Een Duitsche onderzeeër gezonken Voor at.lr aagrondigingf.zich wfixdén E. TAMINiAU, 217, de Itié^odestraaf, Grusao'. 'T EEN EN 'T ANDER m «-* DAGBLAD Arme martelares. Woorden en Daden. Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Verscheidene slachtoffers Zeventiende jaargang nr i 1. 2 CENTIEMEN HET NUMMER tVrijtiag £3 Januari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 e# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 230, BUREELEN TE BRUSSEL Haachtschen Sieenweg, 230. BestuurderJ. TE AALST 3, Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuft'el-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aonk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^groote. regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben gisteren geschreven wat dokter Icard vertelt over de verwe reldlijkte gasthuizen in Frankrijk wij hopen dat de schrikkelijke lessen die ons in en door Frankrijk worden ge geven, voor België niet zullen verloren gaan. In plaats van de brave, deugdzame, minnelijke, engelachtige gasthuisnonnenbeeft men nu meest on achtzame,brutale, ondeugende en nict- passende wereldlijke ziekendienaars en ziekendiensters genomen. De arme, ongelukkige werklieden werden vroe ger met open armen ontvangen door de goede zusterkens en met de meeste zor gen verpleegd en opgenomen, nu han delt men met eene onnoembare koudheid en onverschilligheid zelfs met rijke personen; wat zorg, wat liefde zal men dan over hebben wanneererdekleinen, de nederigon, de noodlijdenden worden binnengebracht Dat is reeds de natuurlijke straf voor de fanatieke bestuurders, die de harte loosheid hebben gehad de nonnekonS als ondeugenden en niets-waardigen weg te jagen. Doch er blijft een feit; in de gasthuizen van Parijs komen bijna uitsluitend arme menschen en ziet ge, de arme menschen mogen den troost, de liefkozingen, de aanmoedigingen, de glimlachen niet ontvangen van die aardsche engelen voor de werkmen- schen hoeft er wat anders die moe ten wereldlijke oppassers en oppasters hebben, die al zooveel geven om hel ongeluk, om hot lijden van een armen mensch, als een paard geeft om het ongeluk van een mensch, dien het komt te vertrappelen. Maar ziet Terwijl de gasthuizen gezuiverd worden van de liefdezusters, worden daarentegen de huizen waar rijke menschen wonen, gevuld met deze deugdzame nonnekens. A'oor de gasthuizen deugen deze zusters niet, maar om rijke zieken te verzorgen zijn ze onovertrefbaar. Dat zijn feiten die zich dagelijks voordoen in Parijs, en waaraan men best kan weten, aan welke droeve noodwendigheid die mannen voldoen, die de zusterkens uit de gasthuizen wegjagen. "Wij hebben gisteren een enkel woord gezegd over het tijdverdrijf van de meest wereldlijke ziekenverzorgers. In ons land heeft men in eene groote gemeente eens moeten vaststellen, dat op een vastenavonddag al het perso neel op zwier was en dat ze 's avonds met veel lawaai in hunne woonplaats kwamen binnengevallen doch dit feit. was hier nagenoeg nog eenig. In Pa rijs echter schijnen de aangehaalde feiten meer een karakter van al gemeenheid te dragen, zoodat men mag zeggen, dat de gedane klachten stelselmatig zouden moeten hernieuwd worden. Wij meldden al, dat de wijn, die voor de zieken bestemd was, te recht kwam in den gulzigen mond der dienders en diensters. Niet alleen ge- beurtzulks met den wijn,maar ook met de vruchten; vooral de fijne blauwe druiven schijnen groolen aantrek te genieten. Van het vleesch worden bolt de fijnste brokken in verkeerd# mon den gestoken. Als men zulks bedenkt, niO 't men dan niet uitroepen Maar dat is schandalig dat is afschuwelijk Ah 1 moesten onze zusterkens, of moest men maar dén enkel onzer zusterkens in zulke fout bevinden, wat een storm van verontwaardiging zou er opgaan over heel het land en zelfs in andere landen. Nu echter dat liet wereldlijke gasthuizen betreft, nu is het geheel anders, en de afgrijselijk te feiten ko men er nog moeilijk to -1" el de pers in beweging te brengen.. Men zou niet anders zeggen, dan dat eenieder zich aan zulke euveldaden heeft verwacht en ze dan ook natuurlijk vinden. Doch in Parijs is het personeel niet tevreden met zich zelve het voedsel en de bijspij- zen toe te kennen welke aan de zieken belmorenneen het is nog erger; de ziekendienaars zien er niet op in de gasthuizen de vrouwen van slecht al looi binnen te brengen, deze komen in de eetplaatsen en komen er te zamen eten en drinken ten koste en hier mag men het waarlijk zeggen en op de gezondheid van de arme lijders cn lijderessen. Er. toch laat men begaan, omdat men den moed mist om eene kwaal te ontwortelen die volkomen al gemeen is geworden. Onze tegenstre vers in België droomen nochtans ons landeken met hetzelfde sop van Frank rijk te overgieten. Ook onze zusterkens moeten weg, moeten buiten, moeten weggejaagd worden om plaats te ma ken voor wereldlijke bedienden. Ant woord ons, lezer, zult gij ooit uwe hand en uwe stem verleenen tot zulk een afgrijselijk werk God en ons ge weten bewaren er ons van Verjaring. 29 Januari 1881. De liberale associatie van Luik keurt volko men goed de houding der gemeenteoverheid dezer stad welke van hun ambt afgezet had 1° Celestinus Demblon, gemeen to onderwij zer, plichtig van den koning,den heer minister Frere-Orban en de kamer van volksvertegen woordigers uitgescholden te hebben 2e Os car Beek, gemeente beambto die deze woor den goedgekeurd had. Tombola dor tentoonstelling van Brussel. De trekking van üe roze biljetten der 8C reeks van de Loterij der Tentoonstelling van Brussel, zal voortgezet worden op Vrijdag 20 Januari 1911, om 9 ure 's morgends, in do Gothische zaal van hel stadhuis van Brussel. Het op die zitting eerst uitkomende num mer zal n. 11 van den katalogus winnen.; he! tweede uitkomend nummer zal n. 12 van den katalogus winnen, en zoo voorts. Het overhandigen der prijzen zal geschie den, op vertoon der winnende biljetten, te rekenen van 25 Januari 1911, op de werk dagen, van 10 tot 12 ure en van 2 tot 4 ure op do Zon- en feestdagen, van 10 tot 12 ure, Berlaimontstraat, 14, te Brussel. Al de prijzen moeten weggehaald worden binnen een tijdbestek van twee maanden, te rekenen van 25 Januari. Zij moeten door de houders der biljetten aangenomen worden in den staat waarin zij zich bij de afgifte bevin den. Eene gewettigde protesta- tie. Een boek met de handteekens van de Duitsche en Oostenrijksche katholieken, die protesteeren tegen den smaad door den bur gemeestervan Rome den II. Vader aangedaan, is in het Vatikaan toegekomen. Het getal handteekens beloopt 1,183,000. Zij zijn voorafgegaan door een adres, waarin de onderteekenaars hunne algeheele gehecht heid aan den H. Stoel bevestigen en verklaren dat zij gedurende de Italiaansche feesten die dit jaar plaats hebben, niet naar Rome zullen komen. Doch eens deze feesten voorbij,zullen de Duitsche en Oostenrijksche katholieken naar Rome stroomen om den H. Vader eene getuigenis van hunne kinderlijke verkleefd heid te geven. Tering en open lucht. Lon den heeft driemaal zooveel pleinen, parken, hofjes en andere openluchtplaatsen dan Pa rijs, en het heeft ook 3 maal minder sterfge vallen toe te schrijven aan de tering. Berlijn heeft 2 maal zooveel openlucht- plaatsen als Parijs, in Berlijn komen er maar 2 sterfgevallen op 1000 inwoners voor, toe te schrijven aan de tering, terwijl het in Parijs 4, 5 per 1000 is. Te Brussel is het sterftecijfer der tering merkelijk verminderd, se^- rt dat men er de kwartieren met na^we sleepjes en straatjes afgebroken heeft. Dus moet men in de oouwtroepen opene plaatsen en pleinen voorbehouden. De kerken in Frankrijk- Maandag in de Fransche Kamer, heeft een afgeveerdigde, M. Maurice Barrès, die noch tans niet tot de katholieken behoort, ge klaagd dat tengevolgeder scheiding van Kerk en Slaat, in vele gemeenten van het land de oude kerkgebouwen verwaarloosd worden, dat de gemeentebesturen weigeren de i oodigo onderhoudskosten te doen, en dat velen der prachtigste monumenten nu dreigen in puin te vallen. Hij riep de aandacht der Kamer op de noodlottige gevolgen van dien toestand, en deed uitschijnen dat de uitroeiing van het geloof het volk terug zal leiden tot do bar- baarschheid. De redevoering van M. Barrès heeft een diepen indruk gemaakt. WielrijflerspBaten. Er zijn nog altijd wielrijders die mecnen, dat zij hunne nieuwe plaat niet moeten hebben van in het begin van het jaar en dat ze nog wel met hunne oude mogen»Voortrijden tot Februari. Dat is mis velen hebben het reeds on dervonden door zich een proces-verbaal op den nek te halen. Opgepast 't is meer dan tijd! De echtgenooten D.., twee vijftigjarige lieden, van Loth, leefden sinds lang in slech te overeenkomst, daar de vrouw sinds onge veer 25 jaar alleen den last van het huishou den droeg. Vrouw D... werkt#in eene fabriek, terwijl haar man geheel den dag aan wildstroopen deed. Dikwijls ontstonden geweldige twisten tusschen de echtgenooten en verscheidene malen reeds w as de policie geroepen geweest om tusschen te komen. Maandag had wederom een hevig toonoel plaats, luschen de echtgenooten D... Vrouw D... verliet dan hare woning en ging onderkomen vragen bij hare zuster, welke te Tourneppe woont. Rond 6 ure s'avonds ging zij daar echter heen, zeggende dat er een einde moest ko men, dat zij het moede was gedurig mishan deld te worden en zij verkoos er voor goed mede gedaan te maken. De zuster van vrouw D... trachtte nog haar te weerhouden,doch vrouw D... bleef onwrikbaar in haar besluit en vertrok. Dinsdag morgend vond men echter haar lijk in eene beek te Tourneppe. Een geneesheer onderzocht het lijk en stel de vast dat het letterlijk overdekt was met wonden en kneuzingen. De policie werd verwittigd en deed het lijk naar het doodenhuis overbrengen, terwijl het parket verwittigd werd. Het parket kwam weldra ter plaats, verge zeld door een w etsdoktor. Nadat het lijk geschouwd was, werd een aanhoudingsmandaat afgeleverd tegen D... Deze werd opgesloten wegens slagen en ver wondingen. Voor den huidigen oogenblik wordt er in de Belgische pers niets meer besproken dan de Vlaamsche Beweging en inzonder de kwestie over de Vorvlaamsching der Gent- sche Hoogeschool. Het is geweten hoe klein geestige liberale politiekers deze zaak geheel en ai willen doen drinf en in een alledaagsch politiek terrein. Daar .3 sprake noch van de hoogere rechten van een volk noch van hel hoogere belang dat er hier voor de alge meenheid in besloten ligt. Een Fransch liberaal blad had alzoo een erwijt gedaan aan do katholieke Vlamingen. Gij hebt, zoo schreef het blad, het immer en altijd over de Vervlaamsching dor Gentsche Hoogeschool maar waarom spreekt ge niet over die van Leuven, die waar gij katholie ken geheel baas over zijt. Het liberaal blad vergeet hier dat te Gent eene Staatsuniver siteit bestaat en te Leuven daarentegen eene ije Hoogeschool. in een Staatsuniversiteit komen de kosten ten laste van den Staat en dus van alle bur gers daarom heeft iedereen het recht daar over zijn woord te zeggen in eene vrije Uni versiteit hebben eigenlijk de burgers niets te zien in het beheer, daar dit in handen is van bijzondere personen zulks is overigens hel geval in allevrije gestichten.De Vlamingen, en zeker de katholieke Vlamingen hebben nog nooit gesproken over de vrije Univer siteit van Brussel om de doodeenvoudige reden,dat zij daar niets in te zien hebben. Doch meent nu niet dat er te Leuven niets wordt gedaan voor de Vlaamsche zaak. In niet een der andere hoogescholen van België heeft het Vlaamscli in het hooger onderwijs zulk «ene plaats verkregen als te Leuven. Over eenige dagen hebben hunne Hoogweer- digheden de Brsschoppen van België ander maal laten afkondigen dat er dit jaar eene heelo reeks nieuwe lessen in 't Vlaamsch worden gegeven te Leuven. Daar heeft men dus weinig woorden ge bruikt, maar de zaak oogenblikkelijk tot d« praktijk laten overgaan hetgene oneindig veel beter is. Het Vlaamsche leven aan de Leuvensche Hoogeschool is ook bloeiender als overal elders. Men heeft er tal van Vlaam sche vereenigingen, tal van Vlaamsche tijd schriften, tal van Vlaamsche stud en ten verga dering en eene groote hoeveelheid Vlaamsche voordrachten. Ook baart bet geone verwondering dat er uit de katholieke Hoogeschool van Leuven zulk een groot getal rotsvast overtuigde ka tholieke Vlamingen komen ;die overal liet ge zond Vlaainsch leven voorizetten onder de leidende klas. Het Vlaamsche- volk is dankbaar voor al 't gene hui no HU. -de Bisschoppen voor het Vlaamsch doen en telkens er verbetering komt zal bij hen de dankbaarlmid stijgen. ACHTSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten 32,578.42 Baron en baronnes du Sart, Brussel, 100 Heilige Vader zegen mij, Wervik, 50; Naamloos, id., 50; M. en Mev. Pasquier, Leuven, 100 M. A. Harmignies, ondervoor zitter van de Kamer, 100 Mej. Camilla Ha- chez, Bergen, 50 Kanunnik van Lede, Brugge, 100 Baron en baronnes G. de Gi'ombrugghede Looringhe. id., 100 Baron P. de Crombrugghe de Looringhe, Iclitegem, 80 S. A. S., Brugge, 25 Naamloos, id.. 50M. de Meester de Ravestein, Syssole, 100 M. A. Basyn Lauwers, Brugge, 30 Kanunnik Van den Berghe, vikaris-generaal, id., 50 M. en Mevr. Van Mol, id., 100 Heilige Vader zegen ons, id., 40 Kanunnik Alfred Desléo, id., 50; M. H. Iloornaert, pastoor van 't Begijnhof, id., 50 Kanunnik Goppieters Stochove, id., 100 M. V. Lefeb- vre, burgemeester, Harelbeke, 100 Baron en baronnes Ch. Gilles de Pélichy, Gils, 100; M. en mevr. Nestor Plissart, Brussel, ICO Kanunnik L. V. G., Mechelen, 50 Kanun nik Hemeryck, Leuven, 50; M. L. Van Autryve, Brussel, 50M. en Mevr. Ant. Schcenmackers, Rosoux, 50 A,, wissel agent, 100 Graaf de Villegas de S. Pierre. Brussel, 50 Ter erkentelijkheid van liet de kreet Quam Singulari 50 Graaf do la Serna, 300 Abdij van Mont-Gésar, 100 M. Karei Waucquez, 100 Mej. Behaghel, 50 Doktor Schmitz, 25 De Urselicnen van Saventhem, 100; E. L. B., 40 Baronnes douairière d'Huart, 100 M. en Mevr. Van Langenhove, 50 M. en Mevr. Janssens- Ryelandt, 100 M. Billaux-Grossé, Brussel, 50 M. en mevr. de Potter d'Invoyo, 100 Ken Staatsambtenaar, 100 M. en mev. van der Rest, 50. A. d. S. en C. d. S., Moustier, 10 Hei lige- Vader zegen ons allen, Wervik. 5 Naamloos, Petit-Dour, 20 Drie weezen van Jauche, 5 Gift van Berchem. Antwerpen, 10 Emelia en Silvia Doom. dienstmeiden, Brugge, 5 Mej. G. D. C.. Harelbeke, 20 Naamloos, 20 Eene arme breister, Orp, 10; Naamloos, Moorslede, 20 M. Georges So- hier, Anvaing, 10 Ter eere van het Heilig Hart, n. 273-68, 20 M. en mevr. Huens- Hcrinckx, 5 Van wege de Vlamingen van Bergen, 10 Een oude pastoor, 5 Vier ka tholieke familiën, Tongerloo, 20; De Ghris- tene Vlaamsche strijd, 5 M. en mevr. De Brie, Brussel, 20 Ghislain, Karei en Leo, 15 Mev. Wed. Schuttenger, 2 Jozef Schut- tenger, 1 Mej. J. R., Brussel, 5 Voor hel welzijn onzor familiën, 2 Heilige Vaderze gen ons, 1 De goede God geneze onze onge lukkige kinderen, 2; Almoezenier van L., o. Totaal 36,221.42. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van dit blad, of aan M. Leo Mallié, schrijver, 17, rue de la Tête d'Or, Doornijk. Staatkundig Overzicht Kreta. Nabij Oanée hebben talrijke Kretenzers eene beloog ing gehouden teel he geheel tegen Turhye gericht icas. Uit Atlienen wordt teel gemeld dat dc ge ruchten desaangaande in Turhye verspreid, overdreven zijn, doch men mag geloovcn.dat de Kretenzers noq steeds dapper teer ken om hunne inlijving bij Griekenland tc beko men. Portugal. Utt Lissabon wordt gemeld, dat de gewezen Koningsgezinde ministers A zeveda, Cabrol do Con! cn hoen de dagblad schrijvers Pinhevo en Soares Lissabon ver laten hebben cn naar het buitenland getrok ken zijn. Anderszijds wordt ook nog gemelddat don Miguel dc llraganza te Barcelona ver- ivachl wordt. Zou er dus eene Koningsgezinde beweging op touw gezet worden Duitschland. De Kölnischc Zeitung be spreekt ook de redevoering van den Iran- schen minister van Builenlandsche Zaken over dc forten van Vlissingen. Ilcl blad ech ter deelt mede, dat het Duitsch gouverne ment niets te zien heeft in dc inlandsche zaken van Holland. Daar Holland aan geene onzijdigheids- verdragen onderworpen is, meent Duitsch land zich geheel te moeten onthouden van de rechtskrenking der Hollanders. Holland. Uit s'Gravenhage wordt ver zekerd dat Koningin Wilhclmina bevel ge geven heeft het versterkingsontwerp in Ic trekken ten einde het tc wijzigen. Dat be sluit zou bijzonderlijk gesteund zijn op de hevige drukte wélke in de vreemde mogend heden rond het versier hing sontwerp gemaakt wordt. Oostenrijk. De kabinetsoverste heeft bij de heropening der Kamer, zijn pogramma, 't is te zeggen,het programma der regeering blootgelegd. Heel het programma is slechts de voortzetting van de vroegere wetten en maatregelen. De kabinetsoverste werd dikwijls onder broken door dc radicale Tcheken. Paraguay. De minister van oorlog der Republiek van Paraguay, heeft den voorzit ter der republiek en den ondervoorzitter gedwongen hun ontslag te geven. Daarna deed hij zich zelf tot voorzitter uilroepen en vormde een nieuw kabinet. Australië. De kwestie der herziening der kiesomschrijvingen ontmoet veel tegen kanting van wege de werkliedenpartijDeze volgden elkander gedurende 29 uren onaf gebroken op in de tribuun van het Parle ment. Zes afgevaardigden die niet zwijgen wilden,moesten buiten ge zet worden. Daarna verlieten al de afgevaardigden der werklie denpartij het Parlement. Het ontwerp zal toch doorgaan. Wij hebben reeds gemeld dat de Duitsche onderzeeër U - 3 in de baai van Kiel gezonken was. Vijf en twintig leden der bemanning kon den langs eene luchtpijp gered worden. Dan bevonden zich nog drie personen, waaronder de bevelhebber van den onder zeeër, kapitein Fischo, aan boord. Deze zaten in bet torentje, soort van kijker welke benut tigd wordt,vanneer de onderzeeër aan do op pervlakte der zee vaart. Het ongeluk gebeurde Dinsdag morgend, rond 11 ure, nabij Heikendorf. De onderzeeër deed oefeningen aan den zeespiegel, toen hij plotselings in de diepte zonk. Dank aan zijne signaalboeien, kon de onderzeeër om hulp vragen. Rond den middag signaleerde men dat alles goed ging aan boord en er nog voor 36 uren stikstof voor handen was, doch dat de onder zeeër zich zelf niet behelpen kon. Intusschen had men met koortsachtige kaart de reddingswerken aangevangen. De zeeprefekt van Kiel, onderadmiraal von Schroeder, bestuurde zelf de reddingswer ken. Prins Hendrik van Pruisen, groot-ad miraal der vloot en broeder van Keizer Wil lem, bevond zich weldra ook ter plaats. Alhoewel het Arsenaalschip Vulkandat geheel is ingericht, om don onderzeeër op to halen, niet onder stoom was toen het ongeluh. gebeurde, was het schip reeds drie kwaa.rt uurs, nadat de ramp bekend gemaakt V as, ter plaats. Het duurde niet lang, of een groot d^el der bemanning kon gered worden. 't Was Woensdag morgend rond 4 ure, toen de Vulcan er kon in gelukken, den onder zeeër op te halen. De oflicieren en de manschappen die zich in het spioengat bevonden, werden bewuste loos opgehaald. Alle pogingen om hen tot het leven terug te roepen zijn vruchteloos gebleven. De ongelukkige slachtoffers zijn kapitein Fischer, luitenant Kalbe en een matroos. Het verhaal van een geredde. Een der geredde matrozen deed het vol gende verhaal, nopens de omstandigheden van de schipbreuk Wij waren juist aan bet dalen, toen wij bemerkten dat bet schip niet meer werkte. Op het zelfde oogenblik drong het water door de achterste schutsels. Wij wilden dan het veiligheidslood af hakken, doch wij konden er niet in gelukken terug naar den zeespiegel te stijgen. Alsdan drong heel de bemanning naar den voorsteven van den onderzeeër. Daar ook konden wij niet meer binnen het blok huis was gesloten. Er bleef ons dan nog en kel de telefoonboei over. Gelukkiglijk werkte die nog. Toen men echter volop met de reddings werken bezig was, werkte de telefoon ook ni et meer. Na eenige o ogenblikken kregen wij 'Lucht van den voorsteven. Zonder deze hulp waren wij allen reddeloos verloren. Eenigen tijd later werd door een torpe dowerper een kabel in den onderzeeër gela ten. Wij begrepen alsdan dat wij gered waren. Een voor een klemden wij ons aan den kabel vast en werden zoo buiten ge* haald. Het overgaan tusschen de samengeper ste lucht en de versche lucht, was echter zoq geweldig, dat verscheidene mijner gezellen het bewustzijn verloren.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1