Al spelende leem 'T EEN EN 'T ANDER "D €3r IO X-, 33 liet Kartel te Gent verworpen TJit Kongo Een milliaenrijke giftmengster Siie jaargang nr 13. Zondag SS en ftTaandacj IS Januari 191S ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alte poslbiireelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. iii EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Itaachischen Steenweg, 230. I 9Kerkstraat, 9 Telefoon 114t BestuurderJ. Van Nuftel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regei) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allp. aankondiglvgkx. zicir wexden E. TAMlNIAll, 217, de Mé^odestraat, Brussel. Wij lezen in het groote Londensche dagblad The Standard, een artikel over het onderwijs, waarop wij denken te mogen blijven stilstaan om het even te bespreken. Niet alleen de onder wijzers maar ook de ouders en al die genen die belang stellen in het onder wijs zullen het met vrucht lezen. Het leeraarschap van Londen heeft do ge woonte jaarlijks gedurende het Kerst verlof te vergaderen en in die verga dering eenige belangrijke punten te bespreken. Dit jaar ging het vooral over de geschiedenis. Volgens profes sor Lewis moet men in het geschiede nis onderricht vooral een historisch voelen betrachten. In de lagere scho len hebben do leerlingen den tijd niet vele, verscheidene onderwerpen te be- studeeren, daarom dient men goed te zorgen de belangwekkendste punten op te zoeken. Volgens M. Lewis moet men groote algemeene groepeeringen ma ken, die de verschillende tijdperken weergeven on welke eene zekere reeks bijzondere gebeurtenissen bevatten. Het geheele zou moeten eindigen met een overzicht van den bestaanden za- kentoestand van tegenwoordig. Ver scheidene Belgen zullen veel goeds vinden in deze gedachten. Professor Thomas deed, volgens zijne meening, de voördeele.n uitkomen van de platen en teekeningen in het onderricht van Geschiedenis. Hij be vestigde dat zulk onderwijs veel bij draagt tot de ontwikkeling van den opmerkingsgeest. Do leeraar van his torie moet zorg dragen, zijne studen ten of leerlingen eene verstandige ken nis van de wereld te geven, zooals hun te toonen hoe door het onderlinge handelsverkeer de landen er toekomen, zich onderling te verstaan, en hoe deze wederlandsche bedrijvigheid aanlei ding geeft tot vredelievende ijver- en concurrentiezucht. En tot het algemeen onderwijs over gaande, sprak Professor Thomas deze waarheidsvolle woorden knapen en meisjes hebben geen afkeer van het leeren, maar zij hebben een afkeer van den arbeid van het leeren. De teeg naar kennis, is een weg van smarten. The road to knowledge is a via do lorosa. Er zijn overal breede en gemakke lijke wegen, maar breede en gemak kelijke wegen leiden tot niets. In de lagere school ook moet men daar op denken, want daar wordt de grondslag gelegd en is de grondvesting niet goed, dan is men in de onmogelijk heid het latere gebouw stevig op te richtenDit zijn eveneens gedachten d ie door iedereen zullen gedeeld wor den. Eene gewichtige redevoering werd er insgelijks uitgesproken door den heer Rector van het Keizerlijk Col lege. Volgens hem was de hoofdfout van de moderne opvoedingsleer de be trekkelijke verwaarloozing van den en keling. The chief fault of modern edu cation is the neglect of the individual. Dit is inderdaad zoo ook ten onzent. Men verwaarloost al te zeer den enke ling en men richt zich te uitsluitend tot de algemeenheid der klas. Wij hoo- ren reeds de opwerping, vooral uit sommige lagere scholen Ja, gij hebt goed te praten en te schrijven maar begint u maar eens bezig te houden met ieder van uwe leerlingen In die opwerping ligt voorzeker een grond van waarheid, maar men moet in aanmerking nomen, dat wij niet zeggen, dat men altijd met de eenlin gen moet bezig zijn, neen dat niet, maar men moet van tijd tot tijd. zoo veel mogelijk, den eenling bewerken. De lezer zal toegeven dat er een verre afstand ligt tusschen het altijd doen en het nooit doen Het vormen van den enkeling gaat voorzeker moeilij ker naarmate hot getal leerlingen grooter is, en ook wel naarmate de leerlingen zelf kleiner zijn. Daarom wordt het thans goed begrepen dat men de overbevolking der klassen moet vermijden. Wat men echter ook zeer veel tegenkomt, wij mogen zeg gen, wat men in België algemeen te genkomt in het lagere onderwijs in het middelbaar onderwijs is dit zooveel het geval niet dat is dat de hoogere klassen in de lagere scholen weinig leerlingen tellen, maar dat daartegen de laagste klassen geheel en al volge propt zitten, ja, als opeengestapeld lig gen. Dat is voorzeker eene groote fout in de inrichting onzer lagere scholen, want wij herhalen het, hoe kleiner de kinderen zijn, hoe meer zij behoefte ge voelen, niet in het algemeen, maar persoonlijk geholpen te worden. Wij hebben gemeend het artikel van - The Standard ook wel eens voor België te mogen bespreken. In ieder geval zal men toegeven, dat de uitge drukte meeningen van groot belang zijn. Verjaringen. 15 Januari 1829. Bij dun boekhandelaar Van der Borght, op de Kiekenmarkt te Brussel, teekent de heer graaf de Merode do eerste op een smeek schrift welk de vrijheid van onderwijs vraagt. 1G Januari 1884. Daar M. Coomans in de kamerzitting gezegd had dat de priesters do armen voor familie hebben, antwoordt M. Bouvier hem Zij bestelen de armen. Honderdste verjaardag van Hippoliet Van Peene. Ter ge legenheid der feestviering van den honderd sten verjaardag van H. Van Peene, wordt er door de zorgen der Stads en Universiteitsbi bliotheek eene tentoonstelling ingericht, van gedenkstukken betrekkelijk den Vlaamschen tooneelschrijver on zijne vrouw, Virginia Miry, de gunstig gekende tooneelspeolster eigenhandige handschriften en andere stuk ken, onlangs aan de Bibliotheek geschonken door hunnen zoon, den heer Oscar Van Peene, alsook de verzameling der werken, portret ten, enz., enz. Deze tentoonstelling zal zich- baar zijn op Zondag, 15 Januari aanstaande van 1U tot 1 ure. Ingang, Baudeloostraat, 34 Gent. Een dorp van vier inwoners. In Duitschland bestaat er een dorp, dat, volgens de laatste volksoptelling,slechts door vier personen bewoond is het dorp Dirrer- bach, in het Odenwald. Bij do volksoptelling van 1905 waren er slechts twee inwoners, zoodat de bevolking in vijf jaren tijds ver dubbeld is. De Belgische Zoetenaaye is overtroffen Heffeest G. Verspeyen. De betooging ie Gent, ingericht ter eere van den confrater W. verspeyen. hoofdopsteller van den Bien Public sedert 50 jaar, is be paald vastgesteld op Zondag 29 Januari, om 4 ure namiddag het zal plaats hebben in de groote zaal van den Handels- en Nijver heidskring en bijgewoond worden door al de leden van de Afdeeling der Vlaanderen van den Bond der Belgische Drukpers, waar bij zich zullen aansluiten, de voorzitters van het Algemeen Bestuur en der verschillige andere afdeelingen. Het feest zal bestaan in het aandieden van een album, met de portret ten van al de leden der feestvierende afdee ling,eene herinneringsmedalie.enz. Het woord zal gevoerd worden door de heeren K. Ly- baert en Verbessem, wederzijds voorzitter en ondervoorzitter den heer Rottiers, algemee- nen voorzitter, en anderen. Een muzikaal gedeelte, waarvan, benevens artisten van de Nederlandsche en Fransche Schouwburgen, leden en kinderen van leden zullen mede werken, zal dit feest sluiten. Stof in de mijnen. Een mijnen- bureel in de Vereenigde Staten verhan delt thans den aankoop eener koolmijn in Pensylvanië. om deze te gebruiken tot proef nemingen. Kunstmatige ontploffingen zullen er voorkomen met het doel vast to stellen welke de meest voorkomende oorzaken der rampen zijn. 20.000 arbeiders kwamen gedurende deze laatste tien jaren om door mijnrampen in de Vereenigde-Staten. Het bestudeeren der feiten liet toe vast te stellen,dat deze ongevallen bijna steeds plaats hebben in dan Winter, en vooral in December eu Januari. Zeer zelden in don Zomer. De experten der regeering zijn van meening dat de ontploffingen niet toe te schrijven zijn aan gassen, maar aan koolstoffen, gemengd met de lucht en tot hooge temperatuur ver hit. De proefondervindelijke opzoekingen zul len dienen om de mijnwetgeving in de Ver eenigde-Staten te volledigen en te wijzigen. De wer*eSdbes*oemde schil derij - De Nachtwacht van Rem brandt. door een kwaaddoener gescheurd. Uit Amsterdam wordt gemeld Een kerel heeft met messteken die wereldberoemde schilderij, geplaatst in het Staatsmuzeum van Amsterdam, gescheurd. Ofschoon de schilderij, erg beschadigd is, zal men ze toch kunnen herstellen. De plich'ige werd aangehouden. Uitgifie van vaSsche stuk ken W£3ZÏ twee frank. In den om trek der Noordstatie, te Brussel, werden sedert eenige dagen, valsche stukken van twee frank met de beeltenis van Napoleon III, en het jaartal I860 uitgegeven. Deze stuk ken zijn goed nagemaakt, doch een weinig mat en de klank is zeer gebrekkig. Eene merkwaardige ontdek king is iir Congo gedaan, ontdekking die aan de economische uitbating der kolonie een gansch ander uitzicht kan geven. In de streek van Ponthiorville' is inder daad, eene laag aardpek gevonden die eene dikte heeft van 70 centimeters, en zich uitstrekt over eene oppervlakte zoo groot als de provincie Luxemburg. Men wist sinds lang d'at in deze streek aardpokachtige'scliilfersteen te vinden was Stanley zelfs had er monsterstukken van medegebracht, doch men vermoedde niet dat- do ligging zoo uitgestrekt was. Het is een Duitscher die de zaak aan 'L licht bracht, en er op 'wècs welke rijkdom daar in den grond verborgen ligt. Het aardpek is zoo rijk aan olie dat schil- fersteenen die men in brand steekt, uren lang branden. Een ton aardpek levérde 230 liter olie op en bij het stoken daarvan, werd bevonden dat -er 20 l. h. en 30 t. h. petroleurn van te verkrijgen is. De ontdekking is van groote waarde voor de steamers in Congo, die tot dusverre hout als brandstof moesten gebruiken. Een nieuws,datEn het wordt nader beves tigd door gansch het land door de over- groote meerderheid der kiezers met ware ver stomming zal vernomen worden, is dat hol kartel tusschen liberalen en socialisten voor de toekomende gemeentekiezingen veir*- WOPpen is!! Zoo schrijft men in hel num mer van Vrijdag in het liberale blad L'Etoile Beige in eene bijzondere briefwisseling uit Gont. Indien men dus geene kwakkel heeft wil len in de wereld zenden, dan mag men de tij ding als waar en wezenlijk beschouwen. Wij geven hierna de groote trekken van de on derhandelingen, welke reeds meer dan een half jaar aan den gang zijn, De vooruitstrevende kring stelde als grond slag voor het sluiten van het kartel voor de kiezingen van de stad, de provincie en de ka mers voor de jaren 1911 en 1912 de twee volgende punten Het eerbiedigen van het zelfbestaan der drie partijen en het behoud van de wederkeerige programma's. De socialisten namen die punten aan zonder voorbehoud. De gematigde liberalen echter wilden niet weten van het tweede punthet behouden van de wederkeerige programma's. Zij eischten dat de radikaal-socialisten het princiep van de Evenredige Vertegenwoor diging in het schepencollege lieten vallen in andere woorden, dat al de posten in het collego de liberalen alleen ten go-de kwa men. De liberalen vroegen daarbij nog dal do mandaten in den gemeenteraad zouden verdeeld worden volgens de sterkte der kies- machten van de partijen. Dat gaven de radi kaal-socialisten toe, alsook dat de liberalen in het college drie zetels zouden bekleeden. Alles zou dus goed van der hand hebben ge gaan, zoo de gematigde liberalen hunne vroe gere gulzigheid hadden willen laten varen. Doch dat gaat niet, naar men bevestigt de liberalen willen alles of niets. De socialisten antwoordden daarop Wel goed, dan krijgt go niets. Op dit punt is heel het spel in stukken ge sprongen. De liberale kopstukken van Gent hebben verleden jaar oprecht een Haler be gaan. Zij gaven allen hun ontslag, omdat de de katholieken en socialisten hun rechtvaar dig deel eischten in hot bestuur. Nu echter willen zij weerom alles hebben, men verstaat dat dit voor hen voor altijd onmogelijk zal zijn. Zij staan tusschen twoo vuren. Ofwel moeten zij een deel der^laat- sen in het schepencollege afstaan aan de socialisten, en dan komt de vraag Waarom zjlg'er dan vroeger van onder getrokken Ofwel, wilt ge niets toestaan in hot schepen college aan de socialisten en wilt ge alles voor u houden en in dit geval, zijl ge ver oordeeld om zelf voor altijd op droog zaad gezet te worden... Men ziet. als er omt eene domme streek is bekroond geworden dan verdienen de Gent- sche liberale koppen voorzeker een kruis van eerste klas. Onze innige deelneming aan onze liberale vrienden O Staatkundig Overzicht Engeland. Eene nota can het Engelsch gouvernement deelt mede dat de verhan delingen met Japan zich in de beste voor waarden voortzettenEene handelsover eenkomst zal van icege Japan ingebracht worden om het donanenrccht te verbeteren. Dit zal de vergelding can de toegevingen van Engeland zijn. Veresnigde Staten. De voorzitter der Vereenigde .Staten komt een bij zonderen brief aan het Kong res te sturenom de on- middcHjfie stemming te vragen van een kre diet van o mill ioen dollars voor het verster- ken van het kanaal van Panama Een zeer gewichtig rapport werd inge diend van wege het Leger en. het zeewezen. Het zeewezen vraagt. 12 millioen dollars om het ontwerp van versterking uit te voeren. M. Ta ft doet inzien dat het de plicht der natie is zich te beschermen tegen alle over rompelingom al zoo den voorspoed i-n de vrijwaring van de Vereenigde Staten te ver zekeren. Turkyë. De Russische-Daitsche over eenkomst brengt de gemoederen in Turkyë in opschuddingJa de politieke vereenigin gen van Konstantinopel wordt er vee.l uitge zien naar de uitslagen van het onderhoud in Potsdam. Men vreest er de ergste gevolgen voor Turkyë. Men :s nochtans zeer teert Jen over de vriendelijke verklaringen van den Rijks kanselier-aan den gezant van Turkyë te Berlijn gedaan. Men verwacht niettemin met ongeduld den tekst vhn cle Russisch- Duitsche overeenkomst. Rumenië. Dc voorzitter van de raads kamer van Rumenië komt het programma der regeering aan de behouderspartj be kend te maken. Het gouvernement sled zich voor eene wet voor te leggen voor hel verlee- nen van assurancien op de ongevallende ziekteen den ouderdom der werklieden. Het zal ook de afschaffing vragen der lasteu op de eigendommen van minder dan 10 hekta- ren. Het zal de douanenrechlen en het ijze- remoegtarief verminderen. Eindelijk stelt de reg eer in g nog voor, een groot getal hervor mingen in 't leger en in 't beheer te verwe zenlijken. Het opzoeken en ontginnen der mijnen in Katanga. In het Staatsblad is thans een dekreet verschenen, dat het opzoeken van delfstoffen en ontginnen van mijnen regelt, in Katanga. Het dekreet is toepasselijk op het zoeken en ontginnen 1° Van al de delfstoffen door hun melaalgehalte bruikbaar de goud-, zil ver-, platina-, iridium-, palladium-, radium- ertsen (edele metalen) de kwik-, koper-, lood-, zink-, kadmium-, ijzer-, mangaan-, chroom-, tin-, bismuth-, kobalt-, nikkel-, tungsteen-, antimonium-, arsenik-molydeen- ertsen. 2° Van al de sloffen door hun zwavel of phosphoorgehalle bruikbaar de gedegen zwavel, de zwavelmetalen die in de vorige groep niet begrepen zijn, de phosphorzure kalk. 3° Van al de fossiele stoffen, zij wezen brandbaar of aardpekachtig de glanskool, de steenkool, de bruinkool, de delfstoffelijke gewassen, het petroleum, het asphalt, de rot sen die delfstoffelijke oliën bevatten, het fos siele copal. 4° Van het steenzout,van de metaalzouten, van de zoutbronnen de aluininhoudende rot sen, helzwavelzur barium,de vitrioollioudende ertsen (zwavelzuurijzer, zwavelzuurkoper). 5° Van het diamant en van do edelgesteen ten. Niemand mag zich overgeven aan liet op zoeken der opgesomde stoffen, zonder van een algemeen verlof voorzien te zijn. Kunnen een algemeen verlof tot opzoeking bekomen 1° D* personen opgeschreven in do kolonie van Belgisch-Kongo 2° De burgerlijke vennootschappen met winstgevend doel en handelsvennootschappen op voorwaarde dat deze vennootschappen onder hot regeeringstelsol der koloniale wet ten geslicht wezen of dat zij de vereisc-hte pleegvormen hebben vervuld om in de kolo nie een arbë'dszetel te vestigen. De maatschappijen moeten olkon persoon, ten hunnen dienste in hoedanigheid van pro spector, van een algemeen verlof tot opzoe king voorzien. Dezelfde verplichting wordt aan don bijzon deren opgelegd, voor wiens rekening één of meer prospectors werkzaam zijn. Het algemeen verlof wordt afgeleverd door den vertegenwoordiger van hel bijzon der komiteit of door diens afgevaardigde, tegen uitbetaling van eene som van 10Q0 fr. Het is voor twee jaar geldig en kan ver nieuwd worden. Alle opzoekingswerken zijn verboden a) Binnen den omtrek der stedelijke om schrijvingen of der plaatsen die met de ste delijke omschrijvingen gelijkgesteld zijn b) Behalve met toelating der bevoegde overheden, op den openbaren weg on op de gronden die dezen op min dan 20 meters be grenzen c) Behalve met toelating van den eigenaar cn van den bezitter, op de gronden die op min dan 100 meters afstand van een woonhuis of een gebouw gelegen zijn d) Op de gronden krachtens wettelijke akten voorbehouden. Art. 10. Op de gronden die het bijzonder komiteit toebehooren en door hetzelfde om sloten, met gebouwen bezet of voor den land bouw aangelegd zijn, worden de opzoekings- werken slechts uitgevoerd na verkregen toelating van het komiteit of diens afgevaar digde. Buiten de bijzondere regels, voor de ven nootschappen met aandeelen bepaald, kan da titularis van een bijzonder niet verloopen ver lof, die de delfstoffelijke rijkdommen van zijnen voorbehouden kring wil ontginnen, een ontginningsverlof bekomen. Art. 52. Een vennootschap met aandeelen kan geen ontginningsverlof bekomen noch verwerven, dan wanneer hare standregeleu de voorafgaande goedkeuring van het bijzon der komiteit verkregen hebben. Deze goedkeuring wordt slechts verleend na vervulling van bepaalde voorwaarden. Bij het bestrijken van het eerste jaar dat op den datum der aflevering van Lot ontgin ningsverlof volgt, zal de titularis van het verlof aan het bijzonder komiteit van Katan ga een jaarli.iksch verplichtend recht beta len, bestaande in 1 t. li. der ruwe opbrengst van de mijnen en niet minder mogen uitma ken dan 50 centiemen per hektare, begrepen in den omtrek van het ontginningsgebied. Het zal 5 t. h. bedragen indien het edele metalen of diamanten en edelgesteenten geldt, zonder dat het, in deze gevallen, be neden 50 fr. per hectare kan dalen. I>e ruwe opbrengst bedoelt de opgedolven delfstof, liggende op het bovenvlak der mijn, /.onder welkdanige vermindering ook voor kosten van opdelving of andere. Op den datum van den 11 Maart 1990 zal de kolonie van Belgisch-Kongo, van rechts wege, in al de rechten treden van den titu laris van het on tginning3verlof en in het be zit komen der mijnen en van het ontginnings- materieel. Men meldt uit New-York dat liet proces, ingespannen tegen Madame Shenck, vrouw van den millioenrijken Farnsworth, begon nen is. Mad.Shenck was, alvorens met Farnsworth te trouwen, eene kamenierster en werd door de familie van Farnsworth als eene onder- kruipster aanzien. Zij werd aangehouden op aanklacht van Dr Hupp, die Al. Farnsworth verzorgde tijdens eene ziekte. De vermoedens waren in de volgende om standigheden opgerezen M. Farnsworth was ziek geworden en Dp Hupp werd geroepen om hem to verzorgen. Daar de zieke geen vooruitgang deed, dacht do dokter dat zijne voorschriften Diet goed nageleefd wierden en zette eene verpleegster hij M. Farnsworth. Niettegenstaande alles bleef de toestand van den ziek'j verergeren. De doktor vermoedde wat en onderzocht de medecijnen. Hij bevond alsdan dat deze ver giftigd waren. M. Farnsworth werd naar het hospitaal overgebracht, doch daar zijne vrouw hem gedurig kwam, bezoeken, was de proefneming weeral misl'jkt. Eindelijk toen de vrou\v van Farnswur\h ge/.eid had, dat zij dacht dat haar man zou.de sterven en na vast gesteld te hebben, dat bel toedienen van ver gift bleef voortduren, deed Dr Hupp eene klacht, waarop Mr-.d. Sheuck aangehouden werd. Toen M. Farnsworth dit vernam, weende hij, zeggende dat zijne vrouw on schuldig was. Ganseh New-York is in opschudding ge bracht door deze zaak en vooral do vrouwen schijnen, het zich ter harte te trekken.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1