De omkoopers. 'T EEN EN 'T ANDER Het spoorwegongeluk O «I» DiLG-BL A.D Het huwelijk van prinses Clementina van Wetteren Zsstiende jaargang n' 800. - I S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 16 November 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE CRUSSEL TE AALST 133, (iaacbUchtn Steenweg, 230. I Kerkstraat, Telefoon 111 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. rwfc (l hot -t k!. ïvg.) fr. 0,00 3"* bl.i'iz. (_r '"'j fr. 1 fX) Wadi. (k ie nut ifr. 0.30 fr'umikc. aaukuu. re-dal) fr. 2,0(J KR *LLK A f VRÓXD li k iaien (per rei^sT, fr 2,00 Grin ngd iiioiitts (f.ur ire^ol) fr. 3,00 IlecUc. Ler- ii. (per regel) Ir. 2,00 U\erly«U;u (per lr^ai) fr. 2,00 7.1 ('H WK\0K!t E. TAMINIAU, 217, tfe (de^oüesirxnl, Brussel. Wij willen terugkomen op het punt dat aangeraakt werd in de tweede zit ting- van de Kamers, en namelijk op de omkuoperij die er bestaan heeft met de laatste kiezingen te Nijvel, en die een zetel heeft verzekerd aan den Jood May den eenigen zetel dien wij katho lieken. bij de laatste kiezing hebben verloren. De liberalen en socialisten huilden van pijn toen Mijnheer Arthur Verbaegen, den moed bad die omkoo- perij, naar waarde te geeselen, en bij geeselde die vervalsching niet door verklaringen of schriften van katholie ken, maar met de getuigenissen zelf van verschillende kopstukken der te genpartij. Het is noodig dat dit feit g'oed wordt geweten onze tegenstre vers hebben sinds lang de gewoonte aangenomen inkwestiën van dezen aard tegenover de katholieken te roepen: Houdt den diefomdat mende ware schuldigen zelve niet zou betrappen, of zelfs nog niet verdenken. M. Edmond Picard, schreef dan in het Zondagnumnier van de Ckroni- gue in Mei, laatstleden, nagenoeg dit gedacht: M. May, heeft zich laten inburgeren, om Belgische wetgever te worden. Wat kan hij komen doen in onze wetgeving, hij, die de gewoonten, de zeden, de gesteltenis, de nood niet eens kent van de Belgen, die hij ver tegenwoordigt. Le Peuple ging er nog beter op los en schreef De liberalen hebben te Nijvel ons overwonnen, door de populariteit van M.May, die vooral voortkomt uit zijne vrijgevigheid zoodat dit onze vriend Lekeu deed uitroepen 7e dezenprijze vi u-kies ik dat do socialisten den zetel niet gewonnen hebben. M. Bertrand, andere socialist, ver klaarde de liberale partij heeft in de arrondissementen niets gewonnen, ten zij in dit van Nijvel, en zulks dank zij gansch bijzondere omstandigheden, waarop het beter is niet stil te blijven. M. Meysmans echter sprak nog het duidelijkste, luistert Bij de opening der Kamerzitting zal men eerst moeten overgaan tot het niet- ol wel goedkeuren van de kiezing van Nijvel, wellte op geld gesteund is. i: Wanneer men eene stelling kan be wijzen met woorden en schriften van zijne hevigste tegenstrevers zelve, dan mag men wel zeggen dat de uitslag van de kiezing te Nijvel niet de weer galm is van het openbare volksgevoe len, van de openbare meening. maar wel de uitslag van een© marekandage, van eene echte, stelselmatige uitkoo- ptrij. De tegenstrevers zijndan ookslecht ge komen met de ontbinding der kamers te eischen. Verre dus dat onze meer derheid slechts zou berusten op kies bedrog en eene slechte evenredige ver tegenwoordiging, is het het kiesbe drog en het misbruik van het geld op de meening van de kiezers door de tegenpartij gepleegd, dat ons katholie ken, ée'nen zetel onttrokken heeft. De tegenstrevers in de Kamer heb ben ook niet getracht de gezegdens van hunne politieke vrienden te logen straffen, waaruit wel degelijk blijkt, dat er kiesbedrog is gepleegd te Nij vel maar om den indruk weg te kun nen nemen, die da redevoering van M. Verhaegen in het land zou bren gen, kwamen zij voor den dag met zoogezegde kiesvervalschingen, die vroegere jaren en in andere distrikten waren gepleegd. Als dit dan werkelijk zoo was, dan moesten de liberalen en socialisten niet zoo lang gewacht heb ben het kenbaar te maken i Zij echter, die het allerminste dat er maar ergens voorvalt, met groot gerucht en gebaar aan alle hoeken en kanten uitbazui nen, zij zouden die echte kiesverval schingen der katholieken niet rucht baar hebben gemaakt Aan welke ganzen meenen de tegen strevers zulke gezegdens wijs te ma- km De verklaringen in de Kamer afgelegd, verre van ons te ontmoedi gen, zijn een spoorslag, die ons aan zetten zal, den strijd met nog- meer moed, hoop en betrouwen voort te zet ten. Het land is in de laatste kiezingen de katholieke, meerderheid geheel en al truuw gebleven het land heeft de regeeringspolitiek, voor de vrijwaring van onze vrije scholen, volmondig goedgekeurd. Het is dezelfde politiek, die de ko ning heeft medegedeeld in zijne troon rede. Dat de katholieke meerderheid dit aangeduide programma volvoere en men zal zien, met de toekomende algemeene kiezingen zullen de katho lieke gekozenen, de eenige mannen die de partij van rust, orde en vrede uit maken, met een schitterende meerder heid uit de stembus te voorschijn ko men. Katholieke strijders, daarom niet gedraald 1 niet getwijfeld niet ge wacht Met overtuiging en geestdrift aan het werk, want ook onze tegen strevers, zij slapen ol rusten niet Het ware eene schande voor ons, katholie ken, minder veil te hebben tot zege praal onzer gedachten, dan 't is gelijk dewelke onzer tegenstrevers De kiezing van 1910 is achter den rug, bereiden wij den slag van 1912. Goed begonnen is half gewonnen Verjaring. 16 November 1872. Dood van Mgr. Sabis, bisschop van Doornik Door haar huwelijk, dat heden gesloten werd, heef' prinses Clementina ver zaakt aan een jaargeld van G0,0U0 frank dat haar. op uitdrukkelijk verlangen van Leo pold II,in hot conlrakt der Cougonaasting ge schreven, werd uitbetaald. Anderzijds verliest de jonge gehuwde ook de meeste barer voorrechten als prinses van den bloede. Gezien de hoedanigheid vau haren echtgenoot als Fransclie kroonpretendent, zal zij in geen enkele olücieele plechtigheid meer verschijnen en de troepen zullen voor haar do wapens niet meer aanbieden. Wij vernemen dat de Keizer aan de vier Belgische machinisten en stokers, die zijn trein geleid hebben, onderscheidingen heeft laten overhandigen. De heer L. De Laet, machinist werd ver eerd met de medalie van den Rooden Adelaar de heeren G. De Bruyne, machinist, A. Bue- lens en P. Leemans, stokers, ontvingen de medalie van den Zwarten Adelaar. Bovendien heeft de Keizer hun een gelde lijke belooning laten toekennen, als bewijs van zijne tevredenheid over de wijze, waarop de trein word geleid. Een katholiek strijder, die eene zekere rol heeft gespeeld in de Kamer, do heer Eug. Mceus, van Antwerpen, is in don ouderdom van 81 jaar overleden. Hij zetelde in het parlement, gedurende 24 jaar als gekozene der meeting; en volgde Victor Jacobs op als voorzitter der commissie van do Scheldewerken. Koortsachtige redevoerin gen. Eenige voorbeelden van overdre ven parlementaire redevoeringen. Over eenigen tijd heeft in het Oostenrij ker Parlement, M. Kotlarsch dertien achter eenvolgende uren gesproken. Dit record is ver hoven den speech van maar acht urea van M. Spring-Rice, die als Daniël O'Connel de afscheuring van Ierland van het Vereenigde Rijk wilde doen doorgaan. Tijdens den oorlog sprak M. Summer, van den Senaat van Washington, gedurende elf uren over Nebraska en Kansas, die zich niet Iden aansluiten bij do Staten van het Zuiden. Als de bijeenkomst van Bordeaux in 1871 het lot van Elzas en Lorreinen behandelde, sprak M. Kuss, burgemeester van Stras bourg zoo lang en zoo aangedaan, dat hij er anderdaags van stierf. De dokter Cosmos, van het Parlement van Britsch Colombia, sprak - achttien uren ten einde de stemming eencr wet te herinne ren, die verplichtte dat men de colons van hunnen haard moest wegsturen. Als liet uur van sluiten van deu zittijd geslagen was, viel dokter Cosmos als verlamd ten gronde. Hij genas met veel moeite. Ouui* leven. Do stad Essen, in Duitschland, heeft stedelijke winkels ge opend, waar men allo koopwaren kan ver krijgen aan inkomprijs. Zooals men wel'denken kan, stroomen de klanten er toe. Slachtvee wordt er in groole hoeveelheid uit Denemarken ingevoerd on in de slachthuizen in 't klein verkocht. Op een paar uren is gewoonlijk de voor raad opgeruimd. Men verkoopt or ook aar dappelen, visch, groenten, wild, gevogelte. De zaakjes gaan zoo goed vooruit, dat andere gemeentebesturen het voorbeeld van Essen gaan volgen. Ds rechterzij. De kommissie van Kr ij gsdi ens tbuarii edente Antwerpen, l eeft op hare beurt den wensch uitgedrukt dat de regeering zich voorafgaandelijk met do rechterzij zou verslaan over de scliool- westie, de kieswetten en do militaire kwestie en dat do minderheid in do rechterzij zich aan de meerderheid zou onderwerpen. De kommissie heeft besloten eene open bare inschrijving te openen om een gedenk- teeken op te richten op het graf van Edward Coremans. Belgische bedevaart naar het Heilig Land tijdens de Goede Week en de Paaschfeesten. Gezegend en aangemoedigd door Z. H. den Paus en Z. E. deu Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. ■1 iu Bedevaart aan boord van de Eloile. Volkomen omtrek van de Middelandsche Zee. Vertrek van Marseille den 28 Maart terug t9 Marseille den 9 Mei 1911.Mar seille Port-Saïd. Suez-Kanaal. Kaïro. De Pyiramieden. Matariêh Heliopolis. Sakkara en Memphis. Jaffa, ffleruzalem. Bethlehem. St-Jan in de Bergot*. Jericho. DoJordaan. üel)oode Zee. S.nuarië. Gaïlï'a. Garmehas- berg. Nazareth. Kina. De Berg Tliabor. Tiberias. Qapharnaum. Het Meer Genesareth PeVannnn,'!-.- De fef<trao. Damascus. Baai hek. De Lihaan. Beyrouth. Konstantinopel. De berg At hos." ALlienon. Malta. Napels. Pompei. Marseille, enz. Prijzen der plaatsen (Van Marseille tot Marseille) ls,e klas, 1250 fr. 2de klas, 1050 fr. 3"e klas. 800 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Legrand, inrichter, Halvestraat 18, Leuven. Staatkundig Overzicht Mexiko.Ilct geschil dat tusschen Mexiho en de Vereenigde Staten ontstaan was, is kunnen bijgelegd worden. Men had eenigen tjd gevreesd(Jat het geschil eene ernstige verwin/teling zou veroorzaakt heb ben Turkyë. Volgens een Engelsch blad, zal het antwoord op de troonrede dezer da gen in het Turkseh parlement besproken worden. De groot vizier zal eene redevoering uitspreken, waarin hij nogmaals op de bij zonderste punten der troonrede zal terug komen. Hij zal ook eene stemming van rer- trouwen vragen, waarna het ministerie eenigszins zal gewijzigd worden. Het gerucht dal een waarborg ster drag zou gesloten zijn met Oostenrijk, wordt gelo genstraft. Zwitserland. In de kiezingen Zondag laatst te Geneve gehoudenhebben de katho lieken vier zetels aan den kantonalen raad bijgeicnnnen. Er zullen thans 17 katho lieken zetelen. Deze zetels werden veroverd op de radikalen en de socialisten. Engeland. De Ieren zijn thans meester van het Engelsch Parlementdaar zj er nrn UI stemmen bpschikhen en het gouver nement volstrekt hunne stemmen noodig heeft, om zijne ontwerpen te kunnen door drijven. Men voorziet dat het zelfbestuur weldra aan levland zal toegekend tcorden. Redmond, de lersehe leider, is van merika teruggekeerd, t een miljoen frank, dat hij ginds bij de Ieren had opge haald voor den strijd der Home Rule. Portugal. De Vereenigde Staten,China en Zwitserland hebben ook het nieuw gou- i.ifnt herkend. Oud-Minister Franco en zijne kollegas zul len in 't kort voor de rechtbank verschijnen. Urugay. De oproerige beweging is ge ëindigd en de vrede geteekend. De eenige toorww-d", door de gouverne mentele overwinnaars gesteld, is, dat de oproerlingen naar huis terug heeren. Deze onderwierpen zich cn hebben hunne wapens ingeleverd. Zij geven zich over, zich betrouwende op den vader Ian dslievenden geest van den Voorzitter der RepuL,iek. Daar alle vijandetijkheden geëindigd zijn, zal deze. revolutie als niet gebeurd aan schouwd worden. Maandag, werd in bet koninklijk kasteel van Moncalieri het huwelijk ingezegend vao prinses Clementina van België, mei prins Victor Napoleon. De prinses was reeds Zaterdag te Turijn aangekomen. Zij werd or door do inwoners zeer hartelijk ontvangen en stapte in het koninklijk paleis af. Maandag morgend begaf zij zich in gezel schap van II.. K. H. de Gravin van Vlaan deren, den hertog van Aosle en een talrijk gevolg naar liet koninklijk kasteel van Moncalieri, waar het burgerlijk en kerkelijk, huwelijk zou plaats hebben. Alhoewel het weder uiterst slecht was, verdrong zich eene overgroote menigte in den omtrek van het kasteel. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken in den salon van prins Victor Napoléon, wel- ko voor de gelegenheid prachtig versierd was. Prins Victor Napoléon was in habiet, met het halssnoer der Anronciadenorde en het groot lint der Leopoldsorde, welke hem juist door Koning Albert was toegekend gewor den. Zijne getuigen waren graaf Saléni. graaf Negri do Lampore, graaf Balbo de Sambuy en markies Ferrero di Cambiano, allen Ita lianen, daar de wet wil, dat al de getuigen te Moncalieri woonachtig zijn. Verder waren ook nog tegenwoordig, de Koningin moeder van Italië prins Louis Napoleon de hertog Philippe van Saksen- Cohurg-Gotha de graaf van Turyn de her tog der Ahruzzen de graaf van Salenii dc hertog van Genua enz. Ridder Trotti, die het huwelijk voltrok, sprak eene gelegenheidsrede uit, waarin hij wees op de grootheden der Italiaansche enBel- gische vorstenhuizen en zich verheugde, om dat door het huwelijk van prinses Clementina niet prins Victor Napoléon do vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Italië en België 'g veel zouden verbeteren. Daarna bood hij hen een gouden penhou der aan, met diamanten versierd, waarmede de huwelijksakt geteekend werd. De gouden penhouder, een geschenk van de municipaliteit van Moncalieri werd aan de jonggehuwden, ter herinnering gelaten. Daarna begaf de stoet zich naar do kapel van liet kasteel, alwaar het kerkelijk huwe lijk ingezegend werd. Hier had prinses Cle mentina voor getuigen, den prins de Ligne en den prins van Saksen- Cohurg prins Victor Napoleon had als getuigen, den hertog van Aoste, vertegenwoordiger van don koning van Italië en generaal Louis Bonaparte. Het huwelijk werd ingezegend door Mgr. Masera, bisschop van Biella, die ook eene korte toespraak hield en de jong gehuwden de vaderlijke wenschen van Z. II. den Paus Overbracht. Na afloop der huwelijksplechtigheid, werd in het kasteel een feestmaal gehouden. Do Koninklijke personen van liet gevolg bielden zich rechts en links van liet altaar en het jonge paar stond voor het altaar. De dignitarissen van liet Hof en eonige genoodigden bevonden zich ook in do kapel. Tijdons de ceremonie speelde een quator snaarrnuziekanten stukken van Beethoven, H&ndel en Calegari. De kapel was prachtig versierd. Na afloop der huwelijksplechtigheid, werd in het kasteel een feestmaal gehouden. Alleen de koningin-moeder woonde het feestmaal niet bij. Zij was oumiddelijk na de huwelijksplechtigheid, terug naar het kasteel van Siupinigi vertrokken. Bij het nagerecht nam do hertog van Aoste het woord en wenschle het jonge paar geluk in naam van den koning van Italië. Maandag morgend zijn te Moncalieri tal rijke telegrammen van gelukwenschen en geschenken toegekomen onder andere van koning Vielor-Einmanuël, koningin Maria- Pia, Paus l'ius X, de hertogin van Aoste, enz... Men schat do waarde der bruidsgeschen ken, door prinses Clementina ontvangen, op meer dan anderhalf miljoen frank. Prinses Clementina heeft aan de munici paliteit van Moncalieri, eene som van 10,000 frank geschonken, voor den arme. De jonge eehtgenootcn zullen een veertien tal dagen to Moncalieri blijven. Door zijn huwelijk met prinses Clementina van België, wordt prins Victor Napoleon De neef van den Koning van Engeland, van den Keizer van Duitschland, van den Czaar van Rusland, van den Koning van Bulgarië, van den Koning van Noorwegen, van den Koning der Belgen, van den Koning van Spanje, van den Erfprins van Roumanië, van den Erfprins van Griekenland, van den Groot-IIerlog van Essen, van don Erfprins van Zweden, enz... Al deze verwantschappen komen door den vader van prinses Clementina. Koning Leopold II, die een Hertog van Saksen-Co- burg-Gotlia was. Langs grootmoeders zijde, is prinses Cle mentina eene achterkleindochter van Koning Louis-Phiüppe. Prins Victor Napoleon wordt dus een neef van den hertog van Orleans en van de prinsen en prinsessen van het Konink lijk huis van Frankrijk en door do Koningin Maria Ilendrika wordt hij ook verwant aau de familiün Halsburgen von Wittelsbach. Door zijne moeder, prinses Clotilde van Savooi, was hij rpeds een neef van don Ko ning van Italië en Koning Manuel van Por tugal. Door zijne grootmoeder is hij verwant aan het regeerend huis van Wurtemberg. Het zal dus enkel aan de hoven van Serbië en Montenegro zijn, dat prins Victor-Napo leon gcene bloedverwanten zal hebben. De verantwoordelijkheid Het bestuurlijk onderzoek dat ingesteld is, zal uitwijzon wicn het ongeluk te wijten is. Het personeel van den posttrein en van den reizigerstrein uit Gent, kunnen niet aanspra kelijk gemaakt warden, daar allo signalen veilig waren. De schuld van de hotsing moet dus hij don koop waren trein en dezen die de versporing bestuurden,gezocht worden. Men verstaat niet, hoe liet toegelaten is, te versporen op liet ocgenblik dat reizigers treinen in volle va aft dezelfde sporen moeten gebruiken. Moedige werklieden De wisselwachter had reeds den koopwa- rentrein naar do zijhaan gestuurd, toen hij bevond, dat de koopwarentrein ondanks dat, toch op de haan Gent-Brussel bleef. Daar het te laat was om de signalen te ver plaatsen, greep hij den rooden lantaarn en begon er mede te zwaaien. Do machinist van

De Volksstem | 1910 | | pagina 1