Het bezoek der Duitsche Vorsten te Brosse! Voor ai.t.e a ankondtoinrkn, ztcii wrndkx E. TAMINIAU, 217, de Méoodestraat, Brussel. Welkom aan Te'zer Willem Het bezoek der Duitsche vorsten te Brussel DAGBLAD Zestiende jaargang n' 800. 136 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 26 October 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tït TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. t* «4» BUREELËN: TE BRUSSEL I TE AALST 23?, Ka'achtschen Steenweg, 230.] OKerkstraat, Q. Telefoon 114 BestuurderJ. Van, Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. finnfc. (1 lot -1 kl. rog.) fr» 0,00 3* liladx. (yi-ootc regd) fr. 1,00 4* bludz. (kleine regel) fr. 0,30 Fiiianc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Iteklunieu (per regel) fr. 2,00 Oenu'ngd nieuws (per regel) fr. 3,00 l'echt. horstell. (perrugol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.U0 Nu Keizer Willem vaii Duitschland onze gast is, houden wij eraan hem uit ter harte welkom toe te wenschen. Wel kom omdat hij de vriendelijkheid heelt gehad ons met een schitterend bezoek te vereeren, welkom omdat hij is als de verpersoonlijking van de kracht en de energie der Duitsche natie, en als voorbeeld kan dienen van alle landen cn alle volkeren welkom omdat hij zoo roemvol heeft helpen bijdragen tot het heerlijke welgolukken onzer we reldtentoonstelling en als dusdanig ze deze dagen nog met een keizerlijk be zoek zal opsmukken welkom omdat hij gekomen is als vriend, als vrede zaaier, die de vriendschapsbanden nam wer zal toesluiten en de vriendschaps- en handelsbetrekkingen tusschen Bel gië en Duitschland merkelijk zal uit breiden welkom, nog omdat wij in Keizer Willem, den man begroeten, die in onzen tijd van zinsgenot en ver basterde zeden, liet liooge voorbeeld durft geven in de plechtigstë omslan digheden, *-an diepen godsdienstzin, van ongeschonden cn vereerend huise lijk leven en van verhevene burger deugd welkom, eindelijk nog omdat liij sedert jaren zijne beste krachten zijn gezag, zijn vernuft en zijn hart, in het werk heeft, gesteld, om., den ver- srhrikkëïïjkën-geesel van den broeder- of volkorcnoorlóg tffvermijden omdat hij dén vrede, dén wereldvrede onge schonden heeft, bewaard,"alzoo eersten vooral een onscliatbaren dienst aan het Duitsche volk bewijzend, maar te vens ook van de gansche wereld eeno grootsehe dankbaarheid verdienend Zulk een man is Keizer Willem De prachtige versieringen der huizen, stra ten, parkenen openbare gehouwen, di schitterende verlichting van de hoele hoofdstad, de machtige toeloop van volk, de overstelpende onbedwingbare geestdrift op den ganschen doortocht zijn den man waardig, tot wiens eere ze werden en worden voortgebracht Spijtig dat de algemeene feeststem ming is moeten gestoord worden, dooi de voortdurende vredestoorders. De lieeren socialisten hadden voor eenige dagen een protestbrief uitgeplekt in de bijzonderste straten van Brussel. Vele groote liberale bladen uit Duitschland drukten reeds hunne ontevredenheid uit over de al te verregaande verdraag zaamheid der policie. Toch is het nobdig hier de zaken te zeggen gelijk ze zijn het is waar, men had kunnen verbieden dat men plakkaarten uithing, gericht tegen den persoon van zulk een hoogweerdig- heidsbpkleedor, en die de gast is, niet alleen van onze Be-lgischo vorsten, niaar van alle Belgen doch wij zijn gelukkig geweest te mogen vaststel len, dat het publiek zelve paal en perk heeft weten te stellen aan die aanma tigendo brutaliteit der lieeren socialis ten. Nauwelijks waren de plakbrieven geplakt, of ze werden bijna evenzeer door de voorbijgangers afgerukt. De Duitsche bladen, ja, do liberale Duitsche bladen spreken met uitbun- digen lof over do handelwijze der Bel gische katholieken, naar aanleiding van het bezoek dos Duitschen keiz-TS, terwijl zij,even onbewimpeld hunne liberale partijgenooten van België op de vingers knuikelen, die zelf geen woordje over hadden om tegen de han delwijze en de taal der socialisten op te komen, en dit alleen met het oog op een kleingeestig politiek eigen -partij belang. Terecht deden de bladen da i Het was slechts rond ,8 ure, nadat de Kei zer en de troepen de statie verlaten hadden, dat de gewone dienst hqpiomen werd. De drukpers Keizer Willem gedoogt niet dat de opone plaals voor den stoet, door iels ingenomen worde, dat niet- lot dèn-kloet behoort: Zoo moest deze opene plaals nu dienen voor do rijtuigen van zijn gevolg en voor het leger. In Duitschland wordt do pers zorgvuldig weggelaten. Te Brussel hadden de gemeente overheden en de hofmaarschalk een middel gevonden om elkeen to bevredigen. Zoo was in do statie, terwijl de Keizerlijke trein op liet 7sto spoor toe kwam, het 6f'® spoor vrij gehouden. Op het 5'1® spoor stond.een trein, waarin de dagbladschrijver, haddon plaats genomen. Ook waren verscheidene rijtuigen aan de dagbladschrijvers voorbehouden, terwijl in de Weistraat een vaste plaats voor hen was voorbehouden, Onderwege waren voor hen ook nog ver scheidene vensters gehuurd. Deze maatregelen werden bijzonderlijk ge nomen, omdat in soortgelijke gevallen, ge woonlijk een gansch leger zoogezegde dag bladschrijvers uit de lucht kwam vallen. Het verkeer te Brussel. Van af kwaart vóór een uur, was dezen middag alle rijtuigen verkeer onderbroken in de straten langs welke de Koninklijke en Keizerlijko stoet moest doortrekken. Om 1 11 ure waren de troepen reeds in die stralen, zoodat het voor vele personen, die in bijzondere huizen een venster gehuurd of verkregen hadden, om den stoet te zien voorbijtrekken, onmogelijk was hunne plaats te bereiken. Ook was de tramdienst van af 12 ure op den doortocht van den stoet onderbroken. De troepen te Brussel. Bij ministerieel heve.l waren de troepen, gelast mot liet vormen der haag op den door- i cht van den stoet, als volgt gevormd Voetvolk Het 1® jagers te voet, in garni zoen te Charleroi het 2° van Bergen cn hot 3e van Brussel en Doornijk, leverden elk een bataljon van 400 man, die onder het hevel van den kolonel van het 3® regiment, met het muziekkorps en liet vaandel van dit regiment, een nieuw regiment vormden. Do kolonel van het 8° linieregiment had het hevel over een regiment, govormd, door drie bataljons van 400 man, geleverd door Oo'; nt- csten de Ireinon, bijzonderlijk deze i,et 0", 7® en 8" linie, met het muziek en het weiko naar liet koersplein van Zellik rijden, jvaandel van dit laatste regiment, niet uit de Noordstatie, maar uit de statie der j Een dorde nieuw regiment stond onder het Groendreef vertrekken. De reizigers moesten bevel van den kolonel van het 2® linieregi- hij hunne aankomst te Brussel langs de zij-inent en werd gevormd door drie compagnies vleugels, 't is te zeggen langs de Brabant- en Van hel 1°linieregiment (Gent-Dendermonde), ooruitgangstralen de statie verlaten. 1 door 5 compagnies van het 2® linie, met mu- De reizigers voor de vertrekkende treinen ziek en vaandel en door een bataljon van het moesten langs de zaal van het reisgoed bin-2® linie (Oustende-Ieper.) nengaan en do treinen stonden ook in de zij- Onder het hevel van den kolonel van het vleugols gereed. 190 Unie (Brussell met vaandel en muziek, een Daar heel do middenheuk door de troepen bataljon van het llelinie (Hasselt-Vilvoorde!, ingenomen was, moesten do reizigers, die twee compagnies van het 12® linie (Luik) en lanps den rechterkant wilden vertrekken, twee compagnies van het 5® linie sameiige- langs de ondcraardsche gangen gaan. trokken. ook opmerken, dat do socialistische en de liberale bladen op verre na, de gevoelens en de gedachten niet vertol ken van de meerderheid der Brussel- sclie bevolking, die nagenoeg alge- meen Hp rlnenwijzn kflfolt en. afkeurt van de socialisten. Zoo ver hebben de groote liberalen het gebracht door hunne samenspan ning met de omwentelaars. Op gods dienstig wijsgeerig gebied hebben zij den genadeslag toegebraelit aan het gezag, met het opperste gezag zelve te verloochenen op politiek gebied schamen zij zich niet vast te klampen aan de socialisten en op staatsgebied missen zij den moed, diegenen tegen hunne kartelgenooten te verdedigen, die met recht en rede het wereldlijk gezag vertegenwoordigen... Toch dit is alleen de handelwijze van ikzuchtige en belanghebbende politiekers. liet Belgische volk behoudt nog de karaktertrekken van vroegere tijdstip pen. Ons volk is hoffelijk, gastvrij, blijmoedig, het is vooral dankbaar. Keizer Willem zal die dankbaarheid, die welgezindheid, die gastvrijheid en die hoffelijkheid van de Belgen wel ondervinden, en wij hopen, dat, eens teruggekeerd in zijn vaderland, hij er de beste herinnering van moge bewa ren. Met ware overtuiging roepen wij hem en in hem het Duitsche volk toe Leve Keizer Willem 1 Leve het Duit sche volk Het Duitsche vorstenpaar keizer Willem II, niet keizerin Augusta-Victoria en hunne dochter, prinses Victoria is dus to Brussel aangekomen. Bijzondere maatregelen waren ter dier ge legenheid genomen. Do Noordstatie was door troepen bezet ge worden. Hei i3e linie, van Namen zond ook een bataljon en het 4e linie, van Brugge, twee compagnies. Er waren dus- 5300 man voetvolk uit de provincie en met de grenadiers en karabiniors van Brussel, waren er rond do 7030. Ruiterij.Vtm do rwAwij yaron «olt-do belangrijke afdeelingon naar Brussel gezon- deu. Zoo zond bet 2"regiment jagers te paard, van Bergen 550 ruiters en het 1°, 2? en 1° lansiers van Namen, Luik en Gent ook elk eene divisie van gelijke sterkte, Met de twee regimenten gidsen, van Brussel waren er di^ over de 3000 ruiters. Artillerie. Van Leuven was eene bat terij van zes kanonnen gezonden. liet 6" artil lerie van Brussel leverde 400 manschappen. Daarbij moet ook nog gerekend worden, dat uit allo belangrijke centrums groote afdeelingen gendarmen naar Brussel gestuurd werden Het voetvolk en de ruiterij waren op twee rangen geplaatst en de artillerie in slagorde. Al de troepen waren heden morgend per spoor te Brussel aangekomen. Alleen de artillerie van Leuven, kwam langs den steen weg. De troepen welke zich moesten verplaatsen, hadden elk twee buitengewone halve rant soenen opgelegd vleesch en brood ontvangen. De troepen van het garnizoen van Brussel, uitgezonderd do nieuw binnengekomen solda ten, hadden elk een half rantsoen gekregen. Zij zullen zulks hebben gedurende heel den tijd van het verblijf der Duitsche vorsten te Brussel. H. K. H. de gravin van Vlaanderen heeft den burgemeester van Brussel haar spijt uitgedrukt, zich niet naar liet stadhuis te kunnen begeven tijdens de ontvangst des keizers. H. K. H., die denzelfden dag een diner geeft ter eere der keizerlijke familie, vreest dat de al te groote vermoeienis haar te veel zal afmatten. Om dezelfde reden zal de moeder des Ko- nings ook afwezig blijven op de gala vertoo ning van den Muntschouwburg. Keizer Willem in de Tentoonstelling. Naar men zegt, zal de Duilscho keizer Don derdag njorgend incognito do Duitsche af- deeling der Tentoonstelling bezoeken. Tijdens zijn bezoek in de Tentoonstelling, zal het publiek geen toegang hebbèn tot de Duitsche af deeling. Tegen den Keizer. De socialisten hebben te Brussel en in do omstreken een plakbrief uilgehangen, tegen het bezoek van Keizer Willem. Deze plak brief is in zulke lievige bewoordingen opge steld, dat hij algemeene afkeuring en veront waardiging verwekt. Het is eene echte beleediging. niet alleen voor den Keizer, maar zelfs voor het Duitsche volk, dat zooals men -weet zijnen vorst zeer verkleefd is. Vele Brusselaars kunnen maar niet begrij pen, hoe bet mogelijk is dat do socialisten toe lating gekregen hebben zulke verregaande hatelijkheid op do muren van het Brusselsch stadhuis te mogen plakken. Ook zijn reeds vele plakbrieven door wel denkende burgers en werklieden afgerukt geworden. Er zullen éa t ten anderen nog incidenten uit voortspruiten. Te Schaarbeek heeft hot katholieke ge meenteraadslid Van Camp aangekondigd, dat li ij in de aanstaande zitting van den gemeen- leraad het gemeentebestuur zal ondervragen over liet laten aanplakken van den plakbrief te Schaarbeek. Om te bewijzen hoe klein geestig de socialisten in deze omstandigheid zijn, zullen wij onkel zeggen, dat zij zich schier do beenen van het lijf loopen om in- gangskaarten te krijgen voor do galaverloo- ning van den Muntschouwburg. Onder de socialistische volksvertegenwoordigers die een© kaart vroegen, vinden wij gezel Ber grand (voor hem en voor mevrouw) gezeb Terwagne (voor hem en voor mevrouw)ge zel Mausart (voor hom en voor mevrouw) jgezel Demblon (voor hem alleen) en gezel Furnémont (voor mevrouw alleen) daar hij als gemeenteraadslid van Brussel uitgenoo- digd werd. De plakbrief kondigde ook eene meeting aan, welke Maandag avond in de Vlaamsche Tapperij, Auguste Ortsstraat, moGst gehou den worden cn moest dienen als verzet tegen het bezoek van den keizer. Een talrijk publiek was naar do meeling gekomen. Zelfs konden allen geene plaats vinden. Gezel Furnémont zat de vergadering voor* Hij opende de zitting en verklaarde dal do meeting belegd werd, om de werklieden too te laten hun gedacht te laten kennen over liet bezoek van den vorst oener bevriende natie. Spreker zegt dat do roaktionnaire bla den de socialisten afschilderen als willendo een oproer verwekken en ter zelfderlijd kaar ten vragende vuor bet bijwonen der feesten. Hij loochent zulks en zegt dal hij aan geeno lage betoogingen zal deelnemep. Hij hoopt lat de socialistische werklieden Dinsdag, na middag hunne werkhuizen niet zullen verr laten en de straat zullen overlaten aan de nietsdoeners en plathroeken... Een persoon in de zaal riep Wij zullen op den doortocht zijn om hem uit te jouwen en te schuifelen. Daar er eenfgo afkeuringen in de zaal ge hoord werden, nam een der bestuurders hot woord, om te zeggen dat de aanwezigen zich moesten schuwen van de mouchards en de opruien welke zich in de zaal zouden kun nen bevinden. Gezt?l Furnémont las ook een brief van den grooten baas, gezel Van der Velde, waarin deze do socialisten bezwoer, niet te manife steeren en naar den stoet te gaan zien. Daarna sprak gezel Wauters: Ilij ook wilde van geene botoogingen tegen don Keizer. Hij vroeg integendeel, liet zenden van broe derlijke groelep, aan de socialistische werk liedenpartij van Duitschland. Gezel Vinck zegt dal Keizer Willem do vriend is van Czaar Nikolaas en van sultan Ahdul Ilamid, die helden door hunne wreed heden en moordcrijen beroemd zijn. Hij stelt eeno dagorde voor besluitende tot het zenden van broederlijke groeten aan do Duitsche verdrukte werklieden. Gezel Antoon Delporte, komt nog eens met dezelfde woorden voor den dag, alsook gezel Louis De Brouckère. Deze laatste vraagt dat men den Keizer zou alleen laten staan tus schen de dubbele rij bajonnellen. Ilij maakt de geschiedenis van Duitschland en besluit, dat de oogen der Belgische werk lieden niet moeten gericht zijn naar don Duit schen vorst, maar wel naar de Duitsche socialisten die thans eenen dijk aan 't bou wen zijn waartegen zijne krachten niets zullen vermogen De dagorde van gezel Vinck wordt natuur lijk met algemeene stemmen aangenomen en do zitting wordt onder het zingen der Inter nationale gelieven. Dus veel geschreeuw en weinig wol... Do werklieden die moeten werken, zullen aan- 't werk zijn, zoowel katholieken, als liberalen en socialisten, dat is zeker en dat dezen dio niet moeten werken, met of togen de goesting der socialistische leiders toch naar den stoet zullen gaan zien is ook zeker In alle geval zullen de Brusselaars en allo Belgen niet vergeten, op welke gulhartige wijze onze vorsten te Berlijn ontvangen wer den, en den Duitschen vorst boltionen, dat do Belgen nog steeds liunnon plicht kennen en volbrengen, ondanks al het geschreeuw en geschrijf van alle socialisten... Zie verder onze Laatste Berichten op de 3 bladzijde

De Volksstem | 1910 | | pagina 1