Het S'Ceciliafeest Een levend Ideaal 'T EEN EN '1 ANDER Dijnsdag 20 December 1910 DAC3-, AD Koninklijke Harmonie to Aalst Zestiende jaargang n' 800. 182 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insein ijvmg in alle postbureclcn van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. .j'i* BUREEL. EN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haachtschen Steenweg, 230.1 Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Dc Oendt AANKONDIGINGEN KI. annk. (1 tot 4 k). rog.) fr. O.fiO 3C Uladü. igrooto regel) fr. 1.00 4' blad/., (kleine regel) fr. 0,30 Pinanc. aankon, (per régel) fr. 2,00 Ilcklamcti (per regel) fr. 2,00 Gemengd uien wr. (per regel)fr. 3,00 Hecht, hers teil. (por regel} fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allk aa.tkondiuingk.y, zich wenden: E. TAMINIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel. Ieder maatschappelijk en lioogor- slaand menschelijk wezen heeft in zijn geest een ideaal geschept, een ideaal, waar hij al zijne daden zal naar rege len een ideaal, dat nacht en dag zijn geest vervult en zijn hart bezielt. Iéder menscli dio in zich zelve iets meer voelt dan het alledaagse!ie gedoeniets meer verhevener nastreeft dan liet zoe ken naar het dagelijksch bestaan, naar geld en eer, naar genot en gemak zulk een inensch moet een ideaal be zitten. En zijn de menschen die een ideaal he.ateh, eertijds ook eerder zeldzaam geweestin onzen tijd van plezicrna- jagir.g, van hartstochtelijke zucht naar uitspanning en vermaak nu zijn de menschen met ideaal uiterst dun ge zaaid. Het ideaal echter is er noodig in de ■wereld. Zonder ideaal geen hoogere menschen en zonder hoogere men schen is het onmogelijk een leefbare maatschappij uit te denken. Daarom kan het niets dan goed,zulke personen bekend te maken of te roemen die als het sprekende, het levende bewijs zijn, van een ideaal-nastrevenden menscli. Het is thans vijftig jaar geleden dat er te Gent een man in liet katholieke kamp plaats nam als dagbladschrijver. Die man is gekend in heel de katho lieke wereld zijn naam ligt op ieder's mond het is Heer Graaf Vcrspeven. Doordrongen van een diepen gods dienstzin begaafd met een machtig schrijverstalent, bekwaam do menigte te vervoeren door zijn krachtig woord, voelde liij in zich de zucht 0111 mede ten kampstrijd te togen legen de vijanden van de kerk, van het vaderland, van de maatschappij, van het huisgezin,van de familie. Onweerstaanbaar voelde hij zich ge dreven 0111 tusschen do voorvechters van het katholieke legerkamp plaats te nemen en geene hetere plaats kon hem daartoe worden aangewezen dat in dekatholieke pers. Vijftig jaren lang heelt hij rusteloos gestreden altijd en overal stond hij op de bres ten tijde van gevaar schalde hij het klaroen ;om de katholieke scharen moed en hoop en betrouwen te schenken en in hen zelve, en in de zaak welke zij verdedigden ten tijde van overwinning dan deed hij zingen de klokken, die in een over weldigend gezang, de blijheid en het geluk gingen verspreiden over heel hol katholieke land. Ten tijde van wapenstilstand dan stond liij op wacht rond den Toren beloerde de vijandelijke bewegingen 0111 hij het eerste gevaar, het noodsein te geven om do stormklokken over den lande te doen bonzen en de katholie ke gelederen uit den slaap te schud den en te doen oprukken naar de be- bedreigde legerplaatsen. Al die tijden heeftGraaf Verspeyen beleefden de ver schillende tijdperken van den Strijd medegevoerd. Denken wij slechts aan den noodlolligen, maar lioldhaftigen scliooloorlog van 1879-1881. Door woord er, pen verdreef hij don vijand van Kerk en Staat uit zijne vesten; be zong hij den lof van het kristen vrij onderwijs; begeerslcrde hij de strijders voor recht en plicht'moedigde hij aan door eigen leven en voorbeeld tot zui ver waar kristen leven. Sedert 1885 tot 1910 Hoeft hij den wapenstilstand gekend hij echter, hij rustte niet onverpoosd stond hij op schildwacht, eenieder vermanende te gen onverschilligheid en werkeloos heid, maar mede den zoeten vrede smakend door hun heldhaftigen arbeid tot stand gebracht, Thans echter dreigt er weer gevaar. Heviger als ooit, da gen goddeloozo schimmen te voor schijn en bedreigen opnieuw Paus- en Koningdom erfgoed en familiestam. En hoewel vijftig lange jaren strijdens, hem meer als iemand recht geven op rust en gemak, staat hij als de toren wachter van de katholieke hurgt, blaast met leeuwenkracht het noodsein, roept de katholieke strijders naar het strijdperk geeft aan de verbazende jonkheid en de volwassene mannen kracht het hoogste voorbeeld van bur gerdeugd en burgerplicht. Op zijn stormgebons schieten do verdedigers van orde en vrijheid uit hunnen slaap; snellen te wapen en wachten mot den moed der overtuiging en do kracht der onversaagdheid de vijanden af. Gij, jongelingen en burgers, die tot nogtoe ook slaperig en onverschil lig waart, rukt vooruit uit liefde voor de Kerk uit liefde voor het vader land uit eerbied voor het huisgezin schudt uwe lamlendigheid al, en neemt met ons deel in de voorrangen van de kristene Belgische gelederen. Verjaringen.— 20 December 1852. Stichting van liet hooger handelsgesticht van Antwerpen. 20 December 1862. Wet over de nicltcl- munt. Tot redding der onderzeeërs Hot Fransehe staatsblad bevat een decreet van den minister van zeewezen, waarin doze een wedstrijd uitschrijft van roddingstoe- stellen voor onderzeeërs, die de bemanningen, in geval van ramp, in staat stellen de opper vlakte te bereiken. Iemand die onbekend wenscht te blijven, hoeft, voor het beste toe stel, 100,000-frank uitgeloofd. Prins Max van Saksen naar het Vatikaan geroepen.Prins Max van Saksen is naar Home geroepen om zich te verdedigen tegen do beschuldiging van modernisme welke men hem aanwrijft. Maatschappijen van goeri- koope werkmanswoningen. België telt heden, 1-16 maatschappijen van werkinans-lcredieton GOrnaatschappijen van werkmanswoningen 187 naamloozo maat schappijen met hetzelfde doelcn 19 samen werkende maatschappijen, zijnde samen 200 maatschappijen, welke voor doel hebben aan de werklieden gemakkelijk een eigen huis te verschatten. Die maatschappijen hebben sedert 1SS9, niet min dan 44,096 leeningen gedaan voor de som van 120.007.910 fr. In de provincie Luik werden er liet meest dergelijke leeningen aangegaan in West- Vlaanderen werd het minst gebruik gemaakt van die voordeelen. Denaamlooze maatschappijen bezitten in België, I860 werkmanshuizen, tot het bedrag van 6 millioen frank Edison's vfiiegmachien. Thomas Edison is nu ook vliegmachienbou- wer geworden. Bijzonderheden zijn wel is waar over het vliegtoestel van den genialen uilvinder nog niet bekend, doch uit zijne werkplaats is in het openbaar gedrongen, dat het oude maar nog niet verwezenlijkt princiep vervolgt, het zwaar gewicht van het toestel onder den voortstuwer te verplaatsen. Deze bevindt zich boven de helft bij ronddraaiende bewegingen van het toestel omhoog. In geval zijne as naar voren gedreven wordt, dan kan do machion in de lucht voor uitkomen. Sturen in de hoogte en aan de zijde regelen de vlucht. Motor en zitbank van den vlieger bevinden zich onder do luchlschroeven, waardoor de grootste mogelijke vastheid verkregen on hel omslaan van het toestel vermeden wor den. De staarten afgeschaft. Als gevolg van een lang en belangwekkend debat heeft de Chineesche vergadering een memorie aan den troon gericht, met het ver zoek, dat alle diplomalen in hot buitenland, beambten, studenten, soldaten en zeelieden hevel zullen krijgen hun staarten af te snij den, die spottenderwijze betiteld worden als varkenstaarten en dio herinneren aan de ovorheersching van do natie door een ge slacht, dat intusschen door oen krachtiger volk is vervangen. België's vermogen. De roe rende en onroerende venuogens worden op 27 milliard fr. geschat met een inkomen van 900 millioen fr. De inkomsten van den handel, de nijver heid cn do arbeid worden op4,500millioen fr. geschatde kapitalen der Spaarkas bedragen anderhalf milliard. der Gisteren vierde do Koninklijko Harmonie baar St. Geciliafeost. 's Morgends, na do Mis van 11 ure, werd een kunstconcert gespeeld opdegroote feest zaal van het stadhuis. De bestuurder der Ilarmonio, M. René Lensiong, had oen puik programma opgesteld dat door de muziekanten prachtig- werd uit gevoerd. De bestuurder en de muziekanten halen er eere van. Ook werden de toejuichingen hun niet gespaard. Een talrijk publiek vulde de ruime zaal. Om 6 ure had in de zaal der Harmonie het jaarlijksch banket plaats. Een 150 tal disohgenoolon waren er ver- cenigd. Toen de heeren Kamerleden Woeste, De Sa doleer, Moyersocn, senators do Korckove d'Exaerde en Van Vreckem, burgemeester Gheeraerdts en andere ovorhedon de zaal binnentraden, werden zij op luidruchtige en geestdriftige toejuichingen onthaald. 't Ging er oprecht lustig naar toe. Bij het nagerecht stelde burgemeester Ghceraêrdls, voorzitter der Harmonie, een hoildronk in op Koning Albert, dio door zijne rondborstigheid, rechtvaardigheid en min zaamheid, do genegenheid van zijn volk cn van alle vreemde mogendheden heeft welen te verv erven. II ij drinkt op de Koningin (luidruchtige toejuichingen) die door haar minzaam karak ter en hare menschlicvendheid, het hart van alle ware Belgen heeft weten te veroveren. M. Gheeraerdts voegt er bij, dat het volk zich nu meer dan ooit moet scharen rond den troon, voor behoud zijner vrijheden. De gansehe zaal herhaalt den kreet van van don burgemeesterLeve de Koning! Le ve de Koningin 1 Daarna neemt M. Odilon Van der Ilaegen het woord, on drinkt aan den heer voorzitter, burgemeester Ghee raerdts. liet is een aangenaam le vervullen plicht, zegt hij, hier een dankbare hulde te brengen aan hem, die sinds zoo lang met de meeste zelfopoffering, altijd op do bres is, om de maatschappij haren bloeienden staat to be houden. De weldaden, welke burgemeester Ghee raerdts, sinds 14 jaar over onze stad ver spreidt, zijn ontelbaar. Hel is groolelijks aan hem te danken, dat Aalst in evenredigheid met het getal inwoners, do eerste plaats be kleedt op gebied van nijverheid en handel. Zulks strekt tot eer aan het katholiek be stuur van Aalst en aan hot hoofd der stad, den heer burgemeester. Steeds verdedigt hij ook de zedelijke be langen zijner medeburgers en 't is voorna melijk op gebied van onderwijs dal hij de katholieken ruime voldoening geeft. Toekomend jaar zal de gemecnlokiezing wederom een lievigen strijd uitlokken. Liberalen en socialisten zullen wederom beweren dal zij niet tegen den godsdienst zijn. Hecht er geen geloof aan de beu ijzen worden ons uit Frankrijk en Portugal ge geven. Ook in sommige Belgische hospitalen heeft hun godsdiensthaat reeds de kloosterzusters verdreven. Wij moeten ons dus bereiden tot den strijd. Het is onze plicht en ons scharen rond hem, die ons zal leiden tot den zegepraal, rond burgemeester Gheeraerdts. (Ovalie). Burgemeester Gheeraerdts antwoordt aan M. Van der Ilaegen, en zegl dat men hem al te veel lof toezwaait. \Vannecr men, zegt hij, 58 jaar deel maakt eener maatschappij en er sinds 16 jaar voor zitter van is, kan het niet anders of men moet aan die maatschappij verkleefd zijn. Hij vraagt ook, of hot niet geraadzaam zou zijn, een jongen voorzitter in zijne plaats te nemen, doch een oorverdoovend geroep: Neen neen doet hem al spoedig zijn voor stel van kant laten. Hij verzekert nogmaals do leden der Koninklijko Harmonie van zijne verkleefd heid. (Luide bravos M. A mand Diiondt, secretaris der Har monie. bedankt do heeren Volksvertegen woordigers en Senators voor de eer welke zij de maatschappij aandoen door het bij wonen van het feest. Alhoewel zij, zegt hij, allen vervuld zijn met de edelste gevoelens voor do katholieke zaak. waren er eenigo bedroevende ver deeldheden, doch dat is het verleden. Thans begroet ik U, met de Eendracht. Het is als een toovcrwoord, doch'lisde waarborg der overwinning. Dat woord heeft gezegepraald door al de groepen der rechter zijde en do katholieke groep zal blijven het hoofd bieden aan al de aanvallen z'jner te- ge...--.r overs Door do eendracht is ook het vertrouwen onder de katholieken teruggekeerd en Uians zullen wij eensgezind oprukken om nieuwe zegepralen te behalo.i. Eero dus aan de katholieke volksvertegen woordigers en senators, voordien prachtigon uilslag, maar bijzonderlijk aan onzen acht baren staatsminister cn volksvertegenwoor diger Mijnheer Woeste (ovatie) aan wien hot groolelijks le danken is dat do eendracht thans in het katholieke kamp gebracht is. In uw aller naam, Mijnheoren, bedank ik hein, en Ier zolfder tijd, bied ik hom onze welgemeendste gelukwcnschen aan, wegens zijn wonderbaar herstel. Verleden jaar hield elkeen, zoowel tegen strevers als partijgenooten, het oog op u ge richt, toen gij op het ziekbed laagt uitge strekt. Dan brachten zelfs uwe tegenstrevers hul de aan uwe rechtvaardigheid, aan uwe toe wijding, aan uwe rechtzinnigheid; en uwo te- genstevers voegden er nog bij, willende er bijzonderlijk op drukken, dat gij nooit in eeno geldzaak had willen gemengd zijn (Toej i Die hulde, gebracht aan don Leeuw, op hol lijdensbed uitgestrekt, volstaat om een man beroemd le maken. Doch nauwelijks is de overste hersteld, nauwelijks heeft hij zijne plaats aan het hoofd dor katholieke afgevaardigden hernomen, of op hem woulen al de slagen der vijanden ge richt. Het is de vesting tegen welke al de krachten der vijanden moeten geric it wor den. Om de beurt hebben de beste redenaars der linkerzijde vruchteloos tegen hem heel hun talent gebruikt. Bij de listige aanvallen worden heleedi- gingen en scheldwoorden gevoegd, en wij hoorden zijnen naam tot 82 maal in eene enkele kamerzitting uitspreken... Mijne Heeren, dat is het bewijs der waarde van onzen overste wiens krachtige aanval, wiens onwrikbare rede, wiens verpletterende terechtwijzingen men vreest. Hij is de roem zijner partij en ook van België,en op ons komt een deel van den roem over, daar wij sinds 34 jaar zijne kiezers zijn. Do ontelbare diensten welke hij ons be wezen heeft, zijn zoovele banden van ge hechtheid en erkentelijkheid. Het is daarom, dat na God bedankt te heb ben omdat hij hem ons bewaarde, wij Hem smeeken, nog lange jaren de katholieke zaak op haren onvermoeibaren verdediger te mo gen zien steunen, aan de rechterzijde haren onoverwinnelijken aanvoerder te laten en aan ons, de kiezers, ons onzen knappen volksvertegenwoordiger le laten behouden. (Toejuichingen). M. Dhondt brengt ook eene warme hulde aan den nieuwen volksvertegenwoordiger M. Moyersoen en drukt do hoop uit hem het voorbeeld van M. Woeste le mogen zien na volgen. Hij stelt voor le drinken op de gezondheid der heeren volksvertegenwoordigers cn se nators. Allerwege weerklinkt het geroep Leve 1 Y'oeste Leve Woeste De achtbare staatsminister staat recht en dat is het sein tot eeno geestdriftige ovatie; spoedig versterven do toejuichingen. De aanwezigen weten dat M. Woeste zal spre ken cn allen schijnen haast te hebben, zijn sterkend woord te hooren. M. Woeste bedankt voor de roerende heildronken welke tot hein cn do andere Volksvertegenwoordigers en Senators ge richt werden. Ik hen gelukkig, zegde hij, mij hierin uw midden tebevinden, Eenigo maanden geleden was ik erg ziek, doch thans mag ik God loven en danken, mij gespaard te hebben. En zooals M. Dhondt het zoo w el zegde, mijne genezing was wonderbaar, iniralculeus. Ik heb eene nieuwe verbintenis mogen aan gaan. Do Voorzienigheid heeft hot zoo go- wild. Gedurende mijne lange loopbaan heb ik reeds vele beproevingen doorstaan. God wil dat ik er nog andere bckampe. Ik mag dus nog liet katholieke vaamkd ten strijde en hopen wij het, ter overwinning dra- gen. Wat er verleden jaar aan verdeeldheid was onder de katholieken, was maar een on geluk. Thans is dat reeds vergeten. Thans heeft men begrepen, dat er iets boven per soonlijke meeningen is. Er was gevaar, cyi ik heb niet geiiarzeld den kabinetsoversto de hand reiken. Zoo ontstond de eendracht der katholieke partij, welke zich in don laalsten tijd reeds deed voelen. Er zijn ongelukkiglijk nog moedeloozen. Die vooral moeten wij tot ons trekken en aanvuren tot den strijd Vooral tegen hen, üie zich vrijheidsgezind noemen, en niet liever doen da i onderdruk ken, moeten wij ton velde. Het is waar, onze krachten zijn vermin derd. Wij hebben in de Kamer maar zes stemmen meerderheid. 't Is weinig, doch 't is genoeg. Daarom moet er echter goede wil zijn. Deze kleine meerderheid is oorzaak ge weest, dat wij thans sterker dan ooit aaneen gesloten zijn. Er werd reeds gezegd cn geschreven in allo bladen der tegenpartij en in alle vergade ringen, dat hot katholiek kabinet geen stand zou kunnen houden, dat er geeno meerder heid was, enz. enz. En wat hebben wij gezien tijdens de be spreking van het adres van antwoord op do troonrede Do tegenpartij heeft wat geschreeuwd, doch zij had zelfs de gelegenheid niet iets to gen onze vesting Ie vermogen. Zij kon ons geen welkdanigcn slag toebrengen. Ook is het te denken, dat hun geschreeuw spoedig zal geëindigd zijn. Zij hebben gezien, dal de eendracht der kalliolieko partij onschendbaar is. Ik ben overtuigd, dat do katholieke partij nu nog veel sterker is dan vroeger. Misschien zullen er nog wel kleine geschil len oprijzen, doch or moet eendracht zijn. Eendracht Eendracht Altijd eendracht Deze eendracht zal ons toelaten, met nog ineer vertrouwen dan vroeger do zaken des lands te beridderen. Wij hebben nog een termijn voor ons, ten minste nog één termijn. Indien de rechterzijde écn is, is do rechter zijde do meerderheid, ondanks al hel gepraat der linkerzijde. Ik herinner mij nog den lijd, «lal wij enkel de buitenbevolking uiel ons hadden, de bur gerij was geheel liberaal. Wij mogen zeggen, dat wij veel vooruit- ganggedaan hebben. Hel geloof heeft veel gewonnen, ondanks do handelwijze van goddelooze drukpers en voreenigingen. 't ls dat vergift, 't is do goddelooze druk pers welke moet bestreden worden. Daarom zou ik \villen.dat allo katholieken zich nauwer rond ons aansluiten, liet ka tholiek leger moet zich dichter bij de vaandel dragers scharen. Er moot dringend eene hardnekkige propaganda gemaakt worden, in alle klassen der samenleving. Talrijke stemmen der werklieden, gaan thans tot de socialisten, alhoewel zij tol ons zouden moeten komen. 't Is omdat de wetten voldoende waren om ons de genegenheid der werklieden le be- waren. Ik zeg dus eendrachtig te werken, alleman met opoffering en liefde aan het werk. Op voor den godsdienst op voor onze scholen Ten strijd met de drukpers Ten strijd door persoonlijke propaganda. Door deze propaganda, zullen wij bewijs geven, dat wij ons met de belangen van het land bekommeren. Aan hot werk niet ge talmd moedig vooruit Eene kiespropaganda kan slechts gocdo vruchten dragen, indien die propaganda oen onophoudend werken is geweest, (toejuichin- gen) Ha gij juicht toe goed uwe toejuichin gen zijn eene verbintenis welke gij aangaat, het is te zeggen gij verbindt u zelf te werken, zelf propaganda te maken en le strijden voor de katholieke zaak. Ik ook, ik zoek nog dagelijks waar iels kan gedaan worden. Gij ook moet zulks doen, niet wachten tot als do kiezing nadert. Onmiddelijk Nu leef ik gaarne, omdat de levenslust bij mij met de liefde lot bel geloof gépaard gaat. Het loven is een geschenk dal ons van God komt. Wie liet geschenk versmaadt, is hij, die God niet herkent, hot is de godde loozo. Wij hebben een katholiek geloof Bewaren wij het Velen van lien die het geloof ontvingen, verloren het of konden het niet bewaren. Bidt voor diegenen,sopdat zij tot ons lerug- lteeren Binnen eenige maanden, is het gemeente- kiezing. Aan 't werk er voor. 't Hangt enkel van u af, van uw geloof,van uwo werkzaam heid. Mijne Heeren, nogmaals dank, voor uwo wonschen en nogmaals, aan het werk. (Don derende toejuichingen). M. Woeste zet zich neder, doch bij do geestdriftige, eindelooze ovatie, welke hom gebracht wordt, staat hij weder recht en zegt: Ik dank u Eenige oogenblikken gelcdon heb ik u gezegd, dat uwe toejuichingen eeno verbintenis waren. Ik zeg u nu Gij hebt eeno dubbele verbintenis aangegaan. (Nieuw gei'oep Leve Woeste Leve Woeste Toen M. Woeste eenige oogenblikken later de zaal verliet, werd hem nogmaals eene roe rende ovatie gebracht. M. Willems, algomeene bestuurder der Harmonie, nam dan nog het woord cn richtte een welgemeenden dank aan den muziekmees ter. den heer R. Lenssens, die door zijne toe wijding en zijn talent, er veel toe bijgedra gen heeft aan de Koninklijke Harmonie haren roem te verwerven. M. R. Lenssens antwoordde op dien hoil dronk, en bracht de hulde welke men hem toebracht, op zijne muzikanten over. 't Zijn de spelende leden, die allen dank verdienen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1