De rol der vrouw. BUITENLAND. T EEN EN 'T ANDER Niet leien den Godsdienst, mjnsdag 32 Havember 1910 C3-3E2§ ÜLj j£*l. BestuurderJ. Van Nüffel=De Gendt.' Tolstoï overleden. Wat zegt ge er van. Zestiende jaargang n' 300. 158 2 CENTIEMEN HET NUMMER r-s ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar C franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. f* ij ij BUREELENr - TF BRUSSEL I TE AALST 233, f!GacMschea Steenweg, 230. J O, Kierlxstraat,' Telefoon 114 AANKONDIGINGEN? KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) ïr. 1,00 4® bladz. (kloine regel) Ir. 0,30 Financ. aankon. (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Reklamen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, liers te LI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Voor at.lr aankondt/ip-wn, zich wbndhn E. TAAlSNfAU, 217, de Me.-odestraat, Orusse!. Wij kunnen den rol der vronrv on der dubbel opzicht nemen eerst den rol der vrouw als jonge dochter en vervolgens den rol der vrouw als huis moeder. Wat moet de jonge dochter doen Zij moet haar gereed maken om beter den rol te vervullen waartoe zij geroe pen is zij moet leeren naaien, breien, stoppen, zoomen, snijden, strijken, wasschen en schuren zij moet ins gelijks leeren huishouden doen de lmismeuhefen reinigen en gezond, aan genaam en voedzaam eten kunnen be reiden. Meent niet dat in die enkele regelen niet veel besloten ligt eer eene jonge dochter goed en degelijk in slaat is om dit werk uit te voeren, zal zij er zich eerst lang moeten op toeleg gen, vele verstandige lessen moeten ontvangen en zich vele moeite getroos ten, om dit alles aan te leeren, zich in die werken te verbeteren en zoo hoog mogelijk te volmaken. Eene jonge dochter die dit alles flink kan ter hand stellen, die kan en vooral mag zeggen, ik ben tot dit werk in staatzulk eene jonge dochter is bereid om het leven in te slappen. Natuurlijk dat zij ook de huishoudelijke deugden moet bezitten van vooruitzicht, van spaarzaamheid cn van voorzichtigheid. Wat staat nude huismoeder te doen? Eene huismoeder staat eerst en vooral in voor den last van het huisge zin zij moet zorg dragen voor haren man en hare kinderen. Welke zijn hare bijzonderste plich ten tegenover den man De huisvrouw moet er voor zorgen dat alles op zijne plaats staat tegen dat haar man te huize komt de keuken moet rein zijn, de meubels gekuischt, de tafel in orde. Zij moet insgelijks zorg dragen dat het eten steeds nagenoeg op tijd gereed is, dat het goed verzorgd is, niet ver getende dat reinheid in het voorberei den en het opdienen altijd een smaak bijvoegt aan de spijzen. De kleederen van den man moet zij zindelijk houden, niet bang zijn op tijd en stond de naald in de hand te nemen om de kleederen te maken waar het noodig is, en dagelijks den borstel om ze uit te borstelen. Dat is voor den stoffelijken kant de zedelijke zijde is nog veel gewichtiger. De vrouw moet weten vriendelijk cn voorkomend te zijn tegenover haren echtgenoot; en zooveel mogelijk toege vend. Verstaat do vrouw haren rol van huisgenoote aldus tegenover haren man, dan moet deze een lastige kerel zijnom in zulk geval er niet goed en geerne mede over de baan te kunnen. Buiten haren echtgenoot heeft do vrouw een belangrijken en lastigen rol te vervullen tegenover hare kinderen. Hier zal ze bijzonder hare huishou delijke kennissen moeten ten toon spreiden zij zal moeten naaien aan de kleederen, stoppen en breien aan de kousen, strijken en vouwen aan het ondergoed snijden aan de kledings stukken. Zij zal hare kinderen zinde lijk moeten houden, iets dat veel en aanhoudend werk vraagt. Daarbij komt dan nog de eerste opleiding die zij hare kinderen te geven heelt, en die bijna geheel en al op haar berust. Wanneer men den rol van huismoe der alzoo verstaat en ons dunkens, kan hij toch moeilijk anders verstaan wor den, als men inderwaarheid eeno huis vrouw en eene móéder zijn wil, dan is het gemakkelijk te begrijpen dat de huismoeder meer als genoeg werk heeft met haar huishouden. Zij zal dan geeno urer. kunnen staan verslijten op de straatsteenen of in do gebuurten. Eene vrouw, die als huishoudster, dit huiselijk werk zelf verricht en goed verricht, zal vgel uitsparen op hare huishoudelijke begrooting. Het is immers algemeen geweten, dat iets dat goed onderhouden wordt in het algemeen zou gauw niet versle ten is, en dat men zou spoedig niet ge neigd is om sommige min of meer ou de voorwerpen of kleedingsinkken, bij don ouden rommel te werpen. Ook van den kant des huisvaders komt er spaarzaamheid. Er wordt zelden gezien dat eene huismoeder, die goed zorgt voor de keuken, alles op zijne plaats heeft staan, die zindelijke, braaf opge voede kinderen heeft, en daarbij vrien delijk is tegenover haren man, dat zulke vrouw een echtgenoote tegenkomt die 's avonds, in plaats van in den familie kring te blijven, in de kroeg gaat zit ten slcmperen. Zulks kan voorvallen, maar wij meenen vast en zeker dat het eerder zeldzame gevallen zijn. Dat de ouders eene les nemen uit deze waarheid, niet zoo zeer voor hen zelve, want zij hebben reeds gewoon ten aangenomen, en oude gewoonten zijn altijd, wij zeggen niet onmogelijk, maar toch moeilijk om laten. De les moet eerder dienen aan de opkomende geslachten. De ouders moeten er op uit zijn, dat hunne meisjes beneden het gewone schoolwerk, voornamelijk ook alle hand- en huiswerk bijleeren, om ze in staat te stellen, laten den huis- houdelijken rol te vervullen, waartoe zij geroepen zijn. Later zullen we er op terugkomen om te toonen hoe verkeerd het hedendaags gaat men zou zeggen dat de wereld in dit opzicht, t' onderste boven draait. dingen. 22 November 1831. - Hel Nationaal Kongres neemt het koning dom als bestuur vorm aan. Enkel 13 leden, waaronder priester De Haerne, stemden voor de Republiek. 22 November 1871. Ondervraging van den heer Bara over do benoeming van M. Do Decker als gouverneur der provincie Lim burg on over do Langrand Zaken. De miiicleraet. De nieuwe mili- ciewet bepaalt niet tot wannoer de jongelin gen, die in plaats van hun broeder willen dienen of zich als milicie-vrijwilligers aan bieden mogen aanvaard worden. De minister an oorlog heeft nu besloten dal de belang hebbenden hunne vraag mogen doen tot den datum, in hunne provincie bepaald voor het binnenroepen der lichting. Het is voldoende dat zij op den 31 December van hot jaar hun ner inlijving den ouderdom van ten volle 18 jaren bereikt hebben, om te kunnen aange nomen worden. in '4 leger- Binnen kort wordt er overgegaan tot do openbare aanbe steding van het leveren van visch voor de garniz.oenen vau Gent en Antwerpen en het regiment karabiniers te Brussel. Do visch moet voortkomen van Belgische vaartuigen. De dpfuriedes* aardaprielen in Engels?id- Op de Engelsche markten zijn do aardappelen aanzienlijk op geslagen, en men voorziet nog, binnen kort, een grootcren opslag. Deze duurlo is het ge volg van den slechten aardappeloogst in Frankrijk en in Duitschland. Deze twee lan den zullen zich dit jaar in Engeland moeten bevoorraden. Do oogst van Lincolnshire en van Cambridgeshire is nogal overvloedig dit jaar. Deze tweo Engelscho graafschappen leveren per jaar gemiddeld voor 200 miljoon frank aardappelen. Verzenden van pakken op hef spoor. Het ministerieel besluit, vermindering houdend der vervoerprijzen voor kleine pakje» op het spoor, zal op 10 Decembor in voego treden. Do prijzen van verzonding zijn aldus vastgesteld Van 1 tot 3 kilogr. 30 cent. zoo zij gefran keerd zijn met spoorwegzegelsvoor niet gefrankeerde, 50 cent. van 3 tot 6 kilogr. 50 cent. voor gefrankeerde verzendingen en 70 cent. voor niet gefrankeerde. Van 6 tot 10 kilogr. 70 cent. van 10 tot 20 kilogr. 80 cent. van 20 tot 30 kilogr. 90 cent. en van 30 tot 40 kilogr. 1 fr. De kolenmijnen. Er bestaan thans in ons land 122 kolenmijnen, van cone gezamenlijke uitgestrektheid van 102,798 hectaren zij hebben 331 kolenputten, waar van er 272 in werking zijn. In 1909 werd er in hut geheel voor ongeveer 3:38 mathoen frank kolen uitgehaald, aan den gemiddelden prijs van 14 fr. 37 per ton, tegen lö fr. 14 in 1908 en 16 fr. 86 in 1907. Hoe dikwijls schrijven cn herschrijven de liberalen en vooral de socialisten niet dat zij hoegenaamd niet tegen den godsdienst zijn. Oh do godsdienst lalon zij, met rust, hot zijn maar de katholieke politiekers, de klerika- len, die zij afbreken. Dit leugenachtig gezeg de, hoewel al dikwijls weerlegd, kan niet genoeg worden afgebroken. Ditmaal gaan wij ten radè bij do iLaliaauscko socialisten. Men weet dat op het algemeen socialistisch con gres to Milaan, dit jaar aldaar gehouden, eenigo socialisten haddon voorgesteld te be spreken, of de socialisten, ja of noen deel mochten maken van de loge.Do ruzie die er op dit congres uitbrak, heeft niot toegelaten dit punt aan te raken of liover men heeft van die ruzie gelegenheid gemaakt om dit punt van kant te schuiven. Eenige weken daarna hield een der hoofdtakken der Ita- liaansche loge eene dringende vergadering waarop al de kopstukken uitgenoodigd waren. De logebroeders heslisten daar, in het belang van do Lucht, dor vrijmetselarij en ook van do ware democratie,dat men dit punt niet meer mocht aanraken, dat de liberalen en so cialisten eensgezind moeten zijn en al hunne krachten aanwenden tegen den cenigen on grooten vijand, de katholieken. Hos man te werk gaat? Dit ordewoord is goed gevolgd sedert lang, maar vooral sinds don laatston lijd be staat er in de provincie Romagno eene echte vervolging tegen da katholieken. Do raen- schen durven er niet meer naar do kerk gaan hunne kinderen niet meer laten doopca en bijzonderlijk uiet meer kerkelijk laten begra ven. Naar de kerk gaan en ten doop, gebeurt nog veel in sliltö, in geheim,soutier dat.men u- kan betrappenmaar eeuo begrafenis is al tijd gekend en daarom durft men geenc ker kelijke begrafenis meer houden. Zoover komt het inot de oppermacht van zulke broeder lijke bazenliet woord moest branden in hunnen mond, als zij nog zeggen dorsten dat zij niet tegen den godsdienst *ijn. Gaat, hel is gelijk waar en wanneer, gaat, naar alle streken waar goddoloozen aan 't roer zitten, en overal zult gij eene hatelijke kerk vervolging .kunnen waarnemen. Menschen met gezoDde gedachten zullen die waarheid goed in het hoofd draaien, on de mannen van het bewind houden die zulk gevaar zijn voor de heiligste vrijheden van een Tolk. Zondag kwam Mev. de gravin van Vlaan deren, aan de lijderes en aan haar zoon, Ko ning Albert een lang bezoek brengen. Indien de toestand onzer Koningin niet be tert, zal do hertogin Karl Theodor, in 't kort naar Brussel komen. Talrijke telegrammen en andere bewijzen van deelneming ziju reeds ia hot kasteel toe gekomen. Wij denken hier wel liet algemeen gevoe len uit te drukken, met te wenschen dat de geliefde vorstin, welke zich door haar min zaam karakter en vriendelijke goedhartig heid, do genegenheid aller weidenkenden toe geëigend had, zoo spoedig mogelijk moge horstellen. Onze Koningin is ziek. Ouzo Koningin is zeer ziek. Zij lijdt aan influenza en wel zoo erg, dat Koning Albert, in gezelschap van Dr Le Bceuf, hijzonderen geneesheer barer Koninklijke Hoogheid, drie nachten aan haar bed heeft gowaakt. Dc koorts, welke Zaterdag en Zondag zoer hevig was, heeft thans een weinig afgeno men, zoodat de Koningin thans wal rust. Zaterdag avond toekenden de geneeshee- ron het volgende buHeliju Do influenza, waaraan II. M. de Konin gin lijdt, laat niet too dat zij het bed verlate.» Uit dat bullolijn scheen te blijken dat de Koningin beter ging. De geneeshecrcn waren echter wantrou wend. De doorluchtige lijderes is wel kloek, docli in den laalsten tijd, door opvolgenlijke reeks bezoeken en ontvangsten, hoeft zij zich veel vermoeid. Zondag echter was haar toestand niet ge beterd. De geneesboeren Lo Boeuf en Rommolaero hielden 's namiddags en 's avonds om 8 ure beraadslagingen. Onze geliefde Koningin had wederom een woeligen nacht doorgebracht. Ook was haar toestand Zondag niet goed en werd de ziekte als zoer ernstig aanzien. Er is evenwel niets onrustwekkende, al hoewel in deze soort ziekten verwikkelingen steeds te verwachten zijn, doch niet kunnen voorzien worden. Zondag om 9 ure word het volgende bulle- tijn geleekond Kasteel van Laken. De influenza is nu met pleuris rechts, on eeno zware horstvalling vermengd. get. Rornmelaere Lo Boeuf. Koning Albert, die zeer terneergeslagen is, had Zondag avond na do beraadslaging der goneesheeren een langdurig onderhoud met de hoeren Rornmelaere en Lo Bceuf. M. Rornmelaere verliet rond 10 uro hot kasteel van Laken, doch M. Le Bceuf en M. Maloens, geneesheer van het Hof,blij ven be stendig in het kasteel. Ook M. bevelhebber do Posch, ordonnancieofficier cn Mev. baron nes della Faille, eeredame der Koningin,ver- lal en het kasteel niet meer. Koning Albert verlaat om zoo te zeggen do Kamer der Koningin niet. Ook de prinsen Leopold cn Karei en de prinses Murie-Josó, verblijven du in het kasteel van Laken. Staatkundig Overzicht Engeland. Zooals wij reeds meldden, zal de ontbinding van het Engclsch Parle ment cp 28 November uitgesproken worden. De algemeene verkiezingen zullen reeds in de eerste dagen van December beginnen, ten einde er mede gedaan te maliën tegen Kerst dag. De strijd zal bijzonder hevig zijndaar er hier over eene grondwettelijke kwestie van Engeland moet beslist tcordcn. Italië. Alhoewel. Oostenrijk altijd maar beweert vredelievende gevoelens te koesteren en toch. nieutce oorlogschepen laat bouwen, cn alhoewel Italië en Oostenrijk op den besten vriendschappelijhen voet levenzal Itcdiè de bagatel van 39 nieutoe oorlogschepen bou wen om zijne kusten te verdedigen. 7 Is moeilijk aan te nemen, dat Italië deze oorlogschepen laat bouwen om de uitwerk selen der aardbevingen te keer te gaandoch tegen wie moet Italië' zich dan verdedigen Spanje. Koning ATfbns XIII zal toe komende maand ie Mel dig (Marokko) de Spaansehe troepen in oogenschouio gaan ne men. Hj zou vergezeld zijn van M.Canabjas cn van den minister van Oorlog» Servië. Reeds lang was er afgespro ken, dat de Koning van Servië, op 26 No cember aanstaande, den Koning van Italic zon gaan bezoeken. Dat bezoek is thans plotselings afgezegd. Wat daaronder schuilt is moeilijk, op te maken. Vroeger hadde men kunnen denken, dut het om den toestand van nen erfprins gelaten werddoch deze is nu zoo goed als genezen. Duitschland. Aan een Fransch blad is uit Strassburg gemeld geworden, dat de algemeene Raad van den Opper-Rjn, den wensch heeft uitgedrukt in Elzas-Lorretnen een republtekeinsch regiem le zten invoeren. De staatsraad is thans bezigdc grondwet van Elzas-Lorrcinen ie herzien, 't Is te hopen dal de staatsraad zooveel mogelijk de wenschen van het volk zal nakomen. Tolstoï is Zondag raorgend om 6 u. 5 m. overleden. Zijne vrouw was eenigo minuten 16 voren aan liet bed van den lijder toege laten geworden, doch deze had haar niet meer herkend. Do laatste oogenblikken van Tolstoï waren zeer kalm. Na eenige woorden gezegd te hebben over de miljoenen menschen, liet hij slechts nu en dan nog een zucht of een gemurmel hooren. Nadat het lijk gewasschen was, werd het gekleed, mot hot typisch kostuum, dat Tolstoï steeds droeg. Na het overlijden van graaf Tolstoï, woonde de gravin do godsdienstige plechtig heden bij. De beelhouwer Gunzburg heeft de ge laatstrekken van den ovorledene opgenomen. Mgr. Parfoni, bisschop van Kalouga, is terug uit Aslapovo vertrokken. Op uitdrukkelijken wil van graaf Tolstoï zal zijn lijk te Yasnaia Poliana begraven worden, op don heuvel waar hij als kind ge speeld heeft. Van alle kanten komen ontel bare menigten het lijk van Tolstoï groeten. Het is toegelaten hot lijk le photografce- ren. Hot publiek, in de sterfkamer vergaderd, zong hot «Eeuwig aandenken Alle Russische en talrijke vreemde bladen wijden lange artikelen aan Tolstoï. De deelneming in den rouw is algemeen. Sedert dat de Katholieken aan 't bestuur zijn heeft de Belgische bevolking hare spaar centen met 1 milliard 251 millioenen ver in eerd 1.251.000000 frank. Men zou kunnen aantoonen dat ons land rijk is met de rijkdommen samen le tellen welke er opgehoopt liggen. Doch dat ware geen bewijs dat België welvareud is, neon; .want die rijkdommen zouden in de handen van eenige millionnairs kunnon zijn, terwijl het volk naast die pracht van honger zou kunnon wegkwijnen. Er bestaat eene andere baromoler van België's welvaart het is die der spaarzaam heid. De spaarpenningen zijn do rijkdom van den minderen man,van don burgerssland, on der arbeidendo klas. Eeno gevulde spaar kas zegt ruim wat meer voor de welvaart van een volk dan eene grootscho statistiek van goederen, vermits die kas het geld be waart der volksmassa die kan sparen en overhouden is welvarend. Op 31 December 1867 stond er op de paarbockjes 6 millicen 700 duizend fran ken. Op 31 December 1877 stond er op do Belgischo renteboekjes 2 millioen 800 dui zend frank. Op 31 December 1909 was er op de spaar kas 1 milliard en 421 miUioau frank, waar van 920 milliocu op do spaarboekjes en 501 millioen op de Belgische renteboekjos. Op 31 December 1883 beliepen diezefde kapitalen slechts 170 millioen waarvan er 142 op de spaarboekjes en 28 o.p de Belgisch» rentekoekjes. Gedurende de 20 jaren dat de katholieken België besturen hebben de burgers en arbei ders b ij gevolg voor 1 milliard en 251 mli- lioen meer gespaard, en vergeet nu eer.» niet dat 1 milliard duizend maal millioen is, en 251 millioen 251 duizend maal duizend frank. Onder hot liberaal ministerie spaarde men elk jaar gemiddeld 15 millioen meer. Onder liet katholiek ministerie vermeer- leren de spaarpenningen van het volk gemid deld met 48 millioen zelfs in 't jaar 1909 klommen ze met 72 millioen frank. En toch durven de liberalen en socialiston scheeuwen dat de katholieken het land den dieperik injagen -VVV- FRANKRIJK De misdaad der Romestraat Het onderzoek heeft bewezon, dat kapitein Meynier, daags na de misdaad, vin de Lyon- statie en in do Ooststatio brieven verzonden heeft. In een dezer brieven verklaarde Mey nier dat liij zich ging zelfmoorden. Eindelijk heeft liet onderzoek ook aan hot licht gebracht, dat het slachtoffer, op het oogenblik barer intrede in do kamer van Meynier, 140 frank op zak had. Men vond enkel 30 centiemen terug. Hare juweelen werden teruggevonden. De familie van kapitein Meynier lag sinds lang in proces met do Maatschappij der Let terkundigen, wegens eeno belangrijke erfe niskwestie. De zaak Rochette. De onderzoekskommissie der zaak Rochelt» heeft Zaterdag morgend Glemenceau en Le- pine gekonfronteerd. Uit die konfrontatie ia eblekon dat Lepino aan een misverstand go-1 volg gaf en zoo Rochette deed aanhouden. Het onderzoek wordt voortgezet. De overstroomingen. De Seine klimt hooger en hooger. De kel ders van het gerechtshof zijn ovorstroomd. Te Issy-les-Moulineauxen te Gourhevoie zijn alle huizen overstroomd en moeien do bewoner» bij middel van bootjes bevoorraad worden. Te Parijs is de foestand wederom zeer kritisch. Uit talrijke Fransche steden komen onrustwekkende berichten. De tunnels en onderaarsche spoorwegen loopen gevaar. DUITSCHLAND Proefnemingen van Keizer Wilhelm Keizer WilJem heeft verleden week tijdona eene jachtpartij, zelf bet uitwerksel dor nieuwe geweerkogels willen nagaan. Na du jacht hield hij eeno voordracht over zijne op merkingen. Keizerlijke vlieger Prins Hendrik van Pruisen, broeder do» keizers, hoeft voor de officieel© afgevaardig den van den Aéro-Glab zijn examen van vlie ger afgelegd. Prins Hendrik verwierf met onderscheiding zijn diploma. Moderne jeugd In don omtrek van Berlijn is eene bende 11 jarige meisjes aangehoudon, die enkol leefden van ontucht. Allen zijn opgesloten. ITALIË Maxim Gorki ook ziek. Uit Turijn wordt gemeld dat Maxim Gorki 'erg ziek is geworden, bij het vernemen dor dood van Tolstoï. Zijn toestand is ook zeer bedenkelijk. De grooio romanschrijver wil aan niemand! spreken. Hij heeft evenwel aan een blad, dat beKi een gedacht vroeg over Tolstoï geant woord, dat hij over Tolstoï niet kon schrij ven, daar zulks zijne krach ten te beven ging.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1