Oo Openbare Schuld DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER De Engeisclie kiezingen. Dokter Stiénon Eene vrouw terechtgesteld De geheimzinnige misdaad te Parijs Drama in een Keizerlijk Paleis. Zondag <4 en Eüaaiiiiag 5 December 1910 1 i Het Pausdom en het tijdelijk gezag Zestiende jaargang n' QOO. S6!3 2 CENTIEMEN HET NUMMER ■Cr!- ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fjt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN 230, BUREELEN TE BRUSSEL Kaachtschen Steenweg, 239. J V Bestuurder TE AALST 9Kierlcstraat, Telefoon 114 4 'art NuffehDe Gendt. KI. nnn'c. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.fiO btedk. (gröötfc regel) fr. 1.00 41" bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finiinc. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr 2,00 Reklanicn (per regel) Ciemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Kecht. herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor aj.i f a wkoxdtgingf.v. zich wkndi v E. TAM1NIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. Een van de grootste stokpaarden van de tegenstrevers en vooral van de liberalen want de socialisten schij nen zich weinig of niels aan te trekken of ons land voorspoedig is of ni^t is de openbare schuld van België. Nochtans niets is minder gerechtvaar digd dan dat. Ziet eens, roepen de liberalen, onze openbare schuld be loopt al drij milliarden en half! België gaat naar den afgrond. Om ons genist te stellen willen wij maar al spoedig zeggen dat Holland eeno openbare schuld beeft van 2 milliarden en half. Portugal van 4 milliarden en half. Italië 10 milliarden en half en Frank rijk een en dertig milliarden Allo jaren klimt nog do openbare schuld, schreeuwen de vijanden. Wij gelooven het wel. Als de liberalen aan liet bewind waren van 1878 tot 1884 klom de openbare schuld jaarlijks met 85 millioon, en nu sedert 1885, dat is sedert de katholieken aan liet bewind zjn, klimt ze enkel met 74 millioen. Dat maakt eene jaarlijksche verminde ring van meer dan tien millioen Maar er is meer Toen de liberalen in 18,-5 met klank van bet bewind werden geworpen, lieten zij aan bet land een cadeau - van meer dan 59 millioen te kort in de Staatskas. Gjaren langwas er aanhoudend tekort. De katholieken-sluiten sinds meer dan 25 jaren voortdurend met een over schot, en dit overschot beloopt thans honderd negen en negentig millioen, dus bijna tw ee honderd millioen Nu do schuld bestaat in leeningen maar als men leeningen aangaat, moet men zien dat men daarvoor genoeg eigendommen heeft, om desnoods die leeningen te dekken dat gaan wij thans onderzoeken. België hoeft thans eeno openbare schuld van 3 milliarden en half. Maar het heeft groote eigendommen en deze bestaan namelijk in acht verschillende soorten Het spoorwegnet, de bevaar bare waterwegen, de openbare wege nis, de staatstoombooten, de sluizen, de telefooninrichtingen, de telegraaf en de Belgische havens. Het valt nu te bezien, of die eigendommen wel kunnen opwegen tegen de aangegane leeningen. Hieraan is niet te twijfelen de ijzerenwegen alleen zijn meer waard dan geheel onze. schuld en moest de Belgische regeering voorstellen ons nationaal spoorwegnet te. verkoopen voor de som van vier milliard, ge zoudt een storm hooren opgaan in de vijandelijke middens waarin men duidelijk "liet verwijt zou hooren, dat tic regeering moest ze zulks ten uit voer brengen het land bedriegt en verkoopt. Dat zal wel zeker niet een ernstig man logenstraffen. Dus wordt onze nationale schuld gedekt met de waarde van onze spoorweginrichting. Wij hebben dan nog in vollen eigen dom onze havens, onze telefoon- en te- legraalinrichtingen onze verkeerwe- gen te land en te water onze sluizen en onze staatstoombooten die allen nog een aanzienlijk kapitaal vertegen woordigen. Ziedaar de openbare schuld van België. Wij weten voor ons paart heel goed, dat de Belgische huisvaders warm in de handen zouden wrijven mochten zij een deel van zulke schuld op hunnen naam laten overschrijven Sedert do katholieken aan het be wind zijn, u orden de leeningen niet meer aangewend om nuttelooze of niet- winstgevende werken voort te brengen Vroeger, ja, onder het liberaal beheer, was zulks het geval. Nemen wij onder andere de jaren 1881 en 1882. Men gaf uit voor houwen of verbeteringen aan gerechtshoven 5,697,000 fr.; voor burgerlijke gebouwen 1,578,000 fr. voor kunstvoorwerpen 193,000 fr. voor verscheidene andere herstellin gen 2,215,000 fr. voor tentoonstel lingen 121,000 fr. voor schoolge bouwen en verzamelingen 7,664,000fr. voor krijgsgebouwen 7,555,000 fr. In ronde cijfers gaven de liberale bestuur ders in twee jaren tijds uit aan werken, die niet voortbrengend warën, de som van vier en twintig, millioen. Dit is niet het geval met onze vrienden. Al de gelden der leening worden aangewend aan werken die rechtstreeks of onrecht streeks voortbrengend zijn. De uitga ven voortkomende van de herstelling of oprichting van gebouwen van aller lei aard, worden in een bijzonder hoofdstuk in de gewone begrooting gerekend. Wanneer men den toestand over weegt, wanneer men bijzonderlijk eene vergelijking maakt tussclïen de geld politiek der liberale regeering en het geldbeheer der katholieke regeerders, dan is het verschil meer dan dag en nacht. Ook is liet geenszins te verwon deren, dat dank aan zulk voorzichtig en gelukkig gebruik van de openbare eldmiddelen sedert de vijf en twintig laatste jaren, België zulken heerlijken weg is opgegaan en nog een heerlijker toekomst te gemoet mag zien. Verjaringen. 4 December 1S67. Afsterven van Z. E. Kardinaal Sterckx, aartsbisschop van Mechelen. 5 December 1815. Luisterrijke praal stoet te Antwerpen, ter gelegenheid der we- deriiibezitstelling der meesterstukken. De burgemeester schenkt aan de afgezanten die ze terug iu do Scheldeslad brachten eene eeremedalio.. 5 December 1832. Honderd kanonstuk ken donderen tegen het Noordkasteel. Gene raal Chassé verklaart in zijn verslag dat noch hij noch zijne mannen ooit zulk muziek ge hoord hebben. Eene groote aanbesteding heeft plaats gehad voor het departement van 't spoor. 10 locomotieven, type 36, aan 124,500 fr. het stuk, werden toegewezen aan de So- ciété Métalurgique te Brussel en aan Cockc- rill te Seraing, 12 van type 15 aan 08.000 fr. het. stuk aan do werkhuizen van La Croyère en 20 van type 23 aan 61,500 fr. het stuk aan do werkhuizen van Couillet. Er werd dus eene bestelling gedaan van 5 millioen 560,800 frank. Daarbij werden nog dertig reiswagens van lste en 2t,c klas gemengd aanbesteed aan den prijs van 52,900 frank per rijtuig, 't Zij eene bestelling van 1,587,000 fr. verdeeld tus- schen do werkhuizen Nicaise en Deleuve, Dyle en Bacalan te Leuven, de Métalurgi que, de werkhuizen Germain, do werkhuizen van Brugge en do firma Ragkeno te Meche len. Het Panama-kanaal. Het jaarlijksch rapport nopens den vooruitgang Ier kanaalwerken op do landengte is dezer dagen verschenen, liet behandelt het verslag jaar, eindigend den 30 Juni laatstleden. Het rapport, dal is uitgebracht door kolonel Goelhals, vermeldt tal van cijfers met name ook omtrent het grondverzet in de z. g. Gu- lebradoorsteek. Daar werden 14 millioen 921.750 kub. yards verzet, terwijl nog 34.893.531 kub. yards moeten worden weg gewerkt. Dat is meer dan aanvankelijk werd noodig geacht hetgeen een gevolg is van de wijziging in de plannen. Het kanaal wordt nl. benoorden do Petro Miquel-Sluis wat breeder gemaakt, ten einde minder last te hebben van afschuivingen en instortingen van den kanaal wand. Oe volksoptelling.De onder richtingen, betreffende de tien jaarlijksche volksoptelling, zijn verschenen. J>e optelling bedraagt den wettolijken fa milienaam, voornamen, geslacht, gewoon verblijf, geboortejaar, burgerlijke stand en het getal kinderen, onderwijs lezen en schrij ven, gesproken nationale talen Neder- landsch Fransch en Duitsch beroep, ambt en stelling, Voor de nijverheid, landbouw' cn handel moet men bijvoegen meester, baas of hoofd ecner uitbating beambte of toezichter, werk man of handwerker, geboorteplaats land waartoe men behoort. Alle bulletijns der volksoptelling moeten nagezien, geklasseerd en geschikt worden door de gemeentebesturen van het rijk. De jongste volksoptelling heeft 740.660.14 frank gekost. Do opstellers alleen trokken 566.000 franken. De kosten vau het druk werk beliepen 80.000 frank. Staatkundig Overzicht Engeland. Heden bef/innen de kieziv- gen.In .7/ kies'msch rijvi ngenwaaronder al deze van Londen, zullen de afgevaardigden voor de kamér der gemeenten gekozen v od den. Vaar deze kiezingen veelal toelaten zich een gedacht te rennen ran den einduit slag ziet elkeen zo met belangstelling" te ge- moet. Verscheidene uitslagen zijn vooraf verzekerdonder andere de kiezing van M. Balfourom dat et gccnc oppositie is. Mexiko. Generaal Porfirio Diaz is gisteren voor de zétendc maal tot voorzitter van de Mc.rihaamche Republiek gekozen. Men tccel niels meer van de oproerlingen. Portugal. M. Almeida, minister van Binncnlundwhe Zaken heeft verklaard, da' de nieuwe kieswet reeds ver gevorderd is. De Raad heeft beslist, zoo spoedig mogelijk alles gereed te maken, ten einde in de maand Maart, tenjaatstede a/gemecnc verkiezin gen te kunnen konden. Turkye. Het gerucht loopt dat de mini sters van landbouwopenbaar onderwijs en eerediensten door hunne kolleg as uitgc- noodigd zijn, hun ontslag te geren, omdat zij zooveel tegenstrevers hebben. Deze drie ministers hebben geweigerd, er alleen van door te trekken. Men denkt dat Hakhi Pacha, de kabinetsoverste, zijn ontslag zal geven en daardoor heel het ministerie zou aftreden. Ifakki Pacha zal met de vorming van het nieuw ministerie gelast worden en dan enkel de drie loederspamdgc ministers van kant laten. Frankrijk. - In de Iranscke kamer wordt alle dagen de kwestie van de lerugaanraar- ding der ontslagene spoorwegbedienden terug op het tapijt gebracht. Tot hiertoe heeft Briand bepaald geweigerd daaraan te voldoen. Holland.Gisteren is de kwestie der forten van Vlissingen. nogmaals ten berde gekomen, tijdens de bespreking der begroo ting van B i ten la. ndsclj e Zaken. Er wordt van het gouvernement beslist geloochend, dat Holland in 1904 door Duitschland zou bedreigd of gepraamd zijn, zijne walerloo- pen te verdedigen. M. de Afarces van Sw in deren verklaart dat de forten volstrekt niet noodig waren aangezien de betrekkingen met Iielgië aller hartelijkst zijn. Do ontbinding der Engeisclie Kamer is uitgesproken en de nieuwe kamer zal bijeen komen legen 31 Januari. Heden Zondag beginnen do kiezingen. Bal four Chaml>erlain en eonige andere Unionis ten zijn zonder strijd gekozen. De strijd ech ter zal bijzonder lievig zijn. Unionisten en liberalen zullen al doen wat mogelijk is om den zegepraal lo behalen. De liberalen, dio thans de meerderheid zijn, hopen die meer derheid te versterken. Hoe de uilslag zijn zal zullen wij binnen eenige dagen welen. De liberalen willen bet afschaffen der he dendaags bestaande Lordskamer, do Unionis ten willen er wel veranderingen aan toebren gen maar willen geen Home Rule of zelfbe heer toeslaan aan Ierland. De toestand schijnt sedert de laatste gebeurtenissen tamelijk ver ward. Do Unionisten die eerst van geen refe rendum wilde welen, hebben nu bij monde van Balfour verklaard, dat zij bereid zijn hot referendum over de tarieven hervorming in te richten. Zijn de meeste Unionistische bladen geest- driftigom die verklaring andere bladen van dio gezindheid zijn er vierkant tegen. De Unionixton rekenen er echter op dat vele ge matigde liberalen hunno partij zullen kiezen, terwijl do Engeisclie suffragetlen insgelijks aanvallend optreden tegen de liberale leiders. Daar blijven nu nog de Ieren over en de mannen van do arbeiderspartij. De Labour- part ij heeft meer kandidaten voorgestold dan vroeger, hoewel zij klaagt over de ontoerei kendheid barer propagandamiddelen. De Ieren zijn in drij scherp verdeelde par tijen verdeeld. Men heeft do Redmondisten, de O'Brienisten en do Protestanten. Op vele plaatsen strijden de handlangers van Red mond legen die van O'Brien en omgekeerd. Beiden willen wel het zelfbeheer van Ierland, maar op eene ganscli andere wijze. Do Pro testanten van Ierland daarentegen zijn effenaf tegen «Ie Home Rule of Ierland's zelfbestuur. Zij dreigen desnoods zelfs met gewapenden opstand voor den dag to komen. Ierland, een katholiek land zijnde, zoo zou het bestuur van Ierland zeker de vrijheid toekennen aan de katholieken. Do Protestanten, dio echter ge woon zijn aan talrijke voorrechten, willen die voorrechten kost w at kost behouden. De toestand in Engeland op politiek gebied is,zoo als ge ziet lezers, zeer ingewikkeld. Wij zijn nieuwsgierig er den uilslag van te kennen. D' Leon Stiénon, werd te Elscno geboren op 26 Oogst 1850 en is dus GOjaar oud. Dat M. Stiénon aan oono goede bron zijne uitgebreide kennissen putte, zal men begrijpen als wij zeggen, dat hij eene der beste leer lingen van Dr Rommelaere was. In 1874 behaalde bij tor Hoogc- scliool van Brussel het diploma van geneesheer en in 1882 trad hij naast zijn leeraar als geneesheer der Rrusselsche gasthuizen op. In 1887 werd bij ook leeraar be noemd aan de Hoogeschool van Brussel. M. Stiénon is sinds lange jaren in dienst der Koninklijke familie. Ook heeft wijlen Koning Leopold II hem het kommandeurskruis dor Leopoldsorde geschonken. De geleerde professor heeft reeds vele geneeskundige werken ver spreid, bijzonderlijk over serum hartziekte, de ziekte van hot rug- gemerg enz., handelende. Evenals zijn leeraar, cn geza menlijk met hem, heeft professor Stiénon reeds vele uitstekende ge- ncesheeren gevormd, die nu op hunne beurt het hunne bijdragen, om in mate van het mogelijke de lijdende monschlieid te verhelpen. Men mag het gerust zeggen, de verzorging der Koningin is in goede handen en niets zal onbeproefd gelaten worden, om zoo spoedig ïn^c' /k over de ziekte te zegevieren. Rome, 1 December, 1910. Generaal Pelloux schreef dat, Sedert veertig jaren, het Pausdom zijne eischen nopens het tijdelijk gezag scheen vergelen te hebbenen dat de beruchte redevoering van M. Nathan, syndic van Rome, de onbehen digheid behelsde dio kwestie w eer in het le ven te roepen. Do Osservatore Romano protesteert kracht dadig tegen die bewering en herinnert dat het Pausdom niet opgehouden heeft de teruggave van zijn tijdelijk gezag to eischen en steeds zorg heeft gedragen zijn protestation legen de ontrooving waarvan het in 1870 het voorwerp was openbaar te maken. liet hoofdartikel, welk het officieus blad aan den II. Stoel in zijn nummer van gisteren afkondigt, hekelt in levendige bewoordingen de intrede in 1S70 der Italiaanscho troepen in Rome en besluit dat de stoffelijkeheleediging en de officieele verkrachting der rechten van den II. Stoel, en de lasterende woorden van het syndic van Rome, nauw met elkaar in be trekking staan en dienden afgekeurd te wor den door den H. Vader. Gisteren werd eene jonge naaister, de 28 jarige Valesca Bunzei door den Duitschen heul onthoofd. Do jonge vrouw was er in gelukt een 80 jarigen ouderling, den gepensioeneerde staatsbediende Karl Weiss, in een valstrik te lokken. Nadien kon zij den ouderling door bedreigingen er toe bewegen, haar toe te laten hem regelmatig in zijn huis te komen bezoeken. Zekeren dag maakte zij den ouden man dronken, verwurgde hem terwijl hij sliep en bracht hem daarna talrijke messteken toe. De moordenares plunderde daarna het huis, en maakte zoo eeno belangrijko som buit, waarmede zij zich meubelen zou aanschaffen om te kannen in het huwelijk treden. Ondanks allo voorzorgen welke zij ge nomen had, werd de moordenares ontdekt en aangehouden. Na drie dagen debatten, werd zij op 20 Juni laatstleden ter dood veroordeeld. Hare genadevraag werd verworpen en thans heeft zij hare misdaad met den dood geboet. 't is in min dan twee jaar tijds, reeds de tweede vrouw welke in Duitschland terecht gesteld wordt. Kapitein Meynier verhaalt zijne misdaad. Kapitein Meynier heeft zich een advokaat gekozen. Hij heeft zijne verdediging toever trouwd aan M. Georges Clarenlie, een der beste Parijzer advokaten. Vrijdag morgend ontving Kapitein Meynier het bezoek zijner moeder. Het onderhoud was kort, doch roe rend. Daarna werd hij door den onderzoeks rechter langdurig ondervraagd. De moordenaar verhaalt al volgt het too- neel der misdaad Hij had zijne verloofde door tusschenkomst van een huwelijksagcntschap loeren kennen. Weldra raakte hij dol verliefd op de jonge vrouw en het huwe'ijk werd besloten. De jonge vrouw werd zijne minnares. Bei den waren echter zonder fortuin en zij had den reeds langs vcrschillige kanten voetslap pen aangewend om aan het noodige geld to geraken, l^t kapitein Meynier eene plaats zou gevonden hebben. De dag der misdaad moesten zij eencn nieuwen geldschieter gaan zien te Nantes. Toen Mej. Olivier hem rond 2 ure kwam afhalen, om samen naar Nantes te reizen, kwolsle zij zich erg op de trappen. Zij legde zich te bed, en Meynier zond een telegram naar Nantes om den geldleener te verwitti gen, dal zij niet zouden komen. Bij zijn terugkeer ontstond twist tussehen Meynier en de jonge vrouw. Naar het zeggen van den kapitein, zou de jonge vrouw ge zegd hebben, dat zij een vriend had, hij wien zij zooveel geld kon krijgen als zij maar wilde. Kapitein Meynier wilde daar niet van hooren, waarop Mej. Olivier moet geant woord hebben, dat indien hij er geen vrede mede had, hij er maar moest van door trekken. 't Is aldan, zegt Meynier, dat ik het hoofd verloor. Hij greep do jonge vrouw hij do keel en neep krachtig. Toen hij de jonge vrouw losliet, gaf zij geen leeken van leven meer. Niet wetende wat te doen, nam hij alsdan eeno llcsch chloroforme, goot er eene hoe veelheid van op een dook en plaatste dozen op haren mond. Eenige oogenblikken later had zij opgehouden te leven. Ilij bracht den nacht door naast het lijk en vertrok s'anderdaags. De moordenaar be weert dat hij do chloroforme en andere pro- dukten gekocht had, in 't vooruitzicht eener reis naar do koloniën. Do advokaat heeft gevraagd, den geestestoestand van Meynier te doen onderzooken, 4 Al wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot Kieuwjaar gratis ontvangen. V In den Keizerlijken Hofburg, een paleis van Keizer Frans-Jozef, werd gisteren mor gend eene vreeselijke ontdekking gedaan. Do bedienden, zeer verwonderd over het lang bovenblijven van twee ordonnansen en een rijknecht, die samen op eene kamer slie pen, gingen aan hunno deur kloppen. Zij kregen geen antwoord, en men liep een slotmaker halen, daar do deur langs binnen gesloten was. Do deur werd opengebroken en men vond de drie bedienden dood in hun bed uitgestrekt liggen. Een sterke gaslucht vorvuldo hot vertrek. Onmiddelijk werd een onderzoek ingesteld. De kachel en de buizen werden in goeden staat bevonden. Alhoewel zulks officieel werd medegedeeld, denkt men evenwel, dat er er gens eene ontsnapping moet geweest zijn, ten gevolge van het slecht onderhouden van. het materiaal van het paleis. I

De Volksstem | 1910 | | pagina 1