BUITENLAND. De Landbouw in België mmi 'T EEN EN 'T ANDER Volksverzekeringen door de Leveusverzekeringskas ZcsSieisde jssrgsng nr SSO< Vrijdag 18 November 1910 «9 I3A.GBLikIj) BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. DE BROEDERS. Eea Tweegevecht?? liet Staatsblad Soldatenkrlngen en politiek. 155 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. inschrijving in alle poslbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. Ut <f# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avtnds. BUREEL-EN i TE BRUSSEL I TE AALST 23C, fïaacli lacher. Steenweg, 830. I OKerketraat, O Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. oank. (1 tot 4 kl. rsg.) fr. 0,60 3* l»la«Jz. (groot» regel) fr. 1.00 4° bladr,. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 9,00 Gemengd nieuw* (perregel) fr. 3.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allk aankonoioinqkv. zich wevdk.v C. TAMINIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel. Ons dunkens, is het voor ons een plicht, en een aangename plicht, de groote liefdo bekend te maken dio er hostaal in de rangen van onze tegen strevers, de socialistische en liberale broeders. Immers zij munten or op, ja, azen er op al onze onderlinge verdeeldhe den, lioo klein die ook mogen zijn, uit to huiten en ze te verzwaren. Daaren tegen roepen zij zoo aanhoudend en zoo luid over de ongelooflijke vriendschap die er tegenwoordig tusschon liberalen en socialisten zon bestaan, dat zij op den duur hunne eigene leugens zouden gelooven indien men hun de waarheid niet op tijd en stond voor oogen lei. Zoo is er voor eenenieuwigheid eene scherpe tweedracht, eeno hevigo ruzie ontslaan tusschon den liberalen volks vertegenwoordiger heer Cocq en het socialistisch gemeenteraadslid van El- sene, den heer Vinck. Er was in Eisene spraak over de benoeming van een onderwijzer. Naar men nagenoeg uit do zaak kan opma ken, had heer Vinck een kandidaat, die door M. Cocq, die levens schepene van onderwijs is van Eisene, niet werd begunstigd. Daarom werd heer Cocq alsvolgt door socialist Vinck, naar de natuur afgeschilderd. M. Cocq had schijnheilig weg de on derzoekseommissie aangenomen. M. Cocq als een echte jezuiet. De hou ding van M. Cocq is waarlijk droevig en schandalig en zet hem in staat alle oneerlijkheden te plegen. Ilins en Vinck (alle bei socialisten) hadden aan do liberale partij al hunnen walg voor hare handelwijze doen uit schijnen; on Hins kondigde zijn ontslag; aan, omdat de woordvoerders dor libe ralen hem de meest uitdruhhelijhe min achting inboezemden. Ge ziet, de socialisten zien niet nauw om hunne liberale bondgenooten af te schilderen, als de slechtste dei- politiekers. lieer Volksvertegenwoor diger Cocq schreef aan de Peuple om ie weten wie er verantwoordelijk was voor dat schrijven. Ik. antwoordde oogenblikkelijk Vink, ik neem de volle verantwoorde lijkheid van dit schrijven op mij. Daarop heeft M. Cocq twee getui gen gestuurd naar M. Vinck, de hee- ron Flagey en Devêze, twee advoka- ten van het beroepshofM. Vinck heeft de heeren Van der velde en Roy er, beiden volksvertegenwoordigers, als zijne getuigen afgevaardigd. De ge tuigen van M. Cocq eischen in naam van hun lastgever, do intrekking van al de lasterlijke aantijgingen. De ge tuigen van M. Vinck zeggen, dat hun lastgever door hunnen mond verklaart in het geheel niets terug te trekken van al wat hij geschreven heeft.. Maar uit pm'nciepsr erf enen, weigert Vinck eene eerherstelling d-oor de wapens die toch niets bewijst. Vandervelde en Royer voegen er in persoonlijken naam bij, dat uit redenen van het zelfde princiep van Vinck, zij ook niet willen optreden als getuigen voor een tweegevecht. Daarop antwoordden de getuigen van M. Cocq, dut zij geen an dere zending hebben, dan ofwel de terugtrekking, ofwel de eerherstelling door de wapens te eischen. Hierop wordt het proces-verbaal van de bij eenkomst göteck.-rid. Wij willen in de ruzie niet tussrhen- komen, maar wij geven Vinck toch vol komen gelijk hel tweegevecht niet aan te neinen, dat inderdaad niet het min ste bewijst wie er gelijk of ongelijk heeft en ook de begane fouten niet in het allerminst, hersteld. II. Cocq beleedigd of niet beleedigd en of hij nu Vinck, ofwel of Vinck hem dood schiet of kwetst, dat zou aan da zaak niets veranderen. Het tweegevecht is daarenboven ver boden door do wet. Zoo staan de zaken tusschen de libe rale en socialistische broeders. Indien de tegenstrevers zulks ook al onver breekbare vriendschap en onverdeel- bar# eendracht noemen, dan verstaan wij er ons zelv» niet meer uit. En wij mogen niet meenen dat zulks maar rond Brussel alleen is; te Antwerpen zit het er bovcs op met de Antwerpsche socialisten en het liberaal gemeente raadslid M. Strauss, in Gent zitten de bladen der twee partijen, onder andere Vooruit en - La Flandre Liberale elkander duebtiginhet haar; en «Voor uit en Het Laatste Nieuws voe ren sinds maanden een even hardnelc- kigen, als hatelijken en belachelijken strijd op leven en dood. Hoe het moge lijk is dat twee partijen die elkander persoonlijk en algemeen zoo voortdu rend als woedend bekampen, samen kunnen ten strijde gaan en kartel slui ten, is bijna onverstaanbaar,tenzij men in al dat samenloopen het eenig en uit sluitend doel ziet van eenigo kopstuk ken dier heide partijen,dieer op luimen en watertanden eens M. de minister te kunnen betiteld worden. Buurtwegen. Toelagen zijn verleend voor Let uitvoeren van werken aan buurt wegen aan de volgondo gemeenten Schoo- risse, 88 fr., Waasmunster, 1209, Resse- gem, 3900, Herzele, 13000, Ilerdersem, 11000, Balegem, 2829, Audegem, 2250, en Geeraardsbergen, (3000 fr. Verjaringen.—18 November 1875. Mgr. de Monlpellier, bisschop van Luik wordt door de policie belet buiten zijne hoofdkerk te treden om, inet den kapitel, de processie van het jubileum af le doen. 18 November 1884. De Nederduit- sche bond van Antwerpen beslist aan den Koning oen brief te sturen, in denwelke hij krachtdadig zich verzet tegen het afstellen van minister Jacobs. De Congosdidaien. Het leger in de kolonie telt 18000 manschappen, ge deeltelijk vrijwilligers, gedeeltelijk milicia- nen. Ondanks den oorlogszuchtigen aard van zekere volksstammen is de vrijwilligersdienst in Kongo nog niet ingevoerd, hoewel aller lei aanmoodigingspremiën verleend worden. Slechts een tiende der manschappen zijn vrij willigers doch eons in hel leger, herver- binden zij zich tot op 15 per honderd. Hei Naamfeest des Konings zal wordon gevierd op 26 November. Aldus is, zooals men weet, in 't begin van 't jaar be slist geworden. Voor do eerste maal zal deze feestdag met grooten luister door al de officiëele instellin- en worden herdacht. Daar de feestdag op een Zaterdag valt, zul len de scholen dus twee volle dagen verlof achtereen genieten. In do kazernen zal aan de manschappen een (linke maaltijd worden aangeboden en feestelijkheden ingericht. Of er nogal geschreven wordt.Hut aantal gewone brieven door da p istbureelen van Bolgië verzonden, voor 't binnenland bedroeg in 1909 158.809,155. Dus oen gemiddeld getal van 22 brieven per inwoner. Ongeveer 372,390 brieven en postkaarten uit het binnenland waren aan een verkeerd adres gericht. Op dit getal konden, na ope ning 127,005 brieven besteld worden. Voegen wij er bij dat de international» taks waarschijnlijk verminderen zal. Zoo is er reeds spraak de frankoering der brieven voor Engeland bestemd op 10 centiemen te bren gen. Het dure brood. Op den Fran- schen et aalsspoorweg van 't Westen heerscht er mangel aan goederenwagons. 400.000 centenaars graan, die uit Amerika zijn gekomen, liggen daardoor t» rotten, dank aan den voortdurende» regen. De bur gemeester van La Havre verklaarde, dat de dagelijksche schade 10,000 fr. bedraagt. Er zijn 1500 goederenwagens te kort 1 Gezondheidstoezicht Hel Staatsblad van Woensdag deelt drie minislo- riöele besluiten me» van 15 Noremb»r, waar door bijzondere gezondheidsmaatregelen be volen w orden hei redend» d» reizigers en de verzendingen uit Lissabon, waar de pest heerscht, en uit Turkttj, llongarië en Tripoli, waar de cholera eene steeds groolere uit breiding neemt. Eereieekens. De burgerlijke decoraties in het jaar 1909 door de regee ring uitgereikt, J.ebben aan de Slaatskas eene Slmii van 12.450 frank gekost. Elko on derscheiding van dien aard heoft eone waardo van circa 5 frank. «Aan nijverheidsdecoraties werd een» som uitgegeven van 22.053? frank, ieder juweel kostend tusschen 4 en 6 frank, naar de klasse der onderscheiding. Het is een geheim voor niemand dat de landbouw in ons land sedert b»t bestuur onzer katholiek» R%»fciing een wonder lijken vooruitgang beeft genoten. Onzo Bel gische landbouwers hebben or de aangename ondervinding ran opgedaan. De vooruitgang van den landbouw is vooral, ja, bijna uit- sluilelijk toe te schrijven aan het landbouw onderwijs dat door beVoegde landbouwkun digen, jaar- in, jaar- pit aan de Belgische landbouwers wordt betforgd. Er beslaat een landbouwonderwijs voor liet volk, een mid delbaar landbouwonderwijs en een hooger landbouwonderwijs. Het is voornamelijk het landbouwonderwijs voor het volk en het middelbaar onderwijs dat ons zulke vertroos tend» uitslagen heeft gegeven. Het middelbaar landbouwonderwijs duurt 2 a 8 jaren en is gegrondvestigd op een zeer breedon voet. Er bestaan zoo wel vrije als slaatsgestichten. Vrije gestichten heeft mc-n onder ander» te Carlsboarg, te La Lor ière ;jon eeu officiéél landbouwgesticht te Hoey. In de middelbar» scholen van de» Staat, alsook in do vrije gestichten worden bijzon dere lessen gegeven van landbouw. In de lagere scholen bestaat ook het landbouwon derwijs hot is een vrij vak in de steden en' in die plaatsen waar de landbouw niet wordt beoefend, maar het is verplichtend overal in de landbouwstreken. Gedurende een zeker tijdstip van bet jaar worden er iu da bijzonderste plaatsen nog Zondaglessen over landbouw gegeven. Een gedi[domeerde landbouwkundige is belast met het geven dier voordrachten. Men mag zeg gen üat de toehoorders uit do meest» dier lossen, welko vooral praktisch zijn, het meeste profijt weten te trekken. Die voordrachten zijn heel talrijk, in 189-1 werden er niet rnin dan 8855 gegeven, welke allen door don Staat betaald werden. Om u een klein gedacht te geven van het nut van het landbouwonderwijs, zal het vol doende zijn op een enkel feit te steunen. In 1895 bracht het graan por hectaar 1529 kgr. op. In 1907 was liet gestegen tot 2742 dus bijna het dubbel. Het gebruik van schei kundige meststoffen was insgelijks vermeer- dord in 1895 gebruikte men 80 kgr. per Ila, in 1907, steeg het gebruik lot 178 kgr. per Ha. Landbouwers,trekt er uw nut uit; maakt gebruik van het landbouwonderwijs en vooral laat er uwe kindoron van genieten. Staatkundig Overzicht Spanje. In de goed ingerichte kringen wordt beweerddat er na. de stemming der begroot ingen, eene mini ster ieele An sis sal plaats hebben. M. Canabjas sou met de samenstelling van Act nieuwe kabinet gelast worden. Onder de nieuwe ministers noemt men M. Cobianbehoudsgezindedie het ministerie van Buitenlandse/ie Zaken zou beridderen. Deze keus zou gedaan worden om de on derhandelingen met het Vatikaan te verge makkelijken. Marokko. De juiste bepalingen van het verdrag met Spanje, zijn nog niet gekend, doch men mag van nu af reeds zeggen, dat dc uitslag zeer bevredigend is voor Spanje. Engeland. Er is nog steeds de grootste vrees, dat hier ook eene ministeriefle krisis zal uitbreken, ten gevolge van het geschil der lordskamer. Deze week toerden reeds (wee kabinetsraden gehouden. Het zou M. Asquith zijn, die eerst zijn ontslag zou geven, daar de Koning hem zijn volledig vertrouwen niet kon schenken. Portugal. Het Portugcesch Staatsblad deelt een dekreet mede, de rechten en plich ten van huurders en verhuurders vein huizen oasis tellende. Het dekreet is geheel ten voor- decle der huurders en moest onmiddelijh in voege treden. Perzië. De. toestand is ver van goed te zijn. Dc Staat van beleg is uitgeroepen te Ihüiazeen der bijzonderste sleden, hoofd plaats der provincie, door welke, de bijzon derste weg naar Engelsch Indië loopt. Alhoewel het Perzisch gouvernement krachtdadige maatregelen neemt om de on lusten le onderdrukken, vreest men dat de oproer zich nog zal uitbreiden. Do lieer Minister van Oorlog heeft kolonel Do Schepper, verplicht zijn dienstorde in te trekken, do soldaten, in garnizoen te Hasselt, verbied end» den Soldatenkring, aldaar, le bezoeken. Natuurlijk zijn d» liberale organen woe dend en eene ondervraging ia d» Kamor is reeds aangekondigd. In hunne razernij stapelen zij dwaasheden op dwaasheden, en zoo gaat de Echo van Oostende, zoover het feit te beknibbelen dat i80 soldaten van het 3u linie op den Hoog- di.g van Allerheiligen ter Heilige Tafel na derden in de kapel van den Soldatenkring te Oostende. Ziet ge wel, z»gt Echo nog, dat die kring niets, absoluut niets van katholiek heeft De soldaten hunne plichten va* kristen mensch laten vervuM<"» '.en daarto» aansi»o- ren,zoudus, volgons» tHot mogen ge beuren I Wspolitiek maken Iedereen zal met ons moeten bekennen dat hot ver gekomen ii en dat die zoogezegde vrijzinnige partij, de partij der vrijheid, juist het tegenovergestelde is Arm België, wat zoudet gij fc» lijden heb ben, moest di» partij torug aan bet bewind komon 1 Met 1 Januari aanslaand» komen de nieu we tarieven dor officieel» Lovonsverzeke ringskas in voege. Wij zeggen Nieuwe tarieven, maar het zou beter zijn uiigebreidene tarieven, aan gezien de laagst» aansluitingsoudordoin zal ebracht worden op 5 jaar in plaats van op 20 jaar, dit ten gevolg» van den strijd in de kolommon van den Mutualist en door onze verslagen op do Vlaamschc Mutualislcn Landdagen ten voordoele van dion volksgo- zinden maatregel sedert jaren ondernomen. Wel is waar zullen de verzekeringen op het leven van personon onder de 20 jaar niet meer dan 200 fr. mogen bedragen, maar juist door het vaststellen van dat maximun, heeft de Levensv»rz»keringskas willen aantoonen, dat dio maatregel genomen werd ten gunste van het volk. Er bestaat dan ook geen twijfel, dat die nieuwe tarieven heel wat goedkooper zullen zijn dan deze van hetzij welkdanig» Volks verzekeringsmaatschappij, zoodat het nog eens to meer zal bewezen blijken, dat de Levensverzekeringskas, onder waarborg van den Staat, alléén in de mogelijkheid is om goedkoope, gewaarborgde, vastbepaald» ver zekeringen voor het volk aan t» gaan aan don kostenden prijs. Een kleine vergelijkende tabel zal daar over later verschijnen en een kostelijk» pro pagandamiddel ten voordeel» van de L. V. K. daarslellen. Die nieuwe toestand levert ons dan ook nog het hartopbeurend bewijs dat de strijd, van alle kanten tegen de zoogenaamde Volks verzekeringen gevoerd, woldra d» bovenhand zal krijgen op de talrijke kwad» praktijken op dat gebied in zwang Inderdaad, wij hebben reeds met vreugde bosladigd, dat er in 1907, tengevolge van den drang der openbare meening, een» wet ge stemd werd die do verzekeringen op liet leven van kinderen onder do 5 jaar verbood. Spijtig genoeg, draaien d» financieële maatschappijen, die zich op het verzekeren van het volk toeleggen, rondom d» wet, dit ten gevolg» eener verklaring, volgens ons, onvoorzichtig» verklaring, dewelk» destijds door don minister omtrent die wet gegeven werd. Hot schijnt inderdaad dat h»t w»l toegela ten is aan di» g»ldinrichtingen, om verzeke ringen aan t» gaan op het leren van kinderen onder de 5 jaar, zonder dat zij nochtans het verzekerd kapitaal mogen uitbetalen in g»val de verzekerde personen kwamen t» overlij den vóór den vollen leeftijd van 5 jaar. Een vergelijkende tabel, gevend» hot be drag der sterften onder de klein» kinderen vóór en na de stemming dier wet, zou ons wellicht al iets te leeren geven. Wat er ook van zij, aan d» war# mutualis- ten hoort de plicht de officiéél» Levensver- zekoringskas te leeren kennea en ze aan het volk uit te leggen. Zooals d» Lijfrentkas, is zij ook geroepen om ovcrgroole dienston te bewijzen aan liet volk, rourul aan onze Vlaainscho werklieden, die in tegenstelling mei hunne Waalsche broeders, maar al to voinig de zaken onderzoeken dio men bun voorslaat, en zich maar laten bedotten door welsprekende belanghebbend» agenten van finantiocle maatschappijen. Wij drukken dan ook den wensch uit dat er alras maatschappijen van ouderlingen bij stand zullen tol stand komen, waarbij onze Vlaarnscho vooruiiziendo werklieden, zich zeiven en hunne kinderen zullen kunnen aan sluiten voor eene verzekering van 5(1,100 ot 200 fr., verzekering die, aangegaan hij de officieel» Levensverzekeringskas, hun steeds alle waarborg, alle zekerheid, alle oprecht heid, allo gerustheid zal geven voor wat be treft de uitbetaling dor verzekerd» sommen en de onwankelbare regelmatigheid van alle andere bewerkingen. E. 1". la dc afdeelingen der Belgische Kamer. Woensdag namiddag, vergaderden de af deelingen der Kamer eene eerste maal, om de vorschilligo begroolingen te onderzoeken. Po volksvertegenwoordigers waren zeer tal rijk opgekomen. Do debatten liepen echter zoor kalm af. Do begrootingen werdon bijna overal zo» spoedig onderzocht, dat hot klaarblijkond was, dat men aan ddze vergadering der afdee lingen als weinig belangrijk aanziet. De volksvertegenwoordigers schenen haas- lig om maar wederom de algemeen» bespre king te hervatten. In de eerste afdoeling waren de katholie ken de minderheid. Daardoor werden all* begroolingen, behalve twee verworpen, so cialisten cn liberalen tegeu katholieken. De twee begroolingen welke aangenomen worden, zijn doze van de dotatiën en deze van spoorwegen. De liberalen bobbon zich in do stemming over deze begroolingen onthou den en dus konden de katholieken z» stem men togon da socialisten. In d» tweede afdee- ling werden al de begrootingen gestemd M. Hymans vroeg aan het gouvernement inlich tingen over het gebruik van hot miljoen, ge stemd ten voordeel» der vrije scholen. In do derde af deeling werdon al de be groolingen ook aangenomen. M. Verhaegen vroeg er, dat voortaan liet beroep dor veroor deelden ook in de statistieken zou begrepen worden. M. Van Marck hekelde d» uitgave der schatki9tbons. In do vierde afdeoling was er geene be spreking. Al de begrootingon werden achter eenvolgens gestemd. In d» begrooting van 's lands middelen en wegen, heeft M. Maea- hout zich onthouden, omdat het vergunnings recht niet afgeschaft is. Met M. Thienpont onthield hij zich ook in d» stemming van da begrooting van Oorlog. Zij vroegen of d» diensttijd nu zou verkort worden. In d» vijfde afdeeling werden al de be grootingon verworpen, uitgenomen dez» dor dotatiën. M. Jan son riep d» aandacht der leden, op de versterking»werken van Vlissin- gen en Terneuzon, en ziet er een voor one onrustwekkend voorteeken in. Hij vroeg ook dat de plannen der centrale statie te Brussel, door ander» ingenieurs zou den opgemaakt worden, dan dez» die do plannen der verbinding Noord-Zuid opge maakt hebben. In de zesde afdeeling werden al do begroo tingen zonder opmerking aangenomen. De begrootingen werden dus in 4 afdeelin gen aangenomen on in twee verwoipen. FRANKRIJK M. Clemenceau en de zaak Rochott» Do ondorzoekskommissi» der zaak Rochelt» heeft Woensdag M. Clemenceau ondervraagd over do zaak Rochette. M. Clemenceau zegde dat Lepino, de po» licieprefekt van Parijs, meer van do zaak weet dan hij tot hiertoe heeft verklaard en hij hem geen» bevelen geg»ven heoft te han delen tegen Rochette. M. Lepino zal Vrijdag andermaal ondervraagd worden. Slecht weder op zee Eene stoomsloep is te La Rochelle binnen gevaren, met twee ontbrekende visseher». Beide zeelieden waren door con golfslag in het water geworpen geworden. Een tweemastschip is op de Zwarte Rotsen gestrand, en verbrijzeld. Do bemanning is ver dronken. De zaak Duez. Eugoen Pastel, de gewezen bediende van den vereffenaar Duez,verschoen gisteren voor het Asaisonhof der Seine, wegens ontvreem dingen door hem gepleegd. Hij kroeg achttien maanden gevang.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1