T EEN EN 'T ANDER Het lot van Cecil Grace Vreeselijke Spoorwegramp DAGBLAD Nieuwjaarsgiften voor den Paus. IN ANTWERPEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 27 December 1910 *'S- f* ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Insein ij ving in alle ]ioslbureclcn van lief land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. y's TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «J» BUREELEN TE BRUSSEL 23Ü, Uaachtschen Steenweg, 230, TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. I an I\uffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.00 3» bladx. ^groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aavkowdigi.vgrv. zich wrnden E. TAIYIINIAU, 217) de Mé^odestraat, Brussel. Het wetsontwerp op de mijnen, dat over drie jaren liet eerst voor de Ka mer kwam, en het ontslag heeft ver oorzaakt van het cabinet Do Smet de Naeyer, werd toen ingetrokken en na derhand weer ingevoerd, door Kamer en Senaat gestemd. De Senaat echter heelt er eenigc wijzigingen aan toege bracht en daarom moet het terug voor de Kamers komen. Ongelukkiglijk schijnt men geen haastte hebben met die wet, afgedane zaak te makenMen weet ook dat de negenurenarbeid in de mijnen werd gestemd maar dat men in de bestaan de mijnen,mits grondige redenen, som mige reeksen van arbeidersten hoogste een half uur langer zou mogen laten werken ten laatste tot in 1914. Daar voor moest men zich wenden tot de regeering welke de gevallen eerst liet onderzoeken door het korps der mijnen en door den hoogeren raad, alvorens uitspraak te doen. De wet op den arbeidsduur in de mijnen moet in voege komen nu den lsi°u januarj# Er werden negen en negentig aanvragen gedaan om toela ting te ontvangen den arbeidsduur een half uur le verlengen. 't Is naar aanleiding hiervan dat socialist Gaelewaert eene ondervraging heeft gedaan in de Kamers. Daar die bespreking op meer dan een punt be langwekkend is, gaan wij er bij stil blijven. De gebeurlijke verlenging van den arbeidsduur werd tot in 1911 door de wet toegestaan, daar men voorgaf dat demijnbekeeren hunne inrichting moei lijk tegen den ls,eü Januari 1911 kon den volledigen... Er werd echter alge meen vastgesteld dat er in den loop van een ganscli jaar in vele mijn inrich tingen niets was verbeterd. Zoo men dus aan die inrichtingen de verlenging onvoorwaardelijk toestaat, dan zullen zij den toestand wel rekken tot 1914 en nog even verre staan. Men moet dan rekening houden met den goeden wil van de beheeren dier instellingen. Daar waar men vol strekt niet vil vooruitwerken, hoewel zij er de middelen en de gelegenheid toe bezitten, zou de regeering ook weinig toegevend mogen zijn. Wij weten echter dat de toestand zeer moeilijk is in sommige gevallen, zoo zijn er kolen welke veel grauwvuur bevatten, en welke het noodig is aan stonds weg te ruimen om de werklie den niet in gevaar te brengen. Het spreekt van zelve dat hier moet toege geven worden, zoolang de volmaaktere tuigen nog niet in werking zijn ge bracht. Toch is men te toegevend, dan zal men wederom werkeloos blijven, en daarom mag men volgens de meest toegevende leden van den hoogeren raad, geene verlengenis van arbeids duur toestaan van meer dan een jaar, in de meeste gevallen zelfs is een half jaar voldoende. Wij vinden ook dat dit billijk is men moet natuurlijk rekening houden met de belangen van de nijverheid men mag ze zoo weinig mogelijk na deel toebrengen maar alle Belgen zijn gelijk voor de wet en daar de wet op den arbeidsduur in de mijnen, inde Kamer werd gestemd en tot herinnering met overgrootc meerder heid werd gestemd zoo is het nood zakelijk dat eenieder zich aan de wet moet onderwerpen. Daarbij moest men de kwaadwilligen veel toegeven moest men hen die nog niets verb etc ring inbrachten, de verlenging van den arbe'1 'uur toestaan en in an dere mijnen, waar men goeden wil heeft getoond, die verlenging weige ren dan zou de regeering een heel slecht-indrukmakencl voorbeeld geven; het ware de kwaadwilligheid aanmoe digen en dat nog ten nadeele van de goedwilligheid. Heer Gooreman, voorzitter der Ka mer en voorzitter van den Hoogeren Arbeidsraad, heeft ook in vele geval len die verlenging gestemd namelijk wanneer de aanvragen oprecht ge grond waren. Doch om alle zekerheid nopens die gegrondheid te hebben, heeft M. Gooreman den minister van Arbeid voorgesteld, zoo spoedig moge lijk de afdeelingen bijeen te roepen van den gewonen Arbeidsraad en ook van den gewonen Nijverheidsraad. Indien do minister dat doet, dan heeft hij voor hem do verklaringen eerst van het mijnenkorps, dan van den raad der mijnen en den hoogeren arbeidsraad en ten slotte ook nog den gewonen arbeids- en nijverheidsraad. Wanneer de minister in het bezit is van de verschillende oordoelen van deze bevoegde korpsen, zal het hem veel gemakkelijker vallen, met meer onpartijdigheid en meerdere bevoegd heid, zijn oordeel te vellen in deze e wichtige zaak. Verjaring. 27 December 1S73. Inhuldiging der handelsbeurs te Brussel. RSog drie. Er leven nog drie oud- strijders van 1830. Een zekere M. Cavens heeft het voorne men opgevat de portretten dezer drie le laten schilderen en die aan de stad Brussel te schenken. Een der drie is M. Ant. Lemoiue, die om die reden dezer dagen het bezoek kreeg van den schilder Bu:s<eret. M. Le moiue wordt den 2 Maart 103 jaar. Hij is tegenwoordig de eenige honderdjarige uit de provincie Luik. Onwetendheid. In Parijs heeft men een onderzoek gedaan, over den raad van geleerdheid der soldaten welke al daar in garnizoen zijn. Men heeft vastgesteld dat er in 't geheel 600 soldaten zijn die noch A noch B kennen. Men heeft dan onderzocht uit welke stre ken die ongeletterden komen, en men heeft bevonden dat't meestendeelParijzenaars zijn. In Frankrijk bestaat nochtans sedert 28 jaren het verplichtend onderwijs en Parijs is de stad van licht en beschaving, niet waar? Eene wereldtentoonstelling te Luik in 1916. N og zijn de plannen niet gereed van de World's fair van Gent in 1913. of de Luikenaars heieggen reeds ver- aderingen met hel oog op eene wereldten toonstelling te houden in 1916. De grond waar deze expositie zou verrijzen is gelegen langsheen do Maas en beslaat 80 hectaren. Zoo do Antwerpenaars nog eens willen aan dc beurt komen, dan moeten ze zich haasten, want men weet dat Parijs, waar sedert 1900 geene tentoonstelling meer werd gehouden, het jaar 1920 heeft voorbehouden voor de Franscho hoofdstad. De Kamerleden zijn in verlof ge gaan, voor eene maand. Do Senaat zal nu Dinsdag op zijne beurt vergaderen en twee of drie dagen zetelen. Wij zullen er vooreerst de ondervraging hooren van M. Hanrez over de verbindings- werken der Noord- en Zuidspoorhallcn van Brussel, een debat dat eene gansche zittin zal innemen. Dan blijven er nog twee dagen over om dc begrooting van 's lands middelen, de be grooting der dotaties, hot contingent en de buitengewone uitgaven voor Kongo te stemmen. Belgisch geld in het beiiten- land. Ziehier eene opgave van de Bel ischo kapitalen, in ondernemingen in den vreemde besteed In Holland. 70 millioen in Frankrijk, 13' millioen in Brazilië, 143 millioen in Italië 160 millioen in Egypte, 219 millioen in Duitschland 244 millioen; in Spanje, 337 millioen in Rusland 4 tl millioen, en in ver scheidene andere landen samen 338 millioen frank wat een totale waarde van 2 miliard on 72 millioen frank uitmaakt. In Rusland zijn de tramdiensten in 27 steden uilsluitend in de handen der Belgen. Het koninklijk paleoste Brus Sel. De uitgaven voor het koninklijk paleis te Brussel zijn nog niet ten einde. Men voorziet nog eene gave van 2 tol 3 miljoen frank oin do achtergebouwen van het paleis to horsidlen. Volgens gewoonte opent op Kerstdag, de Rond der Katholieke Dagbladschrijvers van België zijne jaarlijksche inschrijving voor de nieuwsjnarsgiftcn aan den Paus, onder de hooge bescherming van zijne Eminencie den kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en 1111. DD. Hoogw* De Bisschoppen van Bel- gië. Wij zetten de katholieken aan, talrijker dan ooit deel le nemen aan die gebruikelijke hetoogiog van de kinderlijke genegenheid der Belgen jegens den Paus, ten einde er het karakter aan te geven van eene schitterende proleslatio tegen do beleedigingen, welke do Heilige Vader, onlangs nog, te Homo zelf, te verduren had. Den 2» n September heeft do Jood Nathan, syndic van Rome, gewezen Grootmeester en nu nog de woordvoerder der Italiaansche Vrijmetselarij, de droevigo verjaring vierend van den d ig toen de opperste aanslag tegen 't tijdelijk gezag van den Paus gepleegd werd vóór de Porta Pia eene redevoering uit gesproken vol hatelijke aanvallen tegen den persoon van den Heiligen Vader, tegen de Katholieke Kerk en tegen den godsdienst zelve. Die redevoering was zoo ongerechtigd en zoo beleedigend, dat de Paus het noodig achtte do slem le verheffen en voor de vol keren van ganscli de wereld te protesteeren tegen de schending zijner rechten In tegenwoordigheid dier veelvuldige goildeloozo beweringen, even ongegrond als lasterlijk, schreef de Heilige vader aan den Kardinaal-Vikaris, kunnen wij ons niet i weerhouden de stem to verheden en luide Onze rechtmatige verontwaardiging en Onze proleslatio te laten hooren, en te zelfder tijd door uwe bemiddeling, Heer Kardinaal, de aandacht Onzer zonen van Rome te roepen op de gedurige en steeds ergere beleedigingen.den katholieken gods dienst aangedaan, zelfs door de openbare overlieden, in de zqjelplaals zelve van den Paus van Rome. Die nieuwe en zoo bedroevende daad- i zaak zal voorzeker niet ontsnappen aan de aandacht van al de geloovigen der kalho- lieke wereld, die, zij ouk, er door beleedigd worden. In bijna alle landen hebben talrijke en emachligde stemmen de protestatie van Pius X herhaald de Belgische katholieken zullen er do hunne bijvoegen, en eens te meer hunne onwrikbare verkleefdheid aan den II. Stoel betuigen. Wij protesteeren met den Paus tegen het gewold, dal hem aangedaan wordt en dat ons allen treft in ons geloof en in onze liefde. Het ligt in den aard der Belgen niet, zich hij woorden te bepalen 't is door daden dat wij altijd onze vereeniging met den Heiligen Sloel hebben bevestigd en dat wij ze zullen blijven bevestigen. De vrijwillige bijdrage welke de Belgische katholieken zich jaar lijks opleggen, zal aan Zijne Heiligheid Pius onzen wil doen kennen om hem, hoo wei nig het ook zij, te helpen in zijne zwaro taak ons verlangen om door onze hulde en onze kinderlijke genegenheid de hittere beproe vingen te verzachten en te vergoeden, waar- medo anderen hem overladen. Al de katho lieke families zullen het ter harte nemen, zich dit jaar in te schrijven in liet Guldenboek der Nieuwjaarsgiften voorden Paus. Do inschrijving wordt heden geopend. De inschrijvingslijst zal te gelijkor tijd in al de katholieke dagbladen des lands afge kondigd worden. De namen der inschrijvers zullen vereenigd worden in een album, dat den Heiligen Va- d«T zal aangeboden worden, met de opbrengst der inschrijving. HET BUREEL VAN DEN Bond der Katholieke Dagbladschrijvers De Ondervoorzitten, De Voorzitter, Fernand NEURAY, Albert DE MOOR, Jan VAN MENTEN. De PenningmeesterDe Schrijver, Frans DE CEUSTER Leo MALLIÉ. De inschrijvingen mogen gestuurd worden aan het bureel van liet blad of aan Mr Leo MALLIÉ, schrijver van den Bond, rue do la Tèle d'Or, 7, Doorn ijk. loozen telegraaf bevindt en thans op weg is naar een Duitsche of eene Skandinaafsche haven. Indieu zulks het geval is, zullen wij binnen twee dagen ten hoogste weten wat er van is. Uit Sherness is eene gansche vloot torpe dohooien in de Noordzee gezonden, om te trachten overblijfselen van Graces toestel te vinden. Het is echter weinig waarschijnlijk dat inen iels zal vinden, daar, door de zwaarte van den motor, het toestel wel in de diepte zal gezonken zijn. Kapitein Boucher, bevel hebber van de Pas de Calais heeft gisteren nogmaals zijne verwonderingen uitgedrukt, over de vlucht van Grace. Hij had hem nochtans aangeraden den pa- kelboot eerst een twintigtal minuten te laten vooruitsloomen opdat hij onmiddelijk de rechte baan zoude gevonden hebben. Ook zou Grace alsdan bijna terzelftortijd als de Pas de Calais to Dover aangekomen zijn. Waarom Graco nu onmiddelijk na de Pas de Calais vertrokken is, blij ft nog een raadsel. Waarschijnlijk heeft Cecil Grace de Pas de Calais verward met een anderen sloomer, die oenige minuten vroeger de haven verliet, in bestemming voor het Noorden. Het is eene font welke door den ongeluk kige duur betaald werd. Het is ten anderen een feit dat reeds vroe ger vastgesteld werd, toen vliegers poogden uil Frankrijk, Engeland te hereiken. Al de vliegers hebben te veel naar het Oosten gehouden. Zoo kwam Blériot in plaats van Dover te Deal aan en de Lesseps kwam er dicht hij. Hier dient ook opgemerkt te worden, dat Ce cil Grace wel eene reddingsboei droeg, doch dat zijn toestel niet voorzien was van vlot houten. Cecil Grace werd geboren in 18S8 en is dus pas 22 aar oud. Hij begon slechts in 1910 te vliegen doch onderscheidde zich onmiddelijk door zijne stoutmoedigheid en zijne koelbloedigheid. Indien Cecil Grace nu in de golven den dood gevonden heeft, zou hel de eerste vlio er zijn welke in zulke vreeselijko omstan digheden omkwam. Reeds zes maal kwamen vliegers in zee terecht, doch allen konden gered worden. Het r.'kord dezer zwem-vluchten wordt ehouden door Latham, die reeds drie maal in zee terechtkwam, op 19 Juli en op 27 Juli, toen hij poogde over het Kanaal to vliegen, en op 21 April 1910 te Antibes, tijdens de vlucht Niz/.a-Antibes en terug. Rougier was eenige dagen vroeger ook to Nizza in zee gé vallen on Grace viel 's anderendaags ook na- onoeg op de zelfde plaats. De zesde was Rijmsdyck, die nabij de kaap Ferral in den wijden plas viel. De dood van Cecil Grace, zou het getal slachtoffers van het vliegen op 38 brengen, waarvan in 1910 alleen reeds 26. Nog geen nieuws Ondanks allo opzoekingen is men er nog ni<in gelukt een spoor van Cecil Grace, den moedigen vlieger, te vinden. Onnoodig te zeggen dat eiken dag, elke uur welke verloopt, sinds zijn verdwijnen, do kansen verminderen wclko nog overblij ven, ooit den vlieger terug te zien. Thans is nog slechts eene zaak mogelijk Cecil Grace kan zich aan boord van een schip bevinden, dat zich buiten do werking van den draad- Staatkundig Overzicht Engeland Het nieuw Engehch Parle ment zal samengesteld zijn als volgt 8/ adcohatcn, 63 officierenli grondbe zitters, 29 handelaars, 20 dagbladschrij vers23 sekrelarissen en leden van rahrer- eenigmgen11 eigenaars van dagbladen 12 recdcrs, 12 eigenaars, 11 bestuurders van maatschappijen10 bankiers, 9 boeren, 3 brouwers1 stoker, 1 beschuitfabrikant, 1 beenhouwer5geneesheeren1 oogmeester en 1 kleermaker. Portugal. De uitdrijving der Duitsche zendelingen uit de Portugeesche koloniën heeft van wegc Duitschland een hevig protest uitgelokt. Het vorzet is gesteund op het ver drag van Berlijn van 1881, en alle na komende overeenkomsten welke door Porta gal goedgekeurd werden. Vereenigde Staten. liet bericht waar door er gemeld werd dat dc Vereenigde Stalen zich het eiland Cuba zouden toccige- nen wordt uit Washington volstrekt ge logenstraft. Rusland. Onder voorbehoud en vol gens de Gazette Nationale van Berlin, zoude Rusland 'onderhandelingen aangeknoopt hebben met verschillige Mongoleesche prin sen ten einde zich dit uitgestrekt land toe te eigenen. Duitschland Hel wetsontwerp waar bij aan Elsas-Lorei nen eene grondwet toege kend wordt,is aan den Reichstag voorgesteld. Creton. Het Kabinet heeft Vrijdag zijn ontslag genomen om eene vaderlandschc overeenkomst lot stand te brengen werd het nieuw Kabinet samengesteld uit vijf ver schillende groepen. De gekozene ministers zijn MM. Plaumidakes, Bistohailis, Ho kirakis, Angelakes en Koundoros als voor ziller% IN ENGELAND Talrijke dcoden en g3kwetsten De expresslrein van Schotland is Zaterdag morgend nabij Kirkby-Stephen op tweo loko- motievon gehotst. l)e twee lokomotieven van den expresslrein en de twee andere lokomo tieven ontriggelden. De wagon-rost au rant an den expresslrein vatte vuur on werd go- heel vernield. De eerste telegrammen vermeldden datrr twee dooden en vijf en twintig gekwetsten zijn. Volgens nadere berichten zou de ramp op de Mid land Railway gebeurd zijn. Talrijke verkoolde lijken zouden gevonden zijn. De schok was zoo geweldig, dat de tweo lokomotieven welkp alleen naar Carlisle eden verscheidene meters ver geslingerd werden en geheel verbrijzeld waren. Stokers en machinisten werden op den slag gedood. De expresslrein was zeer lang en vervoerde ond de 500 reizigers. Al do wagons, uitge zonderd den achterfourgon, worden door brand vernield. Daar de ramp op eene zeer afgelegeno ■laats gebeurde, was het zeer moeilijk om ulp te bekomen. Akelige bijzonderheden Toen de ramp voorviel, was het nog vol umen duister. Er heerschte een vreeselijk tormwoder. Do bewoners van eenige afgelegene hoe- en, hoorden in den nacht de akelige hulp kreten der slachtoffers, doch wisten niet van waar het geroep kwauj. Een geredde reiziger liep langs de spoor- Ran tol aan de IIuwos, drie mijlen van do ■laats der ramp,.en vond daar spoorwegbe- lienden aan wien hij het vreeselijk verhaal kon doen. Negen dooden konden lot hiertoe niet her kend worden en voor velen zal men wellicht nooit do persoonlijkheid kunnen vaststellen. In do kist, dragende n. 9, werden de schou ders van een volwassen persoon geplaatst; in n. 7, ligt een stuk schedel mot een rechter schouder, waarschijnlijk van eene volwas sene vrouw voortkomende in n. 6, ligt eene ruggraat, waarvan men tot hiertoe nog het •esiacht niet kon opmaken in n. 1 ligt een vermorzeld lijk, met een broekknop als eenig identiteitsbewijs. Dan heeft men nog halt' verkoolde klompen vleesch, welke men hier n daar van tusschen de puinen gehaald heeft. Men kan niet eens zeggon, tot welko ehaamsdeelen deze vleeschkïompen belmo ren... M. en Mev. Gray, die zich met hun vijfja- ig dochtertje naar Partick begaven, om er de Kerstfeesten door te brengen, hadden ook in den trein plaats genomen. Toen de hotsing plaats had, ontkwamen de ouders het met liclito kneuzingen. Het dochtertje werd met de voeten tusschen do puinen gekneld. Ondanks alle pogingen kon men hot kind niet verlossen, terwijl de vlammen, welko den trein verslonden, steeds naderden. De vader beproefde nog zijn kind te red den, toen do vlammen het reeds aantastten, doch dan moesten de onmachtige toeschou wers hem zelf wegrukken. Het arme kind werd geheel verkoold. Vader Gray was erg verbrand. Do moeder is zinneloos on heeft de spraak verloren. Men denkt dat vele reizigers op dergelijk© wijze omgekomen zijn. Nog eene spoorwegramp Te Bolssover werd Zaterdag avond eeno groep kindoron, welke zich naar een Kerst feest begaven, door oen sneltrein verrast. Drie kinderen werden gedood en twee an deren levensgevaarlijk gewond. Daar houden de liberalen en socialisten te genwoordig huishouden. Mijnheer Franck mocht over eenigen tijd wel zeggen Li- heralen en socialisten kunen samen zeer goed regeerou ziet maar naar Antwerpen Uw raad, mijnheer Franck is kostelijk. Wij hebben naar Antwerpen gezien en ner gens vechten honden cn katten erger hijeen dan daar liberalen en socialisten. Eerst was cr grooto ruzie tusschen do liberale dag- en weekbladen dan begonnen do socialistische bladen ondereen daarna geraakten al dio bladen ondereen in twist. Do fuzio sloeg al gauw over, misschien is zij er wel uit voortsgekomen, tot de liberale en socialistische gekozenen. Do ruzie van het schepencollege wordt al gemeen bekend. Hoeren Strauss en Stroum, Heeron Possemiers en Bertrang cn ook wel <lo Hceren Bertrang on Terwagno zitten op elkander te boksen al erger dan wildelingen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1