De moorddadige ontploffing Nieuwjaar! 'T EEN EN 'T ANDER t» DAG-BLAD in de Poederfabriek te Wetteren dooden en 1 gekwetste Zeventiende jaargang n' I. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag I en Maandag 2 Januari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's aveisds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 49 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 23Ct llaachtschen Steenweg, 230. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nufiel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. igroo:e regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allr aankondigingen, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. Vat men er ook van zegge, we vin den het eene sehoone en goede ge. woontt, bij het ingaan van het nieuwe jaar ellfandcr een welgemeend nieuw jaar toe te wenschen. Wij bedoelen niet die stijve, die gedwongene, die oilicicele plichtplegingen, deze laten wij onbesproken -maar we spreken van die goedjonstige heil- en zegewen- sciien tussehen huisgenoten, familiele den, vrienden en kennissen. Zulks geel't warmte in het menschelijk leven; het brengt afwisseling in onze maat schappelijke levensuiting. Warmte en afwisseling hebben wij allen van tijd tot tijd noodig. Nieuw jaar-is een dag, die, hoewel mogelijk soms wel wat oneenighcid voortbren gende de schoonste rozen hebben gemeenlijk de scherpste dorens, er toe bijdraagt vele kleine oneeuigheden in het dagelijkscb bestaan, uit den weg te ruimen. Aan onze talrijke lezers willen wij dan een weigevoelden gelukwenscli toesturen onder een driedubbel oog punt, en dat als katholiek, als volks man en als Vlaming, omdat wij zijn katholiek, volks- en vlaamschgezind. Wij zijn strijdende katholieke man nen, en als dusdanig hebben wij immer de oogcn gericht op den strijd. Als katholieken, die we zijn, hopen wij in volle oprechtheid, dat onze lezers allen lot den laatste toe, in hun katholiek geloof mogen volharden en zich aan houdend versterken. Wij betrouwen er vooral op, dat niet een onder hen zoude afvallen van het geloof zelfs dan niet, wanneer hun op het oeno of andere gebied nadeel is of werdo toegebracht. Het katholiek-zijn staat oneindig ver boven persoonlijke misnietingen en onverdiende teleurstellingen. Als ka tholieken moeten wij veel kunnen ver dragen en lijden van ohze tegenstre vers. Enjuist daarom is het voor ons een nog grootere plicht ook het onrecht te verdragen dat ons mogelijk werde toegebracht door onze eigene vrienden. Blijve trouw dus, waarde Lezers, aan het vaandel van Kristus Gij, Vlaamsche huismoeders en huisvaders van ons geliefkoosd en schilderachtig Vlaanderen, geeft aan uwe kinderen een door en door Vlaam sche, het is te zeggen, eene natuurlijke opvoeding. Dan zullen de jongere in- wording-zijnde geslachten, als de ont- en opkiemende zaden wezen, die ons binnen weinige jaren zullen schenken, echte, onverbasterde stammen ge schoten, opgegroeid en volgroeid, le vende en tierende vol lust en vrijheid en schoonheid, in en op onzen Vlaam- schen grond. Ja, lezers van de katholieke, volks- en vlaamschgezinde Volksstem dien driedubbelen wenscli bieden wii u en wij hopen uit den grond van ons hart, dat hij zich moge verwezenlijken Zoo spreekt met Nieuwjaar, een katholiek, een volksman en een Vla mine Als volksgezinde gaat ons hart lot het volk. Wij rekenen er op dat onze katholieke regeering en onze katholie ke partij, al zullen doen wat in hunne macht is, om ons volk alle mogelijke voordeel bij te brengen vooral de meest zwakken en de meest behoefti- gen. Daarom hopen wij eene steeds grooter wordende bezorgdheid voor onze volkskinderen degelijke hulp aan onze werklieden en kleine bur gers en een genoeglijken levensavond voor onze beminde ouderlingen Kin deren, werklieden, kleine burgers en ouderlingen tot wien kan ons harte als volksgezinden meer toenijgen Als Vlaamschgezinden richten wij ons met bijzondere voorliefde tot onze Vlaamsche lezers, opdat zij steeds de trouwe Vlamingen zouden blijven van voorheen, of zoo het mogelijk ware hun geest van Vlaamsch-zijn nog te versterken, omdat wij innig en diep overtuigd zijn, dat de welvaart, liet al gemeen welzijn van onz n sta rn is ge legen, in het veroveren, of terug-in voeren van eene door en door Vlaam sche beschaving. Geheel het leven van een Vlaming moet uitstralen door oen gezond, een blozend, een vers!erkend, een algemeen Vlaamsch leven. l)at eenieder onzer lezers hij het ingaan van het nieuwe jaar, zich meer en meer o ver tui ge van de innerlijke waarheid, van de onomstootbare bcwijskra ht, van de onschatbare en onovei sdiatbare beteekenis van onzen Viaainsckcn strijd. Verjaringen. 1 Januari 1S33. De klokken en de beiaard begroeten de ver lossing van Antwerpen. Een overgroote vreugde heerscht over de stad, die s' avonds ansch verlicht is. 1 Januari 1818 en 1884. Slichting der Patrie, van Brugge, en van den Patriote. 1 Januari 1800. Groote brand in het Koninklijk kasteel van La eken. Juffrouw Drancourt, onderwijzeres der prinses Clemen tina. verongelukt in het vuur. öa huwaifjken van Piouga- stsS-DaouBa. Volgens een oud ge bruik hebben de huwelijken in de gemeente Plougas'tel-Daoulas maar tweemaal per jaar plaats. Tri de eerste dagen van Januari zal de gemeente in volle feest zijn, Vier en dertig koppels zuilen in 't huwelijksbootje treden. Sinds verscheidene jaren bereikte men dit cijfer niet meer. De rijkdom en de verschei denheid van de Bretonsche kostumen lokken alle jaren talrijke reizigers naar de huwe lijksplechtigheden van Plougastel-Daoulas. Kaas» het Fransch bBad Le Gaufois mededeelt, zou de hertog van Aren- berg, een der groote grondbezitters van Bel gië, het inzicht hebben ons land voor goed te verlaten, om zich in Duitschland te gaan ves tigen. De hertog van Arenberg, alhoewel in Bel gië geboren en opgeleid, is feitelijk een Duilscher gebleven. Hij is Duitsche prins ge bleven, maakt van rechtswege deel uit der Heerenkamer van Pruisen, is luitenant bij naam. van het Duitsch leger en deed zich onlangs kiezen tot lid van don Reichstag. In Bolgië bezit de hertog de prachtige eigendommen van Heverlée-bij-Leuven en van Edinghen le Brussel verbleef de prins in zijn vermaard slot van Kleinen Zavel, dat eo ie onzaglijke fortuin aan kunstwerken bevat, en waar keizer Wilhelm hem tijdens zijn verblijf te Brussel een bezoek bracht. Tegen tie rattan, Men weet dat de ralten de overbrengsters zijn van ver scheidene gevaarlijke ziekten, zooals typhus, pe-st en cholera. Zij woekeren vooral in de schepen, waar men ze doodt met er solfer in le branden. Do solferrook verslikt ze. Men zou hetzelfde middel kunnen bezigen in de huizen en gebouwen die door ratten in genomen zijn op voorwaarde dat men die volkomen kunne sluiten en gedurende een dag of twee niet moet bewonen of bezigen. De tsSefoowkroestie. Men heeft naar 't schijnt, gehoor geleend in bet departement van M. De Broquevillo, aan de klachten die opgingen naar aanleiding van de nieuwe telefoontarieven. Het minimum aantal aansluitingen voor een vasten prijs zou gebracht worden op 1000 in stede van 600. In die voorwaarden zal het mogelijk zijn het nieuwe tarief verder te onderzoeken. De groote Beyeroeifeningen. Naar men verzekert, zou hel deiiniticf be sloten zijn dat do groote legeroefeningen, van 25 tot 31 Augustus 1911, tussehen Dinant en Ciney zullen plaats hebben. De bij- eenlrekking der troepen, zal den 24 Augustus en de ontbinding don 31 geschieden, na den grooten slag die in den omtrek van Thiencn zal geleverd worden. fin tien Senaat, Gisteren heeft de Senaat eene heugelijke zitting gehouden, en enkel lid der linkerzijde was aanwezig. NADERE BIJZONDERHEDEN i opge Do katholieken hadden al hunne led roepen. Zoo werd M. Roberli. van Leuven, zeer zi' lc, door twee zijner koilcgas in de Se naat gebracht en ook M. de Limburg zetelde in ziekelijke» toestand. Al de hegrootingen voor 1911 werden aangenomen door de aan wezige katholieke senators, uio er gelukt waren het quorum to bereiken. De Senaatna ging daarna in onbepaald verlof, S De r m? Het is pas eenige weken geleden, dat de schrikkelijke ramp van Brasschaat, welke het leven kostte aan 4 personen en talrijke anderen kwetsten, voorviel. Pas is de ontroeringen opschudding eenigs- zins gekalmd, of wederom heeft eene vreeso- lijke ontploffing plaats. Ditmaal is hel eene droogkamer der poe derfabriek van Wetteren, welke in de lucht gevlogen is. Deze poederfabriek is een der belangrijkste van Europa. Gisteren namiddag was alleman er aan het werk, toen eensklaps eene vreeselijko ont ploffing plaats hal. Onmiddeiijk gaf elkeen zich rekenschap, dat eene vreeselijko ramp moest gebeurd zijn. De ontploffing was al te geweldig. Elkeen snelde naar de plaats der ramp, daar er wei nige familiën in Wetteren zijn, die er geen vader, zoon, broeder of neef werken hebben. Na de ontploffing Op de plaats der ramp was liet een akelig, afkeerwekkend tooneel. Eene droogkamer was in de lucht gevlo gen en al de gebouwon in den omtrek waren erg beschadigd. Van de droogkamer z, l blijft nog slechts een puinhoop over. Onmiddeiijk werden de reddingswerken aangevangen, daar cr op het oogenblik der ontploffing, een vijftiental werklieden in do droogkamer aan den arbeid waren. Men vond nog Lenige vormlooze vleesch- klompen. Men k n er slechts door de stuk ken kleederen in gelukken, de persoonlijk heid der slachtoffers vast te stellen. De lijken waren gedeeltelijk de lucht in geslingerd. De gendarmerie van Wetteren deed onmiddeiijk de plaats ontruimen. Hartverscheurende tooneelen hadden plaats De familieleden der werklieden, welke ver mist v/erden, trachtten wanhopig binnen te geraken, om hunne verwanten op te zoeken. De lijken In de boomen, welke rond de droogka- mers stonden, hingen hier en daar stukken ingewanden, kleederen, enz... Al deze ake lige overblijfselen werden in eene afhanke lijkheid van de poederfabriek samengesteld. De plaats der ramp is zooals wij gisteren reeds zegden afgrijselijk om zien. Het eerste slachtoffer werd in de wal ge worpen, welke verscheidene meters van de drogerij gelegen is. Verder vond men een menschelijk lichaam met een arm, doch zonder beenen of hoofd. Nog wat verder ontwaarde men eene romp met twee armen en een deel van het hoofd, en eindelijk op eenen afstand van 50 meters werd een menschelijk hoofd gevonden. In der waarheid vreeselijker en aandoen lijker schouwspel heeft men bij menschen geheugen hier te Wetteren nog nooit beleefd. De slachtoffers Ziehier de volledige lijst der slachtoffers 1. Adolf Vollaert, jonkman, geboren to tieren, den 17 December 1886 Gesar Impens, gehuwd met Louisa Ton- deleir, geboren te Wetleren, den 15 October 1878, hebbende 3 kinderen van 10, 8 en 6 jaren oud. Frans De Bruycker, gehuwd met Anna- Maria Mareels, geboren te Wetteren, den 11 April 1854. Vader van 3 kinderen, jongste geboren in 1891. 4. Serafien Claus, gehuwd met Marie Har- teel, geboren te Wetteren, den 20 April 1889 vader van twee kinderen, 3 en 2 jaar oud. 5. Karei Wargraeve, jonkman, geboren te Wetteren, den 26 Maart 1892. 6. Pieter Gabriëls, jonkman, geboren te Wetteren, den 24 December 1887. 7. Emiel Tondeleer, jonkman, geboren te Wetteren, den 22 April 1868. S. Pieter Van Heoke, gehuwd met Elodia On sela ere, geboren te Wetteren, den 16 Sep tember 1868. Vader van 8 kinderen, geboren tus-ehen 1896 en 1908. Een negende wordt verwacht. Al deze slachtoffers zijn onkennelijk, ver se!. ïiligcn werden erkend aan hunne klpode- rt' .".v' g e vonden licbaan.'sdeeleii. Ande ren zijn vtT.nis!. doch het laat weinig twijfel j of de. liierhovi n gemelde personen zullen allen het leven hij deze akelige ramp ingeschoten hebben. Gekwetst Lorre Emiel, stoker gekwetst deur de glas- •ven der ruiten zijner machinekamer, is tr. orging van de:i heer doktor Van e, huiswaarts gevoerd. We Het Buskruitfabrielt De eerste werkman is FRANS DE BRUYCKER de derde is CESAR IMPENS Beiden werden in de ramp gedood. sclit De ontroering in de gemeente. De verslagenheid in de gemeente, dat moet niet gezegd worden, is overgroot, en eenie der is het eens om aan de familie Libbrecht en aan de in rouw gedompelde werkersfami- liën hunne oprechte deelneming aan te bie den. Zooals voorheen zal er voor vrouwen en weezen der slachtoffers gezorgd worden en huiten hel o rstelbaar verlies van deze laatsten zullen i!e familieleden welgemeend geholpen en o dersteund worden. De begraving zal, naar wij vernemen, Dinsdag aanstaande plaats grijpen. De verschrikkelijke ontploffing in de Koninklijke Buskruitfabriek is het voorwerp aller gesprekken. Het is tien jaar geleden dat de zelfde drogerij in de lucht vloog, doch dan had men geene slachtoffers te betreuren. Het was op 29 Juli 1901 dat de laatste ramp der buskruidfabriek plaats greep. Dit onheil is nog niet uit het geheugen gewischt of daar komt de ramp van gisteren de gan- sche gemeente in verslagenheid en verschil- lige familiën in rouw dompelen. Rond de plaats der ramp Ter plaats der ramp bemerkten wij giste ren den heer Charles Libbrecht, algemeenen bestuurder, wit als een lijk en aangedaan meer dan eene pen beschrijven kan. Daarnevens zijn zoon, den heer Henri Lib brecht, bijgevoegd bestuurder, aandoenlijk en snikkend weenende. Verder den heeringe nieur Fasscaux der fabriek, den Z.E.H. pas toor-deken, de bestuurder (Fs gastichls St.- Barbara en de heer docter Van Zande, die de eerste ter plaats was. Later wordt dokter Verstraeten insgelijks met het rijtuig der fabriek aangebracht. In de fabriek is liet natuurlijk een over en weer geloop zonder weerga en elkeen wedij vert in behulpzaamheid en dienstvaardigheid. Het parket ter plaats Het parket van Dondermondo is nog den zelfden avond ter plaats geweest, om het on derzoek te doen. De duisternis belette echter de opzoekin gen en de noodige vaststellingen te doen. Zaterdag morgend werden dezo voortgezet. De Experten. Heden in den vroegen morgen zijn do experlen ter plaats verschenen om do plfms van de ontploffing op le maken, rond d noen wordt het parket verwacht. De gebouwen- werkhuizen der Koninklijke buskruitfabriek zijn om groote ongelukken en gevaren te vermijden allen afgc mderd en met hergen en wallen omringd. In ieder werkhuis werken enkel 2 a 3 werklieden dus eene wijze maatregel door het bestuurder fabriek sedort lang ingevoerd. De droogmagazijnen der poederfabriek De droogkamers der poederfabriek waren ingericht in het park gelegen achter het ka steel van den bestuurder der poederfabriek. De drogerij welke thans gesprongen is, is een gebouw, van zeer sterken bouwtrant en de muren zijn verschillige steenen dik het dak bestaat uit ijzeren keppers ei) is gedekt met zinken platen. Van dit alles slaat niets meer recht on voor noemd gebouw is in stukken geslagen net als een kaartenhuis. In do drogerij werkten altijd maar twee werklieden, het waren de geiiaamden Im pens Gesar en Vollaert Adolf en liet is slechts het toeval dat zooveel slachtoffers heeft ge maakt. Juist op het oogenblik der ontploffing, dicht bij schoftijd van 4 ure, hadden zich eenige werklieden naar de drogerij begeven om in den omtrek gezamenlijk hunnen boter ham op te eten, zooals zulks dagelijks ge beurde. Zoo zegt men dat de werkman VanHeeke Pieter, toen hij zich naar de plaats der droge rij begaf, door een zijner werkgezellen terug geroepen werd om een handje toe te steken, schertsend antwoordde wacht een beetje,ik ga eerst mijne koffiepul halen en zette verdei zijn weg voort. Aan deze omstandigheid alleen is zijne dood toe te wijten. De Buskruitfabriek. De Buskruitfabriek gesticht door den Heer Gooppal wordt sedert etterlijke jaren door de hoeren Libbrecht bestuurd, die sedert dan alles in het werk gesteld hebben om den toe stand hunner werklieden te verbeteren ec good te maken. Zoo weten wij uit goede bron dat de werklieden der fabriek na zeker getal jaren dienst een levenslang pensioen genieten. Dat iedere werkman eene jaarlijksche toe lage ontvangt volgens het getal kindoren onder de 7 jaren. Dal ieder werkman van de buskruitfabriek de middels ter hand gesteld worden om mits gemak van betaling eigenaar van zijn hui? le worden en ten dien einde slechts één percent gevraagd wordt. Bij ziekte genieten al de werklieden hunne volle dagloon; in een woord het bestuur der Buskruit fabriek heeft niets verwaarloosd om het leven zijner werklieden aan te moedigen. Do familie Libbrecht wordt dan ook door al do werklieden der fabriek bemind en ver eerd en het is voor niemand eene verrassing wanneer wij zeggen moesten de hoeren be stuurders der Koninklijke buskruilfabriek morgen 50 nieuwe werklieden vragen, zii zo op het eerste woord zouden hebben,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1