BUITENLAND. ARTHUR VAN BRETAGNE Esn snuif voor den kolonel NIEUWSBERICHTEN. Samson Kina Sü0ft„^'1 011 Hot schijnt d it de opvolger van M. Lepage, do genaamde Heer Jacqmain, tegenwoordig •chepene van onderwijs van Brussel, met liet zelfde sop is overgoten. Ieder kind der gemeentescholen krijgt twee gedrukte bladen mede. Die bladen moet .het kind aan zij 110 ouders afgeven. Men ▼raagt natuurlijk aan de huisvaders, een der brieven te willen ondertcekenen en met de kinderen mede weder te geven om ze te over handigen aan do schoolbestuurders. I)e mees ten der huisvaders teekenen den brief zonder acht te slagen op het gevolg dat hun handtee- Ken medebrengt. Doch men gebruikt, naar gemeld wordt, nog schandiger middelen. Als een vader niet wil teekenen. dan doet de bestuurder der school zeggen, dat de kin deren do godsdienstlessen al krijgen in de kerken, dat dus de zelfde lessen in de school bijwonen, louter tijdverdrijf is. Do vader teekent en de toer is gespeeld. Zoo verstaan on/o tegenstrevers de vrijheid van den huis vader. zoo verstaan onze tegenstrevers de vrijheid van onderwijs. Zoo worden d or ben do beste wetten verdraaid en valsch toegepast. Ah moesten do katholieken maar het tien de deel doen van wal do geuzen verrichten, wat een storm van protestkrelen zou hen niet ©vervallen. Daaraan ziet men al een weinig, wat ons te verwachten staat, zoo het ongeluk wilde, dat dio razende geloofhaters ooit aan bot Staatsbewind geraakten. God en de Bel gische kiezers bevrijden er ons van. HOLLAND. Uoor den bliksem gedood Uit Rotterdam wordt gemeld dat gisteren avond zeven koeien van den landbouwer Van der Tas, onder Pijnacker, door den bliksem gedood werden. FRANKRIJK Nieuwe overstrooming. De laatste regens hebben eene merkelijke stijging van het waterpeil veroorzaakt. Men viv« st dat do Seine en de Marne an dermaal zullen overloopen. Scheepsongelukken. Uit Marseille Wurdt gemeld dat do Engel seho pakolhoot - Kurdistan, komende uil Liverpool met eene bemanning van 95 koppen en -IS pasNjigiers, en welke reeds op 2-1 Ok tober te Marseille moest aankomen, tot hier toe nergens gesignaleerd werd. Men vreest dal hij schipbreuk geleden heeft. DU ITSCH LAN D Groote brand De machienenfabriek Lanz cn 0"'° te Mann heim is bijna geheel door brand vernield. Een gebouw van vijf verdiepingen hebbende lüt.) meters lengte, dat veel landhouwmachienon bevatte en do inaclii,tmzaal, een lang gebouw met twee verdiepingen werden in asch ge logd. Alleen de inoilelsohrijnw erkorij bleef gespaard. De schade is zeergroot. Aanhouding. Do spoonvegpolicifj van Keulen 1 toeft de band gelogd op twee jonge lieden, op 7t oogenhlik dat zij oenen reiziger op de lijn Keulen-Parijs uitplunderden en een rijken buit zouden bemachtigen. Pompier-brandstichter. Op 30 October laatst was brand uitgebro- iton to Metzig, Neder-Elzas, woonhuis van M. Kaeser, aannemer, gemeenteraadslid en bevelhebber der pompiers werd vernield. De schade bedroeg 40,000 fr. Daar men dacht dat er kwaadwilligheid in het spel was, deed het parket een onderzoek. Men vond zulke zware how ijzen tegen M. Kaeser zelf, dat hij aangehouden werd. ENGELAND De pest. Alle schepen uit den vreemde komende, krijgen wegens do waargenomen verdachte DE PAGE VAN HOOFDSTUK 1. Rouaan, do hoofdstad van Normandie, in de dertiende eeuw do schitterendste steen aan de kroon van Engeland, was op hot tijdstip van dit verhaal nog niet tot dien Irap van handel eu rykdom gestegen, waar op het zich thans roemen mag. Do Seine word niet bevracht met allerlei soort van Schepen, do haven niet verlevendigd door •lie tallooze zeelieden, welke tegenwoordig do voortbrengselen van andere werelddcelen uit hunno schepen lossen en naar die kol- lossalo bergplaatsen vervoeren. Rouaan bezat weleer dikke cn sterke mu ren, hier en daar breede torens, waarop de Engelsche banier wapperde, zonder den trots der inwoners te vernederen, dewijl Willem do Veroveraar zijne hoofdstad als, hertog van Normandie*verlaten had, en als koning van Engeland daarin was terugge keerd. In het midden der rivier verhief zich een iwaro donkere toren, die eene af/.ouderlij- ko bezetting inhield, onder bevel van een Engelsclien ridderen onderdaan van Jan Zon der Land, die t ien aan zijn neef, Arthur van Rretagne, Engeland en zijne bezittingen betwistte. Arthur, do zoon van Godfried, do oudste brooder van Jan en van Constan tie van Rretagne, bezat onwederlegbare be wijzen voor zijne aanspraak op den troon, •n toonde, door do manier, waarop bij don dogen wist te voeren, dat geen schepter ▼oor zijn arm te zwaar was. Phi lippus Augustus, koning van Frankrijk. gevallen, rat ten verdelgers van een bijzonder stelsel aan boord. De toestand w ordt als zeer ernstig aanzien. Reeds zijn verscheidene personen, alsook tal rijke kinderen b» /.weken. OOSTENRIJK. Verdronken. TeLahowilz, bij Kónigsaal, is oene over zetboot, waarop 30 personen hadden plaats genomen, op de Moldau aangeslagen. Drie werklieden van de Maldauer suikerfabriek verdronken* De overigen werden gered. ZWITSERLAND. Een lock-out Do vertegenwoordigers van de uurwerk- fabrieken en van hun arbeiders gisteren onder voorzitterschap van een lid van den Natio- nalen Raad vergaderd zijn het eens kunnen worden. Men denkt dat de lock-out zal door ga in. SPANJE. Tegen de kloosters De Spaansche Senaat heeft met 149 slem- men tegen 85 het wetsvoorstel tegen de kloosters aangenomen. Stakingsonlusten Uit Barcelona wordt gemeld dat een groep stakers de werklieden, die eene fabriek verlieten in de wijk Pueblo Nuevomet revol verschoten heeft aangevallen. Drie werklieden werden erg gekwetst. TURKYE; De strijd tegen de Droezen De bladen berichten over een nieuw ge vecht niet de Droezen bij Ledsja. De Droe zen hadden ongeveer 10 J dooden. De dynamietaanslagen Een blad van Constantinopel meldt dat drie personen, aangehouden wegens den dvnamiet-aanslag op den Orient-spoorweg, ter dood zijn veroordeeld. AZIË Een oud proces Eene Engelsche dame mev. Carew, in 1897 ter dood veroordeeld wegens vergifti ging van haren man, en wier straf in levens langen dwangarbeid veranderd werd, is thans na 13 jaar opsluiting, io vrijheid gesteld. ITALIË Dramatische brand Te Palermo is in een groot gebouw in het midden der s'ad brand uilgebroken. Men dacht, dat alle bewoners van het huis ont snapt waren, toen eene dame twee van hare drie kindoren miste. De kindermeid verzeker de, dat zij hot huis verlaten hadden, maar hel bleek spoedig, dat maar een kind gevlucht was. Voordat men - haar kon tegenhouden, stormde, de moeder de trap van het brandend gebouw op. Na enkele minuten kwam zij met brandende kleederen naar buiten, in iedefen arm bet lijkje van een "kind dragende. Builen gekomen zakte de moetler in een haar toestand is hopelooos. Vreeselijke onweders Uit Rome wordt gemeld, dat in hot Wes ten van Ilalië vreeselijke tempeesten gewoed hebben. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Wij hebben reeds gesproken van do garni zoenorde van kolonel De Schepper, van ilass'-li, die aan de soldaten van 'l garnizoen dezer stad verboden heeft hot lokaal van den militair n kring te bezoeken. De zaak maakt groote opschudding in het land en dal is geen wonder. Inderdaad de militaire overheid heeft wel het recht aan de soldaten het bezoeken van zekere huizen te ontzeggen, namelijk die waar de zeden ge vaar loopen of die in welke hun leeringen worden voorgehouden, die van aard zijn om de tuchteloosheid te bevorderen. Tot hiertoe echter was het nog aan geene enkele militaire overheid in het gedacht ge komen, do militaire kringen onder eene van die twee soorten te rangschikken. De militaire kl ingen zijn geslicht, iedereen weet het, om aan de solde ton gelegenheid te geven zich in den Winter op eene deftige w ijze te vermaken, zonder dat het hun geld kost. liet zou betamen dat de militaire overheid het bezoek van zulke lokalen aanmoedigde doch neen, de logie is daar en die vreest dat de soldaten daar zullen komen cn door het feit zelf hunne godsdienstige gevoelens zou den behouden, en dat moet zooveel mogelijk verhinderd worden. Honderden keeren reeds hebben wij ge schreven, dat het geheim doel orzer milita risten is te w erken aan de ontchriitening van het volk. Hel verbod van kolonel De Schep per is eens te meer een bewijs dat we de w aarheid schreven. Wij vernemen dat kolonel De Schepper door den minister van oorlog tot de orde ge roepen is. Men kon niets anders verwachten van eencn minister deze kan toch niet toela ten dat het goede recht met de voeten getre den wordt. Later bericht. De minister van oorlog heeft per telegram kolonel De Schepper be volen, do dagorde, aan de soldaten van hel garnizoen van Hasselt den toegang van den militairen kring verbiedende, door den eerw. Priester Devroye geslicht, in te trekken. Deze beslissing is genomen op het advies der hiërarchieke oversten van den kolonel, waaronder er zijn die voorzeker niet van clerikalism kunnen verdacht worden. Uit Hasselt wordt ons nu gemeld, dat de fameuze kolonel een verontschuldigingsbrief geschreven heeft aan den bestuurder van den Soldatenkring. Brussel. Bestolen. Donderdag nacht werd een inwoner van Schaarbeek, in een hotel nabij de Noordstatie, van zijne brieven- tesch 135 fr. inhoudende ontlast, door twee jonge vrouwen met welke hij op zwier ge weest was. Een Duitscher M. Zkreeg van het zelfde laken eene broek. Toen hij Vrijdag morgend ontwaakte, stolde hij vast dat al zijne zakken geplunderd waren en hij zelfs de rekening in het hotel niet kon betalen. In de val geloopen. Sinds zes weken zocht de Brusselsclie policie, vruchteloos zekeren Nikolaas D..., op. De o kerel was tot verscheidene maanden gevang veroor deeld, wegens diefté met bezwarende om standigheden... Vrijdag morgend werd D herkend en aangehouden, toen hij voorhij het middeukoininiijsariaat ging,, In -brij he id. Varolii, de persoon die aangehouden was om j invoelen vervalscht te hebben, is na eene nieuwe ondervraging door don onderzoeksrechter in vrijheid gesteld.ge worden. Diefstal in de Tentoonstelling. Don derdag naehtiis hij middel van braak en be klimming eene belangrijke dief te gepleegd in een paviljoen der hovingen. Een groot getal juwpelen, ringen, armban den, broches, enz. werden gestolen. Men heeft geen spoor der dieven. Erge zaak. Vrijdag namiddag kwam zekere Goessens, die in de Lang Levenstraat bij de weduwe Gillé bqven woont, in den win kel dezer vrouw en kocht or iets. Hij gaf de vrouw een valsch geldstuk in betaling. Toen deze eenige oogenblikken later het bedrog ontdekte, eischte zij een ander geldstuk. Woedend wierp Goessens zich op de vrouw en bracht haarzulken hovigon vuistslag toe, dat de ongelukkige bewusteloos neerzonk. In haren val kwetste zij zich nog erg aan hel hoofd. Mev. Gillé werd in nedenkelijken toestand opgenomen. Een onderzoek is geopend. Hatelijke dief te. Ten nadeele eener arme dagloonsler, vrouw Julie Pirlot, wo-, nende Anoulstraat, te Elseno, is in een hotel der Marnixlei, waar zij als kuischvrouw werkt, eene som van 155 fr., al hare spaar penningen gestolen. De vrouw had het geld medegenomen om het na haar werk naar de spaarbank te dra gen. Men heeft vermoedens. Stoutmoedige dief. Een onbekende schelm is in den gang der echtgenooten Gil let. Zennelaan, gedrongen en heeft er al de kleederen, welke aan den kapstok hingen, gestolen. Bloedig gevecht. Sinds lang leven de echtgenooten Verycken, Kaatsbalplaats, in twist met zekeren De Buyckwonende Hektoliterstraat. Vlijdag werd vrouw Verycken aangevallen en mishandeld door DeBuyek. Op het hulp geroep van de vrouw kwam de zoon Verycken toegeloopen, gewapend met een kuipersha mer. Hij bracht aan De Buyck verscheidene erge slagen op het hoofd toe, zoodat deze be wusteloos en hadend in zijn bloed ten gronde stortte. Een onderzoek is geopend en de hamei aangeslagen. Bloedige twist. Donderdag avond de gebroeders Mwonende Beierschestraal, tijdens de afwezigheid hunner ouders twist. De jongste, 10 jaar oud. greep eensklaps een mes, en bracht er zijn twaalfjarigen broeder een erge steek in den bil mede toe. Het slachtoffer verloor veel bloed. Goede vangst. Dbnderdag avond werd zekere Baptist P..., een gevaarlijke oud-veroordeelde, die thans nog eene straf van een jaar gevang te doen heeft, in do Hoogstraat herkend en aangehouden. De kerel bood hevigen tegenstand, doch werd niettemin naar het policiebureel gebracht en opgesloten. Gauwdieven.Do bediende van een handelaar der Zennelaan werd Donderdag na middag iu den post erg tegen het lijf geloopen door twee net gekleede heeren. Toen de be diende eenigen tijd later eene betaling wilde doen, stelde hij vast dat zijne brieventesch, eene som van 350 fr. inhoudende, verdwenen was. Eene klacht is neergelegd. Diefstal. Een achttal dagen geleden was Mad. Imbroski, van Berlijn, in een hotel der Anspachlaan afgestapt. Toen zij nu twee dagen geleden te Berlijn terugkeerdwas stelde zij vast dal eene prachtige broche, hebbende eene waarde van 2500fr. in haar juweelkistje ontbrak. Daar de diefte in het hotel te Brussel moest gepleegd zijn, heeft Mad. Imbroski eene klacht neergelegd. Een onderzoek is geopend. -4- Doödc/ijke val. De timmermansgast Antóon Vcrreyt, wonende in de Kcssels- straat, is Vrijdag morgend in epnen bouw ,der Lombardstraat van eene boogje ladder geval len.; De man werd het rechterbeen op twee plaatsen gebroken en zeer erg over li cel het lichaam en inwendig gewond. Het slachtoffer werd in hedenkclijkeu toe stand naar het gasthuis gebracht. Onder een taxi. De echlgenoote Fanion, wonende in de Gellehrocdersstraat, werd Vrijdag morgend op de Zuidlei door een •taximeter verrast en met ongehoord geweld verscheidene meters ver geslingerd. De arme vrouw had de ribbekas ingedrukt en was zoo ergover heel het lichaam gewond dat men haar ter verpleging naar het gasthuis moest voeren. Doodelijhe val.Pieter Delava, Fron- tispiceslraat,viel Vrijdag morgend ten zijnenl van do trappen. De man werd met gebroken schedel opgenomen. Zijn toestand is zeer onrustwekkend. Maar, zeker gebuurvrouw, mijn koffie is altijd goed, want ik gebruik de Bitterpeeën Trappisten. 1500 zijn, die de bronnen daarvan met het staal van eencn dolk zouden willen openen Uit gewoonte maakte Kerdolle eene plot selinge beweging, als wilde hij het gevest van zijn degen grijpen. Ach gij hebt geen degen meer, dappere vriend, zeide Arthur, mijn oom heeft to wel begrepen, dat een edel hart de schande meer (landen dood vreest...Zijn naam is hem hinder lijk hij wil niet meer Jan Zonder Land heeten, en daarom zoekt hij mij te dwingen, mijn ko ninkrijk voor een weing zonnelicht to ver- koopen, waarvan mij eene enge gevangenis al de waarde doet gevóelen. O, Kerdolle zoo het inwiligen van zijn cisch Diet eene snoode lafhartigheid ware, een weerstand lieden te gen den wil van God, in wiens hand het lot dor koningen berustzoo ik niet vreesde eens door mijn volk vervloekt te zullen worden, door mij vrijwillig aan de begeerte van dien snooden Jan Zonder Land te hebben opgeof ferd, zou ik van Engeland, Normandie en Brc- tagne afstand doen, om, al was het een uur, in dien boot van dien visscher te leven en mij op den vloed te laten wiegelen. Kerdolle die gevangenis is iets ijselijks het water brurscht zoo onophoudelijk tegen den voet dezer toren, en die traliën, die verschrikkelijke traliën be letten mij den hemel te beschouwen... Tien jaren mijns levens zou ik willen missen, om veertien dagen vrijheid te hebben. Terwijl Arthur aldus sprak, sloeg hij met gesloten vuist tegen de traliën van het venster, totdat de pijn hem dwong, zijne bebloede hand krachteloos te laten vallen. Kerdolle. ontsteld door de plotselinge drift zijns meesters, had hem laten begaan, en zag hem op zijne zit plaats neder vallen, met de handen onderzijn voorhoofd geleund. Toen trad hij naderbij, en beschouwde op- /nderlecht. Stoutmoedige dicfle. Vrijdag morgend kwam M. Reoaud, taxige leider met zijn rijtuig aan zijne woning, ging eene las warme koffie drinken en kwam na twee minuten terug. Een onbekende had in middels reeds een autoluchtband, hebbende eene waarde van 250 fr. gcsloleu. Eone klacht is neergelegd. Een gespan in de vaart- Vrijdag morgend. waren verscheidene voermans aar» de Nijverheidskaai, bezig met kolen to los sen, toen een der paarden begon fo deinzen en mot do kolenkar in de vaart terecht kwam. Toen men het paard kon ophalen, had het reeds opgehouden te leven. St. Gillis. Stoutmoedige diefstal Vrijdag morgend, rond 4 1/4 ure, heeft een stoutmoedige schurk, do vitrion van een pelshandelaar der Romestraat, aan stukken geslagen. Vooraleer de nachtwakers :cr plaats waren, had do dief reeds do plaat ge poetst, met eene grooto hoeveelheid kostbare pelsen. Etterbeek. Erg rijtuig on geluk. Vrij dag morgend reed do echtgennoto Torbyns, wonende Veldtsraat, mot haren zoon naar do vroegmarkt. In do Belliardstraat. echoot oen wiel af en vrouw Torbyns en haar zoon. werden op do straatsteencn geslingerd. Vrouw Torbyns werd een been gebroken en de jongeling erg aan het hoofd gekwetst. Na verzorging werden zij naar hunne wo ning teruggebracht. Te Sint Joost-ten-Noode. Erge lotsi>ig. Aan den hoek der Spoorweg- en Brabant- straten, is een tramrijtuig op een huurrijtuig gehotst. De schok was zeer geweldig. M. Evrards, van Antwerpen, die zich in het rij tuig bevond, werd ten gronde geslingerd en erg aan het hoofd en de beenen gekwetst, liet slachtoffer werd naar het St. Jansgast huis overgebracht. De koetsier ontkwam het ongedeerd, doch zijne paarden werden gekwetst en zijn rijtuig geheel verbrijzeld. Schaarbeek. Opgeklaard. Een twee- lal dagen geleden was eene vrouw van den Haechlsohen Steenweg, de weduwe H..., na een hevigen twist schielijk overleden. Het gerucht werd verspreid dat de vrouw aan onderstane mishandelingen was bezwe ken. Een onderzoek werd gedaan en het par ket verwittigd. Thans is de lijkschouwing gedaau, waar uit bleek dat de weduwe H...., aan eene hartaandocning was bezweken. De toelating tot begraving werd dan ook gegeven. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachotten GAUTIIIER, krachtigste geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uilwerking is radikaal en hjjna onmiddelijk. öjCachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet sohrijven apo theek Gauthier, Mechelen. 1505 Antwerpen. Erg tramongeluh. Gis teren morgend is de 19 jarige beenhouwers- gast; Willem De Groef, wonende Tulpstraat, aan do Kunstlei van een tramrijtuig geval len. De ongelukkige werd erg aan het hoofd gekwetst en kloeg over lievige inwendige pijnen. Hij moest naar het St Elisabethsgast- iiuis overgebracht worden. Die fatal. Ten nadeele van M. W. Sorer, Helenalei, zijn bij middel van valsche sleutels eene belangrijke partij juweelen en oud zilverwerk gestolen. Zonderlinge liefde. De 28 jarige Maria De Vr... is gisteren in de Riemstraat zoo erg door haren minnaar mishandeld ge worden, dat zij in bedcnkelijken toestand naar het gasthuis gebracht werd. Verdwenen. De genaamde J. Bruy- lant, 31 jaar oud, wonende kloosterstraat, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Men vreest een ongeluk. lettend de ijzeren staven, terwijl hij twijfelach tig liet hoofd schudde. Langzamerhand begon hij zijn onderzoek opmerkzamer te vervolgen, en een straal van hoop glinsterde hem in de oogen, toen hij ontdekte dat de bovenste steen, waarinde ijzeren staven gehecht waren, eonigszins los was geraakt, door de gedurige poging van een oud gevangene, die in den toren gestorven was. Kerdolle ontdeed zich van zijn overkleed, dat hij in een hoek der ge vangenis wierp en terwijl hij een blik van zelfvoldoening op zijne gespierde armen wierp, greep hij de ijzeren staven,schudde hen krach tig en uitte een kreet van blijdschap, toen hij voelde dat zij zich bewogen. Op dien kreet keerde Arthur zich om, hij legde de hand op de armen van Kerdolle. en zeide: «Onmogelijk!» Misschien, hernam Kerdolle. Ilij plaatste het bed van Arthur in het mid den der gevangenis, ten einde een rustpunt voor zijn voet te hebben, en nogmaals omklem de hy de staven met zyno breede handen weldra werden zijne spieren rood en kraak ten, de aderen zijns voorhoofds zwollen op, als zouden zij te barsten springen, terwijl grooto zweetdroppelen op zijp gelaat en zijne armen nedervielen. Arthur zag de inspanning van Kerdolle aan met belangstelling en vrees, maar de steen liet los, drie der staven braken af, en do vierde, waaraan de steen gehecht was, bleef omgebogen naar buiten over de ri vier hangen. Een helder licht vervulde daarop het ge- heele vertrek, en de lucht drong vry naar binnen. (Wordt voortgezet.) was een te ervaren staatsman, om niet aanstonds te begrijpen, dat een hevige oor log tussclien do Engolschen en Frankrijk weldra zou kunnen uitbarsten, hij schonk Arthur daarom hulptroepen genoeg, om den strijd tusschen de twee mededingers gelijk to maken, en verbeidde geduldig het tijdstip, dat hij zijn troon zou kunnen versterken met de overblijfselen, die aan de zwakke handen van oom en neef ontvallen waren. Normandië was do kampplaats, waar bei den streden Jan verlu r het een kasteel na het andere, alsook ziin steden, tot dat Arthur, op eene listige wijze in eene inder- laag overvallen, in de handen van zijn oom geraakte. Van toen af w as de oorlog geëndigd. Jan eischte tot lc- van zijn neef. dat hij van al zijne j ten ou afzien, maar Ar thur weigerde. i U i htte, maar vruchte loos, Arthurs jjzc-:-en >1 door eene harde gevangenschap te buigen, en zond hem van den eenen kerker naar den anderen, tot hij in het jaro 1201 bevel gaf, dat zijn gevan gene Daar den toren van Rouaan, die-midden in dc rivier gelegen was, moest worden over gebracht. In een donker en vochtig vertrek, in het bo venste gedeelte van die torens, zat een j"iig en schoon man, op eene z are eikenbomen bank, na'ij eene nauwe op< ing, vanwaar, hjj betoog liet rusten op de o, die, glad en cfTen als een spiegel, voort gieed. Een zonne straal brak helder door de tr tien en w ierp een zicht schijnsel op het andere gedeelte van het vertrek, en deed eenen verv arden klomp be speuren die zich p-i en <1 ''«tic', wtlke klomp zich langzaam opri Jende, een man van atbletischegestalte vt nde. \a jne forsch gespierde armen in rlei boe! -rn ge wrongen te hebben, naderde hij in twee stap pen zyn jongen medgezel, die in diep gepeins verzonken was hij schudde het hoofd, terw ijl zijne ruwe gelaatstrekken eene eigen aardige uitdrukking van eerbied en liefdo tee- kenden. Jaja!... mijn vorst, sprak hij op een zachtentoon.ik eerbiedig uwe droefheid,en be grijp, dat het verlies Uwer domeinen u een traan kan afpersen. Ik weet het, Arthur kan dc onderdanen,die hem beminnen,beweenen... Maar alles is verloren gij zijt geen koning meer, wel in deze vochtige gevangenis, waar u niemand uwer onderdanen of soldaten is overgebleven, dan uw stalmeester Kerdollo, wiens kasteel door Jan Zonder Land verwoest geworden is... Uwe smfift zal u niets weder- schenken, wees dus onderworpen en wacht. Hierop zweeg do getrouwe stalmeester, als ware hij vermoeid door de krachtige inspan ning zijner welsprekendheid, die hij bijzonder geschikt rekende, om de smart zijns meesters te lenigen. Arthur glimlachte. Zie Kerdollo zeide hij op minzame wijze terwijl hij diens opmerkzaamheid vestigde op eenen boot,die in de rivier lag,zie aan hot ach terste gedeelte staat een visscher, die het net uitwerptzijne vrouw, die de riemen bestuurd heeft, omhelsde hem zooeven ik heb het ge zien, en zijn geluk benijd want ik wenschte, evenals hy. slechts een visscher geweest te zijn Nimmer zou my zulk een wensch over de lippen komen, antwoordde de stalmeester verstoord, vergeet gij dan, myn vorst, dat het een edel. een koninklijk bloed is, dat in uwe ai eren vloeit En gij Kerdolle vergeet gij, dat, al is het bloed eens konings zuiverder dan dat van een bedelaar, er echter genoeg vijanden te inden

De Volksstem | 1910 | | pagina 2