a u aHt 'T EEN EN 'T ANDER De Ratten en de Pest Zesiïersda jaargsng n' 803. wo Zaterdag 5 3 November 1910 fêf*Wh k'- setml DAGBLAD Voor allp. a a vkondiginorv, ztrrr wrmdrx E. TAftllMIAU, 217, de ftléoodestraat, Brussel. Onze Koningin. en do socialisten Da Voorzitter van Uraziliö afgekeurd. Geheimzinnig drama te Parijs. Landbouwbelangen. Het Staatsblad CENTIEMEN HET NUMMER <5* ABONNEMENTEN: Zes mnnnden 4 franken. Ecu jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <f& fi? TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE P-ftLST 23P, Hsachtacheu Steenvjey, 2S0. Kerlcstraat, Telefoon 114 Bestuurder Van Nuffel De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (pronte regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 RekIamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, iierstell. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 De bladen kunnen niet eindigen met het droevig gedrag, de schandalige handelwijze der socialisten te bespro ken, tegenover onze welbeminde Ko ningin. Maar do zaken nemen nu zul- ken aardigen ommekeer, dat do socia listen door den duur nog zullen gaan schrijven dat Koningin Elisabeth de socialisten goedkeurten de katholieken in het ongelijk stelt. Wij zeggen daar, de sociaiisien zullen door den duur nog gaan schrijven neen, dat is verkeerd, zij schrijven reeds, dat de Koningin hun heelt gelijk gegeven. Dit staat in den hoofdartikel van Vooruit ver schenen op Woensdag 16J°" November 1910. Wat de schrijvers in Voor uit hunne lezers durven opdisschen, is onbegrijpelijk. De socialisten bollen aanhoudend met de brwuste leden der werkliedenpartij maar als er ergens grootei' snullen te vinden zijn dan bij de socialisten, dan weten wij eralies van De bespreking over het oordeel van onze Koningin over het gedrag der socialisten is voortgekomen uit een brief, waarin Heer Braun van Gent, zijne samenspraak kenbaar maakt, welke hij heeft gehad met onze Belgi sche Vorstin. M. Verhaegen toonde een strooi- briefken aan de Koningin, waarop M. Braun vroeg, of Hare Majesteit niet aangedaan was door die betooging Oh neen antwoordde do lief tallige Koningin, moest men die voor vallen niet verwachten De socialisten nemen dat als een kompliment aan ons dunkens is het heel wat anders immers men ver schiet maar van baldadigheden, van schandalen, gepleegd door personen die in aanzien waren, of waarvan men een goed gedacht had, wier naam en faam ongekeerd waren. Is het inte gendeel een sehoelie, een gemeene ke rel die zich baldadig aanstelt, dan ver schiet daar niemand van niemand verwondert er zich over, en het alge meen antwoord is dan ookMoest men die voorvallen van dien kerel niet verwachten. M. Braun vroeg daarna En Prins Karei, was hij niet bevreesd Och neen, antwoordde de Moe der, hij had plezier in de papierkens die dooreenflndderden. En Prins Leopold, wedervoer M. Braun Hij vroegmij, wat dit geschreeuw beduidde, wedersprak vorstin Elisa beth, ik zei liem Deze personen vra gen iets, en zij doen juist als gij, als gij en uw broer iets vraagt, dan schreeuwt gij ook De socialisten zijn met die woorden hard gevleid of beter, zij schijnen er mede gekleid te zijn want in hun binnenste zal het wel geheel anders zijn. Koningin Elisabeth vergelijkt daar de doenwijze der socialisten aan de doenwijze der kleine kinderen in an dere woorden, zij zegt aan hare kleine kinderen wat zij door de groote men- schen wil doen verstaan Socialisten, gij zijt kinderachtig En is kinder achtigheid te vergeven ot te verscb - io nen voor kinderen het is eene kolos sale ezelarij voor menschen die tot den vollen wasdom gekomen zijn. Wat Koningin Elisabeth zei over hare kinderen is ook -waar voor alle kinderen in het algemeen Als kinde ren geerne iets hebben, dan beginnen ze gewoonlijk te schreeuwen. Doch wij weten niet wat koningin Elisabeth doe'in u.. gevel, maar wat ik weet, het is dat, wanneer in de ver standige huisgezinnen de kinderen schreeuwen om iels te krijgenjde slim me moeders hunne kinderen watsuiker onder de broek geven. Het is immers tegen alle regels der opvoeding, de kinderen te voldoen aan hunne vraag, wanneer zij die door schreeuwen wil len bekomen. De ouders leeren hunne kinderen beleefd en deftig zijn als zij iets moeten vragen en als zij niet be leefd en deftig zijn, dan krijgen ze op den hoop toe wat kletsen, liet is dus heel wat anders dan toegeven wanneer ze schreeuwen I... De socialisten, die zich zoo naïef hebben aangesteld in het beoordoelen van de gezegdens onzer koningin, mo gen hot voor hunne rekening houden. Daar hebben zij zich op don hoop toe nog belachelijk en kinderachtig ge maakt in de oogen van alle menschen die nog een greintje gezond verstand bezitten. De eenvoudigste mensch zal de taal onzer brave koningin wel alzoo verslaan. Als de socialisten zich dus in het vervolg nog aanstellen alsof zij waarlijk groote kleine kinderen, wa ren, dan zullen wij stillekens in ons eigeu zeggen Kiezers, geeft die koppige kinderen wat suiker onder de bropk Het zal een kort maar krachtdadig en doelmatig middel zijn. Verjaringen.19 November 1884. Da lieer Jacobs zegt aan de linkerzijde dat het libcralismus een scheldwoord aan den Koning stuurt, als hij niet doet wat men hem vraagteone vleiende rede per dag als bij alles instemt. üe gewezen Abrï-e9-f»ziz heeft Woensdag, vergezeld door Sir Arthur Har ding, Engelschen minister, prins Arbut de Ligne en van den Caid Mac Leau, een lang bezoek gebracht aan het Koloniaal Museum van Tervueren. Hij verlaat Brussel heden Vrijdag, en keert rechtstreeks naar Tanger terug. Hötsl c'e Beiievp.se, waar Prinses Clementine tot nu toe verbleef, zal door den groot-meester van het Hof ingeno men worden. Voorlaan zal Prinses Victor- Napoleon het huis bewonen dat haar echtge noot bezit op de Louizalaan. DiO'e tijden. Een vakblad maakt ons bekend dat de jongste hoedenmode, thans floreerend te Parijs, en dio aldra naar België zal overslaan, zeer kostelijk i3. Een zeer gewoon hoedje om eon alleszins deftige huismoeder naar de mode te kleeden, moet minstens 1000 frank kosten. Zij die er wat meer kunnen aanhangen, gaan tot 1500 frank, doch om iets puik te hebben, moet men gezwind tot 2.000 en 2500 fr. gaan. En dan heet het dat wij dure tijden beleven. Op het euoes'. In hst Staatsblad verschijnt de vergelijkeude tabel der op brengst van do exploitatie van het staats- spuur, gedurende de tien eerste maanden van 't jaar. Ziehier eenige welsprekende cijfers In 1910 In 1900 Verschil in 1910 Reizigers 90,601,000 77,729,0(10 12,872,000 V nu-htgoed 160,972,000 140,71 J,000 11,261,000 Totalen 251.573.000 227,440,000 24.133.000 Dus reeds 24 millioen en oneffen meer. De kapitein was vijf jaar geleden uit de koloniën teruggekeerd. IIij sleet een regel matig leven, en ontving dikwijls het bezoek van zijne verloofd-. Dc-ze was de gescheidene eclilgenoote van M. baron Olivier en zou in het kort met den kapitein in het huwelijk zijn getreden. Nooit was tusschen hen de minste twist ontstaan on men kan e.'kel denken, dat de kapitein zijne misdaad bedreef in eene vlaag van lieele koorts, waarvan hij, ten gevolge van zijn lang verblijf itjfde koloniën, dikwijls aanvallen had. Onze lezers zullen zLch herinneren dat wij over eenige dagen schreven over hot geval, dat de Voorzitter der Républiek van Brazilië aan twee kloosterlingen uit Portugal had verboden op den Braziliaanschcngrond te ont schepen. De Braziliaansche Kaïner, die mot meer menschelijke gevoelens bezield is, heeft een voorstel aangenomen, waardoor de Voor zilter der Republiek afgekeurd wordt voor die weinig benijdenswaardige taak. Do Bra ziliaanselio bevolking beeft ook do handel wijze van haren Voorzitter afgekeurd. Over eenige dagen nog is eene afvaardi ging van voorname damen uit Brazilië naar den President gegaan om verzet aan te tee kenen tegen zijne handelwijze. De voorzitter zei, dat hij had gehandeld in overeenstem ming mot de grondwet en naar de vrijheid van geweien. Verduiveld die vrijheid van ge weten komt er bij die mannen altijd tusschen; het is mij eene lieve vrijheid de vrijheid der goddeloozon. 't Is al juist dezelfde vrijheid als die wclkeeen dief u toestaat als hij u over valt, en roept Uw geld of uw leven Ziet ge, de bandiet laat u ook vrij; gii moogt geheel volgens uwe goesting kiezen, want gij zijt vrij le kiezen van uw geld of van uw leven te geven. Zie daar het echte portret van de vrijheid van geweten, zooals onze goddelooze tegen strevers ze opvatten. Het is niet te verwon deren, dat menschen met een weinig gezond versland begiftigd, de schenkers of aanbren gers van zulke vrijheid, hartelijk bedanken voor de eer, en hen liever zulke vrijheid zelve laten behouden. Doch de antigodsdien- stigestrijd is bijna overal dezelfde de ge heime loge is er overal mede bemoeid. Zoo is het nu ook weer gebeurd, dat do voorzitter der Braziliaansche republiek talrijke geluk- wenschea heeft ontvangen van verschillende logen en Vrijinetselaarskringen dio overal heimelijk werken. Het is hetzelfde geval zooals met Nathan, den fameuzen burgemeester van Rome, die ook van allerwege vrijmetselaars en logie- broeders, de gelukwenschen ontving, voor het uitspreken van zijne aartsdomme als aarts- belacbelijke en aartsverfoeilijke redevoering legen don Heiligen Vader. Zooals hetIlaliaansche volk mot verachting neerziet op jood Nathan, zoo keurt ook het Braziliaansche volk zijn voorzitter der repu bliek af, voor zijnen fanatieken en onmen- schelijken maatregel Cisleren morgend, kreeg M. Rajaud, po- liciekoinmissaris van de wijk van La Made leine, een telegram meldende, dat een re- servekapitein, M. Meynier, wonende in de Rmnestraat; ten zijnenl, zijne verloofde, de baronnes Olivier vermoord had. In hel tele gram, dat door M. Meynier zelf verzonden was, meldde deze ook nog, dat hij eene 2d® wraak ging voltrekken en men hem dan wel zou vinden. Do policiekommissaris begaf zich onmidde- lijk naar do Uannf, door Me.ynier in de Romestraat bewoond, en vond er hot lijk van Mej. Olivier op het bed liggen. De ongeluk kige was verslikt. De concierge van hot huis werd onder vraagd on verklaarde, dat M. Mi.) er Woensdag naini'ld >g hel huis verlat -n had. zeggende dat zijne vriendin onwel was en hij een geneesheer ginir halen. De concierge viiegde er hij, dat de jonge vrouw Dinsdag namiddag haren verloofde was kinne- hr-»n«ken. Alie opzoekingen, tot hiertoe gedaan om kapitein Me nier terug te vjpde.n, zijn vruch teloos gebleven. Wij hebben reeds gemeld, dat to Freston, Engeland, vier inwoners aan de pest bezwe ken zijn. Daar men dacht dat de ziekte in Engeland gebracht werd door ratten, welke met de stoomers uit Odessa te Freston aangeland waren, begon onmiddelijk 03ue dolle jacht op de rallen. Geheel L igeland door, worden do ratten opgezocht en zooveel mogelijk uitgerooid. Daarover vinden wij in een Fransch blad De oorlog aan deration wordt thans op groote schaal gevoerd. Het is, omdat men eeu gruoter getali" 'en hec-i; gevon den, op een groeten afstand van de plaats waar de Sinelzieklen, de pest, schijnt uitge broken te zijn. Alles laat toe to veronderstellen, dat de uitbreiding der pest, onder de ratten reeds zeer groot is. Do ratten zijn er in de streek zeer talrijk en dat is hoofdzakelijk de schuld der bewoners Zij dooden alle nachtvogels, uilen enz., die zich deels door ratten voeden. Het natuurlijk gevolg daarvan, is dat de rat ten gedacht kweeken en zich vermeerderen. Men bevoordeeligt dus de ralten en het ge vaar, tegenover de uitroeiers. De rattenkwestie is thans in Engeland aan de orde van den dag. De pest werd niet alleenlijk vastgesteld te Fr -ston, maar o<5k te London; aan de dokken, woedt de pest. Tot hiertoe werden daar nog geene men schen door de pest aangetast, doch bij de ratten werden reeds vele gevallen waargeno men. Langs do dokkon vond men verscheidene doode ratton. Zij werden door Dr Kleyn on derzocht, en deze vond zonder moeite pest- mikroben. Dr Kleyn achtte het zich ten plicht, zijne medeburgers te verwittigen van het ge vaar dat hen bedreigde en het gevolg er van was, dat de strijd tegen die knaagdieren met meer hevigheid nog werd voortgezet. Het bijzonderste is, dat wij moeten op onze hoede zijn, en ile ratten bewaken. Maar daar deze vraatzuchtige knagers toch nutte loos zijn aan landbouwer, werkman, winke lier of burger, kan men ze gerust uitroeion. Niémand zal er schade aan lijden. Ratten verdelgen en beletten dat de zeeschepen er ons uit andere streken eone massa medebren gen, is dus een geschikt middel, om de pest te beletten ook onze streek eens te komen beroeren. Het is ten andere het eenig middel dat daar legen kan aangewend worden. - Over het geval van Freston moet echter niet al te veel oi rast verspreid worden. Mo gelijks breidt de srnelziekto zich uit, doch het is echter ook goed mogelijk, dat hij bij die vior pestgevallen zal blijven. Zoo werden in de maand Augustus 1908, 108 doodo ratten en 67 levende, alleen met de pest besmet, aan do dokkon van Londen gevonden. Eene klopjacht werd gehouden, en toon men geene ratten moer zag, was de ziekte uitgedoofd. «In den Winter van 1908-1909, woedde de pest te Hulle. De uitdelging der ratten werd onmiddelijk aangevallen, en daar ook was hot spoedig met de pest gedaan. Staatkundig Overzicht Perzië. Een nieuto incident is tusschen de Russische en Perzische gouvernementen uitgebroken. Op 14 November is eene bende Bakhticiris met geweld in het huis van den Russischcn konsulte Kasangedrongen. Het Russisch gouvernement eischte dat de minister van Buitenlandsche zaken zijne verontschuldigingen zou aanbiedendoch deze weigerde. Men verwacht nu ernstige verwik keiingen Brszilië. President da Poneca heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijn programma heeft uiteengezet. Hij ver- klacCrde dat hij vooral zou zorgen, in de gedragslijn zijner voorgangers te blijven, omdat deze zijns inziens de beste was en de vernieuwingen doorgaans wisselvallig zijn. Het bijzonderste punt van zijn manifest was de legerkicestie... Hij drukte de hoop uit, dat door de nieuwe legerwet, Brazilië een machtig leger zou hebben. Bulgarië. De nationale Bulgaarschc partij, onder leiding van M. Gueschoffheeft zich met den Koning verzoend. Men voorziet, dat dexe verzoening een grooten invloed zal hebben op de Buig aar - sche binnenlandsche en buitenlandsche poli tiek. Turkye. Het Turksch gouvernement is thans bezig, wapens uit te deelcn aan de Albaneezcnzoogezegd, opdat dezen zich zouden hunnen verdedigen legen de invallen der Montenegrijnen. En eenige weken geleden, werden de Alba- neezen met de uitroeiing bedreigd, omdat zij weigerden hunne wapens af tc geven Italië. Ken wetsontwerp is gereed ge maakt, betrekkelijk de kiesbaarheid tot den Senaat. Men vindt, dat er nu te veel bedien den in den Senaat zetelen, en deze er al te i bureelachtig uitziet. Spanje. De Spaansche Marokkaansche overeenkomst is Woensdag avondgeteckend. De betaling der 65miljoen schadevergoeding zal in 75 jaar dooding en geschieden. Spanje heeft evenals Frankrijk algeheele voldoening bekomen. Amerika. President Taft heeft tc Pana ma eene redevoering uitgesproken, waarbij hij onder andere zegde, dat de Vercenigde Staten niet zinnens waren Panama binnen te palmen, en (kit zij het slechts zouden doen, indien de inwoners van Panama het volstrekt verlangden. Hij hoopte echterdat het zoover niet zou komen. Onze tuinen In een vorig artikel hebben wij gezegd dat de landbouwers zich weinig om hunnen tuin bekommeren, onder voorwendsel dat de tijd ontbreekt. Daarom drukten wij den wensch uit dat de boerin zich het bestuur en het toe zicht daarvan zou moeten aantrekken, 't Is immers de paoMeres die best weet wat ze nooilig heeft dat zij dus wake dat alles op tijd geplant en verricht wordt. De parei mag ter plaats blijven staan, maz.r het is voordeelig ze aan te aarden, en een zeker getal planten binnen te brengen om iniet Moot te zitten bij invallenden vorst. Het overwinteren van selder gebeurt ook ter plaats, in grachten of in kelders doch men zal hem slechts in zeer doordringbare gronden buiten laten, en dan bedekt men den bodem met bladeren tusschen de aungekuilde planten. Wortels worden thans ook ingeoogst. Deze bew aart men best in kuilen of wel in kelders tusschen zand. Volgroeide andijvie wordt voordeelig in grachten tegen elkander geplant, maar op plaatsen die men gemakkelijk tegen groote koude kan beschution. Niet toegebonden andijvie bewaart men ter plaats en men bedekt ze met eene laag stroo, ofwel men plaatst do planten op eene laag steenkolenasch met de wortels naar omhoog. Roodo en witte kooien overwintert men gemakkelijkst in grachten met de wortel in de lucht. Savooien zal men ontplanten en in grachten op kleinen afstand van elkander plaatsen. Ten gevolge van al deze bewerkingen valt er een tamelijk groot deel van den hof ledig. Deze vrije grond dient vóór den Winter om gewerkt en opgezet te worden. Deze bewer king gebeurt in dikke aardkluiten en wordt redelijk diep uitgevoerd. Ter gelegenheid dezer omwerking zal men niet nalaten eene goede dosis stalmest aan te wenden vooral op de perken, bestemd voor het kweeken van bladgowa9sen, wortel- en krïolplanten. Op al den lcdigliggenden grond zal men tevens do noodige hulpmesten strooien zooals 10 kgr. fosfaat Bernards, dat thans hooggeprezen wordt en uitmuntende uilsla gen geeft en verder 6 kgr. kaïniet per are. Door deze doenwijze zal de grond mullig worden, en de voedende elementen der schei kundige meststoffen zullen gemakkelijk op- noembaar zijn vóór de planten in de Lento zullen gekwetst worden. Veritas. Werkrechtersraden. Alle drie jaar, in do eerste helft van November, verzoekt hot kollege van burgemoestor en schepenen van elke gemeente, in het gebied van den raad begrepen de hoofden van onderneming, dio eene nijverheid, eonen handel of een ambacht op het grondgebied der gemeente uitoefenen, hem eene lijst te laten geworden van de werk lieden en bediendenwelko in hunne inrichting arbeiden tusschen den 1 November van het loopende en den 31 October van het vorige jaar en den leeftijd vereischt om als kiezers ingeschreven te worden, hebben bereikt. De mandaten van werkrechter welke ia de maand Maart 1911 zullen eindigen, wor den tot in de maand 1912 verlengd. De kiezerslijsten der bestaande werkrech tersraden zullen, te rekenen met 1 December 1910, herzien worden overeenkomstig do voorschriften van de nieuwe wet tot instel ling. Voor de eerste herziening worden do andere datums en termijnen, voor de kiezin gen en het opmaken»van de lijsten bij de wet van 15 Mei 1910 en bet koninklijk besluit van 12 November 1910 bepaald, insgelijks ééne maand uitgesteld, Burgerlijk eereteeken. Het burgerlijk eereleeken wordt toegekend, aan de volgende personen afhangende van het beheer vaa Bruggen en Wegen. Het kruis van 1* klas, aan M. Jacobs, on derbureeloverste te Brussel Het kruis van 2e klas, aan M. Wittebroodt, wachter van 1® klas, te Oudenaarde. De medalie van 1® klas, aan MM. Vaa Leuberghe, klerk, to Gent Paligo, id. te Brussel Blanckaert, sluiswachter van 1* klas te Zemmerzake Key denier, sluiswach ter van 2® klas te Berchem-bij-Oudenaarde Vervliet, bestuurder der wateringen van Weymeersch, te OverraeiroVan Gendt, gezwornen, te Overmeire Weytacb, dyk- graaf van den Kalloopolde. Do medalie van 2° klas MM. Cnuddo, eerste klerk-teekenaar, te Brussel Rome- denne, mekanicien, te Brussel Magerman, brugdraaier, te Gent. Vier maal ter dood veroordeeld Op 31, Maart laatstleden werd to Mill— weida, in Saksen, eene vreeselijke misdaad gepleegd. De vrouw van don fabriekwerker Max Mann, van eene boodschap te huis ko mende, vond de straatdeur gesloten. Zij klopte, en haar man trok een venster open en riep haar toe eenige oogenblikken to wachten. Tien minuten verliepen en eensklaps be merkte vrouw Mann dat vlammen door hot dak harer woning opsloegen. Onmiddelijk werd hel alarm gegeven. Do pompiers snel den toe en konden er na eenige minuten in gelukken het vuur dat op den zolder ontstaan was, uit te dooven. Toen men dan de plaatsen van het huis doorzocht, vond men do lijken dor kindoren van Mann, 2 en 5 jaar oud. De arme kleinen weren verwurgd. Daarna had de schurk de eigenares van het huis, Mcv. Oehme en dezer dochter met bijlslagen vermoord.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1