T EEN EN 'T De schrikkelijke kindermoord Een Antwerpsche pakefóoot gestrand. DAGBLAB BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Ze moeten op de hoogte zijn Eet beeft geen vat op tien. Wat flosn onzB tegenstrevers Paus. IETS VAN BELANG. Assisenhof van Oost-Yiaaniierea. Nieuwjaarsgiften voor den Zeventiende Jaargang nr ISO. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijns^ag 24 Januari 19 i f ABONNEMENTEN; 7*i> maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburoelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren '6 avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ijf BUREEL-EN s TE BRUSSEL I TE HALST 230, Kaachtsclien Steenweg, 230. I OX- t i-ia-xt, Q.' Telefoon 114 AANKONDIGINGEN Sl. aanï. (I tot 4 kl. rag.) tr. 0,60 blade, (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finano. aaukon. (per regel) fr. 2,00 KeKiamen (per regel) fr. Gemengd nieuws (per regel) tr. 3,00 Recht, horstell. (per regel) fr. 2,00 Overlydea (per regel) £r. Voor allb aamkondigikgkx, «oh wpinden C. TAIWINIAU, 217, de BSé^odesiraat, Brussel Welke zijn de slechte dagbladen dat is de vraag die wij ons eerst moe ten stellen en waarop wij vooraf een antwoord willen geven. Door slechte dagbladen verstaan wij zulke bladen, die den godsdienst aan randen. do priesters beleedigen, de zeden bederven en bet volk misleiden. Wij moeten niet meer drukken op den machtigen invloed van de pers en voor namelijk van de dagbladpers. Mogen wij zelve niet zeggen, dat er voor hel verspreiden van de goede gedachten niets beter is dan de goede pers wij mogen ongetwijfeld bevestigen dat niets nadeeliger is voor de goede ge dachten, dan de slechte drukpers. De s echte drukpers, de slechte jiagbladen z.jn zeker het meest gevaarlijke wapen onzer tegenstrevers. Onze plicht is daarom, die slechte dagbladen met alle geweld te bestrijden. En wat hoeft men daarvoor te doen Er is daar slechts een doeltreffend middel voor, name- l'jk, nooit of nooit slechte dagbladen kuopen of steunen doch zooveel uw toestand het u toelaat, de goede druk pers helpen met ze door uwe aanmoe digingen van sloffelijken en zedelijken aard te steunen. Een groote fout van vele katholieken op onze dagen is voorzeker, dat zij in menige gevallen hunne hulp verleenon aan slechte bladen met zo stoffelijk te ondersteunen. Er worden katholieken aangetroffen die zich hierom weten te verontschul digen voor welke zaak, ze mag nog zoo slecht zijn, weet men geene veront schuldigingen in te brengen Wat zeggerP die katholieken Natuurlijk, I dat zij op hoogte van de zaken moeten zijn dat die aanvallen en die slechte vertellingen op hun geen vat hebben. Er zijn nog andere opwerpingen, maar deze twee zijn toch de voornaamste. Eens rap die twee gezegden onder zoeken, zal volstaan, hopen wij, om sommige verdwaalden hunne missing te doen inzien. Van wat op de hoogte Van het nieuws dat aan het orde van den dag staat Maar, de katholieke bladen zijn ten minste zoo-goed ingelicht als de andere bladen. l)at ondervinden wij best, die daar dagelijks mede bekom merd zijn. Doch om op de hoogte van do ge- dachtenverspreiding te geraken irn-n koopt toch zeker geen dagblad, alleen om te weten hoevele menschen er handen en voeten hebben gebroken moet men voorzeker die bladen niet lezen want zij breken juist onze ge dachten, onze overtuiging af. Ge kunt nu wel zeggen, dat liet lezen van ver keerde gedachten voor u geen kwaad kan, men kan immers zeer goed met zic.li zelve staan, maar de lange, zeer lange ondervinding is daar om juist het tegenovergestelde te beweren. Langzaam, maar z<ikor worden uwe eigen gedachten, wordt uwe innerlijke gesteltenis, door die gedurige aanval len geschokt. Zonder het te welen en te voelen, wordt de lezer van slechte bla den een geheel ander mensch tegen vroeger en legioenen zijn diegenen, welke hunne overtuiging verloren heb ben door die slechte lezingen. Ja, wij weten het, de slechte lezin gen, hoewel zij iedereen beïnvloeden, hebben geen vat op deze lieden Zoo ten minste beweren zij. Hun hart moet waarlijk ran diamant zijn, om alzoo aan alle aanvallen te weerstaan. Nochtans rnen mag het niet vergeten die dagbladen schrijven niet enkel over zaken van economischen of stotïe- lijken aard. Zeer dikwijls schrijft men, en zelfs in de leidartikels, gedachten die regelrecht de goede zeden aanran den en die rechtstreeks inwerken op de zielsgesteltenis.En dit alleen is meer dan voldoende om te bewijzen, hoe uiterst, gevaarlijk het is en hoe glad- eg verkeerd men handelt met zulke bladen te lezen. Wilt ge den naam van kristen waardig zijn, hem verdienen, dan heeft men als een der grootste plichten nooit of nooit zulke bladen in handen te nemen. Spiegelt u aan een ander om u zelve te kennen, wordt meer dan eens ge zegd. Dit is vooral van toepassing in dit geval. Hebt ge al ooit of ooit een liberaal of socialist gezien die een katholiek blad koopt Neen, die mannen koopen en steunen hunne bla den. Iloe komt het dat die mannen het niet noodig achten op de hoogte te zijn van wat hunne tegenstrevers zoggei Wat den zedelijken kant betreft, daar hoeven die mannen zelf niet eens voor te vreezen, daar toch zeker de goede ze den in de katholieke bladen niet wor den aangerand. Denkt daar op vrienden en vol. hierin het voorbeeld, ons zoo alge meen gegeven door onze politieke en godsdienstige tegenstrevers. Staatkundig Overzicht Rumenië. Maandag 23 dezer, toerden de hamers ontbonden. Ds algemeene ver- hiesingen sullen op 29 Januari aanstaande plaats hebben. Canada De gezanten van Canada en van de Vcreenigde Staten hebben een nieuw handelsverdrag geleehend. Dit verdrag han delt bijzonderlijk over de douanenrechten waarin voor de wederxijdsche artikelen be langrijke vermindering an voorzien worden. Er xcorden echter geene inlichtingen gege ven over de voortbrengselen welke van de verminderde toltarieven zullen genieten. Antillen-eilander».De onderhandelingen tusschen de negerrepublieken van Domingo en Haïti zijn afgesprongenEen oorlog schijnt onvermjdelijk. Peru. In het geschil met Ecuador nopens het bezit der landstreek ten Noorden der Amazone, had Peru gevraagd, dat het geschil aan het scheidsgerecht van Den Haag sou onderworpen xcorden. Ecuador heeft geweigerd. Griekenland. In de Grieksche hamer xoas het ook de kabinetsoverste, M. Venizelos die de openingsrede meest doen. Het hervormingsprogramma van het gou vernement is nog niet gekend. Er was ge meld geiceest dat een Grieksche senaat sou gesticht xcorden. Volgens de verklaringen van M. Venizelos self, zou dat zeer tiojfel- achtig zijn. Een staatsraad zal echter inge steld xcorden. Japan. Het Javaansch parlement is Zaterdag geopend. De kabinetsooerste, mar kies Katsura, sprak eene openingsrede uit waarin hij bijzonderlijk wees, op de betrek kingen met Engeland, welke al sterker er sterker xcorden. De fivanciiele politiek zal voortgezet xcorden als vroeger Het is een inwoner van het dorp, die des morgends rond 5 ure voorbij de woning van vrouw Teinturier kwam, en zag dat er brand in het huis was ontstaan. Hij gaf het alarm en toen de brand ge- bluscht was,vond men het half verkoolde lijk van de vrouw ten gronde liggen. Het parket van Coulommiers werd ver wittigd en kwam ter plaats een onderzoek doen. De arme vrouw was met eene knots den schedel verbrijzeld. Het tuig, waarmede de misdaad gepleegd was, werd in huis terug gevonden. De moordenaar was ongetwijfeld gekomen om te stelen, alle meubelen waren opengebroken en doorsnuffeld. Men heeft geen spoor van den ellendigen moordenaar. 25 Januari 1S01. Geboorte tc Lier Van Kanunnik David, leeraarhijde Hoo?eschool van Leuven en beroemden geschiedenisschrijver. 25 Januari 1906. Afsterven van Z E. Kardinaal Goossens, aartsbisschop van Mechelen. Yw3siiïf*jas*3ge jube!. —Den Zon dag 12 Februari, aanstaande, viert de Anti socialistische Werkliedenbond van het arron dissement Gent zijn twintigjarig bestaan. 't Zijn twintig jaren van voortdurenden strijd geweest. Moeilijke dagen zijn beleefd, maar ook heerlijke en zegevierende. De twintigste verjaring der stichting gaat zonder praal, maar met har Lelijkheid gevierd worden. Om 10 ure, mis van dankzegging van de kerk en stoetsgewijze naar het lokaal der Oudburg feestvergadering, met den gevi^r- den spreker, heer Jan Nobels, van Sint-Niko- laas, als feestredenaar 's avonds ooi 6 uro, vriendenmaal. VJeetrs oorSog kost. De economist Jtaffalorisch geeft, afgaande op officiëelo documenten en bepaalde cijfers, de uitgaven en de verliezen, die de oorlog tus schen Rusland en Japan, deze heidelanden deed ondergaan. Het aantal dooden, gewonden en verdwe- nenen, laat zich volgeuder wijze verdoelen. Gcdtiod op het slagveld of gestorven in de gasthuizen officieren 1,178; soldalen 30.937 gewond officieren 3,840; soldaten: 118,750 verdwenen officieren 422, soldaten 39,193. Indien men al de opgaven vereenigt, ziet men dat de Russischo verliezen (gestorven aan verwondingen, aan ziekten, afgesteld als onbekwaam voor den dienst, verdwenen, in de gasthuizen gebleven) beliepen 7,193 of- fieren en 233,981 manschappen. De uitgaven bedroegen 2.372 millioon roe bels voor Rusland men schat deze van Ja pan op 2,030 millioen roebels. De Russische schuld is toegenomen met ongeveer 2 milliard roebels deze van Japan met 1,670 millioen roebels. En daar! ij komen dan nog eene massa andere onkosten de verhezen der vloot, enz. enz. Goed niewws.M. Hellebaut,minis ter van oorlog, komt een besluit te nemen dat vele milicianen alsook hunne ouders, zal verheugen. Gezien den gunstigen to«;< nd waarin het effecli.-f van het leger gfi.racht wordt door de laatste lichting, heeft do minister beslo ten dat de militairen der 1.1 -:s van 1908, van de bereden artillerie en v.n> den treiD, die maar enkel in onbepaald verlof gingen ge zonden worden op 31 Mr -rt, naar hunne haardsteden mogen terugkeren, op 28 Ja nuari aanstaande. Vroeger hebben wij het reeds gezegd en wii zijn gedwongen Het nogmaals te horhalen. Tot hiertoe is erin Parijs nog maar enkel een blad, dat op de hoogte is van den eigenlij ken toestand w aarin het Vlaamsche volk zich bevindt. Heel gelukkig zijn wij, omdat wij kannen zpggen dat dit eenige blad het zoo dapper katholieke dagblad «La Croix»is. Het blad zegt dat onze grieven gpgrond en recht matig zijn, en dat de Vlamingen het hoege naamd niet hebben tegen de Franscbe taal. Dat is inderdaad goed en juist gesproken. De drift die de Vlamingen doet bandelen en bewegen het is niet de haat tegen de Fransche taal, maar hot is de vurige liefde voor onze moedertaal en de stevige verknocht heid aan hot Vlaamsche volk. Een Franscne Belg had een schrijven ge stuurd naar een ander blad uit Parijs. Deze brief was in het Belgisch Fransch. door de Franschen meer betiteld met den naam Bel gisch opgesteld. t La Croix neemt dien brief over en den spot drijvende met het geschrijf van dien briefwisselaar, zegt het blad: «Wij Franschen kunnen niet anders dan met ontroerd gemoed den strijd volgen die in België gevoerd wordt ten voordeele van eene taal, die eenigzins en toch genoeg van de onze voorkomt, om als Fransch te mogen doorgaan en alzoo ge noemd te worden Zoo drijft men den spot in Frankrijk met de faal die geschreven wordt door ontwik kelde Fransche Belgen. Wat zouden de Franschmans aardig opkijken als zij hel Fransch eens moesten hoorendat hier gespro ken wordt door vele meiden, soldaten en vele anderen,die zelf niet eens eene volle verstan delijke ontwikkeling hebben genoten. Ik vrees dat La Croix dan zelf niet meer zou willen toegeven uit compassie, dat deze taal toch genoeg van do Fransche taal rikomt, om ook als Fransch te mogen aanzien worden. Zoo Maeterlinck onze taal heeft durven noemen, de taal der Hottentotten zoo zien wij het Belgische Fransch door een Fransch blad, maar op veel deftiger wijze, niet min der toegetakeld. Men ziet het, loontje komt toch altijd om zijn boontje. Zitting van 23 Januari van "Wetteren De eerste reeks van den eersten zittijd vau 1911 werd heden geopend met eene zaak, die in de maand Juni 1910 heel de gemeente Wetteren en den omtrek in buitengewone op schudding bracht. Een klein meisje, slechts 9 jaar oud, was door een vuilaard onteerd en vermoord I Ziehier oene beknopte samenvatting dar zaak, met de opvolgenlijke ontdekkingen, die het onderzoek aap hot licht bracht TIENDE LIJST Bedrag der vorige lijsten 38,730.92. Voorzitter on professors van het Semina rie, Doornijk, 100 M. en mev. Th. Claus- Claus en zoon, Thielrode, 50 Mej. Hen- drickx Vandeluygaether, Turnhout, 100 Mej. Henri De Myttenaere, Heule. 50 E. II. Jackson, pastoor, Ruddervoorde, 50 Congregatie der Boodschap, Brussel, 100 F. C. Rolin, prior der Belgische Dominika- nen, Doornik, 200 Mev. Baesten, Brussel, 100 M. Max Ectors, eere-notaris, id., 100; M. Emiel Van Eyen, Antwerpen, 100 De Overste der Damen van het kristen onder wijs, 50 M. en mev. van do Werve do Vors- selaere, 50 M. A. Van de Velde en familie, Zeevprgem, 50 Ter eere van den H. Anto- nius, Mechelen, Deinze, 50 De Overste der Broeders van S. Jean de Deo, Gent, 50 M. en Mev. Alfred Dermine, Charleroi, 50 Mej. Pourbaix, Sivry, 50 Mej. De Mol, Ninove, 25 M. en mev. Vermeulen de Mia- noye, 100 MM. en Mej. Desmaisières, 300; M. de Gheus d'Elzenwalle, Voormezeele, 50; M. Ed. Noulet, Doornijk, 200 M. en mev. J. Verwilghen-Hyde, Sint Nikolaas, 100 Kanunnik Alfred Cauchie, professor aan de Universiteit van Leuven, 10 Heilige Vader zegen ons, alsook mijne familie, 5 M. Van Suyt, professor, Merckem, 20 C. B., id 2 Om eene groote gunst te bekomen, 5 E. H. Vanhoutte, pastoor, Houthulste, 10 Eene bijzondere, id.5 P. Waereghem, 5 Een Mechelaar, A. N., 2 Albert Groenen- dael, 5 Voor eene dubbele gratie, Ninove. t Een werkmansgezin, 2 Ter eere der HH Harten, 1 C. De Troy en drie zijner werk lieden mandenmakers Vaerewyck, D'Haiers en Van der Caseyen, 5 Om het middel te vinden een werk af te maken, 20 M. L. Op- debeck, Sint Jozefsgesticht, Lier, 10 P. M. Harelbeke, 5 Karei de la Haye, Ruysse- lede, 5 Mev. V. H., Zwyndrecht, 5 M. V. Gent, 20 Een oude pastoor van Hene gouwen, 20 Ter eere van de H. Familie, 1 De bestuurder van l'Avenir do Luxem bourg Aarlen, 20 Naamloos, Aarlen, 20; Naamloos, Florenville, 20 Een rustend pas toor, Aarlen, 10M. Rommès, pastoor, Schockville, 10 M. L. Ilenry, Aarlen, 5 M. Thill.id., 1 Leve Concordia id., 0,50 Voor Ch. El. en G. H., Doornijk, 5 Mev. wed. Guisset. Arc-Ainières, 5 Naam loos, 0,60 id., 1,25 id., Angleur, 5 God verhoore ons, G. en M., 5 M. Glorieux. pastoor, Ouckene. 20M. P. Binet, La Hulpe, 5 Pro Peiri Sede, 2 M. P. Gil lieaux, Marcq-bij-Edingen, 20 E. H. De smedt, pastoor, Voormezeele, 20; Juf. Silvia Gannière, id., 5 Juf. Elisa Desmedt, id., 5, Totaal41,154.27. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bnreele van dit blad en aan M. Lóón Mallié, sekretaris, Gouden Hoofdstraat, Doornik. Eene oude vrouw vermoord en verbrand. Eene vreoselijke misdaad is te Milleray (Frankrijk) ontdekt geworden. Eene 79jarige winkelierster, de weduwe Victorine Teinturier. is in hare woonst door een bandiet overvallen en vermoord gewor den. Zijne misdaad gepleegd, stak de moorde naar het lijk van zijn slachtoffer in brand, om Het slachtoffer is de negenjarige Cecile De Bruycker, wo nende bij hare ouders, to Wetteren. De misdaad. Den 12 Juni 1910 vond men te Wettere* het lijkje van Cecile De Bruycker, slecht» negen jaar oud, met het hoofd in het slijk n eene gracht, op den rug liggende.met de kleedjes over het hoofd geworpen. Eea s handelijke aanslag was op het meisje ge pleegd. Men veronderstelde dat de dader, gerucht hebbende gehoord of misschien dat de kleine Cecile De Bruycker wilde roepen, lig haw alsdan gedood had. De stoomer Lincoln die gewoonlijk dienst doet tusschen Antwerpen en Gremsby, is gisteren morgend ten gevolge van den mist, boven Vlissingen op eene zandbank geloo- pen. De Lincoln kon spoedig vlot gebracht worden, doch toen het schip de reis wilde voortzetten, vaarde het andermaal op de zandbank. De signalen werden onmiddelijk gehangen, doch ten gevolge van den hevigen mist wer den zij slechts verscheidene uren later be merkt. Daar het water zeer kalm was, bleven de achttien passagiers voorloopig aan boord en bij het krieken van den dag werden zij naar Winterton aan land gezet, van waar zij dan naar Yermouth trokken. De beschuldigde is Amamfus Van Puyenbroeck, 42 jaar oud, destijds werkman in de buskruitfabriek v; it Wetteren, gehuwd en vader van verscheidene kinderen hij wordt beticht van moord en verkrachting. Het uur der misdaad Rond 7 1/2 ure 's avonds was bet onge lukkig slachtoffertje nog naar het Kappelle- ken geweest van de wijk Raman, om daar eon rozenkrans te lezen mot andere kleine meisjes. Later speelden de kleinen op bet hof van Elvire Van Puyenbroeck, wier vader, de ver dachte, oene herberg houdt. Volgens de verklaring van een klein meisje Louise Van der Stuyf't, zou, wanneer zij daar aangiet spelen was met CecileJDe Bruycker en Elvire Van Puyenbroeck, een man geko men zijn, die Cecile zou geroepen hebben.Hij zou alsdan dez'e kleine bij de keel genomen hebben. Het meisje Van der Btuyft, dit ziende, vluchtte weg en durfde niets over bet gebeurde, vertellen. Do kleine bad ook nog gezion,dat de kerel do kleine Cecile ten gronde wierp, een weinig te doen gelooven dat het slachtoffer door Men hoopt (ie Lincoln spoedig vlot te zul- later met haar achter de woning verdween brand was omgekomen. J len krijgen. dan het meisje in de gracht stootte.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1