De ziekte der Koningin. Katholieken, vooruit gp den Weg 'T EEN EN 'T ANDER ID AGrEL A.D Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. 1 DE MUITERIJ IN BRAZILIË NS AVERECHTSGHE VOORUITGANG Zestiende jaargang nr 800. i G3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 27 en Maandag 28 November 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230) Eüaachtschen Steenweg, 230. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot *1 kl. reg.) tr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4° bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMINfAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel* Het programma der katholieken be vat een punt dat door iedereen met oprechte voldoening is vernomen ge worden Ontwikkelingen uitbreiding van het onderwijs in alle graden; vooral uitbreiding van het beroepsonderwijs en van hel lager onderwijs. Wij willen stil blijven bij de uitbrei ding van ons lager onderwijs. Onze lezers weten dat in deze laatste twintig jaren bet lager onderwijs een buiten gewonen vooruitgaifg beeft mogen be leven de laatste tien jaren vooral waren hierin beteekenisvol. Toen de liberalen aan het bewind waren in ons land in 1880 waren er in België meer dan twintig tea honderd ongeletterd en. Toen zijn de katholieken in 84 aan liet bestuur gekomen, en sedert dien tijd is het onderwijs aanhoudend vooruit gegaan zoodat wij op dezen oogenblik de verblijdende gebeurtenis mogen aanschouwen dat er in ons land nog 50 a 00,000 niet schoolgaande kin deren zijn të vindon, wat eer. percent geeft van ir.iii dan. 5 .ten honderd. Het klassieke land van hetverplicht onder wijs, Duitschland met zijn ijzeren tucht cn zijne strenge bestraffing, telt nog 6 ten honderd niet schoolgaande kinde ren in Frankrijk is liet in de steden vijf en op het platteland tien ten hon derd, in Engeland twintig en in Italië dertig ten honderd. En die uitslagen zijn dan nog bekomen door de ver plichting.. Hoe is het mogelijk onzen bloeiendon toestand te verzwijgen, of erger nog, ons land zoo zwart mogelijk af te schil deren. Neen, lieeren tegenstrevers, dat is niet hoffelijk. De eerste hoedanigheid van ieder rechtzinnig man, van welke politieke of wijsgeerigo overtuiging hij dan ook zij,moet de liefde tot de waar heid zijn.Volgens sommige statistieken was het getal ongeletlerden in 1909 in België iets meer dan vijf ten honderd. Wij mogen alzoo op gelijken rang staan met Duitschland en ver boven Frankrijk, Engeland en Italië. De liberale volksvertegenwoordiger Franck van Antwerpen komt voor den dagmetdegetuigenis van eenEngelsch- man, die naar zijn zeggen 13270 per sonen zou hebben ondervraagd boven de 10 jaar en alleen uit de werkorsbe- volking. Hij kwam voor den dag met 21,5 per cent ongeletterden onder deze klas van personen. Is zulke statistiek ernstig Heel zeker neen. Wie heeft vooreerst de waarheid dier waarnemingen kunnen onderzoeken en daarbij welke perso nen heeft hij ondervraagd 1 Mogelijk niets dan straatloopers en rondleur ders hetgene toch zeker onze wer kersbevolking niet uitmaakt, wij be doelen onze brave, neerstige en ver standige werkersbevolking... Maar ziet, met zulke bronnen moeten onze tegenstrevers voor den dag komen, in plaats van in hun eigen land met eigen oogen te bestatigen wat er te bestatigen is. Het liberaal blad van Oostende, Le Carillon, zei nog over een viertal weken Het is niet meer te loochenen, wanneer men onze werklieden aan spreekt,komt men uiterst zelden of raar een ongeletterde tegen ja, wij mogen het zeggen, er zijn geene ongeletter den meer in België. Wat verschil van meening, niet waar lezers, met dien Engelschman Anseele ging echter nog verder hij vertelde dat er nijverheidsstreken wa ren, waar er nog 50 ten honderd on geletterden zijn. Spijtig dat Anseele vergeten heeft die streken te noemen. Wij gaan hem "chter antwoorden met officieële oorkonden Tusschen al de milicianen van Lim burg vond men in 1909 geen enkel ongeletterde in heel de provincie Lu xemburg heeft men thans bekend ge maakt dat er slechts 1,6 percent onge letterden zijn. Het arrondissement Aalst telde slechts 3 ten honderd on geletterden en in het arrondissement Antwerpen was liet getal ongeletterden gansch onbeduidend. Waar zou An seele die 50 ten honderd dan gevonden hebben Dit moet voorzeker in Hene gouwen zijn, in liet land van belofte onzer goddelooze tegenstrevers. Zou den de socialisten ons daarover niet willen inlichten Volgens eene offleieële oorkonde, opgemaakt meest door andersdenkende bedienden, blijkt echter dat in 1909 voor geheel het land het percent onge letterden slechts 7,03 ten honderd was. Daar liet percent in de laatste jaren vooral verminderde, mógen wij zeker ■zijn dat liet getal ongeletterden voor 1910 niet ver hoven de vijf ten honderd zal beloopen. Dat is de waarheid en geene andere Was het anders, we zouden het ook schrijven en spijt ge voelen over den toestand. Maar nu dat wij mogen roemen op een der beste uitslagen .van Europa, nu zijn we fier en het is met eene oprecht gevoelde vreugde, dat wij dien uilslag hekend maken. Ja, wij weten en bekennen het, 50 a 60,000 niet schoolgaande kinderen, hoewel hef minder is dan in alle andere landen, is nog te veel, voor ons land. België moet zooals voor zijnen han del en nijverheid, ook voor zijn onder wijs, niet alleen op den eersten, maar feijd uil ojj den eersten rang komen lus- :schon alle landen van Europa. Wij van onzen k»pt zullen al het mo gelijke bijdragen om dien toestand te verbeterenDe ouders roepen we toe Vaders, moeders, zendt uwe kleinen ter schole en schenkt ze een grondig onderwijs de katholieke bestuurders zeggen wij Gaat voort op den inge slagen weg moedigt krachtdadig cn milddadig allen vooruitgang van het onderwijs aan stelt den veertienjari gen schooltijd zoo gauw mogelijk vast en gebruikt dan de beste middelen, om alle kinderen ter school le houden tot hun 14 jaar. Misschien is er wel een middel te vinden, dat de kinderen niet zal toela ten onder schooltijd op straat rond te slenteren, met de policieagenten aan to zetten mede een oog in het zeil te hou den, zooals dil nu op sommige plaat sen gebeurt. Dan zouden wij eens te meer aan onze tegenstrevers toonen, hoe zeer ons het volksonderwijs ter harte ligt, en dat wij maar tegen den schooldwang zijn, omdat wij weten ten eerste, dat het een middel is tegen on zen volksaard en tegen onze volksge woonten ten tweede, wat erger is, omdat wij bewust zijn, dat het een schijnheilig middel is, dat dienen moet om onze jeugd te vergoddeloozen... Katholieken, ge zijt op de goede haan Vooruit op dien weg Verjaringen.— 27 November 1871. Het Staatsblad kondigt het ontslag af van den heer Do Decker, gouverneur van| Lim burg. De Koning eisclit ook bet ontslag van den heer Kerwyn de Lettenhove als minister van Binnenlandsche Zaken. Hij wil het mi nisterie niet verslappen, maar wel verster ken, zegt hij. De ministers zijn van gedacht dat iedere toegeving tijdens de beroertens eene zwakheid zoude wezen. 28 November 1889. Dood van den heer Delcour, Staatsminister, gowezen minister van Binnenlandsche Zaken. Snelheid der trainen. Waar rijdeu de treinen het snelst i De meesten denken dat het in Engeland is cn ze zijn mis. Het is Frankrijk dat onder dat opzicht aan het hoofd komt met 93 kilo meiers per uur, voor de sneltreinen, wel te verstaan. Dan volgen Engeland, met 87 kilometers, Duitschland met 81België m.78, Holland met 74, Italië met 66, Rusland met 61, De nemarken met 59, Rumenië met 57, Zwit seriand met 55 en "Zweden met 54. Dat de sneltreinen in Frankrijk sneller rij den dan ergens elders komt hierbij, dat het land, behalve in het Zuiden, weinig bergach tig is en dat de groole steden ver van elkan der liggen de sneltreinen moeten dus niet dikwijls slaan. In Engeland is het land meer bergachli, en daarom staat Engeland bij Frankrijk ten achter. In België liggen do groole steden dichtbij elkander en de sneltreinen moeten er dik wijls staan, Op sommige Belgische lijnen is de snelheid grooter dan eigens elders, bijvoorbeeld op de lijn van Gent naar Brugge, dierechtisen door eene efiene vlakte loopt. Sommige trei nen leggen tot 400 kilometers per uur af. In Zwitserland en Zweden zijn de bergen oorzaak dat de treinen veel trager rijden dan elders. Tentoonstellingen. Er was spraak in 4913 i eene wereldtentoonstelling te houden in New-York. De heer Gay nor, burgemeester van die stad, met nog andere voorname ingezetenen, heb ben die zaak besproken, en besloten geene tentoonstelling in te richten. Waarom, dat wordt niet gezegd. 00 coloniaSe wet.Zooals wij ge meld hebben, heeft M. Renkin in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, strekkende om eenige wijzigingen te brengen aan de colo- niale wet. Die wijzigingen hebben vooral voor doel den toestand in Katanga te regelen en een ondervoorzitter in den colonialen raad te benoemen. Een luchtwlieger in de lucht verdwaald. Mot de groole vlieg- week van Belmont,park in Amerika, ver dwaalde de jonge graaf de Lesseps, bekend om zijne dubbele vlucht over het Kanaal, in de lucht. Ilij was 's namiddags, bij dikken nevel op gestegen, zwaar en dampend omknelde de grauwe nevelmantel de aarde en weldra was de vliegmachien met den vermetelen lucht schipper, in de duistere lucht verdwenen. Graat de Lesseps steeg tot op eene hoogte van 5,000 voet, verloor dan de richting en kon zich niet meer oriënteeren. Meer dan een uur doolde hij aldus tusschen wolken en nevel in duizelingwekkende hoogte en zocht te vergeefs den rechten weg die hem naar Belmont park moest terugvoeren. Gelukkiglijk ontwaarde hij ten slotte de haken van liet Park en kon ongedeerd aan landen. De lieeren liberale en socialische kamer leden meenen dut. do eenige kwestie om liet onderwijsvraagstuk op le lossen, het ver plicht onderwijs is. Wij zeggen meenen, maar neen zij geven zich alleen den schijn bette meenen. Het was ten jare 1880. In de Fransche Kamer bracht men het verplicht onderwijs ook te voorschijn. Weet gij hoe men de in voering ervan wettigde Luistert. Er waren in 1880 in Frankrijk lien ten honderd onge letterden. Ferry verklaarde plechtig dat het eene schande was tien ten honderd ongelet terden te hebben in een beschaafd land. En liet verplicht onderwijs werd ingevoerd. Sindsdien is er veel water door de zee geloo- pen meer dan 25 jaar later komt men in de Fransche Kamer den uitslag bekend maken en deze luidt dat niet enkel tien ten honderd maar dat meer dan vijftien ten honderd der milicianen totaal ongeletterd zijn. En, voegde een andere republikein erbij, als men die personen er bij voegt, die maar met do grootste moeite er toe komen heel gebrekkig hunnen naam to schrijven, dan komt men niet tot vijftien maar wel tot der- lig ten honderd ongeletterden En weet ge wie de persoon is die deze verklaring afleg de voor het land en geenszins van overdrij ving kan beschuldigd worden Niemand anders en niemand minder dan minister Briand zelvo Wat zegt ge daarvan volksvleiers en volks verleiders, die onze brave bevolking in eene nieuwe ijzeren keten wilt hoeion, en die ons geenszins de zekerheid geaft iets naderbij tot tiet zoogezegdo doel van uw streven te komen. Neon, er zijn andere middelen, die alles rij pelijk en zonder vooringenomenheid overwo gen, voel doelmatiger zullen werken, om het onderwijs meer en meer te verspreiden. Die middelen zijn de overtuiging en do aanmoe diging. Niemand die van goeden wil is, kan loochenen dat wij op het gebied van onder wijs machtigen vooruitgang hebben gemaakt; dat wij nog voortdurend uiterst wel vooruit gaan; en dat,zoo eeni-der van goeden wil,wil medewerken, wij Linnen kort de algemcene verspreiding van het onderwijs zullen mogen begroeten. DE MIiMAS-oêRAES Omstandig verhaal van den oproer. Het was ïn den nacht van 22lseu tot 23sten November, dat de muiterij losbarstte. De kapitein-bevelhebber Nevos, van de Minas-Geraeskeerde van den Duguay-Trouin terug, alwaar hij had ontbeten met de vlooloverbeden. Toen hij aan boord van zijn schip wilde klimmen, hoorde hij een verward rumoer, en daartusschen geweerschoten. De bemanning was aan 't muiten. De bevelhebber en twee officieren poogden de orde te herstellen, doch zij werden gedood. Andere officieren werden doodelijk gekwetst onder het geroep Leve de Vrijheid Alsof liet hier een afgesproken teeken gold, werden weldra ook op de andere oorlog schepen, de Sció-Paulo en de South-Bahia, geweerschoten gehoord. Al de officieren wer den in booten geplaatst en aan wal gebracht. Het was een gewone matroos van l8te klas, Jean Candido genaamd, die het bevel over de oproerige vloot nam. Schietvoorraad en levensmiddelen waren in overvloed voor handen, doch men had gebrek aan kolen. Zij eiscliten de kolen op der bijzondere stapelhuizen van het eiland Vianna en bemeesterden de vrachtbooten welke de kolen der paketboolen ver voerden. Onmiddelijk werd door de muiters bericht gezonden aan president Hermis da Fonséca, van helgeon er voorgevallen was. Zij eischten de afschaffing der lijfstraffen en eene verhooging der solde. Indien zij geene voldoening kregen, dreigden zij de stad te beschieten. Het gouverne ment antwoordde niet. Weldra weerklonken kanonschoten, en nu en dan werden de moor dende vuurmonden op de stad gericht en een paar houwitsers op de stad gelost. De trouw gebleven torpedoweerders, gingen in de diepe baai liggen, in't vooruitzicht van een mogelijk bevel, de muiters te moeten bombardeeren. Daar het gouvernement bleef zwijgen,zonden de muiters nog eenige houwitsers in de stad. Een der houwitsers drong in een huis en doodde er eene vrouw en twee kinderen. Daarna werd het arsenaal der vloot beschoten. Toen de officiëele afgevaardigde, M. Carvalho, zich op de muitende schepen aanbood, drukte de aanvoerders der muiters er bijzonderlijk op, dat zij vertrouwen hadden in het gouvernement, dat reeds de lichamelijke bestraffingen had afgeschaft, hoewel zij in feito nog toegepast werden. Zij vroegen de algeheele kwijtschelding. Déze werd hun toegestaan, zooals men ten andere onder de rubiek Staatkundig overzicht zal zien. liet volgende telegram was ook door de muiters aan president Ilermès de Fonsèca ge zonden geworden Berouwhebbend over hetgeen wij gedaan hebben voor onze verdediging, voor onze ordelievendheid, vrijheid en rechtvaardigheid, leggen wij de wapens af, er op vertrou wende, dat de algeheele kwijtschelding, ons door het Nationaal Congres zal toegestaan worden, alsook dat de lijfstraffen zullen afgeschaft worden. Het is noodig dat de dienst aan boord met meer mannen gedaan worde en dat geen onzer opgezegd worde. Wij blijven gehoorzaam aan Uwe Exc. in wien wij ons geheel en al vertrouwen Da toestand, Vrijdag. Vrijdag morgend om 9 ure werd eene be raadslaging gehouden. Ziehier het bullelijn dat dan uitgehangen werd De Koningin heeft gedurende den nacht eenige uren gerust. De ziekteverschijnselen schijnen ai te nemen. De gang der ziekte is voldoende (Get.) Dr Rommelaere, Stiénon, Le Bmuf. 's Namiddags ver1 «arde een geneesheer, dat de ziekte gekeerd is en de Koningin zeer geruststellend is. Hare majesteit heeft een rustigen dag ge had. Do hoest komt maar zelden meer voor de temperatuur dn.ilt gedurig en de koortsen nemen ook af. Al de/.e waarnemingen lieten toe te verklaren, dat de slijmkoorts slechts van heel kleine omvatting zal zijn en eene spoedige genezing laat voorzien. Vrijdag avond om 6 ure werd het volgende bullelijn uitgehangen De dag is goed geweest de ziekte heeft haar gewoon verloop. (get.) Rommflaere, Stiénon, Le Bceuf. Koning Albert, die in do laatste dagen eenige onrust gehad had, scheen Vrijdag we der gerustgesteld. De goneesheeren aanzien de ergste krisis als voorbij. Gisteren bracht M. Coorcman de wen- schen der Kamer in het Kasteel van Laken over. Ook de broeder onzer Koningin, hertog Fran^-Joz.ef van Beiren is erg ziek. De herto gin Karl-Theodoor, moeder der Koningin, bad er aan gehouden, aan liet lijdensbed van haar zoon to blijven, toL de hertog in beter schap was. 't Is daarom, dal zij nog naar l^ct kasteel van Laken niet is gekomen. Het galaontbijt, gevolgd door ontvangst, dat heden, Zaterdag avond, te Brussel in het ministerie van Buitenlandsche Zaken moest plaats hebben, ter gelegenheid van bat Naam- I feest des Konings, is uit hoofdo der ziekto der Koningin uitgesteld.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1