C3re3to.ec5i3."fcox,,SL^^ss:i't'tii3.g' •ws&in. 1.0 JTslxi.\jlsuc± ±0±± l)e vergadering wordt geopend kwaart oor 6 ure onder het voorzitterschap van de Hert, Schepene. De Heeren Gheeraerdts, Burgemeesterj Jeert en De Gheest. Schepenen en Baron kOdewijk de Béthune, door ziekte belet den zicli verontschuldigen. M. de Hert drukt den wensch uit dat al de ieke leden spoedig mogen herstellen. (Alg» aeene bijtreding). De Heer Sekretaris geeft lezing van het 'erslag over de zitting van 29 December .910, dat zonder opmerkingen wordt aan- enomen. De vijf punten aan de dagorde staande yorden onmiddelijk behandeld. De verkoop van een stuk bouwgrond wordt goedgekeurd. De verbreeding van het Waleslraatje, die loodig is voor het vervoer, wordt insgelijk angenomen. Men zal aan het begin van het itraatje 100 fr. per aar hetalen. Het derde punt Ontleening met het ge een lekrediet,lokt eene lange en meermaals ene verwarde bespreking uit. Op sommige iOgenblikken zou men denken, dat het eene lerhaling gaat worden van de laatste zitting. Heer Doctor De Naeyer vraagt en bekomt iet woord en drukt zich nagenoeg volgender wijze uit Redevoering van M. D De Naeyer. Mijnheeren, ik heb het woord gevraagd om mijne persoonlijke mèening over de nieuwe leeningen uit te drukken. De begrooling stelt ons eene nieuwe lee- ïiing voor tot een beloop van omtrent 240,000 frs. Een deel dier leening is bestemd om reeds gestemde openbare werken uit te voeren. Een ander deel is beschikt tot nog te stemmen werken, onder welke namelijk, het maken van een park en van laven. De nog te stemmen werken zullen later nog andere nieuwe leeningen vereischen om te kunnen voltrokken worden. Eene stad kan onmogelijk bestuurd wor den gelijk het behoort, zonder het uitvoeren van buitengewone openbare werken.En eene stad gelijk Aalst die omtrent 35,000 in woners telt moet voortdurend uitgebreid cn verfraaid worden, daar ze gedurig aan groeit, en door de belangrijkheid harer nij verheidsgestichten geroepen is, om eene groote stad, eene der voornaamste steden van Vlaanderen te worden. Het is dus een wijs beleid toonen, het is vooruitzicht aan den dag leggen, als het gemeentebestuur,en voornamelijk 't schepen college, de kwestie der uitbreiding der stad en hare verfraaiing betracht, en bewerkt. Alle weldenkende burgers moeten aan die werken niet alléén hunne goedkeuring gun nen. maar móet'én ook hun gèldelijken onder stand ieveraclilig bijbrengen. Ik ben als burger dat alles zéér genegen En ik hoop van alle -medeburgers dezelfde gesteltenis. Nochtans onze stad. door de gansch bijzon dere samenstelling harer bevolking, hééft menigvuldige en zware gewone lasten te dragen. a) De uitgaven voor onderwijs zijn groot, ae zullen altijd meer en meer aangroeien. Het onderwijs wordt bj dringendheid door nieuwe noodwendigheden aangesproken, d°door het beroepsonderwijs en het vakon derwijs wij moeten in elk vak bevoegde, bekwame ervarene mannen, kunstenaars voortbrengen. Wij kunnen dit cn tot bewijs diene: het nieuw altaar van St-Antonius door Van Gaelenbergh; 2e door het nijverheids onderwijs in eene nijverheidsstad als de onze. b) De uitgaven voor de openbare welda digheid zijn groot en zullen aangroeien ten ware ons werkvolk opgeholpen werd bij zonderlijk door liet onderwijs, dat het bren gen moet naar betere loonen. Nu wij weten, hoe de raad op bet onver wachts is verplicht geweest eene groote ver meerdering op liet kadastraal inkomen te «temmen. Die onverwachte veropenbaring van den neteligen toestand onzer Hospiciën namelijk, is aan iedereen pijnlijk gevallen. En nochtans aan dien toestand is niets merkelijks te Verbeteren de uitgaven, die daar gedaan worden, zijn méér dan verrecht- vaardigd alles wordt daar in het algemeen spaarzaam belegd. Het eenige verwijt dat. men aan dit bestuur met rede kan toebren gen, en nochtans is dit eenigzins te versehoo- nen, dit verwijt is zicli véél te lang als scha mele arme te'hebben gedragen en den nood van het bestuur veel te lang te hebben ver doken. Zoo vond men op eens eene samenlelling van ontbrekende sommen, in welker vereffe ning er dadelijk diende voorzien te worden. Indien men het tekort gekend had hij het eerste deficit, zouden de tot nu toe totale uit gaven daardoor verminderd zijn geweest Geenszins, maar men zou de vermeerdering der belastingen langzamerhand en op eene mvi schrikbare wijze hebben hunnen in voeren Nu, in de noodwendigheid beslaande, moest men er dadelijk in voorzien cn het is zoo dat de vermeerdering van 4 °/c op het kadastraal inkomen gestemd werd. Het is een feit, dat in de opvatting, van zoo niet AL de leden van den raad, dan toch ten minste in het gedacht van een groot deel die nieuwe belastingen hoofdzakelijk dienen zouden tot het aanvullen van de achterstalli ge schulden der hospieiên. Men stemde de lasten met de hoop en met het vooruitzicht, dat een deel der zelve zoude kunnen af geschaft worden. Zulks was ook mijne gesteltenis, toen ik de lasten stemde, Nu nmt het oog op do nieuwe uit te voeren werken aan park en lanen stel ik de vragen .- 1" Welken invloed zullen ze. hebben op de 6 2° Indien men die werken aan park en lanen niet uitvoert, zal men dan de G op het kadastraal kunnen verminde ren Zoo ja dan stelt zich de vraag, of het niet beter ware, de leeningen voor park en lanen te verschuiven, al ware hel maar voor een enkel jaar, ten einde toe te laten aan onze lastgevers, onze kiezers, over die vraagpun ten breedvoerig onze uitleggingen en onze gedachten te laten liooren, en er dan ook hunne meening Ie laten over kennen. Aangezien wij in het kiezingstijdstip gaan treden, zal het zeer gemakkelijk zijn om met de kiezersin nauwere betrekkingen te komen, op vereenigingen, in besprekingen enz. Uit den schok der gedachten zal het licht sprui ten Willen onze medeburgers zich de lasten van park en lanen niet getroosten, dan zou den wijhet onmogelijk hebben hun die werken op te dringen willen zij die werken betalen wel dan zullen wij ze maken. In alle geval zeker is het dat op dit oogenblik de kwestie niet rijp is. Er worden vele opwerpingen tegen gemaakt, en menige burger is ver schrikt van de lasten. Maar zoo neen, 'tis te zeggen als de nieuwe werken geenen invloed op de 6 °/e kunnen hebben, dan zal ik gaarne de werken stemmen, mij betrouwende op de uitdrukke lijke verklaringen van den heer schepene van Geldwezendie natuurlijk de verant woordelijkheid zijner verklaringen geheel en ganscli op zich moet nemen, zoo voor nu als voor de toekomst. In dit geval, is er nog te onderzoeken of de Osbroch wel de best geschikte plaats is voor een park. Men spreekt van het Be gijnhof en den grond over den Dender Men duidt nog andere plaatsen aan. Men kan de zaken hier nogmaals rijpelijk overwegen, want haast en spoed is zcldengoed. De houding der oppositie. M. De Blieck verklaart het voorstel van verdaging van M. De Naeyer hij te treden, dit. is de oprechte oplossing der kwestie. M. Moyersokn vraagt het gedacht der oppositie over zijne ontwerpen. M. De Windt. Heeft de heer Schepene ons geen cijfers voor te leggen M. Moyersoen. Ik heb u de berekening gegeven op eene zeer uitgebreide schaal. Nu echter zou ik geerne uwe meening hooren. M. De Blieck. Daar er een nieuw voorstel is van wege M. De Naeyer is alle verdere bespreking overbodig. M. Moyersokn. M. De Windt heeft het woord gevraagd. M. De Windt. Ik heb liet afgestaan aan M. De Blieck. M. De Blieck. Ik herhaal het, ik ben het eens met M. De Naeyer hij heeft een punt aangehaald dat zeer juist is laat de stad er eerst over stemmen; zijne propositie is zeer goed, ik moet hetbekennen, ik had de zaak nog nooit op dat oogpunt beschouwd, laat ons de zaak een jaar verschuiven. M. Moyersokn. lk kan uwe zienswijze niet deelen. M. De Blieck. Dat is nochtans praktiek en als iels praktiek is, laat onsdil dan seffens aannemen. -Wachten wij tot na.kiezing- het kan dan zijn politiek of niet .politiek, laat de stad beslissen, M. Leveau. Ik deel' het gedacht ran M. De Naeyer. Daarbij Osbroek* is-"daartoe niet gepast; 's avonds is het er zeer ongezond door de uitwaseming der grachten en bos- schen ik kan er van meepraten. Stel de zaak uit tot naaste jaar. M. Moyersokn. Hoe vreemd komt de handelwijze van de liberalen niet voor. Ov vier weken heb ik hier in den Raad volledige uitleggingen gegeven van de voorstellen van het Schepencollegie; om te voldoen aan eene vroegere vraag van M, Blieck heb ik voorge legd wat de toekomst van Aalst vereischte en onderzocht wat de werken zouden kosten en op welke wijze wij de uitgaven zouden kunnen dekken M. De Blieck antwoordde mij dan letterlijk Het verslag van den heer Moyersoen is oprecht interessant. Hij wil aan de stad een heel nieuwe richting geven. Hij doet beroep op de 'minderheid, wi j doen ook een beroep op de meerder- heid, wij vragen uitstel voor de lanen en parken, om hel ontwerp eerst te hespreken. Het is eene kleine voldoening die ik vraag, daarbij het ontwerp, ik moet het zeggen^ dat valt mij nogal in den smaak Aan dien wensch heb ik onmiddelijk vol doening gegeven. Wij hebben u uitstel ge geven 9m het ontwerp te onderzoeken en thans... weigert ge of durft ge niet spreken. De kiezers moeten heslissen zegt ge en ge- durft zelfs in ónze tegenwoordigheid uw gedacht aan de kiezers niet doen kennen. M. De Windt. M. De Naeyer heefteen voorstel gedaan. M. Moyersoen. Verschooning, hij heeft Heen een wensch uitgedrukt. M. De Naeyer. Laat ons den grond der zaak bespreken. Mijn wensch belet zulks niet. Nu ontstaat er een oprecht geharrewar, Heeren De Blieck en De Windt Vooral bab belen alles dooreeft. M. De Wolf. Ben klein beetje moed, M. De Windt. M. Eeman. We zouden geerne onze contraters hooren. Het geharrewar duurt voort. M. De Blieck beweert dat er een nieuw voorstel is, wat natuurlijk niet waar is. M. De Windt spreekt over eene kwestie van opportuniteit(!) M. De Blieck gaat voort met we zouden geerne zeggen, met zich belachelijk le maken maar we zullen het maarliefst zoo laten. Bah bah als wij niet ■rnc spreken, dat moeten wij toch niet spreken of zult ge ons gaan verplichten gij kunt ons zoo niet foreeeren zoo gaat dit weinig belangwekkend deuntje maar immer voort. M. Moyersoen. De linkerzijde wil de bespreking sluiten zónder in den grond der zaak te treden, zij durven hunne gedachten niet doen kennen. M. De Blieck. Bravo (hij gromt en draait en keert zich gedurig roepende ik herhaal nog eens, bah ik deel de gedachten van M. De Naeyer. M. de Hert. We moeten het 3e punt der dagorde afhandelen. Heeren De Windt en De Blieck zetten hun spel nog cenigen tijd voort, en zeggen waarom moeten wij het woord vragen M. De Wolf. M. Do Naeyer heeft slechts een wensch uitgedrukt; niemand vraagt er het woord oVer. Stemmen wij dus over de ontleening. Dit was van pas, want nu kon heer De Windt wel het woord 'nemen om zijne rede voering te lezen,die lange dagen opvoorhand geschreven was. M. De Windt. Voor het ontwerp plaats ik mij op een objectief punt, ik behandel alleen den linancieëelen kant. De bestem ming der onlleening is. verdeeld in twee deelen het eerste deel, voor reeds gestemde, in uitvoering gekendewerken: dit zegt hij, dient to worden goedgekeurd, zooals het aandeel der stad in de opbouwing van den St-Jozefstoren, de slotsom voorde Albrecht- laan, cn de werken aan de Vrijheidstraat. Noehtans voor dit laatste zal er meer noo- dig zijn dan voorzien wordt. Hij tracht dan te bewijzen met lange berekeningen, dat men den noodigen grond niet zal kunnen koopen voor 120.000 fr. Hij schat de Hekta- re grond op den Ajuinkoüter gemiddeld op 15.000 fr. cn die van St.-Job op 25.000 fr. en raamt alzoodegeheèle uitgaven op 562750 fr. hetzij 122.750 fr. meer als de som die M. Moyersoen voorziet. Ik schat dat de twee boulevards aan de stad zullen kosten 's mins ten 360.000 fr.na aftrok van de Staats- toelagen. Voor het park hebben "vVij geene vaste ge gevens, en ik neem het cijfer aan van den lieer schepene; zoodat \Hj voor eene uitgave staan van 560.000 fr, om de leening te dek ken zullen wij niet 18.000 fr. jaarlijks moe ten opbrengen, zooals M. Moyersoen zegt, maar wel 27.125 fr. Gé moogt glimlachen, M. Moyersoen, mijne cijfers zijn echter be zadigd. Ge hebt de belofte gedaan de 6 p. c. als 't mogelijk was af le schaden ge moet die belofte houden. De stad heeft 3 millioen schuld; de stedelijke inkomsten laten niet toe die schuld te vermeerderen.lk heb gesproken zonder geest van kritiek (hij zou niet durven) zonder politieke drift (dit zal bij de stemmin; best uitkomen) en ik denk mijn plicht te heb ben gedaan. Redevoering van M. R. Moyersoen. M. Moyersoen. Twéé maal had men ons gevraagd in 't vervólg hij liet uitvoeren van openbare werken niötT meer op goed valle hel uit le werk le.gaan. Sedert 2 jaar hebben wij daaraan gevolg gegeven, en thans voeren wij geen enkel werk meer uit, alvorens een volledig plan ervan voor onze oogen le hebben. Over jaar verkochten de godshuizen grond aan het klooster te St.-Job. Het plan der werken w^rd u voor oogen ge legd voor het kloosteij- \yas er eene laan van 25 m. breed, aangeduid. Dit plan werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het plapis reeds oriderworpéii aan de goedkeuring vaó lioógcrliand. Vóndaag moeten Syij die middelen ver schaffen jun nie werken uit te voeren. Bij het on<W/ö kvan die werken is het gedaöhl ons ingekomen.'die'laan té verlengen tot aan den Brusselsehén steenweg, om ze alzoö dichter bij de stad te brengen, en onze stadsgenooten eene schoone, gezonde wande ling te geven. Wij dachten dat vroeg of laat die kwestie toch zou moeten opgelost worden en meenden nu voldoening te kunnen geven aan de vele personen die Zulke wandelplaat sen al over lang gevraagd hebben. Wij hebben daarom één algemeen plan op gemaakt, voorzien Yón lanen en versierd met een park. De uitvoering van die werken kan in 10, 20 óf 30 jatén geschieden. Doch om eene stad le besturen, moet men vooruit zien. Men werpt op: zulke werken kunnen groote uitgaven veroorzaken, juist daarom moet mener mede bijtijds beginnen. Gaat men tewerk met stukken en brokken,dan is de vol voering van zulk een werk onmogelijk, want verandert men een kwartier, dan stijgt de grond daar zoodanig in waarde, dat het on mogelijk is voor de stad daar nog andere gronden aan te koopen, om groote werken uit te voeren. Het is daarom van doen de noodige gronden, welk'e men in de toekomst zal behoeven, op het gepast oogenblik aan te schaffen. Dat een park er noodig is, zal niemand be twisten, onder zedelijk opzicht is het eene verfraaiing der stad en een ware lust voor al de burgers. Wat de ligging betreft, er kan geene betere gevonden worden. Men spreekt van gronden aan het Begijnhof en over den Dender. Het Begijnhof is thans bezet't is een soort van klooster hadden wij ooit ge legenheid het te koopeh, ik vraag me af, wie zou er dit gebouw durven afbreken het is onder artistiek oogpunt een der schoonste perels van de stad. Met weinige werken uit te voeren, zou men er een heel artistiek kwar tier kunnen oprichten. De gronden door ons bedoeld, liggen dicht tegen de kuip der stad. Langs de Brusselschestraat is de laan niet meer dan 7 minuten van de kerk. Zoo wij nu de gronden op den Osbroek aankoopen, dan is de toekomst in onze handen dan bestaat er geen gevaar meer voor speculatie, cn dan kunnen wij later de gronden bijkoopen aan matige prijzen. Wij moeten dus vooruitzien, thans is dit ons werk. Onderzoekt alle andere wijken; nergens kunt ge de plaats vinden, want overal zijn de gronden bebouwd 't gene, om te onteigenen een schrikkelijke kost zou zijn. Men heeft gesproken over de gronden der Aalbrechtlaan, ik moet u doen bemerken ten le, dat dit veel verder is dan thans het geval is en ten 2e, dat die gronden in den Winter onder water slaan,wat niet het geval is op den Osbroek. Antwoord aan de oppositie Nu ga ik spoedig antwoorden op de op merkingen van M. Do Windt. Hij heeft at- leen gesproken over den financieëlen kant der zaak en namelijk opgeworpen dat ten 1®, de onteigeningswerken aan Do Kat meer zullen kosten als ik voorzien heb ten 2®, dat voor den ©-rond der nieuwe lanen de prijs te laag is geschat, alsook voor het aanleggen van de lanen zelf. Ik antwoord daarop M. De Windt zegt dat ik voor do onteigening, de vrijheidsstaat slechts 23.200 fr. voorzien heb, 't gene volgens heml5.000fr. te weinig is. Hij heeft in zijne berekening echter iets vergeten, namelijk dat door dé onteigening, de stad in 't bezit komt van grond, denwelke zij dus kan terug verkoopen. Wanneer die huizekens zullen afgebroken zijn,zal de grond daar ook ongetwijfeld in waarde stijgen, hetgene ook eenige duizenden franks in de schatkist brengt. Rechtover de school zullen wij een gedeelte grond van dal plein verkoo pen, zoodat wij in dien verkoop meer dan dit verschil van 10 of 15000 fr. zullen vinden. M. De Windt zegt ook dat voor de lanen 15.000 fr p*r Hectare te weinig is. Dat ver wondert mij vooral van een notaris. De grond op den Ajuinkouter is veel, zeer veel minder waard, hij is namelijk de helft (M. De Windt ziet op zijn papier, en inderdaad hij moet het bekennen. 8.000 frzegt hij; aan zooiets had hij zich voorzeker niet verwacht) Hij zegde ook dat er veel bouwgrond bestaat dat is ook volstrekt onwaar er is niets bouwgrond, tenzij'dit deel dat uitkomt op den Ninoofschen steenweg. Hetzelfdo geldt voor het ander gedeelte ook hier loopt de laan bijna geheel door .het volle veld. Men zegt dat de eigendommen er zullen bij verliezen maar hoe is 't mogelijk, die eigendommen zullen er integendeel veel hij winnen. Het kan zijn dat op de laan van St-Job men hier en daar 18000 fr. per H. betale, ja zelfs 20,000 fr.op andere plaatsen is het integen deel slecht 10.000 fr.; ja, 8 en 7000 fr. De bewering van het achtbaar lid is dus vol komen ongegrond. Dat wij te weinig voorzien hebben voor de onteigening der huizen is ook onwaar, overigens er valt slechts te onteige nen de huizen op den Ninoofschen steenweg en de andere in de St-Jobslraat. Ik heb natuurlijk niets dan algemeene cijfers voorzien, maar we hebben het gedaan volgens de inlichtingen ons door bevoegde personen verschaft. II; heb bewezen waarop mijne cijfers steunen en ik hoop dat het u zal volstaan. M. De Windt. We zullen malkander spreken M. Moyersoen. Voor de uilvoering der werken heb ik 150 fr. per loopenden meter geschat. Deze basis is mij gegeven door M. De Mesmaecker, uitvoerder der werken aan de Albreehtslaan. thans overleden. Dat men inde Albrechtlaan meer heeft betaald, dat geloof ik wel. Daar heeft men veel meer moeten hetalen voor de groote. grondwerken Dat valt hier niet te doen. Ik voorzie voor 150 fr. per loopenden meter.een zeer groot en schoon werk. Als de uitvoering ter bespreking komt, zullen wij zien of de prachtwerken wel noo dig zijn, mogelijk kunnen wij, ons tevreden houden met gewone werken. De lanen móeten 25 m. breed zijn, omdat het wandelwegen moeten z(jn. Wat zullen nu de aankoopen in Osbroek kosten Het plan voorziet 16 Ha. en mij stepnende op aankQopen daar reeds gedaan, zullen de daartoe voorziene 120,000 fr. on« toelaten le koopen, wat we daarvoor wen- schen. Ware de som echter onvoldoende, niets verplicht ons al die aankoopen ineens te doen. Eens dat wij 2 of 3 aankoopen gedaan heb ben, dan is de toekomst voor altijd ver zekerd. Ik weet het, hij zulke werken komen er altijd opwerpingen. Er zijn personen die altijd verlegen zijn. Volgens de eenen zijn de kosten dan te groot voorde stad en anderen kunnen maar niet begrijpen, dat men moet vooruitzien. Het is niet voldoende maar altijd nieuwe straten tegen nieuwe straten te bou wen. Overigens wij vragen u niet de uit voering van al die werken wij vragen u alleen de toekomst van Aalst te verzekeren. Daarom vraag ik dat ge de noodige gronden zoudt aankoopen het kan me weinig baten, dat ge dan de uitvoering binnen 30, 40 of 50 jaar zult verwezenlijken; het eenig punt waarop ik uwe aandacht roep, en vergeet het niet, het is dat ge den grond voor de werken zoudt aankoopen, want doet ge dit nu niet, later is het voorgoed onmogelijk. Ook voor de uitbreiding der andere kwartiers zou het opmaken van volledige plans van grooten dienst zijn. Moest de gemeenteraad dit ont werp met algemeene stemmen aannemen, hij zou aan de stad den grootsten dienst bewij zen. Om den aankoop der gronden te doen behoeft er slechts eene jaarlijksche uitgave van 5000 fr. Zoudt ge dit willen weigeren en de uitbreiding van Aalst onmogelijk maken De 6 percent. Men zegt dat wij beloofd hebben de 6 per cent te verminderen. In liet officieel liberaal blad lees ik echter, dat die 6 percent voor 3 jaar gestemd is en dat men ze zal trachten af te schaffen, indien de noodwendigheden ver minderen. Welnu sedert 1908 geven wij voor het armwezen en het onderwijs 50,000 fr. meer dan vroeger. Men moet aan de stad de noodige inkomsten verzekeren. Hetgeen wij UEd. heden vragen, zal zonder invloed zijn op het behouden of afschaffen van die 6 ten honderd. Het verwondert mij dat gazetten zooals Het Land van Aelst die sedert jaren het oprichten van een park aan den Osbroek eischten, nu in plaats van ons geluk te wen- schen, ineens geheel van gedacht veranderd zijn. Ik doe een oproep tot de minderheid om mede te werken aan de verfraaiing en de verbetering onzer stad. Antwoord aan M. De Naeyer. M. Moyersoen. M. De Naeyer en M. Blieck vragen om de kiezers te laten oor deel n Sedert wanneer wordt eene kiezing gedaan op een stoffelijk punt. Welke partij zou er met het programma voor den dag dur ven komen: Gcenc uitbreiding voor Aalst.» De kiezing kan u daarop geen antwoord geven en een referendum inrichten, dat is on wettelijk. In de kiezing stemt men voor de gedachte, voor de zedelijke richting; dat is het terrein van den strijd, maar niet, ik ben voor een park of ik hen er tegen. Er valt ook geen tijd te verliezen ik ontvang daar ;juist nog een brief van onzen achtbaren heer Bur gemeester, waardoor hij mij verzoekt al het mogelijke te doen opdat de raad onze voor stellen zoude aannemen. M. De Windt. De verkoopsom van de gronden van De Kat zijn begrepen in de ontvangst der buitengewone middelen. Die som wordt dus gebruikt tot 2 doeleinden. M. Moyersoen. De gronden die ik be doel zijn in de buitengewone ontvangsten niet begrepen. M. De Blieck. Dat ik het voorstel van M. De Naeyer ondersteunde (en er was geen voorstel, beste heer De Blieck) was wel ern stig. Doch door dit voorstel heeft de kwestie eene nieuwe richting genomen, waaraan ik mij kan aansluiten. Het geldt np slechts vooruitzicht voor de toekomst. Nu ik de uitleggingen van M. den schepe ne heli gehoord, ben ik liet volledig met hem eens. Ik vraag echter dat de sommen die nu zouden overschieten,zouden gebruikt worden voor het uitvoeren van noodzakelijke werken: De weg langs de kaaien herkasseien, het verkeer der goederenstatie met de stad ver beteren en andere. Spijtig dat M. de Burge meester niet hier is, ik heb een eitje met hem te pellen. Hij heeft ons formeel een nieuwe schouwburg beloofd in plaats van het ralten- kot. Ik zou de verantwoordelijkheid van den toestand der schouwburg niet op mij willen nemen. Redevoering van M. D. De Wolf. M. De Wolf. Mijnheeren, het is voor zeker dank aan den levendigen handel, en aan de bloeiende nijverheid dat eene stad zich snel ontwikkelt en vergroot. Ik geloof dal wij allen t'akkoord zijn, om te zeggen dat de handel en de nijverheid in Aalst, ieder jaar toenemen, en zelfs Op aanzienlijke wijze. Het is dus de plicht van het gemeente bestuur, te trachten middelen te vinden om aan onze stad een aantrekkelijk en aange naam uitzicht te geven, waardig van hare handels- en nij verheidsbelangrijkheid, en het eenige middel is voorzeker het uitvoeren van groote werken. Groote werken in eene stad, zijn altijd eene bron van inkomen voor al do klassen der samenleving. Zien wij eens naar andere sleden, en wij bemerken, dat deze de blóeiendste zijn, waar de meeste openbare werken uitgevoerd wor den het loon der werklieden is er verhoogd, het traktement der bedienden vermeerderd, de ambachtslieden zijn verplicht geweest hun personeel te verdubbelen en te ver driedubbelen, en de kleinhandel verbeterde er meer en meer. Van den anderen kant, zagen de eigenaars de waarde hunner eigendommen stijgen, het geen hun toeliet óp eehen bröèdëren voet te leven, zulks nogmaals, ten voordeel© hunner leveraars- Vergeten wij niet, dat, zóo wij er in ge lukken onze stad een 'weiniger aangenaam te maken, de Aalstenaars min zullen geneigd zijn, ze gedurig te verlaten, en de vreemde lingen zuilen er meer naai* aangetrokken worden Een spreekwoord zegt. Regeeren is vooruitzien. Hewel. Mijnheeren, laat ons vooruitzien. Binnen eenige jaren zal onze stad 50,000 inwoners tellen. Trachten wij dus, dat voor dit tijdstip Aalst voorzien weze van alle noodwendigheden, welke eene stad van zulke belangrijkheid vereischt, en onze medebur gers zullen dan aan het Gemeentebestuur hun nen hartelijken dank uitdrukken. lk besluit dus, Mijnheeren, dat ik de ont werpen van het Schepencollege volkomen goedkeur, voor wat betreft de vooruitzichten van het stichten van een park en van nieuwe lanen, en zulks in het belang van gansch de Aalstersche bevolking; om te eindigen druki ik den wensch uit, weldra nog andere groote werken te zien uitvoeren, welke aan onze stad, ik twijfel er niét aan, meer cn meer voorspoed zullen bijbrengen. M. De Naeyer. Ik ben gelukkig dal M. De Blieck het ontwerp bijtreedt, evenals ik overigens ook doe. Zooals M. Moyersoen het werk opvat is het zeer goed. Wij hebben in. ieder geval het terrein beschikbaar. Doch we inogen de werken binnen de stad niet vergeten. Zoo is er groot gevaar van brand in liet theater ik durf er niet naartoe gaan. M. Moyersoen. Laat mij in 't kort antwoorden.Ik bedank de heeren voor hunne bijtreding. De schouwburg heeft reeds meermaals onze aandacht benomen maar lot het hou wen van een nieuwe schouwburg is er 3 a 400.000 fr. van doen. Waar gaat gij de mid delen halen 1 Niemand die ze mij aanwijst. M. De Naeyer, Is liet niet mogelijk eenige plans van schouwburgen te hekomen? M. Moyersoen.Ik heb er niets tegen, is er werkelijk gevaar in de schouwburg.dan moet er naar middelen gezocht worden om dit te veranderen. Ili wil zelfs een prijskamp inrichten, voor het bouwen van een schouwburg er is bij mij niet de minste slechte wil, maar als schepene van geldwezen, ben ik verplicht uwe aandacht te roepen op den geldelijken toestand der stad. Na eenige korte onderbrekingen gaat men eindelijk over tot de stemming. De voorstel len van het schepencollege en de ontleening op het gemeentekrediet werden gestemd niet algemeene stemmen en 1 onthouding (M. De Wiuit), de begrooting door de eansche rech terzijde en de onthouding der liberalen. l ien minuten na 8 uren begon de geheime zitting. De zitting van den gemeen teraad moet aan de liberalen weinig aantrok overlaten Hun blad rept er geen enke! woordje van en laatgeen ver slag te gemoet zien.

De Volksstem | 1911 | | pagina 3