Eens Vlaamsche Stad. VREESELIJK DRAMA 'T OEN ON 'T ANDER -A. G3ES X_« ID Een aangename Nieuwjaarswénsch De ziekte van Keizer Frans=Jozef van Oostenrijk Zeveittiende jaargang n' 4. 2 CENTIEMEN HET NUMMER donderdag 5 Januari 1911 <5 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. .;"p- TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN r TE BRUSSEL I TE AALST 230, Naachtschen Steenweg, 230. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aenk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3e bkid». igroote regel) fr. 1,00 4« btadz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Rektomen (per regel) Gemengd nieuw»(pee regel) fr. 3,00 Recht, herafël*. (per rogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen', zich wf.xdkx E. TAMiNIAU, 217, de Mét-odestraat, Brussel. Antwerpen roemt er terecht op, de bakermat en de ziel te ziel te zijn van het Vlaamsche volk. Het ligt niet in de bedoeling der Aalsteische Iweinszonen op dit gebied de sinjoren der Scheldestad naar de kroon te staan, hun den voorrang te betwisten. Nochtans mag Aalst als toonbeeld gesteld worden aan vele steden van liet- Vlaamsche land. Geen rijker kroon, dan eigen schoon - is, naar den raad van Ledoganck, steeds hare leus ge weest. Sterk houdt de bevolking vasl aan hare taal en oude Vlaamsche over leveringen, wel wetende dat enkel in de ontwikkeling van haren eigen Vlaamschen aard, hare schoonheiden voorspoed ligt. liet J.imilielcvcn is Vlaamscli in onze stad op enkele uit zonderingen na, zoowel in de hoogcrc als in de lagere standen recht is dan ook natuurlijk wedervaren aan de volkstaal in alle openbare besturen ze wordt er gehuldigd als eeno konin gin. De Aalstenanrs, ten minste de Aalslenaars van echten bloede, hebben dan ook nooit het verwijt verdiend, dat de dichter Ledegnnek weleer aan Gent toestuurde. Zij hebben nooit de moe dertaal uit ïceraarsstöol of kansel laten verdringen Geen wonder dat het Vlaamsche volksleven liter bloeit Het Davidslonds en het - Kristen Vlaamscli Verbond werken onver poosd en met vrucht, dank zij den iever en de toewijding hunner talrijke leden aan de ontwikkeling en de veredeling van onze bevolking. Niet min verdien stelijk zijn de beroemde en aloude too- ncelmaatscliappijen«Land van Riem en De Catharinisten. Het Neder- landsch Verbonden het Willemsfonds zijn eveneens bloeiende instellingen. Al de andere volksmaatschappijen,van gelijk welken aard, huldigen den Vlaamschen volksaard. liet stedelijk volksonderwijs is Vlaamscli en bij dit alles hebben wij eene Vlaamsehgezinde drukpers, die steeds in de bres staat voor de verdediging van alle Vlaam sche belangen. De Aalstersche Gemeenteraad is steeds een levend voorbeeld geweest yan Vlaamscbgezindheid. Al de beraad slagingen gebeuren in het Vlaamsch, en waar men de rechten van het Vlaam sche volk wil krenken, daar ercht liij krachtdadig eerbied en recht. Verleden week nog hadden wij hier van een treffend bewijs. De gemeente raad van Aalst stemde immers eenpa rig liet besluit, dat de Staatshooge- school van Gent dadelijk en volledig diende vervlaamscht te worden en dat men in dien zin een verzoekschrift aan de regeering zou sturen. Nadat M. Bauvvenshet voorstel had toegelicht, nam volksvertegenwoordi ger R. Moyersoen het woord, om zon der voorbehoud bij te treden tot het voorstel, omdat zoo zegde bij, bet on betwistbaar is dat liet Vlaamsche volk recht hoeft op èen liooger onderwijs in zijne eigene moedertaal. Hij was ook verzekerd dat heel de Raad liet voor stel zou stemmen. Inderdaad het ge voelen van ganseli den Raad was eens. De gemeenteraad van Aalst heelt door zijne vaderlandsche handelwijze niet alleen den dank verdiend van ge heel de bevolking der stad Aalst, maar ook de erkentelijkheid verworven van gansch de Vlaamsche bevolking van heiland. De Volksslem heelt ver- ledene week een beknopt verslag gege ven van de prachtige aanspraak van Dr Bauwens, waarin hij onwederlcg- baar de rechtvaardigheid en de nood zakelijkheid van de vcrvlaamsching der Gentsche hoogeschool aantoonde. Wij hopen met Dr Bauwens, dat de groote meeting, welke te Aalst belegd wordt op 22 Januari aanstaande door de ondercommissie voor de vcrvlaam sching der Gentsche hoogeschool, eene prachtige uiting zal zijn van de Vlaamsehgezinde overtuiging der Aal- stenaars. De stad Aalst zal bewijzen dat zij, met den gemeenteraad aan het hoofd, inde voorwacht staat van liet strijdende Vlaamsche volk. ifeB*jaa*Sng. 5 Januari 1S06. Geboorte te Maestriclit van den dichter Andreas Van Hasselt. Het Belgisch Schoolschip, Het Belgisch schoolschip, de Avenir, zal niet voor liet einde van de maand Juli te Antwerpen lerugkeeron. Er bevinden zich op dit ogenblik vier en twintig leerlingen aan boord een en veertig andere leerlingen vol gen de lessen aan boord van bet vastliggend schoolse'iip. to Antwerpen. Zoodat dc toe- 1 omondcBelgische schcepsofliciers het schoon getal van vijf en zestig uitmaken. Het is een fs*aai sommetje dat do stad Antwerpen alle jaren betaalt aan de verzekeringsmaatschappijen tegen rand.Niet minder dan 75000 fr. kost haar dat voor de stadsgebouwen, liet stadhuis is verzekerd voor 2.200.000 fr. Do jaarpremie is 1000 fr. De lijsten van den Burgerlijken Stand zijn afzonderlijk ver zekerd voor '1.210.000 frank, jaarpremie 670,96 fr. Dit kapitaal dekt de kosten van de vernieuwing, der registers in geval van vernieling. De beurs is verzekerd voor 1.531.000 fr. jaarpremie 812.28 frank. Hot museum van Schoone Kunsten is verzekerd voor2.500.000 fr., jaarpremie 1000 fr. Het museum Plantin is verzekerd voor 1.323.500 fr. jaarpremie 1305.20 fr. IIcl meeste geld kost de verzekering onzer schouwburgen. Do Fransche schouwburg is verzekerd voor 1.330.000 fr. premie S.174,80 fr.De Vlaamsche schouwburg 1.803.000fr., premie 11.926.20 fr. liet Lyrisch Tooneel verzekerd voor 2.588.600 l'r., jaarpremie 10.350.40 fr. liet totaio verzekerd kapitaal beloopt 16.000.000 fr. mot een premie van 75.000 fr. jaarlijks. De automobielen van de stad zijn in die som begrepen als verzekering tegon onge vallen. waarvoor een premie betaald wordt van 6750 fr. alle jaren. Ter eere der Belgische bouwkunst. Er is een komileit loL stand gebracht, dat zich heeft voorgesteld eene nationale huldo lo brengen aan onze bouwmeesters in den persoon der voortreffe lijkste onder lien. Hiertoe is besloten eone tentoonstelling van werken der leden van de Vereeniging van Belgische bouwmeesters te houden, eene openbare hulde te brengen aan do kunstenaars L. en II. Blomme, Janiet, Ernest Acker, V. Ilorta en O. Van Rysselberghe, ,op eeno plechtige zitting, die zal plaats grijpen op Zondag 15 Januari, te 3 ure, in do feestzaal der Duquesnoystraat. De Koning zal deze betooging door zijne aanwezigheid opluisteren. Nathan zendt een ultimatum Nathan, het Romeinsche kopstuk, doet andermaal van zich spreken. Hij, de burge meester van Rome, heeft een ultimatum aan de regeering gezondon, waarin hij eischt, dat do regeering hem ter hulp zal komen. Rome staal voor een deliciet van enkele millioenen en de burgervader weet geen raad Als de regeering niet ter hulp komt, gaat hij in Fe bruari heen, aldus liet ultimatum. 't Ware te wenschen, de Katholiekenhaler heeft liet wel verdiend, als was het alleen maar om do schandelijko rede op do Porte Pia. Voor de regeering was dat eeno schoone gelegenheid om Nathan kwijt te geraken. De ministerraad verklaarde zich slechts in grondbeginsel bereid om tusschen beiden te komen. Het grootste schip. De "Ham burg-America Lino laat een pakethoot bou wen, de Europa die 3U5 meters lang zal zijn, en eene verplaatsing van 60,000 tot 7O.000 ton zal hebben 't is le zeggen dat, wanneer liet schip zal geladen zijn, hot 70 miljoen kilos zal wegen. Er zal plaats zijn voor 4,250 reizigers zijn. Het schip zal negen dekken boven de vlotlijn bezitten. Met de be manning zal het scjiïp, het grootste tot hier toe gebouwd, eene bevolking van 5.000 zie len hebben. Al de laatste uitvindingen zullen er toegppast worden. Aan restaurants, turn zalen, drankzalen, enz., zal er geen gebrek zijn. Men vraagt zich al waar do grootte van do schepen zal ophouden. Het getal Hoogeschooistai- denteiv. De bevolking der 21 Univer siteiten van het Puitsche Rijk, bedroeg op 1 Januari 51.822 studenten, 't zij ongeveer 2.500 me or dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Tien jaar geleden bedroeg dit aantal slechts 31,000 en 30 jaar geleden 21,000. Op liet kwaart cener eeuw is de lioogc- schoolbevolking dus meer dan verdubbeld. Staatkundig OverJcht Holland. Een nieuwe minister van oor- lor/ is benoemd. Het is M. II. Cot'yn,anti-re- rolutionnaireaf je vaardigde.gewezen majoor van het Indisch leger. De nieuwe minister in de boezemvriend van Dv Kapper en deelt dezes siensioijse no pens de kustverdediging Portugal. Uit b\jzonder e bron komen voortdurend zeer onrustwekkende berichten over den toestand in Portugal. Men verze kerd dut talrijke vreemde famüiën uitgewe ken zijn. Men verwacht alle oogcnblikken dc tijding cener nieuwe koningsgezinde revolutie. Spanje. Dc mini'stericele hrisis is op gelost. M. Canalej'as heeft als nieuroe minis ters MM. CastilloSalvador cn Gasset aan genomen. M. Castillo is ecu vriend vanM. Canalej as, terw jl Salvador en Gasset vrienden zijn van M. Sagasta cn Morel, twee andere kabincts- hoofden. 'l Is dus een samenweefsel vah verschei dene liberale fracties. Oostenrijk. Da onrustwekkende geruch ten welke eanige dagen geleden de ronde de den, nopens den toestand van den keizer van Oostenrijk, waren fel overdrevenDins dag kon keizer Franz-Jozef reeds alle Staats zaken zelf beridejft i n. Men het ft nochtans eenig wantrouwen daar de ziekte welke twee jaar geleden keizer Frunz-JoZcf bijna (cn grave sleepte, juist op dezelfde wjze begon Azië. Een telegram uil Tokio meldt dat meest al ds personenaangehouden wegens het* komplat van Kotohu, tegen het leven van den mikado, hunne schuld bekend heb ben. Dc mikado moesl gevolgd zijn van de moorder j der ministers.brandstichtingen en andere aanslagen. Het publick is uit de gerechtszaal geban nen geworden. Enkel ecnige gezantschapsleden werden met bijzondere vergunning toegelaten. Dank aan eenen Confrater. «De Volksstem»» komt vanwege een derdap- perste katholieke dagbladen van Brussel een vleienden nieuwjaarswénsch lo ontvangen die wij twijfelen er niet aan door onze lezers met veel genoegen zal gedeeld wor den.Ziehier wat het dagblad,«Le XX'-' Siècle» schrijft in zijn nummer van Maandag on Dinsdag, 2*" en 3e" Januari 1911. Hel Journal de Courtrai is Zondag in zijn vijftigste jaar getreden. Wij wenschen onzen sympathieken confrater hartelijk geluk en wij wenschen dat hij nog lang moge voort gaan met hetzelfde talent en de zelfde ver kleefdheid den goeden strijd to strijden die hij sedert eene halve eeuw voert aan onze grenzen. Nemen wij de gelegenheid te baat om den bijval toe tc juichen van een anderen con frater uil de Vlaanderen, sedert ecnige maanden dagblad geworden. Het is te Aalst cn in het Vlaamsch dal dit dagblad wordt uitgegeven onder dezen titel De Volksstem (de Stem van het Volk). De Volksstem verscheen reeds als week blad sedert cenige jaren, toen het veranderd werd in dagbladen verkocht aan twee cen tiemen. Zijn aanvang doet veel verhopen voor de toekomst en het blad wordt niet alleen ver spreid in het arrondissement Aalst, maar ook in de naburige arrondissementen Wij sturen hem uit voller harte den wensch toe,dien men deze dagen zooveel her haald heeft Lang leven en voorspoed. Dat is ton minste een wensch die recht uit het harte komt en die trilt van waimo gevoe lens. Wij kunneu niet anders dan onzen moe digen en beminuelijken confrater, welge meend bedanken voor die schoone uitgedrukte wenschen. «De Volksstem» zal nevens de andere katho lieke dagbladen in gelid staan, om met Godes hulp en de verkleefdheid van hare talrijke lezers, don goeden kamp uit te vechten en het hare bij te brengen om ons land te vrij waren van alle goddelooze overheersching. Nogmaals,welgeachte en welachlbare con frater, onzen innigston dank. Keizer Franz Jozef leidt aan eene strottenhoofd-ontstela ig, gepaard met eene zware verkoudheid. Hij kan slechts met de grootste rnoeite zwelgen. De laatste berichten luiden echter zeer bevredigend. Men weet dal alle jaren aan het keizerlijk hof verscheidene bals gegeven werden. Daar keizer Franz Jozef absoluut deze vermakelijkheden met zijne tegenwoordig heid wil vereeren, en hij nog niet veel mag spreken, ig het openingsbal, dat op 10 Januari moest plaats hebben, verschoven tot 16 Januari. 't Is dus dat men hoopt, dat de ongesteldheid dan zal verdwenen zijn. Een gedacht van den erfprins. Volgens een Weener dagbladschrijver, zou aartshertog Frans Ferdinand zinnens zijn, bij zijne troonbeklimming te vragen, dat naast de Oostenrijksche en Hongaarsche Staton, ook nog een derde staat te vormen, uit de provinciën, Groatie, Dalmatie, Bosnië, Herzegovina, Corinlhië, Islrie, en de kust der Adriatische zee. Deze staat zou een onafhankelijke grond wet hebben. Een telegram van Keizer Willem Keizer Willem, van Duitschland, heeft aan Keizer Frans Jozef een telegram gestuurd, waarin hij van ganscher harte zijne spoedige herstelling 'vanscht. Keizer Franz Jozef heeft onmiddelijk zijnen Duitschen vorstelijkcn kollega uit ganscher harte bedankt voor zijne goede wenschen. TE LONDEN Een huis door de policie en soldaten belegerd en in brand gestoken. Schrikkelijke beschieting, zes dooden en talrijke gekwetsten. Het drama van Houndsditch. Men zal zich herinneren dat in don nacht van 16 lot 17 December eene bende kwaad doeners poogde eene bres te maken in den muur van eenen juweelenwinkel der wijk Houndsditch, nabij Whitechapel, te Londen. Deze wijk wordt bijna uitsluilelijk be woond door Russische landverhuizers. Eeno Londensche policiewacht, alhoewel zeer in minderheid, aarzelde niet den strijd aan te gaan.met de roovers. Tweo policie- agenten werden gedood. Zes anderen ge kwetst waaronder een zoo erg dat hij kort nadien in het gasthuis bezweek. Een der bandieten,een Russische jood, werd hij misgreep door zijne gezellen gedood, of zelfmoorddezich.Dc andere bandieten konden ontsnappen. Zonder een oogenblik te verliezen, deed de Londensche policie al de booten en treinen, uit Londen vertrekkende, bewaken, en be kwam aldus de zekerheid, dat do bandieten de hoofdstad niet hadden kunnen verla ten. De beste speurhonden van Scotland Yard werden uitgezonden. Weldra werden twee Russische jodinnen aangehouden. Eene de zer was do vriendin van den overledenen ban diet. Toen de policie op hare kamer kwam, werd vastgesteld dat de jonge vrouw vele papieren verbrand had. De twee vrouwen weigerden alle inlichting of antwoord en bleven opgesloten. lnlusschen had de policie ook ontdekt, dat zich onder de bandieten vai\ Houndsditch 2 Russische joden bevonden, gevaarlijke anar chisten, gekend onderden naam van Pieler do Schilder en Fritz. Na lange opzoekingen, gelukte men er eindelijk in hunne schuil plaats te ontdekken. Eene belegering Na een lang en zorgvuldig ondorzooic, werden Pieler de Schilder cn Fritz eindelijk gevondon. Maandag avond wist de policie dat heide kerels zich in een huis der Sydney street bevonden. Maandag nacht deed do policie alle huizen der Sydney- en Clarkestraten ontruimen, ten einde het huis geheel te kunnen omsingelen. Meer dan 700 policiemannen en talrijke sol daten namen aan de expeditie deel. Niet zoodra hadden de moordenaars be merkt dat zij omsingeld waren, of zij begon nen op de policie te schieten. Tijdens de beschieting werd een onderof ficier der veiligheidspolicie door een kogel in de borst get rollen. De moordenaars bevonden zich op eon zol derkamertje, De policie heeft het huis, gele gen rechtover dat der anarchisten, betrok ken en schiet op do personen die zich aan de vensters der zelderkamcrs vertoonen. Men verzekert dat verscheidene anarchis ten zich in het huis bevinden. De troepen bevinden zich op eene hoogte van waar zij de bandieten kunnen beschieten, zoodra deze pogen te vluchten. Dinsdag morgend, om 11 ure 45 bevond zich eene overgroote menigte in den omtrek der Sydneystraat. De agenten heiellen ech ter allen toegang tot deze straat. Men zag policieagenten achter de schou wen van alle omstaande huizen. Het is onmogelijk dat de anarchisten ontsnappen, doch men voorziet dat zij zich niet levend zullen laten vatton en zich Xillen zelfmoorden, wanneer zij zien dat alle lioV verloren is. De policieagenten hebben een grooten han- gaar afgebroken om beter liet buis te kunnen bewaken. Een schoenmaker die zich op liet dak gewaagd had, hoven de zolderkamer der

De Volksstem | 1911 | | pagina 1