i m De klassenstrijd. 'T EEN STANDER ID Gr D IL, A. D Wildstroopersdrama te Combiain=au=Pont De werkstaking der mijnwerkers in het Luiksche Het gaat voort l Het Paleis vau Justicie en het Gouvernementsiioiel Süïsüiisndc jaargang nr 12. CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 14 Januari i SI f t-.ca._2 4» ij ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. -jl® BUREELEN TE BRUSSEL f 23C| Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114. Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, kerscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de Mérodeotraat, Brussel. Het is nagenoeg algemeen geweten dat er in den schoot der Belgische so cialisten eene dubbele richting is waar te nomen, zonder ccliter rekening te houden van de talrijke plaatselijke strekkingen, die zich ook overal laten gevoelen. Die dubbele richting van het Belgische socialismus bestaat hierin Sommigen zouden willen mee gaan met de liberalen 0111 alzoo aan het bestuur van het land te komen anderen willen van een samengaan met liberalen niet weten, daar zij alzoo te veel van hunne eischen moeten prijs geven. Het zal wel niemand verwonderen dat de eerste richting door de meesten aangenomen wordt, wij bedoelen na tuurlijk de leiders, omdat deze er ook het meeste belang bij hebben. Partijgangers van beide richtingen hebben eene tamelijk lange bespreking gehouden in een socialistisch dagblad. Hoewel wij er niet veel in te zien heb ben, daar we genoeg welen dat de lei ders wel op tijd en stond zullen zorgen om de eerste en voor hun de voordee- ligste richting te doen zegevieren, willen wij niettemin de zaak eventjes onder zoeken. De partijgangers van de zuivere werking drukken er op, dat door het samengaan met de liberalen, de wils kracht, de geestdrift verdwijnt bij de socialisten. Daarop antwoorden de andere par tijgangers iets dat wij wel ir. het hoofd moeten steken Indien de zedelijke toestand zoo is, dan is hij voorzeker heel ernstig en dan moeten de oorza ken daarvan opgezocht worden. Volgens hen zou die zedelijke ver slapping moeten toegeschreven wor den aan de ophitsing van de geesten en do dolle vreugde die werden te weeggebracht door de donderende ze gepralen van 1893, die wellicht den vervaldag al te vroegtijdig deden ver hopen. In andere woorden, zij hadden het vel van den beer verkocht alvorens hij geschoten was zooals dit gemeen lijk gebeurt bij onze tegenstrevers Maar er is nog een veel voornamere reden volgens deze soort van socialis ten. Vroeger bestond de socialistische partij slechts uit eene kleine sekte, waarin men niets vond dan wilskrach tige en helanglooze strijders, apostelen wet vurigen ijver, altijd bereid om op offeringen te doen. Maar sedertdien zijn wij eene groote partij geworden, wij beschikken over mandaten en plaat sen. Invloeden en personen zijn thans tot- ons gekomen, die wij niet kenden ten tijde dat er niets dan slagen te ont vangen waren. Als socialisten, partijgangers van het. bondgenootschap met de liberalen, zulks van hunne partij schrijven wat zouden wij dan niet mogen zeggen van diezelfde zich omhoog wippende man nen der roode partij Het is echter oen bewijs te meer, dat moesten de so cialisten het inderdaad goed meenen wet hunne gedachten, zij niet in het minst zouden denken aan het bestuur van bet land te komen, daar zij dan nog veel meer mandaten en plaatsen zouden beschikbaar hebben,zoodat nog veel meer verdachte invloeden en ver dachte personen in hunne rangen zouden sluipen. Doch dat laten wij God en den meulder beslissen. Wat ons bijzonder smakelijk heeft doen lachen, en vooral de socialistische schoone plaatsenbe- kleeders zal doen schaterlachen, is wel het gezegde, dat men vroeger in de partij belangloos en vol opoffering streed. Het. is voorzeker uit belang loosheid en opoffering dat al de groote socialistische kopstukken de mandaten van volksvertegenwoordiger, de sche penfrakken in de groote steden en be volkte plaatsen het bestuur van sjn- dikaten en coöperatieven hebben aan genomen. Ilet is voorzeker ook uit belangloosheid en zelfopoffering, dat zij zich die plaatsen dubbel en dik la ten betalen en dat vele socialistische volksvertegenwoordigers er op luimen om zoo het dubbeltje slechts rollen wil minister te worden dat is toch zeker ook wel uit helanglooze en zelf opofferende lielde, niet voor hen zelve maar voor de werklieden Zulke re deneeringen slikken nochtans de arme verdwaalde volgelingen van het socia lismus... Doch gaan we nog een wei nig voort. De partijgangers van het kartel doen het slechts uit politiek oog punt. Zoo schrijven ze zelf waarom schreeuwen entieren zij dan als wilden, wanneer een katholieke volksvertegen woordiger aan de regeering vraagtzul- ken of zulken maatregel niet te nemen of uit te stellen, omdat deze een gevaar zou zijn voor de katholieke partij? Zij socialisten, mogen de belangen hunner partij eerst en vooral in 't oog hou den maar wij katholieken, zouden onze partij om de lieve, blauwe oogs kens onzer tegenstrevers, slechts moe ten laten verbrokkelen. Als men het zooverre kon brengen, dan was het gemakkelijk doch we weten, dat de katholieken ook wel zullen zien de belangen hunner partij niet al te zeer te schaden. Dat zullen onze lezers ook wel verstaan en met ons verhopen. Verjaring. 14 Januari 1832.- De Kamer verwerpt een voorstel van graaf F. de Merode, bepalende dat de kameriijke jaarwedde aan de volksvertegenwoordigers aal betaald worden in evenredigheid dor zitting en aan dewelke zij deel genomen hebben. De Duiftsche hegrootang. De begrooting van Pruisen heeft nog een tekort van 23 miljoen mark, in plaats van 155 miljoen van verleden jaar. Het tekort zal gedekt worden door do meerdere op brengst der spoorwegen. De Duitsche begrooting welke 1 miljard bedroeg in 1884 en 2 miljard in 1894 en drie miljard in 1907, overschrijdt thans de vier miljard. De spoorwegen, wier ontvangsten in 1908, 105 miljoen minder waren dan de beramin gen, maakten in 1909 eene zuivere winst van 182 miljoen, en in 1910, oene zuivere winst van 240 miljoen men beraamt voor 1911 een overschot van 251 miljoen. De openbare schuld bedraagt 9 miljard, 531 mi..,oen 647,136 mark, wat een interest uitmaakt van 53.500.000 mark. De Zon. 'tis Winter, en niettemin is de aarde nu het dichtst bij de Zon,en 'twas op 3 Januari dat de aarde het meest warmte van de zon ontving. Wij zijn er niet veel van go waar gewor den. Dat komt omdat de zonnestralen nu maar zeer schuinsch en in kleinere hoeveelheid op het Noordelijk halfrond van de aarde neer komen. maar ze komen zooveel te rechter en te talrijker op het Zuidelijk hilfrond neer. Daa-r, 't is lo zeggen in Brazilië, Argen tina, Peru, Chili, Patagonië, enz., is het nu Zomer, en do Zomer is er warmer dan bij ons, omdat de aarde nu veel dichter bij de zon is dan als het Zomer is bij ons. Wij zijn nu... maar 147 miljoen kilome ters van de zon verwijderd, terwijl wij er 152 miljoen kilometers van verwijderd zijn in Juli. Het verschil is dus 5 miljoen kilometers of een millioen uren, dat we nu dichter do zon zij n KiezSng uitgesteld. De mi nister van arbeid kongdigt aan dat eerlang een ontwerp ter Kamer zal worden aange boden, waarbij het mandaat der leden van Nijverheid en Arbeidsraden voor een jaar wordt verlengd. Dit besluit werd genomen in het vooruit zicht der grondige hervormingen die hot neergelegd ontwerp van Januari 1907 over de herziening dezer raden beval, en anderzijds om aan de gemeentebesturen reeds overstelpt van werk wegens het herzien der kiezers lijsten voor de Werkrechlersraden, verder werk uit te sparen. Opgepast Te rekenen van 15 Januari zal al wie in Frankrijk een vuurslag op zak heeft, die niet het belastingsplaatje van het Fra'isch gouvernement draagt, voor de boetstraffelijke rechtbank verzonden worden. Dat de Belgen, die zich naar Frankrijk be o-even hunne nieuwerwelsche vuurslagen thuis laten, willen zij niet verpliobt worden nog eens de weerde ervan als belasting te betalen. Opgepast De toekomst der vliegma- chieiien. Volgens den grooten Arae- rikaanschen uitvinder Edison zullen binnen de 10 jaar tijd de vliegmachienen bij den post en tot passagiersverkeer worden aangewend. Ze zullen eene snelheid ontwikkelen van 160 kilom. per uur. De postmachienen zullen zeer klein zijn, hoe kleiner trouwens hoe beter, met het oog op den tegenstand van de lucht, doch van krachtige motoren voorzien. De maximum-snelheid is eenvoudig niet aan te geven. Zware gewichten zullen de vliegma chienen nooit vervoeren. Men zal moeten komen tot een machien die kan opstijgen onafhankelijk van het weer. Edison gelooft, dat men een electrisch toestel zal uitvinden, dat onder het vliegen draadloos van de aarde electriciteit als drijf kracht krijgt toegezonden. Hoe? dat kan ook Edison nog niet aangeven, doch er is geen enkele reden, om het onmogelijk to achten. Tot zoo lang zal men zich met een ontplof- fingsmotormoeten behelpen.Reeds neemt men proeven met pikrienT/uur als motor-brand stof. Slaagt men,dan is dat reeds eene groote verbetering. Woensdag nacht had in de bossehen van Comblain-au-Pont een 'vreeselijk widstroo- persdrama plaats. Sinds eenigen tijd had de jachtwachter met de bewaking van het. bosch gelast, bemerkte, dat er 's nachts wildstroo- pers in het bosch bun stieltje uitoefende. De jachtwachter legde zich met zijn zoon in hih derlaag. Weidra bemerkten zij drie wildstroopers. Zonder aarzelen sprongen vader en zoon Detbierop-de wildstroopers en konden een hunner aanhouden. De twee anderen namen ijlings de vlucht. Toen de jachtwachters met hunnen gevangene naar het gemeentehuis wilden, gaan, kwamen de gevluchte wild stroopers op hunne stappen terug. Een der wildstroopers schouderde zijn ge weer en schoot op den zoon Dethier. Deze werd in den huik getroffen en vreeselijk ge kwetst. De vader moest ook den gevangene losla ten om zijn zoon ter hulp te snellen, terwijl de drie stroopers de vlucht namen. Vader Dethier droeg zijn zoon naar huis, waar een eneesheer hem kwam verzorgen. De toe stand van den gekwetste is zeer gevaarlijk. Een onderzoek is geopend. Hel parket is ter plaats geweest. De ontroering in de streek is zeer groot. In het Walenland is men vooral bezig met den strijd tegen de Vlamingen voort te zetten In Brussel doen de katholieke en socialis tische bladen niet mee aan den halelijken veldtocht van La Ciironique L'E'oile Beige en «lTndépendance» alle drij liberale bladen. In Frankrijk beginnen er zich de bla den al meer en meer mede te bemoeien en tot onze groote vreugde mogen wij weer eens vaststellen dat tot hiertoe van al de bladen in Frankrijk het slechts La Croix is, een door en door katholiek blad, dat de Vlamin gen heeft durven verdedigen. Uit het Walenland is het bericht toegeko men dat de Waalsche bond uit het Doornilc- sche zich verzetten zal tegen elke poging die voor doel heeft het bestaande stelsel te ver anderen aau de Gentsche Hoogeschool. Katholieke konfraters doen hier welgepast opmerken, dat de Walen waarlijk recht heb ben van klagen, en van te roepen dat hunne rechten geheel en gansch miskend en vertrapt worden want de vier hoogescholen van hel land, zijnde die van Leuven, Brussel, Gent en Luik, zijn alle vier Fransch en als de Vlamingen er van die vier nu slechts ééne Vlaamsche vragen, dan zijn zij in het oog der Walen de onverdraagzaamsten en de hebzuchtigsten dor volkeren niettegenstaan de dat de Walen slechts met drij millioen en de Vlamingen ongeveer met vier millioen zijn. Als men den toestand pakt zooals hij is, als men nu zonder vooringenomenheid de rechten van liet Vlaamsche volk vergelijkt met die der Waalsche bevolking slaat men dan inderdaad niet verstomd over de verdul digheid, over de goedertierenheid, we zouden moeten zeggen, over de goedzakkigheid dor Vlamingen ?En niettegenstaande alles, schrij ven sommige Fransche liberale bladen die anders geerno misprijzend neerzien op de Vlaamsche bladen dat de Vlamingen de Walen geheel en al onder den voet willen leggen dat zij van de Walen een overwon nen volk willen maken. Heeft men geen recht zich oen groot blad te wanen, als men zulke ezelarijen aan zijne lezers durft opstoven Dat is het begin der gedachten wisseling tusschen Vlamingen en Vlaamschhaters, dochhet gaat voort I Eene groote betooging Gisteren morgend had de groote betooging plaats welke Zondag aangekondigd was. Van af 101/2 ure 'smorgends kwamen uit den omtrek van Luik talrijke stoeten mijnwerkers naar de Boulevards van Sauvenière en d'Avroy. Belangrijke ordemaatregelen waren genomen. De overheden waren in het provinciaal hotel vereenigd, om van daar uit hunne bevelen te kunnen geven. De burgerwacht was samengeroepen en heel de gendarmerie was te been. Alle beschik bare policiemannen waren ook opgekomen. Tusschen de groepen mijnwerkers bemerkte men talrijke vrouwen,alsook vele geldomhalers Het was 11 1/2 ure toen de stoet zich onder het zingen der Internationale en ander op roerige liederen in beweging zette. De stoet trok langs de boulevards en de straten van het Center naar de St. Lambertplaats. Op den doortocht van den stoet was alle verkeer onderbroken. De trams der boulevards moesten meer dan een uur stoppen, tot groote ergernis der reizigers. In den stoet werden talrijke opschriften gedragen, de afschaffing van het reglement vra gende ofwel de voortzetting van de staking aankondigende. Het was bij één ure, toen de stoet, welke uit ongeveer 15000 man kon bestaan op de St. Lambertplaats aankwam. - Het begon dan juist te sneeuwen. Twee meetings werden gehouden in de open lucht. Ondanks het slechte weder werden de meetings zeer bijgewoond. Van den balkon van La Populaire, op de Groenplaats, spraken gezellen Leblanc, By ver en Troclet. Eerstgenoemde verklaarde, dat de algemeeno werkstaking zou voortduren, lot de mijn werkers voldoening zouden ontvangen. Daarna sprak By ver in t Waalsch, en viel geweldig uit tegen de heerschzucht der patroons Troclet noodigde de stakers uit, le blijven volharden in hunnen strijd. Op de St. Lambertplaats voor het paleis van Justicie namen de volksvertegenwoordigers gezellen Donnay en Demblon het woord, de eerste, om den strijd tot het uiterste aan te raden de tweede, om verzet aan te teekenen tegen wat hij noemt de rol der priesters in de syndikaten. Daarna ging de betooging uiteen. Een deel der werkstakers begaf zich naar Jemeppe, om er de lijkplechtigheden van het slachtoffer van den botsing van Seraing bij te wonen. Men denkt dat talrijke werkstakers s'avonds terug naar Luik zullen komen. De burgerwachten zijn in de openbare gebouwen gehuisvest. De troepen mogen hunne kazernen niet verlaten. Bij den Minister van Arbeid Woensdag heeft M. Hubert, minister van arbeid, afvaardigingen ontvangen van de mijn- bazen en van de werkstakers. Deze laalsten waren vertegenwoordigd door de socialistische volksvertegenwoordigers Donnay en Dujardin, vergezeld door den schrijver en hulp-schrijver van het socialistisch syndikaat. De minister onderhield zich langdurig met de afgevaardigden. Nadat hij de mijnbazen onderhoord had over hunne houding, deed hij zich door de volksvertegenwoordigers Donnay en Dujardin en hunne gezelion, de zes klachten uitleggen, waarvoor de mijnwerkers het werk gestaakt hebben. Na de uitleggingen van den heer minister, lieten de afgevaardigden der mijnwerkers vier hunner klachten vallen. Er bleven nog twee klachten over, en naarmate men deze klachten wel bestudeerde,bleek het klaar dat deze klachten op een misverstand berustten. De eerste klacht betrof de rustdagen. Het oud reglement vermeldde, dat de rustdagen door de opzieners zouden vastgesteld worden, naarmate de werkvoorwaarden en de ontbre kingen der werklieden. Het beheer der mijnen heeft een nieuwe tekst opgemaakt,dat het meent duidelijker te zijn doch juist hetzelfde is. De mijnwet kers hebben er echter geen vertrouwen in en vragen de herneming van het oude reglement. M. de minister heeft beloofd een voetslap te doen bij de mijnbazen om de werklieden voldoening te doen krijgen. De tweede klacht betrof het gebruik der koolkappers als voerders, indien er groote hoe veelheden kolen liggen. Gewoonlijk worden geene koolkappers gebruikt, welke ouder zijn dan 52 jaar. De werklieden weten zulks wel, doch. zij vragen dat deze bepaling in het regle ment zou geschreven worden. M. do minister zal hier ook tusschenkomen. Het is dus te hopen, dat indien de patroons een weinig goeden wil betoonen, de werklie den op deze punten voldoening zullen bekomen. De afgevaardigden der werklieden zijn zeer hoopvol naar Luik toruggekeerd. Zij hebben hunwoord gegeven, dat indien de minister bekomt, dat de bazen toegeven op de twee laatste punten, zij onmiddelijk de werkstaking zullen doen eindigen. Op aanvraag van den minister zullen de bazen eene afvaardiging der werklieden ont vangen, om de twee overblijvende klachten te bespreken. De werkstaking breidt zich ixit Donderdag morgend, waren er nog meer werkstakers dan Woensdag. Zóó breidt de sta king zich gedurig uit. Het getal stakers wordt thans op ongeveer 25,000 geschat. Kuip voor de werkstakers Do werkstakers doen te Luik en in den omtrek geldomhalingen ten hunnen voordeele. Zij gaan in do koffiehuizen rond met gesloten blikken bussen in bijzondere huizen bieden zij zich aan met inschrijvingslijsten. Veertig vrouwen hebben de toelating bekomen geldom halingen te doen ten voordeele van de niet gesyndikeerdo werkstaker.",. De werkstaking en de handel. Dat de werkstaking zeer noodlottig is voor de handelaars van Luik en van den omtrek, zal men licht bpgrijpen. Het komiteit van het Verbond der handelaars en nijveraars van hot Westerkwartier van Luik heeft Woonsdag eene vergadering gehouden om den toestand te bespreken. De vergadering wilde zich noch voor, noch tegen de werkstaking verklaren, voor wat aangaat de eischen van de hazen en van de werklieden. Doch de wensch werd uitgeurukt dat, in het belang en voor de toekomst van den handel, er zoo spoedig mogelijk een einde zou komen aan den betreurensweerdigen toestand bij de mijnwerkers.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1