1 n JIM - Mj L 'WH 'T EEN EN 'T ANDER Na tie opening der Kamers. 1 r j 1 DAGBLAD O DE AANVAL! f 9M U £m&% a... Aanhoudingen. Laffe aanranding De Kamerzitting De Senaatzitting Betoogingen. Een ontbijt ten palelze Zestiende jaargang nr 800. 148 2 CENTIEMEN HET NUMMER Onnderday 10 November iOIO ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 Iranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelcn van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. t r j J 1 - 3 BUREELEN TE BRUSSEL 239( Haaclitschen SJeenweg, 230. BestuurderJ. TE P.flLST KerltHt ra.at, Telefoon 114 Wan J\uffeI=De Oendt. P'rr*-^ pi AANKONDIGINGEN KI. nnnk. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0,00 :e ldaiJz. (lt ore regel) fr. 1.00 l'!:ulz. (kleine regel) fr. 0.30 limine. aankon, (perrogel)fr 2,uo Voor alle Reklatv.en (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. :i.00 Recht, herstel 1. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) ir. 2,00 rrr Wi vdi n E. TAMINIAU, 217, de Mó.-odestraat, Brussel. Wij hebben in ons vorig artikel ge sproken over de belooging van Char leroi. Thans gaan wij de redevoeringen ontleden van de beeren Masson en Vandervelde, de eenige redevoeringen die waard zijn bevonden geworden in de goddelo z bladen te verschijnen. Heer Masson, om de 25 buizen op de 43 kandidaten uitte leggen, die de leerlingen der provinciale normaal scholen van Henegouwen voor den midden-jury opliepen, kon niet anders dan den kolossalen tegenslag toeschrij ven aan eene slechte opvatting van den jury, die in meerderheid bestond uil welgekende anti-katholieken. Waarom zijn nu die normaalscho len tot stand gekomen M. Masson zegt hetIn de gemeen tescholen zijn de onderwijzers in meer derheid gevormd door godsdienstige gestichten. Het is daarom dat de pro vincie Henegouwen, normaalscholen heeft opgericht. De onderneming komt toe aan Balsacq...-. Welnu, lezers, wat zei Balsacq 'Wij moeten normaalscholen oprichten die ons goddelooze onderwijzers zullen schenken, waaruit scherpsclmt/crs en scherpschutslers zullen voortkomen, die het land zullen bevrijden van den gods- dienstigen geest. De provincieraad van Henegou wen heett slechts een punt voor oogen: gediplomeerde, bekwame en waardige onderwijzers. Bravo, M. Masson, uice normaal scholen hebben getoond dat zij be kwame mannen kunnen vormen, op 43 kandidaten nauwelijks 18 personen, die meer dan de hell't der punten kun nen behalen. En hoe nauw, niet waar, of er vielen or nog een stuk of vijf door de mand Wij eischen voor de provinciën en de gemeenten het recht niet godsdien stige dus antigodsdienstige, dus goddelooze onderwijzers te vormen. Dat diegenen welke een godsdienstig onderwijs willen, het maken wij heb ben het recht een antigodsdienstig on derwijs te vormen. M. Masson gij hebt bier vandeeg uwen neus voorbij geklapt. Zeker schenken wij u het recht, een anti godsdienstig onderwijs te maken, maar dan moet gij het maken met uwe, niet met onze centen. Zoo dan! sedert wan neer kan men den katholieken huis vader verplichten, lasten te betalen voor een goddeloos onderwijs Wij katholieken betalen ons onderwijs met onze centen waarom doet gij zulks niet even eens Of er is nog een uit weg: Als gij scholen opricht met de centen van iedereen, waarom mogen wij ook geen scholen oprichten met die centen die zoowel van ons als van u zijn. Wij vragen dus de gelijkheid voor al.e scholen. M. Masson nuet die gelijkheid stemmen, indien hij ten min ste eens wil blijven met zijne verkla ringen. De katholieken zullen misschien in den loop van dezen zittijd de gelijkheid vragen voor alle scholen, die voldoen aan de wettige vereischten. Onze katholieke werklieden, onze katholieke huisvaders hebben zoowel en zooveel recht, als de liberale en de socialisti sche huisvaderszij mogen dus eischen dat de Staat evenzeer tussehenkome in het onderwijs hunner kinderen, als in dit van andersdenkenden Wie toch kan zulke Waarblijkende zaak van rechtvaardigheid betwisten Heer Vandervelde heeft over aller lei zaken gesproken. Socialisten en liberalen zijn veree- uigd omdat zij de vrijheid van onder wijs verdedigen, en omdat zij bui gen voor geen enkel dogma en voor geene enkele onfaalbare overheid, (be halve voor het ordewoord der loge, der vrijmetselarij, doch dit verzwijgt hij). De minister van arbeid heeft geen hart gehad om een stuiver Ie verlee- nen aan de school der aan-den-arbeid- verongelukten. Wij doen opmerken dat die school eene fanatieke, anti-godsdienstige en streng politieke inrichting moet zijn; en zoo zijnde is het legen het gemeene recht, zulke inrichting te ondersteu nen. Maar waar Vandervelde spreekt van de harteloosheid van M. Hubert, daar vragen wij hein, hoe wij den god- deloozen Brabantschen provincieraad moeten betitelen, die een schoteltje soep weigerde aan arme kinderen, omdat hunne ouders katholiek waren? En die harteloosheid werd gepleegd én door liberalen én door socialisten Dan vragen wij nog aan het 'medelij dend hart van den arehi-rijken Vandervelde, of het geperinetteerd is, of het mag gedoogd worden, dat kleine kinderen.soms in enge of onge zonde' schoollokalen moeten verblijven moeten beroofd blijven van allen on derstand, hoewel deze wordt betaald met de centen van Jan en alleman al leenlijk omdat die kinderen het groote geluk genieten een katholieken vader en eene katholieke moeder te bezitten. Wij willen niet te ver uitweiden over uwen aanval van kiesbedrog. Iloe is M. May, wiens volgelingen zoo tal rijk op de betooging aanwezig waren hoe is hij te Nijvel gekozen Hoe gaat men in de steden te werk om socialis tische broeders of andere werklie den te overhalen of te dwingen om voor de socialisten en liberalen te stemmen In welke steden vooral doet men veroordeelden, ja, zelfs dooden stem men Is het niet daar voornamelijk, waar uwe vrienden of lcartelgenooten den scepter zwaaien Neen, Heeren Vandervelde en Masson, het goede recht der katholieken is te tastbaar, om het, al was het nog zoo weinig ook, van kant te schuiven. De Belgische bevolking, onze Vlaamsche bevolking zal uitspraak doen, tusschen uwe ver keerde en noodlottige begrippen en de onmiskenbare rechten van alle Belgi sche huisvaders en van onze katholieke volkskinderen. Staatkundig Overzicht Engeland. Koning Joris heeft eene pro- klant a tie uitgevaardigdmeldende dat de Kroning op 22 Juni aanstaande zal plaals hebben. Frankrijk. De kabinetsoverste Briand en minister Pnech hebben eene samenkomst gehad met de bestuurders der Fransche spoorwegmaatschappijen, ten einde de noo- dige middelen te beramen om. voldoening te geven aan de spooricegwerklieden. Dinsdag namiddag heeft Briand de ministerieels verklaring gelezen in de ka merzitting.Meer dan -100 kamerleden toaren aanwezig. De zitting was zeer woelig, daar de socia listen hevig op Briand en zijne nieuwe kol- legas uitvielen. Portugal. Te Madrid is bericht ontvan- kun meldende dat vijf generaals, zeventien ojrperofficieren een grout getal andere officie ren te Lissabon aangehouden loerden onder betichting tegen de Republiek gekomp lotteer d te hebben. Turkye. De toestand is in Turhye we derom zeer gespannendaar de Bulgaren andermaal dreigend optreden. De Bulgaren beweren dat lurkye zijn woord niet heeft gehouden en wederom moor- derijen laat begaan. Turkye beweert van zijnen kantdal het de scheld der Bulgaren is, dat cr gedurig geharreicar is in de Balkanen. Uuitschland. De begrooting van 19ti is verschenen. De gewone begrooting beloopt tot 2,707,819,913 mark en de buitengewone begrooting tot 217,225,817 mark. Van deze laatste begrooting zullen 97,755,950 mark door eene leening moeten opgehaald worden. China. In alle groote steden van China werden betoogingen gehoudenom den kei zer te bedanken over de toekenning cener grondwet.binnen driejaar. Men voorziet dat ten gevolge dezer betoo gingen de grondwet nog vroeger zal verleend worden. 30E2 STOET ÜDISEÏFS. Verjaring. 10 November 1809. Mgr. Hevlcn, gemijterde abt van Tongerloo, is bisschop van Namen benoemd. Koning AEbrecht heeft besloten de 3 miljoen '309,000 frank die jaarlijks worden te zijner beschikking gesteld als Staatshoofd, krachlens het'traktaat vau Congo-Naasling, lot datde som van 50 miljoen, door Leopold II geêischt, tot samenstelling van het bijzon- fonds, zal betaald zijn, to verdoelen als volgt 1Voor de pensioenen aan Gongolanders» 500,000 fr. 2. Voor hulpbetoon aan wedu wen en nabestaanden van vroegtijdig over leden bloedverwanten, 50,000 fr. 3. tege moetkoming aan echtgenooten van ambtenaars en beambten, naar Congo meereizend, 50,000 fr. 4. Reiskosten van vrouwelijke zendelin gen, op terugkoer naar Europa, 25,000 fr. Toelage aan Belgische zendelingen in Congo, vooral onderwijskrachten. 500.000 6. Gezond).eidsverzorging in Congo en be strijdingsmiddelen der ziekten, 1 millioen fr. 7. Sanatoriums op de boorden der Middel- landsehe Zee, ten behoeve van Congo-agen- ten, 35,000 fr. 8. Beha kenen en bevaarbaar houden van de Congorivier, 470,000 fr. 9. Ethnographische (Volkenkunde) zendingen, 100,000 fr. 10 Kosten van beheerder des fonds, Koloniale school van Tervueren Plan- tenkamers van Laken en Tervueren, 70,000 fr. 11. Bouwen van hospitalen voor kleur lingen, 500,000 frank. De kolen. In de laatste aanbeste ding van kolen voor den dienst der staats spoorwegen, hebben de Belgische koolmijnen bijna al de bestellingen bekomen; slechts een gering deel is ervan te beurt gevallen aan hunne Engelsche mededingers. Er wordt nu verzekerd dat voor do aanstaande aanbeste dingen, de Belgische nijveraars zich zullen verstaan om de prijzen zoodanig te regelen, dat de Staat geene vreemde kolen meer zal moeten bestellen. Er zou dan ook een afslag op den prijs der huiskolen teverwachten zijn. De maansverduistering op 16 November. ïn den nacht van 10 op 17 November heeft er eeno totale maans verduistering plaats, welke in Azië, Europa, Afrika en Amerika kan worden nagegaan. Deze maaneklips begint 's avonds, om 11 u. 44 min. en eindigt om 2 u. 58 m.'s morgens. Van 12 u. 56 m. tot 1 u. 47 m. is de maan heeleraaal verduisterd. Van links naar rechts zal de schaduw der aarde in de maan dringen, zoodat men den indruk zal bekomen dat de schaduw de maan inhaalt. lid best ziet men eene maansverduistering met een theaterverrekijkcr. Is de algeheele verduistering voorbij, dan ziet men, gewoon lijk aan den Oostelijken maanrand, waar zich zeer hooge bergtoppen bevinden, een blauw licht en eerst eenige minuten later, vollen zonneschijn. Paardenhandel. Gedurende de maand September werden 4,080 paarden in gevoerd waaronder 1,803 voor de slachtbank en 2,223 andore verder 315 veulens. Uitge voerd werden 2,372 paarden, waaronder ongev-er or '"-bland, 2°9 naar Frankrijk, 114 naar Holland. Uitgevoerd werden nog 582 veulens, meest naar Duitser- land (370), en naar Holland (101), Twee personen zijn ter beschikking van het gerecht opgesloten. De eene, een 15jarige loopjongen, Bert lie genaamd, verklaarde dat hij eon groen stuk karton, dat hij in het Maison du Peuplc ge kregen had, naar het hoofd van den Koning moest worpen. De andere zekere Laeourt, van Zoningon. had tijdens den doortocht van don Koning geroepen opeter van 't gou vernement r ,acourt beweert dat hij zich niet tot den Koning richtte. Drie andere personen, die weigerden aan de policio te gehoorzamen werden ook aan gehouden, doch nadien terug losgelaten. Toon burggraaf de Beughem, grootmees ter van bot huis van H. K. H. do gravin van Vlaanderen ïn hofrijtuig huiswaarts reed, werd zijn rijtuig door eene bende socialisten achtervolgd. Wanneer hot rijtuig aan het paleis der Re- gencielaan stil hield, verdubbelden het go- huil en de woede der socios. Een politieagent en een burgerwacht wil den tussehenkomen, doch zij werden door de woeste lafaards mishandeld. Toen een groep gendarmen te paard hen chargeerdo, namen de helden de vlucht. Onmiddelijk na het vertrek van den vorste lijke personen en van de heeren senators, nam M. Reernaert, ouderdomsdeken der Kamer, plaats op den voorzitterszetel der Kamer. De zitting wordt om 2 ure geopend. De Kamer houdt zich bezig met de goed keuring der laatste wetgevende Kieziug. Klachten zijn neergelegd betrekkelijk de kiezingen van Antwerpen en van Ieperen- Kortrijk. M. Vandervelde vraagt het woord voor eene ordemotie. Spreker doet opmerken, dat bij de intrede dor Koningin, alswanneer de socialisten en republikeinen ovenals de anderen rechtstonden, omdat zij eene vrouw is en onder het volk gaat. eene manifestatie heeft plaats gehad in de tribunen. In de toekomst mag zulk feit niet meer ge beuren. In het paleis der Natie hebben alleen de vertegenwoordigers der Natie iets te zeg gen. M. Beernaert. Het is altijd onbetame lijk dat vreemdelingen zich met onze zaken bemoeien. Wij moeten maatregelen nemen om te beletten dat zulks zich nog zou voor doen. M. Vandervelde verklaart zich daarmede tevreden cn de zitting wordt om 2 1/2 ure ge heven. Na do troonrede vergaderden de Senators in den Senaat, onder het voorzitterschap van M. Leger, ouderdomsdeken, bijgestaan door do heeren Magnette en Eibers. De geloofsbrieven van de heeren Van Zelle Jadot en Mévuis worden in de orde bevon den, 7ii worden senators uitgeroepen en leggon den grondwetteiij ken eed af. Benoeming van het bureel M. .Simonis wordt voorzitter herkoren met 71 stemmen tegen 2 aan M. de Favereau 6 aan M. 't Kint de Roodenbeke en 1 aan M. Dupont. Er waren 14 onthoudingen. M.M. de Favereau en Dupont worden on dervoorzitters gekozen met 73 en 7l> stena men. M.M. d'Huart, de Grunne, Gobi et on La Fontaino, worden sokretarisscn gekozen. M.M. Westmall en de Jongh'o d'Ardojo worden kwvslors benoemd. M. Simonis neemt plaats aan het bureel en omhelst M. Léger. Daarna leest hij do gebruikelijke redevoe ring dankbetuigingen voor do bewezeno eer en den blijk van vertrouwen, beloften van onpartijdigheid en opoffering, lof der ten toonstelling van Brussel, bewondering voor do krachtdadige werking om de ramp van 14den Oogst te horstellen. Ten slotte drukt M. Simonis de hoop uit, dat de Senaat, evenals vroeger, bewijzen zal geven van getrouwheid aan do grondwette lijke instellingen, en dat met Gods hulp er nuttig werk zal afgeleverd worden, voor den bloei en de grootheid van het vaderland. Daarna verklaart hij de Senaat geopend. M. Simonis brengt hulde aan denagedach- tonis der afgestorvene senators. MM. Dier- man, Finet, Melot en Fóvrier. Het bureel wordt gelast aan do familien brieven van deel neming te sturen. MM. Scbollaert in naam der regeering, Dupont in naam der liberale linkerzijde, Va« den Peereboom, in naam dor rechterzijde c« Coppieter in naam der socialisten,sluiten zich bij de hulde aan. M. Simonis deelt daarna aan den Senaat de verloving mede van prinses C'em1 me met prins Victor Napoleon. In naam »un den Senaat worden gelukwenschen gestuurd aan het jonge paar. Do Senaat gaat dan over tot liet benoemen der kommissie gelast met het opstellen van het antwoord aan do Troonrede. Worden benoemd MM. Simonis, Braun, de Favereau, Goblet d'Aviella en La Fon taine. Aan het bureel wordt de zorg overgelaten de Senaat bijeen te roepen,wanneer het adres is opgemaakt, waarna de zitting geheven wordt. Het eerste bedrijf ven het kluchtspel der socialisten, werd gisteren in do Brusselsche straten gespeeld. Het tweede bedrijf was dat in de Kamers. Hot derde werd s' avonds in verdeeling gespeeld te Brussel, Luik, Gent en Charleroi, waar de socialisten in hunna lokalen meetingen hielden. Alles liep kalm af. Dinsdag namiddag werd in het Koninklijk Paleis een ontbijt aangeboden, waaraan 80 genoodigden deelnamen, waaronder ver scheidene ministers, de heeren senators cn volksvertegenwoordigers, die in den namid dag do vorsten ontvangen hadden, het voor- loopig bureel der Kamer, het bureel van den Senaat, de burgemeester van Brussel en ver scheidene overheden van leger en burger wacht. Er werd over de incidenten van s' namid dags niet gesproken. Volgens verklaring der aanwezigen waren de koning en do koningin uiterst welgemoed.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1