i m Bs meikerij aan de boeren. Vreeselijk spoorwegramp Zestiende jaargang n' 800. 142 Donderdag ?J5»ember 1910 IO J&. €3r 3S L X> BestuurderJ. Van Nuffc.'-Oe Gendt. HOE LAF! 2 CENTIEMEN HET NUMMEF ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van net land. EERSTE UITGAAF. 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF. 7 uren 's avonds. «p BUREELEN TE BRUSSEL TE AULST 230, Haaohisohen Sttsuweg, 230. Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4# bladz. (kleine regel) fr. U.30 Finauc. aaukon. (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. f.Ort Gemengd nieuws (p»-r regel) fr. 3,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allk aanrondioinoun, zich wrndrn E. T/tSVSfWlAU, 217, de IHIé^odestraat, Brussel. Wij hebben genoeg doen uitschijnen hoe de socialisten al gedaan hebben wat in hunne macht was om den Duit- schen Keizer hatelijk te maken, en het keizerlijk bezoek tegen to werken. De verachting waarmede zij van den Kei zer spraken, kon niet nalaten op het gemoed van hunne lezers een aller- stechtslen indruk te makenOok was het zienlijk dat de socialisten langs alle kanten beproefd hebben om het bezoek van den Keizer te doen ontaar den in eene vijandelijke betooging. Hunne artikels, weken lang in hunne bladen verschenen, de onbeschofte meeting daags vóór de aankomst ge houden, hebben het meer dan vol doende bewezen. Doch de ontvangst is te overheerlijk geweest en de socia listen, gewaar wordende dat het hun nadeelig zou worden, beginnen na het vertrek pes Keizers de wijze houding hunner bondgenooten op te hemelen. Wij lezen inderdaad in het nummer van 28 October van Vooruit in een artikel getiteld Wijze houding de volgende zinsneden Wij juichen ten volle deze wijze houding' toe om verschillende redenen. Vooreerst hebben wij alle denkwij zen te eerbiedigen, zelfs deze van ko- nings- en keizersgezinden. Dat is te moer waar als het een Keizer geldt, waarmede wij geen uitstaans hebben. En verder schrijft dit artikel iets dat terecht moet komen aan het adres on zer liberalen Doet men een vorst vallen om eene burgerrcpiibUek te vestigen, dan is dat nagenoeg lood om oud ijzer.Daarbij moet elke houding logiek zijn. Jouwt men vorsten uit, dan moet men ook godsdienstige procession en andere ceremoniën storen. En waarom dan niet de burgers afzonderlijk of ge zamenlijk uitgejouwd of geslagen. Kan men nu leelijker om den pot draaien of beter, kan men zijne lezers meer voor den aap houden, als het Vooruit doet Voor eenige weken was het al schimp en schamp, ver- foeiïng en afkeer dat het regende op den persoon van den Duitschen Keizer; en nu komen ze af met de groote woor den wij hebben alle denkwijzen te eer biedigen. Kan men zich zeiven een grooter lap rond de ooren geven Doch de socialisten van Vooruit meenen voorzeker niet, dat zij zich zoo in den pot zouden gelapt hebben door dit schrijven. Ze wilden Pilatus d"n karakterloozen Pilatus, spelen.Ja, ziet ge, hunne partijgenooten hebben zeer wel gedaan zich deftig, zich kalm te gedragen. Wij vragen ons af, en wellicht onze lezers met ons Als Vooruit het toch zoo buitengewoon goed vond, zich betamelijk te houden -en hij somt daarvoor verschillende redenen op waarom heeft hij dat niet geschreven vóór de komst van den keizer, waarom heeft hij de ver schillende redenen niet bekend ge maakt vóóc het bezoek van den Duit schen vorst Hierin juist ligt de valsche, de venij nige streek van Vooruit Eerst de onnoozele menschen opzweepen, opja gen, en dan als ze zien hoe ellendig ze zijn uitgevaren, dan alkomen met te zeggen Partijgenooten, gij hebt den keizer met rust gelaten, gij hebt zeer goed gedaan. De bekentenis van Vooruil zal echter geboekstaafd blijven. Zij hebben alle denkwijzen te eerbiedigen, zelf die van konings- en keizersgezinden. Wij weten wel dat dit slechts woorden zijn, maar in alle geval we hebben de be kentenis toch vast. Daarbij zij hebben geen uitstaans met den Duitschen kei zer, zeggen ze. Heel goed Vooruit maar als gij afkeurt dat men den kei zer uitfluit, uitjouwt of anderszins be- leedigt, omdat men ieders denkwijze moet eerbiedigen en dat ge daarbij met den keizer geen uitstaans hebt, dan meenen wij te mogen hesluiten, dat Vooruit zeker ook al de laffe persoonlijke aanvallen tegen den Duit schen keizer, die jaar-in, jaar-uit in de socialistische bladen verschijnen, ook ten volle afkeurt, en zelfs meer nog dan de vergankelijke, de onmidde- lijk voorbijgaande aanvallen. Zoo zien we dat Vooruit zelve Voor uit k afkeurt. Dat kan ook niet an ders, wanneer men de tegenstrijdighe den nagaat, die zoo overtalrijk in de socialistische bladen zijn te vinden. De bondgenoten van de socialisten, onze. lieve liberalen, zitten in goed ge zelschap. Liever zij, dan wij Onze lezers zullen ondertusschen eene te meer die menschen beklagen, die zich zoo gemakkelijk en zoo be lachelijk met den neus laten leiden, én door socialisten, én door liberalen. Wij weten wel, dat de aanhangers van liberalen en socialisten, in de fabrie ken, in de herborgen en in de treinen, in het algemeen veel beslag weten te maken, dat de katholieken zich mce- rendeels zeer stil, ja, dikwijls veel te stilhouden maar het belet toch niet, dat er geen menschen moer gefopt en gedresseerd worden als de liberalen en vooral do socialisten. 9'j1 is de bouw bestand tegen vuur is van een onbetwistbare soliditeit en kost driemaal minder dan de gewone bouwmethode. Nieuwe poststempels* De langverwachte tweetalige poststempels zijn eindelijk in gebruik gekomen. Op 24 October hebben de postbureelen een lijst van 100 kantoren ontvangen, waar die dagteekening- stempels zullen moeten gebruikt worden. Voor het Vlaamsche land slaat do Nedcrland- sche plaatsnaam bovenaan, de Fransche on deraan voor het Walenland is het omge keerde het goval. De inschrijvingstafels voor statistieken,die vroeger uitsluitend in het Fransch waren, zijn nu tweetalig en kunnen dus ook door Vlaamsche bedienden in onze moedertaal in gevuld worden. Vergassing, 3 November 1866. Van liet kasteel van Miramareo Ier gelegen heid van haar naamfeest,seint Keizerin Char iot ta gelukwenschen aan haren echtgenoot Keizer Maiimiliaan. Vaderland en vrijheid l - De nieuwe Porlugeosolie Republiek heeft op hare vlag de woorden Patria o Liber- dade Vaderland en Vrijheid laten schrijven. Die woorden zijn de onbeschaamd- ste leuge welke ooit uilgebracht werd. In plaats van Vaderland en Vrijheid zou er moeten staan Vrijmetselarij en dwinge landij. Wie zorgt ei" voor dn werk- iieden Sedert do wet van 1889 heeft do Belgische spaarkas geld verleend voor het bouwen cn aankoopen van werkmanswonin gen. Op 31 December 1909 bedroeg die uit gave 80 millioen 635 duizend 986 frank, en 16,300 werklieden zijn éigenaar geworden van hun huis. Dank aan de werking en toelagen der katholieke regeering telde de lijfrentkas op denzelfden daluin 1,070,000-leden, die samen eene som gestort hebben van 15.148,281 fr. Werklieden, dat zijn cijfers, wie zorgt er voor uwen welstand Wloeibaat* marmer. Hot schijnt schier onmogelijk, dat men deze keiharde delfstof vloeibaar zou kunnen maken zonder de kristallijne samenstelling ervan te veranderen. Toch is dit geval. Proe ven hebben bewezen, dat bij eene temperatuur van 100 gr. Celcius en een druk van 10,000 kgr. per vierkanten centimeier marmer vloeibaar wordt. Do kristallen worden onder den geweldigen druk sterk gepletterd, maar vertoonen toch geen spoor van verkorreling. De densiteit blijft bovendien gelijk, zoodat do stof dus niet dichter in elkaar geperst wordt. In hoeverre deze uitvinding nijver- heidsnut zal hebben, (voor het gieten van marmer in vormen) wordt niet vermeld. Katoen en bouwstof. Er be staat veel kans dat het gewapend ciment, weldra zal verdwijnen uit den huizenbouw en zal worden vervangen door katoen, waaruit men in het Zuiden der Vereenigde Staten reeds huizen bouwt. Men gebruikt daartoe gewonen katoen van de minste kwaliteit, dat op katoenvelden achterblijft, of in de fabrieken wordt Hijoen- gevaagd, kortom, alles wat als afval kon worden beschouwd. Daarvan maak' men eon deeg, een pasta, die weldra de vasthjid van steen bereikt, Om die verandering te begrijpen, behoeft men slechts te denken aan de hardheid van papiermaché wanneer het door en door- droog is, waarvan men lichte en duurzame meubelen maakt. Aan het bouwkatoen wordt aan den buitenkant een stof aangebracht, die het ondoordringbaar maakt voor den regen. Om een huis van katoen te maken, heeft men slechts de helft van den tijd noodig, welke gevorderd wordt om er een van steen op te trekken. Ten slotte en iulks is bewezen Meermalen en op verschillige manieren werd er gewezon op het groot verschil van inrichting en uitbating tusschen de melkerijen van dewelke een boer in de gelegenheid kan zijn, deel te maken. Gelijk hoe men de zaak beschouwt, komt men telkens tot dit zelfde besluit De meikerij is eene goede zaak voor de boeren op voorwaarde dat het eene echi samenwerkende is, dit wil zeggen hunne onderneming in gemeenzaamheid waarvan zij al de lastentedragen hebbon en ook al de prolij ten. Dit verstaat men van lang"' beter, doch dit begrip wordt niet qp de wijze ten uitvoer gebracht. Hier is net eone werkzame boeregilde die in here vergadering al de verschillige econo mische instellingen do^t kennen welke het landbouwbedrijf kunnen dienstig zijn dit is de rechte weg, doch liet geeft niet overal ge legenheid aldus de zaken voor te bereiden. Elders is hel eene of-andere landbouwver- eeniging in dewelke eenige vooruilstrevers door studie, vergelijking, inlichting bij reis of bezoek in andere plaatsen ingewonnen-, het belang der Samenwerkende meikerij hebben opgevat en deze instelling onder hunno sliol- genoten doen kennen en pogen tot stand te brengen. Zoo kwamen op enkele jaren in West- Vlaanderen 20 groole Samenwerkende Mel kerijen tot stand, welke allen goed gaan en jaarlijks hunne werking m^er en moer uit breiden. Dat kan tellen dat zijn feiten, welke do tegenstrevers niet loochenen kun nen. Gelukkig de dorpen, die eene Boerengildo of landbouwinrichting bezitten of zelfs eenige vooruitstrevende mannen, diode zaken aldus aanpakken. Ja inderdaad, do Boerenstand heeft menigvuldige belangen en voor elk be lang past eene of andere bijzondere instelling. Die de landLouwbewegïng in dien zin opvat ten, zijn wol de best overtuigde voorstaan- ders van den boerenstand zulke dorpen zien wij dan ook voelbaar vooruitgaan en ontwik kelen op landbouw- en maatschappelijk ge bied. Ongelukkiglijk zijn er nog zooveel plaatsen waar weinig of niet gewerkt wordt omdat deze die don weg zouden moeten wijzen, de zaken niet kennen of somwijlen niet willen kennen. In eeno plaats b. v. gebeurde 't dat de hoofden van den Boerenstand die zich bij elke gelegenheid al3 baanbrekers van voor uitgang uitgeven, woigerden de inrichting eener Raiiléisenkas en van eeno Samenwer kende Meikerij te ondersteunen, aldus eens te meer getuigenis gevende van de waarheid der spreuk onbekend maakt onbemind. In andere dorpen blijven meermalen beste ontwerpen onuitgevoerd om reden dat zo door dweorsdrijverij cn la/Fe kuiperij werden tegenwerkt. Natuurlijk dat in plaatsen waar geen en kele landbouwvereeniging bestaat of waar eene eenzijdige vereeniging op den letter ha- rer slandregels steunende, zich met geen andere vakbelangen inlaat, daar moet na tuurlijk de maatschappelijke ontwikkeling der boeren grootelijks te wenschen laten dan zijn ze uitnemende wel geschikt om zich op allerlei wijzen te laten om den tuin leiden. Zoo b. v. zal een boterkoopman of een of andere procureur, die eene meikerij voor eigen rekening ingericht heeft, aan zulke menschen gemakkelijk kunnen wijs maken dat zijne Meikerij ook samenwerkende is en zelfs veol voordeeliger (voor zijn eigen zak wel te verstaan De melkerijbazen voor eigen rekening zul len gedurig wantrouwen werpen op do nabu rige Samenworkende Meikerijoti en hunnen bestuurraad zij zullen dezer rekouirgen ver draaien on verkeerd uitleggen. j zullen kwaad stoken, voerders trachten uit te koo-1 penvoorwenden dat de Samenmelkevij meer kosten heeft, terwijl de melkba&a voor eigen rekening er natuurlijk geenq heeft en enkel werkt ter eere Gods en uit 'zuivere ge negenheid voor de boeren J Gelukkig dan wanneer do boeren in eene of andere Maatschappij de gelegenheid heb ben zich over de waarheid te laten onder richten door vertrouwensweerdige hoofd mannon, die vooruit en vooral de belangen hunner vakgenooten betrachten zonder zich door persoonlijkheden of politieke driften te laten beïnvloeden. Maar wee aan de onwetende alleenloo- pendo boertjes, die stijfhoofdig op hunne ceniglieid blijven en niemands raad noodig hebben. Die zijn natuurlijk heel gesteld om zich door welweters te laten verdraaien en en uil buiten. Ware en echte Samenwerkende Meikerij, dat is de Meikerij door en voor de boeren blijft dus de leus, zoo en niet anders. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Er tcordt nog steeds gemeld dot Jiriand zinnens is de ministers Ruau en Viviu. bi aan de deur te zetten. De ministers Picho'i, Dupuy, Douó de Lapercyre, gene raal J.'run en Millerand souden in bedieyiittg blijven. La ff err e en Puech souden Ruau en Viviani opvolgen. Goed ingelichte bladen ff) melden dat minister Viviani heden zijn ontslag sou geven en den post van gouverneur van Al giers aangevraagd heeft. Duitschland. De Rijkskanselier heeft naar de - Gazet van Noord-Dnitschland - meldt, den oorlog verklaard aan de soc ia al- demo/ratie. Volgens den Rijkskanselier zou- den tut onlusten van Moabit door denrevolu- geest der sociaal-demokraten aangevuurd zijn geweest. Hij sal er echter geen krijg (ct het uiterste van maken en acht de ge nomen maatregelen reeds meer dan voldoen de voor het oogenblik. Engeland. Volgens de Standard zal de kwestie van het stemrecht der lords eerstdaags wederom ten berde komen. De acht ciders der Engelschc politiek zullen daarom samenkomen. Men. verwacht sich aan belangrijke be sprekingen. Rusland. De Finlavders wreken zich op hunne manier over de Russische dwinge landij. Z j weigeren, mede te doen in de aanbestedingen voor het bouwen der kazernen in Finland. Een nieuwe strijd dus, voor het verwerven van Finland 's onafhankelijk heid. Spanje. In de provincie Sarragossa bijzonderlijk te Cat atony a zijn katholieke bedevaarders aangevallen geworden door de geuzen. Dc katholieken werden op de vlucht ge drevenwaarna de gendarmen ter plaats kwamen. Alle godsdienstige beloogingen op straat zijn verboden. Griekenland. De nieuwe kabinetsover ste M. Venizelos, die ook minister van Oor log isheeft aan de officieren eene nota ge zonden, waarin zij herinnerd wordendat officieren geen stemrecht hebben. Dat heeft een gunstigen indruk gemaakt cn M. Veni zelos werd warm geluk gewenscht. Perzlë. Engeland is officieel verwittigd geworden dat erge onlusten uitgebroken zijn te Chiraz. Het gouvernement van Te hé ran, dat door Engeland verantwoordelijk gesteld is voor de Engelsche bezettingen, doet al het mogelijke om de onlusten te dempen. te Luttpe. Eene doode en talrijke gekwetsten. Nabij de statie van Luttro is een reizigers trein Charleroi-Brussel Dinsdag morgend door eeno versporende lokomotief aange reden geworden. De schok was zeer gewei- dig. Eene vrouw word op den slag gedood en talrijke andere reizigers gekwetst, waaronder verscheidene zeer erg. Nadere bijzonderheden. De reizigerstrein Charleroi-Brussel, welke om 8 ure 43 Charleroi verlaat, kwam rond 9 ure 17 nabij de statio van Luttro gereden, met eene snelheid van <40 kilometers per uur. Eene lokomotief, w, elke een trein van Gent had a"".'«bracht, cd naar hot arsenaal reed, mo dï>n reiziger?,trein kruisen. jL>o lokomotief 'non echter vóór den reizi ger:- in niet m ©er doorrijden en botste met vreeselijk gew ©ld op de machien. Do waterbakken en heel het voorste der aangerede',1 lokomotief werd afgerukt. De f'ourgon van den reizigerstrein schoot omho/og en het eerste rijtuig werd door het tVreede verpletterd. Het was een onbeschrijfelijk tooneel. De niet of slechts licht gekwetste reizigers sprongen op de sporen en zochten liunne redding in eene overhaaste vlucht. Uit het verbrijzeld rijtuig stegen luide smartkreten op. De hulp. Van uit de statie was het ongeluk bemerkt geworden. Onmiddelijk snelden alle vrije bedienden ter hulp. Reddingsploegen worden gevormd en dap per zette men zich aan het werk om de slachtoffers te verlossen. Do slachtoffers Eene der eerste slachtoffers welke uit do puinen opgehaald werden, was Palmyrt Hombise, echtgenoote Claes, 44 jaar oud, van Marchienne-Docheries. De vrouw had het hoofd vreesolijk verpletterd en de boe nen vermorzeld. Zij was op don slag gedood geworden. Naast haar vond men haren zoon Alfred. Deze was slechts licht gewond aan de knieën, doch de wanhoop van den armen jongeling, bij het zien van het lijk zijner moeder, was onbeschrijflijk. Verder vond men nog Jules Berneels, machinist, van 's Gravea- brakei, dio do aanrijdende lokomotief ge leidde. Hij was erg gewond aan het hoofd en bad kneuzingen over heel het lijf Olivier Devloux, van Courcelles, etoker of dezelfde lokomotief. Hij was gekwetst aan het rechterbeen, aan don buik en aan het hoofd Mad. wed. Roosens, van Marchionne, go- kwetst aan armen en beenen Laura Bellot, kloindochler van voorgaand» gekwetste, eon er ge hoofdwonde Joanna Lefebure, van Courcelles, knea- zingen aau den buik en aan het hoofd Teles foor Richir, van Marcinelle, linker been gebroken, wonde aan den buik en aan het hoofd, en verscheidene tanden uitgesla gen Desiré Louvet, treinoverste van Brussel, wonden aan het hoofd, aan de rechterzijde en aan den bil Alfred Sambrelle, treinwachter, gekwetst aan het hoofd, den hals en het linkerbeen Jan Lanwers, treinwachters, erge wond» in den rug Georges Gilbert, treinoverste, to Baulers, erg gewond aan het hoofd, oen oog verloren. Zijn toestand is zeer bedenkelijk Mot. Bury, van Berzée, de twee beenen gejiroken haar toestand is zeer zorgwek kend haar dochtertje, dio haar vergezelde, be kwam geene uitwendige verwondingen, doch het kind is door den schrik en de ontsteltenis bedlegerig Mev. Richir, van Marchinelle, is het lin kerbeen op verscheidene plaatsen gebroken heeft ook nog erge hoofdwonden. Frans Marcoux, van Marchienne-Doche ries, gapende hoofdwonde, erge wonde aan den buik, lamheid in de beenen Mev. Marcoux, hoofdwonde en linkerheen gebroken Alice Van de Voorst, van Haren, erge hoofdwonden en gekwetst aan de beenen AntoonDo Neuter, stoker op de aangere den lokomotief, gewond aan de kin, don schouder en den buik Emiel Hennut, machinist, van Baulers, gewond aan het hoofd, de armen en de zijde; Edgard Beudatn, van Marchionne, beide billen gebroken. Irma Van do Wallo, van Pont-a-Gelles, hevige pijnen in de lenden, wonde aan het rechterbeen. Maria Zébièro van Courcelles, gekwetst aan hoofd, borst, armen en beenen. Leon Evrard, van Pont-a-Celles, wonde aan het been. Hij klaagt ook over inwendige pijnen. Florent Troye, van Jumet, rechterbeen gebroken, wondon aan don buik en hot hoofd. Allard Flovian, van Frasnes, aan dqti buik gekwetst. Do toestand van Troye is ook zoer beden» kolijk. De gekwetsten werden naar de gasthuizen van Brussel, Charleroi en Marchionne ge voerd. Een hotel In hospitaal herschapen. Nadat do eerste oogonblikken van verwar ring voorbij waren, deed de statieoverste onmiddelijk don redding- en ordedienst in richten Het grootste deel der gekwetsten werd in een hotel, rechtover de statie gebracht. Daar kwamen verscheidene geneesheerea om de slachtoffers te verzorgen. Onnoodig te zeggen, dat eene ovorgroote menigte op de plaats der ramp en voor hot hotel was samengestroomd. De oorzaak Een voorloopig onderzoek heeft bewezen, dat de signalen veilige baan aanduidden voor den trein van Charleroi en stoppen voor de. lokomotief.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1