De Revolutie i n Portugaal 'T EEN EN 'T ANDER Weer een klerikaal schandaal ft» l 3 P 23 O- 33 3L. 23 Voor ai.i.f aankondjgixofv, zich wrnpfn E. TAMINtAU, 217, de Mé.-cdes'i-nnt, Brussel. K!a ©verwegmg. DE VEROVERING DER LUCHT Woensdag 19 October (910 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m !4 BUREELEN TE BF5USSEL 229, Haaciitschcn Steenweg, 230 TE RP.VST 3, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffcl-Dc Oendt. AANKONDIGINGEN KI. nnnli. (1 tot fkl. reg.) fr. 0,60 3C bladz. (groo:e regel) fr. 1,00 4C bladz. (klcino regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rcklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) lr. 2,00 Nu de bloedige omwenteling in Por tugal eenige dagen achter den rug is, nu er langzamerhand wat meer waar heid over den toestand wordt verno men. is het ook mogelijk die gebeurte nis heler te beschouwen en er eenige bijzondere kenmerken van waar te nemen. De omwenteling van Lissabon, en bet omverwerpen van bet Koningdom ten bate van de Portugeesche Repu bliek,is hoofdzakelijk het werk geweest der vrijmetselarij, der tramassonerie. Magclhaes Lima, do hoofdman der Republiekeinen van Portugal en een Italiaansch vrijdenker, hebben dit over duidelijk kenbaar gemaakt. Daar het uilroepen der Republiek, vooraf- en nadorop gegaan van eene omwenteling, bet werk was der vrij metselarij, zoo is liet heel natuurlijk dat de slachtoffers der Republiek ook de priesters, en eerst en vooral de kloosterlingen, moesten zijn. Zoo gebeurde liet, dat weinige uren slechts na liet uitroepen der Republiek, er reeds een dekreet verscheen, waar door do Jezuïeten uit hot land werden verbannen. Na de Jezuïeten waren het do an dere kloosterlingen om daarna over te gaan tot eene algemeene priesterver volging. De manier van handelen der omwen- telaars is onder geen voorwendsel, geen enkel, te verrechtvaardigen. Men moet niet komen getuigen dal de meerderheid van het land den val eischte van het Koningdom. Dat kan ons niemand bewijzen. Wel integen deel De wil van het volk wordt uit gedrukt door de kiezingen. In de laat ste kiezing hebben de Republiekeinen op eenige plaatsen wel wat bijval be haald, maar vergeleken bij den alge- meenen uitslag, waren zij nog eene zeer kleine minderheid. Maar ziet evenals in vele zaken was hot hier ook het geval. Stout gesproken, is half ge wonnen. IIoo dikwijls is hot niet ge beurd in den loop der geschiedenis dat eene bende van 100 a 200 man, eene stad of streek in schrikbewind kon den houden hoe dikwijls gebeurt het niet op onze dagen, dat eenige kop stukken de schuld zijn en tevens de oor zaak van oproer en oploop in de stra ten De omwenteling van Lissabon is daar bij eene echte barbaarschheid geweest. Zonder dat zij zelf den tijd hadden ge had, hunne zaken in orde te brengen, beslisten zij de zich zelf aanstellen de hoofdmannen dat de Jezuïeten uit het land moesten En de kerels, die in hunne bladen over niets anders spraken dan van vrijheid en verdraag zaamheid, begonnen hun allereerste werk met eene vervolging. De Jezuïe ten, gewonnen en geboren in Portu gal, alleen sedert jaren en jaren be kommerd met het volksonderwijs ze werden als misdadigers uit hun eigen land gedreven, terwijl men in de stra ten van Lissabon do volle gastvrijheid verleent aan de slechtste der Parijze- naars Zij spraken van vrijheid, en terwijl dit woord als een vloek op hunne lippen lag, vermoordde het straatschuim de deftigste en bekwaam ste katholieke dagbladschrijvers Zij spraken van verdraagzaamheidEn de zusterkens der armen en de zuster- ltens der gasthuizen, die engelen van liefde, ze werden als een kudde vee uiV hun klooster gesleurd, met stokken voortgeslagen en onder het gejouw der opgeruide menigte op eene verzekerde plaats gevangen gehouden Ze spra ken van vrijheid, verdraagzaamheid en volksverheffing. Ja, volksverhef fing En ze lieten prachtige kerken en kloosters in brand steken, kostbare kerkramen en kunslrij'te beelden ver nietigen en ten gruize slaan volksver heffing en de schoonste boekerijen van Portugal werden geheel en ganscli op straat gesmeten en de geschied kundige oorkonden, waarvan velen van onzaggelijke waarde, werden als slrooibrieven uitgewoipen, of met ver achting verscheurd en vertrapt! En dat gebeurt in de twintigste eeuw En dat gebeurt met de volkomene instem ming der goddelooze bladen van bijna alle landen ja, ook van onzo liberale en socialistische bladen. Terwijl ze hier voor den dag komen met groote woorden van kunst en beschaving, om sommige vuile prodnkten ten toon te stellen tot nadeel der zedelijke gezond heid van de overgroote massa laten zij onverschillig of zien met vreugde het barbaarsclie vernielingswerk in Portugal volvoeren, zonder een woord van verzet aan te teekenen. Daar vin den wij die felle verdedigers van we tenschap en vooruitgang in hun volle glorie en in hun werkelijke gedaante. Niets is hun te veel, niels te afschuwe lijk, niets is afkeurenswaardig, wan neer liet er maar op aankomt, priesters en kloosterzusters le vervolgen en te pijnigen, kloosters en kerken van de grootste schatten te berooven en te vergruizen. Alles is hun goed, wan neer zij hun duivelachtigen baat maar kunnen verzadigen. Hun eenigste wenscli, hun eenigste betrachting is, zij hebben het zelve hij deze gelegen heid meermaals bekend, ook bier in ons land zulke wreedheid uit te ooie nen. Wie van ons, Belgen, zou ooit zulks gedoogen Toch de Vlamin gen niet Iferjaringen 19 Oktober 1830. Jeuneval sneuvelt onder de Nederlandsche kogels te Lier. 49 Oktober 1895. Tijdens de Kamer zitting, wordt de kabinetoversle, M. Jules de Burlet, door eene beroerte getroffen die voor gevolg had hem van het politiek leven te verwijderen. Koperen munt. Do koperen munten van 2 centiemen en van 1 centiem vertoonen op de voorzijde eene A overstopt met eene Koningskroon voerende als om schrift de woorden Albert, Roi des Bei ges of Albert, Koning der Belgen en onderaan liet jaartal op de achterzijde, den Belgischen leeuw leunende op de tafel der Grondwet bovenaan, 's Rijks leus L'Union fait la force of Eendracht maakt macht en onderaan de waarde-aan- duiding. De stukken worden in gekorven ring ge munt. Eene kleine statistiek van de Tentoonstelling. Men reken de voor de maand October op eene gemid delde dagelijksche ontvangst, in toegangs kaarten aan 1 fr. van 14.0U0 fr. Dat cijfer is tot heden met verscheidene duizenden franks overtroffen. Onder oogpunt van bezoek heeft de tegen woordige tentoonstelling een record geslagen. Te Brussel had men in 1880 gedurende de maand Augustus een gemiddeld dagelijksch bezoek van 13,174 personen; te Luik in 1895, gedurende dezelfde maand, 16,171. Welnu, de World's Fair van dit jaar heeft gedurende de maand Augustus een gemiddeld dagelijksch bezoek gehad van 32,428 beta lende personen. Er zijn voor deze tentoonstelling 111,741 abonnementen genomen. Deze wereldtentoonstelling telt 26,000 tentoonstellers, en er zijn slechts 17,000 kostelooze toegangskaarten afgeleverd 't geheel. Opgeschorst. Het Belgisch Staatsblad kondigt aan dat alle verzendingen met groote snelheid (grande vitesse)in bestem ming voor het Westen van Frankrijk onbe paald opgeschorst zijn. Geschenk aan prinses Cle mentina. De afdeling kunstnijver heid der stichting Do Kunstwerken der vrouw, staat onder bescherming van II. K. H. prinses Clementina. In den namiddag van Maandag is eene afvaardiging dier stichting, onder aanvoering van Mevr. Frantz Philipp- son, de voorzitster, door prinses Clementina in haar paleis Bellevue, ontvangen gewor den. In naam der stichting heeft Mevr. Philipp- son H. K. H. en wunderschoonen kanten sjerp aangeboden. Het is een waar kunst werk, prachtig uitgevoerd. Aan de beide uit einden zijn de lettertekens der prinses ge borduurd, waarboven een keizerskroon. Uergadering der liberale SSnberzijde. Donderdag aanstaande zal de liberale linkerzijde le Brussel eene vergadering houden om te beslissen over de houding welke door haar in de aanstaande kamerzittingen zal dienen genomen te wor den. De oproep lot bare leden is zeer drin gend. USaamsch in het onc2e?v/5js. Z. E. Kard. Mereier heeft aan de on derwijsgestichten van het bisdom Mechelen, voorschriften en onderrichtingen gestuurd tot uitvoering der wet Segers-Franck, we ens hel Vlaamsch in het onderwijs. Daarop zegt liet Handelsblad Uit dien omzend brief stellen wij vast dat het hoofdvakhen en wel de voornaamste zijn, die voortaan in de vrije gestichten bij middel van liet Vlaamsch zullen onderwezen worden. De leergang, die onze kinderen tot flinke katholieke burgers en geloovige mannen moet ontwikkelen, godsdienst en apologetiek, wordt gegeven in de moedertaal. Wij hadden niet meer kunnen verlangen of niet beter wenschèn, zegt het Vlaamsch- minnond orgaan van Antwerpen. Pt'itis Hendrik te Brussel. Prins Hendrik der Nederlanden is talf 1 aan- comen in de statie van het Koninklijk paleis van Laeken, waar de gemaal van Koningin Wilhelmina werd afgewacht door den Koning. Prins Hendrik ontbijtte met don Koning en kwam te 2 uur 45 in 4e Tentoonstelling aan, vorgezold van verscheidene adjudanten. Ontvangen en begroet door jonkheer van Asch van Wyck, bezocht de prins de Neder landsche afdeeling en ging dan een toertje doen door heel de Tentoonstelling. Onze lezers weten wat moeite do godde looze dweepers zich getroosten, om klerikale schandalen te verwekken of uit te strooien om alzoo nog wat eorder do zeden hunner lezers te bederven en terzelfder lijd een voor wendsel te zoeken om hun eigen slecht inner lijk leven to verbloemen. In een klooster van Russisch Polen te Czenstochau gelegen, had een persoon, door schijnheiligheid de gunst bekomen in het orde te komen. Eens erin stool hij het nationaal heiligdom en doodde zijnen medeplichtige om des te beter uit de handen van het gerecht te blijven. De goddelooze pers maakte er seffens groot gebruik van, om de kloosterlingen aan te randen en te belasteren. Gelukkig heeft er een socialist van naam, hun een klinkend antwoord toegediend. Die socialist is M. Maximiliaan Harden en deze schrijft in zijn dagblad De Toekomst het volgende Gaan wij nu blijven loochenen, dat de be schaving oneindig veel verschuldigd is aan de Pauzen en hunne geestelijkheid Gaan wij de monnikken als luiaards blijven uitmaken, zij die in hunne kleine cellen wonderen van kunst cn voortbrengst hebben gewrocht Gaan wij den geestelijken staat, als leugen en schijnheiligheid blijven uitmaken hij die de vrucht is van de hoogste zielkundige op vatting Gaan wij do Biecht blijven voor spiegelen als een voorwendsel tot de geheim ste betrekkingen Gaan wij het blijven voor stellen, alsof ieder Jezuiet slechts een heime lijke en gulzige veinzaard was Alsof de Roomsche geestelijkheid niets meer waard was dan haat on bespotting,omdat cr tusschen die duizenden en duizenden, soms eens een enkele zich zelve vergeet in een moeilijken stond Is het daar de edele evolutie, die wij voor- uitzetten Wat beleekontdat Het zijn twis ten en handelwijzen, die ieder eerlijk man doen walgen,en die ons geen duim verder zul len brengen. Maar nevens ons strijdt het zwarte le ger van den Paus het strijdt zonder de heerschzucht om geld of een gemakkelijk le ven te veroveren, het strijdt, op eene wijze die hem eigen is, voor het welzijn van den evenaaste en van het raenschdom. Zelfs diegenen, die het Roomsch geloof niet bezitten, zouden hot hunne achting niet mogen weigeren. Daarom, zet de doenwijze van pastoors en priesters to eten, eenvoudig ter zijde. Dat zijn woorden van een gezaghebbenden socialist. liet ware slecht er nog moer bij te voegeD. Welke les voor ome socialisten 1 PARIJS - BRUSSEL - PARIJS ue "iweev.aKker van Legagneux eenige oogenblikken vóór bet vertrek Lcsagnetix vertrelct nit Brussel. Maandag morgend vroeg, bevonden zich reeds talrijke ollicieele personen op het oefe ningsplein van Etterbeek, om het vertrek van Legagneux en Martinet bij te wonen. Legagneux cn zijn reismakker waren reeds rond 5 1/2 ure bezig hun toestel na te zien en alles in gereedheid le brengen. Juist om 6 ure 28 gaat het toestel de lucht in, na eenige hoilwenschen van de aanwezigen. liet weder is prachtig, goed geschikt voor de reis. De zegepraal van "Wynxnalen. Om G ure 40, is Wynmalen uit S' Quentin vertrokken. Rond 8 ure daalde hij to Tracy, nabij Compiègno neder, en steeg na eenige minuten terug op. Wynmalen daalde gelukkig neder te Issy-les- Moulinoaux om 12 ure 13 m. 43 s. Hij had den weg Parijs-Brussel cn terug, afgelegd in 27 uren 50 m. 26 s. Dufour, die Wynma len vergezelde, verklaarde, dat zij op do reis Brussel-Parijs een driotal malen moesten nederdalen ten gevolge van den lievigen mist.Zij hebben nergensop hunnon wog Legagneux gezien. Wynmalen en zijn gezel werden geestdriftig toegejuicht bij hunne aankomst lo Issy-les- Moulineaux. Lega-gnevtx ©eert den strijd op> Legagneux is rond den middag te St Quentin aangekomen. Toen hij na eenigo minuten rust terug wilde vertrekken, kon hij, ten gevolge dor groote menigte, zijne gewenschte richting niet nemen. Zijn toestel haperde en eon der vleugels werd nog al erg beschadigd, zoodat de reis niet kon voortgezet worden. Legagneux besloot dan den strijd op te geven. Men meldt dat beiden gekwetst werden. ■Wyumalen zou gedisltwalifleerd worden Indien men zekere geruchten mag gelooven, zou Wynmalen gediskwalilieerd worden, 'tis te zeggen, zijn vliegtocht ongeldig verklaard worden, omdat er op het plein van Issy- les-Moulineaux geen officiëele persoon was om het vertreksein le geven. De schuld daarvan zou aan Wynmalen te wijten zijn, die de officiëele personen te laat verwittigde van zijn ontwerp. Het geval zal in eene zitting van den Aëro Club van Frankrijk onderzocht wordon. Boven den. Atlantisclieii Oceaan In tegenstelling met hetgeen gisteren gemeld werd, is de America nog steeds boven den Atlanlischen Oceaan. De laatste berichten van Welmann, welke per draadloozen telegraaf verzonden werden, melden, dat er weinig hoop is den tocht te voleindigen, doch dat de strijd voortgezet wordt. De America volgt de baan, gewoonlijk door de transatlantiekers gevolgd. Het luchtschip doorklieft de lucht met eene snelheid van 25 knoopen per uur. Berichten uit Nieuw-Engeland cn Nieu\y-Schotland ontvangen, melden dat op de kusten een sterke Noorderwind lieerscht. Over de zee hangt een dikke mist. De vliegmeetins van Brussel-Etterjoeek. Heden Dijnsdag moest deze vliegweek beginnen, doch, daar ten gevolge der werkstaking der Fransche spoorwegwerklieden, acht Fransche vliegtoestellen slechts Maandag morgend op het oefeningsplein van Etterbeek aankwamen, werd de vliegmeeting uitgesteld tot Don derdag 20steu Oktober. De vliegmeeting zal dan eindigen op 3dcu November. Ziehier den lijst der ingeschrevenen: 1. Martha Niel 2. Laffont 3. do Petrowski 4. Barioli5. Chrisliaens 6. De Ridder 7. Baron Pieter de Caters 8. Graaf d'Hespel 8bis. id. 9. Lié Waslerlain 10. Tyck 11. Sido 12. Maillefort. Voor deze meeting worden 75,700 frs. prijzen uitgeloofd. De heeren kapitein Malhieu, luitenant baron Gaston do Béthune cn luitenant Vat Izegem, zijn sportkommissarissen benoemd. Belangrijke dekreten Het Portugeesch Staatsblad kondigde gis teren verscheidene dekreten af, onder andere de volgende Afschaffing der Pairskamcr, afschaffing van den Staatsraad, afschaffing van de adeldomstilels, verbanning der de Bragance (Koninklijke familie), verwereld lijking der liefdadigheidsgestichten. De betrekkingen met Engeland Het Engelsch Staatsbestuur heeft zijnen gezant te Lissabon gemachtigd, in onderhan delingen te treden met het nieuw Portu geesch gouvernement. Men denkt dus dat Engeland spoedig het nieuw gouvernement zal herkennen. De Koninklijke familie verlaat Gibraltar Koningin Maria-Pia en de hertog van Oporto liebben het paleis van den gouver neur van Gibraltar verlaten, om zich aan boord van den Italiaanschen kruiser Rer, ina Helena le hegeven. De Italiaansche kruiser is dan onmiddelijk naar La Spezzia vertrokken. De Koningin begeeft zich naar liet kasteel van San Rossoro, waar zij de Italiaansche vorsten zal ontmoeten. Later is koning Manuel met zijne moeder ingescheept op het koninklijke Engelrche yacht en zijn er mede naar Engeland ver trokken. Lijkplechtigheden De lijkplechtigheden van admiraal Reis en leeraar Bombardo, hebben to Lissabon met groote praal plaats gehad. Eene overtalrijkc menigte woonde de be graving bij. Staatkundig Overzicht Bulgarië. «De Times meldt dat de hrijgsovereenkoitist tusschen Bulgarië en Servië op het punt is gesloten te icordcn. Griekenland heeft het krijejsverdrag met Bulgarië reeds aangegaan en er blijft slechts de aansluiting van Montenegro nog over om een. evenwicht te bekomen,tegen de overmacht en den overmoed der uitdagende Turken. De vcrecniging der Balkaanstaten is het krachtigste middel om hunne zelfstandig heid te behouden. Monaco.liet geschil tusschen den jyrins van Monaco en zijne onderdanen is uit den weg geruimd. De prins neemt in grondbegin den burgerijken Ijst aan; hj staat de ge meentevrijheid toe, het benoemen van een regeer ingsraaduit Moncgushen samen gesteld, eene begrooling cn de instelling van een nationalen schat. De Moncgashcn heiben zich naar het paleis begeven, om hunne voldoening te be tuigen aan den prins.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1