De ontvangst. Het verblijf van Keizer Willem te Brussel 'T EEN EN 'T ANDER 33 A.G AID 33e stoet in de KoninltlijlEestraat Zestiende jaargang n' 800. 138 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 28 October 1910 O ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hek land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ;4 BUREELEN TE BRUSSEL 230, Maaetitochen Steenweg. 230. TE AALST Kerlcstraat, O, Telefoon 114 Bestuurder J. Van h'uffel-Dc Qendt. AANKONDIGINGEN Ki. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Kinanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel). fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regelfr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor aij.f. aankondiging km, zich wfndfn E. TAMINIAU, 217, de Mét-odestraat, Brussel. De ontvangst, die de Belgen den Duitschen Keizer hadden voorbereid en hem hebben geschonken, is inderdaad iets ongemeen geweest. Belgiö's hoofd stad was-opgepropt van Belgen en -DaitSchers uit alle hoeken-en stroken van het land toegestroomd. De gcest- -drift had haar toppunt bereikt, toen Keizer Willem nifct zijn talrijk gevolg door de straten van Brussel stati; ltwam aangereden. Nooit of nooit werd er grootere uit gelatenheid bij de Belgen aanschouwd. Tiet moet den Duitschen Keizer gevoe lig hebben aangedaan, te zien hoede Belgen taan niet alleen eene heusche hoffelijkheid betoonden, maar onom wonden hem in een uitbundigen vreug dekreet toejuichten. De grootsche ontvangst, de warme genegenheid, de vurige blijdschap waarmede onze beminde Kon in Koningin te Berlijn werden ontvan gen, dit alles is bij de Belgen in dank bare herinnering gebleven en nu be talen zij met liefde en genot den tol hunner welgemeende dankbaarheid. De Duitsche Keizer zal nn met eigen oogen den voorspoed en de levens vreugde der Belgen kunnen aanschou wen, hij zal met eigen harleklop kun nen gewaizr worden, hoe gelukkig, hoe tevreden do Belgen zijn te midden van hunne groote welvaart, door aanhou dende bezorgdheid en welgeleide werk zaamheid verworven. Ilij zul zich zelve kunnen overtuigen met de nadere ken nismaking van het Belgische volk, hoe- zij vast besloten zijn dien begancn weg voorts te blijven bewandelen het is te zeggen, den weg van orde, van tucht van vlijt, van werkdadigheid... Uit die nadere kennismaking zal er eene nauwere toehaling komen tus schen de twee bevriende landen. Reeds is het handelscijfer tusschen Duitsch land en België hoog gestegen, en zon der twijfel zal dit in het vervolg noi hooger stijgen Wij mogen terecht met fierheid wij zen, op den gang dezer gebeurtenissen. Het Belgische volk in zijne overgroote meerderheid heeft onze partij gekozen: want zij heeft onze gedachten gedeeld. Wij katholieken zijn het immers, die met geestdrift en overtuiging, welkom hebben gewenscht aan den grooten Duitschen Keizer, wij zijn het, die de Belgische bevolking mede hebben aan gespoord, eene treffende indrukma kende ontvangst te schenken aan Kei zer Willem. De liberale bladen daaren tegen, zijn lijdelijk gebleven, zij waren zichtbaar noch tegen noch voor den Keizer, zij waren ijselijk Onverschillig. De onverschilligheid der liberalen is zeker aan eenige bijzondere oorzaken toe te schrijven. Eerst en vooral, moeten de libera len den dag van beden de socialisten naar d'oogen zien, zij moeten hunne maar zoo ver als wanneer men tot hunne partij behoort, en dat mer. dan sen kan, zooals zij fluiten willen. Wij zijn verzekerd dat de Belgische kiezers de karakterlooze handelwijze der Brusselsche liberale bladen langJ zullen-gedenken Wat nu de socialisten aanbelangt, geen kaakslag kon erger klinken, dan deze welke hun door de Belgen is toe gediend. Ah De werklieden moesten uilen op hun werk en 's avonds thuis Wijven en de Straten moesten ledig blij ven En ziet nooit' was er meer volk in~de straten van Brussel bijeenge-; stroomd, waar duizenden en duizenden j werklieden zich verdrongen in dichte' gelederen Ah de werklieden en Burgers moesten den keizer met onver-j Scbilligheid, met misprijzen bejegenen.jj En werklieden en burgers hebben er j op geantwoord met den Duitschen keizer op een onbeschrijfbaar gejuich1 en gejubel te onthalen, zoodat de mu ren en de gebouwen zelve schenen meê te jubelen en feest te galmen Do les niet alleen aan de socialisten, maar tevens aan de liberalen door het volk gegeven, is oene les van belang geweest. Ditmaal heeft de volkswil ge toond, dat hij de meester is Verjaring.28 Oktober 1884. De heer Julius Malou, die zijn politiek niet had willen afscheiden van dit der heeren Jacobs en Woeste, wordt door don Koning ontvangen. De Dien Public schrijft diens aangaande Wij kennen genoegzaam do vaderlandsliefde van den uitmuntenden leider tier rechterzijde en zijne verkleefdheid aan het Koningdom om niet verzekerd teziin,dal hij aan Leopold II den pijnlijken en diepen indruk niet zal verzwegen hebben, welke de laatste voorvallen der ministerieële krisis in het land verwekt hebben. Brusselsche Tentoonstel ling. Verleden Zondag heeft men 134,757 ingangskaarten afgeleverd. De Ten toonstelling wordt bepaald den 6 November aanstaande gesloten. Men rekent nog op tal rijke bezoekers voor Zondag, Maandag en Dinsdag. Belangrijke formaliteit. Men weet dat in den loop van Augustus in de Duitsche afdeeling der tentoonstelling van Brussel voor 45,000 marken juweelen gesto len werden. De dieven werden aangehouden, twee te Hamburg en de derde te New-York. De twee eersten, Duitschers zijnde, kunnen niet worden uitgeleverdde derde weldoch, wanneer deze terug in België komt, zal mo gelijk de tentoonstelling niet meer bestaan. Uit dien hoofde heeft het parket nu op de plaats van den diefstal de wachters onder- •aagd, de plannen der plaats opgemaakt en alie pleegvormen vervuld, die het proces raoe- n toelichten. I)at die zaak nogal ophef maakte in de Duitsche afdeeling, laat zich begrijpen. De heidenhoning.Sedort ver scheidene jaren was do opbrengst der bijen, welke in,den Zomer naar de heide gezonden werden, steeds gering. Dit werd meestal toe geschreven aan de talrijke fabrieken welke in de Kempische heide opgericht waren en er rd gezegd dat de rook dier menigvuldige nijverheidsgeslichten nadeelig was voor de biecn. Die bewering schijnt geen steek te houden, want de honing is dit jaar zoo over- gevoelens ïerkoopen voor de gunst v:m «P de heide dat men in lange jaren 5 1 T i rijke opbrengst met meer gehad heeft. De korven wegen gemiddeld 10 tot 15 pon de socialisten vervolgens komt ook hunne hatelijke goddeloosheid in het spel. Zij kunnen het den Keizer maar niet vergeven, dat hij godsdienstig is en dat hij zijne godsdienstige gevoe lens in het openbaar durft belijden. Nochtans zij die voor de vrijheid van geweten, voor de vrijheid van denken en willen zijn, zij zouden, om logiek te zijn, de eersten moeten wezen om onverschillig te blijven aan de persoon lijke denkwijze van Keizer Willem. Of zouden de liberalen nu Ook al gaan beweren, dat keizer Willem niet vrij is te denken wat hij goedvindt, juist zooals zij het gewoon zijn te doen, wan neer zij zich wenden tot de gewone ge- loovige menschen Maar neen De verdraagzaamheid der liberalen gaat Nog het bezoek ten stadhuize. De talrijke genoodigden welke zich Woens dag namiddag op het stadhuis bevonden, om de ontvangst der keizerlijke bezoekers ten stadhuize bij te wonen, moesten nog al lang wachten. Aangekondigd tegen 3 ure, was het ruim 3 1/2 ure vooraleer de Keizerlijke en Konink lijke stoet er aankwam. De oorzaak er van was, dat het familie- ontbijt, dat bij de gravin van Vlaanderen opgediend was, langer duurde dan men ge meend had. De stoet, komende van den kant der Heu velenstraat, deed heel de ronde der Groote Markt en reed daarna het stadhuis binnen. Onder de genoodigden bevonden zich daar de ministers, de staatsministers, de leden van het diplomatisch korps, de heeren voorzitters van Senaat en kamer, M. Beco, gouverneur van Brabant, de senators en volksvertegen woordigers van het arrondissement Brussel uitgenomen de socialisten do burge meesters der voorsteden van Brussel, de op- perofficicren van leger en burgerwacht, hoog geplaatste ambtenaars enz. enz. Talrijke damen, in prachtig toilet, bevon den zich ook in de zaal. Eenige minuten na half vier kwam de stoet in de Gothieke zaal van hot stadhuis. Voorop stapten de stafdrager en twee wa penboden der stad, gevolgd door twee hof- knechten. Daarna verscheen Koning Albert, den arm gevend aan Keizerin Augusta-Victoria. Na hem stapten Keizer Willem met Koningin Elisabeth en gevolgd door prinses Victoria- Louiza. Nadat de vorsten hadden plaats genomen in de voor hen bestemde zetels, traden M. Max, burgemeester, gevolgd door de niet- socialistische schepenen en gemeenteraads leden binnen. Do burgemeester nam onmiddelijk het woord en hield de volgende aanspraak. Sire. Het is mij een groote eer in dit Gemeente lijk Paleis, in aanwezigheid der Vorsten van mijn land, Uw Keizerlijke Majesteit en Hare Majesteit de Keizerin te mogen begroeten. Deze eer deelen al mijn medeburgers. Het stadhuis is hun gemeenschappelijk huis. De gansche bevolking der stad, vertegenwoor digd door haro gekozenen, roept hier door mijne stem het welkom toe aan de doorluch tige gasten van den Koning en do Koningin der Belgen. Uwe Keizerlijke Majesteit, doorluchtige verpersoonlijking van een volk, liefde gevoe lende voor kunst en schoonheid, toont door door dit bezoek hare belangstelling voor een gebouw dat onze patriotiache fierheid behaagt te beschouwen als een der kostelijkste juwee len van bouwkunst, ons door onze voorvade ren nagelaten, Dit monument is bij ons hot voorwerp der den meer dan de andere jaren. Op de land bouwtentoonstelling van Rethy werd door een bieënhouder van Moll een korf tentoon gesteld, die meer dan 100 pond woog, wat in ze streken nog nooit gebeurd was. Daar de honing overvloedig is, zoo is daar uit gevolgd dat do prijs tamelijk gedaald is. De ruwe honing wordt verkocht, zeggen ons Je bieëuhouders, aan 0,70 fr. de kilo. Troonrede. Dinsdag, 8 November aanstaand worden de Belgische Kamers geopend. Koning Albert zal eene troonrede uitspreken. Het is sedert 1802 geleden, dat er eene troon rede heeft plaats gehad. Koning Leopold, welke vroeger alle jaren do kamers met eene troonrede opende, heeft sedert 1892 daar van af gezien, ter oorzake der aanvallende houdingdie de socialisten tegenover den Ko ning beloonden, toen deze te peerd naar heil volksvereering. Het is een symbool van de paleis der Natie roed. 1 kracht van ong gemeonteleven. Het roep' voor onze oogen roerende herinneringen op. De inwoners van Brussel zijn dan ook buiten gewoon gevoelig voor alle teekendo gebeur- nissen, dio nieuwe bladzijden komen voegen aan het Gulden Boek van hun stadhuis. Sire, Zoo de eerbied welke men verschuldigd ie aan de overblijfselen uit oude tijden op den Belgischen bodem vurige aanhangers telt. ditzelfde gevoel heeft de oude Duitsche steden hun karakter en dichterlijkheid doen bewa ren. De gehechtheid aan liet verleden is een dor sprekende trekken van de Germaansche ziel. België, acht gevende op de strekking en den geest der volkeren waardoor het omringd is, weet dat in het edele en groote land waar over Uwe Keizerlijke Majesteit regeert, deze eeredienst aan de tradiliën, den snellen loop van vooruitgang niet heeft in den weg ge staan. En het is met oprechte bewondering dat wij de Duitsche Natie, zonder iets op te offeren van haar idealisme, zien vermenigvul digen de proeven van haar voortbrengend vermogen, bestendig zien ontwikkelen haar werk op onderwijs- en wetenschappelijk gebied, en de wereld in bewondering zien brengen door de voortdurend aangroeiende uitbreiding barer maatschappelijke inrichtin gen. Mevrouw, Dat Uwe Majesteit, even als Ilaro Konink lijke Hoogheid mevrouw do Prinses Victoria Louisa mij vergunnen, Hun dank te zeggen om aan deze ontvangst de bekoring van Hunne tegenwoordigheid te hebben verleend. In ons land zijn wij iedcren dag getuigen van wat de goedheid eener Vorstin vermag. Het is niemand onbekend hoe in Duitsch- land de weldadige geest der Keizerin ellende en lijden verzacht. Door tengevolge harer weldaden het hart baars volks te winnen, heeft Uwe Majesteit tegelijkertijd tot over de grenzen van het Keizerrijk verworven de zekere waarborgen der openbare genegen heid, waarvan ik Haar hier de eerbiedige hulde breng. Het antwoord van Keizer Willem Keizer Willem had als een marmeren beeld de reden van den Brusselschen burgemeester aanhoord. Keizerin Augusta-Victoria en prin ses Victoria- Louisa dankten met eene lichte hoofdbuiging,toenM. Maxzicbtot hen richtte. Toen do burgemeester geëindigd bad, stond Keizer Willem op, en in het Fransch las hij de volgende dankrede. De Keizerin en ik danken u om do woor den van welkom. Wij danken deze prachtige hoofdstad om het onthaal in dit doorluchli{ gebouw, een juweel van bouwkunst en van kunstschatten. Ik ben gelukkig in dit midden to groeten het land dat uitmunt door den ernstigen geest van zijne bevolking. Bev/ondoraar van do schitterende uitslagen die verkregen werden in het domein van den handel en de nijverheid, wonsch ik u uiter- Wil zoo goed rijn,-mijnheer de burgemees ter, aan uwe medeburgers over te brengen onze gevoelens van diepe- dankbaarheid en onze vurige wonschen vool* den voorspoed beden en in -do jLaekomst van uwe schoone stad. Na in de Trouwzaal oen kort kunatkoncert bijgewoond te hebben, verschenen zij op hot balkon, waar de vorsten, zooals wij gisteren reeds meldden, het voorworp waren eener onbeschrijflijke, geestdriftige betooging, ter wijl de muzieken der karabiniers Duitscho marschen uitvoerden. Na hel Gulden Boek geteekend te hebben, keerden de Keizerlijke en Koninklijke bezoe kers naar het paleis terug, onder de zelfde geestdriftige toejuichingen. Een galaontbijt bij de gravin van Vlaanderen Om 7 ure 's avonds, had in het paleis der Regentstraat, een galaontbijt plaats, aange boden door de gravin van Vlaanderen. Er waren 66 couverten. Bij hunne aankomst evenals op den door tocht, werden do vorsten luidruchtig, harte lijk toegejuicht. De tafel was in de groote halzaal opgericht en geleek een waar park. De Keizer, de Keizerin, de prinses, verge* zeld van Koning Albert en Koningin Eliza beth, werden in het paleis der Regentstraat, ontvangen door prins Karei von Ilohenzol- lern, graaf de Beughem en generaal Terlin den. Aan den voet van den eeretrap wachtten de gravin van Vlaanderen, prinses Clemen tina en prinses Karei von Hohenzollern. Onder de genoodigden bevonden zich M. von Plotow, Duitsche gezant te Brussel graaf Eulenburg de leden van liet Duitsch gezantschap j de hoogwaardigheidsbeklee- dersTan het gevolg van den Keizer, de Kei zerin en der prinses MM. Simonis en Coo- reman, voorzitters van Senaat en Kamer da ministers Schollaert, Helleputte, Liebaert, Hubert, Renkin, De Lantsheere, Hellebaut, Berry er, de Broqueville Mev. von Plotow Mev. de Kracker de Schwartzenfeldt, luite nant-generaal Jungbluth kolonel Van den Bogaerde graaf de Jonghe d'Ardoye, graaf d'Assche gravin de Renesse baron Greinde en tal hoogwaardigheidsbekleders der hui zen van Koning Albert, Koningin Elisabeth, de gravin van Vlaanderen en prinses Clo- mentine. Tijdens het ontbijt voerde het muziek der grenadiers een aantal oude krijgsmarchon uit. liet kunstconcert maakte op Keizer Wil lem een diepen indruk. De gravin van Vlaanderen had zelf het programma opge- maakt. Het was rond 9 ure, toen de vorsten het paleis verlieten. De galavoorstelling in den Muntschouwburg Van af 8 1/2 uro is do omtrek der Munt plaats en de straten langs waar do Keizerlijke stoet straks zal voorbijtrekken, met eene harte geluk met den bijval van uwe Wereld- 'lichte menigte gevuld, tentoonstelling. 1 De gendarmen en depolicie drijven weldra

De Volksstem | 1910 | | pagina 1