De anarchisten Het Socialisme AGBLA 'T EEN EN 'T ANDER Onvordraapaamli8l!l Eens geheimzinnige moord Voor onze Landbouwers De paardenkweek in Kongo. Zaterdag m '1 \9*L IwessStende Jaas-gastg si Januari IS I i CENTIEMEN HET NUMMER C'i <W ABONNEMENTEN: 7.l-s maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uien 's avonds. »>ij BUREELEN TE BRUSSEL 230, üssciitschen Steenweg, 230. TE AALST 3, Kerltstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. Wat is liet eigenlijke socialismus of collectivismus Het socialismus is een volkshuis- houdkundig stelsel, dat de productie middelen in gemeenschappelijk onver vreemdbaar eigendom van den Staat brengt, en aan den Staat de zorg op draagt voor de regeling der gemeen schappelijke productie en voor de ver deeling der goederen. Het eigenlijke socialismus kenmerkt zich door deze twee eigenschappen Ten eerste Nationalisatie dat wil zeggen het maken tot den eigendom van den Staat van alle productie middelen en ten tweede, de regeling door de Gemeenschap van de produc tie en van de verdeeling der goederen. Uit deze bepaling en uit de verkla ringen die de socialisten dan in hunne boeken en vlugschriften in de verga dering der volksvertegenwoordiging en regeering, op congressen en zelfs op de stra e i en in gezellige, bijeenkom sten. kan men gemakkelijk 't volgende afleiden Hoedanig zal de staat van zaken zijn, die de socialisten ons heb ben gegeven, voor het geval dat zij het heft in handen zullen krijgen En op welke wijze zal die socialistische toekomststaat bestuurd worden Men zal beginnen met de kapitalis ten bunnen eigendom te ontnemen. Al hun eigendommen, die tot voortbren ging dienen gebouwen, machienen, fabrieken en zelfs de grondstoffen zul len onvervreemdbaar eigendom wor den van de burgerlijke maatschappij. Deze burgerlijke maatschappij zal zuiver democratisch zijn. Alle voor rechten, alle maatschappelijke onge lijkheden zullen verdwijnen. Het volk zal door middel van het zuivere, een voudige algemeene stemrecht zijne -overheid kiezen en toezicht houden op haar bestuur. Het volk eischt aldus de wetgevende en rechterlijke macht voor zich. Voor wat de productie betreftzal bot de taak zijn van de door het volk gekozen overheidspersonen om de ge meenschappelijke produklie te regelen. Zij zullen dus de hoeveelheid en de hoedanigheid moeten bepalen van het geen er moet voortgebracht worden, er met zorg voor wakend, dat alle over productie vermeden worde. Zij moeten iedereen bet deel van den arbeid aan wijzen, dat hij te verrichten heeft. Zij moeten er voor zorgen, dat de arbeids duur voor eenieder gelijk zij. Zij moe ten toezien, dat geen burger zich aan den gemeenscha ppelijken arbeid zal kunnen onttrekken. Er blijft ons nu nog ds verdeeling der goederen. Deze moet eveneens door -de zorg der overheidspersonen gedaan worden. -De voortbrengselen van den gemeenschappelijken arbeid zullen worden opgestapeld in de voorraad schuren en de pakhuizen van den Slaat. De overheidspersonen zullen vervol gens aan eenieder zijn aandeel doen toekomen, volgens de eenen overeen komstig do hoeveelheid en de hoeda nigheid van den verrichten arbeid, volgens anderen naar evenredigheid van ieders behoefte of noodwendighe den. Daartoe zullen zij, als bewijs van den verrichten arbeid, bonnetjes uit- deelen, die iedereen het recht geven om er naderhand aan do gemeenschap pelijke bewaarplaats der levensbehoef ten voor te komen uitwisselen, die hij voor zijn onderhoud noodig heeft. De aldus verdeelde goederen mogen vrijelijk verteerd of door ieder naar willekeur gebruikt worden. .Dat is in zijne algemeene trekken het socialismus geschetst, zooals de zui vere socialisten het zouden willen in voeren. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3" bladz. (groote regel) fr. 1.00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) Tr. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor atxe aankondigingen*, zich wenden E. TAÏYÏIN5AU, 217, de Memode straat, Brussel. Verjae-ingen. 7 Januari 1835. - Inhuldiging Yan het standbeeld van gene raal Belliard. 7 Januari 1857. Op het stadhuis van Brussel, wordt door burgemeester De Brouc- ltere het huwelijk bekrachtigd van Catharina Lombaerls, die het nationaal orde van bet ijzeren kruis bekomen had voor baar moedij gedrag bij liet gevecht van Berchem. De afschaffing el er» haap- wieefof foaj ds Chineezen. De beweging in China voor de afschaffing der haarvlecht, of lange hoofdslaart, wint dage lijks meer en meer veld. Dinsdag kwamen le Sangliaï meer dan honderd Chineezen van de hooge wereld samen en besloten den 15 Januari met groote plechtigheid hunne haarvlecht af te snijden. Rockefeller's inkomen. Het is nu vastgesteld dat de Standard Oil Company hare aandeelhouders een drie maandelijkse li dividend vau 10 millioen dol lar of 50 millioen fr. zal uitbetalen. Zoo he kwam Rockefeller, als eigenaar, het vierde der aandeelen. Sedert 1882 tot heden le zamen S00 mil lioen frank van de Standard Oil Company. In negen jaar heeft hij als dividenden 400 millioen fr. ontvangen. Da beroemde petrooltrust, door welken Rockefeller de rijkste man der wereld werd, beeft van 1902 tot 1910 aan zijne aandeel- honrlers oene zuivere winst van 3356 mil lioen fr. en 1800 millioen fr. uitbetaald. Nog reusachtiger worden die getallen, wanneer men tot 18S2 teruggaat. Sedert dien tijd heeft de Standard Oil Compagnie eene zui vere winst van 5500 millioen fr. bereikt en daarvan 3500 millioen aan de aandeelhou ders uitbetaald. 'Voor de eerste maal kan men zien hoe kolossaal de winsten van den petroolkoning Rockefeller zijn. Bovendien trekt deze nog 50 millioen fr. krozen. Wanneer men zijne aandeelen in groote spoorwegen en zijne beursspeculatiën mederekent, dan overdrijft, men niet wanneer men Rockefeller's persoonlijk vermogen *op omtrent 2400 millioen frank schat. ögsgsassen Vele personen hebben eenen brief uit Amerika ontvangen, waarbij hun de kans aangeboden wordt buitentijds geld te verdienen die verdiensten kunnen zelfs gaan tot 1500 fr. en meer per maand op een manier zoo gemakkelijk dat ieder ze kan waarnemen. Om te beginnen, moet men slechts schrijven naar een aangeduid adres in Amerika, en niet vergeten een postzegel van 25 cent. hij den brief te doen men zal dan antwoord ontvangen, en er zal waarschijnlijk zoolang geschreven en gewreven worden tot dat de lichtgeloovige Belgen gevangen zitten in het net van Amerikaansche Joden. Dus geen aandacht vcrleenen aan die brie ven is gewonnen. Denkt aan de Spaansche sckaldelvers en andere politieke gevangenen. Men weet dat wij katholieken den naam bezitten van toch zoodanig onverdraagzaam te zijn, hoewel ons zes en twintig jarig be stuur van het land juist het tegenovergestelde heeft bewezen. Men moet liberaal of socialist zijn om verdraagzaamheid tegen te komen. Wilt ge eenige voorbeelden Ziet naar Frankrijk, de priesters rnogen allengs de goddelooze boeken niet meer afkeuren, of vliegen het gevang in; ziet naar Spanje,alles wordt er zoo geheim gehouden dat men ter nauwernood iels van dat land kan te weten krijgen ziet naar Portugal, daar mag geen enkel dagblad meer verschijnen dat tegen de republiek durft schrijven daar worden gou verneurs, oud-ministers en andere hoogge plaatste personen aangehouden en onder groote borg gesteld, wanneer men maar en kei vermoedt, dat zulke mannen zouden kun nen medehelpen om te werken tegen de nieuwe regeering. Dat zijn drij landen in handen van 'iheralen, of liberalen en socialisten en het zijn juist die mannen die altijd meest met het woord vrijheid op de lippen liggen, maar als zij er de kans toe hebben do vrijheid zooveel mogelijk vernietigen. Nu gaan wij eens kij ken in ons land. Tijdens de beruchte werk staking der cheininots in Frankrijk, wer den ook do oproermakers aangehouden een unner, de gekende Pataud, liet het spel in brand en vluchtte naar België. Moedige kerels, die Pataud's, vindt g'het niet? Pataud kwam wat geld verdienen (wat geld kloppen, zegt het volk) uit den zak der s >- cialisten van Henegouwen. Hij hield er een aantal meetingen, die gelukkiglijk niet veel bijval hadden... De liberale en socialistische 1 tden liepen al op voorhand, dat do regee- ing Pataud zou hebben over de grenzen '"ge zet. Daarop eenige aanvallen in regel tegen de hatelijke klerikalen. Hoewel niemand zal ontkennen dat de regeering het volste recht had een kerel uit het land te zetten, die hier maar gekomen was, om in dit hem gastvrij- heidgevend land, de revolutie te prediken. Nochtans de regeering liet hern begaan. Wij vragen aan onze tegenstreversWaar zou men zulks nog toelaten Zou liet in Duitschland, in Frankrijk, in Spanje of in Portugal waar zijn, wat hier ten onzent toe gelaten wordt Ge zijt dan ook slecht geko men van onze katholieke vrienden van on verdraagzaamheid le beschuldigen. Met Nieuwjaar heeft Pataud genade ge kregen. Al rap hoeft hij pak en zak hij een genomen en is terug naar Frankrijk getrok ken.Door een schrijven van Pataud weten wij nu voor goed wat hij hier is komen doen, als het nog noodig was zulks te hooren zeg gen Bij het vernemen van zijne niet-vervol- ging schreef Pataud Ik hen gelukkig voor mijne in-vrijheidlaling. maar ik ben zeer te- neergeslagen voor do Belgen, die ik, dank 'j mijne aanspraken, kortelings ging inlijven in de revolulionnaire beweging. Nu Pataud weg is, nu schrijft een liberaal blad van Ber gen: «Wat geluk dat Frankrijk ons van dien revolutionnair verlost heeft, want nu er geen gevaar voor hem meer bestaat, nu bekent hij voor wat hij hier gekomen was Dat liberaal blad van Bergen moet tocli weten dat velen zijner partijbladen echter ook onze regeering aanvielen dan reeds als zij nog maar eerst vermoedden (en dat ten onrechte) dat men tegen Pataud maatregelen zou genomen hebben. Wij vragen onze lezers Kan men nu toch een lafhertiger rol spelen, dan liier vele libe rie bladen vervullen Nia Pataud tocli weg is, nu laten ze duidelijk verstaan dat men Pataud aan de staatsdeur had moeten zetten, en vroeger als hij hier nog was, dan vielen zij .ons bestuur al aan, voor maatregelen, die zij duchten dat zouden genomen worden. nabij Londen Wij hebbenreeds gemeld, dat een Fran- sche jood. Beron genaamd, te Clapl.am, Eri- elaml, vermoord was geworden. De lijkschouwing werd gisteren gedaan. De geneesheer©», die de lijkschouwing deden, stelden vast, dat op de beide wangen van bet slachtoffer, bij middel van een dolk mes, de letter S gesneden was. Beron was den schedel verbrijzeld bij mid del van een zwaar tuig. Men kan maar niet denken, wat Beron kan aangezet hebben, naar Glapham te gaan. Hij had er nooit den voet gezet en kende er niemand. Uit het onderzoek van het lijk is gebleken, lat de schedel op drie plaatsen verbrijzeld was. De moordenaars moeten met onge il eene wreedheid te werk gegaan zijn. Het slachtoffer is van den eersten slag dood neer gestort, doch de moordenaars hebben hem dan nog twee geweldige slagen op het hoofd en verscheidene dolksteken toegebracht. Het onderzoek duurt voort. Tot hiertoe werden nog geene aanhoudingen gedaan. Allerlei geruchten doen de ronde nopens de geheimzin ige letters op de wangen van don vermoorde. Algemeen wordt echter ge dacht, dat de S wil beduiden, dat de ver moorde een spioen was. S is inderdaad de eerste letter van de Poolsche vertaling van spioen. Op dit oogenblik dat Beron aangerand werd, moest hij eene som van ongeveer"300 frank op zak hebben. Deze som is evenals zijn uurwerk verdwenen. Bemesting dei* weide Verleden Zomer, schreven wij een artikel om de landbouwers aan te zetten hunne wei den veertien dagen- drie weken vroeger te maaien dan gewoonlijk gedaan wordt, ten einde twee goede sneden in plaats van eene slechte te bekomen. Wij zegden dat rord het begin der maand Juli de hitte zoo groot kan wezen dat het gras te snftl droogt, znodat er bij de behandeling een belangrijk deel der voedzaamste lves tand deel en verloren kan gaan. Het gebeurt ook, dat de hevige liitle met herhaalde onweders afwisselt, zoodat de regen eene belangrijke hoeveelheid voedende b-slanddeelen uitloogt, terwijl zij tevens de samenstelling van hel hooi door gisting wij zigt. Deze die onzen raad volgden, hebben er zich wel bij bevonden deze, helaas, die er geene aandacht aan verleenden,zullen slechts een slroo ingeoogst hebben, uitnemend arm aan aaneigenbaro vocdsloffen, of eene soort gedroogd mest, dat de dieren versmaden zullen. Aangezien de zaak veel belang aanbiedt, achten wij het nuttig er terug op tc komen, des te meer daar do vruclilbaarmaking der weiden doeltreffendst gedurende den Winter geschiedt. In den Winter dus, begint men met eene overvloedige fosfopotaschbemesting toe te passen. Wij geven de voorkeur aan de kaï niet, in do verhouding van 800 tot 1000 kgr per hectare. Deze verschaft de noodige en onmisbare potascli, die tot do vernietiging der mossen en onkruidsplan ten zal medewer ken welke nog le dikwijls in onze weiden woekeren.De potascli verbonden met kalk en fosfoorzuur, begunstigt nog liet ontstaan der klavergewassen, die de hoedanigheid aan het hooi geven. Het fosfoorzuur wordt aangewend onder vorm van fosfaat Bernard, een nieuw J faatmest, doch dat reeds zijne preuven gaf, en zeer rijk is aan fosfoorzuur, aan kalk en aan koolzuren kalk. Dit fosfaat verschaft ons dus het fosfoorzuur aan zeer lagen prijs, en werkt mede, door den kalk en den koolzuren kalk dat het bevat, tot liet verontzijdigen van de zuurheid des gronds. Men gebruikt er van 800 lot 1000 kgr per hectare. Vergeten wij ook de stikstof niet, die even eens noodzakelijk is, en die wij gedeeltelijk voor en gedeeltelijk na den Winter onder vorm van ammouiaksulfaat kunnen toepas sen. Ammoniaksulfaat en fosfaat Bernard mo gen evenwel niet in mengeling uitgestrooid worden. JAN. Staatkundig Overzicht Oostenrijk. De onderhandelingen van Praagiusschen Tcheken en Daitschers om een eedverbond te vormen, ten einde een kabinet te kunnen vormenzijn niet gelukt Baron Bienerth zou nu zinnens zijn, eerst daags het Parlement le ontbinden. Creta. Deze kwestie belooft wel eeuwig aan de dagorde der Internationale politiek te staan. Alhoewel de beschermmogendheden altijd verklaren dat het statu quo moet be houden wordenkomen de Cretenzcrs gedu rig op voor hunne aanhechting bij Grieken land. De Turken blijven niet ten achteren en te Smyrna, alsook te Salonika, is het boycolteeren der Grieksche voortbrengselen hei-begonnen. Engeland. De nationalisten van Ierland hebben geweigerd deel te nemen aan de kro ningsfeesten van Joris V. De Iersche afge vaardigde Harleton, heeft Woensdag avond te Blackroch eene redevoering uitgesproken, waarin hij onder andere zegde dal hij de laatste zou zijn om kwaad te zeggen van de koninklijke familie, doch dat hij zijne land- gen ooten aanzette, aan den koning geene ge- lukwenschen te sturen ter gelegenheid zijner kroning. Monaco. De afgevaardigden van Mo- nacco hebben ie Parijs eene vergadering ge houden, met de staatsmannen die hunne grondwet opmaken. Het ministerie van Monacozal slechts uit drie leden bestaan een minister van geldwezen, een van binnen- landsche zaken en een van openbare wer ken Ruslard.Naar aanleiding van een arti kel, onlangs in de Russische Novoië Vremia verschenen, wordt thans in de Duitsche bla den eene hevige anti-Russische politiek ge voerd. De Russische minister van Buiten- landsche Zaken, wordt beticht van kwaden wil en gebrek aan karakter. De toon der- artikelen is zoo sckeip, dat het weinig te voorzien is, dat Rusland zich door Duitsch- land zal laten op sleeptouw nemen. Rumenië Hier evenals in vele andere Europeesche staten is eene ministerieele kri- sis losgeborsten. De kabinetsoverste, M. Bra- tiano, heeft aan den koning het ontslag der ministers aangeboden. Dat besluit teas sinds eenigen tijd aangekondigddus voorzien. 3L-,03X"3Z>E!IXr. De verklikker De Joodsche anarchist, die zijne kollegas, do moordenaars van Houndsditch verklikte om de 12.500 fr. welke uitgeloofd waren als premi op te trekken, deed aan een dagblad de volgende verklaringen Ik heb de twee mannen, Peter de Schil der en Fritz, gekend in een anarchistische» club, waarvan ik twee jaar geleden lid was. Deze club is thans gescheiden,alhoewel er nog alle weken bijeenkomsten plaats hadden in eene herberg,gelegen nabij Sydneystreet. De- schilder, of Yorca zooals wij hem noemden, was een sterk gebouwde kerel. Men had hem denaam van «de schilder gegeven omdat hij de schermen geschilderd had voor een too- neelstuk dat in het lokaal opgevoerd werd. v Peter de Schilder sprak zeer slecht En- gelsch, doch was voor 't algemeen een goed gezel. Fritz was juist het tegenovergestelde. Geen van beiden scheen ooit een eerlijke stiel gedaan te hebben. Ik ontmoette hen zeer dikwijls in de club. Zekeren dag kwamen zij naar eene anarchistische meeting, gehouden om te protesleeren tegen de terechtstelling van Ferrer. Zij v aren vergezeld door eene vrouw, Betsy Gersin genaamd. j> Het is deze vrouw welke aangehouden werd eenige uren vóór liet drama der Sydney- straat. Mijn oordeel is. dal de twee mannen zich van de anarchie als een dekmantel bedienden, om bun misdadig leven te verbergen. Geen van beiden sprak mij ooit over hunne inzich ten, doch ik vond liet zonderling, dat zij al tijd op hunne wandelingen, Houndsditch doorliepen. Een drietal weken geleden, huurde Yoska een huis, gelegen op 50 nieters af stand van het huis waar zij thans belegerd werden. Ik verwittigde de policie. Ik zag Peter de schilder de laatste maal, s' nachts vóór de belegering, toen hij zijne woning binnentrad, 'tls dan dat ik de policie verwittigde. n Onmiddelijk begon de belegering. Tijdens de beschieting zag ik herbaalde malen een arm door het venster. Ik durf er op zweren, dat deze arm van Peter de schilder was. De toestand der gekwetsten. De toestand van den policieman Pearson is eenigzins onrustwekkend. Al de andere ge kwetsten stellen liet goed. Het is volkomen valscli, dat de overblijf selen van een derde lijk zouden gevonden zijn, in de puinen. Men vond echter talrijke vuurwapens als ook een overgroote hoop kardoezen. De plichtigen zijn in Amerika gekend. Amerikaansche defectieven verklaren dat de heide anarchisten veel gelijkenis hebben met twee bandieten Derschmidt en Rothstein, die eenigen tijd geleden te boston een juwee lenwinkel plunderden. Rothstein zou zelfs een toestel uitgevonden hebben om brandkoffers te openen. Bommen ontdekt. In eene afhankelijkheid van het vernielde huis lïeeft men een groot getal hommen ge vonden. Meest allen waren bruikbaar, zij zijn met de noodige voorzorgen naar het policie- bureel gnbracht. Reeds herhaalde malen heeft liet Koloniaal bestuur in Kongo paarden ingevoerd, her komstig uit de Fransclie Koloniën en van de Kanarische eilanden. Proefkweelterijen wer den ingericht te Eala (Equator) lokoma (Ubangi) en in Uéllé, en eene kleine stoeterij werd onderhouden te Boma. In die proefstatiën verblijven samen slechts een vijftigtal paarden en deze hebben het be wijs geleverd dat het Kongoleesch klimaat volstrekt de paardenfokkerij niet uitsluit. Het mislukken dat men ondergaan heeft met den kweek, moet vooral toegeschreven wor den aan gebrek van ervaren mannen. Thans is men van zin een belangrijke stoeterij in te richten bij den landbouwpost van Zambi (Neder-Kongo), en als eerste maatregel beeft men er de paarden van Boma en eenige van Ubanghi doen overbrengen. Een tweede stoeterij zal ingericht worden in den omtrek van Stanleystad, en daarna zal men gelijkaardige inrichtingen te Nyangwe en Luluaberg, alsook te Uéllé doen. In de stoeterij van Zambi, welke onder het bestuur staat van den landbouwingenieur Droussie, zal in den loop van dit jaar ver scheidene zendingen Araahsche en Berbersche merriën ontvangen, alsook dubbele poney- nierriën, voor* liet voortbrengen van muil ezels, waarvoor men onlangs reeds ezel-heng sten uit Sicilië heeft ingevoerd. De paardenfokkerij zal zich uitsluitend toe leggen op liet voortbrengen van kleine paar den, grootte van den ponney, of ten hoogste van dubbele poney's, welke beter met de 1 uchtgesteltenis overeenstemmen. Wanneer een voldoend aantal merriën in de kolonie ingevoerd en aan het klimaat aan gepast is, zullen in Indië poney-hengsten aan gekocht worden om er een vlug en taai ras nede te vormen, gelijk aan de gekende Bataks- en Sandelwood-poneys, welke in Java en Sumatra al liet vervoer doen, hoewel ginder het klimaat heeter en vochtiger is, dan in Kongo. De landbouwstatie van Zambi zal bijzon dere beemden aanleggen voor de kleine ezels, voor de Afrikaansche steenezels en voor de Europeesche ezels. Deze lastdieren bewijzen in de lioele landen de grootste diensten, wegens hun groot weer standsvermogen tegon vermoeienissen, hunne gehardheid en hunnen goedkoop, in streken met onbegaanbare wegen zijn zij onschatbaar als vervoermiddel. Zonder vermoeinissen te laten blijken dra gen zij vrachten van 70-80 kilogr., en onder

De Volksstem | 1911 | | pagina 1