Strijd tegen de Zusters, Voor at.lt aanko.vdiglvgex. zich wenden E. TAMiNlAU, 217, de Ifléeodestraat, Brussel. ?T EEN EN 'T ANDER Schrikkelijk oagelük in eene mijn i De vrouwen tegen de mannen Een laffe dynamïetaanslag A <rTi 3D j£l. CS- B X-. jfk. ID Bestuurder J. Van NuffebDe (Jenut.' Aan de goddeloozen. Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Landbouwbelangen Dramatische brand Zeventiende jaargang n' I S> 2 CENTIEME*N HET NUMMER Zaterdag 2 0 Januari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fef TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «itï BUREELEN TE AALST 230, iE BRUSSEL Haachtschcn Steenweg, 30. I QKerlEstraat,' Telefoon 114 AANKONDIGINGEN» KJ. sanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1.00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Daar in de straat, vóór u gaan twee nonnekens kijkt links en rechts en luistert toe Daar gaan do luiaards klinkt het uit den goddeloozen mond. Ge zijt in eeno herberg, in eene ver gaderzaal of in den trein, men spreekt over de Clarissen, de Karmelieten. J;»r zeggen de goddeloozen wij ver staan dat er zusterkens der armen, dat er zi isters van liefde, dat er gasthuis nonnen zijn maar die dan (zij bedoe len de Clarissen en de Karmelieten), die doen toch niets en die zijn er toch niet noodig. En dan ziet men soms van die flauwe katholieken, die hunne ooren laten hangen en antwoorden Ja, dat vind ik ook. Wij willen van daag de verdediging' dier zusters op nemen, zij zelve zullen het toch niet doen, want zij zouden het niet kunnen, eerst omdat ze niet weten wat er eigen lijk in'de wereld omgaat; vervolgens omdat gansch hun hart een liefdevlam is voor den evenaaste en niet het min ste plaatsken laat voor een hatelijk ge voel. We willen dan eens klaar en een voudig zeggen, hoe wij het vinden; en wat wij te antwoorden hebben, eerst aan de goddeloozen, en dan aan de katholieken. Eerst richten wij ons tot de godde loozen, zij die met een duivelschen haat en venijnigen nijd bezield zijn te gen onze zusters. En wij vragen hun Zijt gij ja of neen voor de vrijheid dei- burgers antwoordt ge neen dan hebt ge u ook niet meer uit te geven als de eenige mannen der vrijheid, en dan zijt ge in bekentenis antwoordt ge ja zooals te voorzien is welnu dan vragen wij u Waarom mogen de Clarissen en de Karmelieten niet leven, zaoals zij goedvinden Mogen zij, zelfs gansch op wereldlijk standpunt geno men mogen zij hun leven niet slijten in .gebed juist zooals er duizenden vrouwen hun leven doorbrengen in ondeugd en bederf, en die nochtans door u voortdurend beschermd wor den Mogen de zusters niet van hun geld leven, zooals er met honderden en honderden in de wereld doen, en waar gij nochtans niets op te zeggen weet Voelt ge dan niet dat het gezond ver sland alleen u toeroept, dat gij de zus ters met rust en vrede moet laten, juist gelijk zij u rust en vrede la ten genieten. Voelt ge niet uwe onverdraagzame handelwijze tegenover die nederige zielen Moet ge niet bekennen dat gij twee maten en .twee gewichten gebruikt, om het leven der men sehen te wegen en te beoordeelen -Ge zult toch zo >als ieder mensch met een vinger verstand,toegeven, dat deze zus ters ten minste zoo eerbiedwaardig en zoo nuttig zijn. als die vrouwen, die met honderden de straten onzer groot steden ontsieren? Onthoudt dit dan eens voor altijd en bemoeit u voortaan niet meer met zaken en personen, die u niet in het minste aanbelangen, ot waarin .gij met -uwe fanatieke denk beelden niets te zien hebt. Aan de katholieken Oprecht spijtig voorwaar, is het, dat wij ons voor zulke zaken moeten wen den tot sommige katholieke personen, die niet alleen -den moed missen om la-ge heleedigers te woord te staan maar veel erger nog, die heleedigers somwijlen wel -durven gelijk geven. Zijt ge dan vergeten, kristene men- schen, waarom wij op aarde zijn, welk ons einddoel Is Wij moeten ons be reiden om het ander leven in te treden, en juist, omdat de meeste kristenen te' veel met aardsche bekommeringen overladen zijn, bestaan er zusters die in onze plaats bidden en boetveerdig- heirl plegen bestaan er zusters die het evenwicht houden tusschen de stoffe lijke en de zedelijke wereld, een even wicht zonder hetwelk de wereld niet zou kunnen blijven bestaan. Het is door de boetedoening en de gods vrucht van die zielen, dat er vele over- groote rampen worden afgeweerd, die anders door God onvermijdelijk over de wereld zouden worden gezonden om hem over zijne al te verregaande boosheid te straffen. Doet dus niet' mee, kristenen, met de heleedigers van de edelste wezens die er op aarde verblijven maar danken en beminnen wij hen om de schoone voorbeelden die zij ons geven en voor de groote wel daden die ons, door hun toedoenzelfs hier op aarde, worden geschonken. Ah I verre van u te beleedigen, o Liefdezusters groeten wij met be wondering uwe uitverkoren werking buigen wij met eerbied voor uwe en gelachtige verschijning. Wij zijn over tuigd dat elke katholiek, dien naam waardig, ook zoo doet. Verjaringen.— 21 Januari 1855. De koninklijke schouwburg van Brussel wordt door een hevigen brand vernield. 21 Januari 1879. De wielrijders ver- toonen zich voor de eerste maal Ic Brussel. De burgemeester neemt oogenblikkelr'" een besluit aangaande hunnen doorloop. 21 Januari 1885.De rechtbank van Ber gen veroordeelt een student, die den heer minister Vandenpeereboom uitgefloten had. tot acht dagen gevangzitting. Twee andere jonge lieden zijn voor liet zelfde feit veroor deeld tol 200 fr. boet en zes van 25 tot 50 fr. De aanstaande peis van kei zer WilheBm II naar Rome. Uit Rome wordt verzekerd, dat keizer Wil helm binnen kort de stad Rome zal bezoeken De telefooriialeei. Naar bet schijnt zullen de telefoonpalen, die nu toch van niet veel waarde of nut meer zijn, en op vele plaa'sen eerder gevaarlijk zijn, totaal verdwijnen. Zelfs zouden er reeds van hooger hand bevelen gegeven zijn om deze palen vóór 15 Oogst te doen wegnemen. Zóó ten minste meldt een Antwerpsch blad. Staatkundig Overzicht Duitschland. Er wordt verzekerd, dat de Rijkskanselier de debatten over het toe kennen eener gr on dtoet aan Elzas-Lorreinen door eene redevoering zal openen. Men weet dat deze debatten toekomende week be ginnen. Engeland. Er is aan Koning Joris voorgesteld, de rederoering welke hij zal houden ter gelegenheid zijner kroning, uil te spreken vóór een reusachtigen phono- graafopdat zijne rede niet alleenlijk in Engeland, doch ook in de koloniën zoude kunnen gehoord tc-orden. Portugal. Het voorloopig bewind heeft een dekreet uitgevaardigd, waarbij htt tweegevecht als onwettig aanzien wordt en een ceregerecht ingesteld wen dt om de ge schillen tusschen burgers te regelen. De par tj icelke dooi4 het hof zal veroordeeld wor den, zal eene boet van 250 tot 5000 fr. op- loopen. De opbrengst dezer' boeten zal in eene kas ten voordeele van openbaren bijstand gestort worden. In geval van niet betaling der boete jial de veroordeelde 3 tot 30 dagen in eene vesting Opgesloten worden. In bij zondere gevallen kunnende plichtigen van hunne burgerrechten beroofd en zelfs tot verbanning veroordeeld icorden. Uit Napels wordt gemeld, dat de hertog van Oporto, broedef van wijten koning Car los, eerstdaags naar Engeland zal vertrek ken, om er e- n i samen komst te hebben met Koning Manuel. Dat vertrek wordt druk besproken. Turkye. De afgevaardigde Arif Ismet die onlangs in de Turksche Kamer zulke hevige tooordenwisseliag had met den mi nister van Binnenlandsche Zaken, is ten ge volge eener geraaktheid overleden, tijdens de Kamerzitting van Woensdag namiddag. Peru. Een telegram uit Lima meldt. TE JUPILLE. Verleden nacht had in de mijnen van La Violette, te Jupille, alwaar do werklieden gedeeltelijk in slaking zijn, een schrikkelijk ongeluk plaats. Twee mijnwerkers, Lallemand en Libech waren bezig een stuk hout in eene schans te herstellen, toen eene overgroote steenblok op hen viel. Lallemand kreeg bel zware gevaarte in den rug en werd den ruggraat gebroken. Hij bleef op den lag dood. Zijn gezel werd om vergeworpen en ouder het steenblok verplet terd. Op zijn hulpgeroep snelden werkgezellen toe, die hem na bovenmenschelijke pogingen konden verlossen. De ongelukkige Libech bevond zich in een vreeselijken toestand. Geheel zijn lichaam was nog slechts eene wonde en hij had ver scheidene ledematen gebroken. Libech werd inderhaast naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. bij zijnen terugkeer uit Achilleion. Daar het jaar 1911, een jaar van rouw is dal'generaal Gamboa, aan het hoofd eener or den H'. Sloel, aal Paus Pius X den Duit- sterke afdeeling Colombaansche troepen, dc schen keizer heel intiem ontvangen, 't is te zeggen,zonder feestelijk vertoon. Ijskassen. Er wordt gemeld dat de dagen der ijskassen geteld zijn, omdat men iets beiers gevonden beeft om vleesch en an dere waren voor bederf te bewaren. Dat iels beters is de ozone De ijskas van bet slachthuis van Dussol- dorf in Duitschland is voorzien van een ozonetoeslel en de uitslagen, bekomen met bet bewaren van vleesch zijn zoo vol doende, dat men er reeds van spreekt de ijs kassen, zooals ze nu zijn, af te schaffen. Indien het nieuws gegrond is, dan zou men wellicht het overbrengen van versch geslacht vleesch, uit overzeesehe landen opnieuw kunnen beproeven. Maar vleesch ter plaats geslacht, zal toch altijd de eerste plaats blijven innemen. Ontslag. M. baron van der Brug gen, gewezen minister van Landbouw, heeft zijn ontslag als volksvertegenwoordiger van Rousselare-Thielt ge even, daar hij niet regelmatig de Kamerzittingen kan bijwonen. Hij zal in de Kamer vervangen worden door M. Al. Van de Vyvere, bc hepen e te Gent. De herstelling van de Konin- gin. Hare Majesteit zal in het begin van Februari, voor twee maanden naar don vreemde vertrekken. Zij zal zich eerst naar Zwitserland begeven, in het gebergte dichtbij de Italiaansche grens, alwaar de Koning ook een paar weken zal verblijven. Daarna gaat do Vorstin eenige dagen doorbrengen in Tyrol. Vervolgens begeeft zij zich naar het Zuiden van Italië, en zal eene reis op zee maken. Men verzekert zelfs dat Hare Majesteit naar do Afrikaansche kust zou vertrekken. Rond den 15 April zou men de Koningin terug te Brussel mogen verwachten. Eene les.Le 7Vmps,het groot anti katholiek blad van Parijs schreef dezer dagen Naar het schijnt, zij« er sommige anti klerikale bladen, van zeer lage klas, die zich zonder aarzelen meester maken van eenige uitzonderlijke nieuwsberichten, om de kloos terscholen aan te vallen, te beleedigen, af te breken. Wij aanzagen steeds die handelwijze en die polemiek, als onwaardig van de libe rale zaak, en keuren ze daarenboven volko men af. In België zijn er liberalen en socialistische bladen, die er steeds op uit zijn, in alle kloos terscholen. vrije onderwijzers en broeders of zusterkens te bezwadderen. Zullen zij de les welke hen door Le Temps gegeven wordt aanvaarden en navolgen Gadoura, is overgestoken en een groot deel van Peru bezet heeft. Een eigenaardig conflikt dat zeker door onze lezers mei. nieuwsgierigheid zal gelezen worden, komt voor te vallen in bet kleine bevallige stadje Sehoenebeck, gelegen op de Elbe Wij geven hier den noodigen uitleg. Over eenige dagen hadden verscheidene mis tevredene vrouwelijke echtgenooten een be richt gestuurd aan de heeren hunne echtge- nooten door bet toedoen van het lokaal blad De Gazet van Schpenebeck Zij verzoch ten hunne mannen de nachtelijke braspar tijen in de herbergen te staken en in hunne familie bijtijds weer te keeren. Wij vertalen hier den tekst van dit bericht: Indien gij weldra niet verandert van han delwijze, zullen wij ons in betrekking stellen met den beer burgemeester. Wij zullen bo vendien onzen toevlucht nemen tot de zelf verdediging r en zullen eene soort van vrou welijke milicie inrichten. Iederop zijne beurt, zullen wij 's nachts in groep de herbergen afloopen en gewapend met groote elektrische lantaarns, zullen wij diegenen der heeren echtgenooten weten te verlichten die niet meer in staat zouden zijn den weg naar hun huis te vinden De mannen echter, niet vies gevallen, zon den -een tegenantwonrd aan het blad, waarin zij zich nagenoeg alsvolgt uitdrukten OpgepastMet het doel een Bond van moedige echtgenooten te stichten, zijt gij verzocht nw adres op te geven en het te stu ren naar Grossolze, blijvende post, .onder de formuul Hij zal uw meester zijn. De zit tingen zullen plaats hebben alle dagen van af elf uren 's avonds tot zes uren van den mor gen. Voor de leden-die vóór dien tijd naar huis zouden keeren,is er eene elektrische ver lichting ingericht door de zorgen van de vrouwelijke milicie. De jonkmans worden streng verboden de zittingen bij te wonen. Geteekend Verscheidene letten van het hui selijk kruis Men moet niet vragen of er in het stadje Schoenebeck gelachen werd met dit vreemd soortig conflikt. Wie er echter bier in het spel zal winnen, is moeilijk te voorzeggen. In ieder geval moeten wij toch de vrouwelijke echtgenooten gelijk geven de plaats der echtgenooten is niet in de herbergen ten min ste niet voor het grootste deel van den avond maar hunne plaats is noodzakelijk in hunne familie. Het conflikt is kluchtig langs den eenen kant, maar zeer ernstig als men het neemt langs den .praktiscben kant. NEGENDE LIJST Bedrag der vorige lijsten 86,221,42 Mej. Maria I?abau, Yperen. 400 De Ge- neraal-Overste der Kruisdochters 100 M. en Mev. de Fortemps de Loneux. Luik, 100 Parochie van Hozemont, 100 Baronnes de Blanckart-Surlet., Lexhy, 100 M. de Bous- semart, burgemeester, Celles, 100; M. J. Dallemagne, volksvertegenw., Luik. 100; M. en mev. Willem Coumars, id.. 100 M. M. Paul Nagant, idem. 25 M. De Bugge- noms, idem. 100 M. Willem Plomteux, id., 25Mev. wed. De Schaepdryver-Moens, Aalst, 100 M. Kam. Lambert, Woluwe-St- Lambert, 100 M. V. Callebaut, St-Gillis- Dendermonde. 100 Mev. wed. J.-J. Lau- tryssen Van Beeck, Breda (Holland), 100 M. en mev. Alph. Belpaire, 100 M. Ed. van Doorselaar, de Ten Ryen, Hamme, 100; Vlaamsche naamlooze, 50; D. B. G.,i.5; Mejuffers Bosteels, Ninove, 30 M. en mev. Mathieu-Liesens, Temsche, 100 De Zusters van Liefde, Namen, 100 Komiteit der Ka tholieke Drukpers van Farciennes en omstre ken, 50 Joris on Phïliep vragen de bescher ming van den H. Vader, 100 Geestelijkheid van het kanton Celles, 1-13 Geestelijk van 't kanton Paturages, 100. Naamloos, Eernegem, 10 fr. H. Vader zegen onze familie, Oedelem. 4; M. Dubois Ramioul, Luik, 10 E. H, Coheur, pastoor, Fexhe-le-haut-Glocher, 10 Mevr. Hicliter- Deri hou. idem. 10 Martha en Maria, Luik, 20; M. Corbillon, onderwijzer, Deigné, 2,50; Naamloos, Dolombreux, 5 idem. Gomzè idem. Luik. 10 M. P. Dumoulin, idem. 5 A. II., 2 Eerw. heer V. Duplouy, 10 Ter eere van Sinte-Apoline, 1 Zeer II. Vader en ons, 10; Mej. Rosalia Derleux, 2 De eerw. Moeder-Overste der abdij van So- leilmont, 20 E. H. Parent, pastoor. Lover- val, 10 Naamloos, Montigny-a-Samber, 5 M H. Rrohèe, eere-hoofdtoezichter, Gilly, 10. Tit.alfr. 38,730,92. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad en aan M. Léon Mallié. sekretaris. Gouden Hoofdstraat, Doornik. FRANS. Niets i.s gemakkelijker Stal mest alleen is ontoereikend om winstgevendo opbrengsten te bekomen dusvolgens moet men hulpmesten aanwenden, maar vetten die passen, 'tis te zeggen die spoedig opneem baarzijn, gezien den korten wasdom der ha ver. Om bijgevolg een overvloodigen oogst le bekomen, zal men minerale meststoffen toe dienen, zooals superfosfaat en chloorpotasch. Van de eerste vette gebruikt men 400 tot 500 kgr. per hectare en van de tweede 100 tot 150kgr., die men met bet stalmest zal inploegen. JAN. En is deze bemesting voldoende FRANS. Volstrekt nietOm een spoe- digen groei te bekomen en eene regelmatige en volledige ontwikkeling der plant, moet men cr stikstof mesten bijvoegen. En onder deze geef ik den voorkeur aan zwavelzuren ammoniak. Daarvan gebruikt men 150 tot 250 kgr per hectare. Men strooit deze mest stof op de sneden vóór bet zaaien en brengt ze daarna over bij middel van de eg. Ziedaar, vriend, hoe men behoort te werk te gaan. Zoo gij u de moeite wilt geven eens te probeeren, ben ik overtuigd dat gij over den uitslag zult tevreden zijn. JAN. Ik dank u wel, Frans, voor uwen goeden raad ik zal niet wachten hem in practijk te stellen. Tot ziens en tot later Wr-fv. nabij LniR. Woensdag nacht werd te Wilmort-bij-Lirik eene laffe dynamietaanslag gepleegd. Eene bom werd gelegd voor het buis der weduwe Edward Georges, wonende in de Manuistraat, met bare drie kinderen, een meisje en twee jongens. Deze twee laalsten zijn mijnwerkers, en evenals al de mijnwerkers van Wilmort, zijn zij in staking. Verleden nacht was de weduwo Georges te bed gegaan evenals hare dochter en haar jongste zoon. De andere was nog niet te huis. Eensklaps, rond 1 ure, werden zij door eene vreeselrjke ontploffing uit liet bed ge worpen. Verschrikt, durfden zij niet beneden komen en besloten de terugkomst van den oudsten zoon af te wachten. Toen deze eenigen tijd later te huis kwam, was hij genoodzaakt langs achter in buis te dringen. Heel de voorkant der woning was erg beschadigd, deuren en vensters vernield, z..,. Niemand werd erg gekwetst... Het buis is moeten ontruimd worden, daar men vreest dat het zal instorten. Overblijfselen van de bom zijn aangesla gen geworden. Het parket van Luik kwam gisteren ter plaats en deed talrijke photogra- phiën nemen van liet beschadigde huis. De ontroering in de streek is zeer groot. De slag werd gehoord tot in Herstal. Men denkt dat de laffe schurk zich van deur vergist heeft, en de aanslag geenszins tegen de woning der weduwe Georges gericht was. Het onderzoek duurt voort. OP HET VELD. JAN. Dag Frans Wat geluk u bier te ontmoeten Hoe gaat bet met u FRANS. Goed, maar ik mag hetzelfde niet zeggen vau het weder. JAN. Inderdaad liet is geen aangenaam wede»; maar ik denk dat er weldra zullen schoone dagen aanbreken, want 't is het ©ogenblik te denken aan de bereiding van den grond voor den teelt der haver. FRANS. Wel zeker 't is met dat in zicht dat ik vandaag eeno wandeling doe, en 't is met voldoening dat ik vaststel dat de grond reeds kan bewerkt worden. JAN. Van nu af FRANS. Ja, Ja Hier en daar vindt men nog eenige perceelen die te nat zijn, en daar zal men dienen te wachten vooraleer de handen aan 't werk te stellen, maar elders mag men met de omploeging beginnen. JAN. En van die gelegenheid maakt gij gebruik om de noodige meststoffen onder te werken FRANS. Voorzeker. Ik gebruik eene te Dinant Twee dooden en verscheidene gekwetsten. De inwoners van Dinant liebben gisteren een slaaploozen nacht doorgebracht. Het was rond middernacht, toen eenige per sonen die op de groote Markt een koffiehuis verlieten, bemerkten dat brand ontstaan was in bet magazijn van M. Jules Lannoy, Onraiddelijk werd bet alarm gegeven, doch daar men de pompiers een voor een naar huis moest gaan verwittigen, duurde het vrij lang, vooraleer het korps nagenoeg in getal op de plaats der ramp verscheen. Inmiddels waren de bewoners reeds ge wekt geworden. M. Lannoy wilde langs de trappen beneden, doch deze stonden reeds in laaie vlam, en bij was gedwongen er dwars door pen te vluch ten. Daarbij werd hij vreeselijk verbrand. Vooraleer de pompiers aan bet werk wa ren, hadden de vlammen zich reeds medege deeld aan twee aanpalende woningen, deze van de gezusters Pétry en van M. Lecocij. Heel de blok, stond dus in laaie vlam on de pompiers moesten er zich toe bepalen, de omliggende woningen te vrijwaren. Van de drie brandende gebouwen bleef weldra nog slechts een overgroote puinhoop over. De schade is zeer aanzienlijk. Ongelukkiglijk heeft men ook twee dooden goede dosis stalmest, en verder voeg ik er j te betreuren. Mej. Joanna Rouaid, van scheikundige meststoffen bij. JAN. Scheikundige meststoffen, ja, maar dewelke Er zijn er zooveel dat, men er haast niet meer uitgeraakt. Houyet, 17 jaar oud, winkeldochter bij M. Lannoy, weigerde door het venster 1e sprin gen,toen allen aftocht reeds afgesneden was; zij is in de vlammen omgekomen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1