Een pure socialist. BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER DE TOESTAND IN PORTUGAL AGBLAD BestuurderJ. Van NuffebDe Qendt. Een goed Manifest DE TWEEDE ZUIDPOOL-EXPEDITIE VAN GHARCOT Zeventiende jaargang nr 15. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 18 Januari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4% BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Kaachtschen Steenweg, 230. I Qi^.erJcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN; KI. asnk (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1,00 i* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen", zicrr wenden E. TAMèNIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. In een hoofdartikel der verledene week schreven wij over de twee groote strekkingen in de Belgische socialis tische partij, namelijk deze strekking die samenspannen wilmot de liberalen, ten einde aan do. groote en schoone posten te geraken, en de tweede strek king die vangeen samengaan met an deren wil welen, maar die zegt en houdt staan dat de socialistische partij geheel en uitsluitend op zich zelve moet steunen. Van deze laatste soort zijn er wei nigen te vinden tussclien deroode kop stukken, maar in elk geval men vindt er toch; of dezer inzichten nu juist ook al te zuiver zijn,daar kunnen wij moei lijk over oordeelen wat wij echter toegeven, 'tis dat dezen trouw blijven aan liet uithangsbord van bet zuivere socialismus. Een der aanhangers van deze manier van zien, heeft verleden week een brief geschreven aan het blad «L'Avenir Het is een socialistische kandidaat voor de Kamers van volksvertegen woordigers, do heer Boneniant. Boneufant wil letterlijk vertaald, zoggen Goed kind., maar dat Bon eniant zulk bijzonder goed kind niet is, dat zal u zijn schrijven toonen. Hier volgt er een uittreksel van Nemen wij voor een oogenhlik aan dit ik deelneem aan den strijd van 1912. Het is do zekere verplettering van het kartel omdat nooit, neen nooit of nooit, de eerlijke socialisten die mij voorstellen, dengene zullen ver laten, die bewezen heeft alleen staande tegen allen, dat men do werkersklas- so niet in slaap mag wiegen, niet be driegen of niet bestelen. Wij zijn socialisten, omdat wij meer rechtvaardigheid willen voorde armen. Wij zijn socialisten omdat wij de ge lijkheid voor de wet willen voor alle burgers. Zoudt ge durven loochenen dat er in de socialistische partij eene klassejusti- cie bestaat ton uitsluitelijken profljte van de socialistische burgers (Wat zegt ge daarvan, lezers?) Zoudt ge dur ven staande honden, dat ik in deze partij de bedriegelijke banbreuk van haar idealisme niet vastgesteld heb Zoudt ge durven zweren dat de bur- gorsjusticie nooit bewezen heeft, dat zij den langen arm had als het er op aankwam de kleinen te treffen, en dat de arm zeer kort was als men de dik ke burgers moest treffen, zoowel deze van de roode volkshuizen als de ande ren 1 (Ge ziet Bonenfant is nogal een wreed kind). Maar enfin, denkt ge dan toch, als wanneer deze feiten helderlichtend zul len bewezen zijn aan de arbeidersklas se, dat deze nog overschillig zal blij ven en dat de kleinen, die de slacht offers van alle d.kke burgers van alle kleuren geweest zijn, nog zijn en nog zullen zijn, zich niet zullen wreken als z'j in het kiesbureeltje zullen staan mot voor diongene te stemmen die het hoofd heeft durven opsteken, en die zich nooit heeft laten to nederslaan, noch door de berekende of gerechter den, omdat het een oneerlijk man is, zondermeer. Waarom wilt ge dat ik anders handele dan gij Welke redenen hebt ge om te gelooven, dat de kiezers ook zoo niet zouden doen Ik roep daar zijn de vervalschers Houdt ze aan!Het is dat wat iedereen doen zal. De kiezingen hebben plaats in 1912. II: veronderstel dat gij een weinig ge schiedenis kent. Het is de honderdste verjaring van den Russischen veld tocht, waar Napoleon zijn val heeft be werkt, die een andere kerel was dan onze kartellistische generaals en admi raals. Hij werd overwonnen niet door de Russen maar door do elementen. Gij ook zoudt kunnen overwonnen wor den niet door de katholieken, maar door de verschrikkelijke elementen, die ik zou ontketenen tegen u. Die wind zaait, zal onweer oogsten. Dat uwe chefs, uwe leiders, zich wel wach ten den doortocht van de Bérézina te beproeven Onze lezers zullen genoeg gewaar worden aan den toon, dat deze socia list alles behalve welgezind is op zijne broeders. Zij zullen nog eens te meer het bewijs hebben wat ons te wachten staat, moesten ooit die mannen aan het bewind geraken. Dan zagen wij haat en nijd, afgunst en strijd, gedurig in den gang, tot het grootste nadeel van het land. Verjaring. 18 Januari 1838. - Geboorlo le Antwerpen van den heer Viktor Jacobs, 18 Januari 1867. Met 50 stemmen tegen .43, verwerpt do Kamer een voorstel door M. Guillery onderteekend en strekkende tot het afschaffen der doodstraf. Domkoppen. De officieele jury, gelast met den driejaarlijkschen wedstrijd te beoordeelen van wijsbegeerte, heeft 5 mede dingers bekroond. Van die vijf zijn cr drie katholieken, na melijk Mer Lamy, die sedert overleden is, de zeer eerw. heer kanunnik Van Hoonacker, leeraar bij de Hoogeschool van Leuven, en de eerw. pater Delehaye, van de Bollandis ten. Waaruit blijkt, natuurlijk, eens te meer dat men niet anders kan zijn dan een domkop als men een katholiek is. En zeggen dat er geuzen herbergpilaren zijn die dat zeiven nog zoodanig gelooven dat ze t voortvertellen. Kunstmatige diamant.—Een Engelschman, zegt men, zou het raiddel heb ben gevonden om kunstmatigen diamant te maken, waarvan het gehalte 98 °/0 van den echten steen vertegenwoordigt. De kunstdiamant weerstaat aan het vuur. levert dezelfde uitkomsten op, behandeld met de X-slralen en kost 5 maal minder dan de echte. De voortbrengstwijze wordt voorhands ge heim gehouden, doch reeds wordt dat voor het slijpen van den kunststeen men stof van echten diamant noodig heeft, daar de kunststeen hiertoe niet hard genoeg is bleken. St-Pieterspennïng. De libe ralen hebben het gemunt op alle katholieke werken. In een liberaal blaadje wordt uitgevallen tegen St-Pipterspenning. De St-Peterspenning werd gesticht, zegt die geleerde man om do soldaten van don Paus te onderhouden. Hij voegt erbij dat de Paus die soldaten niet noodig li omdat hij geen land bezat. De man kent niet veel van geschiedenis. De Paus bezat wel een land het werd aan do Pauzen geschonken door Pepijn de Korte, in de VIII® eeuw en het werd hem hij stukken en brokken afgenomen in de 83eï Ohincesch paleis door Leo pold II achter de koninklijke warande, te Laken, gebouwd, en feerst bestemd cm een Ghineesch gasthof te gorden, is te rijkelijk veisierd bevonden, le weelderig en Ie koste lijk gebouwd om in een openbaar buis her schapen te worden. Ook heeft Koning Albert beslist dat men er voortaan een Chineesch muzeum zal inrichten en er de vermaarde verzameling van Chi neesch kunstwerk van den höer Michotte,die een millioen frank waardis, zal plaatsen. Staatkundig Overzicht 6panje. Thans xcordt berichtdat de geruchten betrekkelijk het ontslag van den minister van zeeiceicnin aanleiding xoaren met een zeer kioetsenden brief van admiraal de la Pucute, die zijn ontslag gaf als vloot- oficier. Thans heeft deze offtcier echter verklaard, dat de brief het icerk moet zijn van een sckriftvervalscher' dat hij nooit sulken brief heeft geschreven. Portugal. Onmiddelijk na den terug keer van Koning Alfonso te Madrid, is een ministerraad gehouden, om den toestand van Portugal te bespreken, De Matin, het Parijzer bladicelke thans schier het officieel blad is van het Porlu- geesch voorloopig bewindverklaart aok dat de toestand van Portugal veel de Spanjaards bezig houdl. Holland. De kwestie der versterking van Vlissingen toerdgisteren in de Fransche kamer opgeroepen. M. Delafosse verklaarde, dai de forten van Vlissingen, van onberekenbare loaarde zouden zijn voor Duitschland en de onzij digheid tegenover België zouden schenden. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken beweerde, dat hel onticerp niet meer nieuic is en reeds in 11)04 ten berde kwam. Alsdan xcerd het versterkingsontwerp alge meen afgekeurd. Indien het ontwerp thans doorgaat, zal Pranhrijk cene vergadering der Beschermmogendheden van Holland en België samenroepen. Frankrijk. Een Roomsch blad deelt mede dat M. Fallières, de president der Fransche Republiek, in de maand Mei annslaande, officieel Rome en Turijnen zal gaan bezoe ken. M. lallières zou aldus tegenover Z. H. den Paus dezelfde onvriendelijke houding aannemenals des tijds M. Loubet. lijk© deugnieterijen, waarvan men zich xiXe eeuw door Viktor-Emmanuël, De dramas der luchtvaart. Een Duitsche ballon teruggevonden. Twee lijken in het schuitje. Uit Wildenbrach, Pomeranie, Duilsch- land, wordt thans gemeld, dat de luchtbal ildebrandt, welke ep 29sUjn December te Schmargendorf-bij-Berlijn opgestegen was,- aldaar in zee werd teruggevonden. De lijken der ongelukkige zeevaarders la gen nog in liet schuitje. De luchtbal Ilildebrandtwerd zoo ge noemd, naar den naam van den bevelhebber Hildebrandl.den schrijver van liet volledigste erk over luchtvaart, dat tot hiertoe in bet licht gegeven werd. Zooals wij zegden was de luchtbal op 29 December te Schmargendorf opgestegen. De luchtreizigers waren M.M. Kolir en Keidl. Men was zonder nieuws over de luchtrei zigers, sinds den dag dat de luchtbal voor het laatst gezien werd, nabij Gross-Randbill, op 40 kilometers van de Baltische zee. De lucht bal dreef snel in de richting der zee' De luebtvaarders wisten ongetwijfeld niet, waar zij zich bevonden. Toen men de sleep- koord wilde grijpen, om den luchtbal bene den te buien, riepen de luchtreizigers dat zij enschlen hunne reis voort te zetten. De Ilildebrandt werd vroeger reeds eens vermist. Verleden jaar. op 27 December 1909, sle?g hij te Berlijn op, met vier passagiers Men vernam in de eerste dagen niets meer an den luchtbal. 5t Is slechts op bet eerste an Januari 1910, na eene afwezigheid van verscheidene dagen, dat men te Berlijn be- icht kreeg, dat de Hildebrandt veilig Ilza (Rusland) neergedaald was. De Ilildebrandt had dees 1200 kilometers afgelegd in rechte lijn. Do vier luchtreizigers waren in eene zeer woeste streek aangeland, n 't is maar na een dag zoekens dat zij er in gelukten uit Bakoum bericht te zenden dat zij gered waren MM. Kohr en Keidl zijn er ongelukkiglijk zóó niet van afgekomen. bediend heeft legen hem, noch door de macht van het geld. Denkt gij dan dat er in het antikle rikale leger niet voor het minst de helft eerlijke lieden zijn, die verbolgen zijn over de justicieonrechten en die eerlij ke lieden znllen zijn alvorens kartellis- ton te wezen Indien gij in de straten een dief, een vervalscher, een bandiet moest ont moeten, achtervolgd door het open baar rumoer, zoudt gij u zelve afvra gen, alvorens hem aan te houden welke zijne politieke gedachten zijn Neen, ge zoudt hem den pas afsnij- opvolgers koningen van Italië zijn. De Paus had dus wel degelijk een land, wat die averechtsch geleerde er ook moge van zeggen. Liegen en domheden vertellen dat is de specialiteit van vele goddeloozen. Een middel tegen de wallen- de ziekte. Dokter Lalrany, gehecht aan het gasthuis der barmhartige broeders, te Erleau (Hongarië) beweert een middel ge vonden te hebben oin de vallende ziekte radi- kaal te genezen. Volgens zijne verklaring, zijn twintig zieken die hij sedprt de uitvin ding van het middel behandelde, volkomen genezen. De wetenschappelijke geneeskundige krin gen zullen de degelijkheid van het middel onderzoeken. In de gemeente Ingelmunster in de pro vincie West-Vlaanderen is er in de fabrieken van ge weefsels en tapijten eene werkstakin uitgebroken bij dekristene werklieden. Deze vragen door bemiddeling van hunne syndi- katen eene loonsvermeerdering. Daar de bazen dier fabrieken juist liberalen zijn, is liet niet le verwonderen dat zij niet willen toegeven aan do kristene werklieden De patroons zegden dat door do vermeerde ring van loon de fabrieken zouden lijden en dat de werklieden denij verheden willen ten onder brengen. (Wat zouden daar de werklieden mede gevorderd zijn Daarop komt het Mid- denkomiteit der kristene Texlielarbeidersver- eenigingen van België een manifest te ver spreiden,waarbij zij onder ander de volgende punten bekend maken In Ingelmunster betaalt men voor het werk der geweefsels 22,6 ten honderd minder dan in Roesselare en in Kortrijk verdienen de tapijtbewerkers 21,7 p -reent meer dan die in Ingelmunster, voor de bijkomende werken is het hetzelfde geval. Het Middenkomiteit besluit daaruit dat het voor de patroons der Ingelmunstersche fa brieken niet onmogelijk is het gevraagdi tarief toe te kennen, te meer zelfs daar de arbeiders van Ingelmunster nog zooveel loon niet vragen a^s die van Roesselare en Kor trijk. De patroons willen echter van geen toegeven welen, en zoo zou het kunnen ge beuren dat deze werkstaking lang duurt. Intusschen zijn de kristene vereenigingen begonnen overal geldinzamelingen te doen om hunne in staking verkeerende broeders ter hulpo te komen. Van alle kanten wordt hun oproep beantwoord en reeds is eene goe de som ten goede gekomen. Hopen wij noch tans dat de staking zoo spoedig mogelijk moge eindigen. Het is toch niet al te plezant zonder werk te zitten, bijzonder als men ge woon is van te werken en men het geerne doet. Eene werkstaking is immeis bijna altijd ten nadeele van de beide partijen. Men mag den strijd nog winnen, toch zal men den naslag nog lang gevoelen in het huishoudelijk bestaan. Best is dan ook in elk geval, dat men tot eene minnelijke schikking kunne geraken maar de ondervinding beeft al menigmaal bewezen dat dit altijd niet gemakkelijk gaat. Nieuwe werkstakingen. Aanslagen Botsingen met de troepen Pas is de werkstaking der Portugeesche spoorwegwerklieden geëindigd, of daar is \\eJerom eene andere werkstaking uitgebor sten. Thans zijn de gaswerklieden van Lissa bon in staking. De werkstakers gaan zeer brutaal te wérk en ontzien het zich niet, allerhande aansla gen te plegen. De werkstakers hebben de leidbuizen van don gasmeter van Belem (voorstad van Lis sabon) gestopt, om aldus te trachten heel de streek zonder licht te zetten. De troepen kwa men tussclien en moesten de stakers me: kolfslagen achteruit drijven. Het schijnt, dat er noch dooden, noch gekwetsten geweest zijn, doch het is onmogelijk, desaangaande eenige juiste inlichting te verkrijgen. De noodige herstellingen worden spoedi; gedaan. De mariniers helpen de pompiers die thans de werkstakers vervangen. De Republikeinsche wacht beschermt de gasmeters van Lissabon. De stakers hebben op verscheidene plaatsen de leidbuizen der gas aan stukken geslagen Zulks veroorzaakte natuurlijk geweldig' gasontsnappingen. en rampen waren schier onvermijdelijk. Nabij de statie van Lissabon en nabij de groote hotels, had eene vreese lijke ontploffing plaats, welke eene hevige paniek verwekte in de stad. Aan de huizon gelegen in de nabijheid der plaats waar de ontploffing plaats had, werd el schade aangericht. Uit alle riolen stegen dampen op en toen de policie de afsluitingen der afloopbuizen deed openen, om de lucht te zuiveren, ver vulde een gasreuk weldra alle straten. De stad is voldoende verlicht. In de hoofd geleiding is ook eene groote barst ontdekt Uit de gedane vaststellingen bleek weldra dat ook bier kwaadwilligheid in 't spel was. Er hangt iets in de lucht Volgens telegrammen uit Manchester ont vangen, zouden gewichtige feiten op banden zijn. Een Hollandsch huis heeft naar het schijnt in Duitschland een oorlogschip ge kocht, van dezelfde gehalte, als deze welke onlangs verkocht werden aan Turkye. Het schip is naar eene onbekende bestem ming vertrokken. Men beweert evenwel, dat het oorlogschip naar Porto gestoomd is, al waar eene tegenrevolutie zou uitbreken. Algemeene mistevredenheid In alle klassen der samenleving zijn thans ontevredenen te vinden. Dat getal is zelfs zoo groot, dat indien er een man gevonden werd die ernstig hunne zaak zou kunnen leiden, het Voorloopig Bewind spoedig zou hebben. De nieuwe kieswet Verleden nacht werd een ministerraad ge houden. De minister van Binnenlandsche Za ken las er een wetsontwerp voor,betrekkelijk de nieuwe kieswetten. Volgens do nieuwe wet, zouden alle bur gers, zijnde 21 jaar oud en kunnende lezen schrijven, of vader van familio zijnde, kie zers zijn. De kandidaten voor de kamer der volks vertegenwoordigers moeten eerst een examen afleggen. Een dynamietaanslag. Eene dynamietbom is neergelegd gewor den, aan den voet van den tunnel van Cbellas. Daar de tunnel dreigt in te3torlcn, is hot spoorwegverkeer er onderbroken. De dader is gekend. Het is een werkman, die zich wilde wreken op zijn patroon, wo nende in do buurt van den tunnel. Hij is even- el spoorloos verdwenen. De gaskompagnie heeft vervolgingen inge spannen tegen de werkstakers die aanslagen plegen. Dr Charcot heeft thans over zijne tweede groote poolreis verslag uitgebracht, voor het Aardrijkskundig Genootschap, te Londen. Hij vertrok eerst naar de Zuidelijke Shot- land-eilanden en over het Deceptionseiland naar de zeestraat, die genoemd is naar den leider der Belgische Zuidpool-expeditio dó Gerlache. Charcot onderzocht de streek naar het Westeu, om vast te stellen of de Belgica- straat, lusschen het vasteland en do Bixoe- oilanden bevaarbaar was. Hij bevond toen, dat hel eiland Adelaide veel grooter is, dan men tot nu toe had aangenomen. Ten Zuiden van dit eiland strekt zich nog een totaal on bekend gebied uit. Daar ontdekte hij eene ^roote baai die niet op de kaarten voorkwam en Marguerite-baai werd gedoopd. De expe ditie ondervond bier door het ijs zeer groote elemmeringen. Ten dot to gelokte -zij «en deel van het vasteland te doorkruisen en zoo naar het op de kaarten genoemde Alexander- land tekomm. Ook dit land werd verder in kaart gebracht. Charcot had gaarne in dit geheel onbeken de gebied overwinterd, maar zag zich echter enoodzaakt terug te keeren naar Petermann- ciland. Gedurende dezen Winter had de ex peditie veel te doorstaan. De expeditie wilde nog Graham-land door kruisen een zeer moeilijke taak, daar de usten van Graham-land bestaande uit gra niet cn ijs, zich loodrecht uit dez e verheffen. Zij slaagden er na vele moeilijkheden in aan land te komen. Tegen einde November kwam de expeditie weer op Déceptions-eiland aan, waar zij door walvischvaarders gastvrij werd ontvangen. Dan vertrok de Pourquoi pas het schip van Charcot om de Zuidkust der Zuid-Shetland-eilanden te onder zoeken. Daarna begaf het schip zich naar het Wes ten. Bij dezen tocht werd het eiland Peter I teruggevonden, dat sedert 1839 niet meer bezocht was. Daar de gezondheidstoestand der expeditie zeer geschokt en de kolen- voorraad uitgeput was, keerde Charcot naar Punta Arenas terug. Charcot is zeer tevreden over do uitslagen der expeditie. Vastgesteld is nu, dat Graham- land geen eiland is, maar ten Zuiden grenst aan een land, door Charcot Lubet-land ge noemd, dat wederom grenst aan het nieuw ontdekte Faillières-land. Het naar Tsaar Alexander I genoemde land, bleek daarente gen een groot eiland te zijn. De vraag, of het vasteland der Zuidpool door een zeearm wordt doorsneden, is door Charcot niet opgelost, ofschoon hij dit niet waarschijnlijk acht. FRANKRIJK De kandidatuur van Mev. Curie De Akademie van Wetenschappen heeft met algemeene stemmen de kandidatuur van Mev. Curie aangenomen. Een postautomobiel in de Seine Een postautomobiel is gisteren namiddag aan de Aartsbisschopbrug in de Seine gerold. De twee bedienden die zich in het voertuig bevonden, konden gered worden. Weeral een spoorwegongeluk Een reizigerstrein welke naar Dreux reed, is in de statie van Maintenon op een koop- warentrein gebotst. De lokomotief en twee wagons ontriggelden en verse! ieidene reizigers werden licht gekwetst. Na verzorging kon den zij hunne reis voortzetten. Paketboot gestrand. Ten gevolge van den hevi*»^ thans de haven van M»*" ?m t"i Verre paketboot Pi/yn-»»!»". komende uit. t Verre

De Volksstem | 1911 | | pagina 1