Eene terechtstelling te Rijsel. MISLEID. 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsgiften voor don Paus. Donderdag 12 Januari 19 f I e":- r> A.GrBLA.13 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Fa vier de moordenaar van den inkasseer- der Thain heeft ziine misdaad uitgeboet. Het gevang van Rijsel. De moordenaar Favier. Zeventiende jaargang n' 13. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving" in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. e» AANKONDIGINGEN BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST Ö30, Haachtschers Steenweg, 230. I nrertestraat, I Telefoon 114 KI. aaulc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. igroore regel) fr. 1,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. t-^00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuw s (per regel) fr. 3.00 Recht, lierstell. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zeven volle maanden hebben de socia listische papierbewerkers van Turnhout het werk gestaakt voor den goeden wil en het plezier van de. socialistische leiders van vreemde steden. In den beginne staakten de katho lieke werklieden ook mede het waren zij zelfs die het eerst opkwamen, tegen het invoeren van een nieuw reglement, waarbij al de nieuw binnenkomenden in de fabriek, geen deel meer mochten makcneehervakvereenigingènlidmoes- ten worden van de zieklekas van het fa br» k zelve. Dank de voetstappen, aan gewend door de leiders der kristene vakvereenigingen en vooral door het optreden en de bemiddeling van den weleerwaarden Pater Rutten, werden de artikelen, die de vrijheid van veree- niging aantasten, uit bet reglement geschrabt en bekwamen de katholieke leiders meer dan ze zelis hadden ge vraagd. Er bestond dus niet de aller minste rede meernoglangerte staken, en besloten werd er dan ook het werk te hernemen. De socialisten, die echter ook maar evenveel hadden gevraagd als de katholieken, en rins evenveel reden hadden het werk te hernemen, bleven voortstaken. Waarom handel den zi j zoo tegen alle gezond verstand in Natuurlijk omdat zij het niet ver kroppen konden, dat de katholieke werklieden die toegevingen hadden hekomen. Als echte werkmansvrienden die zij zich uitgeven, moest dat de min ste hunner bekommernissen geweest zenWij hebben onzen slag t' huis ge haald, wij zijn tevreden, zóó hadden zij moeten redeneeren. Doch er was nog eene grootere en belangwekken der oorzaak. Le Peuplc heeft hel zelve hekend. Het kwam er op aan, liet socialismus voor goed op vasten grond te planten in.de Kempen. Daar lieht ge de groote oorzaak. Om eer.ige politieke gelukzoekers te behagen, moeten arme werklieden, onder den dwang van hunne syndika- ten, met of tegen dank den arbeid laten staan. En zeven lange volle maanden hebben velen dier ongeluk- lagen als dolenden rondgezwerfd, als arme bedelaars moesten zij het zure brood der openbare liefdadigheid eten, en om den strijd nog wat langer te kunnen volhouden, besloten de socia listische leiders, de kinderen van de roode stakers van Turnhout in gansch het land rond te sturen. De socialisten mogen het schoon en hartelievend vinden, maar naar onze meening is het een harteloos werk, kleine, onschuldige schaapkens van kinderen van het ouderlijke huis weg te rukken en ze in bewaring te geven aan vreemde personen het is een natuurgebod is, dat de kleinen moeten verzorgd, opgevoed en gedu rig bewaakt worden door de ouders en vooral door de moeders. En toch heeft al die treurige komedie van de roode bazen tot niets gediend. Zooals de ka tholieke bladen al over maanden schre ven, moest de voortstaking der socia listen omdat het eene niet te ver- rechtvaardige staking wasop eenen sisser uitloopen. Verleden week hielden de stakers eene vergadering met het stakingskomiteit, en met eene over- groote meerderheid werd er besloten zonder meer het werk te hernemen. En daar slaan nu de sukkelaars I Pas was de vergadering afgeloopen, of al len liepen om ter hardste naar de fa briek, om er te bidden, te smeeken en te permetteeren, toch terug in het werk te mogen komen. Hoe vernederend, hoe pijnlijk, hoe folterend voor die zoo lang opgezweepte harten I Verschei- denen zelfs begaven zich naar de kris tene syndikaten,om doordezer toedoen terug aan den arbeid te kunnen gera ken. Ongelukkiglijk, zij zullen ditmaal Voor allk a ankondigingen, zron wenden E. TAMINIAU, 217, 4e IMé^odestraat, Brussel. de gebroken potten duur betalen. Ve len der stakers waren sedert lang ver vangen en zullen dus niet meer kunnen heraangenomen worden. Dat is bet of fer dat die onvooruitziende menschen zullen moeten opdragen, door de taal der verleiders te hebben aanhoord. De Winter staat voor de deur nijpende ellende en zwarte armoede spooken langs alle kanten op in die schamele huisgezinnen. De mannen, in plaats van lustig aan den arbeid te gaan en 's. avonds zich vergenoegd te ruste te leggen, moeten nu den godsganschen d3g rondslenteren door de straten, tot doodvervelens toe de lange uren van de tristige winterdagen zoeken om te krijgen en angstig en bang de toekomst in de oog-en staren. Medelijden, diep medelijden voelen wij voor die arme verdwaalden hun is alles vergeven, want voorzeker zij wisten niet wat zij deden maar eene drukkende verant woordelijkheid ligt op de schouders van de roode volksverleiders. Vrien den werklieden, weest dit voorbeeld lang indachtig Wilt ge uwe redding? Gaat dan in de vakvereeniging maar gaat in de kristene vakvereeniging, want die alleen kan en zal uw redding- brengen. schijnen aankondigingen en advertenties waarbij aan personen goede betrekkingen worden aangeboden in Engeland of in de koloniën. Wanneer iemand op die advertentie in gaat, wordt hij naar Londen gelokt, waar men hein eene kleine som, 5 tot 10 fr. doet betalen, met de hoop in 't verschiet, hem dadelijk le plaatsen. Kan hij daarna nog eene som van 10 tot 20 frank betalen, dan stelt men hem aan 't wrerk bij een strooien man die van de bende deel uitmaakt en die den ongelukkige alle onmo gelijke karweitjes oplegt, zoodat hij daarna twee of drie dagen den buik vol heeft en er uit trekt. Honderden personen zijn aldus bedrogen geworden en verkeeren thans to Londen in den uilersten nood. OgssSag. De regeering zou besloten hebben de maximum-jaarwedde der leeraars van hel normaal onderwijs, te brengen van -1000 op 5000 ft ank. W; tnneer zal het eens, de beurt der lagere onderwijzers zijn om op r le bekomen Van het Schoolschip op den Konyobcot. De lieer luitenant Wen- maekers,dio de reis op het eerste schoolschip medemaakte, beeft zijn ontslag gegeven als officier der marine van den Belgischen Staat, om in dienst te treden aan boord van dö zee vaarliijn A nlwei pen-Kongo. Men herinnert zich dal M. Wenmaekers de ongelukkige schipbreuk van het 1" school schip Graaf de Smet de Naeyer bijwoon de, hij voerde het bevel over een der red dingsbooten, welke aan deze ramp ontsnap te. Hij reisde ook aan boord van de Rick- mersll» en gaf terzelfder tijd zijn ontslag als kommandant Zelien. De jacht op de zeekust. Uil Oostende wordt gemeld Het verhuren van de jacht op het strand en in de duinen van de Belgische kust, voor het jaar 1911, heeft maar 3,325 fr. opgebracht, tegen 7,744 fr. in 1910. Het schijnt dat het wild schaarsch wordt op het strand. De versterkingen van Vlis- singen. Het Nederlandsch blad De Telegraaf, zegt dat het bouwen van nieuwe versterkingen te Vlissingen, voor gevolg zou kunnen hebben dat Zeeuwsch-Vlaanderen, tusschen de Schelde en de Belgische grens gelegen, door België in...ge...paimd wordt. Het blad somt een aantal voordeden op voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen tot België te behooren. Die voordeelen bestonden meer in het jaar 30 dan nu, men had dat toen moeten begrij pen. Koffiedrinkers. De ergste kof fiedrinkers zijn de Belgen. Eene handelsstatistiek bewijst dat men in België per jaar en per inwoner 51/2 kilo koffie verbruikt, zonder de suikerij Amerika komt ver achter met 3 1/2 kilo dan Frank rijk met 11/2 kiloEngeland gebruikt slechts een halven kilo per jaar en per inwoner en voor de andere landen is de hoeveelheid hel vermelden niet waard. Meervoudig telefoon. Een Amerikaan hel is Edison niet heeft nu het middel gevonden dat toelaat verscheidene gesprekken langs denzelfden telefoondraad te voeren. Een tiental personen zouden langs den- zelfden draad kunnen spreken. Men weet dat een toestel bestaat, om ver scheidene telegrammen te gelijk langs den- zelfden telegraafdraad te verzenden zoo dat men de nieuwe uitvinding niet voor onmogelijk moet aanzien. Deze zou mits eene kleine wijziging op de bestaande telefoonleidingen kunnen toe gepast worden. Het is te hopen, dat het Belgisch telefoon- bestuur, den telefoonprijs zal kunnen ver minderen eens dat de nieuwe uitvinding zal toegepast worden. Opgepast voor die lokvo gels! In sommige Fransche bladen ver- VIERDE LIJST. Overdracht15 200,77 Douairière Alfred Guyot, Antwerpen, 20Q; M. en mevr. Emiel Anthony, id., 100 M.en mevr. Paul Desmedt du Toict, Bruesel, 50 M. Paul Desmedt, id., 50; M. en mevr. Ach Beman, Aalst, 50 J. en V., Thienen, 50 M. Librechts, Turnhout, 100 M. Leo en mejulfers Delespaul, Waereghem, 100 M. en mevr. Joris Vercruysse, Kortrijk, 100 Geloofd zij Jesus-Chrislus, 25 M. De Poor ter, Vichte, 25 een'Vlaming die den Pau.; bemint, 50 baronnes van Caloen, geborei gravin de Gourcy Serinchamp, Brugge, 209 döZus'ers Redemptoristinnen, Brugge, 100 baron en baronnes Ruzette, id., 100 M. ei mevr. Halleux-Ryelandt, id., 100 baron en baronnes Ernest van Caloen, id., 100: baron en baronnes Alex.Gillès de Pélichy,Iseghem. 100; baron en baronnes de Pellaert., St-Kruis, 100 M. en mevr. Mauritz Fraeys, Brugge, 100 uil St-dacobsparochie, Antwerpen, 25 N. D., Antwerpen, 100 Heilig huis, 100 E. II. Janssens, pastoor van het gasthuis. Temsche, 200 een voorstander der Vlaam- sche Hoogeschool, 100 M. en mevr. Ter- celin, 100 M. Nolléede Noduwée, kamer heer van Z. H., en mevr. 100; V. J. V.. Eigen-Brakel, 100 M. Raeds, rustend rech ter, Brussel, 25 A. B.. Houtain-St-Siméon, 10 twee lezeressen, 7 naamloos, Orp, 5 M. en mevr. Jules Mercier, 20 M. en mevr. Jadoul de Fresia. 20 J. A. Eeman-Mertens, Idderghem, 10 M. P. Moraux, Brussel, 10 M. R*ul Plumier, Hoei, 5 E. S., Ukkel, 5: naamloos, 5 id., 5 M. G. Berchem, 5 L O., Hasselt, 2 J. If. B. B. 2; naamloos,B., 20 M. D. S., 20 J. K. 5 om eene zalige dood te bekomen, 10 M. Faut, Brugge, 10 M. en mad. Waechtelaer-De Bruyn, 5. Totaalfr. 18.021,87. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van liet bind, of aan M. Leo Mullié, 7, rue de la Tête d'Or, Doornik. Staatkundig Overzicht Duitschland. Sprekende over de kwestie der onteigening der Polenmeldt de gazet van Noord-Duitschland, dat het omvaar is, dat het Pruisisch kabinet zin nens is de onteigening der Polen naarstig door te drijven. Willem II en M. Bethmann- Holhceg zijn volkomen 'takkoord, dat de Duitsch-Poolsche betrekkingen niet mogen verscherpt worden, door een maatregel welke de Polen al te veel zou verbitteren Turkye. De Turksche Kamer na de uitleggingen van den minister van openbaar onderwijs gehooi'd te hebben, heeft eene stemming van vertrouwen uitgebracht. De oppositie onthield zich. Er wordt nog ge melddat het comiteit van Eendracht en Vooruitgang ernstig de ontbinding der Ka mers in het zicht heeft, daar er erge ver wikkelingen ontstaan zijn tusschen zijne leden. Engeland. De rijkskanselier George Lloyd, heeft een wetsontwerp neergelegd op de nationale verzekering zou verplichtend zijn voor alle werkliedendus^zou de Staat alle werkliedenvan 16 tot 70 jaarmoeten aanvaarden, 't zj deze ziek of gezond zou den zijn. Frankrijk. Dinsdag namiddag had de heropening der Fransche Kamer plaats. Meest alle leden waren aanwezigdaar er moest herkozen worden voor het bureel en de strijd den voorzitterszetel, tusschen M. Brissonkandidaat van den Vrijmetse laarsblok en M. Paul Deschanelnationa listzeer hevig zou zijn. In de eerste stem ming bekwam M. Brisson 247 stemmen M. Deschanel 209 M. Jules Guesde 46. Andere kandidaten vereenigen nog 22 stem men. Eene tweede stemming had plaats en MM. Brisson en Deschanel behielden hunne toeder zij dsche positiën. In de derde stem ming werd M. Brisson gekozen met 270 stemmendus met de betrekkelijke meerder heid. In den Senaat toerd de kiezing voor het bureel uitgesteld tot Donderdag. De moord op Cornil Thain Op 31 Januari 1910, dus bijna een jaar ge leden, keerde een inkasseerder der Bank van Frankrijk, Gornil Thain niet terug van zijnen ronde. Hij had voor ongeveer 30,000 fr. wissels medegenomen en daar de bestuurder der Bank overtuigd was, dat Thain een eerlijk persoon was, werd eene klacht gedaan bij liet parket, daar men vermoedde dat eene misdaad gepleegd was. De opzoekingen begonnen. Het kreeg wel dra de zekerheid, dat de inkasseerder in den omtrek de Poslstraat moest verdwenen zijn. De bestuurder der Bank had ook een on derzoek geopend. Hij ging achtereenvolgens bij al de personen bij wien Thain zich aange boden had om geld te ontvangen. Aan nr 22 der Poststraat, alwaar hij hij zekeren Favier ook eenen wissel moest ont vangen, moest hij zijne opzoekingen staken, daar Favier afwezig was. De bestuurder begon dan in tegenoverge- stelden zin, zijn onderzoek, 'tis te zeggen,hij ging achtereenvolgens bij al de personen die wissels te betalen hadden en die Thain nog niet gezien hadden. Aldus kwam hij ook tot aan nr 22 der Poststraat. De sleutel der geheimzinnige verdwijning moest dus daar te vinden zijn. Daar men geene huiszoeking wilde doen, terwijl de bewoners afwezig waren en men vernomen had dal Favier op 5® Februari zou tehuis zijn, ging men op dien dag tot eene huiszoeking over. Mev. Favier was tehuis en verklaarde dat haar man in de omstreken van Kamerrijk was voor zijne zaken. Op den zolder van liet huis, vond men het lijk van den ongelukkigen Thain. Deze was door hamerslagen den schedel ingeslagen. Gnmiddelijk ging men op zoek naar den moordenaar. Mev. Favier werd als medeplichtige aan gehouden. Daags nadien ontving M. Delalé, die met het onderzoek gelast was, een brief uit Pa rijs, van Favier. Deze had door de dagbladen de ontdekking van liet lijk en de aanhouding zijner vrouw vernomen en verklaarde, dat hij alleen de misdaad bedreven had en zijne vrouw geheel onschuldig was. Men ging dn* op zoek naar Parijs en daar vond men zijn spoor terug. Favier werd ge volgd en twee dagen later werd hij te Nancy aangehouden. De moordenaar bekent zijne misdaad Favier werd onmiddelijk naar Rijsel terug gebracht en er door M. Delalé ondervraagd. Hij bekende, dat hij een wissel moest be talen van 3000 fr. en daar hij het noodige geld niet had kunnen bijeenkrijgen, had hij besloten den inkasseerder te vermoorden en hem te berooven. Favier hield nogmaals staan, dat zijne vrouw onplichtig was. De vrouw werd daarna in vrijheid gesteld. In liet gevang poogde Favier zich als zin neloos te doen doorgaan en hij werd naar Parijs gezonden om er door de wetsdokters onderzocht te worden. Zijne poging mislukte echter en Favier werd als totaal verantwoordelijk herkend. Voor het assisenhof Favier koos M. Victor Dubron, van Douai, als advokaat. Op 13 November werd zijne zaak opgeroepen. Na lange debatten werd hij ter dood ver oordeeld, daar de gezwoornen alle verzach tende omstandigheden weigerden aan te nemen. Genade of doodstraf Favier bleef hij het uitspreken van liet vonnis onbeweeglijk. Alleen verbleekte hij een weinig Naar liet gevang teruggebracht, ontving hij erhaalde malen het bezoek van familiele den en ook van zijn advokaat. Met dezen on derhield hij zich zeer dikwijls over de moge lijkheid der genadeverleening. Hij voorzag zich in verbreking, doch deze werd verwor pen. Van dan af had hij nog enkel op de goe dertierenheid van president Fallières te hopen. Akelige voorgangers Naarmate de dagen verstreken, scheen Favier al meer en meer hoop te krijgen, dat hij nog aan de guiljotien zou kunnen ont snappen. Zelfs had hij in den laatsten tijd aan den almoezenier van het gevang eene kaart van Guyana en hoeken over het leven der galei hoeven gevraagd, hopende dat hij daar zijne laatste levensdagen zou mogen slijten. Het volk oordeelde er echter anders over. Favier was een lage moordenaar. Favier was ter dood veroordeeld geworden. Favier mocht geene genade verwerven. Voor hem was de doodstraf niet meer dan verdiend Algemeen hoopte het volk dat de moorde naar zou terechtgesteld worden. Men ver geleek zijn lot met dat van vroegere moor denaars. Bouche in 1903 de bende Pollet in 1909 werden terechtgesteld in de eerste dagen van Januari. Favier zou dus ook terechtgesteld worden, indien hij niet spoedig genade kreeg. De laatste hoop. Donderdag kreeg M. Dubron, advokaat van Favier bericht, dat president Fallières, de zaak Favier had onderzocht, en hem voor Zaterdag verlangde te spreken over den moordenaar. M. Dubron haalde er nogmaals al de argu menten aan, welke hij reeds op het assisenhof had aangehaald, om te pogen zijn kliënt eene mindere straf te doen ver<v „gen. Verworpen, s Namiddags onderzocht de voorzitter der Fransche Republiek, nogmaals het dossier der zaak. Daarna verwittigde hij den minister van Justicie, dat hij aan Favier geen genade kon verleenen. Arme vader. De ongelukkige vader van Favier, oen eerlijke ouderling, had zich reeds 's morgends in de Kanselarij aangeboden, hopende dat hij er de genade van zijn zoon zou vernomen hebben. Men kon hem echter geene inlichtingen geven, en de arme ouderling moest terneer geslagen terugkeeren. De guiljotien naar Rijsel Onmiddelijk had de minister van justicio M. Deibier, den heul, verwittigd, dat hij' de guiljotien naar Rysel moest zenden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1