Os ziekte der Koningin. 'T OEN EN .'T ANDER M Handen en Voelen Eene vreeselijke brandramp Het nummer 82 voor M. Woeste Hoe zij het volk bedriegen Uii onze Kolonie. Zestiende jaargang n' £00. ISG 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag I Ueeembsf 1910 r«tMfg—IHIJIUWWIML i.|llyilj_ll__l II,—in,. I,-lil ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f|f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «fc BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 230. CSaachtschen Steenweg, 230. j 9, Kerkstraat, 9 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffcl-De Genót. AANKONDIGINGEN KI. a?nk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3e bladr. (groote regel) fr. 1,00 4« bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regol) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, kerstell. (per regol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondioingrn, zich wrndp.x E. TAMINIAU, 217, de Méecdestraat, Brussel. Het is bijna niet gelooïlijk maar ge kunt de waarheid ervan genoeg vaststellen M. Woeste is in de zit ting van 24 November 1910 in de Ka mer van volksvertegenwoordigers niet min dan twee en tachtig maal ver noemd geworden. Wij waren zoo zeer getroffen door de buitengewone aan vallen op M. Woeste, dat wij niet na laten konden eens vluchtig te tellen, hoe dikwijls de naam van den grijzen katholieken strijder voorkwam inliet Beknopt Verslag, en zoo vonden wij het minimum-getal 82. Do aanval op M. Woeste was vooral gericht op cene zoogezegde onderbroking door hem gedaan en waarin hij namelijk zou ge zegd hebben, dat kiesbeloften geene verbintenissen zijn, M. Woeste heeft die woorden niet uitgesproken en daarom ook was bij het verslag van de snelschrijvers gaan veranderen iets dat zeer dikwijls gebeurt welke cene missing hadden begaan. In plaats van belofte moest er meening staan, zoodat de onderbreking luidt Eene meening is geene verbintenis. Do tegenstrevers waren in den hoog- sten liemcl, toen zij eerst dien kemel la- zon in bet Verslag. Zij waren zeker met die woorden een uitmuntenden slag te slaan. Ge ziet van hier hunne verwar ring, bun spijt, hunne dolzinnigheid, als zij dien schoonen droom zagen ver zwinden. M. Woeste die een waak zaam oog in het zeil houdt, had de grove onnauwkeurigheid ontdekt en hij haastte zich alles in orde te bren gen, juist zooals hij liet had uitge sproken. M. Woeste treeft dan het hoofd moe ten bieden aan do hardste aanvallen van de Heeren Hymans, Franck, Van- dorvelde en de heide linkerzijden. Maar zeker als hij was van zijn goed recht, heeft hij den slag zegevierend gewonnen. Hoe kunt ge aannemen, zegt Mijn heer Woeste tot de tegenstrevers, dat ik zulke grove boestigheid zou heb ben gezegd want, het is inderdaad eene echte beestigheid het gezegde dat kiesbeloften geene verbintenissen zijn. Ik ben echter niet gewoon beestighe- den te vertellen. Heer Franck, van Antwerpen, werd razend van spijt en op zijn lessenaar slagende, riep liij Gij hebt hot ge zegd ik boud het staan ik houd het staan En heel de linkerzijde riep Ja ja Maar tegelijkertijd klonk liet uit den mond van heel de vereenigde rechter zijde Neen neen (hij heeft het niet gezegd). Dit was eene al te bittere teleurstel ling voor de tegenstrevers en Heer Vandervelde, eene laatste poging wil lende inspannen, richtte zich tot den Heer Voorzitter en riep zijne hulp in. Doch het bekwam hem slecht. Heer Cooreman antwoordde M. Woeste heeft niets van zijne twee eerste onder brekingen ingetrokken alleen h.t ft hij de derde onderbreking, hem toe geschreven, veranderd, omdat hij die zoo niet heeft uitgesproken. Welnu, mijne heeren, gaat M. Cooreman voort, altijd heb ik de leden der Ka mer aan welke partij zij ook toelie- hooren op hun woord geloofd. Ik vraag mo af, waarom ik dit nu ook niet mag doen. Neen, dat nietIk geloof M. Woeste op zijn woord- Hij heeft gezegd, dat uitgesproken meenin gen geene verbintenissen zijn. Met zulke krasse woorden zouden de tegenstrevers moeten tevreden zijn. Toch niet, zij willen indruk maken op het volk met valsche gezegden. Het is hetgene de goddelooze leiders zelve hebben verklaard in volle Kamer, toen zij zegden Wij zullen er ieder geval weten gebruik van te maken. Inderdaad, 't gene te voorzien was, is gebeurd. Bijna al de goddelooze en vijandelijke weekbladen hebben lange artikels gewijd aan dit voorval. In groote letters drukten zij do woorden, die zij onrechtvaardig den Heer Woeste toeschrijven. En daarop volgt dan een uitval, eene verontwaardiging die aan het ongelooflijke grenst. Wij vragen ons af Is datnu de politieke eerlijk heid der tegenstrevers M. Woeste heeft dia woorden niet uitgesproken, hij zelve noemde ze eene groote bees tigheid. Heel de rechterzijde was het met hem eens, alsook de lieer Voor zitter der Kamer. Zijn zulke getuige nissen niet voldoende voor onze tegen strevers Wij weten dus waaraan ons te houden. Als do tegenstrevers ons op dit punt aanvallen, is het aan ons ze eene kranige bolwassching toe te die nen. M. Woeste heeft alzoo die woor den zonder zin niet uitgesproken. Doch als wij nu maar eens veronderstelden, dat bij misslag die woorden uit zijnen mond waren gekomen ware het dan nog niet meer als' voldoende om te zwijgen, wanneer men zelve hekent dat die woorden regelrecht tegen uw gedacht indruischen Is dat niet de billijkheid zelve Maar de tegen strevers wisten wel waar zij heenwil den zij kenden het doelwit van hun stréven zij gevoelden maar al te goed waarom zij zoo moesten handelen. Het zijn de redenen van deze kleingeestige handelwijze, die wij in een ander num mer zullen uiteenzetten. Verjaringen. 1 December 1870. Baron d'Anethan, Kabinetsoverste, kon digt aan de Kamer dat de Koning hot ontslag der Ministers gevraagd heeft. 1 December 1899. Inwijding van M61" Ileylcn, Bisschop van Namen. üiezers voor da SCatnsr. België telt voor de Kamer 1,697,619 kiezers voor de Kamer, of ongeveer 90,000 meer dan in 1907. Die kiezers beschikken over 2,710,851 stemmen, hetzij 181,000 moer dan over 3 jaar. Brabant telt het grootste getal kiezers maar Henegouw heeft 't grootste getal slem- men 542,112. Limburg heeft het geringste getal kiezers, 56,227 en Limburg heeft liet kleinste getal stemmen, 92,211. Het arrondissement Brussel telt alleen moer kiezers dan gansch do provincie Ant werpen, of geheel West-Vlaanderen en meer dan de kiezers van Luxemburg, Limburg on Namen samengeteld. F;CÏ5*JappeÏGCS. De handel in aard appelen was gedurende de maand Oktobor zeer bedrijvig. Gedurende de maand Oktobor 1909, voerden wij 6 millioen kilogr. aardap pelen in. Tijdens hetzelfde tijdperk 1910, zond Holland ons 1 i millioen kilogr. en Duitschland 2 1/2 millioen kilogr. De uit voer was nog grooter in Oktober voerden wij 29 millioen kilogr. aardappelen uit, waarvan 24 millioen naar Frankrijk al leen. Scfayijver-srechtein Ton ge volge van een artikel verschenen in het too- neelblad De Kritiek, van Rocselare, betrek kelijk de schrijversrechten bij de opvoering van tooneelwerken, en het feit dat de Sociêtè des Auteurs van Parijs deed ontvangen, daar waar een schrijver, J, Toussaint, beweert alléén recht lo hebben, vergaderde het bo stuur van den West-VlaamschenTooneelbond Zondag te Roeselare. Er werd besloten dat de bond zich zou ver staan met andere bonden van het land, om een einde te stellen aan de ware uitbuiting waarvan de tooneelkringen het slachtoffer zijn. Elke onderhandeling zal door de aangeslo tene maatschappijen geweigerd worden met de agenten, en de tooneelmaatschappijen zul len rechtstreeks handelen met de schrijvers. Het feit aangehaald door De Kritiek, zal verdor worden besproken in het blad. Het gaat waarlijk over zijn hout, dat voor ééne en dezelfde opvoering sommen worden geëischt, die verschillen van 12 tot 15 en 31 fr. De eerste sprot. Zooals alle jaren zijn het de kleine booten van Do Panne, die de eerste de sprotvloten ontmoet hebben. Sinds een paar dagen komen zij lo Oostende met overgroote ladingen sprot aan. Op de Visscherskaai staan honderde mandon mot de lekkere visehjes op rij. Do vorkoop geschiedt per 100 kiios en de prijs heiiep Zaterdag nog 32 frank. Waarschijnlijk zal do prijs spoedig dalen, daar do sprot dit jaar overvloedig schijnt. Meost al do ladingen worden per spoorweg verzonden naar Duitschland. De redevoering van Ksizsr WiShelm te Königsbeirg. Do Observatore Romano wenscht den Duitschen Rijkskanselier geluk, omdat bij in don Rijks dag zoo manmoedig do verdediging heeft ge- nomcMi der redevoering, waarin do Keizer de ongodsdienstigheid bestreed en den gods dienst verheerlijkt als de beste steunpilaar der sociale orde. Het ei. Saikrasnenis-lcongres Mgr. Hej'len, bisschop van Namen, heeft Madrid verlaten, na het programma van het Heilig Sakramenlskongreg, dat van 25 Juni tot 1 Juli zal plaats hebben in de Spaansche hoofdstad, te hebbon vaslgesteld. De Spaansche vorsten zullen eere-voorzit- ters zijn kardinaal Aguirre, primaat van Spanje en de infante Isabella zullen werke lijke voorzitters zijn. Verleden Maandag hiold de maatschappij van sociale huishoudkunde eene belangrijke vergadering. Do staking van Turnhout stond namelijk aan de dagorde. Vele bevoegdo en geleeruo personen waren er aanwezig. Daar stonden nog tegenover een, de E. H. Jans- sons,bestuurder der maatschappelijke werken te Turnhout, Pater Rutten en M. Berg mans, de leider dor sociale staking van Turn hout- Do E. II. Janssens legde het historiek uit der staking. Hij verweet de socialisten, dat zij stelselmatig verzwijgen do voordeelen v. olke do katholieken behaald hebbon. Men heoft allerlei leugens geschreven over do priesters. Ondor andere dal de priesters geld hadden ontvangen van de patroons om do werklieden to dwingen Inderwaarhcid, hebben do werklieden moeten voortstaken om do grillen te voldoen van de socialistische kopstukken. Onze katholieke werklieden moeten geon ellende en gebrek lijden om do socialisten te behagen. Wij, krisleno vakver- eenigingen, wij zijn vrij en onafhankelijk en wij willen niet staan onder het ijzeren juk der socialisten. Do werklieden stakers hebben moeten tee- kenen dat zij het ontvangen geld zouden terug betalen, indien zij weder aan den arbeid gingen DJh is het inderdaad niet te ver wonderen dat de roode sukkelaars de staking^ zoolang volhouden. Nu zo in staking zijn is bot zwarte armoe.voor hen en hunne familie, maar moesten zo aan den arbeid gaan en het ontvangen geld teruggeven, dan ware de armoe nog grooter. Welke lieve vrijheid toch bij de socialisten Do staking is bijna ten einde, de socialis ten zullen het moeien opgeven niettegen staande hunne uitgaven van honderd duizend frank, waaronder de groote algehcele som van 200 frank van al de roode gekozenen uit de Kamers. Lo Peuplo zelve heoft geschreven do sta king van Turnhout is geene economische sta king meer, het is cene politieke slaking. "Do socialisten willen het socialismus inplanten in de Kempen. M. Bergmans zegt dat hij niet zal antwoor den op die leugens. Maar M. Brants komt er tusschen en zegt aan M. Bergmans dat hij gekomen is om te redetwisten. Pater Rutten antwoordt aan M. Bergmans dat hij moet spreken over de feiten en geene uitwogen zoeken; zooniet geeft hij het bewijs van achteruitkruiperij. M. Bergmans verwijt dan de patroons dat zij zinnens waren'geweest op heimelijke wij ze de vrijheid van vereeniging te vernietigen. Do socialisten zullen stand houden en de patroons overwinnen. Gij hebt, roept hij don E.II. Janssens toe, do kristen e werklieden veel te gauw doen toegeven. Gij zijt lichtzinnig geweest, mijn lievo vriend. Bij dat gezegde schiet heel de v'orgadering in luiden lach. Wellicht warm geworden door dat lachen, zegt M. Berg mans De socialisten zullen voortslreven tot de verovering der Kempen. Gij, kristenen, doet wat ge wilt, werkt zooals ge wiltmaar wij, socialisten, zullen daarvoor werken met handen en voeten. Na do bekentenis van M. Bergmans zelve, mogen wij dan ook wel zeggen, dat het schande is zoovele fainiliën heel den Winter te doen honger lijden alleenlijk om de schoone oogen en het welbehagen van eenigo politieke gelukzoekers... Kostolijk inderdaad om in ieders geheugen to worden geprent. Staatkundig Overzicht Mexiko. Vit Mcxiko xoordt gemeld dat dc slag van Zondag laatstleden over de om wenteling beslist heeft. De oproerlingen zjn als bij looverslag verdwenen. Het federaal wetgevend korps, heeft eene dagorde van vertrouwen in den president Por/iris Diaz gestemd. Kreta. Het antwoord der bcscherm- mogendheden van Kretaop dc Turhschc nota is aan de Porte toegekomen. Het ant woord is zeer bevredigend voor de Turken, daar het de rechten der Turken op Kreta erkent, 't Valt echter ie zien of dc Kreten zers daar zoowel om tevreden zullen zijn. De mogendheden voegden er nog bij dat dc kioestie der bepaalde regeling eerstdaags zou te berde komen Perzie. De bevolking van Perzië leeft onder een echt schrikbewind. Talrijke benden bandieten doorkruisen in alle richtingen het land en zetten cr ongehinderd de bewoners op brandschatting. Het gouvernement is onmachtig om den toestand te verhelpen. Menverwacht dat Engeland opnieuw zijne mariniers zal aan land zettenom de belan gen der Europeanen te vrijicaren en de orde te handhaven. Engeland, De kiesstrijd wordt heviger en met meer woede voortgezet. De kiezing zal Zaterdag beginnenen denkelijk tot 20Decem ber duren. In vele kiesomschrijvingen is er geen strijd, doch men vreest dat de Home Rule in Ier land een burgeroorlog zal veroorzaken. In de provincie Ulster, tijdens eene meeting beloofden verscheidene toehoorders 250.000 frank voor het aankoopeti van wapens. Spanje. De Republikeinen hebben te Saragossa de Spaansche vlag uitgejouwd. Toen de Fransche vlag verscheenjuichten de republikeinen luidruchtig toe. Een of ficier hekelde hevig deze zonderlinge vader- Icmdsgczindhcid, en 's avonds hadden op verschillige plaatsen der stad woelingen plaats. Dinsdag avond werd het volgende bulletijn afgekondigd De toestand blijft gunstig. De verbete ring, dezen morgend vaslgesteld, duurt voort. (get.) Stiénon, Le Boeuf. De openbare gebeden Z. D. II. Mgr de bisschop van Luik had Zon dag morgend de Luiksche katholieken uitge- noodigd tot eene algemeeue kommunie, om samen aan God hot horstel onzer koningin te vragen. Vijftien honderd personen beantwoordden den oproep. Bij hot Evangelie liield Mgr de bisschop eene korte toespraak en verklaarde de beteekenis dezer plechtigheid. Daarna na derden alle tegenwoordigen in volmaakte orde ter H. Tafel. Z. D. H. Mgr de bisschop heeft na afloop der godsdienstige plechtigheid, hot volgende te legram aan Koning Albert gezonden 1500 Luiksche katholieken, dezen mor gend in de hoofdkerk vereenigd, zijn ter II. Tafel genaderd on hebben gebeden, voor het herstel hunner welbeminde Koningin. Dr. Rommelaere zou erg ziek zijn. Een bericht uit Brussel meldt ons, dat do geneesheer der Koningin erg ziek is en wel licht de Koningin zijne diensten zal moeten ontberen. Het Beheer van Kongo. Het wetsontwerp aan do Kamer onderwor pen heeft voor eerste doel de onder-gouver neurs generaal te bekleeden met de wetge vende macht waarmede uitzonderlijk de gou verneur generaal bekleed is. Het amendement verschilt van den tegen- woordigen tekst, door het voorzien van eene rechtstreeksche bijvoeging van wettelijk recht, en zich niet bepaalt aan den koning de macht te geven die bevoegdheid toe te ken nen. Van het oogonblik dat d"e volstrekte noodzakelijkheid dier volmacht erkend i3 door do wet, 't is te zeggen in gemeen over leg der heide Wetgevende Kamers, het hoofd van de uitvoerende macht,is hel nutteloos aan den koning eene tweede wilsbeschikking te vragen. Het 1° alinea van art. 22 bevat het oude voorbehoud niet meer, voortaan zonder reden van bestaan, sedert het afschaffen van de staatkundige macht van het speciaal Ivatan- gakomiteit. Het 2" alinea, betrekkelijk de uitvoerende macht van den Gouverneur-generaal, is vol- ledigd in het.vooruitzicht ze in overeenstem ming te brengen met de beslissingen betrek kelijk do wetgevende machtsbekleeding der plaatselijke overheid. Deze laatste wijzingen is oen enkel vorm on verandert in niets den tegenwoordigon toestand, dewijl de eerste zinsnedo van hot tegenwoordig artikel, aan den Onder-Gouverneur-generaal do bekleo- ding van de uitvoerende macht toelaat. Het artikel 24 der wet op het beheer van Belgisch-Kongo, dat aan don Minister van Koloniën hol voorzitterschap van den Ko lonialen Raad toekent, vergeet den plaats vervanger van don voorzitter hij dezes afwo- zigheid aan te duiden. Is do Koloniale Raad niet voorgezeten door den minister, dan is hot van belang dat een dor raadsleden,op do hoogte der rechtsweten schap der proceduur.g-ebruiken en gewoontca van dat kollege,hct voorzitterschap bekleedt. Deze oplossing is nog niet kunnen verwe zenlijkt worden, ter oorzako van de verbods- boscbikking van art. 22 dor koloniale wet,hot overdragen der uitvoerende macht en rechten verbiedondo aan personen, die aan den minis ter niot rangvolgend ondorworpen zijn. Het amendement voorgesteld aan art. 24 hoeft voor doel dien hinderpaal weg te ruimen. Goed gesproken. Verloden jaar had het katholiek scheolko- miteit van Brussel, aan hot Schepencollege der stad gevraagd, om tijdens do carnaval- dagen, omhalingen te mogen doen, ton voor- deele der vrije scholen. Deze aanvraag bleef zonder gevolg, daar, volgens oen schrijvon van den heer burge meester Max, de aanvraag te laat gedaan was. Dit jaar heeft het komiteit zijne voorzorgen genomen en do vraag tot toelating is reeds aan liet kollege gezonden. Een konfrator heeft M. Max daarover ondervraagd, en zie- hior wat M. Max antwoordde Wanneer hol er op aan komt, arme kin deren te kleedon, en bon eenigo dagen verlof in do gezonde lucht te laten doorbrengen, houd ik mij niet bezig met to onderzoeken of hot kindoren zijn van katholieke of ofFicieelo scholen. Allen hebbon recht op dezelfde vrijgevig heid. Ik zal dus de aanvraag in het collego ondersteunen Bravo, heer Burgemeester Daar kunnen do liberale soopheldcn van Gent, een puntjo aan zuigen. 1 Al wie zich abonneert op het dagblad DB VOLKSSTEM voor het jaar 191 i, zai het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis ontvangen. nabij Berlijn. Do grootebenziendepots van Rummelsburg- bij-Berlijn, staan sinds twee dagen in brand. Men had cenigon tijd do hoop gekoesterd hot vuur te kunnen bemeesteren, doch allo pogingen zijn tot hiertoe vruchteloos geble ven. Het schouwspel is aangrijpend. Van zeer vor ziet men overgroote wolken zwarte rook in de lucht stijgen. Daarondor ziet men reusachtige vuurton gen. De watermassa, door de vereenigde pom pen van Berlijn en van het omliggende over den vuurkolk uitgestort, verdampt, zoodra zij op de brandende benzien komt. De hitte is zoo hevig, dat de scheidsmuren tusschen de vorschillige depots gloeiend rood staan. De verzamelplaats begrijpt 17 groote ver gaarbakken, waarvan do kleinsto 300.000 kgT. on do grootste 1.500.000 kgr. benzien inhoudt. Tot hiertoe is eene der vergaarbakken ont ploft en vier anderen zijn tot den laatsten druppel uitgebrand. Twee andere vergaar bakken worden erg bedreigd. Do bonzion is om zoo to zeggen wegge* kookt, overvloedig veel zoet verspreidende, juist als eenerookendo petroollamp. Men heeft ook reeds gepoogd het vuur uit todooven, bij middel van koolzuur, wolko het vuur zou gesmacht hebben, doch ook dat middel heeft niet geholpen. Men hoopt dat de wanden der vergaarbak ken aan de kolossale presging zullen weer staan,want indien de vergaarbakken moesten overloopen, of doorbreken, zou do rainp waarlijk vorsclirikkolijk zijn. Een talrijk pubRok bevindt zich ter plaats. Voorzichtigheidshalve w ordt het volk op eer- biodigon afstand gehouden. Do schade wordt voor liet oogenblik op moer dan een miljoon mark gerekend. Er zijn geene ongelukkon van personen to betreuren.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1