Be Belgische Rente. 08 ramp van Welfaren 'T EEN ÈTt ANDER Zêmüends jaargang nr S. M <p> O 33 UB IL. ZO BestuurderJ. Nieuwjaarsgiften voor den Paos. Van 't een in 't ander Dramatische brand te Verviers 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 4 Jasassari 191S ABONNEMEN Zes maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen EERSTE UITGAAF, 4 uren 's TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's «i» «i» TEN:' jaar 8 franken, van liet land. avonds. avonds.fjj BUREEL-EN 233, TE BRUSSEL Haachischen Steenweg, 230. Voor goed verslagen op hot gebied der nationale Belgische schuld, hebben de tegenstrevers een ander bewijs gevonden, namelijk hierin dat de rente van de Belgische Staatsschuld gezakt is. Zeggen wij vooraf dat dit niet kan voortspruiten uit het gemis van het noodige krediet of vertrouwen dat Bel gië zou bezitten het is immers door eenieder geweten dat de Belgische IJzerenwegen reeds meer kapitaal ver tegenwoordigen dan heel onze Staats schuld bedraagt. Daar moet dan de daling der Belgi sche Staatsrente niet worden aan toe geschreven. Die daling komt voort uit een alge meen verschijnsel niet alleen is onze Staatsrente gezakt, maar ook die van Frankrijk, van Holland, van Dene marken en van Duitschland. Wij spreken alleen van de Staats raden drie percent, omdat wij geene vergelijking kunnen maken met Staats- renten die kleiner of grooter percent geven. Tusschen de Staatsrenten van drie percent bekleedt België den 2de° rang. Zoo komt Frankrijk aan 96 tot 97 op den eersten rang België koteert aan 93 of 93 Holland staat aan 88,60 A 89,75 Denemarken geeft 86.50 87,75 en Duitschland staat aan 83,50 tot 84,50. Zooals men ziet komt België goed vooraan op den tweeden rang. Is Öit altijd ZG3 gSWBESt De toestand is niet altijd zoo ge weest, de Belgische Staatsrente en ook dc andere Staatsrenten stonden wel merkelijk hooger, maar in ieder geval bekleedde België toch maar den der den rang. Wij geven hier den koers van eenige Staatsrenten over tien A twaalf jaren. Frankrijk (wij spreken natuurlijk uitsluitend over renten van drie percent). Frankrijk stond in 1S98 aan 102,65 fr. Holland teekende 101,25 fr. België, kwam achter Hol land met 100,75 fr. Denemarken stond aan 98,80 en Duitschland maar 95,50 franken. Wanneer men dus de uitslagen ver gelijkt van 1898 met deze van 1910, dan springt het duidelijk in het oog^ dat al de Staatsrenten van drie percent gedaald zijn. Zoo daalde de Fransche rent 5,65 fr. de Belgische 7,75 fr. de Höllandsche 11,50 fr. do Deen- sche 11,05 fr. en de Duitsehe 11,50 franks... Daaraan ziet men gemakkelijk dat de Belgischs Staatsrente nog het twee de minste gezakt is en dat zij daardoor vóór Holland is gekomen Velen onzer lezers staan mogelijk verwonderd over den uitslag van Frankrijk. Hoe is het mogelijk, zullen ze zeggen, dat een land dat in de laat ste tijden zoo zeer door allerhande slagen is getroffen, nog op den eersten rang blijft Die toestand is niet hard verwonderlijk, voor hen die op hoogte zijn der zaken. In Frankrijk zijn de openbare Spnar- maats' bappijen verplicht hun beschik baar geld te gebruiken tot het aanlsoo- pen van Fransche Staatsrente. Zoo haast er dus een aandeel wordt te koop gesteld, is er omniddelijk een kou per, en zoo blijft de Fransche Staats rente haar normaal cijfer nagenoeg behouden. Moest hetzelfde geval zich voordoen in België, we mogen zeker zijn dat onze Staatsrente deFransche zou nabij komen en misschien wel overtroffen. De tegenstrevers hebben zooals ge ziet weer een mager hoestje ge vonden. Nochtans, indien wij er niet tijdig bij warén, zouden zij niet aarzelen het voor een vette beest zoeken te ver lappen. Tegen het bestuur van oyfie katho lieke Regeering is er geen enkele ern stige grief. Daarom zeggen allo ver standige kiezers Wij zijn goed en wij blijven good HeyjaHngen. —4 Januari 1863. De lieer Blondel, voorzitter der Bewarende Vereéniging- van Antwerpen, biedt aan den beer Victor Jacobs, die zijn vijf-en-twintigste jaar nog niet bereikt heeft, eene kandida tuur aan voor de aanstaande wetgevende kiezing. 4 Januari 18G6. Huwelijk van M. Ka- rel Woeste mot do baronnes Greindl. 4 Januari 1906. Namens het bestuur van den Congostaat schrijft ridder de Cuve- lier aan Mgr Van Rouste een brief, in den- welke bij eene warme hulde toezwiert aan de kloosterlingen, die zich zoo wel toeleg-gen op de beschaving van de bevolkingen van Zuid-Afrika. Oai-wpis wan werhooa*. De heer P. Forlhomme, konsul van België te Johannesburg, zal zich ter beschikking hou den der Belgische belanghebbenden, in het Handelsmuseum, te Brussel, op de Woens dagen 11 en 18 Januari, van 10 tot 12 uren. Ifieuwjaap 03 hei WaïiSzaan. Zaterdag heeft Z. H. de Paus in de Troon zaal de leden van het diplomatisch korps, bij den H, Stoel geaccrediteerd, in audiëntie ontvangen bij gelegenheid der j aars wisseling. Do gezant van Oostenrijk-Hongarië, deken van het diplomatisch korps,las in naam zijner coliegas" een adres van gelukwenschen voor. De Paus dankte in eene korte toespraak en schonk de aanwezigen en hunne familiën den pauselijken zegen. Ook de zaakgelastigde van Portugal, Lagoaca, woonde de plechtigheid bij. Fe«5ïï3ss C5emestts?se, thans den naam van prinses Bonaparte dragend, zal van hare huwelijksreis, in het begin der aan slaande week te Brussel zijn weergekeerd. De jonggehuwden zullen hunnen intrek ne men in het hotel van prins Napoleon, op de Louisalaan. Ket katthoBscisro?. Het nieuwe katholieke directorium voor 1911, dat zoo juist verschenen is, geeft wederom verblij dende cijfers van vooruitgang van het katho liek geloof in Groot-Britannië te zien. Vol gens het Catholic Directory toch tellen Engeland, Schotland en Wales op dit oogen- blik 4302 priesters, dat is 64 meer dan 12 maanden geleden. Van deze behooren 1544. dus ruim een derde tot de regulieren, wier aantal in het afgeloopen jaar met 30 is toe genomen. In 1910 zijn in Groot-Brittanië 17 nieuwe kerken, kapellen en missieposten gebouwd. De inwijding van de groote kathedraal te Westminster moet hierbij zeker herdacht worden. Verder blijkt uit andere statistieken dat dat hot aantal katholieken, levende onder Engelsche vlag thans op 12.155.000 geschal wordt. Deze zijn over 190 bisdommen en vicariaten verdeeld. Ongeveer 2.890.000 wonen er in Engelsch-Amerika, waar niet minder dan 44 bisdommen beslaan. Brilsch- Aziö telt 2.150.U00 katholieken, met 41 bis dommen en Engelsch Australië 31 bisdom men met ongeveer 1 millioen geloovigen, terwijl in do Afrikaansche bezittingen 357.000 katholieken wonen, verdeeld over 22 bisdommen. EERSTE LIJST. Z. Em. Kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen 1,000 Z. D.H. Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, 500 Z. D. H. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, 500 Z. D. II. Mgr Walravens, bis schop van Doornik, 500 Z. D. H. Mgr Hey- len, bisschop van Namen, 500 Z. D. II. Mgr Rutten, bisschop van Luik, 500; Het Nieuws van den Dag en De Vlaming 200 de Ami do l'Ordre 100 Le Bien Public 100 de Courrier de Bruxelles 100 Courrier de l'Escaut 100 de Gazet van Antwerpen j», 100 Le Patriote 300; de Pays Wallon 100; «La Presses 100 M. Neut, bestuurder van «La Patrie 100 het Werk der Vlaamsche Katholieke Drukpers, Gent, 100 M. Sacré van de Per- re, 100 Damen van de H. Familie, Heimet, 100 Damen van de H. Familie, Thielt, 100; Damen van deH. Familie, Brussel, 100 ;Da- men van de H. Familie, Berchem, 30 kan.u- nik J. Verschueren, Gent, 100 M. en mevr. Jos. Piens. Gent, TOO M. en mevr. Niko- laas Goblet, Luik, 100 E. H. Galiide, aal moezenier, Bergen, 25 naamloos,Pérewelz, 50 M. Rosseeuw, volksvertegenwoordiger, Thienen. 100 Mevr. Jooris, Brussel, 20G M. en mevr. L. Van Meldert, 100 M. de volksvertegenwoordiger en mevr. Le Paigo. Heren'.hals, 100 M. Jules Beauduin, Ro- soux-Goyer, 10QE. H. Van Boeckel, pas foor E. II. Bras, onderpastoor; Mejufers N. Van Boeckel en S. Verslyppe, Isenberghe, 135 M. Jan Van Zeebroeck, burgemeester, Nethen, 100 M. en mevr. L. Delvaux de Fenffe, 100 M. en mevr. Biebuyck, Iper, 100 M. en mevr Michaux-Dupont, 100 P. J. C., 500 broeders en zusters G., Doornik, 100 Damen van Maria, Coloma, Mechelen, 100 M. en mevr. L. Mallié, 25M. en mevr. Gérard Goemaore, Tillieux, 100 M. Ernest de Kerchove d'Exaerde, 100 de kring God en Vaderland Genl, 20 ltanunik Galopin, Luik, 20 Elisa Detollenaere, 2 Leve Pius X Ingelmunsier, 5 E. H. De Coninek, aal moezenier, St. Pielers-Jette, 20 M. en mevr. H. Claeys-Verdonck, Heyst-aan-zee, 5 on bekend, Idegem. 10 Victor de Maerlelaer, San Luis Rey, California, 10. Totaal fr. 7.877 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van hot blad, of aan M. Leo Mallié, 7, rue de laTêle d'Or, Doornik. Roerend drama te Giieppe, Eenige dagen geleden, hadden twee vrou wen zich in het meer der afdamming van de Giieppe verdronken. Verscheidene personen, ooggetuigen van het drama,hadden gepoogd de wanhopigen te redden, doch men kon ze niet meer bereiken. Vier dagen lang zochten de werklieden van den vaterdienst van Verviers de lijken, doch vruchteloos. Eindelijk Maandag morgond rond 10 ure, werden de lijken gevonden op het grondge bied der gemeente Membach. Do lijken hielden elkander omstrengeld en waren met tweo handen aaneengebonden. Een d-r vrouwen, schoen rond de 40 jaar oud te zijn, de andere kon 16 tot 18 jaar oud zijn. Do twee vrouwen waren zeer eenvoudig gekleed, zoodat men denkt dat zij lot de wei- nig bogoede klas behooren. In den zak der moeder vond men een briefje, waarin ver meld stond, dat do echtgenooto Zaïens en hare dochter, van Aken, zich Donderdag avond om 6 ure, iu het meer van Giieppe verdronken hadden. Do lrjken zijn naar het doodenhuis van Memhach overgebracht en het parket van Aken verwittigd. 1)Q drijfveer dezer wanho pige daad is onbekend. TE H&LST erltstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.00 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Roklam.cn (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Reclit. herstell. (per rogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen", zich wenden i TA2111MIAU, 217, tie Kéfodestraat, Brusse!. Van 't een iu 't ander beteekent van eigen het vieren van den nacht tusschen het oude en het nieuwe jaar. Dit is een gebruik dat om zoo te zeggen in allo standen der maat schappij is ingeslopen. In de volksklasse wordt dit meest gevierd in de sociëteiten. Bol- of tonmaatschappijen vogelpik, biljardspeJ, schijven spellooneel- en muziekmaatschappijen. De leden worden opgeroepen om aan een aangenaam feestpartij tje mee te doen en in de meeste, kringen eindigt het feest met een luidruchtig dansspel. In de burgersfamiliën viert men het meest onder bloedverwanten. In vele gezinnen bestaat het schoone ge bruik soms bij dergelijke omstandigheden een geschenk aan le bieden, aan de ouders. Men vermaakt zich daar in huiselijken kring en de vreugde en het genot zijn er r.iet te kleiner voor, wel integendeel. Aan die feestjes van heider slag is niet veel af te keuren, wel het tegenovergestelde. Maar at men immer en altoos moet vermijden, ja, beste lezers, volstrekt moet vermijden endaar- om ook met alle mogelijke kracht bestrijden het is, wel op te lei.ten dat deze gezellige avonden, die vertrouwelijke feestjes,niet ont aarden in een walgelijk, in eeu schandalig verbrassen. Wij welen het dat sommige personen al tijd meenen brutaal le moeien worden om le kunnen zeggen, dat zij veel plezier hebben had Hoe verkeerd is zulks nieten welk beter bewijs kan men vinden van do zedelijke on beholpenheid van zulke menschen. Ook met Nieuwjaarsdag zelve moot men zich wel wachten van alle misbruiken,want er zijn menschen die eenige dagen van het jaar schijnen uitgekozen to hebben, waarop ze meenen met volle recht te mogen overgaan lot alle slach van brutaliteit.Het is vooral op die dagen dat men strijd en kamp moet aan gaan tegen de ongelukkige alcoolplaag. De dronkenschap is altijd een schande, en over daad is altijd zonde op welken dag men ze ook plege. Als er feesten zijn, eersteklas, doet ze mee, viert en feest mee, als hot u goesting geeft maar vergalt ze niet door die verderfelijke onzinnige misbruiken. Nieuwjaarsavond en Nieuwjaarsdag zijn oogenblikken, die best geschikt zijn om vrede en vriendschap voort te*brengen, en noch tans veel oneenigheid, twist en krakeel ont staat er op die dagen, door de verfoeilijke gewoonte van het drankmisbruik. Heeft iedereen daar wel in tijds op gedacht? Roerende reddingen. Gisteren avond is een hevige brand uitge borsten in de beenhouwerij «Louis ruc Pont de Sommeville. Toen de pompiers in auto ter plaats kwa men, stonden de beenhouwerij, en twee andere plaatsen van het gelijkvloers in laaie vlam. Op de bovenkamers van het huis, bevon den zich drie personenwelke niet te zien waren. Men dacht dus terecht, dat de ongoluk- kigen of verstikt of verbrand waren. Spoedig werd eene ladder aangebracht en de polioieagent Pieters klom naar het tweede verdiep. Hij stampte eene rait in, gelukte erin de venster te openen en vonden de drie personen, geen teoken van leven meer gevend. Het wa ren M. Mauvet, een 85 jarige ouderling, de zes zoon, Olivier Mauvet, 47 jaar, en Mev. Mauvet, 77 jaar oud. De moedige agent gelukte er in, ondanks den stikkenden rook, de drie personen beneden te brengen. In een naburig huis konden zij, dank aan krachtige zorgen, spoedig tot het leven terug geroepen worden. Zij verhaalden alsdan, dat zij niet konden vluchten langs de trappen, daar de brand te rasse vorderingen maakte en ook niet het venster konden openen door den rook. De pompiers konden na een uur werkens de vlammen uitdooven. De schade, door ver zekering gedekt, is zeer groot. Plechtige begrafenis der slachtoffers van de ontploffing der Koninklijke buskruitfabriek Het was onder een overgrooten en machtigen toeloop van vrienden enkennissen, dat heden morgend de plechtige begrafenis der slachtoffers van de schrikkelijke ontplof fing der Koninklijke buskruitfabriek jilaals groep. Van 's morgends 8 uren zag men opvol- genlijk van bijna al de treinen een groot ge tal vreemdelingen alhier afstappen en slechts hier en daar werd er in Wetteren gewerkt elkeen hield er aan de betreurde dooden de allerlaatste eer te bewijzen. De ziekenkamer in de buskruitfabriek wds door de zorgen van Benoit Michiels, kunstbe hanger in deze gemeente, in rouwkapel ver anderd. Het was aldaar dat do stoffelijke overblijvels der acht slachtoffers beruststen. De aanblik was waarlijk indrukwekkend. Aan de Koninklijke buskruitfabriek was er eer.e macht van volk niet honderden, maar wol duizenden personen, van alle stan den der samenleving, waren tegenwoordig en stonden diep ingetogen, anderen weenende, den droevigen optocht des lijksstoets af te wachten. Het was hartverscheurend en aandoenlijk om zien en hooren. Ten 9 i/2 ure vergaderde de Gemeenteraad ten stadhuize en begaven zich in korps met don heer burgemeester Leirens aan het hoofd ter Dekenale kerk eenigen tijd vóór dat de treurige volksmassa ter Groote Markt aan stapte. Het was iets over 91/2 ure toen de lijk stoet zich in beweging zette met de Konink lijke Harmonie aan het hoofd, en deze eeni gen tijd nadien werd te gemoelgegaan door de geestelijke overheid dezer gemeente. Het oogenblik beschrijven op hetwelk de acht slachtoffers uit de rouwlijkkisten door hunne werkgezellen uit de rouwkapel wer den opgetild en in den groolen poerwagen, veranderd in een prachtigen lijkwagen iplaatst werden, is onbeschrijflijk en toen de treurige stoet zich in beweging stelde en de Harmonie de eerste tonen eener dood- marche liet hooren, was het een algemeen gehuil niemand dergenen welke op dien stond tegenwoordig waren, kon zijne tranen weerhouden. Nooit hoeft men in Wetteren dusdanig aandoenlijk schouwspel beleefd, en op gansch den doortocht werden allen koud aan hel hart bij het zien van al dat verdriet en die drukke ellende. Het was waarlijk wreed, om niet meer te zeggen. In den lijkstoet waren bijna al de maat schappijen dezer gemeente vertegenwoor digd zoo bemerken wij de Koninklijke Har monie, Het Werkmanshuis, waarvan de slachtoffprs leden waren de Gilde van Sint Sebastiaan, de Wijkclub van O verschelde, het gesticht St Barbara, het Weezengesticht der Zandstraat, do werklieden der Konink lijke buskruitfabriek, vergezeld van de fami lie Libbrecht, do hoeren Belpaire en andere bestuurieden, in een woord, eenieder, om zoo te zeggen de gansche bevolking dezer ge- moente. In de Kerk. Rond 10 ure kwam de stoet in de kerk. Roeds veel volk was aanwezig. Het was een aandoenlijk schouwspel toen de lijken uit den dood wagen werden genomen on op 8 draagstoelen do kerk werden binnengedra gen. De dekenale kerk was vol volk en bij menschen geheugen heeft men zulks nog nooit gezien. Op de drie Kooraltaars hadden al de familieleden der slachtoffers plaalsgo- nomen. In den Middenkoor zaten benevens den Bestuurraad, de Familie Libbrecht, de heer Volksvertegenwoordiger Bruyninx, de Gemeenteraad en talrijke vreemdelingen. De offerande duurde meer dan eene halve uur on het was moer dan 11 1/2 ure, toen de kerkelijke dienst gedaan was. Op hel Kerkhof. Rond 11 ure eindigde de plechtige lijk dienst en bij het verlaten der kerk werden de 8 lijken door do werklieden der fabriek naar hunne laatste rustplaats, bet kerkhof, gedra gen, gevolgd van eene ontelbare menigte. Eenieder ging meê. Op het Kerkhof had den aandoenlijke,' hartverscheurende too- neelen plaats, welke onze pen niet bij machte is te beschrijven. Daar was het geween en gehuil der fami lieleden, zoo roerend, dat een steenen hart er door zou geraakt geweest zijn. Droef en indrukwekkend was die treurige stoet en op gansch den doortocht stond elkeen met tranen in de oogon en tot weenens toe bewogen. Akelig wreed was het op het kerkhof waar 8 gapende graven naast elkander, den pijnlijken indruk nog van vermeerderen, de 8 slachtoffers van het werk verwachten. Langs den eenen kant slaan de priesters, die da laatste gebeden het treurige Do Pro- fundis zongen. Daar rond de familie en vrienden, de meesters en werkgezellen vau de overledenen in gejammer en geween. En toen de Z. E. H. Deken het laatste Re- quiescat in pace Rust in vrede aanhief, toen... toen jammerde droef en hartver scheurend de talrijke menigte. Dieproerend was het afscheid dier talrijke familiën vaders, moeders, broeders, zus ters, enz. enz., der talrijke werkgezellen en vrienden, menige dier lieden moesten met zacht geweld van de graven weggeleid wor den en allen, allen, die ooggetuigen waren van al die wee en droefheid, stortten tranen. Rond 12 ure was de droeve plechtigheid geëindigd en verliet eenieder, het hart ver scheurd, het kille doodenvold. Prachtig en indrukwekkend waren de lijk— plechtigheden, die men aan de slachtoflerg van het werk had bezorgd. Nooit zag men een droevigere, maar ook schoonere begrafe nis, en tusschen al het wee der beproefde fa miliën, moet het toch een christelijke en za lige troost geweest zijn te zien, dat hunne duurbare overledenen zulke dieproerende laatste hulde werd gegeven. Staatkundig Overzicht Spanje. De ministerieels Crisis is not? niet opgelost, alhoewel M. Canalejas reeds aan Koning Alfonso de gebeurlijke nieuwe ministers heeft voorgesteld. Al. Canalejas lxecft ook het programma van het nieuto kabinet voorgelegd. Er is daarin spraak van eene leening van i .500pesetas, voor openbare roer ken, leger vloot, enz. Turkije.Men verzekert dat vijf Turk- sche ministers op het punt zijn hun ontslag le geven, omdat de lurksche Kamer hun geen algeheel vertroincen kan schenken. De Jong Turken moeten van deze ministers niet veel hebben. Oostenrijk. De toestand is hier nog niet opgelost. Wat men alleen weet is dat M. Bvenirlh door den keizer gelast teerd met de saynenstelling van hel nieuw kabinet. De keizer is nu echter eenigsz ins ongesteld en kan dus met M. Brenirth de noodige onderhandelingen niet aangaanxoelke zul- ke inwendige politieke toestand vereischt. 'Rusland. Het Russisch gouvernement zal eerstdaags aan Duitschland eene nota zenden, in betrekking met do kicestiön uit het Oosten. Deze nota zou vooral dc houding van Duitschland en Ruslandin de Perzische en Turksclie zaken in 't oog hebben. Portugal. De geuzenbladen en allen die hoog oploopen met de Portugeesche Repu bliek, bewerendat de toestand in Portugal zeer geruststellend is, en heel het land doorp de Republiek met geestdrift aangenomen loerd. Uit vertrouwbare bron vernemeu wij echter dat het gouvernement alle pogingen insjyant om den waren toestand te verduiken en dat de positie der republikeinen veel te wenschen laai. Amerika. M. Taft heeft aan zijnen kolleg aAl. Estrada, een brief gezonden waarin hij meldt dat de Vercenigde Staten dc republiek Nicaragua herkennen en deze republiek volkomen op den steun der Ver- eenigde Staten mogen rekenen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1