Voor allf a a n k o xdt oi.yg fx, zich wenden C. TAHINIAU, 217, de RSératfectraat, Brussel. De Senaat is kwaad. ONTPLOFFING 'T EEN EN T ANDER Eene blinde vrouw lovend verbrand Socialist en Vrijdenker Koninklijks Imskruilfabriek Aan wie de schuld Een ter dood veroor deelde aangehouden. O» di^ssevi^e lijsï Zeventiende jaargang n' 8. »'aci^a«i|iiiiii>iriniiy»w—k—e—a—a— 2 CENTIEMEN HET NUMMER dijiisdag 3 Januari IS i 1 ABONNEMENTEN» Zos maanden 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureelen van fret land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 'i avonds, 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tó AANKONDIGINGEN» 230, BUREELEN TE BRUSSEL. I TE AALST Uaachtschen Steeoweg, 280. I 0, jBCerïcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. «Ank. (1 tot 4 kl. r<^.) Cr. 0,60 S* Made. («jTooto regel) fr. 1,00 4* biads. (kleine regel) fr. 0,30 I'inaac. Aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. ?.00 Rek 1 amen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. f^OO Overlijden (por regel) fr. 2,08 Ee.no gebeurtenis die zich zelden of nooit heeft voorgedaan in da Hooge Kamer,hadverleden Donderdag plaats. Al de socialistische en liberale sena tors trokken er op een gegeven oogen- blik van onder en weigerden nog deel te nemen, aan alle bespreking van de begrooting. Haasten wij ons te zeggen dat de zaak behalve misschien in sommige kringen te Brussel in de vroegere streken vau het land niet do minste opschudding en zeker geen effekt heeft teweeg gebracht. Wat is nu de eigenlijke oorzaak dier han delwijze 1 Wij gaan het u zeggen: Sedert jaren vragen de Heeren Senators, algemeen dat de Kamer de begrootingen van het land in tijds zou overzenden naar den Senaatom deze in de gelegenheid te stellen die begrootingen treffelijk te onderzoeken. Do begrootingen komen nu altijd op het einde van December, en er blijven al amper eenige dagen over om die gewichtige zaak af te ham delen. De Senatoren vonden het bene den hunne waardigheid, nog langer zoo behandeld te worden. De Heer Dupont, liberale Senator, stelde daa om Donderdag op het onverwachts voor, dat geheel de linkerzijde zich zou wegtrekken. M. Coppieters, socialist sloot zich bij die zienswijze aan. en op een gegeven wenk, trokken al onzf eerbiedwaardige Senatoren van de tegenpartij naar huis. Er kon dan niet overgegaan worden tot de stémmin der begrooting, daar de Senaat niet meer in getal was. Men kwam toen overeen Vrijdag om drij uren over te gaan tot de stemming bij naamafroe- ping. Er zetelen in den Senaat 110 leden, zoodat om te kunnen stemmen, er 56 leden moeten aanwezig zijn. Vrij dag waren erhoewel er verscheidene katholieke Senatoren ziek zijn toch zestig onzer vrienden in den Se naat aanwezig. De begrootingen wer den toen gestemd dat het een lust was om zien, zoo goed ging het van der hand. Er zijn dan door de handelwijze der linkerzijde geen beenen gebroken omdat de liberalen en socialisten in den Senaat daartoe volkomen vruchteloos zijn. Na dit gezegd te hebben, gaan wij die zaak onder eenige ernstige oog punten bespreken. De Senaat eischt dus bijtijds de be- grootingen van het land, om ze dege- bjk te kunnen onderzoeken. Niemand kan zulken billijken eiscli afkeuren, en het zijn vooral katholieke Senatoren die bij vroegere jaren, heb ben gevraagd die begrootingen te be komen op tijd en stond. Maar het was slecht gehandeld vanwege de tegen strevers, van zoo plots en onverwachts de plaats te poetsen, en hunne katho lieke collega's, die nochtans ten volle hun gedacht deelden, in den steek te laten. liet is alzoo niet, Heeren Sena toren van links, dat men eene zaak oplost, die van allo kanten even vurig betracht wordt. Door die handelwijze zult ge eerder achteruit als vooruit sturen, want zulko doenwijze moet aan de katholieke gekozenen een natuurlijk wantrouwen inboezemen, want zulke manier van werken kan niet opgeklaard of uitgelegd'worden, dan door een politiek belang. Ali, ja. Dat is eene andere vraag. Hoe komt het dat do begrootingen niet op tijd naar den Senaat kunnen ge zonden worden Heel gemakkelijk is die vraag te beantwoorden. Wie draagt or do schuld dat al de tijd in de Kamer verbeuzeld wordt? Wie steekt er aan houdend stokken in het wiel, om den gang van het parlementaire werk te stremmen Wie is het anders en wie- kan het anders zijn dan onze socialisti sche en liberale tegenstrevers. Het zijn zij, inderdaad, die uren en uren kun nen zagen en zeeveren over dingen, die niet het minste uitstaans hebben met de hoogere belangen van het land, het zijn zij, die bij elke nietigheid,vra gen en nog vragen weten te stellen en ze langs alle kanten weten te rekken en te strekken. Gelijk wij over een paar dagen nog schreven; bekent L'Indé- pendance een groot liberaal blad zelf dat zijne vrienden niets hebben uitgestoken in de Kamers dat goed is. Heer Hymans werd zelf beschaamd in de Kamers over de handelwijze zijner part.ijgenooten. Daar zit de reden van het lang uitblijven, het laat-bespreken der begrooting. De liberalen en socia listische senatoren hebben zich daarom ook eerst en vooral te wenden, tot schuldigen, zij moeten zich richten tot hunne partijvrienden van de Kamer. Wij hebben er ons niet van aan te trek ken, dat zij hunne vieze karweien maar liever onder elkander afhaspelen. Zoo komt loontje om zijn boontje. Dat de politieke dwarsdrijvers het goed ont houden want de kiezers leggen hunne boonen ook al te weeken Verjaringen. 3 Januari 1872. Dood van M. Defocge oud voorzitter van het verbrekingshof en groot-moesLer der vrijmet selarij. 3 Januari 1886.De policie van Brus sel doet het roode vlag verdwijnen welk de lijkbaar van Pellering, gewezen lid der Pa- rijzerscho Commissie, omhulde. IfroiiweSïjke advokaten. Naar loopende geruchten laten vernemen, zou M. Feron, Kamerlid voor Brussel, het inzicht hebben een wetsvoorstel neer te leg gen waarbij vrouwelijke doktoors ia de croh- 'en worden gemachtigd, den eod van advo- kaat af to leggen en te pleiten. Eewe Sasehtspaegelsng op Oor» SkGcS. Men heeft op den golf van Ajac- cio een ongewoon luchtverschijnsel waarge nomen. Talrijke wandelaars hebben gedu rende eene volle uur, van 2 1/2 tot 31/2 's namiddags, eene luchtspiegeling kunnen bewonderen, die duidelijk het Cevenenge- bergte, m9t sneeuw overdekt, vertoonde. RSe dsessst des0 lichting van de brievenbussen te Brussel, is sedert gister waargenomen door soldaten van het regiment karabiniers. Vooraloor tot deze lichting over te gaan, hebben de soldaten de hrievendragers op hunne ronde vergezeld en werd hun de gang der werkzaamheden uitgelegd. Een tweehonderdtal soldaten zijn op de Nieuwjaarsdagen werkzaam in de midden post. BenevenS dat ze op -de kosten van be heer worden gevoed, ontvangen de man schappen nog 1 frank extra-soldij per dag. Het daiende siandheeSrï. Do laatste dagen biedt de omtrek yan het Buckingham-Palace, te Londen, een zonder ling schouwspel aan. Een groot ruiterstand beeld van Edward VII, doolt er rond, om nu en dan stil te staan, dan weer voort te dwa len... Zes redeneeroude on gosliculeerende heeren vormen een lijfwacht. Het is een volledig houten ontwerp voor t standbeeld, en de commissie probeert op deze wijze, waar het 't best staan kan. Een practische methode, die ook wol elders toe gepast mócht worden. De antwoorden wan desa Ko- fBBrSg. Ter gelegenheid van Nieuwjaar eeft de Koning, omringd door zijne hofamb tenaren, Zaterdag namiddag, ten paleiz9 van Brussel ontvangen, *do ministers die door monde van M. Schollaert, Z. M. hunne ge- lukwenschen hebben uitgedrukt. Te 2 u. 15 werd het diplomatisch korps ontvangen. De deken, de nuntius van den Paus, Mgr. Tacci Porcelli, drukten de besto wenschon uit. t& i3ergen. Zaterdag bracht eon vrees-dijk drama het Nimyplein te Bergen in opschudding. In een huisje van bovengemeld plein, wo nen do echtgenooten Lehacq-Presenaire. De vrouw 59 jaar oud, is blind, maar doet toch het huishouden. Zaterdag wilde zij als naar gewoonte de stoof ontsteken. Eensklaps sloeg eene vlam op en de klee deren der vrouw raakten in brand. De ongelukkige bevond zich alleen op hare kamer. Op haar hulpgeroep snelden geburen toe, die ef niet zonder moeite konden jn gelukken do vlammen uit te doorea. De arme vrouw was echter reeds rreesolijk verbrand aan do billen, de borst en het ge laat. Zij gaf geen teokon van leven moer on moest in hopeloozon toestand naar het gast huis overgebracht worden. Staatkundig Overzicht Duitechland. Het ministerie van Prui sen zal eerstdaags eene vergadering houden om te beslissen over de vraag tot onteigening der Polen welke twee jaar geleden door de Commissie gestemd tcerd, doch lot hiertoe geen begin vein uitvoering kreeg. Het is te vreezen dat het ministerie zal moeten toegeven en de ongelukkige Polen weldra zullen opgeofferd worden De municipale verkiesingen welke plaats gehad hebben in Wurtemberghebben voor het katholieke Centrum prachtige uitslagen opgeleverd. Zij hebben niet alleen hunne posities behoudendoch op vele plaatsen heb ben zij nog nieuwe zetels veroverdop cle liberale en socialistische verbonden. Deze uitslag laat toe, de beste hoop te hoesteren voor de algemeens verkiezingen in den Reichstag inde maand November aanstaan de Abyssinie. Era telegram, uit Addis Abeba meldt, dat Engeland en Italië alles geregeld hebben, om uit de onlustenwelke zich ongetwijfeld sullen voordoen bij de dood van Menelikpartij te trekken. Het tele gram voegt er zelfs bij dat beide landen er onlusten stokenEngeland zou. 16,000 ge weren doen uitdeden hebben aan de inboor lingen van Soudan, gevestigd nabij de grens van Abyssinie. Mexiko. Het «schijnt* vu toch zeker te zijndat de oproerlingen veld verliezen. De berichten aangaande de inneming van Mal- paso worden bevestigd. Dc revolutie is daar door reeds zoo goed als geëindigd. Peru. De betrekkingen tusschen Peru en Ecuador zijn wederom zeer gespannen. De mogendheden welke verzocht waren tus schen te komenhebben beide gouverne menten aangeradenhun geschil aan het scheidsgerecht van den Haag te onderwer pen. Te Lima is men overtuigddat Ecua dor niet zal aanvaarden, cn da. .iet op een oorlog zal uitloopen. Sommigen onzer lezers zullen zich nog wel liet congres herinneren dat de socialisten van Italië in den Zomer van dit jaar gehouden hebben te Milanen. Dit congres liep af op een volledig fiasco, en was begonnen en geöindigdincneenigheid. De jonge elemonton vooral hadden zich krachtdadig aangesteld. Van hen gingen do 3 punten uit welke aan do dagorde zouden moeien komen hebben on die wij om hunne eigenaardigheid weergeven 1. Mag een socialist een sportman zijn 2. Mag eon socialist in het huwelijk tre den 3. Kan een socialist vrijdenker zijn De 2 eerste punten waren moer van aard om le lachen en deze werden dan ook geerne be sproken. Bah zegden de mannen van hel congres. Laat ons ons tegen het sport verkla ren wat zal hot baten We zullen er anders nog veel vlottende ele menten door kwijt geraken. Daarbij de sport is voor vele menschen een tweede natuur ge worden sommigen kunnen het beklagen, maar het is toch zoo. Daarmee was het eerste punt afgedaan. liet 2° punt was kiescher, doch men pakte het moedig aan. Een jonge socialist vertelde dat het ideaal moest zijn van een jeugdigen socialistgeheel zijn leven wijten en schen ken aan het socialistisch ideaal. Als men gq- huwd is, dan heeft men to veel verplichtin gen en dan kan men zich met den socialis- tischen strijd niet meer naar behooren bezighouden. Toen kwamen er andore jonge socialisten te voorschijn en antwoordden aan den eersten spreker, dat zijne woorden in theorie heel schoon konden zijn maar dat de meusch zich op natuurlijke wijze gedwongen ziet van te beminnen en bemind te worden. De overgroote, bijna de algehcelheid der ver- gadoring,deelde luidruchtig dit gedacht. Zoo verviel het 2° jjunt, en men moest het derde aanpakken. Toen werden er van allo listen uitgevonden en hot gebeurde, dat het 3° punt inderdaad niet besproken werd. Zij die liet punt hadden voorgesteld en meenden dat een socialist geen vrijdenker kan zijn, gaven den moed niet op en hebben over dit punt links en rechts refe rendums ingericht. Maar zooals bijna alle re ferendums, geven deze ook den uitslag van dezen die ze voorstellen, omdat men er ge woonlijk allerhande goocheltoeren in ge bruikt. Zoo donken wij dat een socialist, nog altijd vrijdenker mag zijn en het nog lang zal mo gen blijven. DER TE «TETTEREN Zaterdag cn Zondag gedurende gansch den dag was het in onze gemeente een over en weorgeloop van de vreemdelingen velope- disten en automobilisten, elkeen wilde de plaats der ramp bezoeken, ongelukkiglijk werd er huiten en eenige hijzonderen niemand inde Koninklijke Buskruitfabriektoegelaten. De bewakers der fabriek stonden aan het in- gangshokkon en hadden strenge bevelen ont vangen. Gedurende den Zaterdag werden de red dingswerken onverpoosd voortgezet. Weini gen tijd nadien haalden de redders van onder de steenklompen de klakken der twee werk lieden welke in de drogerij werkzaam waren en bij verder opruimen vond men weldra hot lijk van Adolf Vollaert op do plaats waar men eenige stonden te voren zijne klak had bovengehaald. Het lijk was niet verminkt, en kel bemerkte men aan het hoofd en aan het rechteroog eenige blauwe vlekken. Eene uur later werd het lijk gevonden van Pieter Van Ilecke, om zoo te zeggen in bijna dezelfde omstandigheden als het eerste slacht offer. Het tweede lijk was insgelijks onge schonden. Do drogerij séc'noirs a ventilation ligt van de andere gebouwen afgezonderd en be slaat eene oppervlakte van 30 a 40 vierkante molers, zij is 3 meters hoog en gelegen in het park tusschen hoornen en struikgewas en om in gebeurlijk geval van ontploffing het vaar voor omliggende werkhuizen zooveel mogelijk te keer te gaan, is ze omringd van dikke beschutmuren en aarden afdammingen van verscheidene meters dikte. Zulks is ten andere hetzelfde met al de werkhuizen, waar het poeder in bewerkt wordt. Deze drogerij is zóó ingericht, dat zo ge schikt is om een maximum van 1200 kilos korreljachtpoedor te bewerken, doch op het oogenblik der ramp bedroeg die hoeveelheid van 350 tot hoogstens 500 kilos. Vrijdag namiddag was het poeder genoeg zaam droog en 4 werklieden waren bijgeroe pen om het in vaten te bergen en weg te brongen. Op dit oogenblik greep de ver schrikkelijke ontploffing plaats, waarvan de slag uren in 't ronde werd golioord. Do oorzaak der ontploffing is onbekend. De werklieden der buskruitfabriek, worden door het bestuur aan een streng kontrool onderworpen het minste misdrijf van on voorzichtigheid .wordt met eene boet ge straft de meeste veiligheidsvoorwaarden worden voorgeschreven. De slag der ontploffing was zoo geweldig, dat het dak eoner tweewoonst, welke op om trent 100 meters van de drogerij stond, langsheen den steenweg naar Ten-Eede, gansch afgerukt is. Op Overbeke, een wijk gelegen over do Schelde, en in liet gasge- sticht, dat ruim 1500 meiers van de fabriek gelegen is, werden verschillige ruilen uitge slagen. Gansch do gemeente door, zijn ruiten uitgeworpen. Het beweegbare bovendeel der gasklok werd uil zijne geleidsels geschokt, waardoor eene gasontsnapping ontstond, welke gelukkiglijk spoedig hersteld was. Gedurende den dag, Zaterdag namiddag, is de heer Gouverneur der provincie te Wet- teren afgestapt en hoeft zich, vergezeld van den heor burgemeester, naar de plaats der ramp hegeven. Heden Zondag heeft de hoer Volksver tegenwoordiger Tibbaut insgelijks in do Ko ninklijke Buskruitfabriek geweest. Hot stoffelijk overschot dor slachtoffers werd Zaterdag in lijnwaden zakken gedaan en daarna gekist. Wij vernemen dat de plechtige begraving zal plaats grijpen Dijnsdag aanstaande, om 10 ure des voormiddags. De acht lijkkisten zullen op verschillige lijkkoetsen geplaatst worden cn de Koninklijke Harmonie St. Ce cilia zal aan deze treurige plechtigheid deel nemen. Degenen welke geen bezoek, gebracht hebben aan do plaats der ramp, kunnen zich de gevolgen der schrikkelijke ontploffing niet voorstellen. De aarden bergen welke de drogerij om ringen en die van onder rond 5 meters dikte hebben, zijn als een kleine aardhoop uiteen- geschupt en de er op wassende hoornen in splinters van een geslagen en weggeworpen. Voor den dijk stond een kolossale muur op reusachtige grondvesten en hebben van onder 2 meters dikte. Welnu, deze is net als een klomp boter tegen den grond door gesneden, van zijne grondvesting geduwd en in den dam omgeworpen. De machienkamer, staande dicht tegen de drogerij, is als een kaartenhuis uit een gesla- j gen j de gedeeltelijk in stukken geslagen en mmê omgeworpen beschermmuren rond de droge rij zijn zoo wit gebrand als krijt en bewijst de overgroote hitte dor ontploffing. In een woord hot is onbeschrijflijk en hij menschen geheugen heeft nog nooit te Wettoren zulk schrikkelijk slachtuig beleefd. De schade is zeer aanzienlijk en volgens wij uit goede bron vernemen, zou4<n de werk lieden der Koninklijke Buskruitfabriek legen de gevolgen der ongevallen verzekerd zijn hij de Zwitsersche maatschappij tegen onge vallen t» Wintcrthuv. Het Parket van Denderraonde komt Maan dag voor de derde maal ter plaats om de laatste planteekening en inlichtingen over deze ijselijke ramp waar te nemen. De familie der slachtoffers, wiens hartver scheurend geween en verdriet een steenenhart zouden vermurwd hebben, zijn allen door het bestuur dor Koninklijke Buskruitfabriok ten kasteel© ontvangen. Deze heeft benevens de zoo noodige troostwoorden en ware deelne ming aan weduwen en weezen eene eerst® geldelijké ondersteuning gegeven. Op 12 Juli 1905, doodde de landwerk man, Yvon genaamd, te Villamey (Frank rijk), een landbouwer, Fesneau met een ge weerschot. De verloofde van Fesneau, Maria Tricault word erg gekwetst door oen tweed® schot. Yvon pleegde zijne misdaad, omdat Tri cault, do vader van het meisje met hem ge twist had. Ywon gelukte er in te vluchten. Te Blois schreef hij twee brieven, oenen aan Tricault, om hem te verwitttigen, dat ook zijn laatste uur weldra zou slaan en een aan den prokureur der Republiek. Heel do Fransche policie werd op zoek zet, docli men kon er niet in gelukken, Yvon te vatten. Zijne woning werd geruime» tijd bewaakt doch hij bleef onvindbaar. Jaren verliepen en langzamerhand werd er van het vreeseUjk drama niet meer gesproken de moordenaar werd uit het geheugen ge- \\i>cht. Thans is Yvon aangehouden te Saint Brice, nabij Provins, ten gevolge van eene roek» diefstallen, brandstichtingen, onz. Op de vragen welke men wegens zijn® identiteit tot hem richtte, weigerde hij te antwoorden, voorwendende dat hij van een® zeer goede familie was. Hij werd te Provins opgesloten en daar kwam alles aan 't licht. Hij werd ook met verscheidene getuigen der moord gokonfroa- teerd en herkend. JiTvon was destijds bij verstek ter dood ver oordeeld. Nog een vlieger gedood De reeds zoo lange lijst dor slachtoffer» van het vliegen kon niet gesloten worde» in 1910. Na den ongelnkkigen Picholo, na Laffont en Pola, na luitenant de Caumont, moest het vliegen in 1910 nog een offor hebben. John Moisant is Zaterdag in Nieuw Or leans gevallen cn dood ter plaats gebleven. Het volgende telegram meldde de akelig® tijding Moisant trachtte in gestrekte vlucht ne der to dalen le Harahan, 3 mijlen buiten Nieuw Orleans, wanneer op eene hoogte van ongeveer 35 meters, zijn toestel voorover sloeg. Moisant word uit het vliegtoestel ge slingerd en verbrijzelde zich den schedel. Da dood was oogenblikkclijk. Het vliegtoestel was geheel aan stukken John Moisant had een schitterend debut gedaan, toen hij aan vliegen begon. Den dag dat de Ronde van Frankrijk vooi vliegtoestellen begon, steeg hij te Etampei op en vloog naar het vliegplein van Issy-les* Moulineaux, waar het vertrek moest, gege ven worden. Niemand kende Moisant, doch zijn naam was ineens gemaakt en toen hij terug uit Issy vertrok, om naar Elampes weder te keeren, bewonderde men de stoutmoedigheid en do wilskracht van den moedigen vlieger. Eene andere vlucht moest echter nog meer de aandacht op hem vestigen. John Moisant steeg op 16 Oogst 's avonds, te Issy-les-Moulineaux, bij Parijs, op met zijnen helper. Hij vernachtte te Amiens en zette 's anderdaags morgens de reis voort. Hij landde to Kales aan en na er eenïg proviand op gedaan te hebben, stak hij liet Kanaal over en daalde le Dover neder. Van daar vloog hij voort naar Landen. Hij was de eerste vlieger alhoewel nauwelijks hekend die van de eene hoofd- stad naar eene andero vloog. Zijne nieuwe loopbaan scheen hem bijzon derlijk te moeten lukken. Do arme Moissant bezwijkt reeds, pas vier maanden na zijn eerste overwinning.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1