BUITENLAND. Edele Zelfopoffering. VLAAMSCH LEVEN NIEUWSBERICHTEN. HOLLAND. Het ontwerp van kustverdediging. Be gewezen ka binetso verste, M. Goeman- Borgr-ius, en vier andere leden hebben voor gesteld een krediet van 930,000 florijnen, gevraagd voor don aankoop van vier kanon- neerbooten, uit de hegrooting te schrabben. Men is zeer benieuwd te vernemen, welk onthaal dit voorstel zal genieten, daar het rechtstreeks in betrek staat met de ont worpen kustverdediging. FRANKRIJK Een senator gekwetst M. Sabaltorie, senator van Puy-de-Dömo, reed gisteren per auto-taxi door do rue d'Ar- cólo lo Parijs, toen het rijtuig tegen eenen kamion botste. De schok was zeer hevig en M. Sabaltorie werd ten gronde geslingerd en erg gekwetst.Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Dynamiet gestolen Tussehcn de statiën van Bordeaux en Mé- doe zijn twee kassen dynamiet gestolen, alhoewel soldaten en gendarmen de zending moesten hew aken.Een onderzoek is geopend. DU ITSCH LAN D. Vrouwelijke ijdelheid. Het Honger llof van Leipzig heeft de baronnes Kinestina von der Ta nu tot drie dagen gevang veroordeeld, omdat zij op ge boorteakten den datum harer geboorte vor- valscht had. Zoo deed zij zich doorgaan als zijnde 21 jaar oud, alhoewel zij in werkelijk heid 11 jaar oud was. De zaak is slechts nu onlangs uitgekomen. Vreeselijke gifmenster Te Breinon i - do vrouw van een gekend ingenieur aangehouden. Deze wordt beticht zeven personen harer familie vergiftigd te hebben, namelijk drie kinderen uit een eerste huwelijk van baron echtgenoot, haar eerste echtgenoot, hare ouders en haar eigen kind. Een Fransche luchtbal. T)o Fransche luchtbal Picardiete Pari s opgestegen, is te Amborg, in Beieren nöorgokomen. De luchtreizigers, René Rum- pclmerer en Bionaimé, hadden het inzicht zich naar Rusland te hegeven. Zij hadden echter hunnen weg verloren. ITALIË De leeuwen van het Vatikaan .Do leeuwen doorMegus Meneljck aan Paus Pins geschonken, zijn overleden. Hun kroug is naar het inuzenm van Borgia gezon den, om er opgesteld lo worden. Het muzcum van Borgia bevat prachtige verzamelingen natuurkundige zeldzaamheden, meest allen door mission na rissen geschonken. OOSTENRIJK. Grove speler Een gekendo sportman, Nicolas Szemere. hoert lijden eenp part ij baccarat, in eon Wcensche club, e'cne som van 730.000 kro nen g< wonnen. Het is do gro'sto winst w elke verwezen lijkt werd in eeno partij, sinds de winst van 2 miljoen, eenige jaren geleden door graaf PolOcby gedaan. Paniek in een telefoonbureel In hot midden tolefóonburcel van Buda Peslh bad gisteren eeno vrceselijko paniek plaats. Een werkman dio krampen kreeg, rolde stuiptrekkend over den grond, en eenige tole foonjulfers begonnen te roepen. Anderen, niet wetende w at er gaande was, riepen dat het brandde, en nu ontstond een wilde vlucht naar do uilgangen. Daar ontstond een gedrang en een gevecht, ten gevolge waarvan een tiental meisjes gekwetst werden en tw intig anderen het be wustzijn verloren. Geneeskundige hulp werd hun toegediend. 32° Vervolg. Wegens het geleden gebrek was een der matrozen gestorven. Met hunne handen moes ten zij don grond uithalen om een kuil te gra ven voor het stoffelijk oversehot hunner reis- gennoten. L>c uitputting was bij allen zoogroo dat zij nauwelijks hot eene been over het an der© konden zetten. Drie dagen later kwamen de tochtgenooten aan een onoverzienbare vlakte, dit maakte hun zoo moedeloos, dat zy allen op den grond nodervielenbesloten om niet verder te gaan, maar in onderwerping den dood af te wachten. Tegen den middag vertoonde zich aan hunne blikken een zwarte streep op do vlakte voor het vallen van den avond scheen deze iets ge naderd te zijn. De hoop oi> redding gaf zelfs aan de zwak ste zijne krachten terug,gedurende dengelice- len nacht werd geen oog gesloten, ieder droom de reeds bij zijn familio to zyn. Zoodra s'morgens de zon hare lichts den ©p het zand liet vallen, stonden allen met klop pende harten de ©enigszins genaderde kara vaan to vergeefs te wenken. De kapitein l>erekendo. dat, indien de troep recht op hua afkwam, deze tegen den middag bij hen kon zijn. Do hoop op behoud gaf hun zelf zoo'n kracht dat zy dio nauwelijks een uur konden staan, dadelijk besloten «Ie karavaan tegen to gaan. Eindelijk komt men tof «le lang verwachte ontmoeting, maar wio is thans in staat hun bittere teleurstelling te beschrijven in plaats van hulp te mogen verw.i- hten, w aren zij in ^handen gevallen \an een meuseh, dio het RUSLAND De cholera verdwenen. De laatste eholeralijdor heeft het gasthuis van Sint Petersburg verlaten. De smetziekte wordt thans als geheel geëindigd aanschouwd. Eene volksoptelling. Het gouvernement heeft bevel gegeven, op 28slen December, eene volksoptelliug te hou den te Sint Petersburg. SPANJE. Eene politieke splitsing. Ten gevolge eener woelige zitting in den mnnicipalen raad van Barcelona, waar de radicalen in meerderheid waren, hebben de radicalen zich van do republikeinen en de socialisten afgescheiden. De radikalon zullen thans alleen optreden. Schip in nood. De Duitscho stoomer Terina dio Maan dag namiddag uilgevaren was, om den trans- atlantieker -Imherg van Hamburg te gaan opzoeken, is nog niet teruggekeerd. De sche pen welke sedert te Las Palmas aankwamen, verklaren geen der beide Duitsche booten ge zien te hebben. Men denkt dat deze schepen door het tem peest meer naar het Zuiden getrokken zijn. TURKYE. Dagbladschrijvers aangehouden De bestuurder en do opsteller van een socialistisch dagblad zijn aangehouden. Dc policie zoekt nog verscheidene andere socia listische leiders op. Het gerucht loopt dat zij in politieke aan slagen betrokken werden. De cholera Gi&teren waren er nog 39 gevallen van cholera. Zeventien er van hadden een doode- lijken alioop. AZIË Studenten betooging. Uit Tien Tsin wordt gemeld dat 2000 stu denten aldaar eeno betooging gehouden hebben, om aan den onderkoning te vragen, zoo spoedig mogelijk het parlement bijeen te roepen. De onderkoning heeft beloofd de vraag aan do bevoegde overheid over te maken. AMERIKA Een valsch bericht. De algemeene konsul van San Salvador, te Londen, loochent dat een eiland van Costa Rica, nabij de grens van San Salvador zou verdwenen zijn bij eene aardbeving. De toestand in Mexico. Uit Chihuahau wordt gemeld, dat aldaar een trein, opgepropt met gekwetsten van bel reguliere leger, toegekomen is. De gekwetsten verhalen dat een trein met BOO man versterkingstroepen voor bevelheb ber Navarro, in de bergengte van Malpaso door de oproeringen overvallen en vernietigd word. 21 mannen werden gedood, 10 ontbreken en 42 werden gekwetst. Meh kont do verliezen der oproerlingen nog niet. AFRIKA Eene moord in Marokko Dinsdag avond heeft men in de bergen van Beni-Snassen, het lijk gevonden van een Italiaan, Marzella genaamd. De ongelukkige was vermoord geworden. Drio Marokkanen verdacht de moord ge pleegd to hebben, zijn aangehouden. Een onderzoek is geopend. De indrukwekkende meeling van Zondag te Antwerpen wordt in alle Vlaamsche dagbla den in volle kolommen besproken en beschre ven. Een katholiek toehoorder geeft als volgt zijn indruk en korten inhoud De dag van Zondag is een dag van Vlaamsch leven, met kranige bedrijvigheid en overtuigden moed voor de toekomst. Te midden dreunende Vlaamsche gezangen en rollende muziek verliep Zondag de meeting menschdom als handelswaren gebruikte na melijk in do banden van een slavenhandelaar. Indien hunne krachten het toe zouden laten, omteloopen tot de plaats van bestemming zouden zij daar aan de markt gebracht worden, om als beesten aan de vorkooplyn te staan. Wetende in welke handen zij gevallen wa ren, lieten zij zich zonder tegenwerping de sla venpakken aandoen, van hen die reeds onder weg bezweken waren. Na eene reis van tien dagen was er van de bemanning van het schip niemand meer in le ven dan de kapitein, de stuurman en Trochets, de eene was na den andere, uitgeput van ge brek en vermoeienis op den weg dood geval len. Twee dagen later viel de stuurman en kon of wilde niet meer opstaan. De aanvoerder liet zich van zijn kameel glij den, en uit vrees flat een zoo'n schoon monsch in handen van een voorbytrekkcmlen slaven handelaar zou vallen, schoot hy hem zonder medelijden een kogel door het hoofd evon koelbloedig als een verminkt paard, door den slager wordt afgemaakt. Graaf de Bussières. de kapitein en Trochets. de veroordeelde moordenaar, begonnen zich van dag tot dag als broeders aan elkander to hechten. Tegen den avond, zag de kapitein, die op het punt stond zich, oven gelijk /.yn stuurman te laten dooden, eene plaats die hein ni*t ge heel onbekend scheen. Zoodra de gelegenheid zich hiertoe opdeed, verhaalde hy aan Trochets, dat volgens zijne meening zij niet moer dan honderd uur van Algiers verwijderd waren. "Met een g.ted overlegd plan w isten zij te ont snappen, en na eenige dagen de hevigste hon ger en dorst geleden te hebben, kw amen z'y in in de.Harmonie te kloin geworden om de 5 a 6000 Vlamingen van allen ouderdom en stand te bevatten Hoe indrukwekkend die zangen uit duizen den mannenborsten uitgegalmd, hoe zwin- derig die vlaggen, uit alle hoeken der stad bij tientallen op het verhoog ten toon ge spreid, steeds w uivende en hot gevoel der muziek verheerlijkende. Aangevuurd door dit overheerlijk schouw spel, deden de Vlaamsche aanvoerders het toppunt van geesdrifd bereiken. Max Rooses. als voorzitter, noemt dezen tijd, den veldtocht van dc Vlaamsche Hoogeschool het Vlaam sche volk komt tot zijn bewustzijn de hooge school is er noodig. Wij moeten onze tegenstrevers overtuigen, onze oprechte moed moot ons leiden tot den vollen zegepraal. Heel dc gemeenteraad van Antwerpen, mot burgemeester De Vos aan 't hoofd, zal naar het Staatsbestuur eene dagorde sturen, om het te bewegen voldoe ning te geven aan de rechtvaardige eisclien der Vlamingen. Hij zet do partijen aan eendrachtig tc zijn en de werking niet te staken. Gejuich en muziek beaamden do woorden des sprekers. En nu, alsof onze eisclien eene persoonlijkheid hadden aangenomen, zoo juist, zoo welsprekend, zoo beteekenisvol, zoo grootsch, zoo machtig verheven,schildert ons Frans Van Cauwelaert de hoogeschool. Het is ons recht, spreekt hij, dit recht is on aantastbaar dit ook ontkent niemand recht en beginsel erkent men. lie hoogeschool is liet hart zelve der maatschappelijke Vlamin gen, de hoogste uitdrukking onzer betrach ting. Overgaande tot liet algemeene doel, zegt hij Onze w erking is niet (Te opruimingsdienst van grieven, maar de behoefte van een volk naar volksontwikkeling. Wij willen groei eiï uracht voor onzen volksstam daartoe is noodig de verdw ijning der meeningsverscheidenheid, de gemeen schappelijke verwarming van gevoelen. Over de taalaangelegenheid zegt hij De gemeenschappelijke taal is die taal, die de ziel is van 't. volk hij vergelijkt ze aan den hoogte-groei van een boom. Die taal is noodig voor, de lagere school, evenzeer voor de hoogeschool. Om voor de nieuwere ontdekkingen ons verleden grootsch te bewaren, moeten wij wetenschappelijke boeken bezitten in onze taal. Wij zullen ons volk niet afzonderen van de wereldgemeenschap, want 'tis juist in Holland dat I Nederlandsche geleerden den Nobelprijs hebben verdiend, terwijl wij ons moeten tevreden houden met een onbeduiden- den Vredeprijs. Daarom studenten, wordt lichttoornen in uwen slaat tegenstrevers, dio bet tijdverlies acht het Vlaamsch machtig le worden, ver liest uwen tijd niet om ons te bestrijden.Geen enkele taal is wereldtaal do vertaling in vele talen alleen brengt belang bij door zulke vertaling wordt een werk geschreven in do wereldtaal. Door do Vlaamsche Hooge school w illen wij de gezondmaking onzer ge leerden. Geheel het leven van een geleerde moet eene school zijn voor het volk de geleerd heid is geene persoonlijkheid, de Hooge school is de erfschat der maatschappij Nooit of nooit w i rder iemand eene grootschere ova tie gebracht dan aan onzen Frans Van Cau welaert, den katholieken volksvertegenwoor diger. M. Franck sprak toen, over dezo 3 punten a) waarom willen w ij eeno Hooge school b) waarom lo Gent en c) waarom eisclien wij eene model-Hoogeschool. M. Iiujrsmans handelde daarna over de belangen der arbeiders. Deze moeten bun deel hebben in de wetenschappen. Kennis baart welstand. Deze sprekers w erden ,ook langdurig toege juicht. maar vergeleken Dij Van Cauwelaert, zijn het dwergen, die nevens een reus staan. Dat is de indruk dier vergadering, waaruit ontegensprekelijk een machtigen invloed zal uilgaan op het gansche land. Algiers aan. Bij het binnengaan der stad, ver klaarde de kapitein aan Trochets,dat hij alles, wat maar in zijn macht Was, zou beproeven om Trochets in zijn ballingschap te ontslaan, en hoopte hem spoedig als broeder en vrij man in zijne armen te mogeti omhelzen. Aan de Fransche overheid werd dadelijk ken nis gegeven van de aankomst der twee vluch telingen, die meer op geraamtens dan op men- schen geleken. Graaf de Bussières, werd met open armen, door zijn vriend, den gouverneur ontvangen, en door zijn voorspraak kon Trochets, alhoe wel gevangen man, geen heter leven worden bezorgd. Op zekeren morgen ontving de heer Nestor Dumoulin, een der meest beroemde rechtsge leerden van Parijs, den volgenden brief Waarde vriend 1 it dit briefje zult ge vernemen, dat ik niet meer onder de tegenvoeters, in do IJszee of Afrika ben ik ben sedert vyf dagen in Frankrijk terug, en sinds gisteren te Parijs. Wees zoo goed. als go niet door dringen de b<-- i-boden verhinderd wordt, nog lieden by mo to komen ontbijten ik verlang u weder te zien en moet u ook om een dienst verzoeken, l'w oude kameraad, Graaf Re Bussières. l)e omler toeken aar van den brief en de be roemde advocaat waren oprechte vrienden. Een verschillende loopbaan gekozen bobben de, verliepen er soms jaren, dat zij elkander niet zagen zij vergalen elkaar daarom niet, en bij elk wederzien smaakten zij de grootste vreugde. To half twaalf ging do advocaat liet liótel van den graaf De Bussières, rue Bellechasse, binnen. Brussel. Brand in het ministerie van spoorwegen. Dinsdag namiddag is brand ontstaan in het ministerie van spoorwegen. Al de pompiers der stad snelden onmiddelijk ter plaats, doch daar gekomen stelden zij vast dat er niets gevaarlijks was. Tijdens de afwezigheid dei bedienden, w as brand ontslaan in een hoop papier en daar door had ook een lessenaar vuur gevat. De vlammen w erden met een emmer water gebluscht. Diefstal. Dinsdag avond, toen Jan Obrie, wonende Munthotelstraat, te huis kwam, vond hij de deur zijner kamer open gebroken. Ook al de meubelen waren ge opend. Eene som van 200 fr., twee spaar boekjes, ter waarde van 2300 fr. en verschei dene voorwerpen werden medegenomen. Arme ouderling. Een policieagent vond in de Stassartstraat een ouderling uit gestrekt ten gronde liggen. De man gaf geen lecken van leven meer, en op het policiebu- reel moest de geneesheer lang werken voor aleer hem tot het leven te kunnen terugroe pen. Na eenige versterkingen genomen te heb ben, verhaalde de man, de 70 jarige Jozef W.., van Tourneppe, dat hij naar Brussel gekomen w as, in de hoop er in een godshuis opgenomen te worden, en sinds twee dagen niet meer geëten had. De ongelukkige is naar het gasthuis overgebracht. Stoutmoedige dieven.Gisteren avond, liet een voerman, in dienst in een huis der Koninklijke straat, in de Brugmanndreef, eenige oogenblikken zijn gespan alleen. Twee schurken klommen op den hok en reden met den wagen weg. De wagen werd s'avonds niet het paard le Elsene teruggevonden. De koopwaren ter waarde van 1000 fr. w aren verdwenen. Deserteur en dief. Zekere Frans B..., van Vilvoorde, die te Antwerpen zijn regiment verlaten had, had te Brussel ten nadeele van M. Van G..., ver tinner, voor S00 fr. koopwaien ontvreemd. De schurk werd gisteren te Brussel ont dekt en aangehouden. Stoutmoedige dievegge. Mad. Phi- lippot, w onende Verlaatslra&t, had over een paar dagen een 23jarig meisje in dienst ge nomen, die zegde Alice Garlier te heeten, en in de Orleansslraat, te Elsene, to wonen. Maandag namiddag moest mad. Philippot eenige boodschappen doen in de stad. Toen zij terug thuis kwam was de meid verdwenen en met haar de beste kleederen, eêne som van 200 fr. linnen, twee zilveren serviezen en talrijke andere voorwerpen van weerde, tol zelfs de schoenen van mad Philippot. On- noodig to zeggen dat de dievegge volstrekt onbekend was in het opgegeven adres. Policieagent gekwetst.Gisteren na middag reed eene brouwerskar in volle vaart langs de Anspachlaan. De policieagent Van- tilo gebood den geleider te sloppen, doch de brouwersgast zweepte zijne paarden op en de: agent werd omvergeworpen en overreden. De ongelukkige werd vreeselijke gekwetst. Proces verbaal is opgemaakt. Gevecht. Maandag avond, geraakten jonge lieden op de Marktplaats aan 't vech ten. Drie hunner w erden naar het commissa riaat geleid. Een hunner viel aldaar de twee anderen aan en de politic kon de vechters slechts met moeite van elkander scheiden. Tegen de plichtigen, M..., Vandenbranden- straat, te Brussel,D..., Alsembergschensteen- wpg, te Ukkel, en V..., Trooststraat, te Schaarbeek, werd proces-verbaal opgemaakt. Maar zeker, gebuurvrouw, mijn koffie is altijd goed, want ik gebruik de Bitterpeeën Trappisten 1500 St Gillis. Diefstal. Dinsdag avond zijn dieven bij middel van valsche sleutels in de woning gedrongen der echtgenooten Talein, W ittestraat. De schurken hebben de meubelen opengebroken en al de juweelen, geld en kleederen medegenomen. Deze zat reeds op hem to wachten. De vrien den omhelsden elkander hartelijk. Waarlijk, mijn waarde Nestor, zei de graaf, ge veroudert niets ik vind u precies terug, zooals ik u tien jaar geleden verlaten heb. In dit opzicht, beste Adolf, hebt ge ook niet te klagen ge ziet er nog kostelijk uit. Dat zegt ge om mij te vleien, maar ik maak geen illusion hewel eerst vijf-en zestig jaar, en nog drie jaar jonger dan gij, bon ik op verre na niet zoo sterk en vlug. Ik ben vroeg oud geworden. Waarom, in plaats van te Parijs of op een van uwe kasteelen uw rust te houden, slijt gc ook uw leven met de geheele wereld te door kruisen Het voorhoofd van den graaf werd eens klaps bewolkt. Gij vraagt me dit en toch kent ge een ge deelte van mijn geheim, sprak hij. 't Is waar, mijn vriend, vergeef mij. Ge zoekt de vergetelheid. Ja, ik heb die overal gezocht, maar niet gevonden.'k Ben ontevreden en mismoedig, en misschien nog ongelukkiger teruggekomen, maar nu blijf ik hier, of ik hier of wel elders lijd, is 't zelfde, doch, ik wil in mijn vaderland sterven. Hebt ge tijding van mevrouw de gravin De Bussières - Ja Zij is nog altijd op haar landgoed te Nivernais, waar zij geacht, bemind en geëerd wordt. Sedert den dag, dat we zoo noodlottig gescheiden zijn door do gebeurtenis die u bc- ke l is, heeft zij het oude kasteel, waar zij geboren is, niet verlaten zij heeft van de we reld geheel afstand gedaan. Weldra zal het veertien jaar zijn. dat zij zoo afgezonderd leeft. Ja, de gravin is een zonderlinge vrouw. Elsene. Zelfmoord op het berkhof Dinsdag namiddag rond 3 1/2 ure, had zekere Van der Galen, 38 jaar oud, wonende Kranz- straat, zich naar het kerkhof van Elsene be geven. Toen hij op liet graf zijner moedor kwam, trok hij een revolver en loste zich twee schoten door het hoofd. De dood w as ©ogenblikkelijk. Stoutmoedige schurk. Dinsdag na middag is een stoutmoedige schurk in den gang gedrongen van M. Has, Vevdstraat, en heeft er een pelsen frak, ter waardo van 600 frank gestolen. Inbraak. Terwijl de weduwe Ver bist, wonende in de Trierslraat, 127, afwezig was, drong een dief in hare w oning en rob berde er uit oen meubel voor ruim -100 fr. ju weelen. Oneerlijke schurk. Sinds eenige dagen had de tabakhandelaar S..., wonende Gewijde Boomstraat, zekeren L...,vun Mc- chclen, uit medelijden opgenomen. Maandag gelaste hij hem eene som van öOOfr.to gaan betalen en deed hem een nieuw kostuum aantrekken. Dc oneerlijke en on dankbare .schurk is met het geld en de kice- deren verdwenen. St-Jans-Molenbeek. Diefstal. Tij dens eene korte afwezigheid van Mev. Vaer- wyck, wonende Van de Slichelenstraat, is een dief bij middel van vaisehé sleutels in hare woning gedrongen. De schurk slool er talrijke gouden juweelen. Eene klacht is neergelegd. Ukkel. Stoutmoedige bandieterij. Maandag avond betaalde M. Van D..., eenige glazen aan verscheidene kerels, in eene her berg- van Ukkel-Calevoet. Toen M. Van D..., Dijnsdag morgend, rond 1 1 2 ure de herberg verliet, werd hij in den Drieweg aangevallen door drie kerels, die hem ten gronde wierpen en geheel ui (plunderden. Zijn gouden uur werk met keten, zijn geldbeugel porle-cigare en gouden neusnijper waren gestolen. Het slachtoffer legde eene klacht neder en Dijnsdag namiddag, werden de dieven ont dekt en aangehouden. De drie bandieten zijn ter beschikking van den proknreur des Konings opgesloten. Auderghem. Schrikkelijke zelfmoord. Nabij de slatie van Auderghem, heeft men op de spoorbaan, een vreeselijk vermorzeld lijk gevonden. ITet hoofd lag verscheiden© meters van de romp verwijderd. Do politie- komissaris deed een onderzoek en in de zak ken van liet lijk vond men een briefje waarin de man, een ondernemer-schrijnwerker der Vcldstraat, le Etterbeek, liet weten, dat hij zelfmoord gingplegen. De oorzaak der wanhopige daad is onbe kend. Grimbergen. Kind verdronkenHet 6 jarig dochtertje der echtgenooten Nole- baert, is al spelend in eenen poel gevallen en verdronken De droefheid der ouders in onbeschrijfelijk. Wat is Catz 't beste maag-bitter. Antwerpen. Diefstal. Verleden nacht zijn dieven in de woning gedrongen van M. Plissart, Quinten Matsyslei. De schurken stolen er eene belangrijke partij zilverwerk. Doodelijk spoorwegongeluk. De spoorwegwerkman J. Vermcersch, 54 jaar oud. wonende St Bernardsteenweg, werd gisteren door een versporenden trein omver geworpen en den rechterarm en schouder vermorzeld. De ongelukkige verloor veel bloed, en ïs aan de gevolgen bezweken. Misbruik van vertrouwen. De poli cie zoekt een genaamden S... op, laatst in de 0e wijk gewoond hebbende, wegens ont vreemding van eene partij diamanten ter waarde van 6000 fr. Brand. Verleden nacht is brand uit geborsten in dc woning van M. Hespeel, Linnéstraat. Voorbijgangers bemerkten de vlammen en. wekten de bewoners van het huis. De vlammen konden spoedig uitgedoofd worden. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt 6000 fr. Naar zijn hoog©, fiere gestalte en de regel matige trekken van zijn gelaat te oordeelen, moest de graaf een schoon man zyn geweest. Hoewel het verdriet zijn stempel op het gelaat had gedrukt, had het een edele en waardige uitdrukking behouden zyn glimlach en zijn blik getuigden van welwillendheid en goedhar tigheid. Toen het ontbijt was afgeloopen, ging do graaf met zijn vriend naar zijn kabinet, en een sigaar opgestoken hebbende, gingen zij tegen over elkander zitten. In mijn brief zeide ik, dat ik u om een dienst wilde verzoeken, aldus begon de graaf het gesprek. Ik wilde namelijk, dat ge gronden vondt, om voor een man, die wegens moord tot levenslange galeistraf is veroordeeld, gra tie te vragen en te verkrijgen. Dat zal moeilijk gaan, zeide de advocaat. Indien belgedrag van den veroordeelde onbe rispelijk is indien hij berouw heeft, kan hij vermindering van straf krijgen, maar geen ge heele kwijtschelding. Maar hy is onschuldig. Hij werd veroor deeld, omdat alle bewijzen tegen hem waren hij wilde die bewijzen niet weerleggen uit een beweegreden, zooals hij mij zelf heeft ge zegd. die hij niet kan en nog niet wil openba ren, en betuigde alleen zijn onschuld, het geen in de oogen der rechters niet voldoende was. Hoe heet hij Trochets Ik meen mo dien naam te herinneren is hij niet door het hof van Assisen veroordeeld JuistGe hebt eon uitstekend geheugen. (Wordt vervolgd).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2