rj li w Os Franschgezitiden t k-A 'T EEN EN 'T ANDER Het verblijf van keizer Willem te Brussel. 4* "2 f r" DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. V - y y gr f&js&S BïLisir 0l» Ge verdraagzame Mannen v Landbouwbelangen. Zestiende jaargang n' 800. 133 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburcelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. T'vVEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 230) Haechtschen Sieentseg, 230.1 Kerkstraat, Telefoon 114 N 'V:4% i-ii AANKONDIGINGEN KI. «ank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladi. (groote regel) fr. 1,00 4f bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregol) fr. .00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aaxkondioinorv, zich vrndrn E. TAM(NIAU) 217) de IKék-odeatraat, Brussel. Onze lezers weten nu met welk eene ongehoorde pracht, mot welke uitzon derlijke ingenomenheid, met welke ovei'heerschende geestdrift, de Duit- sche vorslen en hun talrijk gevolg hier werden onthaald. De Fransche dagbla den kunnen dit moeilijk verteren, ze kunnen het niet verkroppen. De liberale bladen van Brussel, zien' de dat zij anders tegen het volksgevoe len moeten ingaan, moeten wel beken non dat de ontvangst overheerlijk is geweest. Toch om de Franscheri wat tot kalmte en bedaardheid te brengen schrijven zij er al spoedig bij, dat de Franschen niet gestoord moeten zijn want dat hetzelfde onthaal wordt voor behouden aan den voorzitter der Fran sche republiek. Of het nu juist wel uoodig was bij deze gelegenheid al seffens over het bezoek te spreken van den Franschen Voorzitter, nu men niet eens weet, wanneer hij zal komen, dat laten wij aan het oordeel onzer lezers over. Maar wat ons meer getroffen heeft en tot nadenken gebracht, het is de handelwijze der Fransche bladen. Wij hebben alzoo - Le Journal en Le Journal de Roubaix eens vluch tig overlezen en het is overduidelijk, dat de Franschen stelselmatig de waar heid der gebeurtenissen vordraaien. Rechtuit gesproken, dit heeft ons een aardig gedacht gegeven over den waar heidsgeest die in de Fransche pers, zonder verschil van politieke denk wijze, heerscht. De Fransche bladen schrijven dat de Belgen de Duitsche vorsten heel koel hebben ontvangen dat er daags vóór de aankomst in Brussel nog niets te merken viel van de groote feeste lijkheden die er zouden plaats grijpen. Zulk een schrijven van wege de Fran sche bladen,is eene lastering geworpen naar 't hoofd onzer Belgische bevolking. Sedert dagen was men in de openbare gebouwen bezig, alles gereed te ma ken voor de Keizerlijke komst.en daags vóór de aankomst waren vele straten van Brusjel wel bevlagd, waar onder wij onder andere de Nieuw- straat kunnen vermelden. Wij meenen dat de Franschmans hunne wenschon voor werkelijkheid hebben genomen. Maar niets is minder waar dan hunne zoogezegde bewering, alsof de Keizer lijke vorsten slechts luidruchtig wer den toegejuicht door de Duitschers, die in Brussel aanwezig waren. Wij zijn niet behept met eenig voor oordeel tegen Frankrijk, wij koesteren geen haat tegen de Fransche bevol king, maar niettemin denken wij het noodig de onwaarheden van de Fran sche bladen aan de kaak te moeten stellen. Wanneer men in deze omstan digheden de bladen leest, die ons zoo talrijk uit Frankrijk toekomen,dan zou men in der waarheid niet anders zeg gen, dan dat de Franschen in de waan verkeeren, dat België een deel van Frankrijk uitmaakt, of zooals de voor zitter van de Porijzer municipaliteit het zegde, dat wij een hoekje zijn van het groote Frankrijk. En dat en is in de verste verte niet waar. België is on afhankelijk, het wil in goede vriend schap en trouwe nabuurschap leven, zoowel met Duitschland, als met En geland, Frankrijk cn Holland. En wanneer ons de oer wordt aangedaan een vreemden koning of keizer of re- goeringsboofd te mogen ontvangen, •dan is het aan de Belgen te beslissen, hoe zij hunne hooge bezoekers gaan ontvangen, zonder daarover lessen of hevelen te moeten ontvangen van de Fransche bladen. Wij willen wel aan nemen dat Frankrijk pikant is op Duitschland wij kunnen allerbest ge- looven, dat er Franschmans te vinden zijn, die met leede oogen zien, dat de keizer van een hun vijandig volk, zoo uitbundig toegejuicht wordt ontvan gen, toch dat zijn hur.ne zaken, daar hebben do Belgen niets tusschen to maken. Duitschland is een machtige vriend van België en de Duitsche keizer is de Belgen allermeest genegen, dat is voor ons de hoofdzaak. Wij doen met on zen grooten nabuur schitterende zaken; de handel tusschen do 2 landen stijgt nog voortdurend en het zou eene groote dwaasheid zijn voor ons, niet al te doen wat mogelijk is, om de vriend schap en de genegenheid te behouden ja, te vermeerderen, van zulk een in vloedrijken persoon. Koning Albert en Koningin Elisa beth schijnen in den hoogsten hemel over de schoone ontvangstüdie de Bel gen aan hunne keizerlijke gasten heb ben geschonken de Duitsche keizer en de keizerin zijn ten hoogste voldaan over den grooten bijval van hun be zoek het Belgische volk deelt volko men de vreugde van de Duitsche en Belgische vorsten. Het blijft nog af te wachten, wat de Duitschers zullen zeg gen ongetwijfeld zullen zij ook hunne voldoening te kennen geven. In dit geval zijn al de belanghebbenden tevre den. Wat kan men meer verwachten Verjaring. 29 October 1831. Veroordeeling door het hooge krijgshof tot de ballingschap en tot het verval van rijn ambt van luitenant generaal Van der Smis sen, beticht van samenzweering tegen staats- veiligl eid. Drie miliioen frank door vliegers gewonnen. Sedert Ja nuari 1908, wanneer Farman er in gelukte met zijn vliegtoestel de ronde van eon kilo meter te maken en aldus den eersten prijs van 50,000 frank won, hebben de luchtvlie- gors, in wedstrijden uitgeschreven onder be scherming en begunstiging van de Aero-Club van Frankrijk, niet minder dan 2,498,000 fr. gewonnen. Met die sommen die de vliegers wonnen buiten Frankrijk,mag men het totaal dor ver wezenlijkte winsten schatten op ruim 3 mil iioen frank. De grootste winst opkorten tijd verwezen lijkt, viel te beurt aan Leon Morane, die in minder dan 3 maanden, 300,000 fr, aan prij zen behaalde. Twee oogsten pep jaap. Men spreekt tegenwoordig te Londen over eene nieuwe methode, waarvan de uitvinder is M. Melville, welke methode ten doel heeft den groei van het koren te bevorderen, waar door de uitvinder in staat is twee oogsten per jaar te bekomen. Inderdaad, koren door hem den 19 Juli laatstleden gezaaid in do omstreken van Burnham, staat op dit oogenblik in volle rijp heid. De eigenaar van bet land verklaart,dat het geheim van dezen snellen groei moet worden gezocht in de toebereiding van bet zaad vol gens de onderrichting ran M. Melville. Het aanstaande jaar zal de uitvinder aan- toonen, dat bet mogelijk is jaarlijks een dub belen oogst te bekomen, door eene eerste maal in Maart en de tweede maal in Juni te zaaien. Oe laatste plaatsvervangers. Het Staatsblad van Vrijdag deelt een ko ninklijk besluit meê van 30 September, waar door do prijs der plaatsvervanging door het ministerie van oorlog, voor de milicianen dor lichting van 1911 vastgesteld is op 1800 fr. De milicianen van 1911, dat zijn degenen die binnen eenige dagen voor de milieuraden moeten verschijnen en aan slaande jaar ingelijfd worden. Er valt echter op te merken dat het alleen de uitgestelden voor het jaar 1910 zijn, die nog een plaats vervanger mogen nemen, op voorwaarde dat zij de 200 fr. gestort hebben. Het koninklijk besluit bepaalt dat er aan de plaatsvervangers leerlingen kunnen ge daan worden aan 3 t. h. 's jaars, voor het bouwen of aankoopen van een buis, bestemd om hun tot woning te dienen. De leening mag echter de som niet te boven gaan, die de plaatsvervanger nog» op zijne promie te trekken heeft. Do nuncius van Lissabon heeft to Parijs de daden van barbaarscliheid verteld die in Por tugal gepleegd zijn tegen de Jezuieten. Op den huidigen oogeiiblik zitten er nog 120 Jezuieten in het gevang te zuchten Wij vragen ons af, wat hebben die menschen toch misdaan, om alzoo met de misdadigers en do bandieten op gelijken voet behandeld te wor den Is dat nu niet oprecht afschuwelijk Meest al de kloosterlingen en kloosterzusters werden barschweg en brutaal uit hunne stille verblijvon verdreven en do meesten zijn ge vlucht naar de moederhuizen te Parijs. De nuncius, Mgr. Tonti, heeft ae te Parijs bezocht. Hij ontmoette drie Lazaristen die ooggetuigezijn gr* eest van het geweervuur. Zij hebben paters novpns hen zien nederval- len, getroffen door de kogels en een der drie Lazaristen heeft zelf te midden der kogals de absolutie gegeven aan zijne storvende broe ders. Zij weten zelf niet, hoe zij aan de slachting zijn kunnen ontsnappen. Bij do zusters van den H. Vincentius vond de nuncius zestig gevluchte zusters. Ik had nooit gedacht,zei de nuncius,dat wij elkander bier zouden ontmoet hebben en in zulke treurige omstandigheden. Maar ge moet niet teneergeslagen zijn de vervolging versterkt onze werken en verdubbelt ons geloof... Toen men de zusters wilde dwingen hun klooster kleed af te leggen, antwoordden zij als ware heldinnon, waardig van de vroeger® marte laressen Neemt, als ge wilt, ons hoofd, maar laat ons ons kleed. In het klooster van Sint Jozef hebben 80 zusters eene schuilplaats gezocht. Gebracht voor den rechter, zei deze dat de vreemde kloosterlingen moesten vertrekken, maar die in Portugal geboren waren niet. Maar do moedige zwakke kloostervrouwen antwoord den fier. Neen, dat willen wij niet, wij verla ten mede ons vaderland. En de brave zusters trokken in ballingschap zonder nog een laat ste vaarwel te kunnen zeggen aan liunne oudera. De nuncius sprak tot hen Gij hebt overal het goede gezaaid op vele plaatsen zal men ten hoogste verheugd zijn u te kunnen ont vangen... Zoo zijn die felle kleppers der vrijheid. Deugdzame kloosterlingen als bandieten op sluiten, weerlooze vrouwen als honden uit hun land verdrijven, terwijl schelmen en ontaarde vrouwen het hooge burgerrecht ver werven Menschen wanneer toch zullen uwe oogen opengaan Staatkundig Overzicht Frankrijk. Het gerucht heeft geloopen dat M. Vivianiminister van Arbeid, uil oneenigheid met M. Briand zijn ontslag had gegeven. M. Briandhierover ondervraagd, zegde dat htj van niemand anders dan van M. Iiuau, tninister van landbouwhet ontslag iu handen had. M. Viviani, ondervraagd over de loopende geruchtenzegde dat hij niet ontslaggevend was en dat hij tot hiertoe geen verzet gefor muleerd had tegen de politiek vanM. Briand. Volgens de Lip.ertÉ complotteert echter M. Viviani in stilte met M. Jaurès en de radicale combisten tegen M. Briand. Griekenland. Zooals het te voorzien was, zijn de Grieksche Kamers ontbonden. De hiezing zal den 28en November plaats hebben.. De nieuwe Kamerzittingen zullen den 8em Januari van het aanstaande jaar geopend worden. Zooals wij gemeld hebben, had M. Veni- zelosde stemming van vertrouwen geeischt. Daar er hem maar 70 stemmen op 2Ö8 le beurt vielen, had hij niets beter te doen dan de Kamer te ontbindenalhoewel hij noch tans aan het hoofd blijft van het kabinet. Bulgarië. Eene Bulgaarsche bende heeft zes Musuimannen gedood. Hun hoofd werd afgehouwen. De verontweer dig ing in Tur- kye is zeer groot. Spanje. In de Kamer beantwoordt M. Canaleias den socialist Iglesiasdie verzet heeft aangeteekend tegen de inhechtenisne ming van verschillende sprekersdie op de vergadering van afgeloopen Z mdag het woord zouden voe -n. Deze vergadering was belegd om tegen de mogelijkheid van een oorlog met Marokko te protesteeren. M. Canalejas bestrijdt de onvaderlandslievende compagnedie tot in de kazernen gevoerd wordt tegen eenen oor log, waarop de regeering in het geheel geen vooropgezet plan heefl. Het han niet toegelaten wordent dat naar aanleiding van, wat eenvoudig een fictie moet hcetenonrust wordt gezaaid in het land. M. Canalejas verzekerde, dat de vraag stukken betreffende Noord-Afrika op 5e* Novembetopgelost sullen z\jn. HET GROOT LOT. Tot hiertoe even als do voorgaande trek king, is do winner van het groot lot van 200,000 frank der loterij der Tentoonstelling nog niet gekend. Het winnend nummer is gekocht door een persoon van Chenée doch het schijnt dat die man zijn nummer verloren heeft en ondanks alle opzoekingon het tot hiertoe nog niet teruggevonden heeft. Een groep werkliéden van Luik, tengelalle van 30 hadden 36 nummers gekoeld, met do verbintenis dun prijs onder ben te verdeeleu, indien zij het geluk hadden iets te \v innen. Een dor nummers heeft den prijs gewonnon van 5000 frank, welke zij in 36 paanou nu moeten verdoelen. BE HOP. Do hop wordt in Belgtö gekweekt in de omstieten vaa Aalst, in een tamelijk groot getal' g«!WB®nlon van het arrondissement Brussel, en rond Poperinghe. In andere diepe en vruchtbare groadeu \au het land gelukte zij ook, maar de hop is rui zulke goede hoedanigheid niel in die «mden gewesten. Bijgevolg moet de landbouwer onderzoeken of zijn grond voor deze teelt ge schikt is, want 't is niet voldoende groote opbrengsten te bekomen, zij moeten ook van puike hoedanigheid zijn de beste hop met vaste bellen en gele stof bevattende, en aan genaam van ruik, wordt immers altoos tegen een hoogeren prijs verkocht. Verder moet de landbouwer den grond wel bewerken en doel matig bemesten. Hij zal dus in den Herfst den bodem diep omwerken, daardoor wordt de ontwikkeling der plant bevoordeeligd ten ander op die manier kan men de meststoffen goed inwer ken. Aangezien de hop een gewas is dat sterk en spoedig ontwikkelt,is het volstrekt noodzake lijk dat de bodem voorzien zij van eene groote hoeveelheid voedende elementen die spoedig opneembaar zijn. Men geve dus in den Herfst ongeveer 30000 kgr. goed gebeerde stalvet- te op degelijke wijze verhoogt men het ge halte van den grond aan humus, en verbetert men zijne natuurkundige eigenschappen. Ofschoon het aan te raden is geene te groote hoeveelheden stikstofbevattende mest stoffen aan te wenden, moeten wij nochtans zeggen dat de stikstof onmisbaar is, bij deze teelt. Sedert eenige jaren gebruiken wij op onze proefvelden met den besten uitslag, 200 kgr. zwavelzuren ammoniak per hectare, waarvan 1/3 vóór den Winter wordt gelegd en het overige in de Lente wordt gebruikt. Do potasch vermeerdert de hoeveelheid en ook do hoedanigheid der opbrengst, maar hët fosfoorzuur schijnt min noodzakelijk te zijn overvloed kan zelfs schadelijk worden, even wel hebben talrijke proeven bewezen, dat de minerale elementen odmisbaar zijn om winst gevende oogsten van goede hoedanigheid te bekomen. Dusvolgens raden wij aan 400 kgr. super fosfaat en 200 kgr. zwavelzure potasch per hectare te gebruiken, en deze meststoffen met de slalvette en do hooger aangeduide hoe veelheid zwavelzuren ammoniak vóór den Winter onder te ploegen. Veritas. De laatste dag. Hadde keizer Willem gisteren alléén over twoo dagen beschikt, hij zou nog niet veel tijd over gehad hebben. Men bedenke slechts Om 9 3/4 bezoek aan de tentoonstelling van daar naar de Koloniale tentoonstelling van Tervuron het kasteel van Laken, met zijne serren do ontvangst der Duitsche kolonie een bezoek aan den hertog d'Arenberg het ontbijt in h«t Duitsch gezantschap, en dan om om 11 ure het vertrek naar Duitschland.... Het was een welvervulde dag, en van rust nemen was er geen spraak. Gisteren gaven wij reeds ©enige regelen over het bezoek aan de tentoonstelling. Eene verkeerde opvatting deed ons schrij ven dat beide vorsten in burgerkleedij waren. Het moest eigenlijk zijn de keizer in kleinen tenue van kolonel der huzaren dor dood en koning Albert in kleinen tenuo van luite nant-generaal van het Belgisch leger. In de Duitsch afdeeiing der Tentoonstelling werden de hooge bezoekers, die per automo biel aangekomen waren, ontvangen door MM. Albert,algemeenen Duitsche kommissa- ris Raveué, voorzitter van het Duitsch uit voerend komiteit baron Janssen, hertog d'Uröol, Golberger, Keym, graaf van dor Bu*rch. enz. In de machienzaal werden, toon de keizer verscheen, oogenblikkeljjk allo machiene- rijen in werking gezet. Het was een oorver- doovend gerucht, doch voor don keizer was het een hoogst bolangwokkond schouwspel en hij kon er slechts met moeite in besluiten zijne oogen van de machienen af te wenden. Van daar begaf de stoet zich lang® do spoorweggalerijen naar doBelgisohe aüee- ling. Daar verdringt zich eene overgrooto menigte. Bloemtuilen worden er aan de vor stinnen en aan prinses Victoria Louiza aange boden. Het bo/"ok was eigenlijk slechts een door gang, want de stoet houdt enkel eanig® ©ogenblikken stil inde afdeeiing derkleo- dernijverhbid. Een laatste bezoek wordt nog gebraakt aan het paviljoen der stad Brussel. Keizer Willem had ook nog d© Belgische machieuengaandorij willen' beeoeken, dook daarom moest men door de vreemde afdeelit- gen gaan en de tijd ontbrak, indien mei heel het programma wilde voltrekken. Hot was 11 ure toon de stoel do tentoon stelling verliet. Nu ging het recht naar de koloniale ten toonstelling ran Tervuren. Daar was niemand verwittigd en toen de stoet er om 111/4 ur® aankwam, moest Ko ning Albert zelf bevel geren de groote poort te openen en om baron Alfona de Haulleville, bestuurder van het Koloniaal Muzeum, zen den. Baron de Haulleville is een oude speel makker van Keizer Willem, en het deed bei den zichtbaar veel genoegen elkander M veel jaren scheiding terug te zien. Keizer Willem drukte hier ook herhaalde malen zijne hooge voldoening uit en zegde tot Koning Albert on de omstaanders, dat wij eene prachtige kolonio hadden. Van het Ko loniaal Muzeum reed men full-speed naar het kasteel van Laken. Het was reeds half eon toen raon daar aan kwam. Iri al do straten langs waar do stoot door moest, verdrong zich eene dicht opeen gepakte menigte, die de vorsten hartelijk toejuichte. Keizer Willem, do keizerin, prinses Vic toria, koning Albert, de koningin en heel het gevolg, bezochten eerst den Japanschea toren. Deze toren, welke een waar muzeum ia en voor eene overgroote som waardijen bevat, werd door de hooge bezoekers zeer bowon- derd. Daarna doortrok men de serren cn zóó ging de stoet naar hot kasteel. Daar werden de prinsen Leopold en Karei en de prinses Marie-Josó aan de Duitsche vorsten voorgesteld, die hen langdurig om helsden. In de groote eetzaal werd een familieont- bijt opgediend, waaraan deelnamen Keizer Willem, do Keizerin, prinses Victoria-Louiza, Koning Albert, Koningin Elisabeth, do gra vin van Vlaanderen, prinses Clementina, prins en prinses Karei von Hohenzollern. In eene andere zaal waren de gevolgen d®r vorsten aan een ontbijt vereenigd. Na het ontbijt doorwandelden de vorste* en hunne gevolgen het Park, en om 2 1/2 ure keerden zij naar hel Paleis van Brussel terug. Om 31/2 ure werd de Duitsche kolonio ontvangen door Keizer Willem, de Keizerin en prinses Victoria-Louiza. De voorstellingen werden gedaan door MM. von Plotow, Duit- schen gezant,te Brussel, Kracker de Schwart- zenfelt, raadsheer en majoor Renner, krijgs- attaché bij het gezantschap. M. Dietrich, voorzitter der vereeniging der Duitsche maatschappijen te Brussel, hield eene korte redevoering, waarin hij de trouw jegens hot vaderland deed uitschijnen welke de Duitschers bezielt. Keizer Willem bedankte, waarna al de af- geveerdigden voorbij den keizer defileerdon. Willem II onderhield zich eenige oogenbik- ken met verscheidene afgevaardigden, bijzon derlijk met dezen, dragers van het ijzeren kruis, een onderscheidingsteeken, dat enkel gegeven wordt aan hen, die zich door liunn® dapperheid tegenover den vijand onderschei den hebben. De ontvangst liep om 41/4 ure ten eind® en eenige oogenblikken later begaven Hunne Keizerlijke Hoogheden zich naar het paleia van den hertog van Arenberg, waar zij op een thé uitgenoodigd waren. De ontvangst in het paleis was prachtig. De oversten brachten een bezoek aan de salons, welke kunstwerken bevatten van weergaloozon rijkdom. Ook konden zij bij hun vertrek niet genoeg hun genoegen uitdrukken over het bewon deren van zoovele kunstvoorwerpen. De talrijke menigte welke op den Kleinen Zavel had plaats gevat, bracht den Duitschen vorsten, bij hun vertrek eene geestdrifige ovatie. Terwijl Keizer Willem en prinses Victo ria naar het Koninklijk Paleis terugkoerden,

De Volksstem | 1910 | | pagina 1