en door onze moedertaal, van af de trede der lagere school tot op den zetel der hoogeschool. Wij willen een onderwijs gelijk ieder volk een onderwijs geniet, het is te zeggen, een onderwijs in eigen taal. Zelfs de Chi- neezen, do Congoleezen, de Indianen worden onderwezen in en door hunne wederkeerige of respectievelijke moe dertaal het is hier alleen ten onzent, in Vlaanderen, dat dit allereerste be- insel van alle goed onderwijs niet wordt toegepast. Van de noodzakelijkheid dezer her vorming moeten wij nogmaals de te genstanders overtuigen aan het werk van volksverheffing door volksontwik keling moeten wij al onze krachten en pogingen ten beste geven uit liefde voor onzen Vlaamschen stam. Werken wij in dien zin, en dan zul len wij voor Vlaanderen een nieuw tijdperk zien aanbreken van ongemeene glorie en onsterfelijken luister. Zoo doende, zullen wij de blijvende dank baarheid verwerven van alle rechtzin nige mcnschen. Verjaringen, 16 October 1801. De Antwerpsche raad stemt de vermaar de politie-verordening door burgemeester Werbroeck ingesteld; en die lang de Codex bleef onzer vredegerechten. 17 October 1831. Stichting van het eer ste officieel dagblad l'Union Beigedat op 31 Maart-483'2 verdween. Daarna kwam, zes maanden later de huidige Moniteur-Belge. Prins Hendrik te Brussel. Maandag aanstaande om half een ure namid dag zal prins Hendrik van Holland te Brussel aankomen. Een bijzondere trein zal hem af halen aan de grens en in de statie van Brussel zal hij door koning Albert ontvangen wor den. Per automobiel zal hij naar het konink lijk kasteel van Laeken gevoerd worden, al- waarH. M. de Koningin Elisabeth hem zal ontvangen. Om een ure zal er een ontbijt den prins aangeboden worden, 's Anderdaags zal hij de Tentoonstelling en het Nederlandsch gezantschap bezoeken. Prins Hendrik zal te Brussel twee of drij dagen verblijven. Zijn bezoek heeft niet liet minste officieel karakter, daar hij oen streng incognito wil bewaren. De vrachtbrieven.—Het gebeurt dikwijls, dat do vrachtbrieven niet, of op on voldoende wijze, het adres, straat en nummer opgeven. Het spoorwegheheer heeft thans aan zijn personeel bevolen, geene verzendin gen meer te aanvaarden, welker vrachtbrie ven niet ten duidelijkste de woonst van den bestemmeling zouden opgeven. Burgerlijke lijst. De koning heeft aan het beheer van den burgerlijken lijst opgedragen, de fondsen van dezen lijst te plaatsen in Belgische Slaatsrenten, obligation van steden en andere gelijkaardige titels ert welke inschrijvingen te nemen op gelijk geene financiëelc onderneming,dewijl hij niet wil aanzien worden als willende eene onder nemingvan bankhuizen of andere zaken on- lersteunen of beschermen. Over eenige dagen ontvingen de ouders van de leerlingen der Staatsmiddelbare Jon gensschool van Antwerpen, vo genden om zendbrief, waarvan wij de letterlijke verta ling geven van den Staat TE ANTWERPEN I Der,turend Bureel Antwerpen, CO September 1010. Mijnheer, recht hunne kinderen cf pupillen te doen önt-1' slaan der verplichting het godsdienstonderwijs te volgen. De ontslaging moet schriftelijk gevraagd wor den aan den Bestuurder, bij 't inschrijven van den leerling of bij 't openen der leergangen, t.t z. vóór deeeiste les vangodsdienst. De vraag tot ontslaging moet elk jaar ver nieuwd worden. De leerlingen welke niet regelmatig ontslagen herden, moeten do godsdienstlessen bijwonen, willen zij niet aanzien worden als 'onregelmati; leerlingen. In dit geval kunnen zij aanspraak maken noch op prijzen, noch op deelneming aan denalgemee- nen prijskamp. Het onslagen van den godsdienstkursus heefl geen enkel nadeclig gevolg onder oogpunt van den algemeenen uitslag der prijskampen. Voor de leerlingen, regelmatig ontslagen vai Je godsdienstlessen, zal men van het totaal dei punten, toegekend aan dc Verplichte vakken, aftrekken hot getal punten, door het reglement toegekend, aan den godsdienst. In geval gij zoudt oordeelen gebruik to maken van uw recht van ontslaging, zal het volstaan bijgaanden briefte teekenen en wed^r testuren, vóór 20 September, aan den Heer Bestuurder. Aanveerd, Mijnheer, de verzekering myner achting. De Schepen-Voorzitter, Victor DESGUIN. Antwerpen, den 1910. Mijnheer dc Bestuurder der Middelbare Jongensschool van Antwerpen In gevolge artikel S der wet van 1 Juni 1850, vraag ik dat mijn zoonleerling van de ontslagen zou worden van het bijwonen de» godsdienstlessen gedurende het schooljaar 1910- 1911. Ontvang, Mijnheer de Bestuurder, de ver zekering mijner gevoelens van hoogachting. Handteeken van den Vader) of den Voogd des leer lings.) Wij laten hier oogenblikkelijk op volgen uittreksels van don ministeriëelen omzend brief van 31 Oktober 1S98, en kommentaai op de zaak betrekkelijk Het blijkt ten k)aarsfe dat de wil van dei nuisvader moet zijn onbetwijfelbaar, formeel, uitdrukkelijk. Daarenboven moet hij vrijelijk uitgedrukt geweest zijn. Het hoort uitdrukkelijk aan de ouder.' en de voogden liet initiatief te nemen on verzoeken tot onlslaging te vragen of te ver nieuwen. Niet meer voor den godsdienst kursus of voor welken ook van het pro gramma, is het. noodig toevlucht te nemen tol het uitzonderlijke middel van een bulle tin, om zich te vergewissen omtrent de in zichten van den huisvader. De kursus (de godsdienst) is door de wet geschreven bij de verplichte vakken van het middelbaar onderwijs, en het Staatsbe stuur zou niet dulden dat men, op icelkda- nige wijze ook, den huisvader zou verzoeken voor hunne kinderen ae ontslaging der godsdienstlessen te vragen.(De aanvragen tol ontslagen van den kursus van godsdienst, mogen niet gedaan worden onder vorm van gedrukte bulletijns, noch door tussehenko- men der bestuurders van pensionnaten, ge- Hecht aan staatsgestichten. Die manier van handelen is klaarblijkend strijdend met de wetten Zij maakt aanslag op de vrijheid van den huisvader en is, daar enboven uitdrukkelijk verboden door den ministeriëelen omzendbrief van 31 Oktober 1898. Het initiatief in zulk eene belangrijke zaak behoort uitsluitend en rechtstreeks aan den huisvader, wiens vrijheid op geeno manier ook, aan zekere verplichtingen mag onder worpen of ontaard worden. (De San-Code de I Enseignement Moyon en Belgique 1910, bij Jos. Van In, Lier. Wat do fanatieke liberaal Desguin van Antwerpen dus deed, was doodeenvoudig, een aanslag plegen op do vrijheid der huis vaders. Zal minister Schollaert de handschoen durven oprapen en in do Kamer, na Desguin zooals 't hoort behandeld te hebbenhem pu bliek aan den paal te stellen Welko katholieke volksvertegenwoordiger zal eene interpellatie over de zaak vragen V Al te lang duurt de onbeschaamdheid der jeuzen. Zal het gezegd zijn dat wij, na 20 aar katholiek ministerie, nog lauw genoeg zijn om onzen godsdienst, door middel van •ificieel ambt ongestraft to laten bekam pen Ik heb de eer uwe aandacht te trekken op maatregelen, door den Heer Minister voorge-j schreven, in sake het onderwijs van den gods-,cen dienst in de Staatsmiddelbare scholen. Vele katholieke bladen riepen de aandacht van den bevoegden minister op 't voltrokken feit, doch niet hoog genoeg werd over 'tal- Igerneen geroepen Te hopen is liet, dat onze 3C kreet weerklank zal vinden en dat wij ons heel kortelings, zullen mogen verheugen ir rongen maatregel ter bescherming van .de Vrijheid cn van het Recht 1 E. Soldaten-barree/wachters nabij de statie van Tergnier Gen ministerraad. Vrijdag morgend had in hel El yseuni een ministerraad plaats. M. Briand deed den toestand der beweging kennen. Hij legde do maatregelen uit welke hij reeds genomen had, en deze welke nog konden aangewend worden om de openbare veiligheid te verzekeren on te maken dat de Parijzer markten van eetwaren voorzien werden Hij kondigde ook aan, dat er eene werk- lierneming te bespeuren is,en regelmatig veld wint. Daarom gaf do minister van Openbare Werken de volgende uitleggingen Op het Noordernet is de dienst reeds ver dubheid huiten den eersten dag. De treinen met voedingsmiddelen komen in massa aan. Vrijdag morgend ontbraken in de statie van La Chapel le nog slechts 12 ten honderd van het personeel. In do statie van Parijs was het maar Sten honderd. Op liet Orleansnet is de toestand normaal evenals op de lijnen Parijs-Lyon-Middeland- sche zee. De treinen welke gisteren op die lijn niet konden rijden, zijn terug in voege gebracht. Op het Oosternet gaat alles regelmatig. Alleenlijk moesten in de Ardennen eenige koopwarenlreinen opgeschorscht worden. Op het Westernet zijn al de treinen met levensmiddelen en vee toegekomen. De Inva- lieden- en St-Lazarusstatiën zij heropend. Tijdens den ministerraad werd aan M. Briand volgend schrijven overhandigd, uil- gaande van het werkslakerskomiteit Mijnheer de Voorzitter, Gisteren, 18,leu Oktober, om 11 ure, hebben wij aan den Minister van Binnenlan- sche Zaken, een brief gezonden, waarin de inzichten der spoorwegwerklieden duidelijk uiteengezet werden, lieden, 14don Oktober, om 11 ure, hebben wij nog liet antwoord niet ontvangen, dat wij mochten verwachten. Ons dunkens wordt elk uur nog de ver antwoordelijkheid verzwaard, en de belangen van het publiek erger geschaad. Wij komen dus vragen, Mijnheer do Voorzitter, ons zoo spoedig mogelijk uwe in zichten le doen kennen. Aanvaard, Mijnheer de voorzitter, do uitdrukking onzer achlbaarste gevoelens. v Voor het komiteit der werkstaking, op bevel GRANDVALLET, 20, O. L. Vrouw van Nazai'etbsïraat. Na de mededeoling van dit schrijven, heeft de raad besloten, de'maatrcgclen uit te voe ren, welke reeds vroeger genomen werden, 't is te zeggen, aan al de spoorwegkompag- niën, do eisehen der werklieden te sturen, hunne antwoorden te aanvaarden en dus als bemiddelaar op te treden lusschen de com- pagniën cn de werklieden. De minister van Binnenlandscho Zaken is daarniedo onmiddelijk begonnen. M. Millerand heeft aan den raad een wets ontwerp voorgelegd, betrek hebbende op de regeling der geschillen op de spoorweg netten. Verklaringen van M. Briand Vrijdag namiddag had de voorzitter van het Fransch kabinet eene bijeenkomst met do Parijzer afgevaardigden. Hij verklaarde zich bereid, een debat le houden inet de afgevaar digden der spoorwegkompagniën, over do eischen dor werklieden. Daar de volksvertegenwoordigers aan drongen, om te weten of de voorzitter van den ministerraad rechtstreeks aan het ko miteit der werkstaking zou antwoorden, verklaarde M. Briand, dat liet hem niet mo gelijk was in briefwisseling te treden met aangehoudenen of personen die onder aan houdingsmandaat zijn. Hij herkent liet ko miteit der werkstaking niet en wil enkel eene samenkomst met do gemachtigde vertegen woordigers van het personeel. M. Briand zegde ook nog, dat de werksta king afneemt dat hij wist dat men zou trachten do beroering to doen duren^door hot verwekken van andere werkstakingen dat men zou trachten onlusten to verwekken, doch. dat hij alle voorzorgen genomen had, voor het verzekeren der openbare veiligheid te Parijs en in het overige van het land. Na deze samenkomst besloot M. Georges Bery zijne kollegas, van hot departement der Seine, op eene vergadering uit to noodi- gen, om te zien of hel niet mogelijk zou zijn. de federatie der stokers cn machinisten en In t Nationaal Syndikaat der spoorwegwerk- lieden, aan te zetten, een onderhoud te vragen met don voorzitter van het babinet. De toestand Vrijdag Op alle nellen wordt eene aanzienlijke werk herneming vastgesteld. Te Boulogne-aan-Zee waren al de werklie den der groote snelheid op hunnen post. Er was nog slechts een werkstaker. De machi nisten hebben geene rekening gehouden van het mobilisatiedekreot. 132 werklieden van de 423, die aan de kleine snelheid verhonden waren, staken nog. Een aanhoudingsman daat is afgeleverd tegen zekeren Pecron, om de deur der Werkbeurs gesloten gehouden te houden, na afloop cencr vergadering. In do Noordstatie te Parijs verbetert de toestand langzamerhand. Het werk wordt hernomen, doch zeer traag. De compagnie berekende, dat er tot Vrijdag middag min stens 18 treinen zouden kunnen vertrekken, do bommeltreinen niet medegerekond. Zóó konden treinen vertrekken voor Boulogne, Calais, Rysel, Abbeville, Douai enz. Naar mate er treinen binnenkomen, zullen nog an dere in voege gebracht worden. Te Hazebrouck wordt het werk algemeen hernomen. Allo treinen konden reeds ver trekken. Op het Oosternet is er geene verandering gekomen. AU" treinverkeer gaat regelmatig. Allo veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Een deel van het hekken is gesloten aan do statie te Parijs. Te Bordeaux is do staking voor goed uit gebroken. Twaalf wisselwachters op zestien en zes en zestig machinisten op hondord zijn in staking. In de arsenalen zijn er veel ont brekende. De treinen kunnen evenwel als regelmatig vertrekken, doch daar er voor Bayonne zoo weinig reizigers waren, heeft het spoorweg- beheer twee treinen samengebracht.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1