De ziekte dér Koningin. Da Eenmaking der Kieswetten 'T EEN EN 'T ANDER i YVl i DAGBLAD Hoe zit liet met Roosevali HET NAAMFEEST DES KONINGS "f 0 «rvm-mrfTTG TTY4 TO* £2S Uafc osdze B€©8®ttien Zestiende jaargang nr 803. IG2 2 CENTIEMEN HET NUMMER 4 Zaterdag 23 Kjwe.aber 1910 C* «Tt» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken-. Inschrijving in alle posthureelen van liet land. EERSTE UITGAAF. 4 uren 's avonds. «jij 9* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN TE BRUSSEL 230, Etaaclitschen Steenweg, Bestuurder J. TE AALST Q. Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. nanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e bladz. (grooie regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor ai.lk aankondigingen- ziru ui \m E. TAMIPMAU, 217, de Fric.^odestraat, Brussel. T>cn eenmaking der kieswetten is eene der twee groote hervormingen die de tegenstrevers eischen. Daarom zou de evenredige vertegenwoordiging moe ten toegepast worden én voor de Ka mers én voor de provincie én ooit voor de gemeente. De Belgen zouden moe ten kiezer zijn op een vastgesteldcn ouderdqm, die dezelfde blijft bij al die kiezingen. Indien deze voorwaarden niet wor den vereischt, dan kan er van eenma king der kieswetten geen sprake zijn. Doch om eeno wet te stemmen, moet er eene meerderheid zijn, zooniet blijft het wetsontwerp in hel dak steken. De tegenstrevers echter, die met zooveel geweld en geraas de eenmaking dei- kieswetten willen afdwingen, zijn het bijlange over de eenmaking niet eens zoodanig dat, indien men een wetsont werp over deze zaak moest voorleggen, het zelfs niet eens zou gestemd gera ken. Er bestaat daarvoor eene dub bele moeilijkheid. Om eene nieuwe kieswet in te voe ren, zooals onze tegenstrevers het wen- schen, moet men de grondwet herzien; eene herziening der grondwet eischt de twee derden der stemmen, zoowel in de Kamer als in den Senaat. Wij vragen nu aan al de mens dien met een beeije kennis van zaken Waar gaat men de twee dorden der volksverte genwoordigers en senatoren vinden 0111 die grondwetsherziening te stemmen Hoe lange jaren zullen er nog verloo- pen, eer men zulken toestand zal be leven Men ziet dus, dat de tegen strevers met die nieuwe kieswet te eischen, in geenen deele ernstig zijn het zijn enkel en alleen groote holle woorden, die dionen moeten om een voudige, gemakkelijk-opgehitsto en opliilsbare kiezers op te jagen. De grondwet, die alles goed gewikt en gewogen, een waarborg is van orde en tucht in hot land, van zekerheid en vastheid in het landsbestuur, mag al leen in hoogdringende gevallen en ware noodzakelijkheid veranderd wor den. Immers iedere herziening der grondwet brengt met haar eene zede lijke krisis mede in het land een tijd van bangheid en ordeloosheid van gejaagdheid en politieke buitensporig heid uiterst nndeelig voor den goeden gang der zaken en de rust der familiën. De zaak van dit standpunt uit be schouwd, zou moeten aansporen, zoo lichtzinnig niet te werk te gaan om bij iederen stap zulke gewichtige als ge vaarlijke en tevens praktisch onmoge lijke hervormingen te eischen. Wij zeggen praktisch onmogelijke hervorming. Dit is wel het geval met de eenmaking der kieswetten. Welk stelsel gaan onze tegenstrevers vooruitzetten Welk stelsel zetten zij vooruit Wij weten het niet en zij evenmin Is het dan niet belachelijk wetten te eischen, waarvan men zelve de bepalingen of de schikkingen niet en kent En hoe komt hot dat do te genstrevers die bepalingen niet en kennen Doodeenvoudig, omdat de eene zus en de andere zoo witzoovele koppen, zoovele gezindheden. Er zijn socialisten, onder andere Bastien, die niet is voor de evenredi; vertegenwoordiging, en onze tegenstre vers vragen in groot getal de evenre dige vertegenwoordiging niet alleen voor de Kamer- maar ook voor de Provincie- en Gemeentekiezingen. De socialisten vragen het alg. st. voor allo Belgen die 21 jaar oud zijn ja maar de meeste liberalen vragen het op Söjarigen ouderdom, terwijl een andere groep liberalen het liefst op dertigjarigen ouderdom wcnschton Om kiezer voor de gemeente te zijn moet men niet 3 jaar, maar slechts 2 jaar in de gemeenten wonen, zeggen sommige liberalen, Verschooning komen eenige socialisten er tusschen, e -n jaar verblijf is meer dan voldoende, en de meeste socialisten zijn er zelfs voor, van slechts een half jaar verblijf in de gemeente te eischen. Is dat nu al denkt ge Bijlange niet De socialis ten eischen kort en klein het zuiver algemeen stemrecht, terwijl meer dan een liberaal een dubbele stem wil toe kennen aan den vader van familie. Vele socialisten en eenige liberalen alsook wel hier en daar eenige katho lieken, meenen wij, zouden hij eene mogelijke grondwetsherziening stem recht willen toekennen aan de vrou wen. Wij vragen ons zelve ai waar gaan wij in zulk geval naartoe met de eenmaking? Is het niet overduidelijk, dat dit eene volkomene onmogelijkheid is. De liberalen en socialisten zijn op illc punten verdeeld nopens den aard der veranderingen welke zouden moe ten toegebracht worden aan de kies wetten. Hoe is het dan mogelijk eraan te beginnen Dat is juist als met den eigenaar van een huis,die zinnens is dit huis af te breken maar ongelukkig lijk hij weet niet hoe het te veranderen of herophouwen. Wat zeggen dan aan ien huisbaas do' mensehen die nog oen klein beetje verstand hebben Ah beste man ge moet uw huis laten staan, tot dat gij een vast plan hebt ge maakt, en dat gij goed weet wat inde plaatstestellen. Welnu de Belgische kiezers antwoorden dit ook aan de libe ralen.en socialisten, die in de waan verkeeron dat zij" de eigenaars zijn van het gebouw onzer kiesinrichting' Zij zeggen hem Alvorens onze kieswet ten af te breken, komt eerst te voor schijn met uw vast plan te tooncn. Eens dat wij uw plan voor onzo oogen heb ben, zullen wij het als verstandige en voorzichtige lieden onderzoeken en er u naderhand ons gedacht over geven met hot inzicht het grootste mogelijke goed te verschaffen aan degenen voor wie de kieswetten dienen moeten, na melijk voor ons Belgische volk en niet voor eenige lawaaimakers Vorjar*iffiffjera.2G November 1848. Do grootmeester der Vrijmetselarij zegt bij, de inhuldiging der Logie de IIoop van Brusdal, dal indien do liberale partij gezege praald beeft, liet aan de Vrijmetselarij too te wijten is. Het is aan haar, voegt bij er bij,dat wij de inrichting van onze opinie te danken hebben. Keizen WiElem spreekt. Ter gelegenheid van de inhuldiging oener nieuwe krijgsschool heeft Keizer Willem van Duitsch- land tot de leerlingen dier krijgsschool het volgende gezegd Voedt u met do groote voorbeelden der geschiedenis, die aantoonen dat het de ver slandelijke krachten zijn, en vooral de zielskracht voortspruitende uit het geloof in God die de zegepraal behalen dan zult gij oll'cieren worden zooals wij ze be^o^ren, zooals het Vaderland er noodig heeftfiere en onwankelbare mannen in den levens strijd Do Keizer is ook opgekomen tegen do ge woonte van drinken en vooral tegen het ge bruik van alkool. Het volk dat het minst alkool verbruikt, zal aan het hoofd der natiën staan, zegde do Duitsche Keizer. Eeno groote waarheid. Wat verschil met hier in België? Hier, in een katholiek land doet men al wat mogelijk is om de soldaten van God te vervreemden. De duur van een kanon. Na 100 schoten met volle lading is een kanon van 300 millimeters huiten gebruik het is nog enkel goed voor oud ijzer. De duur van een kanonschot, dat is de tijd die noodig is om do poederlading te doen ontploffen gevoegd hij don tijd welken do kogel noodig heeft om uit het kanon te ont snappen, bedraagt maar 4 honderdsten van eene sekonde. Bijgevolg do gezamenlijke duur van 25 schoten is eene sekondo, van 100 schoten 4 sekonden. Zulke kanonnen, die op do groote oorlogs schepen van den type Dreadnought gebe zigd worden, werken dus enkel gedurende 1 sekonden in heel hun bestaan. En hoeveel kosten zij niet l Aan drankslijterijen hebben u ij, ten onzent, geen gebrek, dat is geweien, doch dat er zóo verbazend veel zijn, hadden wij nooit gedacht. Inderdaad, uil eene opgemaakte statistiek blijkt dat op 1 blaart 1910 -in 't rijk weiden gevonden 100,-414 drankhuizen u nar gegiste drank, hier, appelwijn, enz., werden uitge vent en 111.019 slijterijen waar gedislil- 1 'erdo drank wordt geschonken en tevens bier gelapt. Dit maakt lo zamon 211,404 slijterijen of 1 voor 33 inwoners. Uoor de gemeesiteseScreta- rissen. Op aanvraag van M. Maen- haut, volksvertegenwoordiger voor Gent, is hel wetsontwerp, waarbij door den Senaat verbetering wordt voorgesteld aan de jaar wedde der gemeentesekretarissen, naar eene bijzondere kommissie verzonden, welke be slaat uit do volgende Kamerleden Ileynen, Maenhaut. Mullcndorf, Moyersoen, Ber- trand, Defebvro on du Bus de Warnaffo. Die kommissie zal eerlang bijeenkomen. Nadere inlichtingen uit gindsche streken loegekomon, melden dat de nederlaag van Roosevelt volkomen is. Men zegt meer do nederlaag van lloosovell dan wel die der Re- puhlikeinsche partij, omdat men in velo ge- va li en de nederlaag toeschrijft aan de per soonlijke werking van Roosevelt. Inderdaad, Roosevelt heeft eene ongelukkige houding aangenomen in den kiesstrijd, hij heeft zoo wat do manier van doen aangenoinen van on zen M. Buyl, die de beul meende te mogen /.iju van onzo gekozenen. In plaats van de algemoene gedragslijn der democraten te be strijden. viel Roosevelt bij voorkeur de per sonen zelf aan der democratische kandidaten. Nu bet ergste van bet spel is, dat bijna al de, kandidaten, door Roosevelt aangevallen, er met do kiezing zijn doorgekomen. Ge tiet van hier de smoutpeer voor Roosevelt. Hij die anders zoo herig was om steeds van hem te laten hooren, hij zwijgt nu ars een graf. Men denkt nu ook dat Roosevelt weinig ans meer heeft om in 1912 zijno kandidatuur te stellen voor het presidentschap. Doeh het ware onrechtvaardig de nederlaag alleen toe te schrijven aan Roosevelt. Do hervorming der tarieven heeft daar k groote schuld aan. De bevolking schrijft de duurte der levensmiddelen toe aan die hervorming, en zij meende zich daarom op op de republikeinen te moeten wreken. Hel is ook vastgesteld dat de geldschieters thans de democra'en krachtig hebben ge leund cn do republikeinen hebben laten blinken. Daar liet geld zulk een overwegen den rol speelt in do kiezingen,vooral in Ame- ika, is do nederlaag der republikeinen ge makkelijk te begrijpen. Wij doen opmerken, dat de democraten in Amerika.wel den zelfden naam dragen maar niet dezelfde beleekenis hebben als ten onzent, maar alles wel overwogen, toch ook dezelfde praktische werking uitoefenen als hij ons. De "emocraton zijn ditmaal de kandidaten der geldmacht geweest, van de trust.mannen. Welko hervorming-er. mag men van zulke mannen verwachten Go ziet, bet is overal hetzelfde: veel wind en weinig regen. J i» i-s fxr.-foi DE SINTE GUDULAKERK TE BRUSSE.L Het ïs morgen, Zaterdag, dat het naamfeest van Koning Albert zal gevierd worden. Het naamfeest zal niet gevierd worden met den luister, welke men aan een eerste konings naamfeest zou willen besteden, omdat zij, die door haar toèdoen, door hare edelmoedigheid en hare liefdadigheid, door hare hartelijkheid en vriendelijken omgang, aller genegenheid verworven had er. voor haar, cn voor haar gezin, omdat onze koningin, ziek zijnde, niet aan de feestviering kan deelnemen. De feestviering zal zich hij het opdragen van een Te Deum houden. Daarmede zal alk feest voor 's konings naamdag, te Brussel, gedaan zijn. Het Te Deum zal om 2 ure namiddag in Sl° Gudulakerk opgedragen worden. De Koning, gezien de toestand der Koningin beter is, zal Hij toch gaan de prinsen, enz. enz. zul len langs de Paleizenstraat, Koninklijke Plaats, Koninklijke Straat, Treurenbergstraat en St® Gudulaplaats naar de kerk gaan. Ten einde de onbetamelijkheden, in don zin als die welke gebeurden den dag der Troon rede, te voorkomen,heeft burgemeester Max de volgende politiemaatregelen genomen Het is strengel ijk verboden, van 1 tot 3 uur rond do Paleizenstraat en Sl° Goedelekerk prospectussen uil te venten, strooihrieven uit te geven, koopwaren uit te stallen, tafels of stoelen op den openbaren weg te plaatsen en met papieren of andere voorwerpen to werpen Heel goed, beer burgemeester, want alhoewel de socialisten beweren dat do anti-konings gezinde betoogingen niet tegen den Koning gericht zijn, zouden de roodjes toch niet nalaten zich wederom op onbeschofte manier aantestellen. Wie wil naar Kongo gaan Het beheer der Belgischo Spoorwegen zal binnen kort aan do wegwerkers, ploegbazen en chef-poseurs van zijn departement do vel ende nota, betrekkelijk den dienst der Kolo nie, doen overhandigen Do haan werkers zijn in hoedanigheid van aanlo.'gers van spoorbanen in den kolonialen dienst, aanvaard, aan hol globaal traktement van G,500.fr. Do duurtijd van den dienstin de kolonie is 10 jaar; na eiken term van jaar in Kongo, hébben zij het recht op een verlof van zes maand (de reizen erin begre pen) in Europa door te brengen, en genieten in dien verloftijd een traktement dat 1/4 klei ner is dan het werkelijk traktement. Do reiskosten gaan en keeren, in de geval len door de reglementen voorzien, rn in de kolonie de kosten van logement, geneeskun dige zorgen en geneesmiddelen zijn ten koste au de kolonie. Moet, door de omstandigheden, do regee ring zelf in het onderhoud van haar personeel voorzien, dun wordt daarvoor 4000 fr. afge houden van het traktement van den bediende. Eindelijk, na 10 jaar werkelijkcn dienst in de kolonie, hebben de bedienden recht op een levenslang jaarlijksch pensioen, overeenkom stig het dekreet van 2 Mei 1910. Verder verwittigt daarenboven de omzend brief de wegwerkers dat do spoorwegmaat schappij van Katanga, wegwerkers zoekt ,dio reeds noodige kennissen hebben om den dienst van ploegbaas waar te nemen, cn die geneigd zouden zijn in Katanga te gaan werken, na genoeg aan dezelfde voorwaarden als hierbo ven gezegd is. Staatkundig Overzicht Griekenland. De aanhechting van Kreta blijft steeds de groote kwestie in Griekenland. De kristene afgevaardigden zijn zinnens een schrijven aan de groote mogendheden te richten, om hen te vragen, voorlaan Kreta als Grieksch grondgebied le aanschouwen. Perzie. Honderd Russische soldaten zijn over de Perzische grens getrokken nabij Djulfa. De Perzische minister van Buiten- landsche Zaken ging protesteeren. bij de Russischen gezant ie léhéran, doch dezen weigerde hem te aanhooren. Dit feit hec/l in Perzie eene grooie opschudding verwekt. Mexiko.Tot hiertoe is nog piets zeker bekendover den toestand in Mexiko. Men weet niet of de gouvernementstroepen ofwel de oproerlingen thans meester zijn. Men verwacht de tusschenhomst der Vereenigde Staten, daar deze er alle belang bij hebben, Mexiko onder het bestuur van president Diaz te zien. Engeland. In de lordshamer wordt nog steeds over de bespreking van de rechten der lords gesproken. Lord Landowne heeft verzoenende voor stellen gedaan, do h deze werden door de meerderheid afgewezen Men denkt dat de twee Kamers sullen samen geroepen worden, om samen de kwestie te onderzoeken. Het is echter ook mogelijk dat een re ferendum zal gehouden worden. Duitschland. In den Duitschen Reichs tag werden bij eene verkiezing voor de I plaats van onder-voorzitter68 wille briefjes I afgegeven, op 311 stemmers. QI. Schulz van de behoudsgezinde partij, werd gekozen met 186 stemmen 52 waren op den socialist Singer uitgedrukt. Frankrijk. Het wetsontwerp betrek heb bende op de herinrichting der Fr arische vloot en dal reeds in den ministerraad was goed gekeurd, is thans in de bijzondere kommissie der kamer ook goedgekeurd geworden. Oostenrijk. Het budget voor 1911 voor ziet de ontvangsten op 2.818,501.772 kronen en de uitgaven op 2.828,196.736 kronen. Er is dus een overschot van 311.036 kronen De toestand Donderdag Donderdag morgend, om 9 ure, werd hot volgende bulletijn afgekondigd Nacht was min kalm dan voorgaande. De ademhaling gaat nog gepaard met hoest buien, welke eene slijmkoorts doen voorzien. De afloop zal gunstig zijn. (get.) Rommelaere, Stiénon, Lu Boeuf. De slijmkoorts, welke nakend schijnt, is eene verwikkeling, doch volgens do for- meele verklaringen der gemeesheeren, heeft zij niets onrustwekkend. De geneesheoron hebben de beste hoop spoedig over de ziekto to zullen zegevieren. Donderdag namiddag kon H. M. de Ko ningin eenig voedsel gebruiken De koorts neemt af. Alle gevaar voor pleuris is gewo- ken. De toestand wordt in de koninklijke om geving als normaal on totaal geruststellend aanzien.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1