BUITENLAND. Oa onlusten In Mexifio De Vlaamsche HooossohooS. 'T EEN EN 'T ANDER Voor onze Landbouwers DACS- A.D lit erase ICoiessie. In het Vaticaan. Echtelijke dramas in Frankrijk. FRANKRIJK ITALIË Zestiende Jaargang n' 830. IT4 2 CENTIEMEN HET NUMMER ZaMag Jfl Desssa&er 1913 ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posibureclen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|i TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-ENi T£ BRUSSEL I TE/ÏM.ST 230, Kaachischen Steenweg, 230.1 merlcatraat, Q Telefoon 114 v BestuurderJ. Van Nuffel-Be Oendt. AANKONDIGINGEN KI. sank. (I tot 4 kl. re£.) fr. 0,60 3» bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlydeu (per regol) fr. 2,00 Voor at.lk AANïo*Dioi.vGr:\ zini wetopn E. TAMINIAU, 217, de Mé^odeotraat, Brussel. Ieder volk heeft list onbetwistbare recht, onderwezen, geoordeeld en ge vonnist! te worden in zijne taal. Dit recht van een volk om geheel zijn on derwijs te krijgen in cn door sijno moedertaal wordt door geen onkel verstandig mensch ontkend. Het Vlaamsche volk heelt dus liet recht, het is zelf een natuurrecht, een vol ledig Vlaamsch onderwijs te ontvan gen. Zijn echter de personen allen eensgezind om hot recht van een volk te erkennen op een geheel en volledig eigen onderwijs in zijne taal, ver wonderlijk is het in de hoogste mate, dat, wanneer men vraagt de welser- kenning van dit onvervreemdbare volksrecht.dat er dan persone.n worden aangetroffen dio een volk do wette lijke vaststelling van dit recht wei geren. liet is voor ons overtuigde katho lieke Vlamingen eene zalvende en opbeurende bestatiging, dat niet alleen al do Vlaamsche dagbladen zonder uitzondering, maar ook de katholieke Fransche dagbladen die in hel Vlaamsche land verschijnen, dit hei lig recht van liet vlaamsche volk erkennen. De meeste liberale Fransche bla den dor hoofs',ad echter blijven do Vla mingen - waarschijnlijk omdat zij al te getrouw blijven aan hun voorvader lijk geloofdit natuurrecht weigeren. Wij geven hier een veel betoekenenct feit. Sinds jaren vroegen do Italianen, die in Oostenrijk verblijven, eene Italiaanschc hoogeschool in Oosten rijk. Do Oostenrijkscbe Kamers hebben door don duur mosten toegeven op dien al te rechtvaardigen oisch. Maar in stede van die Italiaansche universi teit op to richten te Prang-, waar de moeste Italianen verblijven, werd er over eenige maanden besloten die Italiaansche Hoogeschool in te richten te Weenon. De Oostenrijksche Italia nen' waren daarmee niet in hunnen schik. Welnu, dan hebben wij kun nen vaststellen, dat het liberaal dag blad van Brussel L'Eloile Beige luide het reclit verdedigde van de Oostenrijksche Italianen. Volgens dit blad haddon do Italianen, niet alleen bet natuurlijk recht op eene Ilaliaan- scho Hoogeschool, maar zij hadden ook hot recht op eene Italiaansche Hoogeschool te Praag, in de hoofd plaats van do Italiaansche Oostenrijk sche bevolking. De Italianen, niet tot do nationaliteit van Oostenrijk be- hoorende, hebben het recht, zooals ieder volk, een onderwijs te ontvangen van laag tot hoog in hunne Italiaansche mcedersprnke.Het liberaal dagblad, dat dit volkenrecht zeil hoeft bevestigd; zal hot aan liet Vlaamsche volk dit na tuurrecht durven ontkennen? Wij Vla mingen inBelgenland, zijn echter geene vreemdelingen in ons land zooals de Italianen in Oostenrijk, wij zijn geheel cn al Belg; wij vormen do meerderheid uit in ons vaderland, en zonder de rech ten van onze Waalsche broeders in bet minst lo miskennen, eischen wij pekter voor ons eigen Vlaamsche volk zijne wettige en onloochenbare rechten. Meer en meer dringt dit rcchtvaardig- heidsgedacht in do volksmassa het iieeft er voorgoed wortel geschoten en het is thans nog maar een kwestie van tijd onv dit groote recht van een volk hier in Vlaanderen te zien herstellen. La Bien Public, het groote katho lieke dagblad van Gent, schreef het nog over eenige dagen. En inderdaad, niets of niemand is bij machte den stroom te stelpen van de aandruischendo rechtsherstelling in Vlaanderen. Langzaam, maar diep indringend en onwederstaanbaar komt dit groote gedacht over geheel Vlaanderen heen- gespoeld het bevruchtigt niet enkel meer de ontvrikkelda en gecultiveerde maatschappij, maar het doet de ge- heelo Vlaamsche bevolking in alle ran gen en standen der maatschappij in een nieuw leven opbloeien. Een nieuw le ven, ja, zal de Vlaamsche Ilaogeschool uitstorten over geheel het Vlaamsche volk de hoogoro cultuur, die de toe komstige Vlaamsche leiders zullen op vangen uit de bron van een hooger en wetenschappel ijken Vlaamschen grond, zal de aanbreker zijn van de nieuwe bevruchtiging van geheel Vlaanderen. Door die hoogere eigen ontwikkeling zal ons volk eone nieuwere, eene zui vere, eene eigene beschaving worden toegediend. Dan zal liet Vlaamsche volk weer als voorheen de wereld overstralen door den luister van zijne kunsl, zijne wetenschap en zijne letter kunde. Dan zal een weldoende invloed diep ingrijpend in ons volksleven, zich in ons volk doen gevoelen en ons her scheppen in een groot nieuw geboren volk. ¥e9*jja dingen, 10 December 1852. Op voorstel van den verslaggever, baron d'Anethan, stuurt de Senaat aan den minis ter van juslicie een smeekschrift terug van iict middelbaar Vlaamsch komileit, slrek- kendo tot de vertaling in de moedertaal van liet verslag der Kamers. 10 December 18G5. Dood van Koning Leopold 1. DagblacSsn» In het jaar 1605 ver scheen liet oersto dagblad der wereld de Nieuwe Tijdingen uitgegeven door Abraham Verhoeven te Antwerpen. Dat eerste dagdblad was een vlaamsch. De Vlamingon stonden dan wel degelijk aan het hoofd van den vooruitgang. In 1650 bestonden er tien dagbladen. In 1770 v aren er 173 in 1866 was het getal geklommen tot 13,980. Eindelijk in 190S waren er 70,889. In 10 jaren van 189S tot 1908zijn er 18,600 bijgekomen. In Europa verschijnen dio dagbladen voor meer dan de helft dan komen Amerika, Azia, Oceania en Afrika. Wat zou vader Verhoeven aardig opkijken moest hij eens een blik kunnen worpen op al die gazettenfabrieken De Ecanonraier'S. Do herinrich ting der veldartillen van hot Belgisch logcr is thans geëindigd en degarnizoens dor verschil lende regimenten zijn voorloopig bepaald als volgt1". to Gent 2° on 3® le Mecholen, 4° te Antwerpen 5° en 7® te Leuven 6® te Thienon 7° te Brussel een groop te Ter- vueren. fèeesa te kopt, De bespre king van hot adres in antwoord op do Troon rede is ten einde geraaktde Kamer kan nu aan hare gew one werkzaamheden beginnen. Zo heeft er waarlijk geene te kort Bij hel begin der zitting heoft men do lijst uitgedeeld t an de wetsontwerpen en wets voorstellen die op eene óplossing wachten. Er zijn er niet minder dan 64, waarvan de verslagen gemaakt zijn, en waarvan dus de bespreking dadelijk zou kunnen aangevangen worden 54 zijn in de handen van de midden sectie om onderzocht te worden 45 zijn naar bijzondere commissiën verzonden 31 zijn verzonden naar de afdeelingen voor 29 wetsvoorstellen moet'nog overgegaan wordon tot de stemming over do inaanmerkingne- ming er zijn 6 voorstellen betrekkelijk ver scheidene zaken, wijzigingon aan het regle ment, enz. 3 voorstellen moeten gedrukt worden en er zijn twee voorstellen aangaande vragen tot inburgering. In het geheel 234, cr is dus geen werk te ;ort. assistent-generaal der orde, waarna hij be noemd word lot provinciaal van Toscano. Aan het ambt van den sacrista, dio volgons dobullo van 15 October 1497 steeds uit do Augustijner-ordo gekozen wordt, is tevens do waardigheid van titulair-bisechop vanPorphy reon verbondon. Als pastoor en prefect der pauselijke paleizen is de sacrista beiast mol liet toezicht op do heilige valon der Pauselijke kapel hij bewaart do liaren, mijters, ringen, cn den gcheelen schat, dor sacrist ij van do sixtijnsche kapel tevens voert hij het beheer over do reliquiën, dio zich in zijn eigen huis kapel in het Vaticaanbovinden. Bij pontificale plechtigheden van den Paus heeft do sacrista vooraf de hostie, don wijn en het water, waar van do Paus zich bij de II. Mis zal bedienen, l» onderzoeken. Ook do toediening van het II. Oliesel aan den stervenden Paus wordt sloeds door den sacrista verricht. Terugkeer van de Léopoldville. Do Kongoboot «Léopoldville heeft Dijns- d3g, om 1 uur 's namiddags, Té né rifle verla ten, in bestemming voor La Pallico en Ant werpen, waar zij Dijnsdag rond den middaj vorwacht wordt. Do volgendo passagiers bevinden zich aan boord 1) Voor het Ministerie van Koloniën MM. Valle, Cibour, Damin, Van Luppen, Vaol. Lavorel, Willemots, Doery, Gender, Ha big, Pesci, Penninckx, Beaux, Chouvière, Ilalain. Schepers, Slubbe, Leblanc, Vcrgeynst, Eg- germont, Tharin,Dovos, Wonnegren, Laloux, Tanier, Poulet, Marcclis, Villers, Holmes, Ahlquist, Cosyns, Karllson en Pleumeokers. 2) Voor do Ivongoleesche Spoorwegmaat schappij M. Kissling. 3) Voor het bijzondor Katanga-komiloit M. Michiels. 4) Voor de Lomami-maatschappij M.M. Mazzochi, Richards, Allard en Dumonlin. 5( Voor do Kassaï maatschappij M. Hans- sens. 6. Voor de Missies van Scheut do Eorw. Paters Ilanssens en Potters. 7) Voor de Missies van Kongo (Redemp toristen) Do E. P. Derouno. De nieuwe Sacrista. In do plaats van den onlangs overledenen Mgr Pifferi, sacrista des Pausen en pastoor der Pauselijke Paleizen, heeft Z. II. benoemd den cerw. pater Agustino Zampini, van do orde der Augustijnen. Geboren le Florenliö in 1858,trad Agustino Zampini op twintigjarigen leeftijd in het klooster Santo Spirito, in zijn geboortestad en voltooide zijne studiën le Rome. Na tien jaren lang de rnoraal-lheologie onderwezen te hebben, werd hij in 1S95 benoemd tot secre taris generaal der ordo cn verg^z^lde in deze hoedanigheid den generaal der Augustijnen op zijn bezoek aan alle kloosters der orde in geheel Europa. Van 1901 tot 1907 was hij De geschiedenis is een eeuwig herbeginnen. Zoo is er in Mexiko ook weer een oproer ont staan, zooals dit land er zoovele gekend heeft in hel begin van zijn bestaan, onder hot dic- tacloraal van do generaals Bustamento en Santa-Anna. Thans zou men zeggen dat de Moxikanon in opstand komen omdat generaal Porfirio Diaz le tang aan het hoofd van hot land staat. Deze boroomdo staatsman is inderdaad al 25 jaren aan 't hoofd dezer republiek, in de maand Juli van dit jaar is hij voor do achtste maal herkozen en do tegenstrevers, on- machlig hem langs wettigen weg to over winnen, hebben gepoogd zulks met oproer te verkrijgen. Alzoo onlseonden er onlusten te Poubla, teTorréon, te Orizaba, teCohalmila, te Palacio-Gomez, to Guerrero ei) to Chihua hua. De aanvoerder van don opstand was Frans Madero, do tegenstrever van Porfirio Diaz naar het voorzitterschap. Madero is schatrijk, een groot deel van zijne fortuin besteedt hij aan propaganda. Madero, dio ook heel bekwaam schijnt le zijn, zou in Mexiko een geheel om mekeer willen teweegbrengen maar onge lukkiglijk in een ongodsdienstigen geest. Orizaba, Palacio-Gomcz, Torréon cn Pnr- ral, de groote centrums der mijnen en der lcaloennijverijd, zijn reeds grondig bewerkt, door velo elementen dio daar uit Barcelona zijn toegekomen. Op verschillende plaatsen is er gevochten geworden en het is te voorzien dat binnen eenigen tijd Mexiko nog wel eens aan onlus ten zal blootgesteld zijn. Madero en zijne aanhangers zijn in al te zware minderheid om het bewind langs wetti ge maclil to veroveren daarom nemen zij hunnen loovlucht lot de revolutie. Wo trok ken daaruit 2 gewichtige besluiten. Onzo tegenstrevers, reeds sedert 26 jaar snakkende naar het bewind, maar ook volko men machteloos om het langs wettigen weg te veroveren,hebben reeds meer dan eons ge dreigd met straatrumoer en volksgewcld. Ten tweede, het is niet voldoende dat het ko ningdom verdwijno om de onlusten le doen ophouden Mexiko is eene republiek, en do tegenstrevers om aan het bewind le komen, trachten daar ook een ge wapendon opstand uit te lokken. De revolutie van Barcelona was wel niet zoozeer gericht tegen koning Manuêl, als wel om eeirige porsonaadjes aan hoogo posten te helppn. Dc inenschen dia oogen in den kop hebben, zullen zulks ook. wel zien. Staatkundig Overzicht Frankrijk. De Fransche Senaat heeft zich gisteren bezig gehouden met het onder- zoek der verkoopnigen van kloostergoederen Men verwacht dat cr nog andere belangrijke bedriegerijenontvreemdingen en aflruggc- tarijen aan het licht zullen komen. Spanje. In de Kamerzitting van giste renondervroeg M. Sanchez Oucrra hel gouvernementover dc maatregelen tcelke hel zinnens was te vemen, ten cmde de aan slagen, als deze gepleegd op M. Lacierva oud-ministerle beletten ofte voorkomen. M. Canalejas antwoordde dat hij hoopte dat de aanslagen zich niet meer zouden vernieu wen. Volgens M. Gucrra zijn de aanslagen bij zonderlijk te wijten aan de hevigeopruiende artikelen van sommige dagbladen. M. Canalejas verklaart dat hij de dag bladen zou uitnoodigen een anderen toon aan le slaan. Portugal. Naar gemeld wordt zouden onderhandelingen aangeknoopt zijn lus- schen Engeland en Portugal, voor den ver koop der Delagao-baai, in Oostenrijk Zuid Afrika. Deze haven is ten andere bijna ge heel Engclseh en reeds tijdens'den oorlog tegen de Boeren, geneerden de Engelschen zich niet,er al hunne troepen enhunnenvoor raad ic ontschepen. Peru. Uit Lima wordt gemeld dat de Eolwiaansche troepen, het Peruaansch gar nizoen van Guagabal aangevallen hebben. Talrijke Peruaanschc soldaten toerden ge dood. De echlgenoolen Chastel, van Lannion, kwamen sinds eenigen tijd zeer slecht over een, daar de vrouw al de inkomsten verdronk. Zij was om zoo te zeggen gedurig dronken. Gisteren avond kwam zij wederom erg be dronken lo huis. Zij wilde van baron echtge noot geld hebben om nog te gaan drinken cn toen deze weigerde beleedigde zij hem. Eensklaps greep Chastel zijne vrouw hij do keel cn duwde haar in de slaapkamer. Daar liet hij haar los. Hij had echter te geweldig geduwd en de vrouw stortte dood ten gronde. Chastel poog de nog haar tot het leven terug te roepen, doch ziende dat alles vruchteloos was, ver wittigde hij de geburon en bet gerecht. Uil de lijkschouwing bleek, dat het over tollig gebruik van alkooi de dood veel ver haast had. Do man is in vrijheid gelaten. Te Andres (Pyrcneën), bezweek een hoef smid, Jozef Laporte, in geheimzinnige om standigheden. De goburen verwittigden liet parket en eene lijkschouwing werd bevolen. Men bevond dat Laporte bij middel van arseniek vergiftigd werd. Do openbare meening belichtte vrouw La porte betrekkingen te hebben met zekeren Leon Suherbio, een vriend van haren man. Deze loochende zulks, doch weldra werd klaar bewezen, dat vrouw Laporte en Suher bio samen gezien waren. Laporte had ook aan verscheiden personen verklaard dat Suberbie hom dikwijls wijn deed drinken waarin deze een wit poeder deed, dat hij zegde Vichy-zout le zijn. Het schijnt nu bewezen te zijn, dat dat zoo genaamd Vichyzout enkel arseniek was. Vrouw Laporte cn haar minnaar zijn aan gehouden. ONZE WEIDEN Het is algemeen bekend dat, bij de dieren- kunde, alles van do voeding afhangt. Daar uit volgt dat het voor den landbouwer van het allergrootste belang is zijne weidon wel to verborgen, want hij die goede cn overvloe dige grazingen bezit, zal voorzeker uitmun tend vee hebben. En nochtans, er zijn nog veel landbouwers die meenen dat liet gold verloren is dat zij besteden voor het aankoopen van meststof fen voor hunne weiden. Welke dwaling Do grassen zijn immers planten als do andere, die eene zekere hoeveelheid voedende stoffen voor hunne ontwikkeling noodig hebben. Slecht ver/. »rgde en onderhoudon grazin gen geven slechts de helft van de opbrengst die zij zouden kunnen geven en van het oogenblik dat men zo bemest en er de noo- digo zorgen aan besteedt, kan men do op brengst verdobbelen. Ten and»?re, zoo men de ontwikkeling der vlinderbloemige planton bovoordeeligt en. do slechte gewassen vernietigt, kan mon het gras merkelijk verbeteren. Wij deolen dusvolgons de meaning van al do Slaatslandbouwkundigen, dat hot hoogst noodzakelijk is onze weiden overvloediger on op meer oordeelkundige wijze te bomosloir. Daar wij ons hier enkel bozig bondon mot de bestaande weidon, kan er geen sprake zijn van hol aanwendon van stal most. Fosfoorzuur en polasch zijn do onmisbare voedende olemonlen, omdat zij aan hot gras zijne goede hoedanigheden geven. Do kaïniet verbetert nog do natuurkundige samenstelling van don grond, noemt do zuur heid weg en doet ook hel mos verdwijnen. Op zure weiden hebben do fosfalon oen voordeo- ligen invloed. Al onze proeven hebben bowezon dat men door het gebruik van fosfaat Bernard en pol- asebmesten do opbrengst kan verdubbolon en het gras merkelijk verbeteren. Wij raden dus de landbouwers aan, too vroeg mogelijk, en best vóór don Winter 500 tot 600 kgr. kaïriiet en 1000 tot 1200 kgr. fosfaat Bornard per hectaro tc gebruiken. Veritas. De tweegevechten Dinsdag morgend had in het Groot Wiel, te Parijs, het tweegevecht plaats tusschen do heeron d'Esparbès en Gigout. Eerstgenoemde werd aan do hand cn aan den schouder ge troffen. Do eer was nogmaals gered. De aanslagen tegen de spoorwegen Nabij de statie van Serezin, een weinig voorhij Lyon, is een goedorentrein op ver scheidene zware balken gebotst, welke op do spoorbaan gelegd waren. De lolcomotief werd erg beschadigd en kon slechts met voel moeite de rois voortzetten. Eenige oogenblikken na de botsing kwam een sneltrein Kales-Middelandsche Zee op hetzelfde spoor gereden. Indien deze trein op de balken gebotst ware, zou men ongetwij feld eene erge ranip te betreuren gehad heb ben. Treinbotsing Twee koopwarentreinen zijn verleden nacht in den tunnel van Chars opeen geloopen. Eon remsluiter werd erg gekwetst. Do stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Bekentenissen Jules Schapman, die te Wulvcrdinghe eene landbouwster vermoordde en eene som van 5.600 fr. stool, heeft bekentenissen afgelegd. Ilij is in het gevang van Duinkerke opge sloten. De overstroomingen Te Vichy zijn de Allier en de bijrivieren buiten hunne oevers getreden. Do Ilooge Marne en de Aisno klimmen ook voortdurend. Do Loire is nabij Roanne eenigszins gezakt. Te Camps zijn er stralen waar er drie me ters water is. i Te Basso-Goulain is het kerkhof ovor- stroomd. Kruisen en kronen drijven er rond. Uit Cannes wordt gemeld dat al de sport- ploinon uit het omliggende overstroomd zijn. Eene kerk ingestort Gisteren avond, juist toen de avonddienst geëindigd was, is de kerk van Arches inge stort. Al de kerkmeubelen werden vernield. Niemand word gekwetst. De schade is zeor aanzienlijk, Opschuddingwekkende zaak Voor het assisenhof te Nizza is de zaak op geroepen Ion taste van doktor Breuguos, be ticht zijn schoonbroeder, den sterrekundige Chargois, mot revolverschoten vermoord to k hebben. De beschuldigde loochent. De toestand in OuadaT. De Fransche minister van koloniën hooft in de commissie van Buitenlandscho Zaken, der Fransche Kamer, den toestand en do1 gebeurtenissen in Ouadaï uitgelegd. Do Senaat stemde mot algemeene stemmon eene motie, waarbij hulde gebracht wordt aan do troepen cn deelneming aan de fami-, liën der gesneuvelden. Geweldige bestraffing. Een Italiaan, Benjo Abbozi, had te Parijs een meisje, Maria Seprando, beleedigd. Dezo verwittigde haar verloofde on samen vielen zij den bolecdiger aan. Zij mishandelden hem zoo erg mot knuppels, dat Abbozi met ver brijzelden schedel, naar hot gasthuis moest overgebracht worden. Ilij bozweek or kort, nadien. Het meisje en haar minnaar zijn gevlucht*,1 Muitende gevangenen 4CK) opgeslotenen van het gevang van Civita Vechia zijn in opstand gekomen. Drie afdeelingen infanterio konden zo na eene hevige worsteling bedwingen on do orde herstellen. Dertig gevangenen zijn in de cellen opgo-j sloten.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1