Prinses Stefanie 'T EEN EN 'T ANDER Zeventiende jaargang n' 7. BS'og' la.&'t drama van Londen Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Be Alkoolplaag in Schotland DAGBLAD 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 8 en Maandag 9 Januari 191 f Oves* opvoeding en onderwijs Het vraagstuk van onderwijs en op voeding is een der gewichtigste §n slaat altijd aan de dagorde. Prinses Stefanie van België, thans gravin Lonyay, dochter van wijlen koning Leopold IT, heeft in het Kerst- misnummcr van het Duitsche blad Neuen Freien Presse een artikel géschreven over Opvoeding en Onder wijs, dat wij, om de belangstelling en den ophef die het verwekt heeft, voor onze lezers willen vertalen. De gravin drukt zich nagenoeg uit als volgt h De opvoeding is een demokratisch vraagstuk. Voor haar is er geen on derscheid van geboorte. Juist begre pen, moest zij helpen om orde te bren gen in den staat, het welzijn van het volk te verzekeren en de ellende te verzachten. De mannen, in de lioogere standen der bevolking, zijn spijtig genoeg dik wijls te veel afhankelijk van hun be roep, of zijn gansch benomen door de vervulling hunner plichten. Dit is echter minder waar voor de vrouwen.: Deze zijn er meest op uit te zoeken naar verzorging, naar vrijheid, naar opsmuk, naar ontvoogding AVaarom Omdat zij nergens geleerd hebben de vreugden te smaken, de goede zijden te vinden die bestaan in het Vervullen der plichten. 'En zoo is hot.pp gcheel de ladder der maatschap pelijke rangschikking, tot in de palei zen der rijken en in de hoven der vorsten Daar huizen ongelukkiglijk dikwijls hoogmoed, verwaandheid, gierigheid, overmoedig .zelfbewustzijn, onverza digbare zucht naar genot, die in on stuimige begeerten opkomen. Daar verkeert men in den waan dat men tot een ander slag van liet menschdom be- lmort. Daar beeldt men zich in zoo hoog boven anderen te staan, dat er alle beschouwingen, alle beleedigin- gen, alle handelingen, geoorloofd zijn, zoo lang tot eindelijk de sluier van den waanzin wordt weggetrokken, die de werkelijkheid bedekte. Dikwijls gebeurt zulks te laat, tot ongeluk der familiën en tot ongeluk der volkeren. Waarom? Omdat men ook in deze standen al te dikwijls ver zuimt, de kinderen deze machtige, rotsvaste grondbeginsels in te planten, welke van hen werkelijke menschen maakt. Omdat men hen in de verkeerd- ste idecn opgroeien laat, hen wil dwingen tot eeno verstandsontwikke ling die verre boven- hunne begaafd heden en krachten reikthen afbeult met overdrevene studiën, die hen gees telijk overspannen en lichaamlijk sterk verzwakken, in plaats van hun karak ter te vormen In schuJen und Privalhausern wird viel zu viel Gewicht au f den Unterricht cjelcgt. In scholen en bijzondere huizen of gestich'en wordt veel te veel belang gehecht aan het onderricht en dan nog is het onderricht, dat de kinderen ont vangen, meest geheel oppervlakkig. Deze arme schepsels hebben den tijd niet om te verteren, wat zij leeren.Wat echter voor alles met alle middelen die in het bereik zijn, de kinderen moet verstaanbaar gemaakt worden, het zpn de grondprinciepen der opvoeding. In hen moet aangekweekt worden, de levens- en de gezondheidsleer, een grondig geloof, de humaniteit, het ge meenschappelijke nut, het medelijden, de tevredenheid, het genot in het schoo- tie, dat met het genot in het goede het geluk van den mensch vormt. Lehr- SCHPLEN, DIE NICHT AUCH RrZIEHUNGS- SCHULEN SIND, HABEN HEUTZUTAGE GAR keine Bedeutung. Leerscholen, die terzelfder tijd geene opvoedingsscholen zijn, hebben den dag van hedenin'tge- heelgeene waarde meer. Zulke scholen, ontbloot van alle opvoedkundige waar de, geven de kinderen geen zedelijken steun in 't leven zij geven hun geen begrijp voor het praktische, voor het nuttige, voor het noodzakelijke in het leven. Wat de kinderen daarbij leeren, prent zich nauwelijks in hunnen geest. De kinderen, zoo opgegroeid, komen op veertienjarigen leeftijd in de groote, woeste en gevaarvolle wereld om daar liu'n brood te verdienen. Niemand heeft ze opgeleid, gedrild, gesterkt, zij groeien op gelijk het gras op het veld of in de weide. In zulke sekoone bewoordingen en verhevene gedachten spreekt de Bel gische prinses Over het groote en ge wichtige vraagpunt van de. opvoeding. Die- woorden zijn de veroordeeling van hot onzijdig onderwijs, dat in de offi- ciëele scholen van de groote steden en in al de gemeenten waar de goddeloo- zen aan 'I roer zijn, wordt opgedron gen.' Welke misstap, welke ramp Het is hoog tijd die onheilen te keer te gaan, en wij doen .een beroep om alle krachten te vereenigen tegen het gevaar dér onzijdige school. Onderwijs zonder opvoeding, betee- kuafc of liever is geen onderwijs, zégt prinses Stefanie, en opvoeding niet gesteund op den godsdienst is geene opvoeding, is eene hersenschim. De geschiedenis der wereld en de wijsheid der volkeren verklaren'liet luid. Verjaringen.s Januari 1811.Afkon diging der wet over het tweegevecht. 8 Januari 1SS4. M. Pécher verklaart in de Liberale Vereéniging van Antwerpen dat het hoogst noodzakelijk is dat de liberale partij nog een vijftiental jaren aan 't roer blijve. (Het kan bijna niet zijn 9.Januari 1S30.Do Courbier de la Mkcsf doet het voorstel van eene nationale geldinza meling in te richten om de slachtoffers der Hol- landsclie dwingelandij te vergoeden. Nog een eeuwfeest in het verschiet. Na de betooging ter eero van Hipp. Van Peene. den Ylaamschen tooneelschrijver, wil men hei eeuwfeest herdenken van wijlen mevr. Court- mans, geboren Berchmans, een onzer beste ro mans- en novellenschrijfsters. Zij werd geboren den 11 September 1S11, te Auffegem, in Oost- Vlaanderen, en huwde in 1S36 met den heer J. B. Courtmans, destijds onderwijzer te Gent en latei taalleeraar bij de normaalschool te Lier. Mevr.Courtmans woonde 34 jaar te Maldegem, waar zij hare meeste werken schreef, onder an dere Het Geschenk van den Jager waarmede z(j den vij [jaarlijksehen prijs van Letterkunde behaalde. Drn 14 Mei 18S3 richtten eenige Gentsche let terkundigen te Maldegem eene sclioone betoo ging ter harer eero in,waarvan wij het genoegen hadden deel te nemen denzelfden dag ontving zij hot ridderkruis der Leopoldsorde. Men zou nu aan de nagedachtenis dezer ver dienstelijke vrouw op de Markt te Maldegem een gedenkteeken willen oprichten, namelijk haar borstbeeld, prijkende op een arduinen zuil. Haar borstbeeld, vervaardigd door Jef Lam- beaux, dat haar in 1883 werd aangeboden, zou als model van dit gedenkteeken kunnen gebruikt worden. Vertrek naar Kongo. De vijf Broeders van Liefde van het Strop, die onlangs zoo schit terend hun exaam in tropische geneeskunde af legden, vertrekken met einde Maart naar Lisam bo, in Ivasaï, om er eeno nieuwe stichting te doen van eene lagere school en eene school van be roepsonderwijs. Vijf andei'e hunner medebroeders zullen in de maand Juli met hetzelfde doel naar Katanga ver trekken. Hunne studie over tropikale geneeskunde heeft enkel een menschlievend doel, namelijk om gin der bij gelegenheid do lijdenden doelmatige hulp te kunnen verleenen. Het grootste hotel der wereld. New- York zal binnen kort kunnen bogen op het bezit van het grootste hotel ter wereld. Het gevaarte zal 36 000.ÜOU fr. kosten, wat den bouw betreft, waarbij nog een gelijk bedrag komt voor de kos ten van het terrein. Het hotel zal 1600 kamers en KiOO baden hebben; 't wordt '25 verdiepingen hoo; Onder het gebouw komt een Rathskeller, en op het platte dak wordt een tuin aangelegd met Turksche baden. Een der bestuurders, die de leiding d'*zer onderneming in handen hebbeu, is Charles Taft, een broer van den President. -J- M. Wikton Churc ill, mi is Peter de Schilder zou niet dood zijn. De policie is lol het besluit gekomen, dat de bandieten, die in de vlammen omgekomen zijn, Fritz en Jacobs zijn, twee der moorde naars der {'.olicieagenten te Houndsditch. Peter de Schilder zou dus aan de beschieting geen deel genomen hebben en nog op vrije vreten zijn. De opzoekingen der policie worden zeer ben.o 'ilijkt, doordien er wel duizend Russi- che vluchtelingen zijn te Londen die heel uist aan het signalement van Peter de Schil der zouden beantwoorden. Hoe de belegerden omgekomen zijn Allerhande geruchten zijn verspreid gewor den, over den dood der twee anarchisten, die in liet huis derSydneystraat omgekomen zijn. Volgens de «enen hadden zij zich gezelf- er van Ein.ienlandsche Zaken bestuurt zelf moord, anderen beweerden dat zij door de soldaten gedood waren, terwijl eene derde partij wilde dat zij verstikt waren. Uit de lijkschouwing der twee anarchisten is gebleken, dat minstens eene der twee moordenaars door het schot van een policie- agent of een soldaat gedood werd. Een geneesleer stelde vast dat een kogel achter het rechteroor in het hoofd gedrongen was en dat het onmogelijk is aldus aan zelf- moox'd te gelooven. Wie heeft het vuur aan het huis gestoken? Er is beweerd geworden, dat de policie het huis in brand stak, om er de moordenaars uit te verdrijven. De bewering wordt slellig gelogenstraft door den minister WiDton Churchill, die ver klaart nooit zulkdanig bevel gegeven te heb- de belegering der anarchisten. ben. Volgens deskundigen zou het vuur ont staan zijn tengevolge eener gasontsnapping veroorzaakt door het verbrijzelen der gas buizen door de kogels der policie, ofwel vrijwilllig door de moordenaars aan het gebouw gestoken zijn, in de hoop dat zij aldus zouden kunnen ontsnappen. Da schade. De schade door de beschieting veroorzaakt, is onberekenbaar. De muren van al de huizen waar soldaten of policieagenten zich verscho- lenhadden,zitten letterlijk vol kogels. De vensters zijn meest allen aan stukken geschoten. De meubelen zijn zoo goed als onbruikbaar, daar de soldaten en de policie agenten er zicli van bedienden om zich tegen het vuur der bandieten te vrijwaren. In de kamers zijn ook vele kogels gevonden. Staatkundig Overzicht Turkye. De Daily Express meldt dat. Uuitschland eene tcare diplomatische over winning behaald heeft in Turkye. Duitschland zou inderdaad ve>%kregen hebben dat het onderwijs der Duitsche. taal verplichtend gemaakt wordt in de lagere scholen. Ecuador. Het is thdns gekend, waarom Ecuador het adres van Koning Alfonsodie als scheidsrechter moest optreden, niet aan vaard heeft. Het adres var Koning Alfonso was reeds in Peru en Ecuador gekend, voor- a/eer het officieel gedaan icas. Daarom wei gerde Ecuador de uitspraak. De Vei eenigdc Staten, Brazilië en Argen tina traden dan a/s bemiddelaars op en gaven beide landen voor raad hun geschil aan het scheidsgerecht van den Haag te on derwerpen. Canada. M. Firlaing. minister van financiën en. 2f Pcmerson, minister der douanen, zrin nuar Washington gereisd, om er dc onderhandelingen voort ie zetten nopens een handelsverdrag tussclien Canada en de Vereenigde Staten. Portugal. Een kroonpretendent, de her tog van 1 r iganza heeft verklaard, dat wei nige personen aan de. duurzaamheid van hel huidig regiem gelooven.Ind c i er wed< r- om een koninkrijk in de plaats der Repu bliek komt, moet dc troon tcederom aan den stam van B> aganza komen. De hertog voegt er nog bij, dat hij zich niet wil opdringen, doch, dat indien men hem noodig heeft, hj steeds bereid is zich voor zijn land op te offeren. Volgens hem is de misnoegdheid zeer groot en algemeen. Indien hij koning werd i zou de hertog van Braganza, bijzonderlijk I den geldelijken toestand van het land ver J zorgen. Overdracht 10,641,17. DERDE LIJST De Gazette de Liège en de Nouvelles du Jour 100 het Ypersche Volk 15 mevr. Fir min Plissart, O. L. V. Tongeren, 100 M. R. Do Bien, 25 ridder en mevr. van Male de Ghorain, Beveren-Waas, 100 de Premonstreiten van België, 350 naam loos. Sint Truiden, 100 M. en mevr. Jos. de Hemptinne, Sint-Denys-Westrem, 100 M. en mevr. de Kerchove d'Ousselgliem, Gent, 100 ridder en mevr. Le Fevere de Tenhove, Genlbrugge, 100 baron en baron nes van der Bruggen, Wielsbeke, 100 mej. Van Naemen, Sint Nikolaas, 100 M. en mevr. Libbrecht, Gent, 100 Z. E. H. Van den Hovo, pastoor-deken, Vlytingen 100 M. Leo Delebecque, Gent, 100 mej. Dele becque, id., 200; kanunnik Goethals, id., 200 Overste en Zusters van den H. Vincen- lius, Hamme, 100 douairière Morel de Westgaver, Gent, 50 M. en mevr. Justin Landrieu, id., 100 de pastoors en onderpas toors van Harelbeke, 50 M. en mev. A. de Pierpont, 100 baron de Montpellier, gou verneur, Namen, 100 graaf en gravin Vi- sart de Bocarmè, Teraploux, 100; E. H. J. Jamblot, Giney, 25 M. F. Gomer-Ver- cruysse, Kortrijk, 100 M. Martial CFombez 100 M. en mevr. Herman de Preter, 100 voor het geluk van België, 100 M. en mev. Wauters de Besterfeld en kinderen, 25 M. en mevr. Duplat-Huyghe, 50 mej. Jeanne Huyghe, 50 de Broeders Alexianen, Leu ven, 100 M. F. Thomas de Bossière, ge heim kamerheer Zijner Heiligheid, 100 ba ronnes van P..., Luik, 100. M. Xavier Francotte, Kamerheer, 200 Mgr. Herzet, vikaris-generaal, id., 50 Mgr. Bovens, vikaris-generaal, id.50mevr. Melolte de Noidans, 100 kanunnik II. Rutten, 40 M. en mevr. Schneider, 100 mej. II. Vuylsteke, 100; M. en mevr. Leo Aernard de Fauconval, 50 baronnes Ar- nould de Woelmont, 200 Ch. Gottegnie, Brussel, 1 M. D., 5 eene weduwe en hare meid, 1 A. L. B., 2 Kring van de Katho lieke Studenten, Moeskroen, 15 dienstmei- deu, 3 M. Jos. Hougardv, Luik, 20 V. D. W., Leuven, 5 onbekend Landen, 5; ter re van het H. Hart van Jesus, 5 Petrus Walckers. Brugge, 1 Alex. G., 10 M. en mad. des Tillieux. Giney, 5 ter geachtenis van den ingenieur Soegins, Gourt-S -Etienne, 5 A. M. Waedemon, 5 een inwoner van St-Andries, 2; een geabonneerde, 1,10 kanunnik Wilmotte, bestuurder van de Se- maine Religieuse Namen, 10mej. G. B., Gent, 10 naamloos, id., 5 Principauté, 10 aan Z. H. den Paus, 1 de gift des armen, 0,50 onbekend, 2Geloofd zij Jezus- Ghrislus, 10. Totaal fr. 15 200,77. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of aan M. Leo Mallié, 7, rue do la Tête d'Or, Doornik. Over eenige dagen zijn de statistieken van de rechtbanken in Schotland uitgekomen. Voor de boetstraffelijke rechtbank versche nen 155.404 personen, tegen 179.904 in 1907, het zij 14500 personen min of dertien percent. Deze vermindering is toe te schrijven aan bet minder getal personen welke ver volgd werden voor openbare dronkenschap en openbare ruslslooring. In 1908 werden er voor dronkenschap en straal rumoer 103.200 personen gestraft, in 19U9 daalde dit getal tot 81.311. In 1909 heeft de Engelsche regeering eeno belasting gestemd op de alcoolische dranken, en men is het eens om le beweren dat hierin de voornaamste oorzaak ligt van het vermin-' derd getal veroordeelingen. Natuurlijk dat de rol vervuld door de matigheidsbonden en de pers er ook voor een deel tusschen is, maar l de hoofdoorzaak blijft hot vermeerderen van BUREELEN s TE BRUSSEL I TE AALST 230* Haachtschen Steenweg, 230. I Q, Kerkstraat, Telefoon 114. Bestuurder J. Van NufiehDe Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Reklamen (perregc!) fr 2,00 3e bladz. ^groote regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAM1NIAU, 2! 7, de Mérodcstraat, Brussel. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m AANKONDIGINGEN

De Volksstem | 1911 | | pagina 1