terechtstelling 'T EEN EN 'T ANDER Vlamingen, leest dit Zeventiende jaargang nr GS. iïi f* .'OA.GBLA.lD BLOED Een kind door zijn vader vermoord Nieuwjaarsgiften voer den Paus. isr^. :d>e: Favier De menigte Het lijk wordt teraardebesteld De opruiming der guiljotien Het proces verbaal der strafuitvoering 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag i 3 Januari ISI 1 ABONNEMENTEN: ^es maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslhureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4?f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4# BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Haachtschen Steenweg, 230. I kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 dteklamen (per rcgol) Gemengd nieuws (por regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allf. aankondigingen*, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de IMé^odestraat, Brussel. De werkstaking die verleden week te Luik en omstreken is uitgeborsten •en nog voortduurt, heeft zooals ge weet, droevigè gevolgen gehad. Gedu rende een optocht hadden muiters de brutaliteit begaan met steenen en kas seien naar de-gendarmen te werpen en tevens revolverschoten te lossen. Zulke toestand mocht of kon niet geduld worden. Dat zal toch ieder verstandig niensch toegeven. Tot driemaal werden de oproerma kers verzocht uiteen te gaan en den oproer te slaken. In plaats van aan die gewettigde vraag gehoor te geven,stel den zich de schuimers nog heviger aan, zoodat de gendarmen, hun leven -werkelijk in gevaar ziende, gebruik •moesten maken van hunne revolvers en deze afschoten op de bétoogers. Zij hadden bevel gekregen omlaag te schieten, zoodat de getroffenen, allen in de beenen geraakt werden, behalve .eene vrouw, die bij toeval een kogel in liet hoofd kreeg. Er waren vijf ge kwetsten, zonder echter die mede te •tollen, die door de opstandelingen wer- 'den medegevoerd om alzoo aan de vervolging te kunnen ontsnappen. De socialistische bladen wraakten in hevige, geweldige termen die han delwijze, hoewel niemand dan de so cialisten voor die onlusten verantwoor delijk zijn. Doch dit geelt er niet aan volgens de roode bladen, staan de gendarmen ten dienste der patroons, ten dienste van het kapitaalen dat ■omdat die eerlijke mensehen zich door eene zekere soort van bandieten niet goedsmoeds van het leven laten beroo- De slaking van de mijnwerkers was ditmaal voorzeker niet gewettigd daar al de middelen van verzoening niet waren uitgeput. Als beste bewijs van dit gezegde, zal volstaan, datde socialisten van Seraing niet eene zeer groote meerderheid de staking hadden afgewezen en er ook niet aan medededen. liet schijnt echter dat in dees geval, niet de loden de lei ders, maar de leiders de leden hebben moeten volgen. Als het spel alzoo in den gang gaat, dan mag men zich zelve wel eens afvragen Waar zal of waar gaat zulks eindigen Zooals wij reeds lieten verstaan,had den de, werklieden wel eenige redenen van ontevredenheid. Maar zij begingen den groven misslag niet te handelen zooals de vrije kristene mijnwerkers. Deze waren reeds voor de staking in volle onderhandeling met de patroons en nu nog worden die onderhandelin gen voortgezet. Zij vragen voorname lijk vier punten, welke wij hier in gansch hunnen eenvoud neerschrijven; alzoo zullen onze lezers het allerbest en gemakkelijk verstaan. 1. Vroeger mochten de mijnwerkers die van verre naar de mijnen komen werken, eerst alvorens aan den arbeid te gaan, hun korst brood opeten.Dit wordt thans afgeschaft of verboden door de patroons. De kristene mijnwerkers vragen om die gewoonte te behouden, daar die werklieden 's morgens zeer vroeg moeten opstaan en de gelegen heid niet hadden een boterham op hun stade te eten. 2. Het voornaamste maal wordt in de mijnen genomen op twee verschil lende uren, door twee verschillende ploegen. De werklieden vragen dat voortaan dit maal op gelijken tijd zou mogen gebruikt worden, omdat anders op hun brood meer zwart van kolen ligt dan boter. 3. De patroons hebben de boeten ver zwaard de werklieden vragen, daar nu reeds daarin zoo willekeurig wordt gehandeld en zij halen feiten aan dat men de boeten zou laten zooals ze waren. 4. Als laatste punt vragen de vrije mijnwerkers dat men het uur van afda len in de mijn in plaats van om half zes op zeven uren zou brengen. Dit zou niet in het minst schaden aan de belan gen der patroons, noch aan den goeden gang der zaken. Daarentegen zou het bijdragen om het familieleven, de ge zondheid van den mijnwerker te he- voordeeligen en zijne af wezigheid in de mijnen te verminderen. Wanneer men die eischen onder zoekt, zoo zeggen de meeste onzer ka tholieke dagbladen, dan is het moeilijk die van overdrevenheid te beschuldi gen. Het was alzoo eene reden te meer voor de socialisten, niet in staking te gaan, alvorens alle vredelievende middelen uitgeput waren. In zulke ge vallen kan men best het verschil gewaar worden dat er bestaat tusschen de kristene en de socialistische syndika- ten. Aan u, beste werklieden, er de noodige les uit te trekken. Verjaring. 13 Januari 1832. M. Lebeau beklaagt zich in de Kamer over den weinigen iever welken de volksvertegen woordigers betoonen om de kamerzittingen bij te wonen. Kardinalen. Ten gevolge van het overlijden van kardinaal Segna, is het getal kardinalen gedaald op 50 er zijn nu twintig kardinaalshoeden beschikbaar. Van de 50 in leven zijnde kardinalen is er één benoemd door Pius IX 34 werden be noemd door Leo XIII en 15 door Pius X. Een nieuwe loonroostervan 't spoorwegpersoneel zal blijk baar voldoening schenken aan alle belang hebbenden. De loonstandaard is opgemaakt als volgt Hoofdlreinoversten 3,000, 3,300, 3,600 en 3,900 frank. Eerstaanwezende treinoversten(nieuwe graad), 2,600, 2,800 en 3,000 fr. Treinoversten 2,000, 2,200 en 2.4C0 fr. Hoofd-faclorsoversleu der statiën 3,000, 3,300, 3,600 en 3,900 fr. Eerstaanwezende factors-oversten 2,600, 2,800 en 3,000 fr. Factors-oversten 2,250 en 2,400 fr. Dit besluit zal terugwerkende kracht heb ben tot 1 Januari 1910. Verder is beslist de afhoudingen op het loon van deze agenten te verdeelen over een grooter aantal jaren, zoodat die afhouding minder zal gevoeld worden. Ook zullen de facteurs der statiën dienst- strepen bekomen die hun naar het aantal jaren dienst, eene bijkomende vergoeding van 50 tot 150 frank zullen doen toekennen. Ten slotte wordt het stelsel van premies voor den regelmatigen loop van den dienst gewijzigd, en andere grondslagen hiertoe aangenomen. Katanga en de Belgen.Vol gens het verslag van M. Wangermée, gou verneur van Katanga, stelt men in Katanga vast 1° dat er in die provincie, op enkele uitzonderingen na, slechts Engelsche hande laars zijn 2° dat men geene levensmiddelen kan bekomen... zonder Engelsch te kunnen spreken 3° dat men moeilijk anders, dan met Engelsch geld kan betalen, dewijl de in landers enkel met shillingen kunnen rekenen. De minister van koloniën, bezorgd over dien toestand, heeft Maandag voormiddag al de voorzitters en ondervoorzitters der Belgi sche handelskamers bijeengeroepen in zijn kabinet, om over dien toestand te beraad slagen. De heer Renkin beeft den wensch uitge drukt dat de Belgische handelskamers zich met dien toestand zouden bezig houden, er op wijzende welke verkeerwegen Katanga aan biedt voor al onze voortbrengselen. De voorzitters der handelskamers bedank ten den heer minister hartelijk voor zijn ini tiatief, en beloofden de belanghebbende han delaars bijeen te roepen, om hunne werk zaamheid in dien zin aan te wakkeren. De Pluviose herstelde Elkeen zal zich nog de schrikkelijke ramp herinneren, welke mot de onderzeesche boot de Pluviöse voorgevallen is en waarbij acht-en-twintig soldaten en officieren het leven lieten. De boot is hersteld en in de ha ven van Cherbourg gebracht. Na eenige proefnemingen zal de boot wederom in zee gelaten worden. Overledene mission na ris sen in I9IO. Volgens eene jaarlijk- sche gewoonte deelt het laatste nummer der Katholieke Missiën, de mede der zende lingen, die gedurende het jaar 1910, in verre gewesten gevallen zjjn in het volvoeren hun ner apostolieke werken. De doodenlijst der edele strijders voor godsdienst en beschaving, bevat niet minder dan 187 zendelingen, volgenderwijze gerang schikt Franschen, 80 Belgen 14 Duitschers, 11 Zwitsers, 6 Oostenrijkers, 5 Colombianen, 2 Pool, 1 Hongaar, 1 Turk, 1 ■Andere landen, 5. Italianen 20. Spanjaard 13. Ierlanders, 6. Hollanders, 5. Indianen, 5. Amerikaan, 1. Syriër, 1. Elzassers, 5. Bulgaar. 1. Verleden Dinsdag gebeurde er te Villers- Perwin een schrikkelijk ongeluk. Eon vader, zekere Herbergiat, bad aan zijn zoon, die iets misdreven had, eene goede bolwassching 'toe gediend, doch het weerspannige kind was stout genoeg om zich te verantwoorden. De vader werd kwader om kwader en op een tweede antwoord van zijn zoon greep hij een biergla^ dat in zijn bereik, stond en wierp het zijn zoon naar liet hoofd. Deze werd aan het hoofd getroffen en zakte ten gronde. De vader die deze daad slechts in een aan val van opgewondenheid gedaan had, schoot toe en legde het kind te bed. Niets hielp nochtans. Ondanks de beste zorgen stierf het kind des anderdaags. De droefheid van de ouders, maar vooral van den vader is groot. De gendarmerie die van de zaken op de hoogte gezet was, deed een onderzoek en maakte de zaak over aan het parket van Charleroi. Wij hebben de eersten van al de bladen hot ongehoorde smaadartikel op het hoofd der Vlamingen, besproken, dat verschenen was in het dagblad La Chronique van Brussel op Vrijdag 23 December 1910 op het eerste blad. Dit artikel heeft eene buitenge wone opschudding verwekt in alle ontwikkel de middens.en nu uog is het verre van uitge storven integendeel het schijnt eerst voor goed te moeten beginnen. Een liberale brief wisselaar van Antwerpen heeft Maeterlinck naar verdienste geroskamd. Thans nog schrijft hij in liet Brusselsch dagblad eene weerlegging van die stomme gezegden. Een liberale schrijver antwoordt op zijne beurt aan dien briefwisselaar en zegtin zijn antwoord,dat het aangehaalde artikel dagteek ent van over acht of tien jaren. Dat konden wij of dat kon niemand gerioken. Het artikel is verschenen in antwoord op de Vlaamsche dagbladen, die de groote hoedanigheden bezongen van het Vlaamsche volk, en dit antwoord verscheen niet over acht of lien jaren, beste Chronique, maar het verscheen in de kolommen zelf van uw eigen blad, ja, in La Chronique op Vrijdag 23 December 1910 en het was geti teld A lion, lion et demi Tegenover een leeuw, een leemo en half'tgene beduiden wou, dat Maeterlinck nog al een ander klep per is, als do Vlaamsche Leeuwen. En het artikel was duidelijk voorafgegaan door deze woorden Een ander leeuw, niet min uit de Vlaanderen, Maurice Maeterlinck, antwoordtEn dan volgt het smaad artikel. Ieder mensck mag over Maeterlinck het gedacht hebben dat hij goedvindtmaar se dert wij zijn artikel gelezen hebben over het Vlaamsche volk en de Vlaamsche taal in het algemeen en onze Vlaamsche priesters in het bijzonder, moeten wij bekennen, wij herha len het, dat Maeterlinck zich zeer klein kan aanstellen ja, zelfs zoodanig klein, dat het er bij ons niet meer door kan, zulk een man als een groot letterkundig vernuft te moeten aanzien. Want als vernuften in staat zijn, zulke afgrijselijke kemels te schieten, wat moet er dan niet van mindere geleerden of van onontwikkelden verwacht worden Nogmaals hebben .vij hier het duidelijkste bewijs, dat het licht bijlange niet altijd in Parijs moet gezocht worden. VIJFDE LIJST Bedrag der vorige lijsten 18.021,87 fr. Le Rappel 100 Gazette van Moll 25 Mevrouw Moyersoen-Van den Hende, Aalst, 100 O. B., Geeraardsbergen, 100 M. en Mevr. F. de Ceuster, Schaarbeek 100; M. Hilaire Devos en zusters, Beernem, 130 Mej. Emilie Van Bergen, Aarfeckot, 100 M. Emiel Tieleraaus, idem, 100 M. en Mevr. Erniel de Lalieux, Nijvel, 100 M. Lavis, pastoor, Beausaint, 25 M. Leon Kervyn de Meerendré, Brugge, 100 ,-Naamloos, idem., 600 M. van Ockerhout, senator, idem 200 Z. E. H. Kan. Ilenry, deken van liet kapit tel, Namen, 100; Een priester van Namen, 25 Mej. del Marmol, 100 M. Eug. Tlii- baut, 100 Mevr. Anciaux de Pierpont 100 M. en Mevr. Charneux, 200 Baron en Ba-1 rones Cartuyvels de Collaert, 50Mevr. Zoude 100 De Algemeene Overste der Zus ters van Maria, Namen, 100 Geslicht der Zusters van O. L. Vr., Namen. 1000 E. H. De Meyer, Antwerpen, 30 M. en Mevr. Suys,.idem, 100 Naamloos, idem, 50 ld., idem, 30 E. H. Regibo, bestuurder, Beve- ren Waas, 40M. en Mevr. Edward d'Hae- nen, Antwerpen, 1000; M. Parent-Derbaix, Charleroi, 100 Mevr. Woilrin-Bourdillon, 20 M. B. J. A. 20 E. II. Van Koot, pas toor, Attenhoven, 20 Opdat de Heilige Va der onze familie moge zegenen, 5 Opdat de verlangens mijner zuster verwezenlijkt wor den, 1 Opdat de wenschen van drie vrien den mogen vervuld worden, 1 Voor eene rechtzinnige bekeering, 1 Naamloos, Peru- welz, 10 Mevr. Nolelteirs-Van den Hende, Aalst, 20 Opdat God mij eene volledige ge nezing verleene, 2; M. K. D'IIavé-Van de Gejuchte, Eekloo, 20 Naamloos, Monti- gnies-sur-Sambre, 10. Totaal 23.101,87 ftlen kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of aan M. Leo Mallié, 7, rue de la Tète d'Or, Doornik. Een afgevaardigde van Texas, vroeg eens klaps aan den ontdekkingsreiziger Maar waarom zijt gij alleen tot aan den Noord pool gegaan Waarom liet gij u niet verge zellen van eenige blanken, om de zoolang verwachte ontdekking te doen Bij het hooren dezer vragen, scheen M. Peary licht geroerd, doch zonder aarzelen antwoordde hij onmiddelijk Ik had de ontdekking van den Noord pool tot mijn eenigste levensdoel gemaakt. Om dat doel te hereiken, heb ik alle moge lijke moeilijkheden moeten overwinnen, en ik geloofde niet, dat ik verplicht was met anderen de eer mijner ontdekking to moeten deelen. De commissieleden gaven den koenen ont dekkingsreiziger gelijk. ■Staatkundig Overzicht •Rumenië. Het ontslag van het minis terie Bratiano is thans officieel ingediend. Dinsdag heeft hij zijn ontslag gegeven en- Woensdag loas hel ministerie reeds door een ander vervangen, onder de leiding van M. Marghiloman Mexiko. Hier ook is eene ministerifele krisis losgebarsten. Generaal Co zio, minis ter van Oorlog en M. Limantourminister van Financiën, hebben hun ontslag ingediend. Deze laatste zou vervangen worden door M. Enrique Creeldie in het kort naar Frankrijk zou komen, om te trachten er eene leening aan te paan. Men zegt dat ook M. Corrat, ondervoorzitter der Republiek, zijn ontslag sou geven. Honduras. In deze kleine Amerikaan- sche Republiek, is het ook volop. Zij zijn mogelij k jaloersch vanhunnegrootenaburen, Brazilië en Mexiko. Het gerucht dat de ge wezen president Bonilla zich aan het hoofd der oproerlingen geplaatst heeftwordt be vestigd. Uit Neio-York wordt geseinddat de mui ters het eiland Roaton ingenomen hébben. Rusland. In de politieke kringen van St-Petersburg, is men zeer verontwaardigd, over de afkondiging in een Engelsch blad van het Russisch-Duitsch verdrag, vooraleer het verdrag officiéél onderteekend toerd.Dat verdrag heeft ten andere in Turkyë en Oos tenrijk eene diepe ontroering verwekt. De verontwaardiging der Russen is nu een bewijs, dat het Engelsch blad de juiste strekking van het verdrag weergegeven heeft. Frankrijk. De Fransche volksvertegen woordiger Monchel, afgevaardigde van El- bceu f, zal eerstdaags in de kamer een wets voorstel neerleggen, strekkende tot de toerk- regeling in de Fransche kamer en tot de vermindering der verlofdagen. Zijn dun- hens verdienen de kamerleden al te gemak kelijk hunne 15,000 ballekens. Engeland. De opening van het nieuw Engelsch Parlement is officiéél vastgesteld op 6 Februari aanstaande. Dien dag zal honing Joris, vergezeld door de koningin en door den prins van Wallis, de openings zitting bijwonen. Peary en de Noordpool. Wij hebben reeds gemeld dat de ontdek kingsreiziger Peary er in gelukt is, de Ka mer van Washington te overtuigen dat hij werkelijk den Noordpool ontdekt heeft. Over de conferentie van M. Peary met de volksvertegenwoordigers, vernemen wij thans nog het volgende Het was de onderafdeeling der vlootcom- missie, die gelast was, aan M. Peary nog eenige vragen te doen betrekkelijk zijne ont dekking van den Noordpool. VAN Nauwelijks hebben eertige personen, dio niet tot bij de gieljotien geraakt waren, iels van de terechtslelling gezien. Alhoewel heel het tooneel slechts eenige oog-enblikken geduurd heeft, werkt het hart roerend op dezen die het konden aanzien. Nog lang, nadat de strafuitvoering heeft plaats gehad, blijft het volk zich rond het Paleis van justicio verdringen. Onder de menigte gaan de praatjes hun gang. De eenen zeggen dat de grootste slag voor de ouders van Favier is. Anderen bewe ren, dat Favier demisdaad pleegde, voor zijne vrouw, welke hij wilde tot welstand brengen omdat hij haar zoo zeer beminde. Een derde verklaart, dat indien Favier ge werkt had, en geen luiaard was geweest, hij nooit zoo ver zou gekomen zijn. Anderen werpen nog de kwestie der ver antwoordelijkheid op en houden staan dat zijne geestvermogens gekrenkt waren. Volgens deze laatsten zou het de Bank van Frankrijk zijn, die zich tegen het verleenen der genade verzet heeft. Nauwelijks is liet lijk van Favier in do mand gerold, of de fourgon komt naast de guiljotien plaats nemen. De manden met het hoofd en het lijk worden er ingeschoven en in volle vaart gaat het naar het kerkhof van het Oosten. Op heel den te volgen weg heeft eene dub bele haag soldaten plaats gevat. Ook het kerkhof is door troepen afgesloten. Niemand wordt er toegelaten en het kerkhof zal slechts geopend worden nadat de put ge heel gevuld is. De fourgon kwam het kerkhof opgereden en hielckslechts stil vlak bij het graf dat vooi Favier bestemd was. Op het kerkhof zelf werd het lijk uit de mand in de kist gedaan, onmiddelijk gesloten en in den put afgelaten. ^Terwijl men het lijk van den gehalsrechlo wegvoerde,waren de beulsknechten onmidde lijk met de opruiming der guiljotien begon nen op de plaats waar de onthoofding had plaats gehad, goten zij eene mand zavel en toen de kamion van het kerkhof terugkeerde was het schavot geheel uiteengenomen en kon in den kamion geplaatst worden. De kamion werd dan onmiddelijk naar de statie gevoerd en nadat hij er op een wagen geplaatst was, keerden M. Deibier en zijne helpers naar het hotel terug. Over de strafuitvoering werd het volgende proces verbaal opgemaakt Ten jare negentien honderd en elf, den elfden Januari. In uitvoering van liet arrest van het Assisenhof van het Noorden, zetelend te Douai, uitgebracht op 13 November laatst leden, waarbij Antoon Favier, 27 jaar oud, geboren te Macon, wonende te Rijsel, han delsvertegenwoordiger, ter dood veroordeeld werd wegens moord, is genoemde Favier, door den uitvoerder der krimineele straffen en door de gewapende macht, op de plaats van het Paleis van Justicie gebracht, te Rij sel, plaats voor de terechtstelling aangeduid, waar hij onthoofd werd om 7 ure 34 's mor- gends. «Ten gevolge waarvan ik ondergeteekende greffiersklerk, het onderhandig proces-ver baal heb opgemaakt, op voornoemden dagf| maand en jaar, overeenkomstig met artikel 378 van het strafwetboek.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1